Oudeliedenhuis en Minnehuis werden illegaal verbouwd VAN AKEN VOORZITTER "RIJNLAND Dit jaar meer dan miljoen bezoekers in Groenoordhal Beide panden niet brandveilig DS. W. H. KUIPERS DEED INTREDE MAANDAG 10 JANUARI 1977 LEIDEN 1 1 1 organisatoren gehandicapt door het feit dat tijdens de beurs zowel de Europa-cup-finale als het Eurovisie-songfestival werden gehouden. Dat heeft het beïn vloed. nadelig beïnvloedt. De standhouders waren desondanks tevreden over de resultaten. Taptade '77 Een groot evenement belooft ze ker de Taptade '77 te worden. Vo rig jaar werd het zo'n succes dat organisator Hennie Kwik denkt aan een nog omvangrijker opzet. Vaste gasten in de Groenoordhal- len zijn langzamerhand de hon denliefhebbers geworden. Op 30 april is er weer de jaarlijkse test match van de Kynologenvereni- ging Rijnland en op 30 oktober zullen de Oosterse windhonden een dag lang de hal bezetten. En dan zijn er natuurlijk nog de twee Vebo-tentoonstellingen (op 24 maart en 3 september) en de Leidato Huishoudshow, die van 9 tot en met 18 september voor de zestiende maal wordt gehouden. De Leidato is zoals gebruikelijk de afgelopen jaren, het langste evenement in de Groenoordhal. De "open plekjes" op het plan ningbord van directeur André de Jong vertonen zich op het ogen blik nog vooral in de zomer maanden. Maar ook daarvoor heeft hij verschillende plannen. Zo loopt hij met het idee rond om tijdens de zomervakantie een "jeugdvakantieland" te houden in de hallen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen in samenwerking met de Leidse Jeugd Aktie en het Co mité Vakantiebezigheden. De bedoeling is om een zogeheten "slecht-weer-programma" op te stellen, zodat de jeugd zich, als het regent, toch kan vermaken. Tenslotte zijn er nog de activitei ten rondom de hal, zoals het Paas-Lunapark, het kindercircus Mariska en het grote Circus Ame ricano uit de Verenigde Staten dat van 29 tot en met 31 juli zijn tenten zal opslaan bij de Groe noordhal. En niet te vergeten de plannen voor de bouw van een nieuw restaurant. André de Jong heeft goede hoop dat dit jaar be gonnen kan worden met de bouw. Dat zou een capaciteits vergroting betekenen van 200 naar 700 zitplaatsen. De plaatsen van bomen op het terrein en het afbreken van de Romneyhal moet het geheel een wat prettiger aanzien geven. LEIDEN - Het Leidse aannemersbedrijf van de Gebr. De Bolster, eigenaar van het Minnehuis en het Oudeliedenhuis, heeft deze panden zonder vergunningen verbouwd. Ondanks deze ver bouwingen zijn de beide panden niet brandveilig. Dat blijkt uit de antwoorden van het college van B en W op vragen van de PvdA-raadsleden Ko ning en Duivesteijn. De Bolster heeft het voormalige Minnehuis verhuurd aan alleen staanden en gebruikt het Oude liedenhuis voor eigen bewoning. Voor de inwendige verbouwing van het Minnehuis, diende hij vo rig jaar februari een aanvraag voor een bouwvergunning in. De verbouwing was toen echter al zonder toestemming uitgevoerd. Omdat het hier een monument be treft, moest over de aanvraag worden beschikt door het minis terie van CRM, dat wel akkoord wilde gaan, mits enkele onderde len uit het plan werden geschrapt (o.m. de gevelwijziging). Wijzigingen vind het ministerie ook nodig in het geval van de aan vraag voor het Oudeliedenhuis. Ook hier was al verbouwd en, zo blijkt uit het commentaar van B en W, was een uitgang aan de ach terzijde van het Oudeliedenhuis aangebracht. Deze uitgang kwam niet voor op de tekening van de bouwvergunning aanvrage. De door het ministerie gewenste veranderingen hadden een oponthoud tot gevolg, dat er toe heeft geleid dat er nog steeds geen vergunningen zijn afgege- Uit de antwoorden blijkt dat de vergunningen pas worden afge geven zodra aan de eisen van de brandweer wordt voldaan. Dat betekent dat zowel in het Minne huis, als in het Oudeliedenhuis een brandtrap naar de binnen plaats moet worden aangelegd en ook dat voor brandwerende deu ren en noodverlichting moet worden gezorgd. Overigens blij ken B en W niet van plan om ver der stappen te ondernemen tegen de gebr. De Bolster. LEIDEN - De Leidse carnavalsvereniging "De Hutspotten" heeft zaterdagavond het traditionele Nieuwjaarsbal gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Mare. Tijdens het bal werd de Jaarorde 1976 uitgereikt, een onder scheiding aan die persoon of verenigingdie zich in dat jaar verdienstelijk heeft gemaakt voor de stad Leiden. De orde viel ten deel aan de organisatoren van de Taptade '76, een groot muziekfestival in de Leidse Groenoordhal waaraan werd meegewerkt dooreen groot aantal muziekkorpsen en majorette-pelotons. De bijbehorende versier selen werden uitgereikt door Prinses Ria onder het toeziend oog van de Leidse carnavalsprins Jan I. Tijdens het nieuwjaarsbal van de Hutspotten werd verder opgetreden door het orkest Jack and the Alltimers, het trio Henny Langeveld en de mini-garde van de Hutspotten. Op de foto: de uitreiking van jaarorde '76 door Prinses Ria aan Taptade-organisator Hennie Kwik Pop-concerten En aangezien het Ahoy-complex er niet meer dan 8.000 kan bergen heeft directeur André de Jong goede hoop, dat Leiden in de toe komst op dit punt concurrerend kan gaan werken met Rotterdam. Bijvoorbeeld op het punt van de pop-concerten. Voor dit jaar staat er voorlopig één op het pro gramma (3, 4 en 5 maart), die wordt georganiseerd door Wim Bosman Promotions uit Zoeter- meer. Welke groepen er komen is op dit ogenblik nog niet bekend. In dit opzicht bewaart André de Jong goede herinneringen aan het BTM Star Truckin' Festival, dat 12.000 popenthousiasten naar Leiden trok. Een muzikale klap per moet Leiden dit jaar helaas de neus voorbij laten gaan. Dat is een concert van het zeer popu laire Zweedse viertal "Abba". Het organisatiebureau dat de groep naar Nederland haalt, had op 4 februari de Leidse Groe noordhal willen huren, maar voor die dag waren al overeenkomsten gesloten met de sport: er zal micro-korfbal worden gespeeld. Directeur De Jong vindt het erg jammer dat deze manifestatie nu ergens anders gehouden wordt, want het had een prachtige na tionale reclame kunnen worden voor de Leidse hal. De sport blijkt overigens meer dan eens een hinderpaal te vormen voor het aantrekken van grote evenemen ten. André de Jong is dan ook van plan een aantal alternatieven te ontwerpen en die in een nota aan het gemeentebestuur voor te leg gen. Dat er over belangstelling voor de Leidse hal niet te klagen valt, mag blijken uit het feit, dat de hal voor het hele jaar 1976 op het ogenblik al voor 300 dagen is volgeboekt. Dat geeft de Groenoordhal-directeur aanlei ding te verwachten dat 1977 een topjaar zal worden. De Leidse hallen blijken bijzon der in trek bij religieuze groepe ringen. Vaste gasten zijn bijvoor beeld al jaren de Jehova's Getui gen. Vorig jaar kwam er in vier dagen 53.000 naar Leiden. Dit jaar komen in ze de periode van 13 tot en met 17 juli. Voor de toekomst verwacht André De Jong nog een aantal jeugddagen, bijvoorbeeld van de Campu Jesus Christ. De EO die ook belangstelling had ge toond, heeft men helaas niet kunnen plaatsen. Jumping Leiden De grote wens van André de Jong om jaarlijks in de Groenoordhal- len een concours hippique te houden is nog niet helemaal in vervulling gegaan. De organisatie Jumping Leiden heeft wel plan nen voor 1978, maar een hinder paal vormt nog steeds het grote financiële risico, dat aan een der gelijk evenement verbonden is. "Als je het over een zand- en leemvloer voor de paarden hebt, praat je over een bedrag van een ton", aldus André de Jong. De wervingsactiviteiten van de Groenoordhal zullen de ko mende jaren gericht worden op een aantal nieuwe zaken: bij voorbeeld het organiseren van bedrijfsfeesten. De hal biedt de mogelijkheid op 1000 tot 1500 man te laten sporten, een koud buffet te presenteren en een fees tavond te houden. Ongetwijfeld zal dit jaar de televisie ook weer een aantal malen in de hallen aanwezig zijn. Vast staat op dit ogenblik, dat het jaarlijkse Zonnebloem-gala van de KRO weer in Leiden zal worden ge houden. De Bovag Occassionshow is ook dit jaar weer tweemaal vertegen woordigd in de Groenoordhal er komt - en dat is al bijna een tradi tie - een voorjaars- en een na jaarsshow. Wat eveneens terug keert is de ideeënbeurs voor de vrije tijd (dit jaar van 23 tot en met 27 maart). Het is de derde maal dat er een dergelijke beurs wordt gehouden. Vorig jaar werden de LEIDEN - Het CDA-verband Leiden houdt woensdagavond een algemene ledenvergadering in de kleine foyer van de Stadsgehoor zaal. Tijdens die vergadering zal ge sproken worden over de woning bouw in de Stevenshofjespolder. De sprekers op die avond zijn ir. N. Buijsert, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en oud wethouder en CDA-raadslid in Leiden M. G. J. Ham. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds. Actie voor gezin van woonboot: 1300 gulden LEIDEN - De actie voor het gedu peerde gezin Smit van de woonboot "Sonja" heeft tot nu toe in totaal ruim 1300 gulden opgebracht. Het afgelopen weekend meldden zich zo'n twintig mensen bij de schoon ouders van de heer Smit om geza menlijk 500 gulden af te dragen. Een paar dagen ervoor had een be woner van de Bronkhorststraat al in z'n eentje door middel van een collecte 834 gulden opgehaald. "Hardstikke leuk", zo reageert de heer Smit. Voor de berging van de woonboot, die door nog onbekende oorzaak op nieuwjaarsochtend naar de bodem van de Herensingel zakte, is nu nog zo'n duizend gulden nodig. De heer Smit heeft besloten dat bedrag nu maar te lenen. "Dan moet ik maar voor de lasten gaan buigen", zegt hii- Overigens is er in de situatie van het gezin Smit nog steeds geen ver andering gekomenSinds die fatale nieuwjaarsochtend wonen het echtpaar en twee zoontje van zeven en acht jaar nog altijd bij de schoonouders van de heer Smit in, die zelf nog drie kinderen thuis heb ben wonen. Een dochtertje van ne gen is elders bij familie onderge bracht. De heer Smit is trouwens niet van plan naar zijn woonboot terug te keren. Hij staat ingeschre ven bij het Bureau Huisvesting en wil in aanmerking komen voor een eengezinswoning Leidse gemeenteraad heeft het niet meer alleen voor het zeggen LEIDEN - De Leidse wethouder M. van Aken is tijdens de eerste vergadering van de algemene raad van het Energie bedrijf Rijnland gekozen tot voorzitter van het college van beheer van het ener giebedrijf. Tot vice-voorzitter yan het college werd gekozen de heer A. H. van Montfoort, burgemeester van Nieuw koop. De algemene raad van het energiebedrijf Rijnland is een uit vertegenwoordigers van alle deelnemende gemeenten sa mengesteld orgaan. Met ingang van 1 ja nuari is het (gemeentelijk) SLF-bedrijf omgezet in een regionaal energiebedrijf. Gevolg daarvan is dat de gemeenteraad van Leiden het niet meer alléén voor het zeggen heeft bij de vroegere SLF. Ook de zg. buitengemeenten die energie van het bedrijf betrekken, nemen nu deel aan het bestuur van de voormalige SLF. Dat bestuur wordt uitgeoefend door de al gemene raad van het energiebedrijf Rijnland. In zijn openingswoord van de vergadering ging burgemeester dr. A. J. Vis van Lei den niet al te diep in op de perikelen, die er rond de totstandkoming van het re gionale energiebedrijf zijn geweest. Wel herinnerde hij er nog even aan, dat het weinig had gescheeld of de buitenge meenten waren bij de Kroon in beroep gegaan tegen een besluit, dat de Leidse gemeenteraad met betrekking tot het streek-energiebedrijf had genomen. Dat het zover niet is gekomen, was volgens de heer Vis vooral te danken aan de be middeling van gedeputeerde mr. H. B. Engelsman, „die een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van het bedrijf'. De heer Engelsman, die op de vergadering aanwezig was, sprak er zijn waardering over uit dat de buitengemeenten in het vervolg deel uitmaken van het bestuur van het energiebedrijf, en dat de distri butie niet meer vanuit Leiden over de hoofden van de buurgemeenten heen plaatsvindt. Behalve de heer Van Aken en de heer Van Montfoort hebben in het college van be heer de volgende leden zitting: O. C. van Belle (wethouder Oegstgeest), L Beijen (raadslid Leiden), H. van Dam (wethou der Leiden), P. C. Heemskerk (wethou der Noordwijkerhout) en I. J. P. Keijzer (burgemeester Benthuizen/Moerkapel- le). Als plaatsvervangende leden van het col lege van bestuur werden gekozen resp. J. van Baaren (raadslid Leiden), G. J. van der Kroft, (burgemeester Nieuwveen), J. Nievaart (raadslid Leiderdorp), mw. A. van de Zande (raadslid Leiden), A. M. Groos (raadslid Leiden), J. ten Heuvel hof (burgemeester Hazerswoude), en M. Th. v. d. Wouw (burgemeester Voor hout). LEIDEN - Als het allemaal gaat zoals directeur André de Jong van de Leidse Groenoordhallen zich voorstelt, zullen dit jaar meer dan een miljoen bezoekers, de hallen aan de Willem de Zwijger laan bezoeken. De reden voor dat bezoek kunnen zeer uiteenlo pend zijn, als er gekeken wordt naar de evenementen, die in 1977 in de Groenoordhallen zullen plaatsvinden. Naast de "vaste gebruikers" van de hallen: de veehandel en de sport, zijn er nog tal van attracties, die weer veel publiek zullen trekken. Bijvoorbeeld "Beestenspul '77" dat het afgelopen jaar in twee da gen 35.000 bezoekers trok en voor een complete verkeerschaos in de omgeving zorgde. Organisator Rob Lauwers is van plan het die- renspektakel nog grootser op te zetten dan het afgelopen jaar. Op de dagen, dat de dierenshow wordt gehouden, 24 en 25 sep tember, zullen er op het parkeer terrein in elk geval geen moei lijkheden behoeven te ontstaan. Het markeringsplan is inmiddels in uitvoering en zal het straks mogelijk maken dat 2000 auto's op het terrein een plaatsje kun nen vinden. Bovendien zal tegen die tijd de nieuwe ingang aan de Gooimeerlaan gereed zijn. Ook binnen zal er het een en ander ge beuren ten gerieve van de bezoe kers. De brandweer is in principe akkoord gegaan met een zoda nige opstelling van tribunes en stoelen, dat er met gemak 10.000 bezoekers in kunnen. LEIDEN - Na 496 dagen zonder te hebben gezeten, kreeg de doopsgezind-remonstrantse gemeente gisteren in de 32-jarige ds. W. H. Kuipers weer een doopsgezind voorganger. De voorzitter van de kerke- raad, mevrouw J. A. van Ingen Schenau - Eisen, dankte na de dienst de remonstrantse predikant, dr. E. P. Meijering, voor de manier waarop hij tijdens de vacature de doopsgezinden pastoraal was tegemoetgekomen. In zijn preek zette ds. Kuipers tegenover de menselijke neiging om in de schaduw van groteren te willen gaan staan en te willen ondergaan in de collectiviteit, de door Christus geschonken vrijheid om zélf, als een bevrijd "ik", verantwoording te kunnen afleggen van de hoop die in je is. Christus maakt vrij om decor en materiaal te zijn in Gods geschiedenis met ons mensen. Dan ontstaat er het "wij" van de gemeenschap, waarin groot is wie dient. "We zijn", aldus ds. Kuipers, "allemaal kleintjes, die Christus' toegestoken hand nodig hebben omdat we onszelf niet kunnen helpen". Confessie kan alleen wat zijn als wij er de moed uit putten om elkaar, in wederzijdse aanvaarding, te zeggen wat God aan ons heeft bewerkt. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben gisteren een kort bezoek gebracht aan mevrouw A. Leeuwerke-Zwyrs die haar hon derdste verjaardag vierde. Me vrouw Leeuwerke woont op het ogenblik in „De Statenhof' aan de Bachstraat. Bij het bezoek van het Leidse burgemeestersechtpaar wa ren ook de enige dochter en de schoonzoon aanwezigMevrouw Vis gaf de 100-jarige een stola ten geschenke. Schoonzoon van me vrouw Leeuwerke is prof dr. G.H. Bast, oud-directeur-generaal van de PTT. Ook dit echtpaar woont in ,f)e Statenhof,,. Op de foto van links naar rechts: burgemeester Vis, me vrouw Bast, mevrouw Leeuwerke, de heer Bast, Zakennieuws Aan het Noordeinde 35 is de kleinhandel in antiek „In den zes hoofden opgeheven. Aan de Zoeterwoudseweg 11 wordt half januari in het leeg staande pand van het voormalige staalconstructiebedrijf Van der Voet BV, gevestigd het staalcon structiebedrijf Antwerp Contruc- tion BV. Aan de Hooigracht 15 wordt in het verbouwde voormalige St. Eli sabeth Ziekenhuis de subfaculteit psychologie en geschiedenis van de Leidse universiteit gevestigd. Op het Bevrijdingsplein 60 is op 4 januari in het gezondheidscentrum de praktijk gevestigd van tandarts L. P. W. van Broekhuijzen. Aan de Hooigracht 61 is per 1 ja nuari de artsenpraktijk van J. H. Teeuwen overgenomen door P. J. Dersjant. Aan de Voszegge 15 is het schoonmaakbedrijf van M. C. van der Schot gevestigd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3