FOREHOLTE KLOPT EBHV Fraaie winst van de DanaidenopDOS'46 Sensatie van het jaar blijft uit bij Leiden NKS-cup voor junioren van SYLY FASE VERSTEVIGT POSITIE IN LEIDSE DAMSTRUD DIOK maakt einde aan record van Belgische rughykampioen MA AND AO in JANUARI 1977 'LEIDEN - De eindsprint van Fo- reholte in de wedstrijd tegen EHBV was bijzonder sterk en dat resulteerde in de eerste winst, die de Voorhoutse eerste klassers in de hal in Wassenaar wisten te boeken. De zaalhandbalsters van Foreholte gingen overtuigend van start en namen via Hannie Boskamp en Maijan Mens een 2-0 voorsprong. Maar de Bredase gasten kregen na de openingsfase meer vat op het aanvalsspel van Foreholte en bovendien hadden zij in de tweede lijn het vizier voor hun afstandsschoten bijgesteld. De weer voortreffelijk spelende Lia van Kesteren in het Voor houtse doel kon dan ook niet ver hinderen dat EBHV met de rust een 6-5 voorsprong had geno men. Na de hervatting bleef de Bredase formatie, vooral dankzij geweldige spetters van afstand aan de leiding, 5-7,6-8. Met 6-9 en een kwartier zuivere speeltijd voor de boeg leek Foreholte het onderspit te zullen gaan delven. In die fase liet Ineke Slobbe zien dat zij als schutter uit de tweede lijn weer helemaal in vorm is. Eerst zorgde zij voor 7-9 en Han- SPORT nie Boskamp voor 8-9. De span ning in de hal was toen om te snijden. EBHV voelde de storm opkomen, zette zich schrap en deed Lia van Kesteren nog een maal capituleren: 8-10. Direct daarop werd het door Hannie Boskamp 9-10 en met nog twee minuten voor de boeg viel toen de beslissende en mooiste treffer van de wedstrijd. Een vrije worp voor Foreholte werd door Anske Broekhuyzen razendsnel geno men en flitsend in de bovenhoek geknald door een attente Ineke Slobbe. EBHV, dat even tevoren een volkomen vrije break-out door Lia van Kesteren met de voet zag gestopt, wankelde en werd tenslotte door het duo Ma- riette Siera - weer ijzersterk in de defensie - en Hannie Boskamp definitief geveld. Mariette Siera werd op rechts in de hoek via een noodgreep afgestopt en Hannie Boskamp verzilverde de straf- worp koeltjes: 11-10 voor Fore holte. De Voorhoutse treffers kwamen van Hannie Boskamp 4, Marjan Mens 3, Ineke Slobbe 2 en Lenie van Beek en Jet Verdegaal ieder 1. In de regionale tweede klasse had Northa een volkomen offday tegen het Haagse Hercu les. Alleen Thea Terheide kon haar normale niveau bereiken en zij diende de Haagse produktie af en toe van repliek. Met de rust stond Hercules, dat in de doel- vrouwe van Jong Oranje, Yvonne Otto (volgend seizoen uitkomend voor Quintus) een sluitstuk van groot formaat had, met 13-3 voor. Na de hervatting zakte de Haagse ploeg weg. Interessant bleef het voor de kijkers alleen omdat aan voerster Thea Terheide niet van opgeven wilde weten en onverd roten bleef jagen op doelpunten. Zij kreeg loon naar werken met vijf treffers. Bij Northa werden Thea Klaverwide en Lydi Vink danig gemist. De dames van HVS verspeelden hun eerste plaats in de regionale derde klasse F aan concurrente Verburch. In een ge- lijkopgaande strijd, die beide ploegen succesvolle fasen bracht, forceerde Verburch bij de stand 10-10 met nog korte tijd te spelen een strafworp. De Poeldijkse formatie liet die kans op de volle winst niet voorbijgaan: 11-10. In de afdelings derde klasse hadden de heren van HVV'70 geen enkele moeite met het zwakke CWP 2: 17-5. Doelman Paul Adema stopte voor HW'70 zelfs vrij ge makkelijk twee strafworpen. De dames van HVV'70 boden de sterke reserves van Northa dap pere tegenstand, maar moesten zich toch met 1-5 gewonnen ge ven. Voor de Voorschotense ploeg scoorde Hetty Hulsenbos. LEIDEN - SVLV heeft be slag gelegd op de NKS-cup. De Dl- en de El-junioren van de Voorschotense club kwamen na de vlekkeloos georganiseerde instuif in het afgelopen weekeinde^ met het beste resultaat uit de bus. WSB eindigde op de tweede plaats, Alphense Boys werd derde. Bekerhouder Warmunda deed het in het 23 verenigingen sterke veld niet gek met een achtste plaats. Alle deelnemers gingen met een herin neringsvaantje naar huis, de pou lewinnaars kregen bovendien eeh standaard. Zaterdag kwamen de D-l junioren in actie in de Groe- noordhal. Warmunda, DOCOS, SJC, SC Lisse, Teylingen en SVLV werden poulewinnaar. Gisteren waren WSË D2, SC Lisse D2, SJC D2, Teylingen D2, WSB D3 en SC Lisse D4 de meest succesvolle teams. WSB D3 werd bovendien recordhouder wat betreft het aantal te behalen punten. Maar liefst 58 punten haalden de Noord wijker- houtertjes uit de onderdelen tref- bal, hindernisbaan, estafette, zaal handbal en zaalvoetbal van de maximaal 66 te veroveren punten. De sportinstuif van de NKS, be doeld om jeugdige voetballers tij dens de competitiestop in bewe ging te houden, was weer perfect georganiseerd. De kleine 1500 deelnemers werden geassisteerd door zo'n 100 spelleiders, 36 zaal voetbalscheidsrechters en even veel zaalhandbalscheidsrechters. Dit jaar werden voor het eerst clubs van buiten de afdeling Leiden uit genodigd om deel te enemen. De vijf Goudse verenigingen boden de NKS als blijk van waardering na af loop van het evenement vijf plan- de teams die gisteren poule-winnaars werden in het NKS-tournooi tonen vol trots hun Richard Duivenvoorde (WSB D2). Danny Baans (Lisse D2). Oscar Alkemade (SJC D2) Harru n" n" -- Vincent v.d. Hoorn (SC Lisse D4). - De aam trofeeën. V.l. van Veelen (Teylingen D2), Jos Taskin (WBS D3 LEIDEN - DIOK heeft zijn winter stop onderbroken met een vriend schappelijk duel tegen de Belgi sche rugbykampioen British Brus sels RFC. Dit hoofdzakelijk uit En gelsen en Amerikanen bestaande team heeft in de afgelopen twee ja ren niet één wedstrijd in binnen- en buitenland verloren. De Leide- naars hebben echter op een over tuigende wijze een eind gemaakt aan dit Belgische record door met 22-7 te winnen. Vooral de Leidse voorwaartsen kwamen door het stimulerende werk van Wil Rijs- dam tot goede prestaties. Toch wa ren het de Britse Belgen die de score openden door het benutten van een penalty-kick, toegekend wegens hands in de ruck (0-3). Vlak voor de rust wist Kees Koemans de partijen weer naast elkaar te bren gen (3-3). Direct in het begin van de tweede helft switchte Peter Brandt razendsnel langs twee, drie tegen standers, speelde op het juiste mo ment de bal af aan Bob del Prado, die toen na een flinke rush de bal kon drukken: 7-3. British Brussels bleef zich hard maar fair verzetten, maar maakte diverse fouten in ruck en mauls. Door de daarvoor toege kende penalty's te benutten wist Koemans de stand naar 16-3 te til len. Nog één keer kwamen de Brusr selaars in het Leidse try-gebied na een fout van de Leidse derde rij: 16-7. DIOK bleef duidelijk domine ren in het verdere vérloop van de sportieve ontmoeting. Kees Koe mans brak plotseling weer uit een maul en liet de try aantekenen. Hij verzilverde tevens de conversie en bepaalde daarmee de uitslag op 22-7 voor het zeer goed spelende DIOK-team. De leiding van de in ternationale ontmoeting was bij re feree Don Mc Coll in uitstekende handen. LEIDEN - Opmerkelijke resultaten op de eerste volledige korfbal- competitiedag van dit jaar. De weer redelijk bezette 5 Meihal was getuige van de fraaie zeges van De Danaïden en Fides Pacta op resp. DOS '46 en Westerkwartier. De Algemene gaf de zege cadeau aan Samos. Eersteklasser Zuider kwartier bleef dankzij winst op ODO ruim op kop in IA. TOP ver loor opnieuw en is duidelijk in moeilijkheden. Van de tweedeklas sers deed Pernix het veruit het be ste. Koploper DKC werd ruim ge klopt. Verlies was er voor Ons Ei land en KNS, een gelijkspel voor Crescendo terwijl Fluks en Fiks in III A beide verloren. De Danaiden-DOS '46 10-9 (5-4) - De schietgrage Aad v. Nierop had weer een belangrijk aandeel in de tweede overwinning van zijn ploeg. Het Nijeveense DOS '46 - tot nu toe een zeer'' opmerkelijke hoofdklasse-debutant leek in de slotfase de winst te pakken. Aad v. Nierop besliste anders. Twee goals binnen één minuut van zijn hand zorgden voor een gelijke stand, die het hard werkende De Danaïden volledig verdiende. Er zat toen met nog enkele minuten te spelen dui delijk meer in voor het team van de luidruchtig meelevende coach Hensen en dat resultaat kwam er ook. Verantwoordelijk daarvoor was een ander opmerkelijke figuur in het Leidse team: Ingrid van Ha ren. Als invalster voor Yvonne Ka merling speelde de voormalige Die Haghe-speelster een gedegen wed strijd, scoorde maar liefst driemaal, waarvan de winnende treffer een kleine vier minuten voor tijd. Het was daarna voor De Danaïden slechts zaak de bal in het aanvals- vak te houden, hetgeen niet hele maal vlekkeloos verliep. Conse quenties had het balverlies even wel niet. De Danaïden-doelpunten van Aad v. Nierop (6) Ingrid v. Ha ren (3) en Cees Christiaanse. Fides Pacta-Westerkwartier 12-11 (5-5) - Mensen met een zwak hart konden gisteren bij dit topduel uit de Overgangsklasse D beslist niet terecht, want dit duel zou uit groeien tot een prima spektakel, met alle ingrediënten, die een mi- crokorfbalduel boeiend kunnen maken. Ten eerste een spectaculair scoreverloop. Al na één minuut stond het 1-1, na vijf minuten liefst 1/4 waarna er een opleving volgde van Fides Pacta. Westerkwartier kon bij het ingaan van de tweede helft de schade nog beperken tot 5-5, maar moest daarna ver terug en kon Fides Pacta helemaal niet meer aan. Na 10 minuten was de Leidse voorsprong al opgelopen tot maar liefst 11-6. Het werd vervolgens 11-8, waarna Joke Noordervliet duidelijk verrast was toen ze 12-8 scoorde. Niets leek meer aan de hand, maar F.P. ging zich met nog 7 min. toeleggen op balbezit en dat bracht een gerouti neerd Westerkwartier heel dichtbij. Ongewild voorkwam Dik Stoeltie de remise door vlak voor tijd nog een strafworp te missen. Hen Bra- kel (2), Tiny de Roode, Jan Hein- richs (3), Nandy v. Helden, Flip v. Meijgaarden, Joke Noordervliet (2), Dik Onderwater (2) scoorden. De Algemene-Samos 6-10 (4-4) - Hoe men een bijna gewonnen wed strijd uit handen kan geven bewees De Algemen, dat via 6-4 in gewon nen positie had geweest als Wim v. Vliet niet tweemaal vanaf de stip had gefaald. Het kwam de ploeg van coach Zirkzee duur te staan. Samos scoorde in de laatste 9 minu ten 6 goals. Wim v. Vliet (3), Ruud v. Vliet (2) en Janny v Iterson scoor den. ODO-Zuiderkwartier 7-11 (4-8) - Kwam Zuiderkwartier in zijn eer ste wedstrijden steeds moeizaam tot winst, naarmate de competitie vordert worden ook overwinnin gen van de Leidse ploeg steeds overtuigender. In Dordrecht wilde hekkesluiter ODO de zaken gretig aanpakken, maar de huidige kop loper in IA bewees die positie te kunnen waarmaken. Na 1-0 werd met 1-4 de leiding overgenomen en hoewel de fel op de man spelende thuisclub nog terugkwam tot 3-4, was ODO al bij rust kansloos. Voor Zuiderkwartier scoorden Albert de Groot (4), Dirk Derksen (2), Joep v. Dam (2), Ineke den Hertog, Els Lardee en Joke Zirkzee. Quick-TOP 7-6 (4-1) - Een gebrek kige afwerking kenmerkt het spel van TOP op dit momemt. Zaterdag miste Rob Meijer bijvoorbeeld twee strafworpen. Het Dordtse Quick moest de ploeg van Ab v. Bruggen talrijke kansen toestaan, maar het merendeel werd ver prutst. Arbiter Baartwijk floot een prima wedstrijd. Voor TOP scoor den Hildo Krop (2), Rob Meijer (2) Wilma Kuhn en Dirk Meyer. Pernix-DKC 13-9 (8-4) - Een tu multueuze slotfase van dit topduel uit IIB, omdat DKC zich een on waardige verliezer toonde. Het was duidelijk te zien en te horen dat de ploeg uit Delft zijn eerste nederlaag leed. Pernix, steunend op een schit terende start (5-0 binnen 8 min.) was de gehele wedstrijd veel ster ker, maar raakte in de slotfase iets uit het spel door het kabaal dat DKC maakte, omdat arbiter Fraanje had laten wisselen na één in plaats van twee doelpunten (bij 12-5). Jan Mulder (2), Jacob Bakker (3), Janco Breedveld (2), Kees Brokaar, Alice Tieleman (2), invaller Jan v. de aanval. Links Bea van der Meel, Seggelen (2), Jet Boter scoorden. Ons Eiland-Bolnes 8-9 (4-3) - Even na rust leidde Ons Eiland nog met 5-3, maar via vier Bolnes-goals was de Leidse ploeg de greep op de wedstrijd kwijt. De gemiste straf worp bij 7-9 kwam daardoor hard aan. Doelpunten: Nan Deegenaars (4), Huib Hasselbach, Olga Soudan, Gerda v. d. Velden, Sary v. d. Mee berg. KNS-VEO 9-12 (5-4) - Tegen kam pioen in spé VEOdeed KNS het erg goed. De eerste helft werd met een kleine voorsprong afgesloten. Na 6-6 raakte de Leidse ploeg die kwijt. Tot 9-10 bleef KNS goed vol gen, maar moest in de slotfase nog twee Limburgse goals toestaan. Mary Zirkzee, Peter Zitman en Liesbeth la Lau doelpuntten. NIO-Crescendo 12-12 (6-6) - Het vierde gelijke spel van Crescendo, dat slechts drie keer een voor sprong van éen punt heeft gehad (0-1,2-3 en 5-6). In de doelpuntrijke tweede helft had thuisclub NIO steeds een lichte voorsprong. Zes keer slaagde Crescendo daarin, daarmede het gelijke spel reddend. Piet L'Ami (7), Louis Kok (4) en Ans de Rie scoorden. Meervogels-Fluks 14-8 (9-3) - Het verschil tussen de twee ongeslagén koplopers uit III A was onthutsend groot. Fluks was al vanaf de ope ningsminuten kansloos, en legde zich ook duidelijk bij de heer schappij van de ploeg uit Zoeter- meer neer. In de tweede helft slaagde Fluks erin het bij de rust ontstane verschil niet groter te la ten worden. Kees Imthorn (4), Rob Schelvis, Riet v. Bohemen, Frank Dijkstra en Peter v. d. Berg scoor den. Vntura Sport-Fiks 9-8 (2-2) - Een slechte wedstrijd van Fiks, dat een 6-3 voorsprong geheel verspeelde tegen de hekkesluiter uit Stnjen. Het falen van het tweede aanvals- vak vormde de oorzaak van de ver rassende nederlaag. Rob v. d. Kraan, Nico den Hollander, Rein- ette Anholts, Agda Mulder (2), Ma rieke Vreeken (2) en Dirk Elzinga scoorden. Basketballers verliezen voor zesde maal met één punt _,EIDEN - En daar gingen ze >veer, Ie mannen van Hennie Blom: voor Ie zesde maal in deze competitie met één punt verschil de boot in. Voor de zesde keer slokte de teller van het elektronisch scorebord precies daar waar het niet moest, opnieuw bleef Mercasol Leiden met lege handen staan. De klap kwam ditmaal echter dubbelhard aan. Leiden struikelde namelijk niet tegen de eerste de beste mid denmoter net over de drempel, maar uitgerekend tegen lands kampioen en lijstaanvoerder Kinzo Amstelveen: 79-80. Hennie Blom wilde na afloop van geen excuses weten en wist nog wat relativerende opmerkingen te plaatsen, al was de teleurstelling duidelijk van de gezichten af te le zen. "De toeschouwers kunnen, ondanks de. nederlaag, tevreden zijn, want ze hebben een goede en spannende wedstrijd gezien. Am stelveen speelde dan wel beneden zijn kunnen, Leiden liet toch beslist attractief basketbal zien. Maar ja, aan de andere kant/staan wij nog steeds op 4 punten, want voor zo'n nederlaag koop ik verder weinig". Later gaf hij toe, dat het toch wel ontzettend jammer was geweest i al die gemiste kansen, de den waarin Leiden balbezit had met de wetenschap, dat een treffer vermoedelijk goed zou zijn voorde sensatie van het jaar. De verschrik kelijke vernedering voor de Am- stelveense coach Theo Kinsbergen, door het Leidse publiek op de wijs van Ria Valk's liedje "Leo" in de vorm van "theo" honend toegezon gen, bleef uit omdat Leiden al die kansen inclusief de laatste onbenut liet. Blom wilde er niet te lang bij stilstaan: "Ook Amstelveen deelde in de malaise wat het laten liggen aan bruikbare mogelijkheden be treft. Bovendien had de ploeg het excuus het driekwart van de wed strijd zonder, 'goochelaar' Wallace te moeten doen (te laat in Leiden gearriveerd, red.). Wat dat betreft staan we dus gelijk". Leiden zelf miste bij aanvang Peter-Paul Maassen (enkelblessu re) en Peter de Jong (liesblessure), maar had natuurlijk wel de be schikking over "nieuwkomer" Roy Leysner. Leysner debuteerde veel belovend. Leiden begon verras send sterk en nam onmiddellijk de leiding (6-0), waarna Amstelveen zich herstelde en uitliep naar 6-15, een voorsprong die niet groter werd en tot de 15de minuut werd ge handhaafd. Op dat moment kwa men de Leidenaars weer terug in de wedstrijd, ten koste van Eric Be- rendsen die door een enkelblessure de ziekenboeg versterkte: 36-33. Negen seconden voor rust kreeg Owen Wells twee vrije worpen te nemen bij een 44-43 stand. Wells miste, aanleiding voor Kinsbergen om aanmerkingen te maken op de leiding. Kinsbergen had al eerder een waarschuwing ontvangen en kreeg één seconde voor het rust- signaal tot grote hilariteit van het opnieuw in grote getale opgeko men publiek een technische fout. De beheerste Amerikaan Vic Bar- tolme, die een zeer goede wedstrijd speelde en in de eerste rondgang al 20 punten bijeenbracht, bepaalde de ruststand middels de extra vrije worp op 45-43. Met de komst van Wallace dacht Amstelveen direct na rust orde op zaken te kunnen stellen. Dan Cra mer probeerde zich te ontworstelen uit dè ijzeren verdedigingsgreep van de sterk acterende Paul Hoek- sema, terwijl ook Herman Pluim zich meer in de strijd ging mengen. Opvallend bleef echter het volko men falen van de (zieke) Amerikaan Owen Wells. Ondanks de 4de per soonlijke fout van Peter Kop, die weer volledig lijkt terug te komen, vergrootte Leiden de voorsprong tot 7 punten: 58-51. Langzaam knabbelde Amstelveen, in een periode dat de thuisploeg, voor het eerst in dit seizoen ook luidruchtig geruggesteund door zijn supporters, leed onder een slecht schot, wat af van de achter stand en tilde de stand naar 75-78. Met nog 2 minuten te spelen was de score weer in het voordeel van Lei den (79-78) en overtrad Amstelveen de regel die bepaald dat een aanval Owen Wells van Kinzo rechts) kan niet verhinderen dat Greg Bell weer tweepunten binnenbrengt voor Mercasol. Bartolome (17) en Fopma (5) zijn de toeschouwers. niet langer mag duren dan 30 se conden. Leiden kreeg hierdoor balbezit, maar profiteerde niet. In tegendeel Amstelveen scoorde (79-80) en met nog enkele seconden te spelen lag de beslissing opnieuw in handen van Leiden. Hoeksema miste echter het eindschot. Scores Leidën: Bell 24, Bartolome 23, Kop 14, Leysner 12, Paulides 4, Hoek in de tweede divisie C bleef Lisse knap voor op Zodiac (74-61, bij rust 37-26), terwijl in 2D koploper LISC een bescheiden zege boekte tegen het zwakke OSG Utrecht: 74-64. In het district won Trotters het top duel tegen Leiderdorp met klein verschil: 65-62. Trotters behield daarmee zijn kleine kans op de titel, waarop Leiderdorp ook nog kansen heeft. Koploper is DAS uit Delft. LEIDEN - In het persoonlijk dam kampioenschap van het Leidse dis trict heeft Jan Fase zijn koppositie weten te verstevigen en gaat nu met een honderd procent score aan de leiding. Hij. wordt gevolgd door ti telverdediger Gert Cederhout, die één punt minder heeft, maar één partij meer speelde. De vijfvoudige Leidse kampioen Huisman bezet de derde plaats. In zijn partij tegen de Katwijker Van Beelen strafte Fase de foutief ingenomen Partie-Bonnard be kwaam af en in een stand, waarin beiden nog negentien schijven hadden stond Van Beelen ge kraakt. Gert Cederhout en Jan Pas- schier speelden na vijfendertig zet ten en vier uur spelen remise. In tijdnood wist Passchier zijn ge wonnen stelling niet te realiseren, omdat hij bang was dat de tijdpood- fase nadelig voor hem zou zijn. Zeldzaam rommelig was de partij Burgerhout-Van der Kwartel. Beide spelers moeten beiden min stens twee keer winstvarianten over het hoofd hebben gezien: Van der Kwartel vergrootte zijn ope ningsvoordeel tot een waarschijn lijk gewonnen middenspel, overzag een manoeuvre en Burgerhout kreeg winnend voordeel, dat hij wel zeer makkelijk prijsgaf. Een dub- belgambiet van Burgerhout maakte uiteindelijk nog remise. In de verliezersgroep A gaat Leon Smits aan kop. Hij won van de Rijnsburger Ton Noort. Op de tweede plaats staat Bas van Rhijn. In de verliezersgroep B is de eerste plaats definitief voor Rinus Krom hout, die Jaap van Duyvenbode overspeelde. Uitslagen en standen: Finale: Burgerhout-Van der Kwar tel 1-1; G. Cederhout-J. Passchier 1-1; A. van Beeïen-J. Fase 0-2. Huisman vrij. Stand: 1. J. Fase 3-6, 2. G. Ceder hout 4-5, 3. A. Huisman 3-1, 4. J. Burgerhout 4-4,5. J. Passchier 3-3, 6. A. A. J. van der Kwartel 4-2,7. A. van Beelen 3-0. Verliezersgroep A: 1. L. Smits 3-5, 2. Bas van Rijn 3-4, 3. A. Overduyn 4-3, 4/5. T. Noort en L. Dorsman 3-2. Verliezersgroep B: 1. en kampioen R. Kromhout 4-7, 2. L. de Frankrij ker 3-4,3. J. van Duyvenbode 3-3,4. H. de Groot 3-2, 5. R. Fase 3-0. Verlies Bronstring De Leidse dammer Evert Bron string heeft tijdens de wedstrijden voor de eerste ronde van de halve finales om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland een verrassende nederlaag geleden. Bronstring verloor zaterdagmid dag in Utrecht van Johan van der Borst. In de tweede ronde van groep één kwam Bronstring giste ren niet verder dan remise tegen Smeenk. Van de twintig spelers die aan de halve eindstrijd deelnemen zijn alleen Pippel uit IJmuiden (in groep I) en Wemer uit Amsterdam (in groep 2) nog ongeslagen Bron string bezet in groep één een ge deelde zevende plaats. Bij de dames, die in de Gelderse plaats Lenth strijden om acht plaatsen in het eindtoernooi leiden na twee ronden mej. v. d. Kraat en mej. Polman.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10