Philidor komt met remise nog goed weg Ruime zege De Spartaan FORSE NEDERLAAG WSB John van der Wiel professional? SANDERS TERUG? Winst voor Kees van de Wereld en Hans Steekers in veldritten Randstad pakt kostbaar punt UVS-jeugd kansloos G/Kangeroes meteen weer in goede vorm BC Leiden: dubbel verlies MAANDAG 10 JANUARI 1977 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - "We hebben weer eens te veel fouten gemaakt. Met het 5-5 gelijke spel zijn we na een snelle 3-0 achterstand tenslotte nog goed weggekomen. Kortom, een matige wedstrijd". Zo karakteriseerde teamleider Joop Piket, die zo op een zege van zijn tiental had gere kend, het schaakduel tussen Phili- dor/Leiden en Charlois/Europoort in de hoofdklasse van de KNSB. Degradatiegevaar voor het team uit de Sleutelstad is er (nog) niet, want Eindhoven en Utrecht konden ook in deze ronde de nul niet wegwer ken. Utrecht werd door HD/VAS/ASC onder de voet gelo pen; 6V2-2V2. Eindhoven heeft het D/Watergraafsmeer nog heel moei lijk gemaakt. Bij de stand van 5-1 voor de Amsterdammers haalde Eindhoven nog op tot 5^1 door overwinningen van Kuijpers, Scheeren en Van Mil op resp. Lan- geweg, Zuidema en Van der Ster ren. De hangpartij staat echter slechter voor Eindhoven. Volmac/Rotterdam bleef koploper door een gedecideerde 7-2 zege op VHS. Er waren winstpartijen van Kortsjnoj, Timman en Euwe op resp. Bredewout, Jongsma en Van Geet, maar Böhm werd door Koopman verrast. Philidor/Leeu- warden blijft de ploeg uit de Maas stad goed volgen. BSG was met 8-2 een gewillig slachtoffer. Al vrij snel stond Philidor/Leiden met 3-0 achter tegen Charlois/Eu ropoort. Van Reek werd in zeven zetten door Staal afgeslacht. De Graaff liet zijn dame door Den Ou den insluiten, hetgeen hem hout kostte en wat later de partij. Joop Piket offerde weer eens te optimis tisch. Een zwak gespeelde partij was zijn commentaar. Ad van den Berg speelde tegen Koevermans de beste partij van de dag. Hij ver overde eerst een stuk tegen drie pionnen en plaatste daarna zijn op ponent voor een fraai ondekbaar mat. Ondanks een wat zwak ge speeld middenspel maakte Van Halderen korte metten met Kun nen. Van der Wiel zag kans een moeizame remisestelling tegen Vlam in winst om te zetten: 3-3. zorgde met een oprollertje voor 1-0. Sikkel maakte er 2-0 van. Poelstra en Tolenaar werden van het bord LSG I behield zijn kansen op de geveegd: 2-2. Met een leuke grap titel in klasse I B, hoewel het tegen besliste Dobbelaar zijn partij: 3-2. geven. De partijen Van Wijder- Eindhoven II met de hakken over Kuijpers speelde een rare partij. Al den-Van Maaren en Hofland-Bak- de sloot kwam. Wim Heemskerk verdedigend kreeg hij voor zijn Stam speelde tegen Fritschy te pas sief en dat betekende 4-3. Philidor kwam op 4-4 dankzij Brinkers, die in een partij met wisselende kansen stukverlies plotseling mat kon LEIDEN - Leidenaar John van der Wiel is in een internationaal jeugdschaaktoernooi in de Zweedse stad Halsberg als vierde geëindigd. Aan het toer nooi werd deelgenomen door 36 schakers, merendeels afkom stig uit Zweden. John van der Wiel, afgevaardigd door de KNSB om Nederland te verte genwoordigen was niet kapot van zijn behaalde resultaat. "Het toernooi was niet zo sterk bezet, er had meer ingezeten. Erg veel ambiance was er niet bij mij, ik beschouwde dit toer nooi meer als een welkome on derbreking van de schoolbes lommeringen", aldus de jeug dige Leidenaar, die zich na zijn examen geheel aan het schaken wil gaan wijden. Van der Wiel: "Dat is de bedoeling, of het lukt is een tweede. In Nederland zijn niet al teveel toernooien waar geld valt te verdienen. Ik zal ook wel wegmoeten bij Philidor, want het ziet er niet naar uit dat deze club een sponsor krijgt. Als prof ben ik genoodzaakt mijn heil bij een vereniging te zoeken die wel met geld over de tafel komt. In het begin zal het niet; meevallen, maar het moet dacht ik toch te doen zijn. We zien wel hoe het loopt", aldus het jeugdige Leidse schaakta lent. dame een toren, een loper en een paard. Door een blunder van zijn tegenstander in tijdnood kon hij zijn 100 procent score handhaven: 4-2. Zoals gebruikelijk was Baart weer goed voor een punt: 5-2. Een op winststaande Mieremet liet zich in tijdnood beschwindelen, maar gelukkig kreeg Verburg remise aangeboden, hetgeen hij onmiddel lijk aannam om de zege voor LSG veilig te stellen: 572-3V2. Wichers gaf na remise afgeslagen te hebben twee pionnen weg en hield een slecht eindspel over, dat gearbi- treerd zal worden. Philidor II/Leiden verliet de laatste plaats door een ruime 3-6 zege op Maastricht I. Smit zorgde na een flinke ruilpartij voor het eerste half je. Van den Bosch kreeg een toren cadeau: V2-IV2. Kohlbeck stond be ter, maar hij vond alleen de remi- seweg: 1-2. Barkema buitte het lo- perpaar uitstekend uit, terwijl Van Loon op tijd maatregelen had ge nomen tegen een offercombinatie, die toch kwam: 1-4. Van Steen wijk maakte er een komisch aanvalspar- tijtje van: mat met een pionnetje. Peter Gelpke zette Philidor op winst door remise te maken: 1- V2-5V2. Berg had nog op winst kun nen spelen, maar hij vond remise voldoende. Pols was de enige, die verloor. Een openingsvalletje be sliste over zijn lot: 3-6. Visser brak zijn partij af: waarschijnlijk remise. Voorschoten I klom in klasse II C naar de tweede plaats achter een ongenaakbaar Het Witte Paard dankzij een wat magertjes uitgeval len 5V2-3V2 zege op MEMO III. Een openingsfout kostte Bongers de partij. Van Schaik zorgde voor 1-1. Sluiter won met een fraaie invasie van zijn zware stukken, terwijl Wise winnende complicaties na een slechte opening wist te creëren: 3-1. Thierry was na de opening kansloos, maar Thieme combi neerde zijn opponent van het bord: 4-2. Wouters stelde zich tevreden met herhaling van zetten: 4V2-2V2. Houweling liet zich in tijdnood mat zetten, maar Schuckink Kool bracht toen gelukkig het winnende punt binnen: 5V2-3V2. Huizer staat in zijn hangpartij moeilijk en kan slechts op remise hopen. LEIDEN - Volgens de verwachting heeft LKV De Spartaan zich nauwelijks behoeven in te spannen om het op de on derste plaats staande KV Sneek te overmeesteren. Slechts op 80% draaiend wees De Spartaan de Friese ploeg gedeci deerd terug met 734 tegen 609 kilo. De Leidse tillers maakten in deze demonstratiepartij niet één foute beurt tegen Sneek maar liefst acht. Bij De Spartaan ontbrak Arie Swa gers, die in tegenstelling tot eerdere Nederlaag van KRV (2-1) bij Nieuwerkerk NIEUWERKERK - KRV heeft gis teren in Nieuwerkerk moeten on dervinden, dat de' gelijknamige club niet voor niets in de hogere regionen verkeert. De Nieuwer- kerkerks toonden zich in alle op zichten de betere ploeg. Alleen het afwerken van de vaak goed opge zette aanvallen bleek een leven- berichten nog niet fit genoeg was om het plankier te betreden. Zijn rentree zal hij vermoedelijk tegen Alkmaar maken. De resultaten van De Spartaan: Fred Marijt 70-95; John ten Brinke 80-110; Sam Holswilder 90-120; Herman Filippo 100-135 en Dirk van 't Riet 100-135. LKV De Spartaan heeft het protest aangaande het door de Bond vast gestelde wedstrijdprogramma in getrokken. Coach Dirk van 't Riet meende in tweede instantie, dat het toch maar beter was het hele pro gramma ineens af te werken. Ver zetten van het duel om de Neder landse clubtitel zou betekenen, dat te lang zou duren. Zijn zouden té lang met maxi male inzet moeten trainen. En dat zou nog een grotere belasting zijn taan, met de belangrijke wedstrij- dan vier toppers in één maand tijd. den voor de boeg, binnenkort weer Het ziet er naar uit, dat De Spar- kan beschikken over good-old DIEPENVEEN - Leidenaar John Kuyvenhoven (Swift) is zaterdag in een veldrit in Diepenveen tweede geworden achter winnaar Jan Ha- rings. Een andere Leidse nieuwe ling Alois Goossen werd tiende. Bij de junioren stelde Reinier Hoog kamer enigszins teleur door als ne gende te eindigen. Jos Lammertink werd eerste. De drie nieuwelingen John Kuyvenhoven, Jan Harings en Willie van der Heiden mochten gisteren, bij wijze van experiment, meerijden met de junioren. In Hel- voirt deed Kuyvenhoven het bij zonder goed. Pas in de slotfase van de wedstrijd moest hij tegen Jos Lammertink capituleren. Reinier Hoogkamer werd zevende. Bij de nieuwelingen deed Alois Goossen het in Helvoirt ook uitstekend. Goosen werd tweede. Op het Duinrell-complex werd gisteren een veldrit gereden tussen De Kampioen uit Scheveningen en het Leidse Swift. Bij de liefhebbers werden Cock en Bert van der Hulst (Swift) eerste en tweede. Swiftren- ners Jeroen du Pau (8 en 9 jaar), John Erardus (10 en 11 jaar) en Ed ward Wijsman (12 en 13 jaar) zege vierden in hun leeftijdsklasse eveneens. Bij de 14-jarigen werd Jan van Straaten tweede. Bij de amateurs domineerden twee veldrijders uit de Leidse regio, Steekers en Van der Wereld. Bei den wonnen dit weekeinde een veldrit. Hans Steekers uit Noord- wijkerhout versloeg zaterdag in Diepenveen Gertie Wildeboer op de meet. Steekers, die moest toe zien hoe Wildeboer vanaf het begin de leiding had genomen, begon in de laatste vier ronden aan een in drukwekkende opmars. In de eind spurt was Steekers rapper dan Wil deboer. Kees van de Wereld uit Nieuwkoop werd vierde. Van de Wereld nam gisteren in Helvoirt re vanche. Met grote voorsprong ein digde hij vóór Wil Brouwers, Alfred Scheffer en Hans Steekers. Erik de Vlaeminck heeft het afge lopen weekeinde, een week voor het Belgisch kampioenschap veld rijden, aangetoond in grote vorm te zijn. Zaterdag won hij voor broer Roger en Eddy Merckx een veldrit in Overijssel. Gisteren zegevierde hij in Zillebeke weer. Broer Roger werd vierde. In het Italiaanse Camaioni toonde Franco Bitossi zijn sup- prematie bij de Italiaanse veldrij ders. In de eindsprint versloeg Bi tossi zijn medevluchter Vagneur. Theo Sanders. De veelvoudige Ne derlandse kampioen is (toch) weer in training gegaan. Voorschoten-Naaldwijk - De zaterdag vierdeklas sers uit de regio Leiden zijn in het afgelopen wee keinde goed voor de dag gekomen. Koploper Lis- ser Boys boekte een overwinning bij Naald wijk (0-2), Randstad Sport slaagde erin het hoger geklasseerde DSVP een kostbaar punt af te snoepen: 2-2. De wedstrijd Sleu tels-Hoekse Boys werd afgelast. Naald wijk-Lisser Boys 0-2 - Lisser Boys is met de 2-0 winst goed wegge komen uit Naaldwijk. De ploeg uit Lisse moest het initiatief lang aan de tegenstander laten, maar slaagde er tenslotte wel in twee tegenstoten doel treffend af te ronden. De eerste via Piet Boot, die in de 25ste minuut in de herkansing^ scoorde na dat de bal via Gerard Nij- kamp op de paal was be land; de tweede via Ge rard Nijkamp. Dat doel punt viel acht minuten voor het einde toen Naaldwijk juist aan een hevig slotoffensief bezig Randstad Sport-DSVP 2-2 - Randstad Sport moest tegen DSVP tweemaal een achter stand wegwerken. Al na vijftien minuten opende DSVP de score via Vie- gen. Na goed aangeven van Koos Zoetemelk bracht Aad Keyzer de ploegen echter weer op gelijke hoogte. Toch zou DSVP nog voor de rust opnieuw een voorsprong nemen. Ylstra scoorde toen 1-2. Na de pauze ging Randstad geïnspi reerd op jacht naar de ge lijkmaker, die dankzij Koos Zoetemelk in de slotfase het licht zag. sgroot probleem. In de eerste rond gang kwamen de Katwijkers zelfs aan de leiding door een doelpunt van aanvoerder Henny Rijnsburger (0-1). De Nieuwerkerkers drongen KRV hierna nog meer de verdedi ging in, maar doelpunten zou dit voor rust niet opleveren. Na de her vatting, echter zorgde Hazebroek voor de welverdiende gelijkmaker (1-1). Nieuwerkerk drukte hierna door, wat halverwege de tweede helft het winnende doelpunt ople verde, gescoord door Rutjes (2-1). Blauw Zwart: blij met punt OUDE TONGE - Blauw Zwart toonde zich tenslotte zeer tevreden met het gelijke spel van 1-1 dat was behaald bij DBGC. Hoewel de Was- senaarse ploeg de wedstrijd negen tig minuten lang had gedicteerd was de eersteklasser blij dat er niet gewonnen was. Trainer Tempelaar: "Want als we de twee punten daar hadden weggehaald, zouden we niet ongeschonden thuis zijn ge komen, met dat publiek". Dat Blauw Zwart onbeschadigd Was senaar bereikte dankte de ploeg aan zichzelf. In het bikkelharde treffen speelde het team bewust in de breedte en achteruit om daar mee de harde charges van de tegen stander te ontwijken. In de eerste helft leidde die speelwijze tot een 1-0 achterstand, na de rust echter slaagde Hans van Gunneken erin de gelijkmaker te scoren. Daar liet Blauw Zwart het gistermiddag maar liever bij LEIDEN - In de regionale jeugd- competitie kwam alleen UVS het afgelopen weekeinde binnen de lij nen. Het duel tegen het Rotter damse Excelsior werd kansloos met 5-2 verloren. Door enkele misverstanden in de Leidse verdediging kwam Excel sior al spoedig op een 2-0 voor sprong. Een gedesillusioneerd UVS werd daarna door de Rotter dammers volledig van het veld ge veegd. Excelsior vergrootte in de tweede helft de voorsprong tot 5-0. Pas daarna kon UVS wat terug doen. Ron Bekooy redde met twee doelpunten de Leidse eer. LEIDEN - De volleybalcompe titie startte weer met een be scheiden programma in de divi sies en promotieklasse. De he ren van G/Kangeroes toonden in Venlo tegen Valuas, dat ze de winterstop goed hadden door staan. Valuas stuitte op een sterk blok en een goede verde diging en kon de Voorschotena ren in de eerste sets niet bedrei gen (6-15, 8-15). In de derde set kreeg Kangeroes het met een "fantasie"-opstelling even moeilijk en kwam met 11-9 ach ter, maar pakte daarna de zaken weer serieus aan en won ook deze set met 11-15. Kangeroes 2 bleek in Enkhuizen tegen For- men nog niet over zijn inzinking heen te zijn en verloor in slechte wedstrijd met 3-1. Bij de dames stuitte NOVO thuis op onverwacht veel tegenstand van het bezoekende MADJOE. Weliswaar won NOVO de eerste set (15-12), maar daarna ging het helemaal mis en wisten de Enkhuizer dames via 2-15 en 10-15 een 1-2 voorsprong te nemen. In een uitermate spannende vierde set trok NOVO via 16-14 de score gelijk 2-2, maar in de beslis sende vijfde set wist MADJOE door een grotere slagkracht en betere veldverdediging door te drukken naar 7-15 en een 2-3 zege. G/Kangeroes en Leython speelden een attractief duel tegen elkaar. Kangeroes toonde zich in de eerste twee sets ster ker (15-11 en 15-4), en dacht zich toen experimenten te kun nen veroorloven. Leython strafte die af, maar door sterke serves (12-15). In de vierde set speelde een nu weer geconcen treerd Kangeroes de Leidse dames naar een 15-5 verlies; vooral door Anneke Verstegen en Marianne Vos en won hier mee de wedstrijd met 3-1. In de Promotieklasse dames speelde LUSV een zeer slechte wedstrijd tegen het laagge plaatste DOSKO. Het enige ex cuus was dat Helene Bos ont brak, maar eigenlijk was dit niet voldoende om het 2-3 verlies te verklaren. (5-15, 10-15, 15-11, 15-10 en 3-15). De derby Ley thon 2-Leython 3 bracht niet Hazerswoudse Boys steviger aan kop LEIDEN - In de eerste klasse van de afdeling Leiden (zaterdag) ver stevigde Hazerswoudse Boys de leiderspositie door WSB een 0-5 nederlaag toe te brengen. Opval lend was verder, dat Kagia KRV met 3-2 baas bleef. In de tweede klasse bleef het topduel SVLV-Abbenes onbeslist (1-1). KAGIA-KRV 3-2 (1-0) - Een gelij- kopgaande, op goed peil staande wedstrijd. Na een half uur zorgde Herman Brouwer voor 1-0 door een voorzet van Ton Mesman in te kop pen. Kort na rust trok Johan Ou wehand de zaken weer gelijk (1-1), waarna Kagia via Adriaan Ooster hof opnieuw op voorsprong kwam (2-1). Een kwartier voor tijd kwa men de Katwijkers op 2-2, maar 8 minuten later bepaalde Adriaan Oosterhof de eindstand op 3-2. Woubrugge-GWS 1-1 (1-1) - Op nieuw een gelijkspel voor Wou- brugge, hoewel GWS zich de gehele wedstrijd de technisch betere ploeg toonde. Halverwege de eerste rondgang scoorde Dries Harskamp (0-1), waarna Kees Boer spoedig voor 1-1 zorgde. Ondanks het feit, dat GWS beter speelde, zou Joop Wolfers voor Woubrugge dè kans van de wedstrijd krijgen. Alleen voor doel faalde hij echter. WSB-Hazerswoudse Boys 0-5 (0-4) - Hazerswoudse Boys had geen enkele moeite met WSB. De uitslag was slechts een schamele afspiegeling, van wat zich op het veld afspeelde. Direct na de aftrap zorgde Eddy Harkes voor 0-1 en Kees de Gelder kon na 4 minuten voor 0-2 zorgen. Uit een combinatie tussen Rob de Roo en Eddy Harkes zorgde laatstgenoemde voor 0-3 en met een lob zorgde dezelfde speler voor 0-4. De Boys lieten daarna de teugels vieren. Harkes knalde we liswaar nog eens tegen de lat, maar verder dan een doelpunt van Kees van Tol kwamen de Boys niet (0-5). Valken'68-Leiden 1-1 (0-0) - Een behoudend spelend Leiden was duidelijk naar Valkenburg geko men met het doel tenminste één wedstrijdpunt aan dit treffen over te houden. Deze tactiek moest ech ter gewijzigd worden, toen Henk Vis uit een vrije schop voor 1-0 zorgde. Leiden ging nu met vier man in de aanval, wat vlak voor tijd de gelijkmaker opleverde, toen Ton Boehmer profiteerde van foutief te rugspelen van Wim Ooms. MVKV-Oegstgeest 1-1 (1-1) - Reeds na één minuut stond MVKV via Guus van Krimpen op 1-0. Hierna ontwikkelde dit treffen zich als een gelijkopgaande wedstrijd, tot 20 minuten voor rust. Oegst- geest kreeg toen een overwicht, wat resulteerde in een treffer van Dick Oosterlee (1-1). Na rust waren er voor beide ploegen nog legio kan sen, maar de stand onderging geen wijziging meer. Tweede klasse In de tweede klasse eindigde het topduel tussen SVLV en Abbenes in een 1-1 gelijkspel. Ron Helder zorgde voor 1-0, waarna John Cu- velier gelijkmaakte. Alphia speelde beter dan Kickers, dat echter wel met 1-2 won. Voor Kickers scoorden Spaargaren en Muis, terwijl Lagerwey voor Alphia succesvol was. Unitas tenslotte, won met 2-0 van SJZ. De ontmoe tingen Bernardus-Meerburg en Stompwijkse Boys-LSW'70 wer den afgelast. geheel de verwachte spanning. Behalve verlies van de tweede set, veroorzaakt door slecht serveren, gaf een geroutineerd Leython 3 via bekeken smashes en plaatsballen, het 'tweede team weinig kansen. Bij de heren begon Leython 1 de tweede helft van de competi tie slecht, door verrassend te verliezen van Be Fair in Ha- zerswoude. Be Fair won met 15-13, 15-13 en 15-12. Leython 2 kwam tegen LUSV moeilijk op gang, en voor het wedstrijdritme terug was, stond de ploeg met 0-2 achter (5-15 en 8-15). Daarna kwam Leython sterk terug door een grote inzet en middels goed spel (15-9). De vierde set ging mede door de zwakke coaching onnodig met 8-15 verloren. Donar behaalde een zeer gemakkelijke zege op Sigma 2. Zonder veel inspan ning kon Donar weer in zijn ritme komen: 3-0. k- André de Rooy: in twee sets tegen Dick Oostergo. LEIDEN-BC Leidens' laatste kans om aan degradatie uit de eerste klasse te ontsnappen is in rook op gegaan. Zelf verloor Leiden met 7-4 van DKC 2, terwijl stadgenote Veg- lo, de laatste strohalm waaraan Leiden zich vastklampte, verras send won van het Voorschotense Vlietwijk: 6-5. BC Leiden leed dubbel verlies, want teamcaptain Jan Slingerland maakte bekend volgend seizoen voor concurrent Veglo uit te komen. In de Universiteitshal aan de Was- senaarseweg nam Veglo verras send revanche op de eerder geleden nederlaag tegen Vlietwijk. De Voorschotenaren, die Pim Koe mans vanwege examens moesten missen, verloren alle herenenkel spelen. Weliswaar kwamen zij daarna nog goed terug, maar kon den toch niet meer verhinderen dat Veglo met 6-5 aan het langste einde trok. Op de ranglijst veranderde er evenwel niets, daarvoor had Vliet wijk een té grote voorsprong. DKC 2, tweede op de ranglijst, moest er stevig aan trekken om BC Leiden achter zich te houden. In een span nend duel verloor Enzo Spadon met 18-13 en 15-8 van Karei To- kromo. Leiden verzamelde daarna nog wel punten, maar kwam toch niet verder dan een 7-4 nederlaag. Hierdoor is het nu praktisch zeker, dat BC Leiden volgend seizoen in de tweede klasse moet uitkomen. BADMINTON - Joke van Beuse- kom en Marjan de Ridder hebben het in de finale van het damesdub belspel tijdens de internationale kampioenschappen van Zweden niet gered. De Nederlandse combi natie ging met 15-5 en 15-8 ten on der tegen Barbara Giles en Gillian Gilks.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13