Burgemeesters reageren laconiek feidse agenda "NU KUNNEN WE ALLEEN NOG MAAR SMEKEN OVER OPHEFFING VAN HUN GEMEENTEN Diefstallen Straks veilig dankzij drukknop WOENSDAG 5 JANUARI 1977 VALKENBURG VOORHOUT WARMOND ZOETERWOUDE - De dorpen Valkenburg, Voorhout, Warmond en Zoeterwoude worden met opheffing bedreigd als de plannen van minis ter De Gaay Fortman van binnenlandse zaken zullen worden uitgevoerd. Gemeenten met een inwonertal van minder dan tienduizend wil hij bij grotere kernen voegen omdat zij niet meer aan de gestelde eisen van deze tijd kunnen voldoen. In de provincie Zuid-Holland zullen tweeënnegentig van de 156 gemeen ten binnen vijftien jaar worden op geheven als de Tweede Kamer het licht op groen" zet. Voor de schat kist van het rijk betekent dit rigou reuze plan een besparing van vijf tig miljoen gulden. Valkenburgs burgemeester Van *t Wout ziet als grootste nadeel bij de plannen van de minister de verlo ren gemeenschapszin. „Je kunt niet domweg door een cijfer, nu dan toevallig tienduizend, twee of drie \iorpen bij elkaar stoppen als ze, zoals in Valkenburg, een duidelijk eenheid vormen. De betrokken heid hier ervaar ik als zéér belang rijk. Bovendien lijkt het me dat de betrokkenheid van de burger in een plaats als Valkenburg veel groter is dan in een grote stad. Over het idee van minister De gaay Fortman dat kleinere gemeenten hun bestuurlijke taken niet goed aan zouden kunnen zegt Van 't Wout „Natuurlijk. We hebben hier geen specialisten. Maar daarom is het goed om in regionaal verband te werken. Ik denk hierbij aan de re gionale vuilverbranding, de brandweerMaar daar hoef je toch geen plaats voor op te heffen? De burgemeester is toch wel wat verontwaardigd over het besluit. „Er wordt nou wel beweerd dat kleine gemeenten de bestuurlijke taken niet aankunnen maar nooit wordt gezegd wat ze dan wel pre cies fout doen. Kijk, en dat zou ik nou wel eens willen weten WARMOND Burgemeester W. F. de Vreeze deelde gisteravond mee niet zo erg geschokt te zijn door de berichten dat zijn gemeente mogelijk van de kaart zal verdwijnen wanneer de plannen van minister De Gaay- Fortman de steun van de Tweede Kamer krijgen: „Ik heb al eens eer der gezegd dat het zo'n vaart niet zal lopen." De Vreeze deelde mee de grens van tienduizend inwoners onredelijk te vinden. Overigens toonde burgemeester De Vreeze zich teleurgesteld over het feit dat er nu definitief van een provincie Haaglanden gesproken en de mini-provincie Leiden van de baan VOORHOUT Ook een vrij laconieke reactie geeft Met glas op het hoofd geslagen LEIDEN - De Leidse politie heeft vanmorgen rond half zeven een 28- jarige Leidenaar aangehouden. Hij had kort tevoren een andere man met een glas op het hoofd geslagen. Deze moest met een bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis worden gebracht. LEIDEN - In de Leidse bioscoop Camera aan de Hogewoerd is in de nacht van maandag op dinsdag 225 gulden ontvreemd. De dief(ven) is(zijn) door het forceren van de achterdeur binnengekomen. Het geld lag in een kast in de foyer. De eigenaar van een bontjassen- firma aan de Beestenmarkt maakte maandagmiddag melding van een diefstal. Gemist wordt een klein nertsbontjasje ter waarde van 890 gulden. Drie fietsen zijn ontvreemd uit een kelderbox aan de Ravenhorst in de Merenwijk. De waarde wordt ge schat op 1000 gulden. WOENSDAG Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid West, 2.30 uur Voorhout, Warmond, Zoeterwoude en ValkenburgPlaatsen met minder dan tienduizend i het opgaan in grotere steden gedoemd? '..Zijn ze tot Voorhouts burgemeester M. T.* van der Wouw. „Feitelijk kan het hui dige plan gunstiger genoemd wor den dan het vorige. De Gemeenten houden nu tenminste nog een be hoorlijk deel van de bestuurlijke taken voor zichzelf. Wat Voorhout lotte ben ik er ook nog niet zo van overtuigd dat het zoveel beter is voor de bevolking. „Bovendien is voor mij niet bewezen dat grotere be- gemeenten ook goedkoper zijn. Ik heb daarvan een mooi voorbeeld. De begroting zelf betreft Ik neem aan dat het vertoont een eindsaldo van 12 mil- vaart niet loopt. In het joen. Zoetermeer is zeven maal zo streekplan-west zijn we aangewe zen voor 1000 woningen. Als die er zijn komen we aan die benodigde 10.000 inwoners toe. En ik neem aan dat een gemeente die naar de 10.000 toegroeit niet zal verdwij- groot als Zoeterwoude en zou der halve een begrotingstotaal van 84 miljoen moeten hebben. Ze zitten echter ver boven de 100 miljoen." ling niet. „Het gemeenschappelijke dat er zou moeten zitten in de as Alphen, Gouda, Dordrecht is mij vooralsnog duister. Een tweedeling van de provincie Zuid Holland, met als kemen de twee grote gemeen- Zoeterwoude ten Den Haag en Rotterdam zou wat mij betreft de voorkeur verdie nen boven deze indeling," aldus mr. Gallas, die wel bindingen met Leiden (ziekenhuis, brandweer, kamer van koophandel) en met Gouda (schooladviesdienst en vuilverbranding) ziet, maar niet met de Drechtsteden. ALPHEN ZOETERWOUDE "De minister kan me nog meer ver tellen," zo merkte burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude in een eerste reactie op. Hij zei niet te verwachten dat de plannen van De Gaay Fortman gerealiseerd zullen worden. „Ze zijn in de eerste plaats te duur. Daarnaast is het niet bewe zen dat het noodzakelijk is en tens- Alphen toont voornamelijk teleur stelling over de indeling bij de Drechtsteden. Liever zag men de gemeente Alphen aan de provincie Haaglanden (Den Haag/Leiden) toegevoegd. Wel is er tevredenheid - vooral van de zijde van Progres sief Alphen - dat de provincie Haaglanden niet is samengevoegd met een anders gevormd Hollands Midden. Burgemeester R. M. Gallas ziet de logica van de nieuwe inde- Als overtuigd voorstander van het idee dat het zwaartepunt van de be stuurlijke taken bij de gemeente moet liggen is burgemeester Gallas tevredener over de toebedachte ta ken aan de gemeenten en toekom stige provoncies. „In het gisteren gepubliceerde voorstel ziet het er duidelijk beter uit dan in het oude voorstel. Vooral op het gebied van ruimtelijke ordening gaat het de goede kant uit", aldus de burge meester. Rectificatie WASSENAAR - In het verslag van het kort geding Bovet/Korenhof van gisteren werd vermeld dat de heer Korenhof beslag had laten leggen op de inventaris van de snackbar van de heer Bovet. Dat is niet juist Korenhof heeft beslag la ten leggen op het pand van Bovet. Overigens heeft de Rabo-bank Wassenaar inmiddels de rekening van de heer Bovet weer vrijgege- BURGERLUKE STAND LEIDEN - Geboren: Bianca, dv H P J Anemaat en J C M Dingenouts; Ferenc, zv F Rijsbergen en P Noest; Linda, dv G W v Veen en G J M v. Haestrégt; Jean, z v P Kooreman en J A den Dopper; Leonie, dv W M L Heijmans en M H Bekema; Arie, zv T Kuijt en M M C Burger; Cornelia, dv A B Schaap en A v d. Boon. Stoplichten LEIDERDORP - De Leiderdorpse commissie verkeer en vervoer heeft zich gisteravond op het standpunt gesteld dat de veiligheid van voet gangers, fietsers en bromfietsers op het kruispunt Persant Snoep- weglAcacialaan IVan der Valk Boumanweg hoge prioriteit moet hebben. De commissie besprak de gang van èaken rond het kruispunt naar aan leiding van klachten van buurtbe woners. Deze beklaagden zich over het feit dat de stoplichten erg krap zijn afgesteld en er maar nauwe lijks tijd is om veilig over te steken, terwijl de voetganger ook nog ge hinderd wordt door afbuigend ver keer. De leden van de commissie waren unaniem van mening dat er maat regelen genomen dienen te worden. De bedoeling is dan ook dit bij de prioriteitsstellingen, die volgende maand aan de orde komen, in het beleidsplan op te nemen. Men denkt aan een drukknop systeem, waar door de voetgangers zelf kunnen bepalen wanneer het verkeer wordt stilgezet. Het systeem zal worden afgestemd op de verkeerslichten installatie op de kruising Persant SnoepwegIHoge Rijndijk. De com missie drong er gisteravond nog eens op aan spoedig met Leiden over de plaatsing van stoplichten te gaan praten. De commissie drong aan op een tij delijke regeling van de problemen op de „probleemkruising"Men stelde voor ouders in te schakelen om kinderen over te laten steken en er werd zelfs over gedacht de hulp van de politie in te roepen bij het streven naar meer veiligheid op het kruispunt Persant SnoepweglAca- cialaanIVan der Valk Boumanweg Ambtenaar Van der Berg deelde uitdrukkelijk mee dat het niet mo gelijk is de „rood-lichttijden" te ver lengen - die periode duurt voor het autoverkeer nu dertien seconden - omdat er anders een verkeerschaos dreigt bij de Hoge Rijndijk. Wethouder mevrouw D. W. Tichler-Moerman deelde mee dat bij verandering van de stoplichten in ieder geval ook rekening gehou den zal worden met de binnenkort op de Engelendaal te plaatsen verkeerslichten-installaties. De kos ten voor de voorziening op het kruispunt bij garage Kamsteeg be dragen circa 140.000 gulden. Voor de vergadering bestond veel belangstelling WARMOND - „Het enige wat ons nu te doen staat is op onze knieën gaan liggen en smeken wat er alsjeblieft nog gedaan kan worden", aldus constateerde burgemeester W. F. de Vreeze gisteravond tijdens een roerige en zeer druk be zochte vergadering van de Warmondse commissie voor ruimtelijke ordening. Onderwerp van gesprek vormde de aanleg van de Schipholspoorweg en burgemeester De Vreeze constateerde dat Warmond in vele opzichten met de rug tegen de muur staat. Burgemeester De Vreeze over Schiphollijn: 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam., vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam., gespreksgroep, kreatieve werkavond, 6-10 uur nam., koffiebar, 8-11 uur nam. Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, lezing "Vrijheid": vrije tijd/vrije ruimte" van N. Tummers; open les volksdansen; expo sitie eigen werk cursisten; video reportage over de activiteiten, alle activi teiten vanaf 8 uur nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep monumenten, 8 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, theater groep Carroussel met "Niet voor kinde ren", (try-out), 8.15 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, commissie welzijn en onderwijs, 8 uur nam. K. en O.-gebouw, Oude Vest 45, Rijks daalderconcert door Richard Deering, piano, 8.15 uur nam. DONDERDAG v.d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architectenbureau, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam., keramiekcursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam., koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, lezin gen over astrologie, yoga en drukpunt- massage, sport en spel, Go- demonstratie; expositie en video repor tage's, alle activiteiten vanaf 8 uur nam. LAK-Theater, Levendaal 150, theater groep Carroussel, met "Niet voor kinde ren", (premi-ere), 8.15 uur nam. Stadhuis, commissie ruimtelijke orde ning en commissie onderwijs, sport, re creatie en samenlevingsopbouw, 8 uur Gemeentehuis Leiderdorp, i financiën, 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, c openbare werken en personeelszaken, 8 Apotheken De avond-, nacht- en ochtenddienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 31 dec. tot 2 jan. 8 uur vm., door Apo theek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 en door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. De dienst na 2 jan. 8 uur vm., wordt waargenomen door Zuider Apo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en door Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6 5 tel. 890000. •SOS-dienst Zo zit men in de eerste plaats in verschrikkelijke tijdnood. Het voorbereidingsbesluit voor het gebied waar de spoorlijn moet lopen loopt op 29 april van dit jaar af en dan moet er een nieuw be stemmingsplan voor het gebied zijn. Gebeurt dat niet dan moeten op basis van het vorige plan aan- legvergunningen voor de lijn af gegeven worden en zal Warmond 4,3 miljoen niet meer in staat zijn enige in vloed op de voorzieningen rond de lijn uit te oefenen. Dat heeft om te beginnen al het nadeel dat het nauwelijks moge lijk zal zijn om aan de voorzijde van de huizen ramen open te zet ten zonder ogenblikkelijk gecon fronteerd te worden met het la waai van passerende treinen. Schotten „Het hangt ons als een zwaard van Damocles boven het hoofd," al dus De Vreeze, die al aan het be gin van de vergadering mee deelde dat er maar weinig tijd was om nog iets te doen en dat daarvoor ook niet of nauwelijks kan worden ingegaan op de rap porten over ondermeer de ge luidshinder zoals die was uitge bracht door Articon, het bouw bureau van de NS, en het advies bureau Van Dorsser, dat door de gemeente Warmond is ingescha keld. Uit beide rapporten bleek echter dat de geluidsoverlast maar moeilijk terug te dringen zal zijn. Beide adviseurs kwamen tot de op lossing om langs het stuk spoor,ijn dat door de Warmondse bebouwde kom loopt geluidwe- rende schotten te plaatsen. Het probleem is echter dat wil men werkelijk de geluidsoverlast tot een aanvaardbaar minimum te rug dringen die schermen ten minste zes meter hoog moeten zijn. Er wordt uit kostenoverwegingen gekozen voor schotten die tussen de twee meter vijftig en vier me ter hoog zijn en daaraan worden andere maatregelen gekoppeld, als bijvoorbeeld het aanbrengen van isolatie in de woningen die direct aan de spoorlijn grenzen. Intussen heeft de NS bij minister Westerterp om extra gelden ge vraagd - 4,3 miljoen gulden - voor geluidwerende voorzieningen in Warmond. Burgemeester De Vreeze deelde aan het begin van de vergadering mee dat men de raad wil voorstellen er bij de mi nistermet klem op"aan te dringen die gelden vrij te maken voor Warmond. Bij de aanleg van de Schiphollijn spelen drie zaken een rol. De ge meente Warmomd heeft namelijk aan de afgifte van aanlegvergun- ningen een drietal voorwaarden gekoppeld: er moet een aan vaardbaarplan komen dat de groenvoorzieningen rond de lijn regelt, de geluidsoverlast moet tot een minimum worden be perkt en er moet met de NS een overeenkomst gesloten worden waarin een aantal wensen van Warmond vastgelegd zal worden. Ook in die overeenkomst wil men bepalingen ten aanzien van de ge luidshinder vast leggen. Om echter nog sterker te staan heeft de gemeente Warmond ook voorgesteld in het bestemmings plan Schipholspoorlijn - dat nu voor 29 april klaar moet zijn - be palingen over de geluidshinder op te nemen. Er wordt echter aan getwijfeld of dat laatste mogelijk is. Een juridische medewerker van het stedebouwkundig ad viesbureau Stad en Landschap heeft inmiddels meegedeeld dat het opnemen van dergelijke be palingen onmogelijk is. Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Vermiste vrouw op gedregd uit de Ringvaart LISSERBROEK - De gemeentepo litie van de Haarlemmermeer heeft gisterenmiddag omstreeks twaalf uur het lichaam van de 27-jarige mevrouw W. V. de Regt uit Lisser- broek uit de Ringvaart opgedregd. Daarmee eindigde de zoekactie naar de vrouw die sinds nieuw jaarsdag werd vermist. De vrouw vertoonde geen verwondingen van een aanrijding en is door verdrin king om het leven gekomen. Over de juiste toedracht van het ongeval tast de politie in het duister. Langs de Padoxlacn (foto) en de Van Wassenaarstraat zullen straks schotten worden gezet die de geluidsover last van de Schiphollijn moeten beperken. met de fatale datum van 29 april, maar ook in verband met de ver kiezingen, die in mei van dit jaar worden gehouden en dan is er op regeringsniveau nauwelijks iets te bereiken, zo meende Van Kuyen. Nieuwe adviseur stemmingsplan op dat punt te komen. Het Tweede Kamerlid Van Kuyen Van Kuyen constateerde verder dat (PPR), die ook deel uitmaakt van de normen die Articon en de NS de Warmondse commissie voor ruimtelijke ordening, twijfelde daar aan. „In een gesprek met de vaste kamercommissie voor mi lieuhygiëne, waar ook over dat soort zaken gesproken werd, heeft de minister gezegd dat zij graag over die zaak zou willen discussiëren. Voor zover mij be kend heeft de Kroon nog nooit een uitspraak gedaan over een dergelijk bestemmingsplan en de mogelijkheden lijken mij aanwe zig om de bepalingen toch in het bestemmingsplan op te nemen". Op voorstel van John Marks, lid van het actiecomité Schiphol spoorweg, werd besloten contact op te nemen met een nieuwe ad viseur, om zodoende tot een pas sende formulering van het be en het ministerie van verkeer waterstaat hanteren voor ge luidshinder, en die bovendien overschreden worden, wel eens in strijd zouden kunnen zijn met Overleg de wet op de geluidshinder, die in voorbereiding is en dit jaar zal Burgemeester De Vreeze deelde worden uitgebracht. Hij stelde voor het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne om een uitspraak in deze zaak te vra gen en daar minister Westerterp van verkeer en waterstaat mee te confronteren. Verder meende hij dat het op zijn plaats zou zijn als de gemeente Warmond contact opneemt met de vaste kamer commissie voor verkeer en wa terstaat en volksgezondheid en milieuhygiëne. Ook drong hij op spoed aan, niet alleen in verband binnen afzienbare tijd overleg zal worden gepleegd met de bewoners van de Padoxlaan en de Van Wassenaarstraat, welke straten direct aan de nieuw aan te leggen lijn grenzen. Dan zal van hen een uitspraak gevraagd worden over de hoogte van de schotten en eventueel te nemen andere maatregelen als isolatie, dubbele beglazing en dergelijke. CDA-er Tulp vroeg naar de moge lijkheid om doorzichtige schot ten te plaatsen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055 Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2