Aanleg tennisbanen op speelweide van de baan NS wil "Alphens" perron m Leiden spoedig afbouwen Vanaf 1 februari Deel III 1977 Nieuwe plannen voor Roomburg Actie voor gezin van gezonken woonboot SCHOOLSELECTIE: FRANS OP KABEL-TV Geen stappen B en W voor Anna-Kliniek Bouw nieuw NZH-kantoor nodig Geluidwering: gevel- isolatie en schermen Aanleg van nieuwe weg maakt NS- uitbreiding onmogelijk VRIJDAG 7 JANUARI 1977 ADVERTENTIE Op dit gedeelte van de speelweide Roomburg bij de Van Vollenhovekade) zouden twee tennisbanen worden aangelegd, ware het niet, dat omwonenden daar bezwaren tegen hebben ingebracht. LEIDEN - De plannen voor de aanleg van twee tennisbanen op de speel weide van het park Roomburg zijn van de baan. Na de vele bezwaren van omwonenden, die in deze plannen een aantasting zagen van het groen en de recreatie, heeft wethouder Tesse- laar (Sport) besloten een andere opzet te maken. Hij deelde dit gisteravond mee tijdens een vergadering van de raadscommissie voor sportzaken. Overwogen wordt nu om tussen het bestaande complex van de tennisvereniging Roomburg en de nabij liggende hockeyvelden vier dan wel drie tennisbanen aan te leggen, dwars op de bestaande banen. Van het bestaande complex zouden dan vijf banen blijven lig gen, terwijl de zesde baan dwars op dat com plex wordt gekeerd. Daarnaast, gerekend van de Kanaalweg naar de Van Vollenho- venkade, zouden dan nog eens drie of twee nieuwe banen moeten komen. In een eerder stadium werd er vanuit gegaan dat er twee nieuwe banen op de speelweide zouden komen en één nieuwe baan tussen het bestaande tenniscomplex en de hockey velden, zodat Roomburg negen banen zou gaan tellen. De hoorzitting, georganiseerd naar aanleiding van deze plannen, gaf echter een reeks van protesten te zien met als gevolg dat nu van de plannen wordt afgezien. Mocht er nu besloten worden om vier tennis banen dwars op het bestaande tenniscom plex aan te leggen, dan betekent dit dat er een stuk van het nabij liggende voetpad en de sloot zal moeten verdwijnen. Het gaat hier om ongeveer 250 tot 300 vierkante meter. De nieuwe mogelijkheden moeten evenwel eerst nog op papier worden gezet, inclusief de financiële consequenties ervan. Daarna zullen de plannen worden vrijgegeven. We thouder Tesselaar liet gisteravond tegenover een aantal omwonenden weten dat hij er per soonlijk met veel voor voelde om voor deze wijziging andermaal een hoorzitting te be leggen. Wel vond hij het belangrijk dat de omwonenden goed van de nieuwe plannen op de hoogte zouden raken. Nieuwe banen Overigens ging de raadscommissie gistera vond akkoord met de uitgangspunten ïr. het onlangs gepubliceerde rapport van de zg. voorbereidingscommissie Tennis. Deze commissie, waarin de tennisverenigingen, de sportstichting en de gemeente vertegen woordigd zijn, heeft een totaalplan gemaakt de realisering van in totaal dertien tennisbanen in Leiden: acht in de Merenwijk, drie voor Roomburg en twee voor Unicum. Ook bevat het totaalplan voor stellen voor de verbetering c.q. vernieuwing van kleedaccommodaties en kantines. De totale kosten zijn ongeveer anderhalf mil joen gulden. Daarvan komt 831.000 gulden voor rekening van de gemeente, terwijl de verenigingen de rest betalen. Hiervoor is een speciale financieringswijze gekozen: de ver enigingen sluiten voor het gehele bedrag een geldlening met gemeentegarantie af, betalen voor de komende twintig jaar geen huur voor de nieuwe banen en verzorgen zelf de hele financiering. De eerste zes jaar betaalt de gemeente mee (van 18 .000 gulden in het eerste jaar aflopend naar 3000 gulden in het zesde jaar) en ontvangt na twintig jaar weer gewoon baanhuur. In feite zijn het dus (door de inkomstenderving) gro tendeels administratieve guldens die de ge meente aan dit project bijdraagt. Wel komen daar onderhoudslasten bij, omdat er met name voor de Merenwijk een nieuwe onder- houdsman ("groundsman") moet worden aangetrokken. De raadscommissieleden behielden hun stem voor wat betreft de financiële consequenties van het gehele project. Eén en ander zal nog nader worden uitgewerkt. LEIDEN - Twee Leidenaars (27 en 24 jaar), die anoniem willen blij ven, hebben het idee opgevat om een actie te beginnen voor het in nood verkerende gezin Smit, wiens woonboot "Sonja" op nieuwjaarsochtend naar de bo dem van de Herensingel zonk. Het gezin, met drie jonge kinderen, woont sindsdien in bij de schoon ouders van de heer Smit aan de Margrietstraat. De heer Smit is weliswaar tegen schade verzekerd, maar zijn ver zekering keert niets uit zolang niet vaststaat door welke oorzaak de boot is gezonken. De boot moet dus geborgen worden en op de helling worden gezet. Dat kost bij elkaar zo'n 3500 gulden. Een bedrag dat direct bij de berging aan de be rgingsmaatschappij betaald moet worden. De heer Smit is al bij de sociale dienst geweest om daar een aanvraag in te dienen voor een of andere vorm van bijstand, zoals een renteloos voorschot. Maar zijn aanvraag zit nog in de molen. Al die tijd moeten hij en zijn gezin dus wachten tot hij 3500 gulden in handen krijgt. Inmiddels heeft een bewoner van de Bronkhorststraat, die eveneens anoniem wil blijven, al huis aan huis gecollecteerd en een bedrag van 834 gulden opgehaald. De po litie heeft zijn collecte activiteiten echter ontraden, om dat daar door anderen misbruik van zou kunnen worden gemaakt. De twee Leidenaars, die vinden "dat een bedrag van 3500 gulden in deze tijd toch gemakkelijk bij el kaar moet zijn te krijgen", roepen via onze krant iedereen op om een bijdrage ("Het hoeven geen tien tjes te zijn") af te leveren bij de schoonouders van de heer Smit, Margrietstraat 17 in Leiden. Zodra het begeerde bedrag is be reikt, zal dat via deze krant be kend worden gemaakt. U weet het: uiterlijk 1 februari moet iedere automobilist het nieuwe deel III 1977 op rijn voorruit hebben ritten. Dat is in de wet ro geregeld om te rorgen dat alle auto's en motoren correct rijn geregistreerd. Als uw nieuwe deel III nog niet hebt, rijn er twee manieren om het nog tijdig te krijgen. U hebt nog niet betaald met uw acceptgiro Als u uw acceptor meteen betalen. Dan krijgt u uw nic thuisgestuurd* )g in huis hebt, kunt u het b 2 deel III nog vóór 1 februat U hebt geen acceptgiro ontvangen Als u geen accept-girokaart hebt, kunt u alleen de:c maand terecht op ruim 300 postkantoren. (Zonodig kunt u via tel. 0017 vernemen welke.) U neemt dan mee: uw kentekenbewijs deel II en uw kopie deel III* Als u deze stukken cn een legitimatiebewijs laat zien, kunt u tegen betaling van f 17,50 uw deel III 1977 mei U krijgt géén nieuwe kopie deel III. De kopie die u nu hebt, blijft geldig. Bewaar die dus goed, want als u uw auto verkoopt, hebt u 'm nodig. Publikatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat LEIDEN - Bij de invoering van ka beltelevisie moet het mogelijk worden om een Franstalige zender te ontvangen. De Franse sectie aan de christelijke scholengemeen schap Leiden Zuid-West dringt hier op aan bij de gemeente. Zoals bekend zal er in de Leidse regio een hoge antennemast verrij zen van waaruit per kabel een aan tal buitenlandse radio- en televisie zenders doorgegeven worden. De Franse sectie van de christelijke scholengemeenschap wijst erop dat tot nu toe in Nederland de keuze van de doorgegeven zenders verschillend is uitgevallen. De sec tie zou het toejuichen als er van de drie Duitse zenders één af gaat om plaats te maken voor een Belgisch-Franse zender. Dit in ver band met de groeiende belangstel ling voor de Franse taal en Frank rijk. ADVERTENTIE LEIDEN - B.^en W. van Leiden zijn niet van zins bij het rijk een uit breiding van de afdeling ortho pedie van het Academisch Zie kenhuis te bepleiten. Dat blijkt uit de antwoorden van het college op vragen van het CPN- gemeenteraadslid Dries Hoeven. Zoals bekend is de Anna-Kliniek voor orthopedie recentelijk over genomen door het Academisch Ziekenhuis. In maart van dit jaar wordt de kliniek gesloten en wordt een orthopedische afde ling in het AZL geopend. Hoeven is echter van mening dat de 48 bedden die deze afdeling zal gaan tellen, te weinig zijn om het aan tal patiënten op te vangen. Hij wijst daarbij op de wachtlijst van de Anna-Kliniek, waarop inmid dels 250 aanvragen prijken. Het college motiveert zijn ant woord door te stellen dat de ca paciteit van de op te zetten afde ling 'volgens de medische staf voldoende zal zijn om het aantal aanvragen bevredigend te kun nen opvangen. LEIDEN - Mr. E. André de la Porte, wetenschappelijk mede werker eerste klasse aan de Leidse universiteit, is benoemd tot gewoon lector in de afdeling der algemene wetenschappen aan de Technische Hogeschool in Enschede. Hij zal onderwijs gaan geven in de algemene beginselen van het recht. LEIDEN - Binnenkort zullen de Nederlandse Spoorwegen bij de gemeente Leiden een ver gunning aanvragen voor de afbouw van het perron waar nu de treinen uit de richting Utrecht-Alphen binnenkomen en vertrekken en voor de bouw van een nieuw NZH-kantoor. Deze twee werken maken onderdeel uit van een omvangrijke uitbreiding van het baanvak bij het Leidse station en de reconstructie van het Stationsplein. Dat alles gebeurt in verband met de aanleg van de nieuwe Schipholspoorlijn, waarvan waarschijnlijk volgend jaar het gedeelte tussen de luchthaven en Amsterdam in gebruik ge nomen zal worden. Studeren Volgens de Nederlandse Spoor- NZH-gebouw opgenomen. Het totaalplan is inmiddels be sproken met vertegenwoordi gers van het directoraat- generaal voor het verkeer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ter voorbereiding van de subsidie-aanvraag. Het wachten is op dit moment op de reactie of het ingrijpende plan al dan niet in aanmerking komt voor subsidies. Nog steeds twee aanlei- n met de ge- n de NZH te totaal recon- het Statio- wegen waren dingen om sair meente Leiden studeren op ee structieplan vo nsplein. In de eerste plaats dat omdat het doorgaand en het bestemmingsverkeer bij het Leidse station over en weer veel hinder van elkaar onder vinden. Vooral de voetgangers en de fietsers - een belangrijke categorie voor het openbaar vervoer - zijn hiervan de dupe. Verder heeft NS behoefte aan een nieuw "Alphen-pcrron" in het kader van de Schiphollijn- werkzaamheden. Een deel daarvan is inmiddels gereali seerd. Het nieuwe perron be slaat een deel van het vroegere autobusstation. Voor het hui dige NZH-gebouw moet op het Stationsplein een andere plaats worden gevonden. Viaduct De uit de studie naar voren ge komen oplossing voorziet in een viaduct in de lengtericbw ting van het Stationsplein - een zogenaamde "fly-over" - 'ten behoeve van het doorgaand verkeer. Volgens de Spoorwe gen ontstaat daardoor op de begane grond rust en ruimte voor een goede afwikkeling van het openbaar vervoer. In het totale plan is ook een nieuw busstation en een nieuw Wat de halteplaats bij "De Vink" op de lijn Amsterdam- Haarlem-Leiden-Den Haag be treft, daarop wordt nog steeds gestudeerd. De mogelijkheden worden door NS .bekeken in samenwerking met de gemeen ten Leiden en Voorschoten en de vervoersondernemingen als NZH. Volgens de Spoorwegen worden de mogelijkheden tot realisering van die halte sterk bepaald door een bebouwing van het gebied aan de westkant van de spoorbaan, de Steven- shofjespolder. LEIDEN/WARMOND - De Ne derlandse Spoorwegen zullen dusdanige voorzieningen treffen, dat na de aanleg van de nieuwe Schiphollijn de geluidsoverlast, die nu bestaat niet verder ver hoogd zal worden. Dat ant woordde NS op een vraag onzer zijds. De voorzieningen zullen volgens de Spoorwegen waar schijnlijk bestaan uit lage scher men (tot een halve a driekwart meter boven de spoorstaaf) en waar nodig en zinvol uit extra, gevel-isolatie. Dit is, zo zeggen NS op het ogenblik in studie in samenwerking met de gemeente. In opdracht van minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat en op verzoek van Warmond is door NS-dochteronderneming Articon BV in een rapport weer gegeven, wat het effect is van voorzieningen om extra geluidsi solatie te bereiken. De minister zal moeten beslissen of er in prin cipe financiële middelen be schikbaar zijn voor deze voorzie ningen. Overigens zeggen de Neder landse Spoorwegen dat de toe laatbare geluidsproduktie in Warmond overeenkomstig de aanbeveling van het ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne is, namelijk het geluid dat wordt geproduceerd door de nu al aanwezige spoorlijn. Des gevraagd heeft NS (Articon) ook geantwoord op de vraag waarom gekozen werd voor zand uit het Vlietlanden-complex voor de Schiphollijn, terwijl de War- mondse zandwinputten vlakbij liggen. NS zegt bij het onderzoek naar zandwinning te hebben ge keken naar een zandput, die niet' door één aannemer werd geëx ploiteerd, om zodoende meer aannemers in de gelegenheid te kunnen stellen niet alleen voor de "verwerking" maar ook voor de winning van zand te kunnen in schrijven. De zandput in het complex' Vlietlanden tussen Leidschendam en Leiden vol deed volgens NS aan deze voor waarde. "Immers, het zand is nu eigendom van NS". Dit is niet het geval met de zandwinningen in de omgeving van Warmond, de putten Voorhofpolder en 't Jop- pe. Daar is de winning in handen van slechts één aannemer. NS heeft berekend dat de prijs van het zand uit de Vlietlanden, on danks de grotere vaarafstand, economisch verantwoord is. LEIDEN - Als er zou worden besloten om het wegennet tussen Leiden en Alphen aan den Rijn uit te breiden, bij voorbeeld door de aanleg van de Rijksweg 11, dan is het erg onwaarschijnlijk dat de Ne derlandse Spoorwegen haar plannen kan uitvoeren tot een gedeeltelijke spoorverdubbe- ling van het baanvak Lei- den-Alphen. NS verwacht namelijk dat uitbreiding van het wegennet een sterk nade lige invloed zal hebben op het treinvervoer Verbetering Een gedeeltelijke spoorver- dubbeling zou voor het trein verkeer tussen Leiden en Alphen een aanzienlijke ver betering kunnen betekenen. Zo wordt een andere opzet van de dienst Leiden-Utrecht mogelijk, waardoor onder andere de aansluitmogelijk heden in Utrecht verbeteren. Daarnaast wordt ook een be tere spreiding bereikt van de treinen tussen Woerden en Utrecht. Verder is het moge lijk het aanfal treinen tussen Alphen en Leiden te verho gen. Tussen beide plaatsen is dan een kwartierdienst moge lijk. Groei Vooral dat laatste is van belang. Nu de nieuwe wegverbindin gen nog niet zijn aangelegd is men bij de spoorwegen te vreden óver de ontwikkelin gen. Het aantal reizigers op dit traject vertoont een duide lijke groei. Om het vervoer openbaar in dit gebied te be vorderen is hét volgens NS noodzakelijk dat een deel van de gelden die geïnvesteerd zouden worden in de aanleg van nieuwe wegen, wordt overgeheveld naar het open baar vervoer. De Nederlandse Spoorwegen zouden dan hun plannen voor de lijn Lei- den-Alphen kunnen realise-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3