Aboe Daoed vrij, protest van Bonn en Israël Top China voor moeilijke keus' EG meer voor de „gewone man Weer Franse prins dood Premier Suarez spreekt Spaanse oppositie ROY JENKINS BIJ PRESENTATIE EUROPESE COMMISSIE: MOGELIJK AANSLAGEN IN SOWJET-UNIE Frankrijk laat Palestijn naar Algiers vertrekken RHODESIE- CONFERENTIE WOENSDAG 12 JANUARI 1977 MADRID (DPA/UPI) - Terwijl het gisteren in Baskenland tot ge welddadigheid kwam, is premier Suarez van Spanje besprekingen met oppositie begonnen over vestiging van de democratie. Het parlement begon gisteren met het debat over een wetsontwerp tot ontmanteling van de staatsge- leide vakverenigingen, een van de steunpilaren van de dictatuur van Franco. In Bilbao werd de lijfwacht van een fabrieksdirecteur door twee on bekenden beschoten en ernstig gewond. De fabrieken waren in die stad voor de tweede dag ge sloten als protest tegen ruw poli tieoptreden. Amnestie en legalisering van alle politieke partijen, de communis tische incluis, waren de voor naamste punten van bespreking tussen de premier en vier verte genwoordigers van de oppositie, te weten een socialist, een christen-democraat, een liberaal en een Baskische nationalist. De onrust in de provincie Biscaye (Spaans Baskenland), en met name in Bilbao, is gisteren uit gemond in massale stakingen. De werknemers van talrijke grote fabrieken gaven daarmee gehoor aan de oproep van maandag tot een algemene staking als protest tegen ongeregeldheden bij amnestie-betogingen van de laat ste tijd. De oproep tot de staking was af komstig van een aantal linkse partijen waaronder de Baskische afdeling van de socialistische ar beiderspartij (OSOE), de Baski sche communisten, Carlisten, de volkssocialisten, de arbeider scommissie, de ETA en de alge mene arbeidersbond (UGT) van Baskenland. De politie in de Spaanse hoofdstad Madrid heeft gisteren 18 demon stranten gearresteerd die zichzelf hadden vastgebonden aan lan taarnpalen op een plein in het centrum van de stad. De betogers protesteerden tegen de nieuwe wet op gewetensbezwaren voor militaire dienst, die vorige week in werking is getreden. In deze wet worden alleen weige raars erkend die op religieuze gronden geen militaire dienst willen vervullen. Deze verplicht drie jaar vervangende dienst te doen. De demonstranten droegen borden met de leuze: "De wet ziet ons als priesters, maar wij zijn weigeraars". Een passerende mi litair vertelde de demonstranten dat hun mening door velen in het leger gedeeld wordt. Derde uitbraak ROME (AFP) - Uit de gevangenis van Benevento op 200 kilometer van Rome zijn gistermorgen vier gedetineerden ontsnapt na de tra lies van hun cel te hebben doorge zaagd. Het is de derde uitbraak in een Italiaanse gevangenis in iets meer dan een week. De twee vorige gevallen speelden zich af in Treviso en Fossombrone. PEKING (AFP) - De Chinese hiërarchie heeft nog niet geantwoord op de steeds karch- tiger wordende eis van de massa tot volledige rehabilitatie van Teng Hsiao-ping, de vroe gere vice-premier en vice- voorzitter van de communisti sche partij. Dezelfde hiërarchie heeft nog niet gereageerd op de kritiek die de Chinese bevol king heeft geuit aan het adres van enkele vooraanstaande par tijleden. Onder hen bevinden zich de twee leden van het machtige Politburo, de burge meester van Peking, Woe Teh, en de commandant van het mi litaire district van de Chinese hoofdstad, generaal Tsjen Hsi- lien. Men moet teruggaan naar de grote culturele revolutie van de jaren zestig om zich dergelijke Peking wordt gevraagd dat „Teng Hsiao-ping de opvolger wordt van Tsjoe En-lai", die op 8 januari 1976 overleed. De aan kondiging dat Teng in onge nade was gevallen werd in april 1976 gedaan, tegelijk met de benoeming van Hoea Koeo- feng tot premier. Het heeft er alle schijn van dat de autoriteiten in Peking wel paal en perk zouden hebben ge steld aan de eisen als deze zou den ingaan tegen de plannen van de Chinese leiders. Voorzit ter Hoea Koeo-feng, zo meent men in diplomatieke kringen, staat zeer waarschijnlijk onder druk om sneller dan hij wenst een oplossing te vinden voor het probleem Teng Hsiao-ping. Hoea zou in dit verband niet voor onbepaalde tijd de ver antwoordelijkheden kunnen massaal gestelde eisen te herin neren. Partijleider Hoea Koeo- feng wordt daarom in elk geval in de zeer moeilijke positie ge plaatst het middelpunt te zijn van een van de gevoeligste op volgingskwesties in de ge schiedenis van de Volksrepu bliek. De bevolking van Peking eist met steeds luider stem dat Hoea Koeo-feng zich op de post van eerste minister doet ver vangen door Teng Hsiao-ping, de man die hij in april 1976 nog kritiseerde wegens diens „Con trarevolutionaire revisionisti sche koers", de man ook van wie Mao Tse-toeng had gezegd dat hij „een vertegenwoordiger van de bourgeoisie" was die „niets begreep van het marxisme-leninisme". De pa radox is des te navranter omdat via muurkranten gisteren in blijven combineren van het voorzitterschap van het cen trale comité en dat van de mi nisterraad. De Chinese top heeft dus nog niet gereageerd en sinds 27 de cember, de dag waarop de laat ste publikatie plaatsvond van de lijst die de partijhiërarchie weergeeft, is nog geen bijeen komst aangekondigd. Ook heeft nog geen officiële her denkingsplechtigheid plaats gevonden van de eerste sterf dag van Tsjoe En-lai. Enkele waarnemers achten het moge lijk dat op 15 januari een bij eenkomst van de leiders zal worden gehouden. Het is dan de eerste veijaaardag van Tsjoe En-lai's begrafenis, de gelegen heid waarbij de lijkrede werd uitgesproken door Teng Hsiao-ping. MOSKOU (DPA/AFP) - Volgens welingelichte kringen in de Rus sische hoofdstad hebben zich za terdag in Moskou meer ontplof fingen voorgedaan. Het officiële Russische persbureau Tass maakte maandag melding van een ontploffing in een rijtuig van de Moskouse ondergrondse. Hierbij zouden slechts enkele gewonden gevallen zijn. Onofficieel werd echter gezegd dat minstens vijf mensen bij deze ontploffing omgekomen zijn. Tass repte met geen woord over andere ontploffingen maar vol gens welingelichte kringen heb ben zich zaterdag meer explosies voorgedaan. Ook werd gezegd dat daarbij min stens 30 mensen zijn omgeko men. De Russische autoriteiten proberen de aanslag op de onder grondse in verband te brengen met activiteiten van dissidenten die toezicht houden op de nale ving van de akkoorden van Hel sinki in de Sowjet-Unie. De aanslag zou met name een reac tie zijn op de huiszoekingen die de afgelopen dagen verricht zijn bij deze dissidenten. Pjotr Grigorenko, een lid van de „Helsinki-groep" zei gisteren dat het verband brengen van de metro-aanslag met de dissiden ten „gevaarlijk is" en op geruch ten berust. Volgens Grigorenko wordt op deze wijze getracht een soort van hek senjacht tegen spionnen te ont ketenen, zoals in de jaren dertig in de Sowjet-Unie gevoerd is. „Dat is eenngevaarlijk gevaarlijk aldus Grigorenko. Waarnemers in Moskou herinneren eraan dat de Russische autoritei- JERUZALEM/PARIJS (Reuter/AFP/DPA/UPI) - Frankrijk heeft gisteren de vorige week in Parijs gearresteerde Palestijnse leider Aboe Daoed vrij gelaten. Israël, dat om zijn uitlevering had ver zocht, reageerde onmiddellijk met het terugroe pen van zijn ambassadeur in de Franse hoofd stad. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat de diplomaat was ontboden om over de zaak rond de vrijlating van Aboe Daoed overleg te plegen. Eerder had de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jigal Al- Ion, verontwaardigd gereageerd met de uitlating: dit is een bescha mende overgave aan druk en drei gementen van Arabische zijde. Als vaststaand wordt aangenomen dat Aboe Daoed de organisator is van de overval die Palestijnse gue- rillastrijders in 1972 op het Olym pisch dorp in München deden. Bij hun poging een aantal leden van de Israëlische sportploeg te ontvoeren en de tegenactie van de Westduitse politie vielen toen doden, onder wie elf Israëlische afgevaardigden naar de Olympische Spelen. De op 16 juni 1937 in Bagdad geboren Aboe Daoed werd door de Franse autori teiten in vrijheid gesteld nadat een rechtbank in Parijs had beslist dat Westduitse en Israëlische stappen om zijn uitlevering te verkrijgen niet aan de juridische eisen volde den. In Algiers Na de uitspraak werd Daoed, die lid is van de revolutionaire raad van de Palestijnse organisatie El Fatach, naar de La Santé gevangenis terug gebracht en daar vrijgelaten. Hij vertrok onmiddellijk per vliegtuig van het Parijse vliegveld Orly naar Algiers, waar hij inmiddels is aan gekomen. Ook uit Bonn kwam kritiek op de vrijlating van Daoed. Het ministe rie van Justitie gaf een verklaring uit waarin het opmerkte dat "de strijd tegen internationaal terro risme hierdoor niet eenvoudiger is gemaakt". Volgens het ministerie is de uitspraak van de Franse recht bank "niet in overeenstemming met de tot dusver gevolgde praktijk bij uitwijzingsprocedures". Zowel Israël als de Justitie van de Westduitse deelstaat Beieren, waar de overval op het Olympische dorp in 1972 plaatsvond, hadden Frank rijk verzocht Daoed vast te houden in afv/achting van officiële uitlever ingsverzoeken. De Franse rechter bepaalde echter dat de Duitsers met hun uitleveringsverzoek te laat waren en dat op het Israëlische ver zoek niet kon worden ingegaan omdat de misdaden waarom het in het geval Daoed gaat, hadden PARIJS - Met aan iedere zijde een politie-agent, werd Aboe Daoed gisteren i Orly gebracht, vanwaar hij naar Algiers vertrok. ten na de ruil van de dissident Wladimir Boekowski tegen de Chileen Carvalan, verklaarden dat de dissident terreurgroepen had willen vormen. De Russische journalist Viktor Louis die voor het Engelse dag blad Evenings News werkt en goede contacten met de Russi sche autoriteiten onderhoudt, zei over de metro-aanslag dat in offi ciële kringen een verband wordt gelegd met een dissidenten- groepering. Ook zouden deze kringen volgens Louis de activiteiten van de groepering vergelijken met die van de Westduitse Baader- Meinhof groep en het Ameri kaanse symbionese Bevrijdings- t vliegveld UITGESTELD plaatsgevonden voor de invoering van een wet in Frankrijk (1975) die in dit geval een uitlevering wel mo gelijk zou hebben gemaakt. Kling De zaatf lijkt een kluif te gaan wor den voor juristen, want een woord voerder van het Beierse ministerie van Justitie verklaarde dat een bila teraal akkoord met Frankrijk be paalt dat er een periode van twintig dagen mag liggen tussen het ver zoek tot gevangenhouding en èen officieel uitleveringsverzoek. Dat zo'n verzoek niet onmiddellijk was uitgegaan vond volgens de woord voerder zijn oorzaak in het feit dat functionarissen van de regering in Bonn eerst nog nadere inlichtingen wensten van het federale Openbaar Ministerie. Tekenend is in dit ver band dat men van niet-officiële zijde in de Bondsrepubliek opge luchte reacties kon horen dat de uit levering niet is doorgegaan, omdat men vreesde voor de betrekkingen met de Arabische wereld. Het Franse ministerie van Justitie reageerde geprikkeld in een verkla ring die nagenoeg neerkomt op de beschuldiging dat Bonn om de ar restatie van Daoed had verzocht en daarna naliet direct met een offi cieel uitleveringsverzoek te reage- Tip Volgens onbevestigde berichten was Daoed gearresteerd door de Franse rijksrecherche na een tip van de Israëlische inlichtingen dienst. De arrestatie vond plaats voordat de rijksrecherche minister van Binnenlandse Zaken Michel Poniatowski of andere leden van de regering van haar voornemen op de hoogte had gesteld. De regering werd daardoor voor een voldongen feit gesteld. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft naar aanleiding van de vrijlating van Daoed Frankrijk "een vriend van de Palestijnen" genoemd en de ambassadeurs van Arabische landen in Frankrijk juichten in een gezamenlijke ver klaring het Franse besluit toe. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde dat de Verenigde Staten het standpunt innemen dat terroristen door alle landen streng en vastberaden be handeld dienen te worden en dat de Amerikaanse regering "met ont steltenis" van de vrijlating van Aboe Daoed heeft kennisgenomen. De Israëlische radio meldde giste ravond dat de Franse ambassade in Tel Aviv was doorzocht na een tele fonische waarschuwing dat er een bom was geplaatst, maar er werd niets gevonden. De ambassade kreeg wel een stroom telefonische dreigementen. LONDEN (UPI) - De Geneefse con ferentie over Rhodesië zal niet op 17 januari, maar op een later tijdstip worden hervat, zo is gisteren mee gedeeld door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen. Het ministerie heeft de deelnemers aan de conferentie op de hoogte ge steld van het uitstel. Een-nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Vol gens Britse regeringsfunctionaris sen is het uitstel noodzakelijk om dat conferentievoorzitter Ivor Ri chard niet vóór 17 januari zijn rond reis door zuidelijk Afrika zal heb ben voltooid. RONDREIS - De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim zal op 2 februari beginnen aan zijn rondreis in het Midden-Oosten. Dit heeft de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fahmi, gisteren op een politieke bijeenkomst in de hoofdstad Caïrp bekendgemaakt. gang". Jenkins herinnerde er aan hoe zij die nu bejaard zijn in hun jeugd vol bezieling het verenigde Europa stichtten. "Het gevaar dreigt dat de ouderen zich in Brus sel en elders bezorgd maken om de huidige neergang, terwijl de jeugd haar schouders ophaalt". De nieuwe voorzitter van de com missie wil de 260 miljoen burgers vooral bij de EG betrekken door hen duidelijk te maken dat wel vaart en veiligheid afhankelijk zijn van internationale samenwerking. Hoe technisch het werk in Brussel ook is, steeds weer moeten wij het vertalen in termen als: wat schiet de gewone man er mee op?, aldus Jenkins. "Onze gereedschappen zijn dus van economische aard. Doel van de sa menwerking blijft echter de vor ming van een politieke unie die vrede en veiligheid in Europa ver zekert. Dat werelddeel kan dan ook weer de macht krijgen die het via de oorlogen van het verleden ver speelde. Laat ons niet teveel klagen over de stagnatie in de EG", zo ging Jenkins verder. "Er zijn nog maar weinig landen op de wereld waar de centrale punten van een be schaafde samenleving volledig ge respecteerd worden. De Europese Gemeenschap vertegenwoordigt de helft van die landen. Als het ons niet lukt om goed samen te werken, welke toekomst heeft de mensheid elders dan nog". Christen-democraten Jenkins ging ook nog in op de nieuwe samenstelling van de commissie. Hij zette uiteen dat men heeft geprobeerd om grotere sa menhang tot stand te brengen tus sen de verschillende taken die Brussel op zich heeft genomen. Zo is in de persoon van Vredeling het gehele terrein van sociale zaken, werkgelegenheid en contacten met vakbeweging en werkgevers ver enigd. De drie fondsen van de EG - landbouw, sociale zaken en regio nale ontwikkeling - hebben in het verleden al geld uitgevend elkaar soms voor de voeten gelopen. Zij zijn nu gebundeld in de portefeuille van de Italiaan Giolitti. De voorzitter van de christen democraten in het Europese par lement heeft er gisteren zijn teleur stelling over uitgesproken dat slechts twee van de dertien leden van het nieuwe dagelijks bestuur van de EG tot zijn groepering beho ren. Zes leden van de nieuwe com missie zijn socialist, waarbij opvalt dat zij vijf sleutelposities bekleden. De zes socialisten werken de ko mende vier jaar samen met twee christen-democraten, twee conser vatieven, een liberaal, een gaullist en een onafhankelijk politicus. Jenkins zei niet als Brit of als socia list te zullen opereren, maar vooral leider te willen zijn van een coalitie. Hij hoopt dat de nieuwe commissie vooral optreedt als een politiek or gaan dat zonder omwegen aan stuurt op verbeterde integratie van de Negen. PARIJS (AFP) -In Parijs is gis teren het lijk van de 34-jarige prins Jean de Mérode gevonden in het trappenhuis van het ge bouw waar hij woonde in het Quartier Latin. Na een lijkschouwing blijkt dat de prins waarschijnlijk door een ongeluk is overleden. Hij heeft slechts een wond, een schedelfractuur die met zeker heid veroorzaakt is doordat hij met zijn hoofd op één der treden is geslagen. Ander letsel is niet gevonden. Aanvankelijk werd aan moord gedacht. De kamer van De Mé- rode was een grote wanorde. De prins die ook het kasteel van Trelon in noord-Frankrijk be zat, stond bekend als een "play boy". Hij was vrijgezel en oe fende geen beroep uit. Prins Jean Felix de Mérode werd geboren in Algiers, waar zijn vader, een Belgische edel man, in die tijd deel uitmaakte van het vrije Franse leger. Zelf werd hij later geadopteerd door een Franse oom die hem de Franse nationaliteit bezorgde. Na de opzienbarende moord op prins Jean de Broglie werd bij dit ongeval 'aan een tweede moord op een lid van de Franse adel in drie weken gedacht. Maandagnacht werd ingebro ken in het kasteel van de op 24 december vermoorde prins De Broglie. Er werden verschei dene vertrekken doorzocht. De politie kon niet vaststellen of er waardevolle voorwerpen of do cumenten zijn gestolen. In ver band met de moord op deze prins, die in Parijs op straat werd doodgeschoten, zijn tot dusver twee zakenrelaties van het slachtoffer, een politieman en drie figuren uit de onderwe reld aangehouden. Het is nog lang niet duidelijk hoe deze zaak precies in elkaar zit. Er zijn beschuldigingen aan het adres van de autoriteiten geuit, dat zij zouden pogen de zaak in de doofpot te stoppen, omdat er hooggeplaatste personen bij be trokken zouden zijn. BRUSSEL (SP) - De voorzitter van het nieuwe bestuur van de Euro pese Gemeenschappen Roy Jen kins wil de samenwerking meer af stemmen op de belangen van de consument. "In het verleden is te veel aandacht geschonken aan de belangen van de fabrikanten en de ondernemers. De gemeenschap moet de belangen van allen die- Overigens mag de EG geen loterij worden waar iedereen zoveel mo gelijk probeert te wennen, zo waar schuwde Jenkins gisteren in Luxemburg. In een bondige rede presenteerde hij daar de nieuwe Europese commissie aan het par lement. Enkele uren eerder was dit college door het Europese Hof van Justitie beëdigd. In de reeks welkomsttoespraken die vervolgens werden afgestoken viel vaak de naam van Henk Vrede ling die ons land in de Europese commissie vertegenwoordigt. Vre deling was in het verleden vele ja ren actief lid van het Europese Par lement en werd aldus de meest in tensieve vragensteller van Europa. In Luxemburg werd hij gisteren geprezen om zijn politieke integri teit. De 34-jarige prins Jean de Mérode. Ir. Henk Vredelinghet nieuwe Nederlandse commissielid bij de Euro pese Gemeenschap, tijdens de eedsaflegging voor het Hof van Justitie in Luxemburg. De nieuwe Europese leider Jenkins lijkt er maar weinig voor te voelen om in maart bij gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de EG groot feest te vieren. "Het is ge makkelijk om veijaardagen te vie ren en de grote mannen van het ver leden te prijzen. Maar dat is niet onze eerste zorg. Zittend op de mu ren van dit Europa in opbouw gaan wij niet toasten op onze voorgan gers, maar werken aan de vooruit-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11