Autovakantie in Italië Steun Mozambique aan plan-Richa Verwarring over visserij besluit van EG Koning Carlos wil tucht in Spaanse leger Bonn in het nauw door exportstop verrijkt nranism VS /rjoordMM BUNDEL TSJOE- SONGS IN CHINA In geschil Rhodesië AutoVakanüeReizen '77 VRIJDAG 7 JANUARI 1977 STOCKHOLM/KOPENHAGEN (UPI) - In Noord-Europa heerst momenteel verwarring over de vraag of de EG reeds met ingang van het nieuwe jaar een volledig verbod tegen de Zweedse haring visserij in de Noordzee heeft uitge vaardigd. In Zweden heerst de op vatting dat zulks inderdaad het ge val is. Op 4 januari heeft de Europese Commissie in Brussel de verte genwoordiger van Zweden bij de EG mondeling meegedeeld dat zijn land niet meer in de EG-wateren, de Noordzee, mag vissen. Tegelijk werd een desbetreffend en op 31 december gedateerd schrijven overhandigd. Daarentegen verklaarde de Deense minister van buitenlandse handel, Ivor Noergaard, dat op de laatste vergadering van EG-ministers „de klok is stilgezet". Hij is van mening dat er verwarring is ontstaan door een eerder besluit van de EG- commissie en de feitelijke situatie. De ministerraad, zegt Noergaard, heeft uitdrukkelijk besloten dat de visserij in de Noordzee in januari 1977 ongewijzigd kan doorgaan, zowel door de lidstaten als door derde landen die over vangstrech ten beschikken. De Deense minister voor Visserij, Poul Dalsager, verklaarde te be twijfelen of de Europese t bevoegd is Zweden de visserij EG te verbieden. Een woordvoerder van de EG- commissie heeft gisteren in Brussel bevestigd dat Zweedse vissers schepen vangstrechten binnen de nieuwe 200-mijlsgrens van de Eu ropese Gemeenschap hebben. Volgens de besluiten van de EG- ministers van buitenlandse zaken, die vorige maand over deze kwestie vergaderden, moet Zweden zich wel houden aan de vangstbeper king die voor een overgangspe riode van drie maanden is vastges teld. Dat betekent voor dit land 3.453 ton, hoofdzakelijk sprot en makreel. MAPUTO (Reuter/DPA)- Na een kennelijk zeer bemoedigend gesprek met de Mozambikaanse president Samora Machel is de Britse voorzitter van de Rhodesië-conferentie, Ivor Richard, gisteren doorgereisd naar Tanzania. Kritiek van geallieerden BONN (DPA) - De drie westelijke geallieerden in Duitsland hebben gisteren verklaard, dat de recente Oostduitse maatregelen aan de grens van Berlijn een schending betekenen van het vier- mogendhedenakkoord van 3 sep tember 1971 betreffende deze stad. In een gezamenlijke verklaring die door de Amerikaanse ambassade in Bonn werd uitgegeven, spreken de VS, Engeland en Frankrijk de ver wachting uit, dat de Sowjet- regering „haar verplichtingen in zake Berlijn zal nakomen". Aan vankelijk had men in de Westduitse hoofdstad op grond van berichten uit welingelichte geallieerde krin gen verwacht, dat de westelijke drie een protest bij de Sowjet-Unie zouden indienen. Dit land is de vierde ondertekenaar van het ak koord van 1971. Op oudejaarsdag bepaalden de Oostduitse autoriteiten, dat buiten landers die Oost-Berlijn willen be zoeken, evenals de bezoekers uit West-Duitsland of West-Berlijn een visum moeten hebben. Behalve dat zij de visumkosten moeten betalen, krijgen zij nu slechts een verblijfs vergunning voor 24 uur, terwijl zij vroeger in Oost-Berlijn mochten overnachten. Verder schaften de i Oostduitsers de dag daarop de con trole aan de grens tussen Oost- Berlijn en Oost-Duitsland af. Richard toonde zich en bemoedigd" ov« kingen in Maputo. Mozambique geldt als het onbuigzaamste van de „frontlinie-staten", maar Richard heeft er niettemin steun gevonden voor zijn voorstellen die de Rhodesië-conferentie uit de im passe moeten halen. Richard zei dat president Machel voorstander is van een vreedzame oplossing van het conflict in Rho desië. Volgens Britse zegslieden meent Machel ook dat Rhodesische Vorster wil rust blanken een actieve rol moeten kunnen spelen in de overgang naar Afrikaans meerderheidsbe- eer tevreden Zodra een interim-regering tot zijn bespre- stand is gekomen kan de guerrilla beëindigd en de economische sanc ties opgeheven worden, zo zei Ma chel volgens de Britse weergave. Richard, aldus de zegslieden, heeft van zwart Afrika de verzekering nodig dat zij een vreedzame rege ling steunen om daarmee de Zuid- NICE - afrikaanse premier Vorster te be wegen tot het uitoefenen van druk op het regime in Salisbury. Bij de Zuidfranse plaats zijn noord grens, en dus waarborgen voor beëindigingyan de guerrilla, in ruil pressie op Ian Smith om zich wind. De president staat ook achter bij de Britse voorstellen neer te leg- het houden van verkiezingen s Rhodesië onafhankelijk wordt. Een stroming binnen de nationalisten van Rhodesië vindt het politieke overleg zinloos en staat op het standpunt dat alleen nog gewa pende strijd een meerderheidsbe wind kan brengen. Machel, die duidelijk maakte dat hij zijn per soonlijk standpunt gaf en niet sprak namens de Rhodesische na tionalisten, steunt die stroming dus kennelijk niet. Richard toonde zich verrast over de mate van overeenstemming die hij met Machel had bereikt. In plaats van het verwachte 'harde' stand punt toonde Machel 'sympathie en begrip', en vond hij de voorstellen voor een Britse rol tijdens de over gangsperiode 'zinnig', aldus Britse zegslieden. Londen wil onder meer een gevolmachtigd commissaris in Salisbury stationeren om tijdens de overgangsperiode een zeker even wicht tussen blank en zwart te waarborgen. gen. Zaterdag reist Richard naar Zam bia, waar de staatshoofden van de vijf frontlinie-staten een topconfe rentie hebben belegd over Rhode- Nice zijn emorme rotsblokken op een spoorbaan gevallen. Vlak voor de tunnel op de lijn naar Italië is men nu met man en macht bezig de grootste blokken te verwijderen. Het trein- en wegverkeer zal lange tijd ge stremd blijven. Door de zware regenval van de laatste tijd had men al zien aan komen dat er het een en ander naar beneden zou vallen. Men was dus gewaarschuwd en er de den zich dan ook geen persoon lijke ongelukken voor. TERECHTSTELLING SYRIË DAMASCUS (Reuter) - Syrië heeft gisteren in het openbaar drie mannen opgehangen die bomaanslagen in Damascus en Aleppo hadden gepleegd waarbij slachtoffers waren gevallen. Een van hen, de Palestijn Jaber Achmed Rabbo, is bij dageraad in het centrum van Damascus op het Meijehplein opgehangen. De anderen, beiden Syriërs, werden in Aleppo terechtgesteld, aldus de Syrische staatsradio. Rabbo zou lid geweest zijn van de Palestijnse groepering zwarte september. De twee Syriërs op het Dab al Faraj-plein in Aleppo zijn Nasjat Tara'il en Hoessein al Ra'i. De bomaanslagen zijn tussen juli en oktober vorig jaar gepleegd. Het is niet bekend hoeveel mensen daarbij zijn omgekomen. Tijdens hun proces zouden de drie hebben bekend geld, wapens en explosieven van Irak te hebben ontvangen. Voor mensen die lekker met de auto op vakantie willen en liever het zekere voor het onzekere nemen, heeft Vrij Uit een program ma vol mogelijkheden. 196 Pagina's autovakantie- plezier in twaalf Europese landen. Waaronder Italië. Een land dat steeds meer in de smaak valt,omdat de zon er lekker schijnt, omdat er veel te zien is en, vooral, omdat het er voor Neder landers erg goedkoop is. Pietra Ligure.aan de Rivièra, 6-pers. appartemen ten, dicht bij strand en cen trum, met zwembad en tennisbaan, v.a. 169,- p.w. Pietra Ligure, hotel met volpension, tuin en zwem bad, 100 m van het strand, v.a. 152,-ppp™ Diano Marina, 2- tot 5-pers. appartementen, ruim opgezet, 600 m van centrum en toch rustig gelegen, v.a. 212,-'- Lido Adriano, 5-pers. appartementen, aan de Adriatische zee, 300 m van strand, v.a. 108,- p- Cervia, hotel met vol pension, gelegen aan de gezellige zee-boulevard, vlakbij strand, eigen douche en toilet, v.a. 165,- p p Lago di Caldonazzo, 6-pers. bungalows, met ruim terras, schitterend uit zicht op het meer, eigen zwembad, v.a. 205 p.w. Het Vrij Uit-vakantieprogramma is verkrijgbaar bij de Shell-stations met de vakantie vlinder, de Rabobanken,de ANWB-kantoren en een aantal tussenpersonen die samenwerken met Nationale-Nederlanden. Felle uithaal communisten naar Franse president PARIJS (DPA) - Bij monde van partijleider George Marchais heeft de Franse communistische partij (PCF) gisteren een ongewoon felle en persoonlijke aanval gedaan op het regeringsbeleid van president Giscard d'Estaing. Op een internationale persconfe rentie noemde Marchais de balans van Giscards 'heerschappij' tot dusver catastrofaal. Het economi sche saneringsplan van premier Barre werd door de PCF-' 'onhanteerbaar, onbillijk vaarlijk' genoemd. Marchais noemde Giscards partij, de onafhankelijke republikeinen, een coterie van prinsen, graven en markiezen die het volk in samen werking met 'gangsters' voor het lapje houden. Giscard had woens dag stelling genomen tegen de zijns inziens ongewenste politisering van het bedrijfsleven. Met grote felheid werd die presidentiële kri tiek door Marchais van de hand gewezen. De PCF-chef nam met name aan stoot aan Giscards stelling dat het bedrijf een instituut is waar men komt om te werken - niet om poli tiek te bedrijven. Nog nooit tevoren in de vijfde re publiek, zei Marchais, heeft een Franse president zich openlijk doen kennen als 'werkgeversgen darme'. MADRID (Reuter) - Koning Juan Carlos van Spanje heeft gisteren aangedrongen op tucht en trouw bij de strijdkrachten in de „moeilijke tijd" die Spanje thans doormaakt. Na zijn appèl op de strijdkrachten kreeg de koning van luitenant- generaal Manuel Gutierrez Mella do, vice-premier, speciaal belast met defensie, de verzekering dat de militaire leiders achter de poging van de koning staan om het poli tieke em maatschappelijke kader van het land te hervormen. Koning Juan Carlos sprak op een nieuwjaarsreceptie. Twee weken geleden heeft hij de bezem gehaald door het veiligheidsapparaat en vier generaals de laan uit gestuurd. „Wij leven in een moeilijke tijd", aldus de Spaanse koning die de ge neraals verzocht de bevelen van de regering op te volgen voor het wel zijn van het land, ook als deze beve len mochten indruisen tegen hun persoonlijke overtuiging. „Laten wij ons niet laten intimideren door hen die willen dat wij de moed en onze eenheid verliezen en gedemo raliseerd raken". Vice-premier Gu- tierez Mellado verklaarde dat de strijdkrachten de koning trouw zul len blijven. Ook hij legde er de nad ruk op dat het noodzakelijk is de tucht en de eenheid te bewaren. In de herfst van het vorig jaar kon men tekenen van onenigheid bin nen de strijdkrachten Twee generaals keerden zich toen openlijk tegen het plan van premier Suarez een eind te maken aan de dictatuur die wijlen generaal Franco veertig jaar heeft uitgeoe fend. Gutierez Mellado zei voorts dat de Spaanse strijdkrachten gemoder niseerd en beter uitgerust moeten worden om de uitdaging van de ja ren tachtig het hoofd te kunnen bieden. Gisteren hebben zich hier en daar in Spanje weer betogingen voorge daan. Rond 100 jongeren die am nestie eisten voor de naar schatting 200 politieke gevangenen in Span je, poogden in optocht naar de Carabanchel-gevangenis in Madrid te trekken. Op last van de rellenpo- litie verspreidden zij zich echter. In Baskenland hielden diverse groe pen die amnestie eisten, zit- demonstraties in kerken. Een groep van 100 man werd door de politie een kerk uitgejaagd maar keerde later terug. BONN (SP) - Drie Westduitse proefreactoren komen in ernstige moeilijkheden wanneer de Ver enigde Staten blijven vasthou den aan de weigering sterk ver rijkt uranium aan de Bondsrepu bliek te leveren. Het gaat om de reactoren in Jülich (tussen Aken en Keulen), Karlsruhe en Gar- ching (bij München) die voor hun research aangewezen zijn op ura nium dat tot 93,3 procent is ver rijkt. De voor de uitvoer verantwoorde lijke autoriteiten in de VS willen eerst nagaan of de uitvoer van dit uranium wel geoorloofd is. Het dagblad Frankfurter Rund schau meldt als gevolg van de weigering voorlopig levering van 17 kilogram van dit verrijkt ura nium, dat ook voor de fabrikage van atoombommen gebruikt kan worden, achterwege is gebleven. Die uitvoerstop zou tevens het ge volg zijn van de activiteiten van een Amerikaanse milieuorgani satie, alsmede van het Westduitse verband van burgerinitiatieven inzake milieubescherming (BBU). Het uranium was bestemd voor de vervaardiging van brandstofele menten ten behoeve van de hoge temperatuurreactor in Jülich, voor de compacte natriumge- koelde kerninstallatie in Karls ruhe (prototype voor de snelle kweekreactor), alsmede voor de researchreactor in Garching. De reeds commercieel werkende kernreactoren in de bondsrepu bliek maken allen gebruik van uranium dat slechts tot 3 procent is verrijkt. In Bonn brengt men de duidelijke terughoudendheid van de VS in verband met de a.s. wisseling van de regering in Washington. Weliswaar beschikken de drie ge noemde reactoren nog over enige voorraad, maar in de loop van dit jaar kan de toestand kritisch worden als het exportverbod van kracht blijft. Een heel ander geluid laat BBU- voorzitter Wüstenhagen horen. Hij acht het voorlopige uitvoerem- bargo ten volle gerechtvaardigd omdat de bevolking van Karls ruhe en Jülich door de daar in ge bruik zijnde proefreactoren bo ven de grens van het toelaatbare aan gevaren worden blootges teld. Hij noemt het in dit verband veel zeggend dat over de activiteiten van deze reactoren van officiële zijde een volstrekt stilzwijgen in acht wordt genomen. VRIJ - Ethiopische guerrillastrij ders hebben een Brits gezin van vier personen vrijgelaten, dat ze sinds mei vorig jaar op. een afgele gen plek in de bergen gevangen hebben gehouden, zo deelt het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Het zijn de heer en mevrouw Tyler een zoon van acht en een dochter van vijf. Ze zijn ongedeerd in Port Soedan aangekomen. ge- Cuba krijgt kerncentrale van Comecon MOSKOU (Reuter) - Comecon, de Oosteuropese gemeenschappelijke markt, heeft een plan bekendge maakt om op Cuba een kernener giecentrale te bouwen. Het ak koord voor de bouw van een derge lijke krachtbron, de eerste op Cuba, is vorig jaar april in Moskou tot stand gekomen. Cuba is sinds 1972 lid van de Comecon. Kerncentrales zijn in het kader van Comecon reeds gebouwd in Bulga rije, Hongarije, Roemenië en Tsjecho-Slowakije en er wordt er een voorbereid in Polen. o.a. verkrijgbaar bij ÜF? nuniöBumafctti RIJNSBURGERWEG 135 TEL. 151985 LEIDEN HONG KONG (AFP) - De uitge verij van volksmuziek in Pe king heeft een bundel uitgege ven met 19 songs onder de alge mene titel: „Wij zullen eeuwig houden van onze geachte en be minde eerste-minister Tsjoe (En-lai)", zo heeft het persbu reau Nieuw-China gisteren be kendgemaakt. De bundel is waarschijnlijk uitgegeven naar aanleiding van de eerste verjaardag van Tsjoe's overlijden op 8 januari 1976. In de songs worden bezongen de trouw van Tsjoe aan partij en volk, zijn onsterfelijke bijdra gen" aan de Chinese en interna tionale revolutie en zijn werk lust in de strijd gedurende zijn hele leven, aldus Nieuw-China. De songs zijn geschreven door beroepsmusici en amateurs. TOKIO - Een radiobestuurd luchtschip, dat wordt gebruikt om bij brand mensen uit torenflats te

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9