De geschiedenis herhaalt zich (1-3) Quick Boys: uithuilen en opnieuw beginnen... Ter Leede maakt werk niet af: 1-3 RCL-aanval produceert louter stilte SPAKENBURG-NOORDWIJK: Onbehouwen Kozakken Boys wint op Nieuw-Zuid SVLY IS MONSTER DE BAAS Tegen koploper Barendreeht Katwijk krijgt met gelijkspel bij koploper te weinig MAANDAG 10 JANUARI 1977 SPORT DELFT-RCL-trainer Huguenin had maar heel weinig nodig om de prestaties van zijn manschappen tegen het Delftse CSVD (0-0) van een oordeel te voorzien. „Het was puur slecht wat er werd vertoond. Geen moment liep het bij ons. Het ging er vreselijk onrustig aan toe. De spelers waren óf bang óf niet in staat de bal even bij zich te houden om zo tot wat regelmatiger aanvalsspel te komen. Er was daardoor ontzettend veel balverlies." Het enige waar Huguenin zich „dik tevreden" over toonde, was het punt dat RCL meepak te. „CSVD was weliswaar nau welijks beter, maar ze hebben beslist wel de betere kansen ge had". Uit de woorden van de Leider- dorpse voetbalpatroon blijkt al heel duidelijk dat CSVH-RCL niet veel Maks was. Als kijkspel kon je het niet anders dan een grauwe belevenis noemen; amusementswaarde: een vier Het leek of je naar een woestijn keek. En in een woestijn komt dan af en toe nog een kameel voorbij, maar die zag je op dat Delftse rotveldje ook al niet. Nu we het dan toch over het klein aandoende, zware, ongelijke, in slechte toestand verkerende CSVD-terrein hebben; lag het misschien daar aan dat RCL zo onthutsend slecht uit de voeten kwam? Huguenin pakte voor de hand liggende verontschuldiging niet op. „Het zal er ongetwijfeld wat mee te maken hebben. De vrees van de spelers om de bal wat langer bij zich te houden, zal daar wel voor een deel op terug te voeren zijn. Dat wijst er op dat ze niet helemaal zeker wa ren van hun controle. Ik kan ook zeggen dat we de laatste maand nauwelijks goed hebben kunnen trainen door de onver klaarbare slechte conditie waarin ons oefenveld zich be vindt. Maar al die dingen recht vaardigen toch niet een zo slechte vertoning als dit". In de eerste helft ging het nog wel met RCL. De bal vloeide tenminste enkele malen rede lijk van verdediging naar aanval en er kwamen behoorlijke schietposities voor Bennie Heemskerk (die een keer bijna het zijnet uit model schoot), Wally v. d. Haver en Leo Holl. Dat daar geen treffer uit voort kwam was niet onrustbarend. De Leiderdorpers demon streerden in die eerste 25 minu ten weer hun oude kwaaL pronkerig met het zwaard op zij lopen, er ook herhaaldelijk mee dreigen, maar er niet mee slaan als het nodig is. RCL speelt al maanden zo en sprokkelt toch de puntjes wel bijeen. De krummelig spelende CSVD- defensie leek, zeker op haar lin kerflank kwetsbaar, ook al was Wally v. d. Haver daar nu niet direct imponerend op dreef. Halverwege de eerste helft liet RCL echter de leidsels van het gevecht uit handen glippen en ze zou ze niet meer terugkrij gen. Dat zich vrij plotseling wijzi gende spelbeeld stelde CSVD in de gelegenheid wat meer richting-Brandt te koersen. Voor rust leidde dat tot niets, omdat Haneveld, De Groot en het Braatsyndicaat (dat wil zeg gen Ab en Henk; Hans speelde erg matig in het centrum) de zaak potdicht hielden. Na rust begon CSVD zich wat krachtiger te roeren, hoe goed de RCL-defensie zich ook bleef weren. De tweeling Van der Lee (waarvan de delen absoluut niet uit elkaar te houden zijn) stelde zich duidelijk grimmiger op. In de achtste minuut waren de Delftenaren heel dicht bij suc ces. Bij een hoekschop klemde doelman Brandt de bal met de vuist min of meer vast tegen Rob v. d. Lee, die doorliep en zo het leer in het net kreeg. Een nogal zonderling doelpunt dat door de (niet zo heel sterke) ar biter werd afgekeurd. Brandt zei er later van: „Ik kreeg een duw". Het bleef een twijfelge val. RCL kwam vaker in moeilijk heden, o.a. omdat de middenli nie van RCL geen moment de bal kon vasthouden om iets op touw te zetten. Gevolg: CSVD kwam weer snel in balbezit en hoewel de Delftenaren ook niet best speelden, lieten zij wel een aantal volwassen aanvallen van stapel lopen. In de 15e minuut kopte één van de beste Delftse spelers, aanvoerder Chi Chung, op een voorzet van Van der Meer nog geen centimeter naast het Leiderdorpse doel. Gezegd moet worden dat doelman Brandt bij die situatie niet' vrijuit ging. Zijn timing op hoge ballen was trouwens bij meer gelegenheden niet feilloos. Mo gelijk dat een pijnlijke val, di rect na het begin van de tweede helft, hem nog parten speelde. In de slotfase moest Ruud de Groot met het hoofd op de doel lijn redden, nadat Chung van dichtbij hard had ingeschoten. Wat deed de RCL-aanval in heel die tweede helft? Zij produ ceerde louter stilte. Heemskerk deed ijverig wat hij kon, maar alleen is maar alleen. Leo Holl en Jan van Duyn, normaal jon gens die garant staan voor een paar briljante manoeuvres per wedstrijdhelft, liepen nu vol strekt verloren er bij. Er kwam niets uit hun voeten. Teske (net terug van vakantie) verving in de slotfase Dick v. d. Bijl. Maar ook hij kon het in het moeras zinkende RCL niet meer bij de lurven pakken. RUUD PAAUW SPAKENBURG - De geschiedenis her haalde zich. Net als in het eerste directe seizoen-treffen versloeg Noord wijk ook za terdag Spakenburg weer royaal en net als destijds kon de 3-1 geflatteerd worden ge noemd. Net als in de competitie-ouverture miste Spakenburg ook tijdens de return op een cruciaal moment de kans op een doel punt. Destijds door het missen van een strafworp bij een 2-1 achterstand; zaterdag door letterlijk en figuurlijk voorbij te lopen aan een dot van een mogelijkheid bij een nadelige score van 1-0. Trainer Van Osdorp, net als toen vervanger van de door de KNVB opgeroepen Zwartkruis, kon er als Spaken- burgs oefenmeester niet omheen: "Het beeld van de wedstrijd was hetzelfde, het ging ongeveer net als toen". Het verschil is zo langzamerhand dan ook wel erg typerend. Noordwijk benut de kan sen bij gelegenheid wél, Spakenburg kan dat nog altijd niet. Het is terug te vinden in de stand op de ranglijst. Daar staan de twee op verschillende plekken gewijzigde ploe gen ver uit elkaar. Terecht? Van Opdorp kon wijzen op de fac toren pech en geluk die ook zaterdag hun rol weer hadden gespeeld. Spits Rudi Beukers en vleugelspeler Cor Koenen hadden in de slotfase kort na elkaar paal en lat geraakt, voordat John van Dijks 3-1 het risico ne mende Spakenburg ontnuchterde. Maar ook Van Opdorp was reëel genoeg de neder laag niet louter aan het ongeluk te wijten. Ook Noordwijk immers, had daarvoor een maal de lat getroffen (via Van Dijk) en ook Noordwijk had een aantal indirecte en di recte mogelijkheden niet uitgebuit. Zoals bijvoorbeeld een vier tegen één situatie in de slotfase, maar ook verder terug, in de eer ste helft. Nu die niet waren benut was het des te op vallender dat het verschil tenslotte nog zo afgetekend was. Vooral omdat Noordwijk zonder de geblesseerden Westgeest en Plug eigenlijk op niet meer dan een gelijkspel had gerekend. Het team dat het 's winters traditioneel erg moeilijk heeft (de slechte oefenaccommodatie werkte door in het spel, waardoor drie oefenpartijtjes verloren gingen) zou vooraf voor een punt hebben getekend. De opsteker kwam zaterdag ech ter al snel, via een rap gescoord doelpunt van Sjoerd Boot. Die middenvelder kopte al na twee minuten raak na een hoekschop van John van Dijk en een beoordelingsfout van Spakenburgs debuterende doelman Rob Timmer. De vervanger van Lou Beukers, die elftalbegeleider is geworden om de pro blemen op te lossen, maakte de defensie voor hem daarmee aanvankelijk nerveus. Wel herstelde hij zich later knap, maar dat gebeurde pas nadat Noord wijks 2-0 het licht had gezien. De vrijgelaten Rob Suttorp tekende rond de 28ste minuut voor die treffer op aangeven van Van Dijk. Spakenburg leek daarmee al definitief ver slagen, temeer omdat voordien Koenen er zelfs van een meter afstand niet in was ge slaagd doel te treffen en omdat de formatie van Van Opdorp veel teveel via middenvel der Ferry ter Mors wilde spelen. De ex- Zwart Wit-speler wordt geacht het spel te maken en doet dat ook. Alleenzijn ploeggenoten begrijpen hem niet altijd, be wegen onvoldoende, zodat zijn rendement vooralsnog over een hele wedstrijd niet erg groot is. Het voortdurend zoeken van Ter Mors werkt eerder remmend, vooral nu die speler goed bedwongen werd door Albert Spaanderman. Vandaar dat Spakenburg van een langdurig offensief niet meer over hield dan één (overigens fraaie) treffer van Koenen, die een handvol minuten voor de pauze diagonaal raakknalde: 2-1. Die stand bleef ook in de rommelige tweede helft lang intact. Pas nadat de in bevliegin gen excellerende Noordwijker Bogers en Spakenburgs laatste man Hartog na een botsing met vleeswonden aan het been van het veld gedragen waren (vervangers Weyers en Jan van Dierman II), leefde de partij op. Cees Spaanderman ging in het boek wegens te felle protesten na een handsbal, een omhaal van John van Dijk op de lat was voor Spakenburg het sein nog meer risico te nemen. Vrijwel het gehele team nam deel aan het beleg op het Noordwijk-doel, zonder zich verder nog te bekommeren om de verdedigende taken. Paal en lat naast doelman Albert v.d. Niet stonden treffers echter in de weg, op eigen kracht zou het voordien slecht uitverdedi gende Noordwijk de partij definitief beslis sen. Een tegenstoot die leidde tot een situa tie van vier aanvallers tegen één verdediger, had nog niet het gewenste resultaat, (John van Dijk schoot in handen van doelman Timmer), een veel onverwachter mogelijk heid werd wel uitgebuit. Weyers pikte de bal op het middenveld op, stuurde John van Dijk weg en die spits scoorde 3-1. Daarmee had de geschiednis zich op alle fronten herhaald. PAUL DE TOMBE Ook deze actie van Jaap Hoek levert niets op. Arie Haasnoot (3), Sis Thu Pan en Teun v. d. Plas (rechts) i Quick Boys wachten af. KATWIJK - Uithuilen en opnieuw beginnen. Enkele dagen na de jaarwisseling lag de oude zegswijze voorin ieders mond op sportpark Nieuw Zuid. Zo goed als Quick Boys het oude jaar had afgesloten, met overwinningen op de koplo pers DOVO en Noordwijk, zo tele urstellend diende 1977 zich aan. Met een 0-1 nederlaag tegen Ko zakken Boys, één der zwakkere broeders in de eerste klasse. Ver- sufd en nog nasuizebollend van de letterlijke en figuurlijke dreun die de Boys uit Werkendam hadden uitgedeeld zat het Quick Boys-team na afloop in de (k)leedkamer. Ook trainer Perdijk had grote moeite de teleurstellingen te verwerken. "Kom straks maar terug," bromde hij om de hoek van de kleedkamer deur, "Ik heb nu geen commen taar." En toen hij even later toch te voorschijn kwam moest hij zichzelf steeds tot de orde roepen met „zet dat er maar niet in". Reden van Perdijks verbolgenheid: de vaak onbehouwen wijze waarop Kozak ken Boys het bijna 90 minuten du rende offensief van Quick Boys een halt toeriep. En de te tolerante ma nier van optreden van de Waddinx- veense scheidsrechter Van Do- dewaard. "Die man floot keurig", mopperde Perdijk. "Elke overtre ding van die lui bestrafte hij met een vrije trap. Maar hij ging geen enkele keer naar ze toe om ze eens terecht te wijzen. Ik heb hem zelfs zijn mond niet open horen doen. Onze spelers werden zonder par don ondersteboven geschopt." De voorgeschiedenis van het duel tegen Kozakken feoys is bekend: tijdens de stevige seizoensouver ture in Werkendam werden twee spelers van Quick Boys voor vrij onbenullige overtredingen door arbiter Bouw uit het veld gestuurd. "Hadden we die scheidsrechter vanmiddag maar gehad", ver zuchtte Perdijk. "Die had zeker zes van die schoppers weggestuurd". Wellicht was Perdijks kritiek ge matigder geweest als Quick Boys het "spel" van de bezoekers zelf had afgestraft met een aantal dik verdiende goals. Quick Boys kon fiet juiste wapen tegen het Werken- damse vechtvoetbal echter niet vinden. Kozakken Boys is een ste reotiep voorbeeld van een ploeg die het louter en alleen moet hebben van het defensieve spel in de uit wedstrijden. Voor het eigen fana tieke thuisfront zijn de Werken dammers dit seizoen nog geen en kele keer tot een overwinning ge komen. In de uitwedstrijden speelt de ploeg puur defensief en pro beert, zoals veel laaggeplaatste eer steklassers doen, al in de eerste fase van de strijd een doelpunt te force ren. Die theorie bleek ook tegen Quick Boys weer helemaal te klop pen. In de 18de minuut werd het noodlot van Quick Boys bezegeld. Piet Verschoor gaf vanuit de ver dediging een dieptebal aan de sprintende Jan Korsman. Lourens Mouter raakte de bal nog aan, maar kon niet verhinderen dat Korsman op Arend v.d. Oever kon afgaan. Met een keurige lob kreeg de enige goal van de wedstrijd even later ge stalte. Het doelpunt verlichtte in feite de taak van Kozakken Boys, dat Quick Boys in de door acht ver dedigers opgestelde val liet lopen. Quick Boys mocht eigenlijk slechts hopen op een gelukkig doelpunt als gevolg van een verdedigingsfout. Die fout kwam niet, en als een Quick Boys-speler op het punt van doorbreken stond werd hij zonder pardon tegen het gras gewerkt. De vele vrije trappen leverden ook al niets op, al had Sis Thu Pan in de 33ste minuut bijna succes. Doel man Ottevanger, de Werkend^mse uitblinker, kon het schot echter on schadelijk maken, hetzelfde pres teerde hij enkele minuten daarna bij een kopbal van Arie Haasnoot en een fel schot van Joep den Hol lander. De enige echte kans op een doelpunt kreeg Teun v.d. Plas in de 42ste minuut. V.d. Plas wist de uit gestoken benen te ontwijken na een pass van Joep den Hollander, maar gleed uit op het moment dat hij langs Ottevanger wilde snellen. Ook in de tweede helft was Quick Boys niet bij macht het noodlot te ontlopen. Tragisch genoeg was het juist Kozakken Boys dat de beste kansen kreeg om Quick Boys vol komen ontredderd achter te laten. Krijn Vonk miste een droomkans en invaller Van Pelt schoot op de lat. Quick Boys kwam niet verder dan een door Van Dodewaard niet toegekende claim op een straf schop na hands van Damen. Per dijk: "Het heeft weinig zin van DOVO en Noordwijk te winnen als je zulke wedstrijden verliest. Nu moeten we weer helemaal opnieuw beginnen." RON POLANE LEIDEN - In de regionale voet balcompetitie van de dames moesten ook zaterdag weer een paar wedstrijden worden afge last, waaronder Lugdu- num-Lyra. In de eerste klasse kwamen de toonaangevende ploegen daardoor niet in actie. Wel ontmoetten de staartclubs Monster en SVLV elkaar. SVLV won met 3-1. Gisteren kon geen enkele wedstrijd doorgang vinden. Zaterdag - Zaterdag is weer eens duidelijk geworden wat Brigitte Parlevliet betekent voor SVLV. Wekenlang moest zij verstek laten gaan, wat er toe heeft bijgedragen dat de Voorschotense ploeg zo'n be scheiden posite inneemt op de ranglijst. Eergisteren stond Brigitte weer opgesteld, wat Monster al snel duidelijk werd gemaakt. Al in de eerste mi nuut opende Brigitte de score en nog voor rust leverde zij een tweede doelpunt af. In de tweede helft, waarin Brigitte de plaats in het doel overnam van Ciska van Kampen, liep SVLV nog tot 3-0 uit via Mar- lou van Kampen, alvorens het slechts met negen dames spe lende Monster kon tegensco- ren. In de slotfase werd nog een goal van Marlou van Kampen afgekeurd. Ras won in de eer ste klasse met 2-0 van Naald wijk. In de tweede klasse re kende koploopster KRV 2 af met concurrente 's Graven- zande. De Katwijksen wonnen met 2-1. Voor rust scoorde Coby van Trigt. In de tweede helft kwam 's-Gravenzande eerst langszij, waarna Mar griet de Lange vijf minuten voor tijd de voor winnende treffer tekende. SASSENHEIM - De genadestoot bleef opnieuw uit. Andermaal had Ter Leede een koploper, Barend reeht, op de knieën, maar evenals tegen Volendam werd verzuimd het goede werk af te maken. Ver speelde Ter Leede toen een 2-0 voorsprong, waardoor Volendam alsnog met een onverwacht punt ging strijken, ditmaal werd het nog triester voor de Sassenheimers. In een periode van constante Ter Leede-overheersing waren twee minder gelukkige momenten in de defensie voor Barendreeht vol doende om alsnog meteen 1-3 zege huiswaarts te keren. Ter Leede-Barendrecht, een treffen met twee gezichten. Voor rust toonden de Sassenheimers, die Nico v. d. Fange en Cees de Zwart wegens schorsingen misten, teveel Ter Leede in de aanval tegen Barendreeht. Benno Kooi wordt hier wat ontzag voor Barendreeht. In die pe- bruusk gestuit door doelman Elenbaas. riode werd te aarzelend gespeeld. Barendrechts-spelbepaler Bas Hokke kreeg in die fase alle gele genheid zijn voorhoede met splij tende passes te injecteren. Waar door vooral Piet de Bruin het tegen centrumspits Cees v. d. Meer (te) moeilijk kreeg. Coach Turkenburg: "Je ziet dan toch weer hoe belang rijk een geroutineerde kracht op het middenveld is". Waarbij hij duidelijk op Van der Fange doelde. Zijn leidinggevende kwaliteiten werden zaterdagmiddag node ge mist, waardoor de Ter Leede defensie overbelast werd. Met name Piet de Bruin raakte in pa niek, veroorzaakte veel overtredin gen en passte nagenoeg elke bal verkeerd. Waarmee de soms hache lijke toestanden voor het doel van Wim van Harskamp zijn verklaard. Het pleit niet voor Barendreeht, dat uit het overwicht slechts één doel punt kon worden gedestilleerd. Een doelpunt in de negende mi nuut gescoord door Hokke na een fraaie combinatie tussen Benthem en Van der Tol (0-1). Jan Keuning, de goedspelende vervanger van Michel Krol (later toch in het veld voor Cees Buurman), schoot hierna keihard op doel, wat tevens het laatste wapenfeit van Ter Leede in de eerste rondgang betekende. Ba rendreeht kreeg unieke mogelijk heden de score uit te bouwen, maar Van der Linden en Van der Tol faalden hopeloos. Barendrecht- coach Daan den Bleyken "Teveel nonchalance, dat is het grootste probleem bij ons. Daardoor kon Ter Leede terugkomen. We hadden hier zelfs kunnen verliezen". Wat waar was, want na rust bleek Ter Leede alle schroom te hebben afge schud. Opeens was daar die nood zakelijke pressie om een defensie te doen wankelen. Een pressie die nog aanmerkelijk werd verhevigd na de Ter Leede-gelijkmaker. Waarbij Piet van der Heyden aan de basis had gestaan met een verrukkelijke solo. Benno Kooi lanceerde op ideale wijze Jan Keuning, die tegen de binnenkant van de paal schoot. In een vertwijfelde reddingspoging werkte Henk van Kempen de bal daarna verder over de lijn (1-1). Pie- ter v. d. Plas schoot vervolgens ra kelings over en Michiel Krop zag een hard schot door Fred Elenbaas gestopt. Daarna volgde de anti climax. Een vrije schop van Hokke werd niet afdoende weggewerkt, waarna Van Kempen kon scoren (1-2). Kort voor tijd werd het zelfs nog 1-3, toen Wim v. d. Heuvel van elf meter raak mocht vuren, nadat Piet de Bruin Cees v. dMeer - weer eens - onderuit had gehaald. GERARD VAN PUTTEN NIEUW LEKKERLAND - Katwijk trof het niet om direct na de lange winterstop tegen koploper Nieuw Lekkerland te moeten aantreden. Een ploeg als Katwijk heeft na zo'n voetballoze periode altijd een paar wedstrijden nodig om weer volledig in het oude ritme te komen. Daar bij kwam nog de afwezigheid van Wim Guyt I(ichsias), Ger Pronk (buik griep) en Jan van Dijk (waar schijnlijk een bloedziekte), waarmee de ploeg ook niet in de sterkste opstelling kon beginnen. Het verklaarde het gematigde op timisme dat bij de Katwijkse ploeg overheerste. Maar een bal letje kan raar rollen. De wedstrijd eindigde in een gelijkspel (1-1), waarmee Katwijk eigenlijk nog te weinig kreeg. Toch een tevreden trainer Verkuylen na afloop. „Je weet nooit hoe je de winterstop doorkomt. Door het slechte weer hebben we maar weinig kunnen trainen en dan komen daar ook nog eens de blessures bij. Ik had van tevoren voor een gelijkspel getekend. Daarom klaag ik niet dat we eigenlijk meer verdiend hadden. Gelijkspelen tegen de koploper in een uitwedstrijd is toch op zich al een uitstekend re sultaat." Dat gelijkspel leek in de beginfase nog onbereikbaar. Er was nog geen Katwijker aan de bal ge weest toen de bal al in het doel van Katwijk döelman Cees Koe- lewijn beland was. Ton van Wijk reageerde namelijk attent na ver keerd ingrijpen van verdediger Dik Harrison. Dat betekende een vroege domper voor de Verkuylen-elf. Nieuw Lekker land ontketende na die goal be grijpelijk een stormachtig offen sief en Katwijk leek regelrecht naar een grote nederlaag ge speeld te worden. Daar kwam het niet van. Doelman Cees Koele- wijn hielp zijn ploeggenoten met een serie fantastische reddingen door die moeilijke periode heen en gaf de ploeg het vertrouwen eindelijk weer terug. De bal werd rustig in de ploeg gehouden om op het juiste moment de aanval te gaan zoeken. Twee kanonskogels op de paal (Arnold Boers en Jan van der Plas) waren het bewijs van het Katwijk offensief. De ge lijkmaker viel pas in de tweede helft. De wissel Piet Kruyt voor de tegenvallende Gidie van der Bendt bleek een goede greep en in de 63ste minuut viel toen die verdiende treffer. Huig Schaap lepelde de bal nauwkeurig op het hoofd van de gereedstaande Ar nold Boers, die met het leder ver der wel raad wist: 1-1. Katwijk verzuimde toen door te drukken en kwam daardoor nog onnodig in moeilijkheden. Koelewijn voorkwam erger. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12