Wieteke van Dort met eerste grote expositie "Zonder een orkest doe je niets [[^[programma i Originele vondsten in 'Mattheus Passie' WOENSDAG 12 JANUARI 1977 Oud-Lesko dirigent Ed Spanjaard: RADIQ - TV - KUNST 99 „De eigenschappen van een goede dirigent?" vraagje. Om dit nu zo een, twee, drie te zeggen, 't Is ge loof ik, een vreemd mengelmoes je, hoor." Ed Spanjaard, voor een korte va kantie terug in Nederland, nadat hij vijf jaar geleden de dirigeer stok van het Leids Studentenor kest „Lesko" aan de wilgen hing en naar Londen vertrok om zijn directiestudie te voltooien, zit nu tegenover mij. Hij is veranderd: geen bril meer, en langer dan in mijn herinnering van vijf jaar geleden. Opvallend is zijn gelijkenis met Gustav Mahler. Zijn karakteris tieke handen liggen ontspannen over een opgetrokken knie. Rus tig en weloverwogen kiest hij zijn woorden, dikwijls met een ge baar geaccentueerd.. „Ja, die eigenschappen - in de eer ste plaats: hoe doe je het gewone huiswerk - het uitdiepen van een partituur en het ontdekken waar de kneepjes liggen. Hoe bereid je alles voor. De aantekeningen die je maakt, zijn dikwijls summier, zoiets als een verkeersbordje met „rechtshouden" op een ver keersweg. Maar als ie met een nr. kest aan het werk gaat dan pas wordt alles doordrenkt met je bloed. Bepaalde inzichten kun nen zich weer wijzigen. En dan wordt een partituur je „eigen- Door Bep Rijnders dom".Ik ken nu bijvoorbeeld die partituur van Ariadne auf Naxos" van Richard Strauss van binnen en van buiten. Zaterdag, 16 januari gaat het gebeuren in Covent Garden in Londen - ja, die ga ik dirigeren. Verder moetje stijlen kunnen aan voelen en je moetje bedoelingen kunnen overbrengen op de men sen, met wie je samenwerkt. Je mag natuurlijk nooit met lege handen komen. Ze verwachten meer van je dan het kennen van een partituur. Ze verwachten een bepaalde visie. Dat had ik ook met de Ouverture van de „Ariad ne". Er komt een passage voor, die veerfig bladzijden verder wordt herhaald. Daar moet je naartoe werken, anders wordt 't vervelend. Moed En dan is er nog iets. 't Klinkt gek, maar ik hoop datje me begrijpt. Je moet moed hebben, 't Heeft niets te maken met een compo nist of met een bepaalde parti tuur. Voor een symphonie van Beethoven heb ik meer moed no dig dan bijvoorbeeld voor een „Poème" van Chausson. In dat laatste werk kan ik mijzelf niet meer zijn. Maar met Beethoven heb ik alleen met Beethoven te maken. Hoe het gegaan is al die jaren? Ik heb in Londen een dirigenten- cursus gevolgd, waarbij ik het voordeel had dat er een orkest Zonder een orkest doe je niets, hooguit een beetje Brahms slaan, thuis. Begrijp je? De manier van dirigeren, de slag van bepaalde maten, is erg belangrijk. Iedere dirigent heeft daar een eigen op vatting over. Ik houd niet van on rustige, driftige gebaren. Maar om verder te gaan, ik studeerde bij Colin Davis en werd zijn assis tent. Ik solliciteerde voor een baantje als repetitor bij de opera in Londen en tot mijn stomme verbazing namen ze mij uit al die gegadigden aan. Ik heb zangles genomen en Italiaans geleerd, want vraag me niet, wat je alle maal moet doen. En het grote voordeel was, dat ik veel opera's leerde kennen." Ed Spanjaard vergat te vertellen, dat hij een grote tournee door Ita lië heeft gemaakt als opera- dirigent, de afgelopen zomer. Van dit jaar zal hij in februari het Rotterdams Philharmonisch Or kest leiden in een Promenade concert, hetgeen hij al een keer heeft gedaan. Hij is in Nederland al lang geen onbekende meer. Zo heeft hij het Nederlands Blazer sensemble geleid en waarschijn lijk zal hij dit binnenkort weer doen, maar dit was nog niet zeker. „In september kom ik voorgoed naar Nederland. Ik heb een aan bod aangenomen om voor één jaar assistent bij Haitink te wor den. Ik krijg dan wel twee concer ten met het Concertgebouwor kest, een in Amsterdam en een in Den Haag of Rotterdam. Daar naast mag ik, indien zich daartoe mogelijkheden voordoen, ook andere concerten aanvaarden. Ik heb dit vooral "Soms werk ik er een half jaar aan ED SPANJAARD. Ed Spanjaard is nu 28 jaar, een jonge dirigent die bezig is aan een, naar wij stellig verwachten, NEDERLAND I 18.15 - Moderne elektronica, les 1 (TELEAC) 18.45 - Bereboot (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 - Uitzending van DS'70 (POL. PARTIJEN) 20.00 - Een wilde roos, tv-serie (NOS) 20.55 - MAP, informatie progr. (NOS) 21.35 - Journaal (NOS) 21.50 - Panoramiek (NOS) 22.30 - Studio Sport (NOS) 22.55 - Sprekershoek (NOS) 23.10 - Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 - Staatsloterij, le trekking (NOS) 18.55 - Journaal (NOS) 19.05 - Jossy wordt een indiaan, een filmverhaal (NOS) 19.30 - Kenmerk (IKON) 20.00 - Journaal (NOS) 20.25 - Maatschappij tot Redden van drenkelingen, film (So- cutera) 20.30 - Mary Hartman, Mary Hartman, tv-serie (VPRO) 22.30 - Journaal (NOS) Het NOS-televisieprogramma Panoramiek doet vanavond om 21.50 uur via Nederland I verslag van de gisteren gehouden ontmoeting tussen de nieuwe president van de Europese commissie Roy Jenkins en journalisten van de negen EG-landen. Ook via Nederland 1 om 20.00 uur de tweede aflevering uit de vierde lige serie Een wilde roos, naar de roman van Iris Murdoch. In dez$ aflevering zijn de liefdesaffaires, waar in het eerste deel al duidelijk naar toe werd gewerkt, niet van de lucht. De werkgroep 'Ouders van homofiele kinderen' pleiten vanavond om 2255 uur via Nederland in het programma Sprekershoek voor ver sterking van onderlinge contacten om elkaar bij te staan in het di kwijls moeilijke proces van verwerking en acceptatie van homofilie bij hun kinderen. Verder zal het Nederlandse Studenten Orkest zich presenteren. Kenmerk besteedt om 1950 uur op Nederland 2 aandacht aan de rol van de Amerikaanse zending in Ecuador. Aan het woord komt bis schop Proano over zijn kerk onder de boeren in Ecuador. En verder in Kenmerk de politieke ontwikkelingen in Tsjecho-Slowakije Nu Mary Hartman is gegijzeld, leek het de VPRO een goed idee om een complete kijkavond voor het drama uit te trekkenZodoende kunnen we om 2050 uur via Nederland 2 getuige zijn van de actie van de mysterieuze massamoordenaar ,die al sinds het eerste deel door Femwood spookt. Een klein voorproefje: in een mengeling van door merg en been gierende spanning en dolle situaties treden zowel men selijk falen als individuele heldenmoed op de voorgrond. HILVERSUM I Woensdag 12 januari TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S) De een ziet het zus en de ander zo, lichte muziek. 19.00 Muziektriptiek, van zeven tot tien, met om 19.00 (S) Jazz-Sir. 20.00 Eight o'clock en om 21.00 (S) Kruis en mol. 22.00 Een mondje Frans. 22.30 Nws. 22.40 Aktua III (S) Coulissen, een luch tig kunstprogramma 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM n VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. P.P.: 18.20 Uitzending van het Gere formeerd Politiek Verbond. VARA: 18.30 (S) Tussen start en finish: sport en muziek. 19.30 (S) Brassband Magazine. 20.00 Nws. 20.10 VARA-klassiek: Eu- ryanthe, opera van Weber. NOS: 22.30 Gamma van Alpha en Beta: nieuws uit de wereld van wetenschap en technolo gie. 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Aktualiteitenoverzicht. 23.20 Den Haag vandaag en om 23.50 Even ontspannen voor het slapen gaan, yoga. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM Hl NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. 19.30 (S) Langs de lijn: sport en muziek. (19.38 Paardenkoersen). 23.02 (S) NOS-Jazz. 0.02 (S) Metro's mid night music. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 <S) NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus: ge wijde muziek. 7.30 (S) Vandaagdon derdag: gevarieerd programma. (7.41 Hier en nu). 8.24 Op de man af, evange lisch commentaar bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 (S) Tot uw dienst. Klassieke muziek 9.45 (S) Onder de hoogtezon. Muzikaal 12.00 (S) De Kilima Hawaiins Show. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Me dedelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (S) Metropole Nws. 17.32 (S) Hier e HILVERSUM 2 - AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Op blote voeten: vraag- en ant woordspel. (8.00 Nws. 8.10 Radiojour naal). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Op het eind van de rit, interview. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio Lawaaipapegaai. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogramma (11.00 Nws. 11.03 Radiojournaal). 11.30 Rondom twaalf: een uur allerlei voor ie dereen. 12.30 De Derde Kamen pro gramma over landspolitiek en het rand- gebeuren. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. 13.25 Beursplein 5. 13.30 's Mid dagje AVRO: muziek, informatie en ser vice. (16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal). 17.00 (S) 13-Speciaal jeugdprogramma. 17.40 Uitzending van het Nederlands- Israëlisch kerkgenootschap. 17.55 Me dedelingen. Pep op drie. 11.03 (S) Verzoekplaten. 12.03 (S) Boter, Klaas en prijzen. 14.03 (S) Polderpopparade. 16.03 (S) Europarade. HILVERSUM IV - KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badinerie: klas sieke kamer- en orkestmuziek. 9.00 Nws. 9.02 (S) Aan woorden voorbijge dachten ter overweging. 9.10 (S) Bariton en piano. 9.30 Ik sta hier niet voor de banken te praten: de vele aspekten van het onderwijs. 10.00 (S) Aubade: klas sieke en moderne muziek. 12.00 (S) Ron dom Ravel (2). 14.00 Nws. 14.02 Hoog achtend herhalingen van program- t alle- Woensdag 12 januari DUITSE TV NDR: 9.30-10.00 Kinderpro gramma. 18.00 Documentaire. 18.30 Ak- tualiteiten. 18.45 Kinderprogramma. 18.55 Regionaal magazine. 19.26 Amu sementsprogramma. 19.59 Program maoverzicht. WDR: 8.05-8.20 TV-cursus Frans. 9.39-10.00 Kinderprogramma. 18.00 Regionaal nieuws. 18.05 Schaurige Geschichten, tv-serie. 18.40 Julia von Mogador, tv-serie. 19.15 Aktualiteiten. 19.45 Amusementsprogramma). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Aktuele documentaire. 21.00 Amusementspro gramma. 22.30 Journaal, commentaar en weerbericht. DUITSLAND II - 17.00 Journaal 17.10 Kim en Co., jeugd serie. 17.40 Aktualiteiten en muziek. 18.20 Percy Stuart, tv-serie. 19.00 Jour naal. 19.30 Filmreportage. 10.15 Infor matief programma. 21.00 Journaal. 21.15 Karl May, tv-film. 22.45 Journaal. WOENSDAG 12 JANUARI BELGISCHE TV - 18.15 The Wombles, tv-serie. 18.20 Re portage. 18.40 Dokumentaire film. 19.40 Mededelingen en weerman. 19.45 Jour naal. 20.15 Nationale loterij. 20.20 Rhoda, 20.45 Het ouderlijk huis, tv-spel. TV- DONDERDAG Rust voor Dick van Rijn Dick van Rijn gaat het rustiger aan doen. De nu 63-jarige sportverslag gever zal op 9 februari voor het laatst een grote wedstrijd verslaan voor de radio. Het wordt de vriend schappelijke voetbalwedstrijd tus sen Engeland en Nederland in het Wembley-stadion. Van Rijn mocht voor dit afscheid zelf een mede- commentator uitzoeken. Hij heeft gekozen voor Eddy Poelman van de TROS. De AVRO biedt Dick van Rijn op 11 februari een receptie aan wegens het feit dat hij precies veertig jaar actief is in de wereld van de sport en de lichamelijke opvoeding. Het "rustiger aan doen" van Dick van Rijn betekent niet dat hij na 9 februari nooit meer op de radio te horen zal zijn. Hij blijft actief voor zijn eigen omroep, de AVRO. "En mocht de NOS een beroep op me doen dan ben ik altijd bereid", al dus Van Rijn. Boetes voor medewerking aan Mi Amigo AMSTERDAM (SP) - De Amster damse kantonrechter heeft giste ren drie mensen veroordeeld die hun medewerking hadden ver leend aan het illegale radioschip Mi Amigo. De 21-jarige Ellen K. uit Den Haag, die disk-jockey van het zendschap was, kreeg drie weken voorwaarde lijk en een boete van 1000 gulden. De 27-jarige machinist T. V. uit Scheveningen, die eind 1975 als machinist op de Mi Amigo had ge werkt, werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk en 5000 gul den boete. De voormalige disk jockey-nieuwslezer R. H. (22) uit Harderwijk kreeg vier weken ■voorwaardelijk en 1000 gulden boe te. Deze zaken waren de laatste tegen de Nederlanders die hadden mee gewerkt aan de etherpiraat, die bui ten de Engelse territoriale wateren bij de Thames-monding ligt. Concert in de Stadsgehoorzaal LEIDEN - Het beroemde Rheinisches Kammerorches- ter verzorgt donderdagavond om 20.15 uur in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een concert. Op het programma staan werken van Boccherini, Mozart en Haydn. Solist is de in Boedapest geboren Albert Kocsis. Hij trad als solist op bij alle grote Europese orkesten. Wie zondagavond gekeken heeft nomen door de zich aanvankelijk twijfeling bracht, dat hii meende het publiek. D Wie zondagavond gekeken heeft naar een aflevering van 'Beeld spraak', heeft ook de scène kunnen zien, waarin Lola Jezus aan haar rechters onderworpen wordt en vastgebonden aan een deksel, naar een bekentenis wordt gedreven. Ongewild legt toneelgroep 'Baal' hier een parallel met de vanaf 27 januari a.s. in premiere gaande film 'Marathon Man'. Dustin Hoffman wordt in die film steeds als hij niet echter wil bekennen in het water van zijn moeder badkuip ondergedompeld. Lola tóch Theofilus?) in de bizarre Jezus, de vrouw met het 'het exoti- onderstelling geleefd, dat haar zoon sche voorkomen' en met de 'Joodse trouw zijn dispuutavonden van zijn naam' overkomt iets vergelijk- faculteit bezocht. In plaats daarvan baars. Alleen wordt haar plaats, lag hij regelmatig aan de borsten door de zich aanvankelijk als theologiestudent voordoende Theophilus Godhelf, die volgens zijn rechter Pontus is uitgegroeid tot een jodenvriend. Wanneer Theophilus tenslotte wordt ver oordeeld en het kruis draagt, is het Simon, de pandhuishouder, die hem aan een touw door de straten trekt. Deze rol wordt goed vertolkt door Hans Dagelet. Voordat het is, heeft Maria, de Theophilus (of i zoals het oude gegeven wil, inge- i Lola, die hem zelfs zo in ver twijfeling bracht, dat hij meende haar liefde met geld te moeten ko pen. 'Mattheus Passie', dat bol staat van symbolieken (het is ondoenlijk ze op deze plaats te noemen) kent in de dramatische ontwikkeling een aantal originele vondsten. Zo is Simon de pandhuishouder gesig naleerd 'onder het volk'. Dagelet had zich daartoe gisteravond onder de begeleidende musici begeven. Luisterend in de orkestbak hoorde hij op het toneel zijn naam noemen. Was hij immers niet schuldig? Diane Lensink en Elja Pelgrom speelden met een inzet, die deed denken aan 'Baal', de eerste to neelmanifestatie van de groep en tevens de eerste confrontatie met het publiek. Dat door regisseur Leonard Frank ingezette en bege- léide 'toneelfanatisme' zette zich gisteravond in de Leidse Schouw burg voort. En het was daarmee onmiddellijk onbelangrijk, dat Diane Lensink niet in het stuk 'Baal' zat om die eerste intense be leving te verlengen. Zijn het de spe lers of is het Frank, die immers stelt, dat toneel niet bestaat, maar steeds weer gemaakt moet worden, die het succes van 'Mattheus Pas sie' bepalen? Het is vermoedelijk een samensmelting van beiden. Als talent getalenteerd begeleid wordt ontstaat 'Baal'. Zo eenvoudig ligt dat. BERT KOEKEBAKKER Als Wieteke van Dort ergens een nieuwe school moet openen, her kennen de mensen haar nauwe lijks. „Ik word zo'n beetje onder de voet gelopen. Ik heb geen aanwe zigheid. Wel in een rol, maarniet op manifestaties waar ik een lint moet doorknippen of op recepties. Bij radio-interviews val ik dan ook onmiddelijk door de mand. Ik sta blank, weet bij God niet wat ik op bepaalde vragen moet antwoorden. Maar daar heb ik toch iets op ge vonden. Ik stap in de rol van de def tige of de Indische dame en dan herkennen de mensen me weer. Het is geen domheid van Wieteke, geen gebrek aan belangstelling voor de wereld om haar heen. Het ontbreekt haar alleen aan gevoel voor publiciteit. Zij mist het ver mogen zich nadrukkelijk te mani festeren, kent de foefjes niet om te zorgen dat de omringende omge ving zegt „kijk, daar staat Wieteke van Dort." Wieteke is 33 jaar oud, gelukkig ge trouwd met een psycholoog, moe der van een paar leuke kinderen en constant creatief bezig. Op zaterdag 22 januari wordt de eerste grote ex positie van haar schilderijen geopend. Twee jaar geleden werd zij toegelaten tot het Haagse kun stenaarsgezelschap Pulchri en mocht als introductie twee doeken exposeren. Hetzelfde jaar schreef zij in voor de Biennale „Young Ar tists 1975" in New York. „Per land werden er twee schilde rijen uitgekozen. De ballotage was bijzonder zwaar. Ik moest vooraf al lerlei papieren invullen met vragen als: „Waar heeft u zoal geëxpo seerd, hoeveel prijzen heeft u ge wonnen," enz. Ik schreef terug dat ik nog nooit geëxposeerd had, laat staan prijzen gewonnen. Ik re kende dus nergens op. Kun je je voorstellen hoe verbaasd ik was toen mij gevraagd werd een doek in te sturen?" Huis In het huis van Wieteke wordt nad rukkelijk geleefd. Lekker romme lig, hollebolderende kinderen in lange, hoge kamers met een vleu gel, boeken, pick-up, televisie, vi deo, planten en forse schilderijen aan de muur. „Mijn man schildert ook, is ook lid van Pulchri. Het staatzo oenig als je dat zegt, maar aan hem heb ik alles te danken. Op de uitnodigingskaart voor die expositie had ik dan ook eerst geschreven:„toen trouwde' ik en ging bij mijn man in de leer." maar dat kon niet in deze tijd van emancipatie vond men. Toen he- b ik het maar geschrapt." „Je hebt zo'n druk televisiebes- taan, wanneer vind je tijd om te schilderen?" „Elk vrij kwartiertje overdag en 's avonds. Ik kan onder alle omstan digheden werken, zelfs in het half donker. Dan zit ik urenlang te pie tepeuteren. Aan sommige doeken heb ik een halfjaar gewerkt." De bel Het gesprek wordt voortdurend onderbroken door het gerinkel van de telefoon en de buitenbel. Wie teke verontschuldigt zich een beetje beklemd, schakelt de tele foon uit. Tenslotte de fotograaf. De deftige dame snelt naar boven om haar opgestoken haar lang te kam men. Ze gebruikt geen make-up. Toegegeven, het riekt naar goed kope dameslectuur, maar zij straalt werkelijk iets heel liefs uit. Haar reacties doen vaak heel kinderlijk „Mijn leraar Nederlands vond dat ik naar de toneelschool moest en mijn tekenleraar Jan van Heel drong er op aan naar de academie te gaan. Ik heb een diploma reclame tekenen en op de vrije academie heb ik zeefdrukken geleerd. Vroe ger, in Indonesië, bracht ik het grootste deel van de dag door met tékenen en ballet. Tekenen deed ik op briefpapier van mijn vader. Nee, die was directeur van een rubber fabriek. De grote stimulans ging uit van mijn moeder, die zelf met scho len kinderoperettes instudeerde. Te jong Toch wilde ik liever naar de toneel school. Maar ze vonden me daar nog te jong. Ik werd kleuterleidster en toen ik uiteindelijk toch op.de toneelschool terecht kwam, werd ik er na twee jaar weer afgestuurd. Ik was niet aangepast, deed maar wat. Ik was er nog niet aan toe, maakte altijd grapjes, echt verve lend doen weet je wel. Op mijn overgangsrapport stond: „Aanleg voor acrobatiek." Die sfeer op de toneelschool hé dat hoogdravende en opmerkingen als: „Wat was Ank weer goed gisteravond", op de een of andere manier paste ik er niet tussen." „Toch werd je aangenomen bij De Nieuwe Komedie, van Erik Vos." „Ja dat is een heerlijke tijd geweest. Ik heb daar de rol van Julia ge speeld in „Romeo en Julia. „Ik vond dat ik daarmee voor mij het allerhoogste had bereikt. Toen ik trouwde ben ik opgehouden met toneelspelen en ik moet je zeggen dat ik het niet mis. Dat reizen en trekken kon niet meer, hoewel ik er nooit een hekel dan heb gehad. Op tournee had ik altijd een koffertje bij me met tekenspullen en een elektrisch kacheltje, want ik ben nog al kouwelijk." „Ik dacht als ik zwanger raak moet ik toch de kost kunnen verdienen met tekenen. Ik illustreerde die tijdschriften." Wieteke heeft ook nog een tijd bij Wim Kan gewerkt. „Wim Kan en Corry zijn als ouders voor me ge weest, heel schattig. Kan was ook getuige bij mijn huwelijk. Hij heeft mij in de gelegenheid gesteld van alles in zijn cabaret te doen. In een bepaald programma speelde ik zijn dochtertje. Dat was ik eigenlijk ook zo'n beetje." Inmiddels heeft Wieteke van Dort zich tot een specifieke tv-artieste ontwikkeld. Via een musical met Rob de Nijs en het kinderpro gramma „Pinokkio" verzeilde ze in „Oebele" van de KRO, „Wij en de wereld", de „Panorama Woens dagshow" en de veelbesproken „Stratenmakeropzeeshow". In de seniorenshow „Dat ik dit nog mag meemaken" van de VARA heeft zij weer de rol van een gek mens ge kregen en daardoor lijkt het er op dat zij zich in dat genre het beste- thuis voelt. „Nee," zegt ze plotseling heel ern stig, „daar ben ik niet echt in gespe cialiseerd. Kun je je nog die scène herinneren, vorig jaar in de senio renshow van die oude dame die zo veel geld aan de taxichauffeur moet betalen omdat ze niet gauw genoeg beneden kan zijn? Dat was een tra gisch rolletje. Die oude dame was ik. Dat was een manke vrouw. Mijn eigen tante loopt mank. ik heb haar lang bestudeerd en toen ik die vrouw moest spelen ging het van zelf. Boek „Waarom doe je het eigenlijk. Heb je nog andere aspiraties?" „Vroeger deed ik het vo'or de lol en ik kreeg nog geld toe. De enige re den is geloof ik dat ik het niet laten kan. Dingen die je goed wilt doen, daar ga je mee door. Daarom wacht ik ook niet af wat me wordt aange boden. Kijk, in dit boek schrijf ik m'n ideeën op. Daar zitten uitge werkte programma's in die ik zelf schrijf. Zo heb ik de VARA een idee aangeboden voor een show waarin een Indische dame centraal staat. Ik heb hem „The late, late Liens- how" genoemd. Dat is altijd een hartewens van mij geweest en het is zo goed als zeker dat de VARA het gaat maken. Meestal ontstaan die ideeën als ik onderweg ben naar Hilversum of naar huis. Elke auto rit is een bron van ideeën Zo is ook die plaat met liedjes ontstaan die goed is ontvangen. Er komt ook een plaat uit van „Ot en Sien"naar aan leiding van mijn optreden met Wil lem Nijholt in dat kerstprogramma van Berend Boudewijn. Het ver schil is dat we op de plaat de ver haaltjes in het Nederlands vertel len. Alleen de toelichtingen van mij zijn in het Indisch. We hebben vier boekjes tot een LP verwerkt. Zelf heb ik er een liedje bij geschreven. Zal ik het eens laten horen?" De aardappelen De bandrecorder gaat aan, tersluiks kijkt Wieteke even op haar horloge. „Heb je geen tijd meer?" „Nou ja, ik heb nog wel een minuut of twintig. Of zal ik de aardappelen vast opzetten? Wil je misschien mee-eten?" Wieteke rent naar de keuken, komt wat aarzelend terug en zegt „Nee, het kan nog niet. Er zitten nog te veel bruine puntjes in. „Maak ze dan hier schoon". „He? Nee, nee, dat doe ik niet." Ineens een vat vol verlegenheid. „Ja, zo ben ik nou eenmaalIk weet me vaak geen houding te ge ven, zeker niet op feestjes. De kan tine binnengaan van de NOS bij voorbeeld, uitkijken naar kennis sen, dat kan ik niet. Ik kan ook he lemaal geen mop vertellen. En als ik iets begin te vertellen, dan wordt er lang weer over iets anders ge sproken. Als ik ook ergens bén met collega's, niemand vraagt aan mij een handtekening. Ik ga gewoon op in de massa. Daarom vind ik het wel fijn dat ik nu een agent heb, Paul Brandenburg, die allerlei zaken voor me regelt. Mijn man staat veel meer in de belangstelling op fees tjes. Dan denk ik wel eens, ik doe toch ook wat leuks? Nou ja, dan ga ik de gastvrouw maar helpen, of zoiets." haar favoriete schilderij, een veld vol sigarettenpeuken

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 5