ALPHEN WIL DE SPOORLIJN OVER Raadselen rond verdwijning stadsklok aan „Puinhoop in Lagewaard" Lege lantaarnpaal als kerstboom zonder ballen Koudekerks raadslid Karnmeraad: WOENSDAG 12 JANUARI 1977 Mr. Goudsmit overleden LEIDEN - Mr. H. R. Gouds mit, die veertig jaar advocaat en procureur in Leiden is ge weest, is op 75-jarige leeftijd overleden. Hij heeft verschei dene functies in het openbare leven bekleed: bestuurslid van de Stichting tot exploita tie en beheer van gemeente woningen (thans Leidse Wo ningstichting), secretaris van de Voogdijraad, plaatsver vangend kantonrechter, hoofdbestuurslid van de Leidse Maatschappij van Weldadigheid, voorzitter van de Commissie van Ontvangst van de Plaatselijke Demobili- satieraad Ook was hij president-commissaris van de N.V. Leidsche Broodfabriek. Mr. Goudsmit was ridder in de orde van Oranje Nassau. Alphen niet bereid tot beperken van autoverkeer op de ALPHEN AAN DEN RIJN - Het college van B en W van Alp hen is niet bereid maatrege len te treffen om het auto verkeer op de Woubrugs- eweg (Vierambachtsweg) te beperken. Dat zei wethouder D. van Leeuwen gisteravond tij dens de commissievergader ing van openbare werken. „Met alle maatregelen die je treft, wentel je de problemen af op anderen (de gemeente Koudekerk aan den Rijn)", aldus de wethouder. Het Alphense college is wel be- 12TS0W02T reid een maxiumsnelheid O o van 50 kilometer in te voeren voor de Woubrugseweg, al zal de controle daarop door de politie moeilijk worden, zo liet de wethouder weten. De PvdA-er H. Metaal merkte overigens op dat met die snelheidsbeperking niets opgelost wordt: „Het ver keer neemt daardoor niet De WD-er C. Engelen drong bij de wethouder aan op een gezamenlijke communiqué van de colleges van B en W van Alphen en Woubrugge, zodat alle betrokkenen we ten - al is men dan niet tot overeenstemming gekomen - waar men aan toe is. Maken van twee overgangen kost f 2,6 miljoen ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen is zo goed als door zijn industrieterrein heen en dat bete kent dat naarstig wordt gewerkt aan het gereed maken van een nieuw industrieterrein in de pol der Kerk en Zanen ten zuiden van de spoorlijn Leiden-Alphen. Het nieuwe industrieterrein moet daarvoor onder meer ontsloten worden. Na langdurige onderhandelingen hebben de Nederlandse Spoorwegen zich bereid verklaard een tw.eetal spoorwegovergangen te realiseren, zo vertelde wethouder Van Leeuwen gistera vond in de commissie openbare werken. Het gaat om een elektrische bediende overgang (vanuit het station Alphen) ter hoogte van het Molenvlietpad en een ahob (automatische halve overwegbomen) in het verlengde van de Maga- zijnweg. Met de aanleg van de overgangen en de aansluitende wegen is een bedrag gemoeid van ruim 2.619.000. De kosten van die voorzienin gen zullen echter worden doorberekend in de grondprijs van het industrieterrein. Hoewel er aanvankelijk een duurder plan op ta fel lag heeft de gemeente dat laten varen omdat uit ambtelijk vooroverleg met de provincie was gebleken, dat er een grote kans was dat het plan bij Gedeputeerde Staten zou stranden. „We heb ben het risico niet willen lopen dat de twee spoorwegovergangen helemaal van de baan zouden raken", aldus adjunct-directeur A. Bos van openbare werken gisteravond. „Wat de N.S. betreft is het een kwestie van ni nooit, anders komen we er nooit meer tussen". In de komende raadsvergadering krijgt de Alp hense gemeenteraad dan ook een voorstel te be handelen waarin gevraagd wordt het benodigde krediet van meer dan tweeënhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen. Echtpaar De Vries vijfüg Jaar getrouwd LEIDEN - Gisteren was het precies vijftig jaar geleden, dat de heer De Vries en mevrouw De Vries-Ver- meer in het huwelijk traden. Om dit heuglijke feit te vieren heeft het echtpaar afgelopen zaterdag al een groots opgezet feest gehad. De fes tiviteiten bestonden uit een door vele oude bekenden bezochte re ceptie, een diner en daarop volgend een groot feest. Tevoren waren zij afgehaald in een originele Cadillac hetgeen de heer en mevrouw De Vries met enige trots vertellen. Het echtpaar heeft vier kinderen, twee zonen en twee dochters, en zes kleinkinderen. Vele jaren van hun huwelijk hebben zij een avontuur lijk bestaan geleid; zij waren nl. op alle kermissen en feesten in de om geving met hun oliebollenkraam „Melle de Vries" present. Vanaf 1960 vestigden zij zich in een huis aan de Botermarkt in Leiden. Aan dat „normale" bestaan moesten zij in het begin nogal wennen, vooral in het voorjaar was hun heimwee naar de kermis het grootst. De zaak werd echter voortgezet door een van hun kinderen, en bleef dus in de familie. In hun flat aan de Opaalstraat vertelt het echtpaar vol enthousiasme over het feest van za terdag en over de vele ontvangen geschenken, waarvan een aantal afkomstig is van oud-collega's uit den lande. Oud-burgemeester Rijnsburg overleden RIJNSBURG-Op 85-jarige leeftijd is overleden de oud-burgemeester van Rijnsburg, Mr. P. N. Höweler. De heer Höweler kwam op 15 sep tember 1939 naar Rijnsburg, waar hij tot 1957 bleef. In de oorlogsda gen werd hij enkele jaren geïnter neerd en vervangen door Duitsge zinde burgemeesters. Later werd hij burgervader van Klundert. De teraardebestelling heeft vandaag op de algemene begraafplaats "Heiderust" in Rheden plaatsge vonden. Hoorzitting VALKENBURG - De directie van de Zuid-Hollandse Loonbedrijven, de fabriek in Valkenburg die che mische middelen verpaktverwacht dat volgende maand een hoorzit ting wordt gehouden voor de bewo ners van het dorp. Die hoorzitting zou georganiseerd moeten worden naar aanleiding van de nieuwe hinderwetvergunningdie de fa briek moet aanvragen, over even tuele overlast van de Zuid- Hollandse Loonbedrijven. LEIDEN - De plotselinge gladheid gisteravond heeft in Leiden niet tot grote ongelukken geleid. In alle ge vallen bleef het tot blikschade be perkt. Op de Rijnsburgerweg raakte gisteravond om even. voor half tien een personenauto in de slip. De auto die in de richting van Oegstgeest reed, raakte daarbij een tegemoetkomende ambulance. De ziekenwagen, afkomstig uit de Haarlemmermeer, kwam uiteinde lijk tot stilstand tegen een aan de kant geparkeerde auto. De patiënt in de ambulance, die naar het Dia- konessenhuis werd vervoerd, liep bij het ongeluk geen verder letsel op Katwijks beeld LEIDEN - Waarom is de stadsklok aan de Hoge Rijndijk, nabij 't Veerhuis verdwenen? Omwonenden en ongetwij feld ook velen van de honderden mensen die dit punt zel den passeren zonder een blik op het uurwerk te werpen, hebben de laatste week wat afgepiekerd. Echter zonder resultaat, want de ware toedracht rond het verdwijnen van de tijd op de Hoge Rijndijk blijft uiterst duister. Burgemeester mr. C. A. Bos van Katwijk zal op woensdag 19 januari het beeld "Promenade" onthullen. Het beeld krijgt een plaats tussen de kort geleden gereed gekomen centrale accommodatie "Tripodia" en het winkelcentrum Hoorne- splein. Het beeld, voorstellende een wandelende vrouw, is in opdracht van de gemeente Katwijk gemaakt door de beeldhouwer Wim Jonker uit Haarlen. Het officiële gebeuren is om 16 uur. Daarna zal er aan ge nodigden in het zalencomplex "Tripodia" een glas sherry worden aangeboden door het gemeente bestuur van Katwijk. Ruim vijftig jaar geleden werd even naast de plek waar in het verleden de tramremise stond, een klok ge plaatst. Dat gebeurde in die tijd va ker. Leiden heeft zo'n twintig openbare klokken, die alle in de ja ren twintig zijn neergezet. Het exemplaar aan de Hoge Rijndijk verhuisde echter vorig jaar. Het voormalige pand van de firma Bac ker en Co dat door een flinke brand ongeveer op instorten stond, werd afgebroken. Op die plaats werd ,,'t Veerhuis", een flat voor werkende jongeren gebouwd. Tijdens de bouw van die flat, ver dween de klok tijdelijk. Dat ge beurde in januari 1975. Een maand of twee later kwam er een nieuwe, moderne klok voor terug. Deze werd echter niet afzonderlijk op een paal geplaatst, zoals in het ver leden, maar werd opgehangen aan de lichtmast, waaraan ook de reclame-lichtbak van hotel „Nieuw-Minerva" bevestigd was. Dat leverde geen problemen op, tot de dag van vorige week woensdag aanbrak. Weg was-ie opeens. Geen klok meer. Een raar gezicht, zo'n lege lantaarnpaal. Als een kerstboom zonder ballen. Omwonenden raakten geïrriteerd. Belden het stadhuis en schreven naar de krant, maar wie de boos doener nu eigenlijk is, blijft ondui delijk. In eerste instantie werd gesugge reerd dat mevrouw Favier van Nieuw-Minerva de klok weg wilde hebben, omdat zij de lichtmast voor haar reclame had gehuurd. Na vraag leert echter dat mevrouw Fa- vier niet van de zaak op de hoogte is en dat in haar contract met de ge meente niet staat dat de paal alleen voor haar reclame gebruikt mag worden. Wat kan dan de reden zijn? Een telefoontje naar de dienst gemeen tewerken schept misschien duide lijkheid. Een woordvoerder van die dienst vertelt dat de klok is ver dwenen, omdat de lichtfabrieken hadden meegedeeld dat het niet langer verantwoord is om twee zware objecten aan één paal te han gen. B en W hadden op grond van dit advies besloten dat de klok moest verdwijnen. Een telefoontje met de lichtfabrie ken maakt de zaak echter weer moeilijker. Men ontkent daar dat dat advies ooit is gegeven. Een klok en een reclame aan één paal, dat kan best. Dat klinkt al logischer, want als er werkelijk gevaar dreigde, waarom dan niet ook de andere klokken in de stad weggehaald, die hun paal met een reclame-object moeten de len? Er moet iets anders aan de hand zijn. En de bewoners van de buurt blijven doorzoeken naar de werkelijke reden, hoewel hen al is toegezegd dat de klok op een an dere lichtmast, zonder reclame- bak, vijftig meter verderop een plaatsje zal krijgen. Met dit alterna tief wil men geen genoegen nemen. De klok moet op de oude plaats te rug. Het wachten is nu tot de volgende week. Ten stadhuize heeft men ver teld dat dan meer klaarheid zou ontstaan, omdat de „man die er al les van weet" dan van zijn winter sportvakantie is teruggekeerd. TON VAN BRUSSEL. KOUDEKERK AAN DEN RIJN- Zodrahet weer opknapt en een paar dagen standvastig blijft, zal een begin worden gemaakt met het verbeteren van het wegdek van de Lagewaard. De weg is op dit moment bijzonder slecht. Grote gaten vormen vooral in de avonduren) een groot gevaar voor fietsers en bromfietsers. Delen van de berm zijn op verschillende plaatsen verdwenen. Hoewel er al geld is uitgetrokken voor het opknappen van het landelijk weggetje, is er op tot op heden nog niets van te recht gekomen. WD-raadslid Karnmeraad, die zelf aan de Lagewaard woont, is zeer "begaan" met de situatie. "Het is gewoon een drama", reageert hij emotioneel "Al dat asfalt komt los. De staat van het wegdek is bedroevend slecht. Het kan zo echt niet langer, er moet wat ge beuren. Je Krijgt ongelukken als het zo blijft". Volgens de liberaal heeft iedereen het altijd maar over die "mooie Lagewaard". "Maar dat komt al tijd bovenborrelen als de één of andere agrariër een bouwaan- vraag heeft ingediend. Dan wordt gezegd: weer een stuk van het open gebied af. Dat kan toch niet? Kijk, als ze willen dat de La gewaard het aanzien waard blijft, dan moet die ook worden onder houden". Bar Karnmeraad is van mening dat het opknappen van de Lagewaard op dit moment veel urgenter is dan het verbeteren van de Hondsdijk waar op dit ogenblik in Koude kerk druk over wordt gepraat. "Daar liggen de problemen niet", beweert de liberaal. "Ik woon nu zesjaaraan die weg. En als je ziet hoe de onderhoudssituatie is te ruggelopen, dat is meer dan bar. Vorige week was ik nog in de Bo- degraafse Meije. Ook zo'n lande lijk weggetje. Nou, dat zag er heel wat beter uit dan die Lagewaard bij ons. Vergeleken bij de Meije is het in Koudekerk maar een puin hoop". De enige oplossing om daar wat aan te doen is volgens Karnmeraad het^/erbreden van de Lagewaard. Er komt veel zwaar verkeer waarop het weggetje niet bere kend is. Melkwagens en vrach tauto's die veevoer brengen rij den af en aan. "Ja, breder maken, dat zou het zeker een stuk beter maken", stelt de WD-er. "Nu zijn er plaatsen waar zelfs totaal geen berm meer is. Helemaal weggereden. Als op die plekken een fietser of bromfietser eens zou moeten uitwijken kan hij uit twee dingen kiezen: of onder de auto of de plomp inschieten. Dat is toch een uiterst gevaarlijke si tuatie? Moet er dan eerst een on geluk gebeuren voor we aan de slag zullen gaan?" Afsluiten De Lagewaard afsluiten voor het zware verkeer is volgens Karn meraad een "onmogelijke" zaak. "Dan komen de agrariërs in het geding. Zij verdienen daar hun brood. Kijk, vroeger ging alles met paard en wagen. Dat is voor- Karnmeraad toont de plek waar de berm zo goed als verdwenen is. bij. Nu denderen er vrachtwa gens van zo'n dertig ton over een weggetje dat nauwelijks wat bre der is dan een fietspad. Aan die situatie zal de Lagewaard ge woon moeten worden aangepast. Ik ben van mening, dat daar veel te weinig aandacht aan wordt ge schonken. Al meermalen heb ik erop gewezen. Het is steeds weer opgeschoven. Dat is jammer. Als we nu zonodig zuinig willen zijn op de Lagewaard, moet die ook wel worden onderhouden", aldus Karnmeraad. Wandelaars zullen in de loop van dit jaar vermoede lijk een flink stuk veiliger kun nen lopen als het pad tussen de Lagewaard en de voetbalvelden van Koudekerk gereed is. Als de opmerkingen van het hoogheem raadschap van Rijnland in het plan zijn verwerkt en een stukje grond bij het bruggetje nabij het Van Vegtenplantsoen in eigen dom van de gemeente is, zal er met de werkzaamheden worden begonnen. Men verwacht toch wel dit voorjaar met het karwei een aanvang te kunnen nemen. De plannen liggen klaar en kun nen zo worden uitgevoerd. De opmerkingen van Rijnland heb ben wat vertragend gewerkt. Landelijk fietsen zal ook niet zo heel erg lang meer duren. Van de Ruigekade zal, dwars door de polder, een fietspad worden aan gelegd naar de Hondsdijkse mo len. Op dit bruggetje moet het toekomstige wandelpad langs het voetbalveld aansluiten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4