EXTRA DONDERDAG 6 JANUARI 1977 Twee unieke foto's. De foto links werd gemaakt in 1936, kort nadat Prinses Juliana en Prins Bernhard hun verloving bekend hadden ge maakt. De foto rechts geeft een beeld van de huwelijksinzegening in de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag. Toen het Koninklijk paar in mei 1962 het zilveren huwelijksfeest vierde gaven veie vorsten en staatshoofden acte de présence. Met vakantie in de 'Gelukkige Olifant' in Porto Ercolo. Als iedere grootmoeder is ook de Koningin vol zorg om haar kleinkinderen. ■k Koningin Juliana is altijd een -enthousiaste wielrijdster geweest. Hier gaat HM. aan het hoofd van de Drentse rijwielvierdaagse. Enkele uren na de inzegening van haar huwelijk op 7 januari 1937, nu veertig jaar geleden, maakte Prinses Juliana vrijwel onopgemerkt een kort uitstapje dat haar instelling tegenover mense lijke en staatkundige plichten ken merkte. Het was een pelgrimage naar het sobere Haagse gedenkteken voor haar grootmoeder, regentes Emma, die 58 jaar eerder op diezelfde datum 7 ja nuari in het huwelijk was getreden, van wie zij zielsveel heeft gehouden en van wie zij veel persoonlijke kwaliteiten heeft meegekregen: mildheid tegen over het leven en de medemens, voor zichtigheid in het oordeel over mensen en dingen waarbij ruimte wordt gela ten aan twijfel en het inzicht van ande ren, nauwgezette maatschappelijke plichtsbetrachting en een zeer groot hart voor het gezin, een begrip waar voor alleen in het Nederlands een woord bestaat naast het veel ruimere „familie". Het gezin van Soestdijk is inmiddels, veertig jaren na het ontstaan, goed deels weer opgelost, maar Juliana's hang naar de beslotenheid van deze zuiver menselijke groep spreekt uit haar wens, het veertig jarig jubileum van haar huwelijk in familieverband in het wintersportoord Lech te vieren, waarbij de familie ongetwijfeld herbo ren wordt in een groot gezin. Het eerst Prinselijke, later Koninklijke paar heeft ons Nederlanders bij herha ling gevraagd, het gezin, de kinderen, in de gelegenheid te stellen als „gewo ne" mensen te leven in het eigen land. Daar is bitter weinig van terecht ge komen. Misschien is het wel een mis verstand aan beide zijden geweest, dat we telkens gestruikeld zijn over de onmogelijkheid van dit verlangen. Wij leven in een vlak land, waarover men tot een verre einder kan turen. Wij hebben geen maquis als de Fransen, geen eeuwige bossen van Scandinavië, geen spelonken als in de bergmassie- ven van de Balkan. De oorlogservarin gen hebben geleerd hoe moeilijk het juist in ons land is om niet op te vallen, om onder te duiken. Ergens in de schaarse bossen die wij nog bezitten ligt Paleis Soestdijk verscho len, maar ook die schuilplaats hebben wij niet aan ons Koninklijk gezin gela ten. Jaar in jaar uit plegen we daar op Koninginnedag een invasie om „Oranje te kijken" en het onze vorstin onmogelijk te maken een normale menselijke feestdag in de intimiteit van het eigen gezin te vieren. Een levend bewijs van de stelling, dat het voor „ongewone" mensen niet moge lijk is „gewoon" te leven in dit land zonder plaats tot afzondering. De een zaamheid van het leven in de gouden kooi van Koningin Wilhelmina heeft vooral na de oorlogsscheiding tussen Oranje en Nederland plaats moeten maken voor een aan alle zijden open glazen huis, waarin wij uit liefde voor de bewoners zelfs het sluiten van de gordijnen verbieden. Het was ook aanhankelijkheid, die het Koninklijk gezin naar het buitenland dreef voor vakanties en de grondslag vormde voor het Italiaanse buitenver blijf. In de naoorlogse jaren hebben Ju liana en Bernhard vele malen getracht, ontspanning te vinden voor de kinde ren op de Hollandse stranden. Het moest bij mislukte pogingen blijven, eindigend in een voor ons allen eigen lijk beschamend communiqué van Ju liana waarin zij de te opdringerige aan dacht voor de prinsesjes bekritiseerde en het besluit bekend maakte om voortaan elders rust en ontspanning te zoeken. Wij willen niet aan alle hoogte- en diep tepunten uit de veertig huwelijksjaren van Juliana en Bernhard herinneren, waarbij beide partijen iedere gelegen heid aangrepen om gevoelens over en weer tot uitdrukking te brengen. Die monumenten waren te talrijk voor een volledige opsomming. Enkele slechts willen wij noemen. Het ernstige auto-ongeluk, waarbij Prins Bernhard in november 1937 levensge vaarlijk werd gewond bij Muiden, ge boortes van de vier Prinsesjes, de droe fenis over het lot dat het vierde prin senkind trof, het herstel van de banden tussen een vernieuwd Nederlands volk en een veranderd Oranje na de* bezettings- en ballingschapsjaren, het overlijden van Wilhelmina en Arm gard, het door rookbommen en on vrede ontluisterde huwelijk van Bea trix en Claus, de crisis voor en het hu welijk van de tot het roomse geloof overgegane Irene en de politieke Spaanse opstandelingenleider Hugo Carlos, ook de huwelijken van Mar griet met Pieter van Vollenhoven en Christina met Jorge Guillermo, de ge boorte van een serie prinsjes in deze jonge gezinnen maar ook momenten zoals de stormramp van 1953 en de verbreking van de banden tussen ons land en Indonesië. Alleen brengen wij nog even de huwelijks-jubilea terug in de herinne ring. De „blikken bruiloft" (zes en een kwart jaar) werd ver weg van ons volk in Ca nada gevierd, de koperen bruiloft we liswaar in ons land zelf, maar toch on der moeilijke omstandigheden aange zien medio 1949 de papieren al gereed werden gelegd voor het einde van het eeuwenoude Nederlandse wereldrijk door de afstand van Indonesië. Het zil veren huwelijk in 1962, eveneens op de dag zelve in het Oostenrijkse Lech ge vierd, had een wat zonniger karakter, vooral ook door de originele wijze waarop het een half jaar later officieel werd gevierd in het bijzijn van vele vorstelijke personen o.m. door een ge noeglijke bustocht naar Keukenhof. Boven het veertig jarig huwelijksfeest dat wij thans zonder nationale mani festatie herdenken, hangt de donkere wolk van de ontluistering van Prins Bernhard door het Lockheed- schandaal. Merkwaardig is, dat driemanschappen een grote rol hebhen gespeeld in de historie van Oranje. Een driemanschap stond aan de wieg van onze monarchie nadat we enige eeu wen nogal slordig met Oranje waren omgesprongen door onze prinsen niet meer dan stadhouder te laten, af en toe wat nonchalant een prins hadden weg gestuurd en later een Oranje onwaar dig wadend met opgetrokken broek door de branding van een visserschuit naar het Scheveningse strand te laten remigreren en dergelijke potsierlijke vertoningen. Een volgend driemanschap redde onge veer anderhalve eeuw later het „gezin van Soestdijk" toen Juliana in uiterste wanhoop over het lot dat Marijke had getroffen in de ban kwam van „gene zers" die verdere doeleinden nastreef den dan een oogaandoening te herstel len. Onlangs heeft een driemanschap omge keerd juist voor een ernstige monar chistische crisis gezorgd, zonder daar over ook maar een moment te kunnen worden aangesproken, De onvermijde lijke ontluistering van Prins Bernhard drukt een somber stempel op het aan staande huwelijksjubileum, maar overdrijven mogen wij dat toch niet. Tekst: P. Bok Twee jaarlijks terugkerende hoogtepunten in het leven van het Koninklijk paar. Op de foto links Koningin en Prins omringd door hun dochters (prinses Christina ontbreekt)schoonzonen en klein kinderen, tijdens het défilé op Soestdijk. Op de foto rechts spreekt Koningin Juliana de Troonrede uit op de derde dinsdag in september.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15