Voorbereiding schaatstop verre van ideaal Malikov snel: 38.08 sec Vic Bartolome: "Er hangt iets in de lucht bij M/Leiden' Rentree Arie Swagers in topteam Spartaan Forum van SMAC over blessures in sport Stage in Inzeil mislukt Spasski zal zich niets van bond aantrekken VRIJDAG 7 JANUARI 1977 LEIDEN - De eerste wedstrijd van het nieuwe jaar brengt de basketballers van Mercasol Leiden al direct in de ring (morgenavond om 19.00 uur) tegen landskampioen en lijs taanvoerder Kinzo Amstel veen. Een tegenstander die normaal gesproken veel te sterk is voor de laaggeplaatste Leidse eredivisieploeg. Am stelveen, de best gesponsorde Nederlandse formatie, be schikt namelijk over twee Amerikanen van topklasse (Joe Wallace en Owen Wells, laatstgenoemde fungeert in feite als de grote publiektrek- ker) en over maar liefst 5 zoge naamde Nederlandse Ameri kanen. Amerikanen van Ne derlandse herkomst of Neder- landres Nederlanders een Amerikaanse snit. Amstelveen heeft dit seizoen pas tweemaal een nederlaag moeten incasse ren in de Nederlandse compe titie, daarbuiten werd de ploeg van eigenaar-coach Theo Kinsbergen echter verschil lende malen op een pak slaag getrakteerd in de strijd om de Europa Cup voor landskam pioenen. Leiden wist in de voorgaande wedstrijd tegen Amstelveen iets meer dan één helft aan de positieve kant van de score te blijven, daarna moest de for matie van coach Hennie Blom (morgen met Roy Levsner er bij) duidelijk het onderspit delven. Toch is men bij Leiden niet helemaal pessimistisch en stelt met name de boomlange Amerikaan Vic Bartolome: „Er hangt iets in de lucht. Ie dereen is het imago van de liezer zat en is gebrand op een stunt. Misschien al tegen Am stelveen". Na Leiden komt VAK Stars/LISC in actie tegen OSG Utrecht. Een duel tussen lijs taanvoerder en degradatie kandidaat, waarbij de onges lagen Leidse ploeg met de nieuwe aanwinsten John Rahn en Wim Petrici weinig pro blemen zal kennen. Vanavond speelt Lisse in de competitie van de tweede divisie C tegen Zodiac. Een goede gelegenheid voorde pupillen van Aad Baak •- Bartolome om hun positie in de midden moot te verstevigen. In de eer ste klasse v^n het district wordt vanavond in de sporthal aan het Broekplein (Meren- wijk) de topper afgewerkt tus sen Leiderdorp en Leiden Trotters. Leiderdorp heeft pas één verlieswedstrijd opgelo pen, de Trotters al drie, maar desalniettemin kan deze krachtstrijd tussen oud en jong „Bona Stars" beslissend zijn voor het kampioenschap. LEIDEN - morgenmiddag be gint LKV De Spartaan aan het tweede gedeelte van de competi tie met de wedstrijd tegen KV Sneek. De ploeg uit het noorden van het land is de zwakste in de af deling, er werd nog geen wed strijd gewonnen. Koploper LKV De Spartaan zal zeker niet vo luit behoeven te draaien om Sneek een nederlaag te bezor gen. Toch stelt coach Brandt zijn sterkste team op, dit om het ritme van zijn topmensen niet te verstoren. Arie Swagers maakt na een periode van afwezig heid, zijn rentree in het eerste team. Vermoedelijk zal ook John ten Brinke weer van de partij zijn, omdat Sam Holswilder deze week bij het trainen een lichte blessure heeft opgelopen. De ploeg is als volgt samenges teld: Fred Marijt, Arie Swagers, John ten Brinke, Heyman Fi- lippo en Dirk van 't Riet. De Spartaan heeft overigens bij de bond een protest ingediend om trent het vaststellen van de data waarop de wedstrijden om de nationale clubtitel zullen plaatsvinden. Volgens De Spar taan moeten namelijk binnen het tijdsbestek van één maand vijfmaal optreden voor zeer be langrijke wedstrijden, waar onder de Nederlandse kam pioenschappen. „We staan voor een onmogelijke opgave", aldus Theo Brandt. ,fliet alleen is het uitgesloten, dat mijn mensen in zo'n korte tijd topprestaties kunnen leveren, maar het is nog onverantwoord ook". LEIDEN - Het sport medisch advies centrum (SMAC) zal in samen werking met de Leidse sportstichting op maandag 21 februari een bijeenkomst organiseren in het restaurant van het zwembad De Zijl. Inleider is die avond dr G. Hermans, orthopedisch chirurg in Hilversum. Hij zal spreken over het onderwerp.„Wanneer mag een speler die genezende is van een enkel- of knieblessure weer in staat worden geacht aan een wedstrijd deel te nemen?" Vervolgens zal ook een forum zich over het onderwerp sportgeneeskunde buigen. De titel van de forumdis cussie is: „Welke behoeften zijn er op het gebied van de sportgenees kunde en welke mogelijkheden zijn er om dit te verwezenlijken in Leiden." Voor het forum zijn uitgenodigd dr. Har Meijer, mevr. Ida Avis-Bal- ker (fysiotherapeute), UVS-trainer Gerard Désar en Feyenoorder Wim Rijsbergen. Een andere bekende voetballer zal op 7 mei het startschot afvuren voor een nationale fiestdag. Jan van Beveren zal in Eindhoven dan o.a. zijn collega's van het eerste elftal van PSV wegschieten. Het ligt in de bedoeling topteams uit elke stad aan deze fietstocht te laten deelnemen. INZELL - Andrej Malikov uit de Sovjet Unie heeft gisteren tijdens de tweede dag van de schaatswed strijden, die meetellen voor het driebanentoernooi, de 500 meter bij de splinters gewonnen. Hij reed in Inzeil 38.08. Zijn landgenoot Koeli- kov werd tweede met 39.18. Mali kov won ook de 1000 meter in 1.18.49. De 1500 meter bij de allrounders werd gewonnen door de Oostduit ser Klaus Wunderlich in 2 min. 02.67 sec. voor de Fin Niitylae 2.03.59 en de Nederlander Ouds hoorn (2.03.79). Op de 5000 meter zegevierde de Oostduitser Manfred Winter. Zijn tijd was 7.20.69. Wun derlich werd tweede in 7.23.22 en legde daarmee beslag op de eerste plaats in de kleine vierkamp van de allrounders. Ton Oudshoorn uit Rijpwetering die de 5000 meter in 7.35,45 als zesde aflegde, eindigde in het eindklassement als vierde. Het eindklassement van de sprin ters werd aangevoerd door Malikov voor zijn landgenoot Koelikov. Bij AMSTERDAM - De voorbereiding van de heren schaatsploeg op het Nederlands kampioenschap, dat dit weekeinde in Assen wordt verreden, is niet ideaal geweest. Het trainingskamp in Inzeil dat Leen Pfrommer met zijn vijf man sterke kernploeg na de kerstdagen betrok, heeft niet die resultaten opgeleverd, die de Nederlandse coach zich had voorgesteld. De eerste dagen was het zo koud dat er niet te lang op het ijs kon worden gestaan en daarna viel de sneeuw zo overvloedig in het Zuid-Duitse wintersportplaatsje, dat ook niet alle trainingen konden doorgaan. ASSEN - Wim Brink van de Deventer ijsclub zal het ko mend weekeinde tijdens de wedstrijd om de Nederlandse schaatstitels in Assen bij de allrounders de plaats inne men van Peter van der Kant. Het oud-kernploeglid be vindt zich in Polen en is niet in staat op tijd in Nederland te zijn. Deorganisatoren hebben overigens een grotere be langstelling van het publiek opgemerkt dan twee en drie jaar geleden, toen de natio nale titels ook in Assen op het spel stonden. De kaarten voor de hoofdtribune (1280 plaat sen) zijn vrijwel geheel van de hand gegaan in de voor verkoop. Men verwacht dat per dag ongeveer 3000 bezoe kers het ijsstadion zullen we ten te vinden. Opvallend is naar verhouding de interesse vanuit de kop van Noordhol land. Vandaar dat Leen Pfrommer en Piet Kleine woensdagmorgen, nadat ze dinsdagavond de ver kiezing van de sportman van het jaar in Amstelveen hadden bij gewoond, weer terugvlogen naar Inzeil, omdat dat, zoals Leen Pfrommer zei, drie ijstrainingen scheelde. „En omdat we er al zo veel gemist hebben, leek het mij het beste om terug te gaan voor die anderhalve dag", aldus Leen Pfrommer. Gistermiddag vertrok de ploeg naar Nederland, maar toen het vliegtuig omstreeks vier uur bo ven Schiphol verscheen was lan den daar vanwege de mist onmo gelijk. Het vliegtuig week uit naar Brussel, zodat van het „avondje thuis" voor de schaatsers en Pfrommer niet veel terecht kwam. Vandaag immers worden ze alweer in Assen verwacht. Consequenties Cosequenties voor het Nederlands kampioenschap heeft dit min of meer mislukte trainingskamp na tuurlijk niet, want alle vijf de rij ders hebben daar evenveel last van. En nu Hilbert van der Duim er toch de voorkeur aan geeft nog een jaartje junior te blijven is er voor het vijftal van Pfrommer weinig te vrezen. De tijden van B-rijders tot nu toe dit seizoen wekken niet de indruk dat zij een bedreiging vopr de kernploeg vormen. Onderling is er echter wel wat te doen, want na de Nederlandse kampioen schappen gaan immers maar vier man verder naar de grote toer nooien. Dit overigens tot onge noegen van Leen Pfrommer, die zijn voorstel om toch met vijf man door te gaan zag wegge wuifd door de Landelijke Tech nische Commissie. BASKETBAL - Het Nederlands kadettenteam heeft in de kwalifica- tiestrijd om het Europees kam pioenschap in West Berlijn zijn tweede wedstrijd gewonnen. Gast land West-Duitsland werd met 50-49 geklopt. DAMMEN - Leidenaar Evert Bron- string komt in de halve finale van de strijd om het nationaal dam kampioenschap, die morgen in Utrecht wordt gespeeld, uit tegen Van der Borst. „Er is van tevoren vastgesteld dat alle kernploegen na de nationale kampioenschappen uit vier man zouden bestaan en we zien geen reden omdat nu te veranderen", aldus Peter de Groot van de LTC. „Bovendien hebben we in het verleden slechte ervaringen ge had met „toeristen", mensen dus die wel bij de groep zitten, maar toch niet starten op een Europees- of wereldkampioen schap en omdat we nu toch maar met drie man mogen uitkomen bij de wereldkampioenschappen is het volgens ons onzin om met vijf man door te gaan". Afvallen Een van de mannen van Leen Pfrommer zal dus moeten afval len en daarom zal er naast de strijd tussen Hans van Helden en Piet Kleine, waarbij de eerste toch wel de grootste kans heeft zijn titel te prolongeren, een hard gevecht ontstaan tussen Klaas Vriend, Jan Derksen en Joop Pasman. Overigens is er voor de „afvaller" en voor die B-rijders die ook nog een kans verdienen dit jaar eindelijk eens iets geor ganiseerd. De nummers 5 tot en met 8 rijden het weekeinde van 15 en 16 ja nuari een interland tegen de Zweedse A-rijders, samen met vier junioren en vier sprinters, zodat ook Henk Gemser twee van zijn rijders niet helemaal in het niet ziet verdwijnen. En deze in terland is niet het enige. Er zal ook nog een zes banen-toemooi in Nederland worden gehouden voor heren, dames en sprinters en in de week voor de wereldkam pioenschappen sprint in Alk maar (25 en 26 februari) wordt het Holland-toernooi weer in ere her steld. Met medewerking van sponsors zal worden getracht ook een nieuw aantal buitenlandse rijders aan de start te krijgen. Het Holland-toernooi zal uit twee of drie wedstrijden gaan bestaan en er wordt op het ogenblik door de LTC druk onderhandeld op welke banen deze wedstrijden zullen worden gehouden. Dames De wens van damescoach Ab Krook is ook door de LTC geho noreerd. Na de Nederlandse kampioenschappen wordt er een i Helden: grootste favoriet voor de Nederlandse titel. dames B-ploeg samengesteld. Trainer van dit groepje van waar schijnlijk zes rijdsters, onder wie twee junioren, wordt de Fries Wiebe Kort, die vorig jaar na het conflict rond Gerard Maarsen een aantal rijdsters, onder wie de la tere kampioene Sijtje van der Lende, onder zijn hoede had. Sijtje van der Lende is ook dit keer de grote favoriete. De 26- jarige Friezin reed een zeer sterk voorseizoen en vooral op de sprint, haar zwakste onderdeel, is ze goed vooruitgegaan. Haitske Pijlman, de snelste Neder landse op het ijs, zal ook geen moeite hebben zich bij de eersten te rijden, maar voor de andere vier leden van de dameskern ploeg is er toch wel enige bedrei ging van buitenaf. Annie Borc- kink is de onbetwiste aanvoerster van dit gezelschap, al reed ze dan ook op het B-kampioenschap niet geweldig. Trainer Ab Krock houdt dan ook wel degelijk reke ning met haar en met het feit dat zij zich in de definitieve kern ploeg zal rijden. „Voor mij is dat geen probleem. Ik heb al eerder gezegd dat ik pas mensen een etiketje opplak als ik zelf iets heb geconstateerd. Ik ken Annie niet, dus we zullen wel zien hoe het gaat. Pas daarna kan ik over haar oordelen." De dames hebben zich op dit kampioen schap voorbereid in NOrg en zijn gisteren verhuisd naar Zeegse, waar dr. Han Lenoble zich ook bij de ploeg voegde. „Om hier en daar wat kalmerends toe te die nen", aldus de Amsterdamse arts. „Want wat kunnen die meisjes zich nerveus maken voor zo n kampioenschap.". Sprinters De strijd bij de sprinters wordt zeer interessant. Nu Eppie Bleeker tijdens de laatste wedstrijd in In zeil zowel Jos Valentijn als Sies Uilkema op de 500 meter versloeg zal er ernstig rekening moeten worden gehouden met de onder wijzer uit Balk. Toch heeft Jos Valentijn de meeste kans zijn titel te prolongeren, maar hij zal zich ten opzichte van Uilkema en Bleeker geen enkele misslag kunnen permitteren. Ook het ge vecht om de vierde plaats zal hier interessant worden. Jan Bazen heeft de afgelopen weken be hoorlijk getraind op zijn 1000 me ter en als zijn 500 meters goed ver lopen zal hij door Kraayeveld, De Jong, Hospes en Casimier moei lijk zijn te passeren. de dames zegevierde Sylvia Burka (Can.). Dries van Wijhe heeft zich op het kunstijs van de Jaap Edenbaan in Amsterdam de snelste getoond in een 100 rondenwedstrijd. Hij had bij de finish van deze enerverende wedstrijd, die werd bijgewoond dooreen kleine 1000 toeschouwers, een voorsprong van 100 meter op twee man van wie Jeen van den Berg tweede werd voor Co Gilling. Bij de dames toonde Atje Keulen zich de snelste. PARIJS - Boris Spasski, de Russi sche ex-wereldkampioen scha ken, is van plan zich niets aan te trekken van zijn bond en wil in ieder geval op 1 april uitkomen in de kandidatenmatch voor het wereldkampioenschap tegen de Tsjech Vlastimil Hort. „Volgens mijn paspoort ben ik niet gerech tigd te spelen", zei Spasski giste ren in Parijs, „maar wat het ge volg ook mag zijn, ik neem het risico". De Russische autoritei ten hebben hem toestemming gegeven met zijn vrouw voor een jaar naar Framkrijk te gaan, maar daaraan de voorwaarde verbon den, dat hij niet aan schaakwed strijden zou deelnemen. In Moskou liet een woordvoerder van de Russische bond echter weten, dat er geen enkel bezwaar bestaat en dat er geen sprake zal zijn van enige maatregel. De voorwaarde was gesteld om te voorkomen, dat hij internatio nale wedstrijden zou spelen op data waarop de bond hem graag aan nationale wedstrijden zou zien deelnemen. Spasski heeft geen contact meer gehad met de bond, maar zei wel te weten, dat Tigran Petrosjan toestemming heeft gekregen in hetzelfde kan- didatentoetnooi uit te komen tegen Viktor Kortsjnoj. Spasski liet doorschemeren graag in Frankrijk te blijven. Indien hij door zijn bond zou worden uitge sloten, Zou hij dat zeker proberen te bewerkstelligen. ,.Als het sportcomité mij officieel toe stemming geeft weer aan wed strijden mee te doen, komt alles in orde. Doet zij dat niet dan moet ik alles eens goed overdenken", aldus Spasski. Negen „volle" grootmeesters zul len van 13 tot 27 januari uitkomen in de grootmeestergroep van het 37ste hoogovens schaaktoernooi in Wijk aan Zee. Het deelnemers veld bestaat uit Barczay (Hon.), Bönm (Ned.), Geiler (Sov.), Kava- lek (Vst.), Kurajica (Jsl.). Ligte- rink (Ned.), Miles (Gbr Nikolac (Jsl.), Olafsson (IJsl.), Siguijons- son (IJsl.). Sosonko (Ned.), Tim man (Ned.). Lotto en toto DEN HAAG - Slechts één deelne mer aan toto 1 van het afgelopen weekeinde heeft alle dertien uitsla gen goed voorspeld. Hij ontvangt bruto 67.728 gulden. Bijna het tien voudige van het bedrag (666.666 gulden) krijgt de winaar van de eer ste prijs (een half miljoen netto) in de lotto. Hij was de enige, die de zes cijfers goed had aangekruist. Ook de tweede prijs in de lotto leverde veel meer op dan de eerste prijs in de toto. Ook -voor dat bedrag (149.496 gulden) komt slechts één man in aanmerking. Lotto week 1: Inleg: ƒ3.147.287,-. Prijzenbedrag: 1.686.939,64 Eerste prijs: eén winnaar, die bruto 666.666,- ontvangt. Tweede prijs: één winnaar, die bruto 149.496,- ontvangt. Derde prijs: 134 winaars, die elk bruto 1.673,- ontvangen. Vierde prijs: 7.232 winnaars, die elk 41,- ontvangen. Vijfde prijs: 8.487 winnaars, die elk 35,-. Uitslag toto week 1: Inleg: ƒ356.464,-. Prijzenbedrag: 169.320,40. Eerste prijs: éen winnaar, die bruto 67.728,- ontvangt. Tweede prijs: 29 winnaars, die elk bruto 1.459,- ontvangen. Derde prijs: 463 winnaars, die elk 127,- ontvangen. jofele peer DIE APPIE, Dcc beroekip- ie ca< ceux- DEKI I 'T BL'JFT 'M OUWE GLAZEN WASSERS* GABBER

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13