Stank teistert Rotterdam gedurende vele uren Geloogd Massief Eiken Vervolgingsbeleid abortus handhaven jö Meubelfabriek Oisterwijk Bioscoopbond overweegt porno-proces Ruim 150.000 liter benzine in water gestroomd KVP-ER ANDRIESSEN: Oostblok-wapens via Amsterdam naar Angola? Geen engeltjes de Meubelmakers uit liet zuiden des lands VRIJDAG 7 JANUARI 1977 ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse Bioscoopbond over weegt een aantal proefprocessen uit te lokken met betrekking tot het besluit van de vijf procureurs-generaal de vertoning van pornofilms te verbieden in theaters met meer dan 50 zitplaatsen. Volgens de heer J. H. van Taalingen, directeur van de bond, blijft de bioscopen weinig anders meer over, nu het ernaar uit ziet dat het parlement op korte termijn niets aan de zaak kan veranderen. Hij doelde erop, dat de kamerleden Voogd, Haas- Berger en Kosto (allen PvdA) er niet in geslaagd zijn minister Van Agt te bewegen een einde te maken aan de actie van de procureurs-generaal Volgens minister Van Agt staan de pg's in hun recht, omdat zij zich baseren op artikel 240 van het wetboek van strafrecht, waarin het vertonen van afbeeldingen, die aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid, strafbaar is gesteld. Het initiatief-wetsontwerp, dat de afschaffing van de filmkeuring beoogt en dat door de Tweede- en Eerste Kamer is aangenomen, spreekt in het geheel niet over artikel 240. "Te moe" De Nederlandse Bioscoopbond helt nu over naar de mening, dat de rechter dan maar moet uitmaken wat wel en wat niet aansto telijk is voor de eerbaarheid. "Als we een aantal processen win nen, is er een kans dat het openbaar ministerie te moe wordt om onze leden nog langer te vervolgen", aldus directeur Van Taal ingen. De bioscoopbond vraagt zich nu af wat het juiste moment is voor een proefproces. Momenteel is de bioscoopwet nog steeds van kracht en loopt een bioscoopeigenaar die ongekeurde films ver toont, de kans op grond daarvan een proces-verbaal te krijgen. En hoewel nog onlangs in het oosten van het land een rechtbank besliste, dat er voor een vervolging op die gronden geen reden meer is, is het volgens de heer Van Taalingen misschien toch verstandiger te wachten totdat de filmkeuring officieel is afge schaft. Hij verwacht dat dat over een maand of vijf zover zal zijn. Als het tot één of meer proefprocessen komt, zal de bioscoop bond de betrokken theaters voorzien van juridische bijstand. Inmiddels hebben alle leden van de bond het advies van de heer Van Taalingen opgevolgd de vertoning van pornofilms voorlo pig te staken. De bioscopen, die regelmatig dit soort films op het scherm brachten, zijn weer overgeschakeld op de, wat zachtere sex. Sommige exploitanten, vooral die van de in sex gespeciali seerde bioscopen, zijn de laatste dagen nogal verbitterd geraakt, doordat hun bezoekersaantallen aanzienlijk daalden. Hier en daar spreekt men zelfs van een daling met 200 en 300 bezoekers per dag. Directeur Van Taalingen zegt zich die verbittering wel te kun nen voorstellen, "omdat juist die bioscopen wel verplicht waren op de pornotoer te gaan door de concurrentie van de vele kleine sextheatertjes en door het feit, dat de andere bioscopen ook geregeld de wat zachtere sex zijn gaan vertonen". ROTTERDAM (SP) - Vele tienduizenden bewo ners uit het noord-oosten van Rotterdam en ge meenten ten oosten van de stad hebben gistera vond urenlang in een bijna ondragelijke benzi nestank gezeten. Bij een aanvaring op de Nieuwe Maas in het hartje van de stad was uit een tank schip zo'n 150.000 liter benzine gestroomd, waarna de stinkende dampen met de zachte wind over de stad en omliggende gemeenten werden verspreid. Het waterverkeer werd enige uren stilgelegd en het wegverkeer kon een tijd niet van de Willemsbrug gebruik maken. Ook het treinver keer moest in verband met brand en explosiegevaar worden ge staakt. Rond half zeven werd de oe ververbinding vrijgegeven, even na half acht kon het verkeer weer van de Maaskade gebruik maken en tegen negen uur kon ook het scheepvaartverkeer weer op gang komen. Persoonlijke ongelukken deden zich tijdens alle problemen niet voor. Ongeveer kwart over vijf kwamen het motortankschip Laurentius en de gastanker Detmertank 13 tussen de Willemsbrug en de Van Briene- rioordbrug met elkaar in aanvaring. De Laurentius was geladen met 1900 ton benzine, de Detmertank 13 met 1260 ton gasölie. Beide sche pen voeren stroomopwaarts. Toen de Detmertank 13 wilde afmeren werd de boot door de Laurentius achterop gevaren. Het motortank schip begon na de aanvaring te DEN HAAG (ANP) - KVP- fractievoorzitter mr. Frans And- riessen meent dat er wat de abor tuswetgeving betreft voorlopig pas op de plaats moet worden gemaakt. Het opnieuw indienen van het christendemocratische wetsont werp heeft volgens hem op dit mo ment geen zin, zo schrijft hij in het KVP-blad "politiek nieuws". De KVP-leider wil het vervolgingsbe leid, zoals dat tot nu toe is gevoerd, handhaven. Duidelijk is dat de gedachtengang van het christendemocratische ontwerp - abortus nee, tenzij - voor een meerderheid in de Tweede Kamer onaanvaardbaar is. Even duidelijk is dat die meerderheid zal proberen het wetsontwerp wezen lijk in eigen richting te wijzigen. Zo'n wijziging zou dan weer moe ten leiden tot intrekking van het christendemocratische ontwerp Het eindresultaat zou dan gelijk zijn aan het begin, aldus Andries- Men kan volgens hem van de christen-democraten niet verwach ten dat zij bijvoorbeeld een amen dement zouden aanvaarden dat ab ortus tot een zwangerschap van twaalf weken toestaat. Daardoor zou wellicht een meerderheid kun nen worden gevormd, maar de christen-democraten zouden dan hun eigen denkbeelden in de steek moeten laten. Dat kan men even min van andere verwachten. "Ik acht het onjuist om als het ware via een soort van negatieve selectie tenslotte tot een meerderheids compromis te komen, waarin nie mand zich werkelijk zou kunnen herkennen", schrijft de KVP- leider. Daarom wil hij voorlopig pas op de plaats maken en de ontwikkeling in de samenleving afwachten. Vol gens Andriessen kan het vraagstuk sneller uit de impasse komen door een gemeenschappelijke poging het van zijn al te politieke lading te ontdoen dan door een geforceerd streven via vervolging of nieuwe wetgeving deze impasse te door breken. De verwerping van het PvdA-WD-abortusontwerp door de Eerste Kamer en de rol die de WD-fractie daarin heeft gespeeld vindt Andriessen voor de partijpo litieke verhoudingen in ons land niet van belang. De KVP-leider zegt niet te willen speculeren over de beweegredenen van de meerder heid van de WD-Eerste- Kamerfractie om tegen het ont werp te stemmen. Volgens hem heeft de WD de afge lopen jaren een grote mate van soe pelheid tentoongespreid als h^t ging om een regeling van de abor tus. In het kabinet-Biesheuvel ging de VVD akkoord met het ontwerp Stuyt-Van Agt, wat veel leek op het ingetrokken christendemocrati sche ontwerp. Vervolgens ging de VVD weer een eind weegs met de PvdA op de weg van de legalise ring. Tenslotte keerde de WD- senaatsfractie weer in grote mate terug tot het oorspronkelijke standpunt. "Niemand weet hoe de WD zich in de toekomst zal opstel len", aldus Andriessen. draaien en kwam met het midden schip nogmaals tegen de andere boot. Hierbij sloeg de Laurentius lek. Ongeveer 150.000 liter benzine kwam in het water. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen in ver band met brand- en explosiege vaar. De Laurentius werd verhaald naar een andere plaats op de Nieuwe Maas ter hoogte van het monument De Boeg. De andere boot werd aan het Prinsenhoofd af gemeerd. De politie waarschuwde met ge luidswagens bewoners in de omge ving voorzichtig te zijn met vuur. Nadat de benzinedampen ook in de wijken Kralingen, Ommoord en Alexanderpolder voor veel klach ten zorgden, werd ook daar ge waarschuwd In de loop van de avond stroomden bij de politie, brandweer, GG en GD en de meld en regelkamer van Rijnmond vele honderden klachten binnen. Rijn mond alleen kreeg er ruim 1000 uit de getroffen Rotterdamse wijken, uit Capellc a/d IJssel, Krimpen a/d Ijssel en Nieuwerkerk a/d IJssel. Bij de politie kwamen meer dan 300 klachten. Bij de brandweer en GG en GD vele honderden. De brandweer rukte met groot ma terieel uit en maakte zich gereed om onmiddellijk in actie te kunnen komen bij een explosie of brand. Verder werden voortdurend in de hele stad metingen genomen van de benzineconcentratie. Rond half acht vertrok de Lauren tius naar het chemisch bedrijf Pak- tank in het Botlekgebied. De klach ten over de benzinelucht bleven echter nog vele uren binnenkomen, omdat de dampen door de mist en de lage temperatuur lang bleven hangen. De in het water gestroomde be nzine dreef met de ebstroom zee waarts. Gemeenten in het waterge bied werden gewaarschuwd. Klachten uit deze gemeenten kwamen er echter niet. - De binnenvaarttanker Laurentius, dv Van Riel (VVD): Geen grappen over Van Agt' ASSEN (ANP) - Het lige eerstekamerlid H. van Riel"(WD) acht het niet uitge sloten dat na de verkiezingen het CDA in een minderheids kabinet zal optreden. Dat zei hij gisteravond op een nieuw jaarsvisite van de WD in As- Het meedoen aan naargees tige of flauwe grappen aan het adres van minister Van Agt is volgens Van Riel niet goed voor de WD. "Stellig maakt deze man nog een onbeholpen indruk en hij is duidelijk weinig wereldwijs en te weinig wantrouwend ten aan zien van zijn medemensen". Maar dat neemt volgens Van Riel niet weg dat zijn persoon lijkheid zeer wel kan kloppen met wat zelfs een groot deel van het Nederlandse volk he den ten dage als een gewenst imago van een minister president ziet. De Nederlanders krijgen vol gens hem genoeg van de lis tigheden van een weionder legd beroepsintellectueel als drs. Den Uyl. OOSTBURG (SP) - Een Belgische zijn tweede woning spontaan be filmploeg, die vorige gastvrij in Zeeu werd onthaald toen namen wilden maken, heeft tienduizenden aangericht. Het schikbaar aan de Belgische film ;-Vlaanderen ploeg. Aan het interieur daarfilmop- ning werd flinke schade toege bracht en bovendien werden guldens schade enkele duizenden guldens tele nog zeer de vraag foongesprekken gevoerd, of de gastvrije Zeeuwsvlamingen de Amsterdamse predikant pas la ooit een cent terug zullen ontvan- ter de rekening thuis kreeg. Ds t Mr. F. Andriessen De KVP-leider pleit ervoor het ver volgingsbeleid, zoals dat tot dus verre is gevoerd te handhaven. "Dat houdt een terughoudende op stelling in van het openbaar minis terie met de volstrekte mogelijk heid en bevoegdheid om daar waar het o.m. dat noodzakelijk acht elke gewenste vervolgingsactiviteit in te stellen". Naar aanleiding van de discussies rond de Bloemenhove- kliniek heeft KVP-minister Van Agt van Justitie een vervolgingsbe leid geformuleerd. Het lijkt And riessen praktisch gesproken uitge sloten dat dit kabinet nog met na dere maatregelen rond de abortus komt. gen v de de Belgische filmers trouwen hebben voorgeschoten. De Belgen hadden de Zeeuws- vlaamse instanties meegedeeld op namen te willen maken voor de film „Dal der engelen". De Belgische engelen zijn inmiddels gevlogen en zijn ondanks de hulp die is inge roepen van de Belgische minister voor Nederlandstalige cultuur, nog altijd spoorloos. Het gemeentebes tuur van Oostburg heeft formeel bedragen die zij Evenhuis had zijn woning pas na de bemiddeling van het gemeentebes tuur - dat de Belgen toen nog trouwde - beschikbaar gesteld. Voor een bepaalde bemiddeling boden de filmers een notaris een fles champagne aan. Later kreeg hij van een plaatselijke middenstan der de rekening voor een op zijn naam bestelde fles champagne, hetgeen dezelfde fles bleek te zijn. Gemeentesecretaris Verhage beroep op de minister gedaan meent dat de Belgen zondermeer om althans nog iets van de geleden schade terug te ontvangen. De Amsterdamse predikant ds. Evenhuis, die een zomerwoning in het Zeeuwsvlaamse Zuidzande be zit en vroeger in Zeeuws- Vlaanderen predikant was, stelde als „schoften" kunnen worden be titeld. Buiten de gunsten aan notaris en andere notabelen bewezen, werden ook bij vele middenstanders op re kening artikelen besteld, die nooit zijn betaald. DEN HAAG (ANP) - Het GPV- tweede-kamerlid Jongeling wil we ten of het juist is dat een aanzien lijke hoeveelheid uit de Sovjet- Unie afkomstig oorlogsmaterieel via Amsterdam naar Angola is ver scheept. Hij heeft hierover schrifte lijk vragen gesteld aan minister Lubbers van Economische Zaken en minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken. Jongeling vraagt de bewindslieden of zij het juist achten dat van haven faciliteiten in Nederland gebruik wordt gemaakt om oorlogsmate rieel te verschepen naar gebieden waar militair geweld wordt voorbe reid of al wordt gebruikt. De GPV- er vindt dat er in ieder geval een doorvoerverbod voor de Neder landse havens moet worden uitge vaardigd voor uit Warschaupact- landen afkomstig oorlogsmate rieel. De bron waarop Jongeling zijn vra gen baseert is een landelijk och tendblad dat het verhaal recht streeks heeft overgenomen van de Zuidafrikaanse krant The citizen. Onder de kop „Vrachtwagens voor SWAPO" maakt dit Engelstalige pro-regeringsgezinde blad melding van de levering van 400 vrachtwa- gerts voor SWAPO waarvan, naar het beweert de verscheping naar Angola via de haven van Amster dam geschiedde. De schrijver van het verhaal, een redacteur van het Pretoria-agentschap van die krant, beschrijft zijn informamt als „een belangrijk lid van een groep Zuid afrikaanse zakenmensen, die tij dens een bezoek' aan Amsterdam dit bericht uit de mond van een ha venautoriteit heeft vernomen". Om de „bewijsvoering" overtuigender te maken zegt de schrijver erbij dat dit verhaal geheel in overeenstem ming is met andere berichten dat het Oostblok via West-Europa wa pens aan verzetsbewegingen in Zuidelijk-Afrika levert. De hoofdredacteur van het blad heeft de Nederlandse ambassade in Pretoria om commentaar gevraagd. NIET-ROKERS - De KVP- tweede-kamerleden Pam en Corne- lissen willen dat er meer aandacht en begrip ontstaat voor niet-rokers. De KVP-ers willen weten wat de regering ziet in de gedachte in kan tines, restaurants, wachtruimtes e.d. de inrichting van een duidelijk aangegeven niet-rokers gedeelte te stimuleren. Een woordvoerder gaf als reactie dat de levering van 400 Russische vrachtwagens vanuit Amsterdam naar Angola hem onwaarschijnlijk voorkwam. „De Nederlandse rege ring geeft alleen humanitaire hulp aan SWAPO," aldus de voorlichter. Hij kon niet zeggen of het in het beleid van de regering paste om dergelijke leveranties over Neder lands grondgebied toe te laten. Het blad The citizen is eigendom van de rijke kunstmestfabrikant Louis Luyt. Hij staat bekend om zijn nationalistische sympathieën. In 1974 deed hij een vergeefse po ging om kritische bladen als de Rand Daily Mail op te kopen. Be weerd wordt dat Luyt drie maan den geleden The Citizen heeft op gericht om de regering meer in vloed te laten krijgen op de Engel stalige lezers in Zuid-Afrika. AMSTERDAM - Met de benoe ming van de 36-jarige lector in het straf- en strafprocesrecht aan de katholieke hogeschool in Tilburg, mr. A. C. 't Hart (foto) is het team voltallig dat onder leiding van de Leidse hoogleraar prof. I. Schöffer het historisch onderzoek in de zaak-Menten zal doen. Gisteren heeft ook het bestuur van de univer siteit van Amsterdam de historicus dr. J. Blom officieel toestemming gegeven prof. Schöffer bij te staan. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7