"De dorpssfeer trekt me aan" Commissie niet tevreden met scholennota [Le/cfee agenda Arnold Aerts ver laat Zoeterwoude Man levens gevaarlijk gewond in bedrijfshal DONDERDAG 6 JANUARI 1977 Door C. T. Verzaal ZOETERWOUDE - Arnold aerts (37 jaar) is een van de meer bekende Zoeterwoudenaren. Als hoofd van de Sjaloomschool en voorzitter van Progressief Zoeter woude, maar ook als organisator van vele kerst-ins, staat hij midden in het Zoeterwoudse maatschappelijk leven. Maar niet lang meer. Na acht jaar deel uitge maakt te hebben van de Zoeterwoudse bevolking heeft Aerts een functie aanvaard als leraar aan een techni sche school in het Friese Drachten. Waarom naar Friesland? „De omgeving Van Friesland trekt mij en mijn gezin bijzonder aan. Het polderland, zoals hier daar houd ik van. We gaan er al zo'n tien jaar lang met vakantie. De Friese mentaliteit spreekt mij bijzonder aan. Ik geef er overigens de voorkeur aan te gaan wonen in een dorpje buiten Drachten. Net zoiets als Zoeterwoude; wij houden van dorpssfeer." Slimmer Hier hoofd van een basisschool, daar leraar aan een technische school. Vanwaar deze niet geringe overstap? „Ik ben gedurende mijn loopbaan erg geïnteresseerd geraakt in het „individueel technisch onderwijs". Duidelijker nog; lesgeven aan technisch minder begaafden, kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden of kinderen van het buitengewoon lager onderwijs. Hoewel deze kinderen op een lager niveau functioneren zijn ze prak tisch vaak goed onderlegd. Je moet de theorie zodanig aanpassen dat zij er gebruik van kunnen maken." „Kijk, kinderen op een gewone lagere school zijn veel slimmer en daardoor veel minder afhankelijk. Ik word graag geconfronteerd met de wakkere broeders, die je hulp meer. nodig hebben. En naar zo'n school ga ik nu." t Arnold Aerts. „Ik studeer voor de akte „buiten gewoon onderwijs", alhoewel het in Drachten wel moeilijk zal wor den die studie te kunnen conti nueren, want er is weinig plaats. Misschien kan ik nog op de Gro ningse universiteit terecht." AUTORITAIR Hoe is het gesteld met het basi sonderwijs, naar uw mening? „Met het basisonderwijs in Ne derland is het nog niet zo slecht gesteld. Er moet een hoop verbe terd worden, maar we gaan de goede kant uit." „Van Kemenade maakt wel dege lijk indruk op me. Deze man is, in tegenstelling tot zijn voorganger Van Veen, weer eens iets gaan doen. Soms is hij wat ongeduldig en lijkt hij autoritair, maar zijn bedoelingen spreken mij aan. Ik heb vertrouwen in hem. Hij laat namelijk „de basis" praten bij al lerlei ontwikkelingen in het on derwijs." Zou samenvoeging van alle on- derwijsrichtingen en onderbren ging in één gebouw een, kosten besparende, mogelijkheid zijn? „Nee, dat zie ik niet zitten. Het zou waarschijnlijk financieel wel verschil maken, maar dat zie ik niet als een groot winstpunt. Wat er namelijk gebeurt, is datje zo'n zeshonderd kinderen in één groot gebouw gaat stoppen. Nu ken ik alle kinderen bij naam, dan wor den zij waarschijnlijk nummers. Bovendien vervreemden je col lega's van je. Ik werk nu met ont zettend fijne collega's. In een zo groot schoolgebouw wordt de verhouding veel zakelijker." „Ook belangrijk is dat je nu met een schoolbestuur werkt, een oudercommissie en een leer krachtenteam. Als er beslissin gen genomen moeten worden hebben al deze organen wezen lijk zeggenschap. Dat is een uniek stukje democratie in de onderwijswereld. Wanneer de school door de overheid geleid wordt, kom je terecht in het ge meentelijk apparaat. Dat werkt veel minder soepel en ik vind het lang niet zo democratisch. Naar mijn mening zijn bij openbare scholen de beslissingen al geno men vóór de oudercommissie wordt ingeschakeld. KOUDE VOETEN „Nee, ik dacht dat de naam naar voren is gebracht door mijn voorganger Blok. Voordien heette de school „Heilig Hart School" en was gevestigd in de Zuidbuurt." „Ik vind het overigens een toe passelijke naam. Sjaloom bete kent niet alleen „vrede", maar ook „het ga je goed". De toestand van het schoolge bouw heeft de laatste tijd nogal wat stof tot praten gegeven. „Dat klopt. De constructie van de school is ook helemaal verkeerd. Je kunt bijvoorbeeld buiten geen zonwering aanbrengen omdat de gevel niet sterk genoeg is. De school heeft geen behoorlijke spouw, 's Winters barstje van de kou en 's zomers is het er snik heet. Laatst hadden we een ver gadering in de aula. Alhoewel de kachel stond te loeien gingen de mensen met koude voeten naar huis. De gevel aan de zuidzijde staat in een sloot, waardoor het onderhoud van de ramen aan die kant erg bemoeilijkt wordt". „Naar mijn mening had men bij de bouw een onderwijsman moe ten betrekken en niet alleen maar een architect die een mooi ge bouw wilde neerzetten en het on derwijs vergat." „Gelukkig wordt er na zeven jaar praten nu veel aandacht aan het probleem geschonken en zal het een en ander worden gereno veerd. Drijfveer U bent politiek erg actief in Zoe terwoude. Een van de oprichters van Progressief Zoeterwoude en voorzitter van die partij Hoe gaat het nu met PZ? „Je zou me inderdaad tot de op richters van PZ kunnen rekenen. Dat kwam eigenlijk zo. Ongeveer drie jaar geleden organiseerden we kerst-ins en vredesweken. Die groep bestond uit de familie Van der Hoeven, Jan en Leen van de Schenkel, René Reiniers, Arie van der Krogt en Kees van der Tang. De huidige fractievoorzit ter Kees Stravers kwam er later als adviseur bij." „Je kon echter merken dat onze activiteiten te weinig respons kregen. Er werd een beetje vreemd tegen ons aangekeken. Wij wilden bepaalde zaken ver anderen, maar dat kon alleen, als je vertegenwoordigd was in de groeperingen die het voor het zeggen hebben. Dat is eigenlijk de grootste drijfveer achter PZ." „Toen we mee gingen doen aan de gemeenteraadsverkiezingen bleek dat we toch wel veel aan hang hadden, want we kwamen met drie zetels in de raad. Wat PZ op dit moment betreft, je kunt merken dat we er gewoon zijn. Er wordt naar ons geluisterd. Wij zijn de enige partij waar elk raadslid gesteund wordt door een werkgroep." Wordt er al aan opvolging ge werkt? „Ja, er is een democratisch opge zette procedure gaande in de ver schillende bestuursorganen van de school. Daarna wordt een de finitieve voorkeur uitgebracht, maar zover is het nog biet." VOORSCHOTEN - De voor welzijn en onderwijs van Voorschoten liet gisteravond blijken niet onverdeeld gelukkig te zijn met de sch'olennota zoals deze thans in concept in de open baarheid is gekomen. Mr. Esselaar (CDA) vond het maar een pover rapport dat is afgele verd door de Stuurgroep Scho lenbouw en -beheer na anderhalf jaar studie. Hij veronderstelde dat een beslissing over de scho lennota wel eens zo lang op zich kan laten wachten dat de raad in verband met de ophanden zijnde verkiezingen de hele ma- Warmundastraat kan doorgaan met maken van renovatieplan WARMOND - Er zal in de War- mondse Warmundastraat geen nieuwbouw worden gepleegd voor is aangetoond dat het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing niet in staat is een acceptabel en betaalbaar renovatieplan op te stel len. Ditheeft burgemeester W. F. de Vreeze van Warmond meegedeeld. Die mededeling betekent dat het team - dat enige tijd geleden door het actie-comité Warmundastraat te hulp werd geroepen toen een re novatieplan, opgesteld door de wo ningstichting Warrriunda, te duur bleek en het complex van 31 wo ningwetwoningen in de straat ge sloopt dreigde te worden om plaats maken voor vervangende nieuw bouw - door kan gaan met haar werk. Het ombudsteam heeft inmiddels al meegedeeld op een kostprijs van even boven de veertigduizend gul den uit te komen, wat, volgens het LOS, door het ministerie zal wor den goedgekeurd. Intussen wordt wel doorgewerkt aan de nieuwbouwplannen en de stedebouwkundige aspecten daar van. Het adviesbureau Stad en Landschap heeft inmiddels een schetsplan voor de wijk ontwor pen, waarbij ervan wordt uitgegaan dat de Warmundastraat woonerf wordt. VOORSCHOTEN - Ophaaldienst grofvuil gemeente Voorschoten 12 januari Adegeest (met uitzondering van het gedeelte Oude Adegeester- laan tussen Prins Bernhardlaan en Nassaukade), Leidseweg (tussen Raadhuislaan en Voorschoterweg), Voorschoterweg, Hofweg (ten oos ten van Voorschoterweg), Prof. Boerhaaveweg, Krimkade, J. P. Coenstraat, Vondelstraat, Marnix- straat en Beresteijnstraat. NIEUW Het Leidse café „De Twee Spieg- hels" heeft een geheel niepwe ac tiviteit. In plaats van „Anders op zondagmiddag" komt nu „Open Podium" waarin alle zondagmiddag-activiteiten wor den gecoördineerd. Het „Open Po dium" duurt van 's middags drie tot een uur of vijf a zes. Er kunnen dichters, musici, debuterende schrijvers, declamatoren en an- derssoortige amateur- en be roepskunstenaars terecht. PRAAG Praag is de derde wereldstad die wordt belicht in de serie „Wereld steden vol muziekhistorie", die wordt georganiseerd door de Was- senaarse bibliotheek. Deze derde avond wordt op 12 januari gehou den in „De Pauwhof'. Aanvang 20.15 uur. AMATEUR Amateurs op muziekgebied ko men op 20 maart aan bod tijdens het concert van amateurs, dat de Openbare Discotheek Wassenaar organiseert in het kader van de viering van het eerste lustrum. Dat concert wordt georganiseerd in „De Pauwhof', en zal de hele middag van de 20ste maart in be slag nemen. Men kan zich aanmel den bij de Openbare Discotheek aan de Luifelbaan 1 in Wassenaar. Men hoeft, voor deelname, niet noodzakelijkerwijs Wassenaars ingezetene te zijn. OPEN HUIS Op 21 januari houdt de Zoeter woudse drumband VIOS open huis in het gebouw ,,'t Centrum" aan de Schenkelweg in Zoeter woude. Op deze avond kunnen be langstellenden en leden een repe titie van het korps bijwonen en alzo een indruk krijgen van hoe een en ander binnen de vereniging reilt en zeilt. Enthousiastelingen kunnen zich ter plekke als lid op geven. TEKENEN Het dienstencentrum Tuinstad- wijk (Herenstraat 25) heeft sinds enige tijd een nieuwe tekenleraar, Sjef van Beek. Zijn groep kan ech ter nog wat worden uitgebreid. Sjef werkt zowel praktisch als theoretisch met technieken als te kenen, aquelleren, plakkaat en olieverf. Waarmee maar gezegd wil zijn dat je bij die man in woord en daad kunt leren tekenen en schilderen. Sjef geeft elke donder dagmorgen tussen tien en twaalf uur les. Belangstellenden kunnen zich elke donderdag melden. WARMOND - Gisteravond zorgden alle Warmondse kerstbomen nog een keer voor een geweldige kerstver lichting. Onder grote be langstelling en onder het wakend oog van de vrijwil- kerstboom lige brandweer werden door de jeugd ijverig bij elkaar gesleepte bomen in brand gestoken op de Gemeenteha ven. Ieder kind dat een boom inleverdekreeg een reep chocoladeEr waren jongens zo ijverig aan het vergaren geweest dat zij meer dan tien repen konden tellen. terie gaat opschuiven naar de nieuwe raad. Tot 1 april kunnen alle belangheb benden nog hun mening kwijt, daarna komen B en W en de commissie voor welzijn voor hun eindconclusie te staan en eerst dan komt de gemeenteraad er aan te pas. Een eenvoudig reken sommetje leert dat het jaar 1977 dan allang geen nieuwjaar meer Mevrouw Bloembergen (WD) meende dat urgente beslissingen snel genomen moeten worden. Gezien de aanvragen die er nu al liggen (Emmausschool- Nutsschool) wordt de hele nota als gedeeltelijk ondergraven. We thouder Marselis constateerde: "Je kunt niet harder lopen dan de gemeenschap je laat lopen." De Stichting Creatief Centrum yraagt een extra subsidie voor 1976 van f 12.172,-- en voor 1977 van f7.600,--. Deze subsidie is on dermeer noodzakelijk om tot aanstelling te komen van een directeur-coördinator. Vorig jaar kwam er een samenvoeging tus sen K'70 uit Leidschendam en het Creatief Centrum Voorscho ten. De commissie was bereid om de subsidie voor 1977 te verlenen mede omdat de gemeente Leid schendam de beide subsidies goedgekeurd heeft. Drs Van Galen Last (WD) ver wachtte dat de gemeente nu kan aannemen dat ook de andere in stellingen in Voorschoten die zich met creativiteit bezighou den, zullen komen om extra sub sidie. Wethouder Marselis had daar nog geen mening over. Het Creatief Centrum voldoet aan de eisen die gesteld zijn door het ministerie van CRM. De commissie voor jeugdzaken mag de nota voor subsidiering georganiseerd jeugdwerk verder gaan uitwerken. De commissie voor welzijn en onderwijs heeft het licht op groen gezet. Uitge gaan wordt van drie punten: de organisatie moet streven naar een sluitende exploitatie, op exploitatie-tekorten kan even tueel subsidie verstrekt worden en in principe worden de kosten van de huisvesting volledig ge subsidieerd. LEIDEN - Een 39-jarige Leidenaar liep gisteren ernstig hersenletsel op bij een bedrijfsongeval in een fa briekshal van de NEM aan de Rooseveltstraat. Het slachtoffer was met enige collega's bezig een zware ijzeren pijp met een gewicht van ongeveer 900 kilo te verplaat sen. De ijzeren pijp hing in een strop van gevlochten nylon aan de haak van een kraan ongeveer twee meter boven de grond. De pijp werd door het slachtoffer in balans gehouden en gestuurd. Door nog onbekende oorzaak brak de strop en viel de pijp op een andere pijp met opstaande elleboog. Deze sta len elleboog viel om en trof de lin kerkant van het hoofd van de 39- jarige Leidenaar. Per EHD- ambulance werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Vanochtend bestond er nog steeds levensgevaar. De strop werd door de politie voor on derzoek in beslag genomen. Ook de Arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen naar het gebeurde bij de NEM. Vijf inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST - In de afgelopen nacht zijn in Oegstgeest opnieuw vijf inbraken gepleegd. In alle ge vallen kwamen de daders door in sluiping de woning binnen. Er werd tweemaal ingebroken aan de Prinses Marijkelaan, waar uit één woning 150 gulden wordt ver mist. In de andere woning vonden de daders klaarblijkelijk niets van hun gading. Aan de Hazeboslaan werd uit een woning een bedrag van 30 gulden gehaald. In een wo ning aan de Hofdijck was de buit groter. Hier gingen de daders er met een bedrag van 300 gulden vandoor. Een laatste poging, in een woning aan de Juffermansstraat, mislukte omdat de vrouw des huizes wakker werd. De inbrekers sloegen op de vlucht; de vrouw was niet in staat een signalement te geven. OEGSTGEEST - Als gevolg van de gladheid is de Leidse koopman M. gisteren op de Haarlemmer straatweg in Oegstgeest geslipt en met zijn auto in de naastgelegen vaart terecht gekomen. De man kon de wagen tijdig verlaten. Apotheken De avond-, nacht- en ochtenddienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 31 dec. tot 2 jan. 8 uur vm„ door: Apo theek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 en door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. De dienst na 2 jan. 8 uur vm., wordt waargenomen door: Zuider Apo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en door Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000. DONDERDAG v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architectenbureau, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 8-10 uur nam., koffiebar, 8-1 J. i Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, lezin gen over astrologie, yoga en drukpunt- massage, sport en spel, Go- demonstratie; expositie en video repor tage's, alle activiteiten vanaf 8 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, theater groep Carroussel, met "Niet voor kinde ren", (premi-ere), 8.15 uur nam. Stadhuis, cpmmissie ruimtelijke orde ning en commissie onderwijs, sport, re creatie en samenlevingsopbouw, 8 uur Gemeentehuis Leiderdorp, financiën, 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, c openbare werken en personeelszaken, 8 Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den,katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij s winkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00, uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin-1 stadwijk, Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden.' Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgefiaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2