LEIDSCH DAGBLAD Vredeling niet op landbouw beesten jaar? Personeel bezet bedrijf tadoden bij Turkse tragedie VAN DER GAAG HAD NEP-PASPOORT IW '1 HBUWil DAF LEBDSCH H! dagblad Politie in Leiden rolt bende op voor ons wel, doop ónze zorg voop uw diep VRIJDAG 7 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35133 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In Europese commissie 26 PAGINA'S Samora Machel, de presi dent van Mozambique is - tegen de verwachting in - best te porren voor de plannen van Ivor Richard om tot een oplossing in het Rhodesische geschil te komen PAGINA 9 Voorwaarts en niet verge ten, een nieuwe serie van de VARA PAGINA 5 Rotterdam zat vele uren in hevige stank PAGINA 7 Hans van Helden de grote favoriet voor de Neder landse schaatstitel PAGINA 13 SAMORA MOCHEL BRUSSEL (SP, ANP) - Ir. Henk Vredeling krijgt in het bestuur van de Europese Gemeenschap- pen de portefeuille van werkgelegenheid-sociale Boekowski zaken. Hij wordt ook verantwoordelijk voor het permanent Europees overleg tussen de vakbe weging, de werkgevers en de overheid. De porte feuille landbouw-visserij, sedert de oprichting van de EG bijna twintig jaar geleden onafgebro ken in Nederlandse handen, gaat naar de Deen Gundelach. ADVERTENTIE Belgische bus ramt slippende bestelwagen LEIDERDORP - Het verkeer op de rijksweg Den Haag-Amsterdam is vannacht enige tijd gestremd geweest nadat een Belgische bus een slippende bestelauto had ge ramd. Het ongeluk gebeurde nadat de bestelwagen, bestuurd door F.U. uit Amsterdam, na een slippartij de vangrail raakte en dwars over de weg bleef staan. De Belgische bus, bestuurd door M.C.R. uit Oos tende, die dertig passagiers vervoerde naar een Amster dams hotel raakte de bestel wagen in de flank. Geen der passagiers van de bus, die overigens op eigen kracht naar Amsterdam is doorgereden, raakte gewond. De chauffeur van de bestel wagen moest echter met een gebroken been en voet, een bekkenfractuur en wervelbe schadigingen in het Leids Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen. Een inzit tende van de bestelwagen raakte licht gewond. Het onge luk gebeurde vanmorgen om kwart voor vijf. Na stopzetten steun Veel bewolking Over het algemeen veel bewolking met slechts hier en daar wat regen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen west en noordwest. Minimum temperaturen omstreeks drie, i ongeveer zes graden. (Opgemaakt om 11.15 i 8 JANUARI Zon op: 8.47 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 20.34 uur; onder: 9.46 uui Hoogwater te Katwijk te 4.59 en 1 uur; laagwater te 0.54 en 13.10 uur NIJMEGEN (ANP) - De werkne mers van de Nijmeegse onderne ming Tealtronic hebben vanmor gen om half tien het bedrijf bezet. De Industriebonden NW en NKV steunen deze actie. Er wordt nor maal doorgewerkt. De 450 personeelsleden van het bu reaucomputerbedrijf zijn veront waardigd over het besluit van mi nister Lubbers van Economische Zaken om de overheidssteun aan het bedrijf stop te zetten, waardoor een faillissement dreigt. De duur van de bezetting zal afhan gen van het resultaat van een ge sprek met minister Lubbers, dat volgende week woensdag zal wor den gehouden. Als er eerder een voor het personeel gunstige beslis sing wordt genomen zal de bezet ting op dat moment worden beëin digd. Volgens de Gelderse regio voorzitter O. M. Bender van de Unie BLHP (beambten, leidinggevend en hoger personeel), zou Tealtronic, mits een oplossing was gevonden voor het opzetten van een verkoop apparaat, een goede toekomst te gemoet zijn gegaan. Volgens hem draait de onderneming sinds oktober-november weer zonder verlies. Minister Lubbers zou de nieuwe directeur en commissaris sen te weinig tijd hebben gegeven. Volgens de heer Bender zou het bedrijf met nog 14 miljoen gulden zijn gered. De staat heeft tot nu toe ruim 50 miljoen gulden in het be drijf gestoken. De ondernemingsraad heeft giste- LIAAl (g) TOYOTA Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 22 januari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half gekJ en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. ren een telegram gestuurd naar de vaste Kamercommissie voor Eco nomische Zaken en de leden daar van uitgenodigd een kijkje te ko men nemen in het bedrijf, dat is voorzien van een modern machi nepark. Dinsdag komt de kamercommissie in spoedzitting bijeen om over de problemen bij Tealtronic te spre ken. De bonden hebben hun hoop op deze commissie gevestigd. De Kamerleden zullen volgens de heer Bender de minister duidelijk moe ten maken dat zijn beslissing te vroeg is genomen. Vrouw valt uit raam van flat VOORSCHOTEN - De 21-jarige mevrouw F. J. uit Voorschoten is gisteravond uit het raam van haar flat aan de Einthovenlaan gevallen en acht meter naar beneden ge smakt. Ze is met zware verwondin gen overgebracht naar het Leids Academisch Ziekenhuis. De vrouw is, tijdens het ramenlappen, ver moedelijk gestruikeld en door het raam heen naar buiten gevallen. Ze liep by de val een scheur in het be kken op en verwondingen aan de rug. SERVICE NU NAAR VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Dat zijn enkele resultaten van een nachtelijke touwtrekkerij van je welste tussen de leden van de giste ren in functie getreden Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. De dertien leden waren gisteren vroeg in de middag onder leiding van de Britse socialist Roy Jenkins het beraad begonnen. Het was de bedoeling om in de loop van de avond de nieuwe commissie aan de pers te presenteren. Het duurde echter tot vanochtend half zes voordat alle moeilijkheden waren opgelost. Vredeling is niet ontevreden met zijn portefeuille. In Brussel ver klaarde hij, nadat bekend was ge worden dat hij tot januari 1981 be last zal zijn met sociale zaken, werkgelegenheid en de voorberei ding van de driepartijenconferentie met de Europese sociale partners, dit veel belangrijker te vinden dan landbouw. „Nu kan ik aandacht besteden aan de zwakken, aan de jongens van de vakbeweging. De werkgevers red den zichzelf wel", zo zei hij. In tegenstelling met Den Haag is men in Brussel niet teleurgesteld over de portefeuille die Vredeling heeft gekregen. Een zware porte feuille, die minister-president Den Uyl in november nog zei te claimen voor Nederland, is het niet gewor den, zo voegt men er in Den Haag aan toe. In EG-kringen in Brussel wijst men er echter op dat het in ieder geval meer is dan de voor Vredeling ver wachte portefeuille van vervoer. Het werkgelegenheidsaspect zit overal in. Zowel in de industriepoli tiek, de concurrentie als de land bouw en de visserij. Wat Vredeling wel mist in zijn por tefeuille is het beheer van de drie grote fondsen (het regionale, so ciale en landbouwfonds). Dit is naar de Italiaan Giolitti gegaan. De verdere samenstelling van de Brunner (Duits socia list) energie, onderzoek, weten schappen en onderwijs. Cheysson (Frans socialist) ontwikkelingssa menwerking; Davignon (Belgisch christen-democraat) douane-unie, interne markt en industriebeleid; Haferkamp (Duits socialist) buiten landse zaken; Natali (Italiaans christen-democraat) de uitbreiding van de EG, Europese verkiezingen en nucleaire beveiliging; Ortoli (Frans Gaullist) financiële en eco nomische zaken; Tugendhat (Brits conservatief) financiering EG en Vouel (Luxemburgs socialist) con currentie. 16 januari naar Leiden LEIDEN - De Sowjetrussische dis sident Wladimir Boekowski komt op zondag 16 januari naar Leiden om zijn studiemogelijkheden aan de Leidse universiteit te bespre ken. In een gesprek in december met mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de uni versiteit, in Zurich, verklaarde hij zeer geïnteresseerd te zijn in neuro fysiologie. De universiteit nodigde hem ge ruime tijd geleden al uit om zijn bio- logiestudie in Leiden voort te zet ten. Boekowski zat toen nog ge vangen in de Sowjet-Unie wegens anti-Sowjet activiteiten. Medio de cember werd hij in Zwitserland door de Sowjetrussische regering uitgewisseld tegen de Chileense communistische partijleider Luis Corvalan. Hebt u maandagavond 3 januari j.l. de autotest op de televisie gezien met o.a. de Vauxhall Chevette die bijzonder positief beoor deeld werd! Deze aantrekkelijke auto is uiteraard vandaag en morgen te zien in onze showrooms! U bent van harte welkom voor een proefrit. 'uw GM-dealer Het Motorhuis Leiden/Katwijk/Voorschoten/ Alphen aan den Rijn LEIDEN - De Leidse politie heeft een bende opgerold die op drie plaatsen in de stad voor bijna een ton aan koffie en rookwaren heeft gestolen. Van de gestolen goederen kon nog niets worden achterhaald. De inbraken werden gepleegd in pakhuizen aan de Ves- testraat, het Noordeinde en het Le vendaal. Alle inbraken werden gepleegd met behulp van een auto. Die auto reed men met volle vaart tegen de toegangsdeuren van de pakhuizen. Daarna werden de goederen inge laden. De politie kwam de inbre kers op het spoor via laksporen, die ter plaatse werden aangetroffen. Omdat de bewuste wagen verschil lende malen was gespoten kon het bewijs worden geleverd. Boven dien ontbrak aan de auto een sier- strip, die ook bij één van de inbra ken was achtergebleven. De eigenaar van de auto, een 29- jarige portier uit Leiden, kon als eerste worden aangehouden. Afge lopen dagen werden nog eens drie verdachten gearresteerd. Van het viertal zijn inmiddels de 29-jarige portier en een 33-jarige Leidenaar zonder beroep voor de officier van Justitie geleid. 'Order hier houden' UTRECHT (ANP) - Het Provin ciaal en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveringsbedrijf Pegus NV heeft een opdracht voor de renova tie van de electriciteitscentrale aan het Merwedekanaal in Utrecht aan het Zwitserse concern Brown Bo- veri gegeven. Met de order is een bedrag van ongeveer 65 miljoen gulden en voor ongeveer 390.000 man-uren aan werk gemoeid. De vakbonden willen dat de op dracht bij Nederlandse bedrijven terechtkomt. Zij hebben daarom minister Lubbers (Economische Zaken) gevraagd, druk uit te oefe nen op de directie van Pegus. ROTTERDAM - De gerechtsarts dr. J. Zeldenrust heeft vanochtend sectie verricht op de stoffelijke overschotten van twee Turken die gisteren in de Frits Ruysstraat in Rotterdam bij een familietragedie werden doodgeschoten. Aanlei ding tot de schietpartij vormde het huwelijk van de 17-jarige Fidam Y., die twee weken geleden voor de bruiloft naar Turkije was vertrok ken. De twintigjarige Mithat Y. voelde zich hierdoor diep beledigd, omdat hij verkering met het meisje had gekregen en volgens Turks gebruik aanspraak op een huwelijk maakte. Gisteravond ging Mithat naar de woning van Fidams vader Osman (54) die juist op het punt stond met twee zoons en een broer ook naar Turkije te gaan. Mithat haalde twee vuurwapens te voorschijn en schoot de vader van het meisje dood. De 22-jarige Mus tafa Y., zoon van het slachtoffer, slaagde er in de wapens te pakken te krijgen en schoot toen Mithat dood. Daarbij raakten zijn broer en oom gewond. Mustafa Y. werd vrij snel in de om geving gearresteerd. Eén van de wapens had hij nog op zak. Naar het ROTTERDAM - Twee Turken kwamen gisteravond om bij een familied rama in de Frits Ruysstraat. andere is de politie vanochtend in de omgeving gaan zoeken. Vanoch tend zijn de verhoren van de politie pas goed op gang gekomen. De po litie hoopt onder meer een ant woord te krijgen op de vraag wat een lang touw om het lichaam van Mithat V. te betekenen had. r verslaggevers) LEIDEN - Het diplomatieke pas poort, dat de Leidse pianist Loek van der Gaag bij zich had, toen hij zondagnacht verdronk in het Rijn en Schiekanaal, blijkt nep te VANAVOND EN MORGEN OP T.V. -S a"es Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (071) RIHA demonstratie bjj GESELECTEERDE dealer: MUZIEK SERVAAS LEIDEN zijn. Nader onderzoek en infor maties bij de Franse ambassade en het ministerie van Buiten landse Zaken leerden de Leidse politie dat het „paspoort" en de CD-plaat op de auto afkomstig zijn van een Zwitsers instituut genaamd „Code Diplomatique et consulaire". Jaarlijks geeft dit instituut een boek uit, waarin alle diplomaten genoemd worden. Wie een be paald bedrag stort krijgt zonder enige navraag papieren en een CD-plaat toegestuurd. Het insti tuut opereert behalve vanuit Zu rich ook vanuit Keulen. In het po litieblad van mei 1972 wordt al op het bestaan van deze verwarring stichtende papieren gewezen. Inmiddels wordt door de techni sche recherche een diepgaand onderzoek ingesteld naar de luxe Citroën waarmee Van der Gaag het Rijn- en Schiekanaal inreed. De auto is in België gekocht en nooit officieel ingevoerd in Ne derland. Het onderzoek is zeer tijdrovend omdat het een auto is met vele hydraulische systemen. Bij de globale controle kon echter niet vastgesteld worden, dat er aan de auto was geknoeid. De Leidse politie neemt dan ook aan dat plaatselijke gladheid de oor zaak van het ongeval is geweest. Wel heeft de politie kunnen vast stellen, dat de auto in de richting van de Hoge Rijndijk heeft gere den. Een gisteravond door de po litie gehoorde getuige heeft ver klaard dat de auto zondagnacht rond tien over twaalf op het Lammenschansplein - richting Kanaal weg - reed. Ook de onduidelijke rol van een man uit Holiday Inn is inmiddels opgelost. De man, een geestelijk gestoorde uit Leiden, heeft in de nacht van het ongeval op de Ka- naalweg staan liften en is door een taxi naar Holiday Inn ge bracht. De man had daarvoor een vliegreis gemaakt en had vanaf Schiphol een lift naar Leiden ge kregen. Hij bleek evenwel niets met het ongeluk uitstaande te hebben. Het onderzoek in de zaak Van der Gaag, zai zo verwachtte hoofdin specteur Van Dijken, vermoede lijk nog voor het weekeinde of anders begin volgende week af gesloten kunnen worden. Waar de politie op dit moment nog naar uitkijkt is een zekere Paardeko- per. Van der Gaag noemde die naam, toen hij kort voor kerstmis de Utrechtse jurist mr. L. M. Si mons opbelde met de medede ling dat hij met een paar vrienden zou proberen Pieter Menten te bevrijden uit het huis van bewa ring. Paardekoper zou hem daar bij helpen. Zoals wij gisteren reeds meldden moet Van der Gaag gedacht hebben met mr. B. J. F. Simon te spreken, de man die de belangen van Pieter Men ten behartigt. Verder spelen er rond de zaak nog een aantal erfe niskwesties. Zo bleek de 66-jarige mevrouw J. J. Nipius, die bij hem in de auto zat en ook verdronk, een zeer vermogende vrouw, te zijn. Bijvoorbeeld moet worden nagegaan of het „buiten", dat Van der Gaag in Italië had zijn eigendom was, of toebehoorde aan mevrouw Nipius.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1