Nieuwe EG commissie in functie tegen genade voor SS' er Tijdbom onder regering- Rabin kan zo ontploffen NAAST HET NIEUWS CDU-Hamburg Shopping tours met North Sea Ferries naar Hull. Binnenkort oprichting Spaanse middenpartij "Ontvoerd"en weer vrijgelaten Senator slaat flater Richard in Botswana DONDERDAG 6 JANUARI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 BONN (SP) - De CDU-fractie in de stadsraad van Hamburg zal deze week een motie van wantrou wen indienen tegen de liberale senator van justi tie Ulrich Klug. Terwijl de eerste burgemeester van deze stadstaat, Klose, buitenslands was, nam de justitiesenator met enkele collega's het besluit de wegens moord op 148 Joden tot levenslang veroordeelde ex-SS-Untersturmbannfuhrer Wil helm Rosenbaum een halfjaar strafonderbreking toe te staan. k De Hamburger Wilhelm Rosen baum, gefotografeerd tijdens zijn proces in 1968. Hij werd. toen tot levenslang veroordeeld we gens oorlogsmisdaden. De nu 61-jarige Rosenbaum is het laatst bekende lid van het Ein- satzkommando C, waar Pieter Menten van juli 1941 tot septem ber 1941 in Polen zou zijn inge deeld als tolk. Rosenbaum, van wie men ver moedt dat hij ook relaties met Pie ter Menten heeft onderhouden, heeft vijftien jaar inde gevangenis doorgebracht. Hij kreeg wegens zijn slechte gezondheidstoestand al eerder strafonderbreking, telkens op voorwaarde dat hij de behande lende arts van diens zwijgplicht zou ontslaan, zodat de justitiële autori teiten in Hamburg op de hoogte konden blijven van de voortgang der medische behandeling. Van de zijde van de CDU (die hier bij krachtig wordt gesteund door het boulevard-blad Bild-Zeitung) heeft de senator van justitie zich tenminste schuldig gemaakt aan al te grote politieke na%viteit door de massamoordenaar Rosenbaum strafonderbreking te verlenen. In de Westduitse strafrechtsple- MADRID (AFP) - Het bestuur van de Spaanse christendemocratische volkspartij van Fernando Alvarez Miranda, heeft gisteren na partij be raad van vier uur besloten deel te nemen aan een grote Spaanse de mocratische partij op christelijke grondslag. Vertegenwoordigers van elf poli tieke organisaties die de gematigde oppositie vormen, kwamen giste ren in Madrid bijeen om te bestude ren of men als één gemeenschappe lijk front de verkiezingen zou kun nen ingaan. Alvarez Miranda verklaarde na de vergadering van gisteravond dat het partijbestuur drie alternatieven had bestudeerd, maar dat de "ver kiezingsalliantie van sociaal democraten, christen-democraten en liberalen de meest realistische -oplossing lijkt te bieden". Alvarez noemde het "zeer drin gend" dat een democratisch mid den tot stand komt. Inmiddels heeft de vroegere minis ter van voorlichting en ambassa deur in Groot-Brittannië en thans secretaris-generaal van "Reforma Democratica", Manuel Fraga e Iri- barne, zich in Cordoba uitgespro ken tegen een algemene gratiever lening in Spanje. "Daar moet men degenen wier handen met bloed bevlekt zijn van uitzonderen", zei hij. Fraga verklaarde dat er niets op zienbarends school in het opheffen van de bijzondere rechtspleging ter handhaving van de openbare orde, "aangezien dit twee jaar geleden al voorzien werd". De secretaris-generaal veroor deelde de ontvoering van staats raadvoorzitter Oriol Urquijo en zei dat de communistenleider Carrillo weer was vervallen in het aanflui ten van de wet. ADVERTENTIE miljoen gulden aan prijzen Al vanaf/ 199,- per përsoon, inclusief hut en maaltijden aan boord. Shopping Tours zijn er van /CqVI 1 oktober 1976 tot 31 maart 1977. (tV*' Vertrek Rotterdam/Europoort vPft elke avond zes uur. De volgende morgen al voordelig winkelen in Huil. r folder 'SHOPPING IN HULL' Vraag folder aan uw reisbureau of bon opzenden ai North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg 3208. 7e winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Vóór verkiezingen girig is het gebruik dat tot leven slang veroordeelden (ook nazi- misdadigers) eerst een verminder ing van straf tot vijftien jaar krijgen en vervolgens in beginsel voor waardelijk in vrijheid worden ge steld wanneer zij tweederde van die gevangenisstraf hebben uitgeze ten. Dat men in de bondsrepubliek be reid is dit beginsel uiterst vrijgevig toe te passen blijkt uit een kort ge leden verschenen wetenschappe lijk rapport. Daarin heet het dat sinds 1973 36 tot levenslang ver oordeelde nazi-misdadigers zijn begenadigd, in verschillende geval len zelfs al nadat zij zeven of acht jaar in de gevangenis hadden door gebracht. Of de bondsrepubliek er goed aan doet de strafrechtspleging ook voor nazi-moordenaars tot een toon beeld van liberale vooruitstrer vendheid te maken, is een vraag die in het buitenland meer onbegrip dan bevestiging zal vinden. Geen vraag is intussen dat het besluit van de senaatscommissie om Rosen- baums straf te onderbreken op een zeer ongelukkig moment viel. De sociaaldemocratische burgemees ter Klose bevond zich toen name lijk net op een reisin Israel. Na terugkeer heeft hij de verant woordelijke stadsbestuurders een aantal onaangename waarheden niet onthouden. Klug en zijn mede- senatoren hebben dan ook ver klaard het „af te keuren dat de bur gemeester voor zijn vertrek naar Is rael niet is ingelicht over de om standigheden die voor de beslis sing inzake Rosenbaum een rol hebben gespeeld". Weer uitbraak Italiaanse Een staatsbegrafenis voor de Israëlische minister van huisvesting Abraham Ofer, die enkele dagen geleden op tragische wijze aan zijn einde kwam. gevangenis PESARO, ITALIË (AFP) - Uit de gevangenis van Fossombrone aan de Italiaanse Adriatische-zeekust zijn gisteravond vier gedetineerden .ontsnapt. Zondag ontsnapten in Treviso der- dingen tien gevangenen, onder soortge- afgeslai_ lijke omstandigheden. Zij zijn nog te treden aangezien hij de positie steeds voortvluchtig. van personen tot in de hoogste poli tieke regionen van het land niet wilde aantasten. TEL AVIV (SP) - De Israëlische minister van Huisvesting Abraham Ofer heeft gisteren in aanwezigheid van president Katzir, het voltallige kabinet en oud-premier Golda Meir met de na zelfmoord vereiste spe ciale toestemming van de Israëli sche opperrabbijnen een staatsbe grafenis gekregen. De zelfmoord van minister Ofer zal premier Rabin en minister van Jus titie Zadok waarschijnlijk politieke schade berokkenen in de strijd met minister Peres om het leiderschap van de regerende arbeiderspartij. Maar de sleutel tot de geheimen die minister Ofer mee het graf heeft in genomen is in handen van zijn be ste vriend Asher Yadlin, die de vo rige maand op verdenking van fraude en corruptie werd gearres teerd. Eergisteren moest Yadlin na het bericht over de dood van zijn vriend wegens een acute galblaas- aanval in een ziekenhuis worden opgenomen. Yadlin die voorzitter van het ziekenfonds van het Israëli sche vakverbond, de Histadroet, was en in oktober door de regering-Rabin was voorgedragen om door president Katzir tot presi dent van de nationale bank van Is raël te worden benoemd, kan nog twee ministers en de arbeiderspar tij in zijn val meeslepen als hij zou besluiten de waarheid over de fraude en zwendelpraktijken waarbij hij betrokken is te openba- Sedert zijn arrestatie heeft Asher Yadlin tegenover de politie gezwe gen als het graf. Na de dood van Ofer zou hij kokend van woede en uit bittere teleurstelling zijn partij en zijn politieke vrienden niet lan ger willen sparen, die de laatste weken en maanden geen, hand hebben uitgestoken. Yadlin zou zich nu bereid kunnen tonen de frauduleuze praktijken te onthullen die hij samen met zijn voormalige kameraden in eerste in stantie vooral ten gunste van de Arbeiderspartij heeft gebruikt en waarvan later ook enkele vrienden en familieleden hebben geprofi teerd. Tot nu toe heeft Yadlin alle aanbie- de zijde van de politie als kroongetuige op Zijn wetenschap zou bovendien vier maanden voor de op 17 mei te houden parlementsverkiezingen dé nieuwe partijen van prof. Jadin en generaal Sharon in de kaart spe len die juist tegen corruptie de strijd hebben aangebonden. In de tijd dat Abraham Ofer president-directeur van de bouw maatschappij van de Histadroet was en Asher Yadlin dezelfde posi tie bij een werkmaatschappij van het Israëlische vakverbond be kleedde, zouden zij er voor hebben gezorgd dat miljoenen guldens via frauduleuze handelingen bij grond- transacties in de partijkas vloeiden. De kas van de Arbeiderspartij werd door middel van betrekkelijk een voudige financiële manipulaties gespekt met medewerking van de toenmalige secretaris-generaal van de partij Aharon Yadlin, een neef van Asher, die tegenwoordig minis ter van onderwijs en cultuur is en met medeweten van de huidige mi nister van Financiën, Joshua Rabi- nowitz die destijds als burgemees tervan Tel Aviv de sterke man in dit partijdistrict was. Een vooraanstaand Israëlisch poli ticus heeft al eens opgemerkt dat het machtige apparaat van de Ar beiderspartij niet alleen met de contributies van de leden in stand kan worden gehouden. Binnen enkele dagen wordt een tussentijds rapport over het politie-onderzoek in de zaak-Ofer verwacht. Premier Rabin zal aan staande zondag op de kabinetsver gadering "volledige bijzonderhe den" over de tegen Ofer geuite be schuldigingen geven nadat minis ter van landbouw Ouzan gisteren heeft geëist dat het belastend mate riaal op de regeringstafel moet ko- Terwijl de Israëlische bevolking nog nauwelijks van de schrik be komen is, tekenen de Israëlische kranten in hoofdredactionele commentaren al bij voorbaat verzet aan tegen mogelijke pogingen de zaak-Ofer nu na zijn dood in de doofpot te stoppen. De tijdbom onder de regering- Rabin en de Arbeiderspartij kan echter elk moment barsten als Yad lin zijn zwijgen verbreekt. "Rabi- nowitz balanceert op een dun koord. Als Yadlin blaast valt hij er af', zegt een ingewijde bron. Als Yadlin wellicht over een maand BRUSSEL/LONDEN (AFP/Reu- ter) - De nieuwe Europese commis sie - het dagelijks bestuur van de EG - is vandaag officieel in functie getreden onder voorzitterschap van Roy Jenkins, de eerste Brit die het ambt vervult. De 56-jarige Jenkins, lid van La bour en voor die partij in het verle den minister van Binnenlandse Zaken, nam gisteren afscheid van het Britse Lagerhuis. Datzelfde deed het conservatieve Lagerhuis lid Christopher Tugendhat, de tweede Brit in de commissie. De EG stelt haar dagelijks bestuur elke vier jaar opnieuw samen. Wie er tot begin '81 zitting in hebben is al bekend sedert de meest recente EG-top in Den Haag. Terwijl Jenkins zijn band met de Britse volksvertegenwoordiging kapte, vergaderde in Brussel de commissie voor het laatst onder haar scheidende president, de Fransman Francois Xavier Ortoli. Zes leden van de commissie blijven aan. Behalve Ortoli zijn dat de an dere Fransman, Claude Cheysson, de Westduitsers Wilhelm Hafer kamp en Guido Brunner, de Deen Finn Olav Gundelach en de Luxemburger Raymond Vouel. De zeven "debutanten" zijn voor zitter Jenkins en Tugendhat, de Ita lianen Lorenzo Natali en Antonio Giliotti, de Nederlandse oud minister van Defensie Henk Vrede- ling, de Belg Etienne Davignon en de Ier Richard Burke. Tijdens de eerste zitting vandaag zijn de touwtrekken over de onderlinge i taakverdeling begonnen. Het he vigst omstreden zijn de portefeuil les van buitenlandse betrekkingen, economie en financiën, landbouw (bijna traditioneel in Nederlandse handen) en in iets mindere mate die van energie. De drie kandidaten met de beste papieren voor buitenlandse be trekkingen zijn de twee Duitsers en de Belg. Bij economie en financiën gaat het voornamelijk tussen Ortoli en Haferkamp die deze post in de scheidende commissie bekleedde. Naar in Brussel verluidt heeft de Deen Gundelach de beste kans Lardinois op te volgen als landbouw-commissaris, hoewel ook de kansen van Vredeling nog als reël worden getaxeerd. De Belg Davignon en de Brit Tu gendhat, allebei expert op dat ge bied, zullen elkaar tenslotte de energie-portefeuille gaan betwis ten, zo meent men in Brussel. De Fransman Cheysson is vrijwel zeker van zijn aanblijven als com missaris voor ontwikkelingszaken en hetzelfde geldt voor de Luxem burger Vouel waar het de porte feuille voor "concurrentie" betreft. GABARONE (Reuter) - De Britse voorzitter van de Rhodesië-confe- rentie, Ivor Richard, heeft gisteren in Botswana met president Seretse Khama de voorstellen voor een Britse rol in Rhodesië tijdens de overgangsperiode naar onafhanke lijkheid besproken. Na afloop zei Richard dat de president van Botswana naar zijn indruk positief staat tegenover het idee van een Britse commissaris die tijdens de overgangsperiode in Salisbury ge stationeerd zou moeten worden, met voldoende bevoegdheden om een ordelijke overgang naar een meerderheidsbewind te waarbor gen. Richard maakt een reis door zuide lijk Afrika om de impasse in de Ge- neefse conferentie te doorbreken. Als dat de pertijen tot elkaar kan brengen is Londen bereid tijdens de overgangsperiode medeverant woordelijkheid voor het bestuur van Rhodesië te dragen. Botswana heeft Rhodesië gisteren opnieuw van grensschendingen beschuldigd. De regering in Garba- rone kondigde aan dat de politie macht versterkt zal worden om het hoofd te kunnen bieden aan Rho- desische invallen. Rhodesië zegt dat de nationalistische guerilla- strijders Botswana als een van hun uitvalsbases gebruiken. In Loesaka wordt komend wee keinde een topsconferentie van de het proces tegen hem zal „frontlinie-staten" gehouden, zo is j i jn (je Zambiaanse hoofdstad mee gedeeld. De top wordt gehouden in het kader van het geregeld overleg tussen de frontlinie-staten. worden gevoerd, zijn mond open doet, kan hij de Arbeiderspartij een flinke verkiezingsnederlaag bezor gen. APETROTS BLINDVAREN De verkeersinspectie van de Italiaanse provincie Chieti is giste ren tot de conclusie gekomen dat ze rijbewijzen heeft verstrekt aan 22 mensen die officieel als blind te boek staan. De politie had ontdekt dat drie mannen die een uitkering van de overheid krijgen omdat zij blind zijn, een rijbewijs hadden. De inspectie ging daarop naarstig speuren in haar archieven en trof daar nog 19 van dergelijke gevallen aan. Ze heeft de rechterlijke macht van een en ander in kennis ge steld. Die zal nu nagaan of vervolging mogelijk is als aangeno men mag worden dat de 22 mannen bedrog hebben gepleegd om in het bezit te komen van hun rijbewijs, of de door de overheid verstrekte papieren waaruit blijkt dat zij blind ziin. of beide. MISDAAD LOONT Vijfenzeventig procent der Italianen die in de maanden tussen juü 1975 en juli 1976 ernstige misdrijven zoals ontvoeringen en berovingen met wapengeweld, begingen, is nooit ontmaskerd, verklaarde procureur-generaal Ubaldo Boccia van het hof van cassatie in Rome. In genoemde periode hadden 286 ontvoeringen, 9.406 berovin gen, 1.591 moorden en 2.583 gevallen van oplichting plaats. Boccia verklaarde voorts dat van de 33.179 gedetineerden in Italië, 20.000 (nog) niet zijn berecht. WINNAARS GEZOCHT Wat moeten we ermee? Dit vragen de Italiaanse beheerders van ruim 1000 auto's, twee miljard lire (5.5 miljoen gulden) en hon derden aandelen zich dagelijks af. De auto's, het geld en de aandelen zijn prijzen die gewonnen konden worden in de talloze loterijen die de diverse Italiaanse rijksinstellingen en banken in de loop van de jaren hebben georganiseerd voor hun aandeelhouders. De winnaars van de prijzen hebben deze nooit afgehaald of zijn vergeten het num mer van hun aandelen te vergelijken met de trekkingslijsten. Het hoogste bedrag dat door een onwetende gelukkige niet is afgehaald is 100 miljoen lire (bijna 300.000 gulden) die in 1973 door de Italiaanse spoorwegen als prijs was uitgeloofd. MAINZ (DPA) - Volgens het ministerie voor milieube scherming van het Westduitse Bondsland Rijnland-Palts is de "rijn in 1976 minder met vuil en afvalstoffen belast dan in voor gaande jaren. Het ministerie antwoordde gis teren schriftelijk op vragen uit het parlement waarin juist was gesuggereerd dat de vervuiling vorig jaar verder was toegeno- tion Mainz, waar men ondanks de "extreem ongunstige" situa tie van de afgelopen zomer - slechts de helft van het normale waterpeil, als gevolg van de droogte en hoge watertempera turen door de hitte geen kri tieke vermindering van het zuurstofgehalte heeft geconsta teerd. In de zomermaanden van de voorgaande jaren was dat steeds wel het geval. Het ministerie van Rijnland- Palts is van mening dat de situa tie zich heeft verbeterd doordat de rivier in 1976 met minder or ganische afvalstoffen is belast - rond éénderde minder dan in de jaren ervoor. Nog markanter, aldus het mi nisterie, was de afname van de kwikbelasting die sinds 1973 met ca. 60 procent zou zijn ge daald. Het gunstige totaalbeeld is vol gens de overheid van Rijnland-Palts het gevolg van haar eerste vijfjarenplan voor de waterzuivering. MOSKOU (AFP) - De Russi sche dissident Joeri Orlow, de voorzitter van de groep die toe zicht houdt op de naleving van de akkoorden van Helsinki in de Sowjet-Unie, is gisteravond vrijgelaten na vijf uur eerder "ontvoerd" te zijn door enkele mannen met een auto. Orlow zei in Moskou dat hij in de vijf uur ondervraagd is door het openbaar ministerie van de Russische hoofdstad. De dissidente natuurkundige verklaarde voorts dat hij op weg was naar een persconferentie die georganiseerd was door zijn groep toen hij in een buitenwijk van Moskou "ontvoerd" werd. De persconferentie was gewijd aan de huiszoekingen bij ver- scheidenen leden van de groep. Orlow zei dat hij ondervraagd is door Tichonow, een lid van het Parket, die ook had deelgeno men aan het doorzoeken van zijn woning. De dissident verklaarde een brief te hebben geschreven aan het Openbaar Ministerie waarin hij protesteert tegen de vervol ging van de leden van zijn groep.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9