Palestijnse commandoleider Aboe Daoed gearresteerd Frontliniestaten steunen "harde lijn Muurkranten in Peking: Teng moet premier zijn Speciale RAF- vlucht voor zieke ond- premier Eden Vermoedelijke organisator gijzeling München Aanslag op president Machel van Mozambique? Syrië is bereid tot gesprek Betogingen uiteengejaagd STANDPUNT NKOMO EN MOEGABE IN GESCHIL RHODESIE 99 MAANDAG 10 JANUARI 1977 BUITENLAND PAGINA 7 .ff!) -k Aboe Daoed, i de zwarte september. Nieuwe opper bevelhebber strijdmacht Warschaupact MOSKOU (AFP/Reuter( - Generaal Wiktor Koelikow, eerste vice- voorzitter van defensie van de Sowjet-Unie, is benoemd tot op perbevelhebber van de strydkrach- ten van de verdragsorganisatie van Warschau. Genaraal Koelikow volgt als zoda nig maarschalk Jakoebowski op die op 30 november van het vorig jaar overleed. Generaal Ogarkow is benoemd tot chef van de generale staf van de Sowjetrussische strijd krachten en eerste vice-premier van defensie. Op deze posten is hij de opvolger van generaal Koeli kow Koelikow die in 1921 is geboren, dient sinds 1939 in het Sowjetrussi sche leger. Sinds 1971 was hij chef van de generale staf van de Russi sche strijdkrachten. Evenals zijn beide voorgangers bij de strijd krachten van de verdragsorganisa tie van Warschau was ook Koeli kow vroeger bevelhebber van de Sowjetrussische troepen in Oost- Duitsland. Generaal Koelikow die in de laatgte wereldoorlog het bevel voerde over diverse tankeenheden, behoort tot de jonge generatie van de militaire top in de Sowjet-Unie die in het be gin van de jaren zeventig haar stempel begon te drukken op het militaire beleid. Hij wordt beschouwd als een van de drijvende krachten achter de campagne om het militaire topka der van de Sowjet-Unie met jong bloed te injecteren. Direct nadat hij chef van de generale staf was ge worden, begon Koelikow jonge ge neraals met een technische achter grond en daardoor beter opgewas sen tegen de eisen ven de moderne oorlogvoering naar voren te schui ven. Begin 1973 had hij een twaalf tal districtscommandanten ver vangen. Buitenlanders die hem ontmoet hebben, omschreven hem als een ontspannen figuur die straalt van zelfvertrouwen. Een Westerse mili taire attaché zei dat hij een man was met „een ijzeren vuist in een zijden handschoen". Generaal Ogarkow, de opvolger van Koelokow als eerste viceminis- ter van defensie, kwam in 1941 van de militaire academie voor de op leiding van genie-officieren. In de laatste wereldoorlog deerde hij de genie-eenheden. JERUZALEM(SP) - De Israëlische regering zal Frankrijk om de uitlevering vragen van Moham med Daoed Odeh, beter bekend onder de naam „Aboe Daoed", als een van de leidende figuren in de „zwarte september" en de Fatah-organisaties. Daoed wordt ervan verdacht een van de organisa toren te zijn geweest van de gijzelingsactie van de Israëlische equipe op de Olympische Spelen van München on 1972, die tot de dood van elf Israëli sche sportlieden leidde. De eerste bijzonderheden over zijn propagandistische aanvallen op betrokkenheid bij het bloedbad in Jordanië. Müchen vertelde Aboe Daoed zelf, Leraar nadat hij in februari 1973 in Jorda- nië gevangen werd genomen bij t3^°™ een poging een ministerie in Am- man te bezetten en in ruil voor Jor daanse gijzelaars de vrijlating van gevangen Palestijnse commando's te eisen. Een maand later werd hij ter dood veroordeeld, maar onder zware druk van sommige Arabische lan den verleende koning Hoessein hem vijf minuten voor zijn executie gratie door hem een levenslange gevangenisstraf op te leggen. Odeh is in Jeruzalem geboren getogen. Na de middelbare school was hij leraar in Jordanië en Saoedi-Arabië. In 1966 is hij tot Fa tah toegetreden, nadat hij eerder lid was van de Jordaanse communisti sche partij. Twee jaar later voltooide hij zijn rechtenstudie in Jordanië en werd hij benoemd tot commandant vam een militia van Fatah in het Hasje- mietische koninkrijk. In 1970 werd hij lia van de revolu- In de periode van zijn Jordaanse tionaire raad van Fatah en kreeg hij Duizenden mensen trokken gisteren langs muurkranten in Peking om daarop te lezen,dat Teng Hsiao-ping tot premier moet worden benoemd. Het afgelopen weekeinde stond tevens in het teken van de herdenking van premier Tsjoe En-lai,die een paar jaar geleden overleed. gevangenschap hebben Palestijnse commando's twee mislukte pogin gen gewaagd om Aboe Daoed te twee jaar lang de operationele lei ding van Palestijnse commando acties tegen Israël. Sinds 1972 was bevrijden. In maart 1973 werd de hij commandant ambassade van Saoedi-Arabië in de Fatah in Libanon Soedanese hoofdstad Khartoen be- ken bij alle operaties werden een Belgische twee Amerikaanse diplomaten vermoord. In september van het zelfde jaar werd de ambassade van Saoedi-Arabië in Parijs bezet. In september van het vorig jaar be- deze wet wordt de Israëlische ju- sloot koning Hoessein in het kader risdictie uitgebreid tot misdaden de „zwarte september'-organisatie. Israël kan de uitlevering van Aboe Daoed vragen op grond van een nieuwe wet, die onlangs in de Knesseth is aangenomen. Volgens algemene gratie 754 Pales- die tegen Israëlische staatsburgers commando's, waaronder briten het grondgebied van de it Israël ^ijn begaan. Met het Is- •Fsche verzoek tot uitlevering Mohammed Daoed Odeh, alias tijnse aboe Daoed, vrij te laten, in ruil voor de bereidheid van Egypte en Syrië een matigende invloed op de Palestijnse bevrijdingsorganisatie Aboe Daoed wordt deze wet uit te oefenen betreffende haar het eerst toegepast. PEKING (ANP/UPI) - Op muur kranten in Peking is gisteren geëist dat Teng Hsiao-ping onmidellijk tot premier wordt benoemd. De af gelopen dagen is al op tal van muurkranten aangedrongen op eerherstel voor de voormalige vi- cepremier en vice-voorzitter van de de partij, die in april vorig jaar in ongenade viel. Gisteren versche nen er voor het eerst muurkranten met de tekst „Wij willen Teng Hsiao-ping als premier", terwijl andere teksten in wat algemenere termen verlangen dat aan Teng „de leiding van het volk' wordt toever- rouwd. Waarnemers in Peking twijfelen er niet meer aan dat Teng in een machtspositie zal terugkeren. De vraag is alleen nog hoe en wanneer dat zal gebeuren. De muurkranten schilderen Teng als een „slachtof fer van een kwaadaardige cam pagne van de „bende van vier" (de groep radicalen onder aanvoering van Mao's weduwe Tsjiang Tsing)". De huidige premier, Hoea Kwoeo- feng, combineert die functie met het voorzitterschap van de com munistische partij dat hij van wij len Mao Tse-toeng heeft overge- SALISBURY (Reuter) - De Rhode- sische radio heeft zaterdag gemeld dat er de vorige week in Mapoeto een moordaanslag op president Samora Machel van Mozambique is gepleegd. De president bleef onge deerd. De bron van dit nieuws is een niet met name genoemde voormalige topfunctionaris van de Portugese geheime politie (PIDE) die gezegd had dat er bij dê' poging Samora Machel te vermoordem twee Tan- zaniaanse legerofficieren om het leven zijn gekomen. Zij kwamen om toen er een hand granaat naar de president werd ge gooid op een receptie op de Sowjet russische ambassade. Deze recep tie werd donderdag gehouden. Toen had Machel in Mapoeto, dè hoofdstad van Mozambique, een onderhoud met de Brit Ivor Ri chard, de voorzitter van de confe rentie over Rhodesië, over de voor stellen om tot een vreedzame rege ling van het conflict in Rhodesië te komen. De Rhodesische radio, zich beroe pend op de voormalige PIDE- functionaris, liet weten dat het plan om Machel te vermoorden de daadwerkelijke steun had van de tegen de huidige regering van Mo zambique gerichte beweging, be kend onder de naam 'Fumo'. Deze beweging had de vorige week in Mozambique een manifest ge publiceerd waarin Machel een lakei van de Russen werd genoemd en verklaard werd dat 'Fumo' alles zal doen om de democratie in Mozam bique te herstellen. Nadat muurkranten zaterdag kri tiek uitten op burgemeester Woe Teh van Peking is gisteren ook ge neraal Tsjen Hsi-lien, de bevelheb ber van het militaire district Peking en lid van het politburo, doelwit van een muurkranten-campagne geworden. Generaal Tsjen wordt verweten dat hij in april j.l „wrede orders" heeft gegeven om de me nigte te verspreiden, die op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king eer kwam bewijzen aan de overleden premier Tsjoe En-lai. Daarmee houdt ook de kritiek op Woe Teh verband. De burgemees ter gaf de menigte indertijd via de luidsprekers de opdracht uiteen te gaan. Voor deze muurkranten met kritiek op de burgemeester w Tsjen hebben zich grote menigten verzameld. De zaak van Woe Teh is ook onderwerp van geanimeerde discussies op het plein van de He melse Vrede. Grote menigten her dachten gisteren in Peking wijlen premier Tsjoe En-lai, die geleden overleed. Tal van lieten zich fotograferen onder groot portret van Tsjoe, dat was gehangen op de omwalling var Verboden Stad. DEN HAAG (ANP) - Amnesty International heeft gisteren president Jean Claude Duvalier van Haiti gevraagd aan te tonen dat met de kerst-amnesty van drie weken geleden inderdaad 90 politieke gevangenen zijn vrijgelaten. Als bewijs van hun vrijlating zouden de 90 op een persconferentie moeten ver schijnen. Amnesty meent dat slechts 30 mensen op de lijst van 90 werkelijk politieke ge vangenen waren. Van acht mensen is bekend dat ze na hun vrijlating naar Parijs zijn ver-' trokken, en enkele anderen zijn in de hoofdstad Port au Prince gesignaleerd. Maar bij voorgaande amnes- Amnesty wil bewijzen van vrijlating gevangenen op Haiti tieen is volgens Amnesty ge bleken dat veel namen op de lijst van vrij te laten gevange nen verzonnen waren. Boven dien is de organisatie bezorgd over een honderdtal arrestaties in de laatste maanden, die vrij wel neerkomen op „ontvoerin gen", omdat tegen de betrok kenen geen proces is aange spannen, en hun familie niet weet waar ze zich bevinden. Amnesty noemt in de brief aan president Duvalier namen van een aantal mensen over wie sinds hun arrestatie niets meer is vernomen. Daarbij gaat het zowel om recente gevallen als om rnensen die al in de jaren zestig zijn opgepakt. BEIROET (UPI) - Syrië is bereid tot een „dialoog" met de nieuwe Amerikaanse regering van presi- dent Carter - vanaf 20 januari in functie - en zou graag zien dat deze „haar verantwoordelijkheden" draagt bij het zoeken naar vrede in het Midden-Oosten. De Syrische minister van Voorlich- vMw ting, Ahmed Iskander Ahmed, zegt dat in een gisteren vrijgegeven etn vraaggesprek met het Engelstalige Libanese blad „Monday Morning". Een ander Libanees weekblad Gisterochtend'bleek dat enkele me'dde g.steren dat Carter koning muurkranten Chaled en kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Washington om te praten over de vredesvoor- uitzichten. Carter heeft zaterdag op een pers conferentie voor zijn woning in Plains meegedeeld dat hij de tot vice-president gekozen Walter Mondale naar Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Brussel en Japan zal sturen om daar van gedachten te wisselen over diverse aspecten van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. Carter zei dat hijzelf zijn reizen naar het buitenland in de eerste periode van zijn bewind zoveel mogelijk zal beperken. Hij is echter wel van plan de economische topconferentie bij te wonen van de belangrijkste geïndustrialiseerde landen die waarschijnlijk in mei of juni ge houden zal worden. LONDEN (Reuter) - Een vliegtuig van de Britse luchtmacht heeft in Miami (Florida) de Britse oud premier Sir Anthony Eden, nu Lord Avon, opgehaald, die tij dens een verblijf daar ernstig ziek is geworden. Een Britse rege ringswoordvoerder deelde gis termorgen vroeg mee dat premier Callaghan persoonlijk opdracht had gegeven tot de speciale vlucht nadat hij door Lord Avons familie op de hoogte was gesteld. De 79-jarige staatsman had volgens een vriend zijn verwanten op het hart gedrukt dat zij, als het ernaar uitzag dat hij ging sterven, "alles in het werk moesten stellen om dat in Engeland te laten gebeu ren". Er zijn geen bijzonderheden over de ziekte bekendgemaakt. Lord Avon heeft in zijn loopbaan enkele stormachtige perioden gekend. De eerste was in 1938, toen hij ontslag nam als minister van Buitenlandse Zaken uit pro test tegen Chamberlains conces sies aan Hitier. Hij volgde in 1955 Sir Winston Churchill op als premier en sanctioneerde in ok tober 1956 de omstreden Brits- Franse invasie in de Suezkanaal- zone. Zwakke gezondheid noopte hem enkele maanden la ter tot aftreden. Het speciale toestel met de dood zieke oud-premier aan boord landde gisteren even na elf uur onze tijd op de RAF-basis Lyne- hem in Wiltshire. Eveneens aan boord van de VC-10 bevond zich Edens echtgenote Clarissa, een nicht van Churchill. De familie heeft geen enkele mede deling willen doen over de vol gende gang van zaken, maar aan genomen wordt dat Eden per zie kenwagen is vervoerd naar zijn buiten bij Pewsey. Dat dorp ligt niet ver van de basis van Lyen- ham. Namens premier Callaghan deelde een zegsman mee dat Edens toe stand na de landing onvermin derd zorgwekkend was. ADVERTENTIE -1 eerherstel van Teng Hsiao-ping werd geëist, wa ren afgescheurd, maar in de loop van de dag zijn tal van nieuwe muurkranten opgeplakt waarin de loftrompet over Teng wordt gesto ken. Samora Machel. BILBAO (Reuter/AFP) - In dd Spaans-Baskische stad Bilbao heeft de politie gisteren traangas en OLIE - De Italiaanse autoriteiten rubberkogels gebruikt om enkele vrezen, dat een reusachtig olie- duizenden demonstranten voor to- kleed voor de kust van het Joegos- taIf amnestie uiteen te jagen. De lavische schiereiland Istrië in de betogers hadden zaterdagavond buurt van Porec naar de Italiaanse fen verkeersweg versperd met ge kust kan afdrijven. kaapte bussen en auto s. De naar schatting 200 vierkante In Spanje zitten nog omstreeks 200 kilometer grote olievlek bevat politieke gevangenen-vast - alle- ongeveer een half miljoen liter maal veroordeeld wegens of nog aardolie. verdacht van geweldmisdrijven. Waar de 'olie vandaan komt is nog De agitatie voor hun vrijlating is in niet bekend. Baskenland het hevigst omdat zij voor het merendeel lid zijn van de afscheidingsbeweging ETA. De re gering heeft al laten weten dat zij zich op een nieuwe amnestie be zint, niet in de laatste plaats om de rust in het roerige basker\land te brengen. Inmiddels is een vijftiental honger stakers voor amnestie - die zich in een kerk te Bilbao ophouden - de afgelopen nacht herhaaldelijk las tig gevallen door tegendemon- stranten. hoogstwaarschijnlijk uit erst rechtse elementen. miljoen gulden aan prijzen Win 'n Philips kleuren tv. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. U geniet van het rovale fi(i cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips al!-transistor heeft een w inkelwaarde van f 2..Ö4.5,- en is een geschenk van Philips Nederland B V. WATERPOLO - Meteen duidelijke 6-3 overwinning op de Hongaarse ploeg "Egry Dosza heeft het offi cieuze Nederlandse waterpolo- zevental De Kikvorsen gisteren in Amersfoort het 21-ste Van Hase- lentoernooi gewonnen. Het team van Tsjechoslowakye werd derde. LOESAKA (Reuter/AFP) - De vijf Afrikaanse „frontlinie-staten" hebben gisteren tijdens een top conferentie in Loesaka partij geko zen voor het 'patriottisch front', het samenwerkingsverbond van Jos hua Nkomo en Robert Moegabe, dat zich op de Rhodesië- conferentie in Genève het meest onverzettelijk heeft getoond. Op een persconferentie na afloop van de top zei de Tanzaniaanse pre sident Julius Nyerere, voorzitter van de „frontlinie-staten": "We hebben besloten volledige politie ke, materiële en diplomatieke steun te geven aan het patriottisch front omdat front in staat te stellen de doeleinden van de strijd in Zim babwe te realiseren". De president erkende dat er meer nationalisti sche leiders in Rhodesië zijn, „maar hun belang moet worden afgeme ten aan hun bijdrage aan de strijd". Nyerere maakte duidelijk dat tot steun aan het front is besloten om dat alleen Nkomo en vooral Moe gabe kunnen rekenen op steun van de guerrillastrijdmacht, en zonder medewerking van de guerrilleros is een regeling in Rhodesië niet moge lijk. Minder hard De bewegingen van bisschop Moe- zorewa en Ndabaningi Sithole hebben geen militaire taak van be lang. Zij hebben zich in Genève minder hard opgesteld dan Nkomo en Moegabe. De uitgesproken steun van de frontline-staten (door de organisatie van Afrikaanse een heid (OAE) belast met de kwestié- Rhodesië) aan het patriottisch front moet een gevoelige klap zijn voor Moezorewa en Sithole. De presidenten van Tanzania, Zambia, Mozambique en hoge de legaties uit Angola en Botswana hebben dit weekeinde in de Zam- biaanse hoofdstad ook beraads laagd over de nieuwe initiatieven waarmee conferentie-voorzitter Ivor Richard de besprekingen over Rhodesië uit het slop wil halen. De Britse voorstellen houden onder meer in dat Engeland tijdens de overgangsperiode naar onafhanke^ lijkheid van Rhodesië een actieve rol ter plaatse zal spelen om het on afhankelijkheidsproces in goede banen te leiden. Richard had gehoopt dat de frontlinie-presidenten openlijk zouden verzekeren dat de overgang naar een zwart meerderheidsbe wind vreedzaam en ordelijk zou verlopren, en dat de guerrilla zal ophouden zodra een interim regering is gevormd. Het commu niqué van Loesaka zegt hierover „de leiders van de frontlinie-staten herhalen hun overtuiging dat de gewapende strijd voortvloeit uit kolinialisme, onderdrukking en ra cisme in Zimbabwe. Afschaffing van dit kwaad zal de voorwaarden scheppen voor vrede en gerechtig heid, en uiteraard een eind maken aan de gewapende strijd". Britse zegslieden noemden deze formulering minder duidelijk dan Richard had gehoopt. "Maar als je tussen de regels door leest is het misschien toch niet zo teleurstel lend", zei een van hen. Richard verbleef dit weekeinde in een vakantie-oord in Kenia. Van daag gaat hij, te beginnen met Zambia, een nieuwe rondreis door zuidelijk Afrika maken, waarbij hij evenals afgelopen week opnieuw Zuid-Afrika en Rhodesië zal be zoeken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7