LEIDSCH DAGBLAD Acties op komst bij RSV? Aardbeving in China: ruim 600.000 doden 'Kosten danig onderschat Wat een pret... Groot bont nieuws oppag.8 waals Overleg dreigt te mislukken LEIDSCH m DAGBLAD Bocht te ruim: auto in berm WOENSDAG 5 JANUAR11977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35131 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM (ANP) - De Industriebond NVV heeft vanochtend pamfletten uitgedeeld bij alle bedrijven van het Rijn-Schelde-Verolme-con- cern waar ongeveer 30.000 personen werkzaam zijn. In die pamfletten wordt opgeroepen werk zaam te zijn omdat het overleg met de werkgevers volledig dreigt stuk te lopen en de oplossing van de problemen in de scheepsbouw verder weg is dan aanvankelijk leek. Als er geen verandering in de situatie komt, zijn verdere acties te verwach ten. HONG KONG (UPI) - Bij de aardbeving die het noorden van China op "28 juli 1976 heeft ge troffen, zijn minstens 655.237 mensen gedood en 779.000 ge wond, volgens een rapport toe geschreven aan de overheid van de provincie waarin het epicen trum van de aardbeving was ge legen. De aardbeving, die 8,3 op de Richterschaal aantekende, was de ergste in de hele wereld sinds een jaar of twaalf. Peking heeft over de gevolgen nooit officiële cijfers gepubli ceerd. Wel zei de nieuwe voor zitter, Hoea Koeo-feng, in de cember op de grote nationale agrarische conferentie in de hoofdstad, dat de aardbeving „verlies aan mensenlevens en schade heeft veroorzaakt op een schaal die zeldzaam is in de ge schiedenis". Het rapport waarin cijfers wor den genoemd is uitgegeven door het provinciale partijco- mité en het revolutionaire co mité van Hopei, aldus nationalistisch-Chinese krin gen die de op 6 augustus geda teerde tekst beschikbaar heb ben gesteld. cumenten, hebben gezegd dat zij geen reden hebben aan de echtheid te twijfelen. Nationalistisch-Chinese offi ciële personen krijgen regelma tig soortgelijke rapporten uit China waarvan de echtheid is gebleken. Als het rapport juist is, is de tol van de aardbeving de op één na hoogste uit de geschiedenis en veruit de hoogste voor wat deze eeuw betreft. In 1556 werd de Chinese provincie Sjensi door een aardbeving getroffen die aan ruim 800.000 mensen het le ven kostte. De voorgaande ern stigste aardbeving van deze eeuw had in 1920 plaats in de Chinese provincie Kansoe en eiste 200.000 mensenlevens. De belangrijkste grief van de indus triebond is het besluit van de RS V-directie de overeenkomst af te zeggen voor de sociale begeleiding van werknemers, die op enigerlei wijze de dupe worden van de her structurering van het concern. De bond heeft de directie gevraagd dit in te trekken, maar heeft nog niets gehoord. Zij wenst niet langer meer met de werkgever te praten voordat deze op zijn besluit is teruggeko- Onder de 4.000 werknemers van de dok- en werfmaatschappij Wilton- Feijenoord in Schiedam, dat een onderdeel is van het concern, ont stond gisteren al arbeidsonrust over het wegvallen van het sociale plan. De industriebond wijst de werk nemers van het RSV-concem erop, dat orders in de scheepsbouw zijn gemist omdat RSV het rapport de commissie niet tekent en het be drijf ruzie maakt over de financiële hulp in de scheepsbouw. "Loon sverhoging en prijscompensatie kunnen ook al niet", staat er in het pamflet. Dat doet voor de bond de deur dicht. Verkiezingen Israël 17 mei JERUZALEM (Reuter) - Het Israë lische parlement (Knesseth) heeft vandaag formeel besloten op 17 algemene verkiezingen te laten houden. De verkiezingen volgen na het ont slag dat de regering-Rabin vorige maand indiende. Het wetsontwerp tot ontbinding van de Knesseth en het vaststellen van de verkiezingsdatum is daag in tweede en derde lezing genomen. VANEGMOND- \V4aH BREESTRAAT BONTMODE Minder koud uit zuid tot zuidwest. In de avond nacht eerst nog mist, en minimumtem peraturen om het vriespunt. Maxima morgen van 3 tot 6 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 januari Zon op: 8.48 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 18.13 uur, onder: 8.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.49 en 15.59 uur, laagwater te 12.01 uur. MINI-PROVINCIES MAKEN WEINIG KANS DEN HAAG/LEIDEN (SP) - De plannen van minister De Gaay Fortman om Nederland op te splitsen in 24 mini-provincies maken niet veel kans. In politiek Den Haag gaat men er van uit dat de schatkist de enorm hoge kosten van de groot scheepse bestuurlijke herinde ling niet kan opbrengen. Er gaan steeds meer stemmen op - Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 20 januari 1977 en onivang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt gek) en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelopjïe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. vooral bij de WD en in het CDA-kamp - om de vervanging van de 11 provincies door 24 mini-provincies op de lange baan te schuiven. Men voelt er in poli tieke kringen steeds meer voor om voorlopig alleen maar met het opheffen van de kleine gemeen ten te beginnen. Na afloop van die gemeentelijke sanering zou dan bekeken moe ten worden of vorming van nieuwe provincies eigenlijk nog wel nodig is. Een ander kostenbesparend plan is om geen 24, maar slechts 18 of 15 nieuwe provincies in te stellen. In AR-kringen is men daar voor stander van. De bestuurlijke herindeling kost de schatkist de eerste zeventien jaar maar liefst zeven miljard gulden. Daarna leggen de mini- provincies jaarlijks nog een extra beslag op de rijksuitgaven van zo'n 500 miljoen gulden. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten meent zelfs dat de herindeling nog duurder zal uit vallen. Minister De Gaay Fort man onderschat de kosten van de vorming van 24 nieuwe provin cies, meent de VNG. Te optimistisch Ook het Interprovinciaal Overleg, waarin de elf provincies samen werken, vindt de minister te op timistisch. Mr. J. Hendrikx, voor zitter van het IPO: "Het instellen van 24 nieuwe provincies is niet haalbaar en niet betaalbaar". De jaarlijkse extra kosten zullen vol gens hem hoger liggen dan 500 miljoen. Nu al staat vast dat de Tweede Ka mer zich voor de verkiezingen niet meer zal uitspreken over de plannen van minister De Gaay Fortman. In feite valt de beslissing over de vorming van de 24 mini- provincies deze zomer bij de ka binetsformatie. Dan zullen de partijen die het nieuwe kabinet gaan vormen moeten uitmaken of er geld is om de bestuurlijke reorganisatie door te zetten. De nieuwe provincies zullen, zo verwacht politiek Den Haag, vrijwel zeker ten slachtoffer val len aan de nieuwe bezuinigings ronde die nodig is om de werk loosheid terug te dringen. LEIDEN - De reacties van burge meesters in plaatsen (minder dan 10.000 inwoners) die wellicht in de toekomst gaan verdwijnen, zijn over het algemeen vrij laconiek. "Laten ze maar eens zeggen wat die kleine gemeenten fout doen", zegt Valkenburgs eerste burger Van 't Wout op de bewering van De Gaay Fortman als zouden kleinere gemeenten niet aan de eisen van deze tijd kunnen voldoen. Wannonds burgemeester De Vreeze denkt dat het met de reali sering van de plannen allemaal zo'n vaart niet zal lopen. Zijn col lega Van de Wouw van Voorhout meent dat Voorhout te zijner tijd de benodigde 10.000 inwoners zal hebben. De burgemeester van Zoeter- woude zegt dat de minister hem nog véél meer kan vertellen. De heer Detmers verwacht niet dat de plannen van De Gaay Fortman kunnen worden gerealiseerd. "Een fusie aangaan en er met nie mand over praten: zo komt de sa menvoeging van kleinere gemeen ten op mij over", aldus burge meester Swaan van Koudekerk. (Van onze verslaggever) LEIDEN/ZOETERWOUDE - De afslag Leiden/Zoeterwoude van de Rijksweg Den Haag-Amsterdam is vanmorgen geruime tijd gestremd geweest nadat een 29 meter lange vrachtwagen - geladen met stalen dakspanten - van de weg schoot en de afslag en de Europaweg blok keerde. (Foto links) Het ongeluk gebeurde omdat de chauffeur, J. C. V. uit Santpoort, de bocht wat te ruim nam en toen met het achterdeel van de wagen in de berm raakte en gedeeltelijk van het talud gleed. Enige tijd lang is er een risico geweest dat de wagen twintig meter naar beneden zou storten. De wagen - die met lading 52 ton woog - vervoerde stalen dakspan ten naar een Leidse spuiterij. Het was de tweede maal dat de wagen met een dergelijke lange en zware lading naar Leiden kwam. Het is voor de Leidse politie voorlopig nog een raadsel waarom voor dit transport geen politiebegeleiding is aangevraagd. Er deden zich vanochtend nog di verse andere ongelukken voor, ech ter voornamelijk als gevolg van mist en gladheid. Ook vormden zich op vele wegen files die tot na elf uur voor flinke vertraging zorg den. Rond acht uur stond op de weg Hoorn-Amsterdam een file van 10 kilometer en op de weg Purmerend-Amsterdam 6 kilome ter. af i Van ongeveer tien weg Duitse grens-Amhem volledig versperd door een ongeluk vlak voor het verkeersplein Velper- broek. Een vrachtwagen was in brand geraakt, waarbij de waren vast geslagen. Een belangrijk punt van kritiek op de plannen van De Gaay Fortman is dat de positie van de gemeente te veel wordt ondermijnd. De gemeentebesturen raken ver schillende taken en bevoegdhe den kwijt aan de nieuwe provin cies. De VNG en de PvdA vinden dit erg teleurstellend. De PvdA eist dat de gemeenten meer te zeggen krijgen over de ruimte lijke ordening (de minister wil provinciebesturen de bevoegd heid geven om in te grijpen in de gemeentelijke bestemmings plannen). Ook vindt de PvdA het "uiterst teleurstellend" dat de regering geen voorstellen doet om rijksta ken over te hevelen naar de pro vincies. Leiden-Alphen Leiden (in het plan van de minis ter ingedeeld bij Den Haag) heeft de hoop op een provincie Rijn land met o.a. Leiden en Alphen nog niet opgegeven. Een werk groep onder voorzitterschap van de Leidse wethouder Van Aken bereidt een pleitnota voor die te zijner tijd aan de kamerleden zal worden aangeboden. Vooruitlo pend daarop zal waarschijnlijk volgende maand al een "eerste reactie" als voorlopige versie ver schijnen. Overigens bestrijdt we thouder Van Aken dat de samen hang tussen Leiden en Den Haag groter zou zijn dan die tussen Leiden en de Rijnstreek. Alphen is nogal teleurgesteld over de indeling bij de Drecht-steden (in de nieuwe provincie Midden-Holland). Liever zag men zich bij de provincie Haag landen (Leiden/Den Haag) ge voegd. Burgemeester Gallas vindt de nieuwe indeling niet van logica getuigen. Jimmy Carter I Jimmy Carter, de gekozen president van de Verenigde Staten, onthoudt zich van alle zakelijke beslomme ringen en voordelen in de tijd dat hij president is. Dat eist hij ook van zijn mede regeerders PAGINA 13 i Minister Van Agt van Jus titie wil snel het tekort aan politiepersoneel ongedaan maken PAGINA 7 Gewichtheffer Herman Fi- lippo Leids sportman van het jaar '76, wielervereni ging Swift de sportclub PAGINA 9 Het is wat al te gemakkelijk om het wetsontwerp voor de 24 mini- provincies af te doen met de con statering dat er misschein wel he lemaal niets van komt, omdat het nieuwe kabinet straks heel an ders over een nieuwe bestuurlijke indeling zou kunnen denken. Hoe dan ook zal er in de komende tien jaar een nieuw bestuursskelet moeten worden opgetrokken zelfs een storm amendementen int de Kamer kan zo'n skelet niet geheel onder papier bedelven. Over veel zaken is minister De Gaay Fortman nog altijd veel te vaag. Nog altijd tast men in het sche merduister bij de vraag, welke taken de landelijke overheid zelj naar de nieuwe provincies aj gaat stoten. De bewindsman vindt dat zulks uit de verf kan komen, wanneer de reorganisa- tieprocedure op gang is. Maar dat is rijkelijk laat, misschien zelfs te laat, omdat met eventuele consequenties voor de omvang van de provincies en de geografi sche begrenzing ervan dan nog maar moeilijk rekening kan worden gehouden. Bij het voor ontwerp was de heer De Gaay Fortman al weinig scheutig met het overdragen van rijkstaken: hij blijkt nu nauwelijks toeschie telijker geworden. De kleine gemeenten moeten ver-m dwijnen. Hier is de minister zeer concreet. Men behoeft niet laaiend enthousiast voor een der gelijke maatregel te zijn om de sondanks toch de noodzaak van. dat verdwijnen in te zien. Ge- meentes moeten voldoende vo lume hebben om een deskundig en veelzijdig ambtenarenkorps erop na te kunnen houden. Anders worden zij vermorzeld onder het gewicht van de zoveel "zwaarde re" provincie-nieuwe stijl. Nog maalshet verlies van een stuk ei genheid is verdrietigzelfs al is de lokale democratie in de kleine woongemeenschappen meestal meer een zaak van traditionele elites dan men wel wil bekennen. De scepsis jegens de wijze waarop de minister de nieuwe provincie grenzen getrokken heeft, is op deze plaats al eerder vertolkt. De twee mammoet-provincies rond Den Haag en Rotterdam, groter in bevolkingscijfers dan de meer derheid van de provincies nu, ge ven weinig hoop dat het bestuur dichter bij de burger wordt ge bracht. En waar haalt Binnen landse Zaken de wijsheid van daan dat Leiden en Alphen in steeds mindere mate met elkaar van doen hébben, zo dat indeling van de laatste gemeente in een club met Dordrecht gerechtvaar digd is? De plannen van de heer De Gaay Fortman zijn duur en er is geen geld. Zo'n situatie wil nog al eens tot een verhoogd doelmatigheids- streven inspireren. Daar hopen we dan voorlopig maar op. Ambtenaar die dossier liet liggen: geen straf DEN HAAG - De ex-ambtenaar van het ministerie van Justitie die het dossier van de Limburgse oor logsmisdadiger Loyen anderhalf jaar in zijn la heeft laten liggen, is niet bestraft. Minister Van Agt (Justitie) heeft de ambtenaar, die inmiddels op een ander ministerie werkt, wel laten weten "ontstemd" te zijn over zijn werkwijze. In antwoord op vragen van de tweede-kamerleden Molleman en Kosto (PvdA) zegt Van Agt aan zijn collega-minister om bestraffing van de ambtenaar te hebben ge vraagd, maar die heeft daaraan geen gevolg gegeven. Op 24 september 1973 kreeg de be wuste ambtenaar opdracht "de zaak, waaraan vele ingewikkelde rechtsvragen waren verbonden, voor te bereiden voor nader overleg binnen het openbaar ministerie" Hij zag het buitengewone karakter van de zaak wel in, maar voerde de opdracht niet uit. Een reden voor dit plichtsverzuim heeft hij niet kunnen geven, aldus Van Agt aan de kamerleden. om die kokette cocktail-jurkjes 'ns even te passen. Je proeft de voorpret van 'n gezellige avond. Met hem alleen. Of samen met je visite. Kom maar gerust even kijken. Bij Waals

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1