Warnke draagt winst op aan Chileense volk Amateurtop veldrijders breder dart Jos Yalentijn in Inzeil beste sprinter Deelname Seheffer aan titelstrijd nog dubieus Na triomf in Sylvesterloop Spelen impuls voor Lake Placid t>AOlfclA SPORT SAO PAULO - De Chileense atleet Edmundo Warnke heeft in Sao Paulo de traditionele Silvesterloop gewonnen. Warnke legde de 8900 meter door de .straten van de Braziliaanse wereldstad af in 23 minuten en 50.8 seconden, ongeveer 37 seconden langzamer dan de recordtijd van de Columbiaanse atleet Victor Mora (in 1975). De tweede plaats was voor de Ita liaan Franco Fava (24.05.8), die vo rig jaar derde werd. De Mexicaan Luis Hernandez, het afgelopen jaar zesde, eindigde deze keer op de derde plaats (24.09.0). De Nederlandse atleet Gerard Te- broke werd 33e. Bij de dames, die voor de tweede maal in de 52-jarige geschiedenis van deze wedstrijd meeliepen, ging de overwinning weer naar de West- duitse Christa Vahlensiek. Haar tijd, 28 minuten en 36.2 seconden, was bijna een halve minuut beter, dan die van de Zweedse Elsa Gus- tafsson (29.01.6). De Poolse Renata Penlonowska (29.28.4) werd derde. Ineenstorting Edmundo Wamke dankte zijn overwinning aan een onverklaar bare ineenstorting van de sterke Portugees Carlos Lopes. Deze had Lake Placid - Peter Berle, di recteur van de commissie voor milieubeheer in de staat New York, heeft dit wee keinde bevestigd dat er geen enkel bezwaar bestaat tegen het houden van de Olympi sche Winterspelen in Lake Placid. "Ik zie niet in waarom de win terspelen hier niet zouden kunnen worden gehouden", zei hij bij de opening van een grote stoeltjeslift op White- face Mountain, waar de alpine ski-evenementen tijdens de Spelen moeten worden ge houden. "De protesten van de milieube schermers zijn niet onrede lijk, maar van de andere kant ben ik ervan overtuigd dat het organisatiecomité niet uit vernielers bestaat en dat zij stellig in de gelegenheid zijn alles tijdig klaar te hebben." Lake Placid heeft de winterspe len al eens eerder beleefd, namelijk in 1932. De plaats ligt in het nationale park van de Adirondacks in het noorden van de staat New York. Ieder nieuw bouw werk, of dat nu huizen, we gen, of sportieve accommo daties zijn, iedere verander ing van de huidige situatie trouwens, behoeft de toe stemming van de beheerders van dit beschermde natuur gebied. De grootste ingreep in de be staande situatie, het bouwen van de negentig- meterspringschans, staat op dit moment dan ook centraal in de discussies. De staat New York echter en ook de autoriteiten in Was hington zijn voorstander van het houden van de Spelen in de streek van Lake Placid. Daar namelijk schommelt het percentage van de werkelo zen rond de zeventien en dat getal is een van de hoogste binnen de Verenigde Staten. Omdat de winterspelen een nieuwe impuls aan de streek zouden kunnen geven, neemt men aan dat de geschiedenis van Denver-1976 zich niet zal herhalen. Toen immers moest men afzien van het houden van de winterspelen omdat de plaatselijke bevolking zich een fel tegenstander toonde van dit evenement. Een der gelijke oppositie in eigen huis wordt in Lake Placid in het geheel niet verwacht, in tegendeel. aan het begin van de zware, drie ki lometer lange klim in de "Ruada Consolacao", de leiding genomen en het tempo behoorlijk verhoogd. Hij zorgde er daarmee voor dat het veld ver uit elkaar viel. Lopes ver overde een voorsprong van onge veer tien meter op Warnke, maar de Portugees bleef kort voor het einde van de klim, op 800 meter van de finish, staan, niet in staat nog een pas te verzetten. Na de wedstrijd verklaarde hij: „Ik weet niet wat er gebeurde. Ik verloor de macht over mijn benen. Ik verloor al mijn kracht". Warnke nam de kop over en behield tot op de eindstreep een voor sprong. Daar werd zijn triomf door een groep Chileense supporters uitbundig gevierd. De Chileen droeg zijn overwinning na afloop op aan "Het Chileense volk, mijn ouders en mijn Westduitse trainer". "Mijn trainer heeft gezegd dat ik kalm van start moest gaan om ver volgens in de laatste kilometers tempoverhogingen door te voeren. Hij heeft gelijk gehad", aldus Warnke. Uitslagen 52ste Silvesterloop: Heren: 1. Edmundo Warnke (Chili), 8900 meter in 23 minuten en 50.8 secon den, 2. Franco Fava (Ita) 24.05.8, 3. Luis Hernandez (Mex) 24.09.0, 4. Markus Ryfell (Zwi) 24.13.8,5. Leon Shots (Bel) 24.17.0, 6. Rafael Pal mares (Mex) 24.22.2, 7. Tony Sim mons (Gbr) 24.25.0, 8. Ravael Perez (Costa Rica) 24.27.0, 9. Johnny Pe rez (Bol) 24.30.0,10. Eloy Rodrigues Schleder (Bra) 24.32.0, 33. Gerard Terbroke (Ned). Dames: 1. Christa Vahlensiek (Wdl), 8900 meter in 28 minuten en 36.2 secon den, 2. Elsa Gustafsson (Zwe) 29.01.6, 3. Renata Penlonowska (Pol) 29.28.4, 4. Veronica Martinez (Mex) 29.55.8. Zege Hermens Jos Hermens heeft gisteren in So meren de Donck-cross gewonnen. De Nijmeegse wereldrecordhou der op de 20 kilometer en de uur- loop maakte op het zware par koers weer een uitstekende in druk. Het was de eerste maal dat Jos Hermens na de Olympische Spelen van Montreal in eigen land weer aan de start kwam. Al in de eerste van de zes ronden van 1500 meter nam hij de leiding en stond die niet meer af. Hermens legde de 9000 me ter over een zeer modderig par koers af in 29 minuten en 50 secon den. In de laatste ronde verloor Hermens zijn bril. Deze werd door trainer Jan Vos uit de modder ge vist en even verder op het parkoers weer aangereikt. Achter Jos Hermens eindigde Haico Scharn (Ciko '66) op de tweede plaats. De Arnhemmer die voortdurend met Cor Vriend had gelopen, kwam op de tweede plaats doordat Vriend in de laatste ronde een val maakte. Scharn had een achterstand van tien seconden op Hermens. Uitslag: 1Jos Hermens (KNAU) 9000 meter in 29 minuten en 50 seconden, 2. Laatste eer Ivo van Damme BRUSSEL - Sportminnend België heeft vrijdag in Brussel de bij een verkeersongeluk om het leven ge komen topatleet Ivo van Damme de laatste eer bewezen. Het stoffelijk overschot van Van Damme was op gebaard in het bureau van het Bel gisch Olympisch Comité in Brus sel. Bij de kist waren de belangrijk ste ereprijzen, die Van Damme in zijn korte loopbaan behaalde opge steld: de twee zilveren medailles van Montreal, de gouden spike en de Belgische trofee voor sportver- dienste. De condoleanties werden in ontvangst genomen door de va der van Van Damme, BOC- voorzitter, Mollet, voorzitter Min- gels van de Belgische atletiek bond en Van den Eynde, de trainer van Van Damme. Bij de plechtigheid warer. onder anderen de Olympi sche ruiterploeg, Gaston Roelants, Karei Lismont, Roger Moens en Eddy Merckx aanwezig. Haico Scharn (Ciko '66) 30.00,3. Cor Vriend (PSVj 30.04, 4. Jo Schout (RKHAVj geen tijd opgenomen, 5. Pieter Vos (GVAV). Barcelona De Spanjaard Mariano Haro won in Manresa bij Barcelona een interna tionale veldloop over 10.000 meter. Haro versloeg in de eindsprint zijn landgenoot Antonio Campos, die hem als enige had kunnen volgen. Haro liep de tien kilometer in 30 minuten en 42 seconden. Campos finishte negen seconden later. De Westduitser Deltlef Uhlemann, die bij de Olympische Spelen brons op de 5000 meter veroverde, legde be slag op de derde plaats met een mi nuut achterstand. SPORT INZELL - Tijdens invitatie wedstrijden die Nieuwjaarsdag en gisteren op de baan van Inzeil zijn gehouden heeft Jos Valentijn bij de sprinters dd meeste indruk gemaakt. Vooral gisteren imponeerde Valentijn door de 500 meter te winnen in 39,17 seconden. De dag daarvoor had voormalig we- inzeil, ook het peloton van Leen reldkampioen Erhard Keiler deze Pfrommer verscheen aan de start. Edmundo Warnke gaat zegevierend over de finish nadat de sterke Portugees Carlos Lopes letterlijk en figuurlijk stil is blijven staan. afstand nog éénhonderdste werd Beiers sprintkampioen. Knappe tijd Ook op Nieuwjaarsdag toonde Va lentijn zich op de 500 meter de snel ste Nederlander. Talent Sies Uil- kema moest met een tweede plaats genoegen nemen en kwam er op de 1000 meter zelfs helemaal niet aan te pas. Deze afstand werd gewon nen door Eppie Bleeker, voor Jos Valentijn. Op de tweede dag ging het allemaal veel sneller. Valentijn bleef als enige ruim onder de 40 se conden en reikte ook op de 1000 meter naar de knappe tijd van 1.19.74. Toch moest hij Bert de Jong op de dubbele afstand nog voor rang geven, want deze tamelijk on bekende rijder leverde voor zijn doen een formidabele prestatie door 1.19.36 op de klokken te bren gen. Derde werd Bleeker, vierde Aijan van der Kreeke. Valentijn won de vierkamp met een totaal van 160.280. Niet alleen de sprintploeg reed op Helden toonde zich 7.27.31. Tweede werd Klaas Vriend (7.29.44) en derde Piet Kleine (7.31.43). Onder barre omstandig heden werd gisteren de 1500 meter afgewerkt. De tijd van Van Helden, 2.22.9, is ongeveer vergelijkbaar met de wereldrecords die de legen darische Noor Oscar Mathisen nog voor de eerste wereldoorlog vestig de. Jan Derksen was nog ruim drie seconden langzamer dan Van Hel den. Marathon De Nieuwjaars-schaatsmarathon om de FD-bokaal te Heerenveen is door Jos Pronk uit De Rijp in de eindsprint gewonnen. In de laatste van de honderd ronden maakten Pronk en Gilling zich los uit het pe loton en in de felle eindsprint ver raste Pronk zijn tegenstander. Arie Eriks werd derde, Marcel Pennings vierde. Bij de B-rijders werd Jan Veil erna uit Heerenveen eerste. Atje Keulen-Deelstra zegevierde bij de dames. Hoofdrollen ditmaal voor Brouwers en Stamsnijder OSS - De ontwikkelingshulp van de KNWU om de afster vende cyclecross-tak in het fietsprogramma te houden is niet onbeloond gebleven. In enkele jaren tijd werd het wed strijdprogramma beduidend uitgebreid, met als resultaat dat de amateurtop van de veldrijders nog nimmer zo- breed is geweest. Veertien dagen voor het nationale Moeilijk had ook Andre Geirland kampioenschap werd dat nog eens het, die voor het internalionale in Almelo en Oss bewezen. Noord- tintje uit Belgie was gehaald. Geir- wijkerhouter Hans Steekers, met land, in cross-natie Belgie al goed negen overwinningen dit seizoen voor twintig overwinningen, koersend als een ongekroonde ko- kampte met dezelfde moeilijkhe- ning, kwam er niet aan te pas, e den als Hennie Kuiper. Maar Geir- als Nieuwkoper Kees v. d. Wereld land liet op het glibberige parcours Wil Brouwers op weg naar zijn overwinning in de veldrit van Oss OSS - Het ziet er naar uit, dat het Nederlands kam- aan het vereiste aantal veldritten hebben deelgeno- pioenschap veldritten niet zonder problemen over men. twee weken kan worden gehouden. Een gulden stelre- Sportcommissielid Harry van Gestel, die alles heeft gel van de Sportcommissie van de KNWU is, dat een gedaan om het veldrijden op dit niveau te krijgen, crosser minimaal twaalf wedstrijden moet hebben ge- „Ik ben de mening toegedaan, dat ze niet mogen star reden voordat hij voor de nationale titelstrijd wordt ten. We hebben niet voor niets deze regel vastgesteld, geaccepteerd. Niet alleen was het voor de renners een stok achter de deur, maar ook de organisatoren moeten we een beetje in bescherming nemen. Als we dat niet doen, hebbebn Inmiddels hebben zich o.a. Albert Seheffer, Henk we volgend seizoen slechts vijf in plaats van 35 veldrit- Boom en Henk Vos aangemeld, die dit seizoen nog niet ten. In het Oosten werd Henny Stams nijder voor 'eigen deur' eerste, ter wijl in het Brabantse de situatie bijna niet anders was. Nationaal kampioen Wil Brouwers, streekfa- voriet in Oss, troefde iedereen af. Met een tweede en een vierde plaats, leverde profkampioen Ge- rrit Seheffer een verrichting, waar hij enkele maanden geleden niet aan had durven denken. Sterker, de Gelderse reus zwoer in de zomer maanden de fiets af, maar keerde na lange tijd van bezinning toch weer terug tussen de specialisten. „Alles wat maar tegen kon zitten. dat hij een echte specialist i Ogenschijnlijk was de snel gede marreerde Wil Brouwers niet meer te achterhalen, maar de Belg reed een schitterende finale, waarin hij door Hennie Stamsnijder met banddikte werd teruggewezen- voor het zilver. Geen riscico Nederlands kampioen Wil Brou wers beeindigde de koers slechts acht seconden voordien. Geirland: „Als ik een normale start had gehad of de wedstrijd had nog een ronde langer geduurd, dan had ik het niet mij. Ik ben toen een beetje mezelf geweten Wil Brouwers: „Ik wist tegengekomen. Ik zat een goed eind in de put, maar door een maand volledige rust ben ik er toch weer bovenop gekomen. Omdat ik alles zat was zou ik stoppen, maar in het veldrijden heb ik nu weer erg veel plezier". dat ik winnaar zou worden, dus heb ik in de laatste kilometers geen en kel risico genomen. Maar het valt niet mee om kampioen te zijn. De druk is toch groot. Dit is pas m'n eerste overwinning, terwijl ik er vo rig Hennie Stamsnijder, met een eerste en een tweede plaats de succesvol- ste veldrijder van het afgelopen Verschil weekeinde, moet zo kort voor het Seheffer ken zich niet meten met kampioenschap in Apel- Ziin halpoar r.,.*iD WilHo. doorn (Berg en Dal) ondanks het brede front, als een van de favorie- Overwinning Pijnen/Haritz KEULEN - René Pijnen en Günter Haritz hebben hun eerst zes daagse overwinning in 1977 be haald. Gisteren om middernacht werden zij afgeschoten als eer sten in de Keulse zesdaagse. Het Nederlands/Duitse koppel dankt zijn overwinning aan een groter aantal punten dan de Westduitse koppels Peff- gen/Fritz en Tschan/Schulze, die in dezelfde ronde eindigden. De zesdaagse voor de Amateurs .werd gewonnen door het Belgi sche paar Vaerten/Tourne voor Young (Vst)/De Jonckheere (Bel) en Caethoven (Bel)/Zollfrank (Wdl). zijn grootste belager Gertie Wilde- boer, die door een verschil van 25 gulden in vraag en aanbod uit Oss wegbleef. De Apeldoorner, die vo rige week nog in Belgie won, vroeg honderdvijftig gulden startgeld wilde daar geen gulden vallen. Het resultaat was, dat Wil- ten worden gezien. De man die ook nog bij de baanploeg voor de Olympische Spelen werd gesleept: „Na Montreal dacht ik dat het in+Ü» voorbij was. Het liep niet i ïaten telkens viel ik. Eigenlijk j v, j j had ik ook het leven ontdekt. Ik deboer door de organisatoren die llever it B rt Boom heeft me wel Hennie Kuiper met een aardige |r eB ht zakcent beloonden, in ^erlriop- sleep, Voor hem doe jk m-n b»fin Apeldoorn". zichten zwart werd gemaakt, niemand er rekening mee hield, dat de frele crosser om den brode fietst. Hennie Kuiper, twee maal Neder lands kampioen bij de profs, was geen onverdienstelijke stand-in, maar kon zich niet met het wed strijdbeeld bemoeien. Kuiper (vandaag afgereisd voor een win tersportvakantie in Oostenrijk) tobt evenals alle andere niet regel matige De uitslag van Oss: l.Wil Brouwers (Horst-America) de 25 kilometer in 57.47; 2.Henk Stamsnijder (Enter) op 8 sec. 3.Andre Geirland (Bel) op 8 sec.; 4. Ger Seheffer (Hengelo) op 16 sec.; 5. Herman Snoevink (Denekamp) op 43 sec. 6. Cees van de Wereld (Nieuwkoop) op 50 sec.; 7. Martin met de speciale Verhagen (Eerde) op 1.58; 8. M. de startwijze, die al weer enkele jaren wordt gehanteerd. Een goede startpositie (in een veldrit uiterst belangrijk) verkrijg je alleen als er een evenredige hoge notering is in het Beck's Bier- regelmatigheidsklassement. Niet temin kon de ex-wereldkampioen zich van een 25ste positie opwer ken tot een dertiende plaats. Vries (Hoevelaken) op 2.12; 9. Hans Steekers (Noordwijkerhout) op 2.29. De uitslag van Almelo: 1. Hennie Stamsnijder 25 kilometer in 1 uur 2 minuten en 12 seconden; 2. Gerrit Seheffer op 50 sec.; 3. Herman Snoeijnk op 53 seconden; 4. Wil brouwers op 1 minuut en 1 sec.; 5. Hans Steekers op 1.03.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9