KAMERVRAGEN OVER JACHT MEIJENDEL voor Leidse actiegroepen Geen gebouw Drugsbende in noorden opgerold Projectleider voor Haver en Gort Kritisch Faunabeheer: Kwalijke aspecten" In Libanon nu een totale censuur aan eisen voor nieuw academischziekenhuis Plan D voldoet niet VRIJDAG 7 JANUARI 1977 DEN HAAG/WASSENAAR - "Het laatste woord is nog niet over deze zaak gezegd. De zaak is aan hangig gemaakt bij de gemeente Den Haag, maar ook bij de ge meente Wassenaar en er liggen kamervragen van Dolf Coppes," aldus Norman van Swelm, woordvoerder van de stichting Kritisch Faunabeheer, over de koninklijke jacht op fazanten in het Haags/Wassenaarse duinpark Meijendel. Het Haagse gemeentebestuur liet gisteren weten voorlopig geen stappen te ondernemen tegen de jacht door leden van het Konink lijk Huis in het duingebied. Het college van Den Haag ant woordde op vragen van het Haagse PvdA-raadslid mevrouw M. Burgers te willen wachten op een uitspraak van het Meijendel-comité. Kwalijk De bezwaren van Kritisch Fauna beheer richten zich tegen een aantal wat genoemd wordt kwa lijke aspecten van de jacht, die voornamelijk door prins Be- rnhard in Meijendel wordt be dreven. Het eerste daarvan is het feit dat er in Meijendel speciaal voor de jacht gefokte fazanten worden uitgezet. "Dat gebeurt in zeer groten getale - je mag rustig spreken over duizenden - en dat verstoort het natuurlijk even wicht zeer ernstig. Op die manier wordt een overvloed aan natuur lijke vijanden aangetrokken, wat dan weer zijn weerslag heeft op WASSENAAR - Actievoerder Norman i Een fazant in de Wassenaar se fokkerij het toch wel zeer kwetsbare mi lieu in het gebied, dat een na tuurpark is." Om de aanwas van natuurlijke vijanden tegen te gaan - het gaat daarbij voornamelijk om eksters en kraaien - worden door het ko ninklijk jachtdepartement, dat al sinds veertien jaar het jachtrecht in Meijendel heeft, vergiftigde eieren uitgelegd. Van die eieren worden niet alleen kraaiachtigen, maar ook beschermde dieren als buizerds, kiekendieven, egels en marters het slachtoffer. Volgens Kritisch Faunabeheer wordt ge werkt met eieren die zijn inge spoten met alpha-chloride (een zeer sterk slaapmiddel) en in sommige gevallen ook fosfor (dat de ingewanden wergbrandt) ge werkt. De jachtwet laat, sinds de wijziging in juli 1975, alleen nog een ander slaapmiddel, chloralo- Gevoederd Een ander bezwaar van Kritisch Faunabeheer is het feit dat de uitgezette fazanten twee maal daags gevoederd worden. Afge zien van het feit dat de fazanten daardoor steeds op vaste plaatsen te vinden zijn, wat het voor de ja ger wel erg gemakkelijk maakt, vindt de stichting het zeer be zwaarlijk dat het voer met auto's wordt aangevoerd, waarmee stukken natuur kapot gereden worden. "Ik vraag me af hoe zoiets in een beschermd natuur gebied mogelijk is," aldus Van Swelm. Het Koninklijk Huis - dat verder nog terreinen voor fazantenjacht heeft in de Amsterdamse water leidingsduinen en in het natuur monument Zwanewater in Noord-Holland - jaagt drie tot vier maal per jaar in Meijendel. GRONINGEN (ANP) - De rijkspo litie in Groningen en Friesland heeft in een gezamenlijke actie een eind gemaakt aan een produktieke- ten van het pepmiddel amfetamine. In vier huizen zijn invallen gedaan en in totaal werden drie mannen en een vrouw gearresteerd. Het betrof een woning in Jonkersvaart, waar een grote opslag van grondstoffen voor het vervaardigen van amfeta mine werd gevonden, een boerderij in Doezum, waar een laboratorium werd aangetroffen, waarin een ruw produkt van amfetamine werd ge maakt en een boerderij in Mak- kinga (Fr.) waar het ruwe produkt tot zuivere amfetamine werd om gezet. De hoeveelheid zuivere amfeta mine die in de boerderij in Mak- kinga werd aangetroffen, besloeg 10 kilo. Op illegale markt moet de verbruiker in Nederland ongeveer 45 gulden per gram betalen. Be halve het zuivere materiaal, werd ook 20 kilo ruw produkt in Mak- kinga aangetroffen. In Doezum vond de politie 40 liter ruw pro dukt. Daarvan kan circa 7 kilo zui vere amfetamine gemaakt worden. Toen de politie in Doezum en in Makkinga de inval deed, waren het laboratorium en een drooginstalla tie in vol bedrijf. De politie kon de werkruimten eenvoudig binnen komen. Nergens was een deur op slot. De electriciteit die benodigd was voor de fabricage van het ruwe produkt werd buiten de meter om betrokken. De woning zelf ver- kreeg de electriciteit wel via de me ter. Voor de fabricage van het ruwe produkt is krachtstroom nodig. De politie vermoedt dat de daders niet onnodig de aandacht op zich wil den vestigen door een erg hoog stroomverbruik. Dat er deson danks toch op de producenten van de amfetamine werd gelet, konden zij niet voorkomen. De politie Uit Friesland en uit Gro ningen hadden aanvankelijk onaf hankelijk van elkaar al verschil lende tips van omwonenden gekre gen dat er iets vreemds aan de hand was met de boerderijen in Doezum en Makkinga. Er kwam 's avonds op gezette tijden bezoek. Er werd regelmatig van alles vervoerd en het rook er vaak merkwaardig scherp. Ook rookte de schoorsteen op minder voor de handliggende tijdstippen. Het gerechtelijk laboratorium te Rijswijk heeft gisteren bevestigd PAGINA 17 dat het hier ging om een zeer om vangrijke produktie van amfeta mine. Volgens medewerkers van dit laboratorium is deze produktie- keten de grootste die tot nu toe door hen is aangetroffen. De produktie- keten in de drie verschillende plaatsen was goed voor het afleve ren van een 30 kilo zuivere amfeta mine per week. Of dat ook werke lijk is afgeleverd is tot nu toe niet bekend. De politie heeft ook nog geen idee om hoeveel amfetamine het gaat, die is vervaardigd. Het vermoeden bestaat dat er hoeveel heden naar Scandinavië zijn geëx porteerd. Harde bewijzen kan de politie daar echter niet voor geven. De arrestanten ontkennen over igens dat zij bezig zijn geweest met de aanmaak van amfetamine. Het zou een produkt zijn dat uiteinde lijk parfum zou moeten worden. De gearresteerden zijn mannen van 29,34 en 40 jaar en een vrouw van 32 jaar. Drie van hen komen in de politie- annalen voor en wel in verband met verdovende middelen. Behalve het produktiemateriaal, de grondstoffen en de zuivere amfe tamine, die volgens het gerechtelijk laboratorium van redelijke kwali teit was, werden nog verschillende andere goederen aangetroffen. In enkele woningen kwamen schilde rijen tevoorschijn van bekende Nederlandse meesters. De politie weet nog niet hoe deze schilderijen daar komen, of ze echt zijn en waar ze vandaan komen. De bezwaren van Dolf Coppes (PPR) richten zich voornamelijk tegen schade aan de natuur en het gebruik yan vergiftigde eieren. In zijn vragen aan minister Van der Stee van Landbouw en Visserij en staatssecretaris Meijer van CRM verzoekt Coppes een eind aan de zaak te maken. Intussen weigeren de betrokken instanties commentaar te geven op de beschuldigingen van Kri tisch Faunabeheer. De Haagse Waterleidingmaatschappij, die eigenaar van Meijendel is, wenst alleen vertrouwelijk over de zaak te spreken en het Haagse ge meentebestuur verwijst naar de antwoorden op de vragen van mevrouw Burgers. De Wasse- naarse gemeenteraad heeft nog niet over de zaak gesproken. De brief van Kritisch Faunabeheer ligt voor advies bij B. en W. HANS MEIJES NICOSIA (UPI) - De Libanese re gering heeft de censuur, die zij maandag instelde voor de binnen landse pers, nu uitgebreid tot alle in Libanon werkende media. Onder de maatregel vallen thans ook alle correspondenten van buitenlandse bladen, persbureaus, radio en tele- Sanctiemaatregelen zijn niet be kendgemaakt, maar vermoedelijk lopen overtreders het gevaar van strafvervolging of uitwijzing. regels betreffen in het bijzonder censuur vooraf op nieuwsmateriaal dat via bovenge noemde categorieën het land ver laat of binnenkomt. De censuur geldt voor alle berich ten, of de verzending nu per telex geschiedt of per post, telefoon, ra dio, foto of film. Vijf kopieën van elke publicatie moeten worden ingeleverd bij het directoraat van de openbare veilig heid, zo luidt het voorschrift. Daarvoor moeten de correspon denten naar een gebouw dat in het overwegend christelijke deel van Beiroet ligt, een gevaarlijke en tijd rovende tocht. Officiële bekendmakingen mogen uiteraard gepubliceerd worden, maar voor het overige nieuws geldt een lange reeks uitzonderingen, zoals berichten die hervatting van de gevechten zouden kunnen uit lokken, de strijdkrachten demora liseren of de nationale eenheid on dermijnen. ■kNEW YORK (UPI) - Mevrouw Elinor Guggenheimer van de Ame rikaanse consumentenbond poseert hier in een Newyorkse supermarkt bij het vak met koffie, waar zij een poster heeft opgehangen, dat de klanten oproept de koffieboycot te steunen door zo weinig mogelijk koffie te kopen. Hier mee wil zij trachten de prijs van de koffie omlaag te krijgen. Mevrouw Guggenheimer vertelde, dat de oproep in heel Amerika weerklank vindt, en dat zij ver wacht dat het koffïeverbruik sterk zal dalen. Het Braziliaanse koffie- instituut in Rio de Janeiro heeft la ten weten dat er voorlopig geen da ling van de koffieprijs te verwach ten is, omdat de oogst erg klein zal zijn dit jaar en de voorraden snel slinken. LEIDEN LEIDEN - Het Leids Informatie en Aktie Centrum (LIAC), een overkoepelende organisatie van Leidse actie- en werk groepen, krijgt van de gemeente geen geld of een gebouw om daar zijn activiteiten in onder te brengen. Die conclusie kan worden getrokken uit een vergadering van de raads commissie voor samenlevingsopbouw, die gisteravond duidelijk liet merken niet veel te voelen voor gemeentelijke steun aan het LIAC. Het LIAC had in een brief aan de gemeente gevraagd om een ge bouw ter beschikking te stellen ter grootte van 600 vierkante meter vloeroppervlak. Daarin zou o.a. het Leids Filmhuis in worden onder- Na vakantie nieuw lokaal Pacellischool? LEIDEN - Als alles meezit, heeft de rk Pacellischool aan de Damlaan misschien direct na de zomervakantie een nieuw mobiel lokaal erbij. Deze verwachting sprak we thouder Tesselaar (onderwijs) gisteravond uit tijdens een raadscommissievergadering. De lagere school is zo hard ge groeid dat er bij gebrek aan ruimte een speellokaal van de naast liggende kleuterschool moest worden opgeofferd. Dit terwijl de school in mei van het vorig jaar al een verzoek om medewerking by de ge meente had ingediend voor een nieuw lokaal. De behande ling van deze aanvraag was echter aanzienlijk vertraagd. Tesselaar liet gisteravond we ten dat een nieuw mobiel lo kaal niet eenvoudig is, omdat zo'n lokaal f 176.000 kost, wat voor de gemeente (bij tien jaar afschrijving) een onrendabele last betekent van ongeveer 50.000 gulden. Inmiddels is er een plan voor een nieuw lo kaal, dat eerst nog naar de rijksinspectie moet en vervol gens in de gemeenteraad aan de orde zal komen. gebracht, de actiegroep Gaiapolis (distributie van onbespoten groen ten), de werkgroep Zuidameri- kaanse Indianen, Boycot Outspan Aktie-komitee, het muziekgezel schap D'Onderste Steen etc. De bedoeling was vooral deze groepen één centraal adres te krijgen, zodat belangstellenden gemakkelijk de weg zouden kunnen vinden. Iets dergelijks is ook van de grond ge komen in Utrecht en in Amster dam. In het gebouw zou ook de Studenten- en Aktiegroepen Drukkerij gevestigd moeten wor den, die nu is gehuisvest in het voormalige schoolgebouw aan de Caeciliastraat. PvdA-fractievoorzitter Meijer zei er weinig voor te voelen om dit „territorium-instinct" te subsidië ren. „Als je in Leiden als politieke groepering ergens voor een paar avonden per week ruimte wil heb ben, gratis of desnoods voor een paar tientjes, dan lukt dat best. En actiegroepen moeten de boer op, de wijken in. Die moeten niet in een eigen hokje wegkruipen", zei hij. Wel voelde hij ervoor om het Leidse Filmhuis en bijvoorbeeld het mu ziekgezelschap d'Onderste Steen uit de reeks van de actiegroepen te lichten om te bekijken of er voor deze clubs in de sectoren waarin ze thuisbehoren (cultuur) ruimte be schikbaar is. Die opvatting werd door de meeste commissieleden gedeeld. Alleen het raadslid Van Oosten (PPR) vond dat de ge meente het verzoek van het LIAC moest honorerern. LEIDEN - EEN KRO-televisieploeg heeft gisteren opnamen gemaakt in de bibliotheek van de I^eidse teit. De opnamen zijn bestemd voor een populair wetenschappelijk programma, waarin vragen van kijkers, worden beantwoord. In de Universiteitsbibliotheek werden gisteren verschillende westerse en oosterse hanschrif- ten gefilmd, om de kijkers een indruk te geven van de verschillende schfiftsystemen die er bestaan in de wereld. Wanneer de opnamen zullen worden uitgezonden kon de KRO vanochtend nog niet meedelen. LEIDEN - Het omstreden plan D voor het toekomstige academisch ziekenhuis - half nieuwbouw en half renovatie op het bestaande ziekenhuisterrein - komt helemaal niet in de buurt van het programma van eisen zoals dat door het minis terie van Onderwijs en Weten schappen is opgesteld. Dat zei gis teren ir. J. de Graaf, bestuurslid van het Academisch Ziekenhuis, bij de presentatie van een informatie krant over de nieuwbouwplannen. Het AZL en de Leidse universiteit hebben besloten een uitgebreide publiciteitscampagne te gaan voe ren om de bevolking van Leiden en naaste omgeving zoveel mogelijk te betrekken bij de discussies die - al jarenlang - over de nieuwbouw plannen voor het AZL gevoerd worden. Daartoe is deze week huis aan huis een informatiekrant ver spreid, die nog een vervolg zal krij gen. Ir. de Graaf deelde gisteren mee nog geen oordeel te kunnen geven over plan D. Dit plan werd, zoals Voor opknapbeurt Leidse wijk LEIDEN - Voor de rehabilitatie van de Haver en Gortbuurt zal zo snel mogelijk een tijdelijk project leider aangesteld worden. Daar naast zal de gemeente proberen een algemeen projectleider te werven die zich naast de wijk verbetering van de Haver en Gort ook bezig zal houden met andere projecten. Dit bleek uit een discussie die gis teravond in ruimtelijke ordening is gevoerd in aanwezigheid van de projectgroep voor de Haver en Gortbuurt. Voor zitter Logtenberg van de project groep, waarin ambtenaren en be woners zitten, bestreed dat er nog weinig gedaan was aan de rehabili tatieplannen voor de Haver en Gort. Logtenberg, hoofd van de af deling stadsontwikkeling van de gemeente, somde een paar resulta ten op: voor de bouw van een aantal woningen langs de Kraaierstraat wordt een plannetje ontworpen, alle pakhuisjes naast het Teve- lingshofje zijn aangekocht, en er is een plan gereed om de 38 hekjes woningen tot negentien woningen te renoveren. De prijs van deze laat ste onderneming is echter bijzon der tegengevallen, vertelde Log tenberg. LEIDEN - Leden van de PPR- Leiden staan morgen in een markt kraam bij de Hartebrugkerk op de Haarlemmerstraat, om met de Leidse bevolking te discussiëren over kernenergie. Ook zal er bij de marktkraam een zonne-collector worden opgesteld als voorbeeld van alternatieve energie. LEIDEN - Er zal bij de gemeente naar worden gestreefd om wijkco- mité's zoveel mogelijk in te schake len bij gebeurtenissen in de wijk. Dat beloofde wethouder Tesselaar (samenlevingsopbouw) aan een de legatievan de Stichting Wijkcomité De Kooi, die in december vorig jaar een boze brief aan de gemeente had geschreven omdat het wykcomité te weinig bij bepaalde gebeurtenis sen in de wijk betrokken was ge weest. Volgens voorzitter Werter van het wijkcomité betrof dat met name de plannen voor de aanleg van de Su- Wijkcomités ingeschakeld matrabrug - „We werden voor een voldongen feit gesteld" - en de planbegeleidingsgroep voor de re novatie in de Kooi. Ook noemde hij twee actieve comité-leden, pater De Ponti en Hanneke de Winter, tij dens het recente bezoek van Ko ningin Juliana aan de wijk, min of meer „terzijde waren geschoven zonder toelichting". Een ander co mitélid zei dat de direct omwonen den van de plaats waar de Suma- trabrug moet komen, de plannen uit de krant moesten vernemen. Voorzitter Werter noemde vervol gens het voorbeeld van de op han den zijnde rioleringswerkzaamhe den in de Kooi. „Dat lazen we in de krant", zei hij. „En als de gemeente nou een hoorzitting organiseert, dan komen er misschien tien men sen, maar als u nou het wijkcomité vraagt om mee te doen, dan kunnen wij misschien meer mensen berei ken en stimuleren". Dat de projectgroep uiteen is geval len komt door het vertrek van twee ambtenaren van gemeentewerken die projectleider en secretaris van de projectgroep waren. De project groep is nu-weer met drie mensen aangevuld. Marie-Anne Koning (PvdA) en M. G. J. Ham (CDA) hadden kritiek op de trage sollicitatieprocedures, waardoor het nog enige maanden zal duren voordat de opengevallen plaatsen op Gemeentewerken weer bezet zullen worden. Wethouder Waal: "Precies, dat is inderdaad een probleem". Oud-wethouder Ham: "Dat was het in mijn tijd al". Vanuit de projectgroep kwam de suggestie om alvast die huizen te slopen waar groenvoorzieningen zullen komen. Daarmee zou een tastbaar begin kunnen worden ge maakt met het opknappen van de buurt. Met leedwezen werd gecon stateerd dat de particuliere renova tie in dit gebied veel sneller van de grond komt dan die van de gemeen te. bekend, vorig jaar december in derhaast ter tafel gebracht door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Daarvóór was er in het kabinet al verschil van mening ontstaan tussen minister Gruijters en de bewindslieden van Volksgezondheid en Onderwijs en Wetenschappen. Gruijters was een tegenstander van het zg. plan C (nieuw ziekenhuis naast en gedeel telijk aansluitend op het bestaande) en voelde het meest voor plan D, dat via deze krant voor het eerst in de publiciteit kwam. De besturen van het AZL en de universiteit zijn echter van mening, zo bleek gisteren, dat plan D onvol doende informatie geeft. Het plan heeft een louter stedebouwkundig karakter en gaat helemaal voorbij aan aspecten van Volksgezond heid, Onderwijs en Onderzoek, al dus de besturen. Inmiddels wordt er door deskundigen driftig aan gewerkt om de plannen C en D, uit gaande van een eerder door het mi nisterie van Onderwijs eri Weten schappen opgesteld programma van eisen, met elkaar te vergelijken. De kerngedachte van het plan C is dat er een aaneengesloten complex komt met centrale diensten voor wat betreft specialismen, verple ging, onderzoek en onderwijs. In plan D, zo werd gisteren duidelijk gemaakt, is dat niet of nauwelijks in te passen. Overigens zullen het AZL en de universiteit vóór 1 fe bruari hun oordeel geven, zoals door het kabinet was gevraagd. Uiterlijk 1 maart zal het kabinet dan beslissen. W afelproduktie- bedrijf mag komen LEIDEN - In drie garageboxen aan de Brandt Buyskade (nabij het Jacques Urlusplantsoen) zal een wafelproduktiebedrijf gevestigd worden. B en W< hebben hiervoor aan de Hazerswoudenaar A. van Reeuwijk toestemming gegeven, ondanks bezwaren, die er onder omwonenden tegen de vestiging van een dergelijk bedrijf bleken te bestaan. Wel stelt het college als voorwaarde „dat indien blijkt dat door omwonenden hinder van stank wordt ondervonden de no dige maatregelen zullen worden ge troffen en indien blijkt dat deze maatregelen zijn het bedrijf zal moeten worden verplaatst." BESTUUR AZL:

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17