Woonboten zinken in Leiden: huisraad kwijt Oud-muziekinstructeur De Jeu: "Conservatisme gaat, moet verdwijnen" Lorentzschool zal niet binnen jaar verdwijnen Aart Heren singel en Haagweg MAANDAG 3 JANUARI 1977 LEIDEN >4 I yk.^ Gisteren werd, geprobeerd zoveel mogelijk huisraad uit de gezonken woonark aan de Herensingel te ha- LEIDEN - Voor twee Leidse gezinnen, die woonboten bewonen, is het nieuwe jaar op een zeer onplezierige wijze van start gegaan. Óp de eerste dag van 1977 zagen zij hun woningen on der de waterspiegel verdwijnen. Dat was het ge val met de woonark „Sonja liggend aarf de Her ensingel nabij de Öude Herengracht, en een leegstaande woonboot, liggend nabij de Wad- dingerbrug aan de Haagweg. In beide gevallen deed de Leidse brandweer wat zij kon. Evenwel zonder resultaat. De heer G. Smit, eigenaar en bewonèr van de ark aan de Herensingel, kwam nieuwjaarsochtend omstreeks half negen tot de ontdekking dat zijn woonboot water maakte. Het ging allemaal zo snel in zijn werk, dat het gezin helemaal geem tijd had om ook maar de meest kwetsbare huis raad naar de wal te brengen. Nog voor men er goed en wel erg in had, was de ark al naar de bodem gezonken. De ijlings gealarmeerde Leidse brandweer heeft in de ochtenduren nog alles in het werk gesteld om het gezonken schip weer boven water te ha len. Zo werd met behulp van een pomp zoveel mogelijk water uit het schip weggezogen. De po gingen om het schip te lichten mislukUn echter. „Het water kwam sneller naar binnen, dan wij het eruit haalden", aldus een der brandweerlie den. Rond het middaguur staakte de brandweer de bergingspogingen. De schade die het water in de ark aanrichtte was aanzienlijk. Het overgrote deel van de huisraad moet als verloren worden beschouwd. De eigenaar is het nieuwjaarswee- keinde vrijwel voortdurend in touw geweest om te redden wat er te redden viel. Wat de oorzaak van het plotselinge zinken is geweest, viel nog niet precies te stellen. Waarschijnlijk is er als gevolg van de vorst een gat ontstaan in het stalen casco. Volgens de eige naar van de boot was er de laatste vijf jaar geen onderhoud meer verricht aan de onderzijde van het schip. 's Avonds moest de Leidse brandweer opnieuw in actie komen voor een woonark. Ditmaal voor een schip in de Rijn, nabij de Waddingerbrug. De woonboot was vol water komen te staan, nadat een waterleidingbuis was gesprongen als gevolg van de vorst. De schade was in dit geval aanzien lijk minder omdat zich in de boot geen huisraad bevond. De vorige bewoners waren juist enkele dagen tevoren verhuisd naar een andere woning. De nieuwe bewoners hadden het schip nog niet be trokken. Gisteren werd met behulp van emmers en teilen geprobeerd de woonark weer droog en bewoonbaar te maken. LEIDEN - In een opslagplaats voor karton van de firma Krantz aan de Oude Singel 74 is vanmorgen rond half zeven brand ontstaan. De rookontwikkeling was enorm. Toen de Leidse brandweer ter plaatse ar riveerde was op een van de daarbo ven gelegen verdiepingen juist een oudere dame bezig uit het raam te klimmen. Zij kon met behulp van een ladderwagen worden gered. Volgens omwonenden zou zich in het pand toen nog een persoon be vinden. De brandweerlieden heb ben met behulp van persluchtmas kers de woning doorzocht, maar troffen daar alleen een vogeltje in een kooi aan, dat ook kon worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door broei in de opgesla gen hoeveelheden karton. Omdat de opslagruimte niet met een brandveilige deur van erboven gelegen woonruimten was geschei den, trok de rook snel door naar de rest van het pand. De brandweer die met twee autospuiten en een ladderwagen was uitgerukt, kon de brand met twee stralen blussen. De schade bleef beperkt: vermoedelijk niet meer dan een paar duizend gulden. LEIDEN -Tieleman en Dros, het Stedelijk Orkest, PCNL, De Post, NZHTM. Wie denkt bij het horen van deze namen onmiddellijk aan muziekkorpsen? Toch waren ze dat, alle vijf, in de tijd dat Leiden er nog elf telde. K (Kors) de Jeu heeft ze allemaal meegemaakt. Menigeen leerde van hem hoe het instrument te bespelen. Zo'n 42 jaar lang was hij muziekinstruc- teur. Twee jaar geleden deed hij een stap terug. En nu? De Jeu's gegroefde gelaat vertoont sombere trekken als hij zegt: "Wat blijft erover? Werk- mans Wilskracht. Daar vliegt men elkaar in de haren, een af scheiding Vivace Allegro, of om gekeerd, wat moet dat worden? Nieuw Leven? Dat is op sterven na dood. De RK Harmonie, daar van kan je zeggen: het draait sta biel, maar De Burcht is afgezakt als de broek van een bedelaar. Hoe jammer ik dat ook vind. Ik zou willen dat ze het allemaal goed ging. Ja K. en G. is er uiter aard nog. Daar gaat het goed. In de toekomst voorzie ik dat K. en G., als ze de nodige studie by blij ven houden, een grote big band wordt Concordia is aan een nieuwe startperiode begonnen. Gelukkig". Al op jonge leeftijd was bij hem de belangstelling voor het feno meen muziekkorps gewekt. Zijn vader kende Hillebeek, die jaren lang tamboermaitre bij Werk- mans Wilskracht is geweest. De Jeu kreeg "privé" les, "hij zat met zijn gat op de brug en ik liep voor gek op de Maredijk". Nadien werd de animo voor muziek nog vergroot gedurende een kort stondige periode bij het Leger des Heils. De Jeu ging bij de pad vinderij en werd leider bij de drumband van de Leeuwken- groep. In militaire dienst, in 1935, werd hij korporaal-tamboer bandleider. Op de Jeu's capaci teiten als instructeur werd na dien een beroep gedaan door vele verenigingen uit Leiden en om geving. In Noordwijk, in Rijns burg, in Hillegom, in Koudekerk. Hij noemt Rijnsburg en Adven- do, Wilhelmina, Echo der Duin en, Hillegomse Harmoniekapel, Kunst na Arbeid, de Postharmo- nie. "Ik heb nog geholpen bij de heroprichting van de RK Har moniekapel na de oorlog. In 1948 ben ik bij Concordia gekomen en daar heb ik een hele lange tijd doorgebracht. Hij instrueerde het muziekkorps van de reserve poli tie, waar zijn zoon als mascotte fungeerde. Dezelfde zoon maakt thans deel uit van de Mariniers- kapel en is hoofdinstructeur bij K. en G. Na zijn periode bij Con cordia, stond De Jeu sr. aan de wieg van de drumband De Burcht. Verder vormde hij met zoon en dochter jarenlang het enige silofoon-trio in Nederland. Kortom: "Ik was geen avond thuis". Zijn vertrek bij Concordia was destijds het gevolg van een con flict, zoals die in muziekkorpsen wel vaker voorkomen. Een opval lend verschijnsel. De Jeu: "Ja, hoe komt dat. Het gaat een vereniging goed, ze komt op een vrij hoog niveau en dat houdt het gevaar in, dat er nog maar één weg open blijft: terug. Een bestuur kan het te hoog in zijn bol krijgen, daardoor ont staan wrijvingen. Bijvoorbeeld over de vraag of er wel niet mee gedaan moet worden aan "wilde" concoursen. Soms krijg je een af- K. DE JEU: „lichamelijk gehandicapte vergeten groep i scheiding; bevorderlijk voor de kwaliteit is dat meestal niet. Ten zij, zoals destijds bij Concordia, dat 120 leden had. Er gingen vijf tien mensen weg en daar ont stond De Burcht uit, een jeug dorkest. Dat was alleen maar gunstig voor Leiden, want dat had nog geen jeugdorkest. Maar een paar maanden geleden zijn er nog een paar tamboers van De Burcht naar K. en G. gegaan en toen heeft het bestuur van K. en G. gezegd: dat is afgelopen. Het geldt niet zo zeer voor dit speciale geval, maar in het algemeen zijn overlopers niet de mensen die je moet hebben. Iemand van de Ka tholieke Harmonie moet niet naar Werkmans Wilskracht gaan. Ze kunnen beter bij de vereni ging blijven, waar ze groot ge worden zijn". De Jeu is een beschouwer aan de kant geworden. Ziet hoe som mige verenigingen afbrokkelen, omdat ze zich afsluiten van ver nieuwing in de repertoire-keuze. "Dat conservatisme, dat "we moeten een stuk van Strauss spe len" gaat verdwijnen, moet ver dwijnen. Het spreekt de jongeren niet aan. Een recent voorbeeld is de Koninklijke Luchtmachtka pel. Allemaal dansmuziek, met als gevolg dat de mensen met de dood in de schoenen naar de re petities gaan". Een beschouwer aan de kant, die zich twee jaar ge leden te oud voelde om door te gaan met het geven van instruc ties, het leiden van muziekkorp sen. "Je kan niet ten eeuwige dage op een podium gaan staan met je grijze kop. Dan gaan de mensen zeggen: daar heb je hem weer, hij denkt zeker dat hij de eeuwige jeugd heeft. Ook als ik zie, wat mijn zoon bij K. en G. doet, zeg ik: het was tijd dat ik stopte. Hij heeft conservatorium gedaan". De laatste jaren van zijn actieve periode heeft De Jeu, die huis meester is van de Stadsgehoor zaal, muziek geleerd aan geeste lijk gehandicapte mensen. Met prima resultaten als gevolg. Te rugblikkend op zijn leven in de muziek zegt hij: "Er is een be paald vacuum. Is de lichamelijk gehandicapte niet een vergeten groep in de muziek? Stel, je bent 25 jaar en zit in een rolstoel. Moet je je dan tevreden stellen met een bandrecorder, een radio? Ik had me heilig voorgenomen om totaal te stoppen met die muziek. Toch blijft dit ergens in mijn achter hoofd zitten. Alleen zie ik voorlo pig nog geen mogelijkheid. Je zou bepaalde mensen wakker moeten kunnen schudden, die zeggen: waarom eigenlijk niet"? JOHN KROON ADVERTENTIE OPSPORING BELONING voor ieder die inlichtingen verstrekt om trent VERA GROOTJES volle naam Divera Maria. Leeftijd 25 jaar, lengte 1.64 mtr., ogen blauw, haar blond tot donker, litteken onder onderlip Verliet op 20 augustus jl. in overspannen toestand het huis, met achterlating kin deren en kleding. Laatst gezien omgeving Breda in blokmantel. Alle inlichtingen gaarne aan: 02274-1386 Ouders willeii spoedig lokaal Paeelli-school LEIDEN - De oudercommissie van de r.k. Pacelli-scholen (lager- en kleuteronderwijs) aan de Damlaan heeft een dringend beroep gedaan op B en W om eraan mee te werken dat er spoedig een mobiel lokaal wordt aangebouwd aan de be staande dependance van de scho len. Door het gebrek aan lokalen op de Pacelli-school, heeft de kleuter school in de dependance een kleu terklaslokaal moeten afstaan aan de basisschool. Gevolg hiervan was dat de kleuterschool het „onmisba re" speellokaal als klaslokaal moest inrichten. Uit gesprekken met ambtenaren van de dienst Gemeentewerken is de oudercommissie gebleken dat er, als gevolg van onderbezetting en vakanties, niet voor medio novem ber een mobiel lokaal kan worden neergezet Volgens onderwijsin- specteur Van Riesen zou met de aanbouw van het extra lokaal niet eerder dan in mei '77 begonnen kunnen worden. De oudercommis sie vindt dat onbevredigend Zij wijst erop dat het ontbreken van speelruimte in de kleuterschool nadelig is voor een verantwoorde uitvoering van het speel- en werk plan en dat de kinderen zijn aange wezen op goede weersomstandig heden om de lichamelijke oefening buiten te doen. LEIDEN - Het gerucht als zou de openbare lagere Lorentzschool binnen één jaar moeten verdwij nen, is onjuist. Wel zullen er van de vier openbare lagerescholen in de Burgemeesters- en Professo- renwijk in de komende jaren nog maar drie kunnen blijven voort bestaan. Dit vanwege het terug lopend aantal leerlingen in deze wijken. Dat schrijft de gemeentelijke on derwijsinspectie in een brief aan de oudercommissie van de Lo rentzschool. De oudercommissie had zich verontrust tot de onder wijsinspectie gewend met de vraag of het gerucht over de Lo rentzschool op waarheid berustte. De oudercommissie is van me ning dat het gebouw van de school voor wat het onderwijs betreft goed functioneert en wil niet dat de school verdwijnt. De onderwijsinspectie wijst erop dat het leerlingenaantal van de openbare lagere scholen in de twee wijken in 1979 gedaald zal zijn tot 620 en in 1982 tot 548. Voor een gezondezesklassige school zijn ongeveer 170 leerlingen no dig. Per 1 januari '77 telt de Op- penheimschool 147 leerlingen (met 5 leerkrachten), de Du Rieu- school 146 leerlingen (met 5 leer krachten),de Pestalozzischool 193 (met 7 leerkrachten) en de Lo rentzschool 192 (met 6 leerkrach ten "Als onderwijsinstituut kunnen we, denkend aan het aan tal leerlingen per school, spreken over twee rechtstreeks bedreigde scholen: de Du Rieuschool en de Oppenheimschool. Pogingen om beide scholen nu al te verenigen onder één schoolhoofd zijn, omdat de wens van de ouders een andere koers wees, mislukt", aldus de on derwijsinspectie. De onderwijsinspectie schrijft ver der dat afgewacht moet worden hoe zich de situatie rond de scho len ontwikkelt,o.m. met het oog op de komende integratie van lager- en kleuteronderwijs. Overigens wordt in de brief van de inspectie ook desgevraagd mee gedeeld dat de Rembrandt Scho lengemeenschap met ingang van 1978 zou kunnen verhuizen naar de nieuwbouw in Coebel, het ge bied tussen de Haagweg, Leidse- weg en Churchilllaan. Dat geldt zowel voor het hoofdgebouw aan de Burggravenlaan als voor de dependance aan de Van Brande- lerkade. De oudercommissie van de Lorentzschool had de inspectie laten weten dat vele ouders tele urgesteld zouden zijn als hun kinderen vooral de eerste twee leerjaren op grote afstand van hun woning een school zouden moeten bezoeken. LEIDEN - De dependance van „De Meerpaal" aan het Regen boogpad is een zelfstandige lagere school geworden. B en W hebben besloten deze school per 1 januari 1977 af te splitsen van de openbare school aan het Broekplein. Waar nemend hoofd van de nieuwe zelf standige school tot juli van dit jaar wordt R. van Veen, nu werkzaam aan de Lorentzschool. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen kunstgeschiedenis mej. M.C.J. Bezems (Leiden), westerse sociologie mevr. M.J.E. Unger- Beuk (Leiden), mej. G.A.M. van Loon (Leiden), scheikunde mej. G. de Boer (Leiden), J.C.P.M. Lapi daire (Leiden), J. Óudenes (Alphen aan den Rijn), wiskunde, J.E. de Brieder (Leiden), J. Konstapel (Leiden), H.A.W.M. Kneppers (Lei den), F.J.M. Rohde (Leiden). R.J.A. Jansen (Leiden), P.J. van Arum (Leiden), P.J. van Amersfoort (Lei den), mej. A.E. van de Ploeg (Lei den), geschiedenis R.C. v.d. Boog aard (Leiden), natuurkunde G.A. v.d. Zwan, cum laude (Leiden), bio logie mej. E. Voogt (Leiden), J. Mos, cum laude (Leiden), M I. Hubbard (Leiden), farmacie mevr. M.J. v.d. Berg-Witte (Alphen aan den Rijn), mej. A.H.A. Schriever (Leiden), H.A. Crezee (Leiden), A.C.M. Oo- men (Leidenj, pedagogiek mej. F. Verkerk (Leiden), mej. F.H. Balhan (Leiden), mej. A. de Reijger (Lei den), psychologie mej. M.E.A.J. van Dijk (Leiden), mej. D.R.M. Mulder (Leiden), J.P. Muller (Lei den), C.J.H. Midden (Leiderdorp), slavisch mej. J.P. Warris (Leiden), basis-artsexamen R.M. Sukul (Lei den), artsexamen V.PA. Both (Waddinxveen), F.J.J. Nijten (Lei den), T.R. Prins (Leiden), C.J.M. Vredeveld (Leiden), P.J M M. de Windt (Oegstgeest), theologie G.W. Drost (Valkenburg), klassieke talen J.F.G. Cilliers (Hazerswoude). Reclassering mag pand aan Rijnsburgerweg betrekken LEIDEN - Met de stemmen van de wethouders Oosterman, Tesselaar en Waal tegen heeft het college van B en W besloten alsnog aan de Al gemene Reclasseringsvereniging toestemming te verlenen om het pand Rijnsburgerweg 167 te be trekken. Eerder had het college aan de vereniging laten weten dat het pand niet aan de woonruimte zou worden onttrokken. De vereniging wil er een kantoor in onderbrengen. De pogingen van de vereniging om in Leiden een definitieve vestiging te krijgen dateren al van september 1974. Vorig jaar kocht de vereni ging het pand Rijnsburgerweg 167, maar de gemeente weigerde dat pand aan de woornruimte te ont trekken. Vervolgens ging de ver eniging in beroep bij Ged. Staten, die daarover nog steeds geen uit spraak hebben gedaan.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3