Raad van Europa op de bres voor het reptiel Extra prikkel voor Vultink in strijd nationale titel 47/1 Andorra wil van prinsen af In de soep of als tas WK praktisch 'bij hem thuis' Ruiter geschorst door Anderlecht Slalomtitels voor Esser en Drommel Betty Stöve kansloos tegen Wendy Turnbull VRIJDAG 7 JANUARI 1977 AMSTERDAM - De Britse pla tenmaatschappij EMI heeft giste ren het contract beëindigd met de yfsex Pistols", een popgroep die van zich doet spreken door in het open baar te spugen en te braken. De „Sex Pistols" zijn vertegenwoordi gers van een stroming, die zich Punk Rock noemt en een produkt heet te zijn van jeugdwerkloosheid. Op de foto verscheuren de leden van de groep die in Amsterdam zijn voor een optreden in Paradiso, een poster die EMI voor hen liet maken. De manager van de Sexpistolen vecht het besluit bij EMI aan. Hij meent dat het besluit eenzijdig is genomen. PARIJS - De Franse President Gi- scard d'Estaing, een van de twee prinsen van het kleine vorstendom Andorra in de Pyreneeën, doet niet genoeg om zijn jaarlijkse schatting van 230 gulden te kunnen innen. Dat is de mening van Andorra's plaatselijk bestuur en van de eerste politieke partij die ooit in het vor stendom is opgericht. Door Paul Webster Overigens is Andorra zo groot als een van de Flevopolders, er even min van overtuigd dat zijn tweede prins, de bisschop van Urgel in Spanje, recht heeft op vijftien gul den, twaalf kazen, twaalf kippen, twaalf patrijzen en zes hammen. Het is nu ook weer niet zo dat An dorra in het geweer is gekomen (het heeft geen eigen leger), maar het In Groenlo - over tien weken - mag Hans Vultink niet ontbreken. Om zeker te zijn van deelneming bete kent dit Nederlands kampioen schap een heilig moeten. Dat is Schaken HOOFDKLASSE Philidor Leeuwarden-BSG; Rot- terdam-VHS, Charlois-Philidor Leiden, Watergraafsmeer-Eindho- ven, ASC-UTRECHT EERSTE KLASSE Moerwijk-Spangen, SMB-DD, Maastricht-Philidor Leiden 2, LSG-Eindhoven, Paul Keres-Den Haag Badminton EERSTE KLASSE DKC 2-BC Leiden, Veglo-Vliet- wijk, Avanti-Rotterdam Handbal "EERSTE KLASSE Sittardia-Fortuna, P/Forehol- te-EBHV, Zonnebloem-Athene, Hellas 2-SVM, Walcheren-Ancora traditionele doorgangshuis van smokkelwaar tussen Spanje en Frankrijk heeft een beweging op gericht die „een waarachtige de mocratie" moet stichten, na zeven honderd jaar bevoogding door zijn buren. De Andorraanse Democratische Ascociatie (ADA) werd deze maand opgericht na de klinkende over winning van pro-onafhankelijk heids kandidaten in de verkiezin gen voor de Algemene Raad. De succesvolle politici beschuldigden president Giscard en de bisschop van "laksheid" in Andorraanse za ken. Hoewel het maar zevenduizend in woners telt, zet Andorra zich steeds meer af tegen Frankrijk en Spanje sinds die twee landen twee jaar ge leden zonder enige inspraak het toezicht op de buitenlanders over- Prins" Giscard en de bisschop namen die maatregel nadat bekend was geworden hoeveel buitenlan- voor Vultink een extra prikkel. Die had hij nodig, want door 30 Neder landse, vier Europese en drie we reldtitels werd hij gelouterd. In Wychen was Vultink inderdaad geïnspireerd. Zowel in de eerste als de tweede ronde was hij de beste. Velthuis werd geklopt in acht beur ten, Vet moest er in tien beurten aan geloven. Op de eerste dag was Vultink de enige die erin slaagde de ballen als een haast onbeweeglijk trosje op de kaderlijn aan elkaar te rijgen. Tussen bijzonder fraaie se ries van 142 en 129 door maakte hij ook fouten als gevolg van verslapte concentratie. Dat gebeurde zowel tegen Velthuis als tegen Vet echter op momenten dat hij ver voor stond. Tegen Vet bleef Vultink op 298 ste ken. Opnieuw Vet had zijn keu al uitelkaar ge schroefd en moest toen opnieuw aan de tafel. Hij moest er 127 maken om voor sensatie te zorgen. Dat lukte niet, al kwam hij ver met 71. Vet had het onder normale om standigheden misschien kunnen volbrengen, maar gisteren niet. ders er profiteren van de uitwijk plaats in de bergen; ongeveer 18.000. De meesten zijn Spanjaar den die krottendorpen in de twee valleien van Andorra hebben opge trokken. Zij komen aan de kost door smokkel, als verkoper in de belastingvrije winkels of door ge woon in Frankrijk te werken. Het toezicht op de buitenlanders geeft de Franse en Spaanse politie nu het recht om in Andorra arresta ties te verrichten. Dat moet officieel de smokkelhandel tegen gaan, maar bij Spanje sprak de vrees mee dat Andorra een doorgangshuis zou worden voor politieke bewegingen. Frankrijk was ook bezorgd over de snelle ontwikkeling van een nieuw belastingparadijs. De bewoners van het prinsdom vonden de maatregel maar aanma tigend en in de Raadsverkiezingen behaalde de "anti-prinsen kandidaten" dan ook tien van de twaalf zetels. De Raadsleden heb- Maandag had hij aan de gril van zijn auto zijn linkerduim opengehaald toen hij een lamp wilde verwisse len. De dokter moest zijn duim met vier hechtingen "repareren". Vet "Bij harde stoten verga ik van de pijn. Ik kan echt niet normaal bil jarten met die duim. Doodzonde, want ik had als een idioot getraind voor dit kampioenschap". Nadat Vet bij een zware pique was gesneuveld maakte Vultink de res terende twee caramboles en nes telde hij zich met veruit het beste moyenne op de eerste plaats. Ach ter hem staat - met eveneens twee overwinningen - Jean Bessems, de koning van de oppositie. Bessems is altijd gevaarlijk voor Vultink. Dat ondervond hij meermalen, maar recentelijk nog in het kam pioenschap 71/2 in Hoensbroek. Bessems won de directe confronta tie met Nederland s begaafdste kadrist en greep de titel. De Lim burger bereidde zich op de titel strijd 47/1 ook uitstekend voor. Hij was meer dan tevreden na de eerste dag. "Op moyenne kan ik het nooit redden tegen Vultink, maar in de finale kan ik hem misschien klop pen. Ik moet alleen maar winnen tot de finale en tot nu toe ging dat goed". Geen verrassing Nog slechts twee koplopers in Wy chen na de eerste dag. De favorie ten aan de leiding, hetgeen geen verrassing mag heten. Toch blijven verrassingen mogelijk. De streek- favoriet Willy Steures bijvoorbeeld herstelde zich in de tweede ronde voortreffelijk van een slechte eerste partij. Hij bracht Piet Dekker, die in de openingsronde had gewonnen van Van Deventer (ook een supirse) ben al gedreigd om gezamenlijk af te treden als Giscard en bisschop Marti y Alanis niet snel bij elkaar komen om Andorra's financien te herzien. De Raad wil onmiddellijk de indirecte belastingen verhogen en inkomstenbelasting invoeren. De opbrengst daarvan moet de groeiende bevolking van Andorra ten goede komen. De Franse regering houdt de toe stand scherp in het oog en maakte zich in het bijzonder zorgen over de oprichting van de politieke partij: honderden mensen kwamen naar de eerste vergadering. "U moet beseffen dat de vallei altijd door dezelfde families is bestuurd en hun besluitvorming is erg naar binnen gericht", zei een Franse ambtenaar. "Ze konden hun onaf hankelijkheid behouden dankzij hun afgesloten ligging in de bergen. Zelfs tegenwoordig is het niet ge makkelijk er achter te komen wat de Andorrezen uitdenken wanneer de winter over de vallei neerdaalt". SPORT w een forse nederlaag toe. Dekker onderging het pak slaag gelaten. Dat had zijn reden: "Ik voel me zo slap als een vaatdoek". Dat zei Dekker al voor het begin van het toernooi. "Dat komt omdat ik drie dagen niets heb gegeten door een voedselvergiftiging". Met zwabbe rende benen viel Dekker onder de druk van Steures van zijn voetstuk. Sundquest de vierde gegadigde voor de eereplaatsen was al eerder afgevallen. Hij was tegen Van De venter andermaal één en al wissel valligheid. Honderdzestig miljoen jaar lang waren zij de heersers van de aarde. De meeste van hen, met als mach thebbers de reuzehagedissen, ver dwenen zeventig miljoen jaar gele den van het wereldtoneel. De zoog dieren namen de fakkel van de evo lutie te land over. Thans is het machtigste zoogdier, zo niet het machtigste dier aller tijden, de mens, bezig de laatste afstamme lingen van de reptielen de laatste duw te geven. De dieren die gedu rende een heel aardetijdperk, het mesozoicum, op hun manier de vooruitgang van het leven dienden, zijn niet meer nodig, zo zal het wel zijn. Wat er van de reptielenklasse is overgebleven eindigt als kijkdier achter glas, in de soep of als laars en tas. Want de mens is natuurlijk het beste wapen, als er iets moet wor den uitgeroeid. Door Mark Glotebach Een nog honderd miljoen jaar ou dere tak aan de levensboom wordt gelijktijdig afgehakt. Die van de amfibieën, die de brug sloegen waarover het leven uit het water naar het land kon kruipen. Uit hen kwamen het reptiel, het zoogdier en de vogel voort. Schakel na schakel van de keten der levensvormen verroest en valt af. Dat hoort zo en er is niets tegen te doen. En het getal aan jaren per schakel placht vele nullen te tellen. Tot de mens de vijl ter hand nam zodat het tegenwoordig met een of twee nullen bekeken is. Verontrusting Die versnelde afbraak verontrust de weidenkenden onder ons al enige tijd. Een keten met een echte Uitslagen (caramboles, beurten, hoogste serie, moyenne) Bessems 300 14 70 21,42 Vet 141 14 61 10,07 Van Deventer 275 22 114 12,50 Dekker 300 22 80 13,63 Velthuis 52 8 28 6,50 Vultink 300 8 142 37,50 Sundquest 300 18 114 16,66 Steures 212 18 41 11,77 Steures 300 12 87 25,00 Dekker 119 12 31 9,91 Sundquest 203 18 55 11,27 Van Deventer 300 10 75 16,66 Vet 244 10 71 24,40 Vultink 300 10 129 30,00 Bessems 300 11 129 27,27 Velthuis 124 11 71 11,27 Stand (resp. punten, hoogste serie, gem.): Vultink 4 142 33.33 Bessems 4 129 24.00 Steures 2 87 17,06 Van Deventer 2 114 14.37 Sundquest 2 114 13.97 Dekker 2 80 12.32 Vet 0 71 16.04 Velthuis 0 71 9.26 schakel, die van de mens, plus wat bijschakeltjes, die van honden, kat ten en vee, mag geen sieraad meer heten om de hals van de natuur. Maar zoals gebruikelijk is in mense lijke kringen is genoemde veron trusting slechts zinvol indien zij doordringt in de politiek, de beste ding van de macht. Dat hebben tal loze actiegroepjes reeds gemerkt toen zij alleen goedwillenden op vergaderingen wisten te krijgen en geen politici. De heilige veront waardiging haalde niets uit. De Raad van Europa is een orgaan dat zich dikwijls begaan met de na tuur toont. En dat althans gehoor vindt bij de ministerraad van de negentien aangesloten landen. De betreffende ministers hebben te horen gekregen dat bijna de helft van de reptielen van Europa en eenderde van de amfibieën op de rand van de afgrond staan. Voor 47 reptielensoorten is de overlevings kans 45 procent, voor 13 amfibieen soorten 30 procent. Van de vogels overlijdt 10 procent door toedoen van de mens, van de zoogdieren 12 procent. Dat zijn dan wezens over wie "we altijd veel bezorgder zijn. Reptielen en amfibieën leven veel meer in het verborgene en staan verder van ons af. Deskundigen van de Raad van Eu ropa, die de cijfers verstrekten, noemen de handel in dieren de ern stigste bedreiging. D.e raad heeft de ministers een lijst van aanbevelin gen doen toekomen om de slangen, schildpadden, kikkers en wat dies meer zij nog een nulletje meer te schenken en ons mensen zodoende wat meer natuurgenot en zelfres pect. Zo fijn is het niet een vernieti gingsinstrument te zijn. Mogen de ministers er in slagen het woord aanbevelingen te ontmantelen tot bevel. Actie Reservaat. Onaantastbaar toe vluchtsoord. Niks ervan. Onui troeibare kreten als „onze belan gen" en „wij hebben recht op" schetteren de weg vrij voor tanks, bulldozers en walsen die het smo kende spoor van de menselijke opmars trekken. De laatste toe vluchtsoorden niet sparend. De Raad van Europa ziet ook dit met smart aan. In het besef dat elke aan tasting een verlies voor altijd bete kent. Vernietiging van een reser vaat in een zeker land kan andere landen, ook in andere werelddelen, beroven van bepaalde dieren. Dat geldt in het bijzonder voor trekvo gelsoorten. Precies een jaar geleden verbonden de parlementen van negen landen zich, op aansporing van de Raad van Europa, vogelreservaten van internationaal belang te behouden. Het waren Iran, Finland, Noorwe gen, Australië, Zweden, Grieken land, Zuid-Afrika, Bulgarije en Groot-Bnttannië. Pijnlijk ontbreken hier de namen van landen die anders de mond vol hebben over handhaving van an dere dan materiele waarden. Waar blijft, om een naam dicht bij huis te noemen, Nederland met, bijvoor beeld, zijn Waddenzee? De handte kening van dit land van belang- en rechthebbers zal waarschijnlijk pas worden geplaatst wanneer blijkt dat uit zo'n echt groot natuurgebied (met kruimelwerk houdt men de goedwillenden zoet) geen slaatje meer te slaan valt. Toch blijft de Raad van Europa zijn best doen. Een actie tot behoud van vogelreservaten is begonnen en zal volgend jaar helemaal op toeren komen. In naam van het leven, al is dat oneconomisch. Zo raken we snel door de laatste reptielen heen. WYCHEN - Alleen de sterken bleven over na de eerst dag van het toernooi om het Nederlands biljartkampioenschap anker kader 47/1: Hans Vultink en Jean Bessems. Naar het zich gisteren liet aanzien zullen zij in het weekeinde gaan uitmaken wie kampioen wordt en mag afreizen naar Nancy (Europese kampioenschappen van 17 t/m 20 februari) en mag deelnemen aan het wereldkampioenschap in Groenlo (van 24 t/m 27 maart). Dat laatste is bij wijze van spreken bij Hans Vultink in huis dus moet Vultink kampioen worden. Tenslotte is het nog niet voor 100 procent zeker dat de nummer twee van Wychen ook mag deelnemen aan die wereldtitelstrijd. Jean Bessems: altijd gevaarlijk BRUSSEL - Jan Ruiter, doelman van Anderlecht, is gisteren door het bestuur van de Belgische club geschorst. Ruiter moest verschijnen voor een beperkte delegatie van het clubbestuur om zich te verantwoorden voor uitlatingen in een Nederlands voetbal weekblad en zijn niet ver schijnen bij de bekerwedstrijd tegen Olympic. Ruiter nam niets van zijn verklaringen terug over voorzitter Vanden Stock en trainer Goethals. Hij werd onmiddellijk geschorst tot de eerstvol gende vergadering van de voltallige raad van beheer. Hij mag dienten gevolge ook niet deelnemen aan trainingen. Er zijn geen financiële sanc ties tegen de Nederlandse international genomen. De Nederlandse spoorwegen hebben een extra trein ingezet voor onge veer 1000 supporters van FC Utrecht, die hun club zondag in Rotterdam tegen Feyenoord willen zien spelen. De fans zullen worden begeleid door leden van de spoorwegrecherche. In totaal worden ongeveer 5000 Utrechtse supporters in "de Kuip" ver wacht. Er kunnen geen bussen worden ingezet, omdat verhuurders van touringcars daartoe niet meer bereid zijn. In het verleden werd voor duizenden guldens schade aangericht in de bussen, die Utrechtse sup porters vervoerden. VAL D'ISERE - Linda Esser en Mario Drommel hebben gisteren in Val d'Isere tijdens de strijd om de Nederlandse skikampioenschappen res pectievelijk bij de dames en de heren de slalom gewonnen. Bij de dames werd Katusha Esser, het zusje,van de winnares, tweede. Bij de heren eindigde Lody Pieters, die woensdag de reuzeslalom won, als tweede. Evenals vorig jaar is Jochen Danneberg (Odl) als eerste geëindigd in het traditionele Vierschansentoernooi van de skispringers. Danneberg ein digde in de laatste wedstrijd, die gehouden werd op de schans van Bischofshofen, als derde achter de Zwitser Walter Steiner, die in het totaal klassement de tweede plaats voor zich opeiste, en de Oostenrijker Karl Schnabl. WASHINGTON - In de tweede ronde van het Virginia Slims tennistoer nooi in Washington is Betty Stove, die als vierde was geplaatst, uitge schakeld door de 24-jarige Australische Wendy "turnbull. Betty Stöve veroverde slechts twee games: 0-6, 2-6. In het dubbelspel kwam Betty Stöve met haar Tsjechische partner Mar tina Navratilova wel een ronde verder. Zij versloegen de Roe meens/Tsjechische combinatie Florenta Mihai en Renata Tomanova in twee sets: 6-2, 6-3. Guillermo Vilas en John Alexander hebben zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de open Australische tennistitels in Mel bourne. De Argentijn schakelde in de kwartfinales de Australische Da- vis cup-speler Ross Case in vier sets uit 6-4,7-5,1-6,6-3. De partij, die in een verzengende hitte van 37 graden celsius werd gespeeld, duurde ruim anderhalf uur. John Alexander versloeg Arthur Ashe: 6-3, 6-4, 4-6, 7-6. De overige par tijen in de kwartfinales worden vandaag gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15