Richard vangt weer bot Moeilijkheden EG-zöne Allon: Sadat wil druk van VS op Israël Nieuwjaarswensen vol "goede" voornemens Strijd China leidde tot bnrgeroorlog Geschil Rhodesië: RECHT OP STERYEN IN CALIFORNIE Eigenaar "Parisien Libéré" overleden SALISBURY (Reuter) - De Rhodesische pre mier, Ian Smith, heeft een Brits voorstel afgewe zen om een tussenregering, die een zwart meer derheidsbewind moet voorbereiden, te plaatsen onder het voorzitterschap van een door Groot- Brittannië te benoemen persoon wiens stem bij beslissingen de doorslag zou kunnen geven. Deze voorzitter zou evenwel niet noodzakelijk een Brit behoeven te zijn. TOKIO - Afstand moet er zijn vindt het Japanse keizerpaar. Daarom moet de Egyptische ambassadeur op het matje komen om zijn nieuwjaarswensen aan de vorst uit te spreken. Op de achter grond de keizerlijke „aanhang" Smith wees het voorstel van de hand omdat Groot-Brittannië naar zijn mening in een dergelijke con structie meer invloed zou hebben dan aanvaardbaar zou zijn voor de blanke Rhodesiërs. Het voorstel werd zaterdag gedaan door Ivor Richard, de Britse voor zitter van de Geneefse conferentie over Rhodesië.Deze bevindt zich op het ogenblik in Afrika voor over leg met belanghebbende regerin gen en partijen om een nieuwe opening te vinden voor hervatting van de onderhandelingen. Richard is gisteren in Johannes burg aangekomen waar hij vandaag een onderhoud zal hebben met premier John Vorster. De Britse voorzitter van de Geneefse confe rentie is van plan binnen tien dagen weer naar Salisbury te gaan. LOS ANGELES, CALIFORNIE (Reuter) - Op Nieuwjaarsdag heb ben inwoners van de Amerikaanse staat Californië die ongeneeslijk ziek zijn en in het laatste stadium van hun ziekte verkeren, het wette lijke recht gekregen hun arts op dracht te geven tot het wegnemen van de apparatuur of het inhouden van middelen waarmee hun leven kunstmatig gerekt wordt. Onder druk van religieuze zijde is de wet met een aantal waarborgen tegen misbruik omgeven en ver klaart zij met zoveel woorden dat zij geenszins euthanasie gedoogt of er de deur naar openzet. Onder de waarborgen zijn dat de opdracht van de patiënt aan de arts door twee onafhankelijke getuigen mede moet zijn ondertekend en dat twee artsen schriftelijk de hope loosheid van het geval moeten be vestigen en verklaren dat de patiënt bij zijn verstand was toen hij zijn opdracht ondertekende. De tegenstanders van de wet noe men haar „vrijbrief voor legale moord", en een vergunning voor artsen om zich te ontdoen van be jaarden, maatschappelijk zwakken Californië is de eerste Amerikaanse staat met een dergelijke wet. Zij is ingegeven door het geval van Ka ren Ann Quinlan, een 22-jarige vrouw uit New Jersey die maan denlang kunstmatig in leven is ge houden, na in een blijvende coma te zijn geraakt door bovenmatig ge bruik van alcohol en drugs. In Britse kringen is verklaard dat Richard geen botweg neen van premier Smith heeft gekregen en men geloofde dat deze alsnog de voorstellen zal overwegen. Voordat Richard zaterdag in Salis bury arriveerde had de Rhodesi sche regeringsleider het Britse plan echter al „onwerkelijk" genoemd, benadrukkend dat er geen sprake kan zijn van afwijking van het Brits-Amerikaanse vredespakket dat hij in september met minister Kissinger was overeengekomen. Volgens dat plan zouden de minis teries van justitie en defensie in handen van blanke bewindslieden blijven, iets dat door de zwarte na tionalisten onaanvaardbaar is ge noemd. Premier Vorster, die in deze kwes tie aan de kant van Smith staat en die het gesprek tussen Kissinger en de Rhodesische premier vorig jaar organiseerde, verklaarde in een nieuwjaarsboodschap dat „de hoop die na het gesprek tussen Kissinger en Smith was gerezen een zware tegenslag heeft gekregen door een kennelijke weigering van sommige delegaties (op de Geneefse confe rentie) te praten over een regeling binnen het kader van het Brits-Amerikaanse plan. MADRID (UPI/AFP) - De ontvoer ders van de voorzitter van de Spaanse Raad van State, Antonio de Oriol, hebben weer een bood schap aan het Madrileense dagblad Informaciones gericht waarin zij de vrijlating en overbrenging van 15 politieke gevangenen naar Algiers De daders, leden van een linkse stadsguerrillagroep, produceerden ook een briefje in het handschrift van De Oriol aan zijn familie ten bewijze dat hij nog in leven is. De politie gelooft dat de documenten echt zijn. De Oriol werd ruim drie weken ge leden uit zijn kantoor in Madrid ontvoerd. Francisco Garcia Salve, een voor malig priester en nu lid van het be stuur van de Spaanse communisti sche partij, is vrijdag vrijgelaten. Hij was woensdag gearresteerd tij dens een betoging ten gunste van Santiago Carrillo, die donderdag JOHANNESBURG (UPI/Reu- ter) - Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft zijn landgenoten in een Nieuw jaarsboodschap gewaar schuwd dat zij het zonder hulp van de „vrije wereld" moeten stellen als het tot een communistische aanval zou komen. Vorster, die een scherp contrast tekende in de confrontatie tussen Oost en West, zei dat de communisten e;rop uit zijn Zuid-Afrika. Hij noemde het Westen onzeker, zwak en mi litair inferieur aan de com munisten. Premier Ian Smith van Rhode sië, die onderhandelingen is aangegaan over de vorming van een zwart meerderheids- bewind in zijn land, zei tot de bevolking in een toespraak ter gelegenheid van de jaar wisseling dat sommige van de nieuwe Britse voorstellen „ir- riël" zijn maar hij beloofde ze toch te bestuderen. Het nog steeds niet slagen van met zeven andere partijleiders uit de gevangenis werd ontslagen. Samen met Salve werden nog enige andere betogers in vrijheid gesteld. Leden van de Guardia Civil hebben gisteren in de straten van Algorta, bij Bilbao, twee uur lang gevochten met stenen gooiende Baskische be togers. Verscheidene personen werden door rubberkogels ge wond. Honderden Baskische nationalis ten, zwaaiend met de verboden groen-wit-rode Baskische vlag, vormden straatbarricades van au to's, stenen en vuilnisemmers en blokkeerden de door de plaats lo pende spoorweg. De politie opende het vuur toen on geveer drieduizend nationalisten on het roepen van "amnestie" en "lang leve een vrij Baskenland" door de straten marcheerden. Een tiental demonstranten werd door rubberkogels getroffen maar nie mand liep ernstig letsel op. BRUSSEL (Reuter) - De negen le den van de Europese Gemeen schappelijke markt komen deze week in speciale zitting in Brussel bijeen om te proberen de 200-mijls -visserijzone:regeling in werking te krijgen nu die op het laatste mo ment door Groot-Brittannië is tegengehouden. Dat land wil eerst meer details over de gebieden in de EG-wateren waar schepen van niet-lidstaten, zoals de Sowjet- Unie, hun netten zouden mogen uitwerpen. De EG-ministers van buitenlandse zaken bereikten op 20 december een akkoord in grote lijnen over de visserijkwestie. Zij lieten het aan de permanente vertegenwoordigers in Brussel over de details in te vullen. Sindsdien heeft alleen Groot- Brittannië via nationale wetgeving bepaald waar en door wie binnen zijn territoriale wateren gevist mag worden en welke maatregelen tegen overtreders genomen kun nen worden. De andere EG-staten hebben even eens hun visserijgrens tot 200 mijl verlegd, maar zij hebben niet zoals Engeland voor eigen wettelijke de Geneefse conferentie over Rhodesië is. volgens Smith, de schuld van de zwarte on derhandelaars. In China zal het komende jaar voornamelijk gericht zijn op de strijd tegen de „bende van vier", zoals de weduwe van Mao Tse-toeng en haar drie medestanders uit de vroegere top worden genoemd. Drie van de belangrijkste kranten in Peking melden zaterdag dat de voornaamste taak van het volk in het nieuwe jaar de intensivering van de strijd tegen de „bende" moet zijn. Japans nieuwe premier Takeo Foekoeda deed in een pers conferentie ter gelegenheid van de jaarwisseling een be roep op de geïdustrialiseerde landen tot nauwe samenwer king bij het in de hand hou den van de inflatie en het nieuw leven inblazen van de wereldeconomie in 1977. Hij pleitte voor een nieuwe ronde topbijeenkomsten om mogelijkheden gezorgd om tegen zwartvissers op te treden. Zij zijn namelijk van mening dat dit niet op nationaal maar op EG-niveau moet gebeuren. In EG-kringen is verklaard dat ver scheidene landen, in het bijzonder Nederland, België en Frankrijk, boos zijn over de houding van En geland. De reden waarom dit land de over eenkomst op het laatste moment heeft tegengehouden is de be zorgdheid dat de Russen op grote schaal in de Britse wateren zullen blijven vissen zolang er geen straf bepalingen door de EG zijn over eengekomen. Het wil nu van zijn partners de toezegging dat de ne gen op korte termijn zullen beslis sen waar binnen de EG-grenzen de Russen en anderen kunnen opere ren. Men hoopt nu maar dat dit ge regeld kan worden op de speciale bijeenkomst die de permanente af gevaardigden van de EG-landen voor aanstaande woensdag in Brussel hebben belegd. Op hun bijeenkomst van 20 de cember spraken de EG-ministers van buitenlandse zaken af de de wijzen te bespreken waarop de economische doe len moeten worden bereikt. Foekoeda wil dit jaar naar Zuidoost-Azië, Australië en Nieuw-Zeeland om de be trekkingen te verstevigen. Premier Callanghan van het Verenigd koninkrijk riep de Britten op 1977 tot het jaar van de ommekeer te maken. In zijn nieuwjaarsboodschap aan zijn Labour-partij vroeg hij om voorkoming van on nodige arbeidsconflicten en beëindiging van slechte be drijfsvoering. Toekomstige historici zouden 1977 het jaar moeten kunnen noemen waarin de Britse bevolking zichzelf hervond, aldus Cal- laghan. Premier Giscard d'Eataing van Frankrijk zei tot de Fransen dat 1976 economisch slechter is geweest dan de Fransen zich hadden voorgesteld. „Laten wij 1977 minder slecht maken dan wij vrezen", zei hij. Sowjet-Unie en andere landen, zoals Oost-Duitsland, Polen, Zwe den en Spanje, drie maanden te ge ven waarin zij hangende een ak koord met de gemeenschap in EG-wateren mogen blijven vissen, mits zij hun vangsten tot ongeveer veertig procent van het normale peil terugbrengen. De negen besloten echter ook dat met ingang van het nieuwe jaar landen die zelf op het gebied van visserij geen tegenprestatie leve ren, bijvoorbeeld Bulgarije, Roe menië, Cuba en Japan, zich onmid dellijk uit de EG-wateren moeten terugtrekken. Daar tegenover mogen Noorwegen en de Far-Oer op hetzelfde peil blij ven vissen tot er akkoorden zijn ge sloten over wederzijdse visserij rechten. IJsland, dat de Britse treilers het vissen binnen zijn 200-mijlszone heeft verboden, moet met ingang van 1 januari buiten het visserij ge bied in de EG blijven. Engeland kan, dank zij de wette lijke bepalingen die het zelf snel heeft uitgevaardigd, de IJslanders dwingen zich aan het EG- JERUZALEM (UPI) - De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Allon, heeft gisteren ver klaard dat de opvattingen die de Egyptische president, Anwar Sa- dat, dezer dagen over het Midden- Oosten kenbaar maakte, bedoeld waren om de V.S. te bewegen tot druk op de joodse staat teneinde consessies aan de Arabieren te doen. Sadat zei in een vraaggesprek met de Washington Post dat een te stichten Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook banden moet hebben met Libanon. Allon zei dit op een bijeenkomst van het Israëlische kabinet. In een communiqué van de Israëli sche regering werd gezegd dat Al lon enige betekenis hechtte aan de bereidheid van de Egyptische lei der tot enigerlei formele band tus sen een nieuwe Palestijnse staat en het koninkrijk Jordanië. Maar hij voegde er aan toe dat president Sa- dat reeds eerder dergelijke verkla ringen had afgelegd en deze daarop had teruggenomen. Allon waarschuwde voorts dat de opmerkingen van Sadat voorkeur uitspraken voor de vorming van een Palestijnse staat op de weste lijke oever van de Jordaan en in de strook van Gaza terwijl Israël nog steeds gekant is tegen de vorming van een dergelijke staat. Volgens Allon warén de verklarin gen van Sadat bedoeld om de V.S. te bewegen tot druk op Israël te neinde consessies aan de Arabieren te doen tijdens vredesonderhande lingen over het Midden-Oosten. Maar hij uitte vertrouwen dat het nieuwe Amerikaanse bev/ind niet zal afwijken van de steun van Was hington aan het standpunt van Is raël. Allon zei dat Sadat kennelijk Jor danië een teken wil geven dat het nog meetelt bij de vredesstappen in voorschrift te houden. Maar de an dere EG-lidstaten wachten nog op wettelijke bepalingen in EG- verband en zij kunnen, tot onge noegen van Engeland, officieel nog niets doen om de IJslanders of an dere landen buiten hun nieuwe vis serijgrens te houden. Meer dan de helft van de nieuwe viswateren van de EG valt vanaf 1 januari onder jurisdictie van Groot-Brittannië. De Britse wate ren omvatten nu 270.000 vierkante mijl. Voor de uitbreiding van 12 naar 200 zeemijl was dit 30.000 vier kante mijl. Lidstaten van de EG hebben toe gang tot eikaars visserijgebieden buiten de oude 12 mijlsgrens. Deze maand moet een regeling worden gevonden voor de zogenaamde ex clusieve zones, waarin alleen vis sers van het eigen land hun netten mogen uitwerpen. De Britten en de Ieren willen een grotere exclusieve zone dan de andere EG-landen. Intussen hebben Britse vissers ge dreigd de havens van andere EG- landen met hun schepen te blokke ren als Engeland geen exclusieve visserijzone van 50 mijl krijgt. het Midden-Oosten en dat hij de Arabieren op de bezette westelijke oever er tegen wil waarschuwen te veel te leunen op de Palestijnse be vrijdingsbeweging, aldus het rege ringscommuniqué. Premier Jitzhak Rabin zei op de vergadering van het kabinet dat Is raël zich nog steeds verzet tegen een onafhankelijke Palestijnse ver tegenwoordiging op een hervatte Geneefse conferentie, maar dat het zich niet zou keren tegen deelne ming als onderdeel van een Jor daanse of een andere Arabische de legatie. Een Jordaanse en een Palestijnse functionaris hebben in afzonder lijke verklaringen, gepubliceerd door het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, de mede deling van president Sadat met in stemming begroet. In een bericht uit Amman citeerde het persbureau de Jordaanse mi nister van voorlichting, Adnan Aboe Odeh, die zei dat de suggestie van Sadat „realisme en objectivi teit" weerspiegelde. In een bericht uit Koeweit haalde het persbureau Chaled al-Hassan, een van de leiders van de guerrilla- organisatie van Jassar Arafat, Al- Fatach, aan. Deze zei: „Wij geloven in Arabische eenheid zoals wij in bevrijding geloven. De kwestie die nu meer dringt is de vorming van een verenigd politiek leiderschap dat Syrië, Egypte, Jordanië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (de overkoepelende organisatie die eveneens onder leiding van Jasser Arafat staat) omvat". PEKING (Reuter) - Politieke strijd heeft tot een burgeroorlog en een groot verlies aan mensenlevens ge leid, aldus meldt een plaatselijk ra diostation in de provincie Szets- joewan. De schuld hiervoor draagt de "bende van vier" radicalen, on der wie Mao's echtgenote Tsjiang Tsjing, waarvan de aanhangers on rust hebben gezaaid. De radio maakt niet duidelijk wanneer het conflict is begonnen en of er al een einde is gekomen aan de "burge roorlog" en de politieke verdeeld heid. Onder aanhaling van sprekers op een massabijeenkomst op 24 de cember zegt de radio dat "het kost bare leven van vele klassebroeders is opgeofferd". De provincie met een bevolking van ongeveer 100 miljoen mensen ligt in het zuidwesten van China. Er is al meer sprake geweest van poli tieke onenigheid. Volgens de radio hadden radicalen druk uitgeoefend op boerenorgani- saties en enige organisaties van de communistische jeugdbond over genomen. Zij hadden getracht jon gelieden geestelijk te "vergiftigen" om te bereiken dat zij hun leven zouden geven voor de doeleinden van de radicalen. De radio maakt ook melding van ernstige schade. In de uitzending werd voorts gewag gemaakt van onrust in drie andere provincies: Kiangsi, Sjantoeng en Kweitsjoe. Er worden echter geen data ge noemd. De provinciale radio spreekt van het uitlokken van plundering, sabotage van fabrieken en verbindingen en aanvallen op communistische partijcomité's. In Kiangsi kwam op een gegeven ogenblik het werk en de produktie stil te liggen. Nog kortgeleden is melding ge maakt van een gewapend conflict in Paoting, ongeveer 200 km ten zuiden van Peking. Een Chinese functionaris verklaarde dat de toe stand daar "geleidelijk verbeter de". Een Chinese partijfunctionaris, Weng Sen-ho, bestempeld als hand langer van de "bende van vier" in de provincie Tsjekiang, is gearres teerd, zo meldde zaterdag de pro vinciale radio. Weng, die deel uit maakte van het provinciale partij comité, is de eerste lokale functio naris wiens naam wordt genoemd in verband met onrust in Tsjekiang. Op een massabijeenkomst in de provinciehoofdstad Hangtsjoe was meegedeeld dat het partijcomité had besloten de "nieuwe contrare volutionair" Weng van al zijn func ties binnen en buiten de partij te ontheffen, hem uit de partij te sto ten, te arresteren en te behandelen "overeenkomstig de wet". Hij werd verantwoordelijk gesteld voor een groot deel van de onrust die ruim drie jaar in Tsjekiang heerste. BEAUVAIS, FRANKRIJK (AFP/UPI) - Emilien Amauray, een van Frankrijks machtigste kranteneigenaars en een sleu telfiguur in een nationaal pers geschil, is gisteren in het bos van Chantilly bij Parijs van zijn paard gevallen en kort daarop aan de gevolgen daarvan in een ziekenhuis in de Franse hoofd stad overleden. De 67-jarige Amauray was eige naar van het dagblad Le Pari sien Libéré, dat vorige maand weer in het nieuws kwam toen de politie met bulldozers in de vroege ochtend van zondag 5 december met bulldozers de toegang van het krantegebouw in Parijs forceerde om 150 drukkers te verwijderen die de kantoren bezet hadden. Met de inval van de politie kwam een einde aan een actie van 21 maanden die begon na de aan kondiging van Amauray in maart 1974 van ingrijpende ont slagen na het verwerven van moderne apparatuur. Amauray was ook eigenaar van het nationale sportblad Équipe dat de jaarlijkse Tour de France organiseert. De politie sluit misdaad bij het ongeval „niet helemaal uit". Een deskundige is ingeschakeld die moet onder zoeken of het paard „Chouan d'Ive", bewerkt was met verdo vende middelen. Ofschoon het paard als moeilijk bekend stond, zou zijn gedrag gisteren abnormaal kunnen zijn geweest. In de ochtend had Amauray al een val met het paard gemaakt. Na door enkele wandelaars weer in het zadel te zijn geholpen kwam hij een paar honderd meter verder op nieuw ten val, nu met dodelijke afloop. STARIC - Door een gasexplosie in een kolenmijn in het noorden van het Tsjechoslowaakse Moravië zijn 45 mijnwerkers afgesloten van de buitenwereld. Hier maken vier mijnwerkers zich op om in de getroffen mijn af te dalen. Gisteren werd vernomen, dat er geen hoop meer is voorde 45 ingeslotejien. Het feit,dat over het verloop van de reddingsoperatie van officiële zijde niets wordt meegedeeld, wordt gezien als een aanwijzing dat de reddings pogingen vruchteloos zijn gebleven. Britse vissers dreigen met blokkade havens

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6