"Rijk moet meer beseffen wat Alphen betekent" Molenkolos stortte niet door de brug PUBLIEK Winkelcentrum De Hof tuin Burgemeester in nieuwjaarsrede: Twaalf kandidaten burgemeesterspost FRAUDE DONDERDAG 6 JANUARI 1977 Mensen hingen uit de ramen alsof de koningin langs reed ALPHEN AAN DEN RIJN - In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemeester mr. R. M. Gallas nog weer eens nadrukkelijk de aandacht gevraagd voor wensen die er in Alphen aan den Rijn leven op sociaal-cultureel terrein. "Dat de centrale overheid het oog op de portemonnee wat meer moge richten op onze Alphense samenle ving", dat was de wens van mr. Gal las aan het slot van een betoog waarin hij de Alphense verlangens aanstipte. Charme tuur, recreatie en maatschappelijk werk steeds meer verantwoorde lijkheid geeft aan plaatselijke en regionale overheden op terreinen van jeugdwerk, kunst en cultuur. "Het is duidelijk, dat tegen die ach tergrond op dit terrein het besef van de landelijke overheid zal moe ten groeien voor wat Alphen aan den Rijn nu eigenlijk betekent". VOOR BOSKOOP BOSKOOP - "Maar" twaalf gega digden hebben gesolliciteerd naar de vacante plaats van burgemees ter van Boskoop. De termijn waar binnen kon worden gesolliciteerd sloot op de eerste dag van het nieuwe jaar. "Maar vanwege de feestdagen kij ken we niet op een dagje. Er kun nen nog best een paar brieven on derweg zijn," vertelde een woord voerder van de provincie Zuid- Holland. Ex-burgemeester G W. baron van Dedem gaf eind vorig jaar zelf de wens te kennen het burgemeester sambt in het sierteeltcentrum niet Zodra alle brieven voor de Bos- koopse burgemeestersfunctie bin nen zijn vindt er een gesprek plaats met de kandidaten. Allen krijgen de profielschets. Daarna is er op nieuw een gesprek. Uit de kandida ten die overblijven doet mr. Vrolijk een voordracht aan minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken. Die voordracht moet uiter lijk 1 maart bij de bewindsman op tafel liggen. Hij en niemand anders bepaalt wie de nieuwe eerste bur ger in het sierteeltcentrum zal wor den. Mr. Gallas vervolgde: "De charme van een overzichtelijk Rijndorp heeft deze gemeente, maar die om standigheid mag niet misbruikt worden voor een ontkenning van de ontwikkelingen van onze ge meente. Alphen aan den Rijn is in een aantal opzichten verstedelijkt en heeft daardoor te kampen met problemen op stedelijk niveau. Ter behoud van het karakter van onze gemeente, willen wij nadruk kelijk op sociaal-cultureel terrein voorzieningen realiseren op stede lijk/regionaal niveau èn op buurt- niveau". De burgemeester wees erop, dat 1977 de gemeente een stap in de goede richting zal zetten. Daarbij doelde hij op de te verwachten ont plooiing van Expressie'70 met steun van het rijk en de gemeente (bestemming van de leegkomende Spoorhaven tot creativiteitscen trum) tot een volwaardig creativi teitscentrum. Hij hoopte ook op een verdere uitwerking van de plannen voor het cultureel centrum "De Kom". "Hard nodig" "Om voor velen niet altijd duide lijke redenen noemt men deze plannen soms wel eens pretentieus voor een plaats als Alphen aan den Rijn. Wie echter even om zich heen ziet in ons land. zal moeten beamen, dat dergelijke voorzieningen in onze gemeente hard nodig zijn, juist ook om Alphen en zijn regio leefbaar te houden", aldus burgemeester mr. Gallas. Gemeente Katwijk in cassatie in zaak-Hovak LEZERS SCHRIJVEN Naar aanleiding van recentelijk verschenen publikaties in dit blad over "eventuele" frauduleuze han delingen van de veerlieden van de veerpont te Kaagdorp, schrijf ik onderstaand stukje Het mag de lezer gelijk opvallen dat hier het woord "evêntueel" ge bruikt wordt en er niet impliciet van uit wordt gegaan, zoals in de artikelen van dit blad, dat de veer lieden schuldig zijn. Het schuldig zijn in onze Nederlandse rechtstaat is nog steeds iets heel anders dan het nog moeten bewijzen van het schuldig zijn, terwijl dit laatste al tijd nog bevestigd moet worden in een proces. Als we t a v. deze zaak van de veer lieden een aantal kritische opmer kingen maken, kunnen we wellicht ook tot een wat objectievere en ge nuanceerdere benadering komen dan tot nu toe in de pers gebruike lijk is geweest. Er zijn tot nu toe alleen verden kingen dat de veerlieden gefrau deerd hebben. Er zijn nog geen definitieve be wijzen aangevoerd vanuit de ge meente c.q. de recherche die deze verdenkingen staven. Niet alle veerlieden hebben tij dens de verhoren toegegeven frau duleuze handelingen te hebben ge pleegd. Onder welke psychische druk werden de anderen gezet alvorens ze tot een bekentenis kwamen. Indien deze zaak voor de ge meente en de recherche zo duide lijk ligt, waarom duurt het dan zo lang, alvorens men tot een proces komt. Mocht er al van schuld van de veerlieden sprake zijn, is het dan rechtvaardig de verantwoordelijk heid alleen bij de kleine man te zoeken. Indien er al enkele jaren gele den verdenkingen bestonden, heeft dan juist de gemeente c.q. diegene met de grootste verantwoordelijk heid niet nagelaten toen al pas sende maatregelen te nemen opdat de zaak niet verder zou kunnen escaleren. Als het waar is dat de gemeente sinds de overname van particulie ren grote verliezen lijdt op de veer pont, opmerkingen hr. Van der Meer, fractievoorzitter CDA), pro beert de gemeente dan niet de pont via een achterdeurtje te laten lozen. Gaan we in dat geval te ver door te veronderstellen dat juist deze zaak het achterdeurtje moet wor den waardoor de gemeente denkt de veerpont op een "nette" wijze te kunnen lozen: Het verbaast mij alleszins dat er vanuit de politieke partijen van de gemeente Alkemade juist t.a.v. deze ondoorzichtige zaak geen kri tische vragen zijn gesteld aan het college van Ben W. Bij het boven staande heb ik nog niet eens over het leed gesproken wat door deze manier van aanpak van de ge meente aan de veerlieden en hun gezinnen wordt aangedaan. (Men denke alleen al aan de wijze van ar restatie van de veerlieden, alsof het de grootste bende misdadigers be trof. Verder bedenke men goed dat het publiek wel voor een groot gedeelte zijn mening bepaalt n.a.v. krante artikelen of andere publikaties. Het publiek heeft zijn konklusies al ge trokken en de veerlieden en hun gezinnen zijn bij voorbaat al ver oordeeld. Juist in bovenstaand licht bezien vraag ik eenieder be zinning over deze hele affaire. Voorzichtigheid met de werkelijke feiten is hiet op zijn plaats, maar ook een kritische houding t.a.v. B en W van Alkemade is geboden. Als men een onderhuis gezwel pro beert te opereren kan dit niet door alleen in de oppervlakte een snede te maken, het mes zal dieper moe ten gaan. (Was de chirurg hier mis schien bang dan zelf geinfekteerd te raken). G.M.M. van der Beek Cornelis Jolstraat 32 Scheveningen. meer te ambièren. De toenemende polarisering in de gemeentepoli tiek was de belangrijkste drijfveer tot zijn besluit. Van Dedem was in februari 1976 voor het laatst in het gemeentehuis. Daarna ging hij met ziekteverlof. Heel het jaar was hij afwezig. Een groot deel bracht hij door in zijn chalet in het Zwitserse Davos Van daaruit liet hij ons we ten een herkeuring bij de Pensioen raad in Heerlen te zullen aanvragen om vast te stellen of hij nog eens zes jaar zou kunnen meedraaien. De Pensioenraad was duidelijk in zijn uitspraak: de burgemeester was zo gezond als een vis en kon nog best een ambtsperiode mee. Toch be sloot hij niet terug te keren naar het raadhuis. Hij gaat nu een landgoed van zijn familie in Overijssel behe ren. Bomen kweken gaat hij daar. Volgende week woensdag (12 ja nuari) neemt hij afscheid. Voor die gelegenheid is een speciale raads vergadering ingelast. Bij de provincie kon men niet mee delen of er bij de gegadigden voor de Boskoopse burgemeesterpost zich ook een vrouwelijke kandidaat bevindt. Maarten Vrolijk, de com missaris van de koningin, heeft op deze mogelijkheid de aandacht ge vestigd toen hij een raadsvergader ing bijwoonde waarin een profiel van de nieuwe bestuurder werd ge schetst. N ieu w venneper veroordeeld voor heling van taxfree-handel NIEUW VENNEP - De rechtbank in Haarlem heeft donderdag de 23-jarige A. J. van W. uit Nieuw Vennep wegens heling van goede ren uit de taxfree shop op Schip hol veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van f 2500,- (subsi diair 100 dagen hechtenis). De offi cier van justitie had tegen de man drie maanden voorwaardelijk en f 4000,-boete geëist. Van W. heelde de goederen, sloffen sigaretten en dozen drank voor in totaal een waarde van een kwart miljoen gulden, van zijn vader. Deze is al eerder voor deze diefstal van siga retten en drank door de rechtbank in Haarlem veroordeeld. Vijf andere verdachten, die de spullen weer van vader en zoon Van W. kochten, kregen straffen opgelegd variërend van twee maanden voorwaardelijk en f 2000,- boete tot alleen een boete van f 200,-. KATWIJK - Burgemeester en we thouders van Katwijk willen in cas satie gaan tegen de uitspraak van het Gerechtshof van 25 november 1976, dat het vleesverwerkend be drijf Hovak-Katwijk in zijn pand in industriegebied 't Heen op vrij dagmiddagen aan particulieren vlees mag verkopen. De Arrondis sementsrechtbank stelde de ge meente eerder in het gelijk in haar mening dat dergelijke verkoop niet mocht worden gepleegd op grond van het voor het industriegebied geldende bestemmingsplan. Daar tegen ging de Hovak in beroep. B en W willen in cassatie gaan "in het algemeen belang." Zij willen voor komen dat er in 't Heen op grote schaal detailhandel gaat plaatsvin den. Zij stellen de gemeenteraad dan ook voor het goed te keuren dat de gemeente inmiddels een cassatie-beroep aanhangig heeft gemaakt. Dit moest voor de raads vergadering van vanavond gebeu- Stort 'ie wel of stort 'ie niet in elkaar? Die vraag stond gisteren centraal in Hoofddorp, waar de laatste molen van de drooggelegde Haarlemmermeer, de graanmaler „De Eer steling", op een voor Nederland unieke wijze werd verkast. De 165 ton wegende stenen mo lenkolos, slechts ontdaan van wieken en bovenkap, maakte staande op een 96 wielen tel lende platformwagen een drie kilometer lange rit van de kom van het dorp naar een lapje grond in de buurt van de nieuwbouw. Wonderwel Een karwei, dat door honder den belangstellenden op de voet werd gevolgd onder wie tientallen met een fototoestel. Zij dachten de foto van hun leven te kunnen schieten van een molen die tijdens een ge waagd transport in elkaar stort, en passant wat belen dende percelen vermorze lend. Helaas voor hen hield de molen zich wonderwel goed, al brak de 120 man die dit project be geleidden gistermiddag wel even het klamme zweet uit toen het mammoettransport de brug over het Voorkanaal overstak. Maar daar kom ik later in dit verhaal nog op te rug. Hoofddorp liep gisteren mas saal uit voor dit evenement dat zich afspeelde in een en tourage van dichte mist en venijnige vrieskou. Maar dat kon de pret niet druk ken. Men wilde er per sè bij zijn als de molen het zou be geven. Want daar waren veel toeschouwers (ze werden door de politie op veilige af stand gehouden) het wel over len vervoeren was onmoge lijk. Daar moesten wel brok ken van komen. Draagbinten Op de plek waar hij het 121 jaar had uitgehouden werd „De Eersteling" gistermorgen vroeg door specialisten van het Bredase mammoetbedrijf Stoof klaar gemaakt voor de „rit-van -de-waarheid". Terwijl hij nog op zijn funda menten rustte werden ron dom de molen, vlak boven de RIJNSBURG - Het gaat goed met Rijnsburgs winkelcentrum „De Hoftuin" aan de Anjelierenstraat. Aannemer Van Egmond ligt nu, een kleine vier maanden na het slaan van de eerste paal, al vóór op het bouwschema. Dat .slaan van de eerste paal" was in feite het storten van de eerste kolom van de boven bouw door wethouder De Mooij Nu is de bouw gevorderd tot de tweede verdieping, waar woning bouw wordt gepleegd. De winkels hebben intussen een definitieve be stemming gekregen: Frijns slijte rij Inoten/kaas); Van de Anker (huishoudelijke artikelen): Bleich- rodt (confectie); BV Garant Service (radio en tv): Ravensbergen (luxe- huishoudelijke artikelen): Van der Mey (ijzerhandel); BV Luycks (op tiek). Kruider woninginrichting Saton (juwelier) en Zandbergen september zal het winkelcentrum opengaan KATWIJK - De actrice Caro van Eyk komt op vrijdag 14 januari naar Katwijk. Zij treedt dan met haar ei gen programma „Allemaal men senover het voetlicht in de Centrale Accommodatie „Tripo dia" aan het Hoornesplein in Kat wijk aan Zee. Deze avond begint om 20 uur. net dorp kon beginnen. Eerst de smalle Parklaan. De be- per circulaire gewaarschuwd dat het transport niet zonder gevaar was. Het omvallen van de molen in de nauwe straat met woningen aan weerszij den, zou ongetwijfeld het sneuvelen van een aantal wo ningen tot gevolg hebben. Voorzichtigheid was gewenst, al liet men de bewoners vrij of ze bij het passeren van het ge- meelopende menigte, een weg door het dorp zoekt. Voor het dorp passerende automo bilisten die niet op de hoogte waren van het transport moet de zichtbare verplaatsing van de zich hoog boven de daken uittorende steenmassa als iets bizars zijn ervaren. De Parklaan door, over de Nieuweweg, door de wijk Graan voor Visch. Niets aan de hand. De molen wilde maar niet instorten. Maar ge lukkig doemde daar in de verte de brug over het Voor kanaal op, waarvan bekend is dat de fundering te wensen overlaat. Zozeer zelfs, dat personenau to's al enige tijd niet meer over de brug mogen. Zouden de speciale brugdelen die in de afgelopen dagen werden aangebracht de supervracht kunnen houden? Vingerdik Niemand durfde die zekerheid te geven. Ook niet de specia listen van het mammoetbed rijf. Zou dit. dan toch „een brug te ver" worden? De foto toestellen werden in stelling gebracht toen de platform wagen de brug opdraaide. Onder de toeschouwers keek ook minister Van Doorn toe, die als bewindsman van CRM het benodigde geld voor de restauratie van de molen heeft toegezegd. Hij wilde dit unieke transport wel eens van dichtbij meemaken En bij de brug verdrongen zich ook de burgemeester en de wethou ders van de Haarlemmer- Het werd millimeter-werk. Aan Hoofddorp liep uit voor het gewaagde violen-transport. grond, stukken muur wegges lagen, waardoor men stalen draagbinten schoof. Die wer den tot een draagconstructie gelast. Als extra versteviging werd de molen vervolgens in stalen banden gegord. Het opvijzelen kon beginnen. Tot 1.30 boven de grond. Geen centje pijn. De Eersteling, bijna dertien meter hoog, hield zich voortreffelijk. De platformwagen werd er on dergeschoven en de rit door vaarte de woning al dan niet voor een moment onbeheerd zouden achterlaten. Maar niemand rekende op kan telen of instorten. Alsof de koningin in haar gouden koets langs reed, zo hingen de mensen uit de ramen en ston den ze hutje-mutje in de voortuinen. Een spookachtig gezicht, zo'n stenen molenlichaam dat in mistflarden gehuld en om ringd door een in gelijk tempo Bomen weer op hun plek Haarlemmermeer is gisteren, nadat de mo len veilig was afgele verd, direct begonnen met wat herstelwerk zaamheden in het dorp. Er zijn op de route nogal wat trottoirs ge rooid om het transport wat makkelijker te la ten verlopen. En van de acht bomen die tijde lijk moesten wijken worden er vier weer op hun plaats gezet. Vier worden er nu ergens anders geplaatst. En wat de molen zelf betreft; zo snel moge lijk zal met de restau ratie worden begon nen. Er hoeft niet al te veel aan gedaan te worden. weerszijden van de bijna zes meter brede platformwagen was nog maar een vingerdik speling. En de brug begon vervaarlijk te kraken. Zou het dan toch nog gebeuren? Het feest ging niet door. De brug hield het Fluitje Het verdere transport, tot vlak bij de nieuwe fundering, was een fluitje van een cent. Tot zover is men gisteren geko men. Vandaag wordt de laat ste etappe van dit transport verreden. Want nu moet de molen nog op zijn plaats wor den gezet op de kunstmatig aangelegde heuvel, die men speciaal voor de graanmaler heeft „gebouwd". Glij goten Dat is een karwei apart. Het is de bedoeling dat de molen door middel van glijgoten en met behulp van de lierinrixh- ting van de truck op zijn plaats wordt gelierd. En-dat moet kunnen lukken, want met de glijgoten kunnen las ten van 800 ton worden ver gleden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4