Ik hoop terug te gaan naar het Kaagpontje. Kamer met kwetsbare speelgoed-kinderen "Sommige leerlingen weten nauwelijks op wie ze stemmen Oude rijtuigen en arresleden weer van stal VEERMAN AAD HOEKSTRA: Geen commentaar PAGINA 4 -V- STREEK VRIJDAG 7 JANUARI 1977 Door Jan Westerlaken NIEUWE WETERING (KAAG) - Voor de acht geschorste veerlieden van het Kaagpontje was er rond de jaarwisseling géén kerstpakket. Zelfs geen nieuwjaarsgroet van hun werknemer, de gemeente Alkemade Nu, twee weken later, kan Aad Hoekstra zich daar nog ver schrikkelijk over opwinden. Sa men met twee van zijn collega's houdt hij voet bij stuk niets met de fraude van het veergeld te ma ken te hebben. De beschuldiging dat hij een "dief" is, is erg hard bij hem aangekomen. Weken heeft hij kalmerende pillen geslikt om op de been te blijven. In twee we ken werd hij vijf kilo lichter Doelloos drentelt hij nu dagelijs door z'n huis aan de Voorweg in het dorp Nieuwe Wetering. Af en toe wipt hij eens even over het houten bruggetje en maakt een praatje bij de boer aan de over kant of doet wat boodschappen voor z'n vrouW. Maar z'n auto schoonmaken of de enorme puinhoop in z'n schuur oprui men, is er niet bij. De lust hiertoe ontbreekt hem. Een paar keer is hij naar het strand gereden en maakte er een forse wandeling. Toch blijft die beschuldiging hem door het hoofd flitsen. Dat kan Aad nauwelijks verwerken. Hij, die nog nooit met de politie in aanraking is geweest, is uitge maakt voor een "dief'. Spanning "Die spanning hè", zegt Aad, "die wordt ondraaglijk. Je leeft maar in het onzekere. Wat gaat er met je gebeuren. Waarom duurt het toch zo lang voor die rechter een uit spraak doet. Kijk dan weet je waar je aan toe bent. Nu niet". De kwade praatjes doen al de ronde in het dorp. Aad is vorig jaar twee keer met vakantie naar Spanje geweest. De enige twee keren in negen jaar dat hij is ge trouwd. Aad rijdt in een nieuwe auto en heeft een kleuren televisie. "Ja, tweedehands", valt hij uit. "En mag je als arbeider niet in een nieuwe wagen rijden"" Ik weet het, het zijn allemaal klet spraatjes, maar het wordt wel ge zegd". De kinderen van het gezinnetje Hoekstra (twee en vier jaar) zijn nog te klein om de moeilijkheden waarin vader en moeder verkeren te begrijpen. Toen papa werd gearresteerd en twee nachten een cel werd opgesloten vroeg de oudste wel steeds naar hem. Haar moeder heeft toen gezegd dat Aad met een paar mannen aa praten was in Leiden. Daar w mee tevreden. En toch moet me vrouw Hoekstra zich wel eer houden om niet tegen de kinde- uit te vallen. Zij vertelt "Natuurlijk, on: zinnetje lijdt eronder. Dat kan toch ook niet anders? Steeds aar die spanning. De stemming echt bedrukt hoor. Ik moet heus wel eens inhouden om niet ALKEMADE - Burgemeester Bolten van Alkemade, de baas van de veerlieden, weigerde gisteravond commentaar te geven op de vraag waarom de pontjesbazen rond de kerstda gen geen presentje van de ge meente hebben gekregen en de overige ambtenaren wel. „Over die zaak wil ik niet spreken", liet hij weten. ,JEr wordt hierover geen enkele mededeling aan de pers ge daan. Deze mensen klagen zelf dat er veel te veel over hen wordt gepubliceerd. Nou daar wil ik dan niet c ken". kortaf tegen de kleintjes te zijn. Dat is wel eens moeilijk". Steun Steun heeft de familie Hoekstra vooral aan haar buren. Over die mensen wordt alleen maar ir perlatieven gesproken. Ze oordelen niet. "Geestelijk doet je dat goed", reageert Aad. "Maar toch Je gaat ermee naar bed je staat ermee op. Ik heb nog geen moment gehad dat ik die zaak me af kon zetten. Het blijft knagen". De dorpsbewoners leven ook met de veerlieden mee. Misschien loopt er een enkeling rond die hen veroordeelt, maar men vindt het "belachelijk" dat er twintig rechercheurs uitrukten om acht pontjesbazen in de kraag te vatten. Nee, de dorpelingen draaien hun hoofd niet om als de veerlieden naderen. Ze tikken zelfs tegen de ramen om te groe ten. Er zijn familieleden die zich niet zo gelukkig voelen, vertelt Aad eerlijk. Die worden soms op straat aangehouden met de vraag uit wat voor familie hij nu eigen lijk komt. Aad loopt rood aan als hij hierover begint. "Het lijkt wel of je uit de grootste boeventroep komt die er bestaat", briest hij. Cel En dan die twee dagen cel. Over de behandeling heeft hij geen klagen. Als hij echter de verhoren in herinnering roept, verschiet Aad opnieuw van kleur. "Of je de grootste misdadiger bent die er rondloopt, zo word er met je om gesprongen". Z'n vrouw weet nog precies het moment waarop Aad opbelde en vertelde dat hij was gearresteerd. Ze was oppas bij haar schoonzus ter en moest vijf kleintjes in de gaten houden. Haar eerste reactie? "Ik was sprakeloos", zegt ze. "Zeker toen hij 's avonds belde en zei dat hij in de cel moest blijven. Ik voelde me net of ik als een klein kind in de hoek was gezet, totaal afge bluft" Aad kan z'n pontje niet vergeten. AJs het aan hem zou liggen ging hij vandaag nog aan de slag. "Ik heb er altijd met bijzonder veel plezier gewerkt. Er is nog nooit een dag geweest dat ik mokkend naar het veer ging". Nog deze week liet hij zich door de waarnemende pontjesbazen overzetten. "En weetje", roept hij triomfantelijk uit, "ik heb niet be taald. Ik heb zelf de pont naar de overkant gevaren. Dan verleer ik het niet hè? Waarom zou ik dat niet mogen doen? Ik ben geen misdadiger hoor"! Salaris Vorige maand zat de familie Hoekstra toch wel in zak en as. Er was een brief van de gemeente Alkemade gekomen waarin stond dat het salaris zou worden afgebouwd. Eerst ging er één derde deel van af en na zes weken zou er niets meer worden uitge keerd. Prompt had Aad tegen het A Aad Hoekstra (archieffoto): het pontje is m'n lust en m'n leven. einde van december honder dachtenvijftig gulden minder in zijn loonzakje. De toeslag voor onregelmatige werkuren was eveneens ingehouden. Maar de veerlieden lieten het er niet bij zitten. Ze tekenden protest aan. En met succes. Op de voorlaatste dag van het oude jaar werd het ingehouden salaris alsnog uitbe taald. Hoe het over zes weken zal zijn weet Aad niet. Als er inden- daad geen salaris meer wordt uit gekeerd zal de gemeente Alke made nog wel de ziekenfonds- en pensioenpremie betalen. Dat stond in diezelfde brief. In zijn binnenste leeft nog altijd een klein beetje hoop dat hij eens zal terugkeren naar het Kaag pontje. Of die kans reeël is? Aad zwijgt en staart naar buiten. Mi nutenlang is het stil. De veerman fluit aan zijn kanarie op de kast tegenover de open haard. Richt het hoofd op en zegt "Ik weet het niet. In het begin dacht ik nog wel een kans te maken. Dat is nu het onzekere, ze laten je zo lang wachten". Weer wordt het stil. Z'n vrouw schuift onrustig op het nieuwe bankstel. Aad merkt het niet. Alsof hij uit een droom ont waakt "Ik hoop echt nog eens te rug te gaan naar het pontje. Want dat is m'n lust en m'n leven NOORDWIJKERHOUT - Nog even. snel de gebeurtenissen op Leeuwenhorst van vorig jaar: In januari komt het rector schap van Van Boeckel in dis cussie. Het bestuur wil hem onts laan Eind maart zegt het school bestuur Van Boeckel ontslag aan, dat door deze niet wordt geaccepteerd, omdat het school bestuur geen duidelijke redenen voor ontslag geeft. Leerlingen van Leeuwenhorst maken via een protestmars duidelijk dat ze het niet eens zijn met dit ontslag. Wethouder Heemskerk krijgt een petitie met handtekeningen aangebo den. Tijdens een inderhaast opge zet vierhoeksgesprek tussen ou ders, docenten, leerlingen en schoolbestuur wordt besloten een adviesbureau in de arm te nemen dat een rapport zal ma ken over de moeilijkheden op Leeuwenhorst. 9 Schoolbestuur-voorzitter Bosma legt het bijltje er wat die functie betreft bij neer. Zijn op volgster wordt mevrouw Ver- deye. De zaak wordt op de lange baan geschoven (vakanties, examens). Leerlingen gaan tenslotte tot staking over. Malo- caux, het onpartijdig adviesbu reau, wil tijdens het onderzoek niemand ontslaan. Het bestuur wil dat wel. Per 1 augustus wordt Van Boeckel ontslagen en worden tijdelijk drie conrectoren: de he ren BeemsterboerDe Lange en Smulders en waarnemend, rec tor Heus aangesteld. Waarnemend rector Heus van Leeuwenhorst: NOORDWIJKERHOUT - Op het Noordwijkerhoutse college Leeuwen horst (school voor vwo en havo) is een procedure op gang gebracht, waarbij leerlingen, ouders, docenten en niet-onderwijzend personeel van de school een nieuwe rector kunnen kiezen. Via een stemming (waarbij docen ten 51, leerlingen 30, ouders 13 en niet-onderwijzend personeel 6 pro cent vertegenwoordigen) kunnen ze volgende week beslissen of de waarnemend rector en de drie con- rectorén in hun huidige functie ge handhaafd blijven, dat ze dus een definitieve aanstelling krijgen. Een procedure, die toch op z'n minst uniek genoemd mag worden. Dat wordt ook door waarnemend rector Heus (33) beaamd, maar wel kan deze zich levendig voorstellen dat er op school wat onvrede heerst over deze procedure, die in samen werking met het schoolbestuur en het OCL (een overkoepelend or gaan van docenten, ouders, school bestuur, leerlingen en niet- onderwijzend personeel) tot stand is gekomen. Het schoolbestuur zelf stemt echter niet mee. „Kijk" zegt Heus, die sinds het ver dwijnen van Van Boeckel vorig jaar augustus waarnemend rector is, „Ik kan best begrijpen dat leerlin gen, vooral die uit de eerste klassen, nauwelijks weten op wie ze nu ei genlijk stemmen. Ze zullen me misschien eens langs hebben zien lopen, maar een fundamentele beoordeling is moeilijk voor ze. En datzelfde geldt eigenlijk ook voor de docenten die nog maar net op Leeuwenhorst meedraaien." Heus zelf zegt geen idee te hebben, hoe de leerlingen over hem of de drie tijdelijke conrectoren denken. Wel weet hij dat er van de kant van sommige leerlingen het verwijt komt als zou er in het OCL te weinig over de hele procedure zijn gepraat. Profielschets Aan de andere kant ziet Heus een soort profielschets voor de te be noemen rector niet zo zitten, net zo min als het plaatsen van adverten ties. Over het eerste zegt hij: „Je kunt geen criteria opstellen. Want de ene groep vindt dit belangrijk, een andere groep geeft prioriteit aan iets anders. En via een adver tentie, maar dan weet je ook niet, wie je voor je hebt. Een sollicitant kan nog zo'n mooi sollicitatie- verhaal ophangen, maar hoe weetje of hij geschikt is voor het rector schap op déze school?" Wel zal een advertentie worden ge plaatst wanneer de stemmers vol gende week de tijdelijke leiding handhaven. Bovendien noopt niet iedere stemuitslag Heus tot het aannemen van het rectorschap. Als er bijvoorbeeld veertig procent tegen zou zijn. „Want dan moet je toch gaan nadenken" vindt Heus. „Je kunt dan wel blijven zitten, maar ik vraag me af of dat in zo'n geval wel gezond is". Heus, sinds 1968 als wiskundele raar aan Leeuwenhorst verbonden, zegt dat de leerlingenorganisatie zo langzamerhand gestalte gaat krij gen, evenals het OCL dat al langer bestond maar waar een paar maan den geleden weer nieuw leven in werd geblazen. Ook zijn er op Leeuwenhorst nu mentoren die voor de bovenbouw (vanaf de derde klas) de functie van vertrouwens man op zich hebben genomen. Het rapport van adviesbureau Ma- locaux, in juni '76 uitgebracht naar aanleiding van de moeilijkheden rond het toenmalige beleid op school wordt wel gehanteerd. Maar werkt het? Papier Heus: „In zoverre, dat je kunt zeg gen: er staat iets op papier. Het heeft misschien bepaalde denk beelden bij de leerlingen wat ge stroomlijnd, het rapport is ook bij de leerlingenorganisatie, via ver gaderingen verhelderd. Maar om alle denkbeelden in de praktijk te gaan verwezenlijken. Dat valt wel tegen''. Heus is het wel eens met het verwijt van sommige leerlingen dat bij de stemming zoals die volgende week wordt gehouden, Van Boeckel vo rig jaar als rector zou zijn herbe noemd. „Dat is het trieste van vorig jaar" zegt Heus. „Maar je doet er niets meer mee. De school moet draaien. Alleen hoop ik dat door die verkiezing van volgende week er op school geen polarisatie optreedt." MIEP DE GRAAFF door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. De dochter van mevrouw Minne uit Warmond zal het niet in haar hoofd halen te gaan zitten spelen met de poppen die thuis in de voor kamer staan, vlak naast de schoorsteenmantel. Op stang Mevxpuw Minne: zuinig op haar ouderwetse Als ze dat doet jaagt ze gega- randeert haar moeder op stang. Want de collectie speelgoedkinderen in de voorkamer is Sn de loop der jaren door de Warmondse met veel moeite verzameld. Ze is er erg voorzichtig mee, vooral omdat veel poppen voor een goed deel van por selein zijn gemaakt en maar weinig kunnen hebben. Maar ze is er ook zuinig op om dat er een paar exemplaren tussen zitten die al meer dan honderd jaar oud zijn en die je in Nederland nog maar weinig tegenkomt. Zo heeft ze er één op de kop getikt die rond 1840 is ver vaardigd. Die is opgevuld met stro, heeft met de hand vervaardigde leren laarsjes aan, een wollen haardos en is in klederdracht, al is ze er nog niet achter kunnen ko men uit welk land de pop komt. Voor zover dat nodig was heeft ze haar antieke poppen, der tien meisjes en een jongen, zelf gerestaureerd. Dat deed ze aan de hand van een paar lijvige poppenboeken het naadje van de kous staat over bijna alle Europese speelgoedkinde- Het land van herkomst is er bijna altijd in terug te vin den, het gebruikte materiaal en er staan ook talloze knip patronen in die correspon deren met de gedragen kle ding. Van de ene pop restaureert ze de geschaafde neus, de ander krijgt een nieuwe haardos aangemeten of ze naait een nieuw kostuum, zodat alle poppen er weer uit komen te zien zoals ze er vroeger heb ben uitgezien. Mevrouw Minne, die ook in Frankrijk, Duitsland en En geland op zoek ging naar an tieke poppen (haar jongste "kind" werd in 1913 "gebo ren") koopt voor haar scha- duwgezinnetje ook wel eens meubeltjes. Soms een stoeltje waarop de poppen kunnen zitten en ook wel een wandelwagentje. Te pronk Haar grootste pop, ongeveer de afmeting van een één jaar oude baby, heeft een 150 jaar oude doopjurk aan van kant en zijde. De jurk is nog punt gaaf. "Dergelijke poppen waren eigendom van wel gestelde families", zegt ze. De kinderen mochten de pop alleen in het weekeind even vasthouden. De rest van de week stond 'ie te pronk in de salon, achter glas". Fries sjezen, kapwagen en spiderzondag door de Bollenstreek Er blijken in de Bollen streek toch heel wat mensen in het bezit te zijn van een rijtuig of een arreslee zoals die vroeger veelvuldig in de streek te zien waren. De meeste van deze door paar- dengetrokken voertuigen hebben tientallen jaren in ga rages en boerenstallen werke loos onder een dikke laag stof gestaan, maar langzaam maar zeker worden er weer veel opgeknapt en in gebruik ge- Arresleden Er is nu ook al een vereniging opgericht die regelmatig voor deze nieuwe catagorie weg gebruikers ritjes door de streek organiseert. Zoals dat bijvoorbeeld zondag het ge val is. Dan gaan de meesten van de ongeveer 100 leden van de in Rijnsburg zetelende vereniging „In het gareel" met hun rijtuigjes en arresle den een toer maken door do Bollenstreek. Via Noordwijk en Voorhout gaat het over sfeervolle binnenwegen naar de aan de voet van het Keu- kenhofbos gelegen manege Puntenburg en weer terug. In de door politie begeleide op tocht zullen onder meer een aantal fraaie jachtwagens meerijden. Dat zijn blankge- lakte open rijtuigjes, door één of twee paarden getrokken en afkomstig uit Duitsland en Oostenrijk, waar ze worden ingezet bij de jacht op groot wild. In het rijtuigje is plaats voor vier jagers. Aan de achterzijde hangen rieten korven waarin het geschoten wild wordt op geborgen. De secretaris van de vereniging, Rijnsburger Juffermans, vertelde dat de jachtwagens die zondag mee- Van dit soort rijtuigen zijn er zondag zo'n 100 te zien in een rit door de Bollen streek. rijden, in Nederland nog niet als zodanig zijn gebruikt, maar dat ze waarschijnlijk wel volgend jaar hun nut kunnen bewijzen. Want dan organiseert dë vereniging voor het eerst een jachtpartij. Zondag rijden er ook een aantal Friese sjezen mee, getrokken door Friese paarden in Fries tuig. En de wat minder be kende Gelderse kapwagen, Franse wagen en Ameri kaanse spider. Ook, als het weer een beetje meezit, een stuk of wat arres leden, waarvan sommige met een onderstel om mee over sneeuw te glijden en een paar met smalle glijijzers voor ri tjes op het ijs. Maar er is nu geen sneeuw en ijs. Toch kunnen ze de weg op want er zijn wieletjes onder gecon strueerd. Het weer moet dan wel een beetje meewerken. „We hopen dat het zondag vriesweer is, zodat de bin nenwegen wit zijn uitgesla gen en ook de bomen en de weilanden een winterse tint hebben", zegt de heer Juf fermans. „Een flink pak sneeuw zou natuurlijk het meest ideaal zijn". Het hoeft dan niet koud te zijn tijdens de rit. Want veel rij tuigjes hebben verwarming „aan boord", in de vorm van warm waterstoven En op de arresleden dragen er veel een bijpassende beren muts of zo'n ouderwetse mof je je handen kunt „Ieder probeert kle ding op de kop te tikken die bij het rijtuig behoort", zegt Juffermans. „Sommigen maken de bijpas sende kleding zelf, anderen gaan er naar op zoek. Bij voorbeeld bij een bejaard fa milielid, dat nog wel eens wat antieks in de klerenkast heeft liggen. Het rijden in een rijtuigje komt er in de Bollenstreek weer in. Ze worden niet alleen meer van stal gehaald als de Sin terklaas moet worden inge haald of voor de intocht van een nieuwe burgemeester of als een bruidspaar naar het gemeentehuis moet worden gereden. „Er zijn in het verleden nogal wat mensen geweest die van hun oude rijtuig hout voor de kachel hebben gemaakt" zegt secretaris Juffermans. „Jammer natuurlijk, want veel van die rijtuigen gingen van vader op zoon en waren soms wel zo'n 150 jaar oud. Geluk kig ziet men nu weer in dat dit stukje verleden in ere moet worden gehouden".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4