LEIDSCH DAGBLAD Tipgeld Knoop en Walser Auto in Rijn- en Schiekanaal: twee doden Klopjacht politie op Italiaanse gevangenen BEROVINGEN EN MISHANDELINGEN "Incidentenrond jaarwisseling LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 3 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 135129 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onzer verslaggevers) ,n n.o»T><n r^=i> (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De 39-jarige Leidse impressario-concertpianist Loek K. van der Gaag is vannacht ver dronken toen zijn auto, kort na twaalf uur in het Rijn- en Schie kanaal terecht kwam. Ook zijn mede-passagiere de 66-jarige mevrouw J. J. Nipius uit Den Haag, kwam bij het ongeluk om het leven. Hoe de auto precies in het kanaal terechtgekomen is, is niet bekend. Vermoedelijk is de wagen door de plaatselijke glad heid geslipt en via het grastalud het water in gereden. De Leidse politie kreeg vannacht even voor half een de telefoni sche melding van een jongen, dat er langs de Kanaalweg ter hoogte van Cronestein een auto in het water lag en dat de lichten nog brandden. De brandweer stuurde er onmiddellijk een duikersploeg naar de plek. Een van de duikers begaf zich direct te water. De op gegeven plaats bleek echter niet de juiste, maar lag ongeveer hal verwege de spoorwegovergang en het Lammenschansplein aan de Kanaalweg. Dat leidde men af uit de bandensporen, die in het gras werden gevonden. Het duikersteam van de brandweer begon onmiddellijk met een grootscheepse zoekaktie in het ijskoude water. Duikers, die bij deze temperatuur niet langer dan tien minuten in het water mogen blijven, bleven tijdens de opera tie vaak een kwartier tot twintig minuten onder water. Al vrij snel wist men de auto te lokaliseren, midden in de vaargeul. Met een inmiddels gearriveerde takelwa gen van de Leidse brandweer werd de auto, een luxe Citroen op het droge gebracht. De beide inzittenden bleken in middels te zijn overleden. Aan vankelijk ontstond ter plaatse ex tra beroering omdat de wagen was voorzien van een kenteken van het corps diplomatique en een Belgische nummerbord. Daardoor verkeerde men aan vankelijk in de veronderstelling, dat ambassade om het leven waren gekomen. Aan de hand van de papieren in de auto kan later worden afgeleid, dat de slachtoffers de Leidse pia nist Loek van der Gaag wonend aan de Bachstraat en de Haagse mevrouw Nipius waren. De slachtoffers hebben geen kans meer gezien de auto te verlaten, nadat die te water was geraakt. Uit de bandensporen kon worden afgeleid, dat de auto in de rich ting van het Lammenschansplein moet hebben gereden. In het gras werd ook nog een tweede bandenspoor ontdekt. Dat wekte het vermoeden dat mogelijk nog een tweede auto in het Rijn- en Schiekanaal was be land. De duikersploeg van de brandweer heeft daar vannacht nog naar gezocht, maar niets ge vonden. Vandaag zou een nader onderzoek worden ingesteld. De Leidse politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden bij het politiebureau aan de Zonne veldstraat (telefoon 149961). EEN TIEN VOOR KAN HILVERSUM (SP/ANP) - Wim Kan blijkt opnieuw een enorm kijksucces te hebben geboekt. Volgens de uitslag van de wekelijkse enquête van het weekblad Televizier, was zijn oudejaarsconference de tv-topper van het afgelopen jaar. Van de300 kijkers die het blad naar hun mening vroeg, noemde ruim zestig procent de conference van Kan het be ste programma. De kijkers waardeerden zijn programma met een tien. Nog voordat Wim Kan zijn be sluit nam, waren er bij de grammofoonplatenhandel al 200.000 l.p.'s van de show be steld. Dit zou betekenen dat Kan nu al in aanmerking komt voor een platinaplaat. Rustig weer Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. In de nacht weinig wind en minimumtemperaturen van plus twee aan de kust tot min vier gra den in het binnenland en enkele mist banken. Morgen zwakke tot matige 4 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 uui Maan op: 16.09 uur; onder: 7.26 u Hoogwater te Katwijk te 2.37 en uur; laagwater te 10.45 en 23.00 u DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt heeft besloten zowel aan de Zwitserse journalist Martin Walser als aan Hans Knoop een tipgeld van vijftienduizend gulden toe te ken nen. De heer Walser ontvangt het omdat hij de verblijf plaats van Menten na diens verdwijning in Blaricum heeft opgespoord. Aan Hans Knoop is dit geld toegekend omdat hij het was die het nieuws bij de Nederlandse politie aan meldde. Op verzoek van de heer Knoop zal het tipgeld voor hem worden uitbetaald aan een liefdadige instelling die hij zal aanwijzen, zo heeft het ministerie van Justitie bekend gemaakt. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 18 januari 1977 en ontvang de LJ krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half gekJ en noteer mij aansluitend als abonnee. naam. adres, plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) ren aan Leidsch Dagblad, antwoordnumme- Leiden. In Den Haag: functionaris voor klachten over politie DEN HAAG (ANP) - Bij de Haagse politie zal dit jaar een hoofdinspec teur worden belast met het regi streren en begeleiden van klachten die het publiek heeft over het func tioneren van de politie. Tevens zal hij nagaan hoe de klachten worden behandeld. De hoofdinspecteur zal in het nieuwe jaar regelingen ont werpen, waarin de nieuwe werk wijze is vastgelegd. Dit heeft hoofdinspecteur Peijster vanochtend meegedeeld in zijn nieuwjaarstoespraak tot het Haagse politiepersoneel. De burgerij heeft, aldus de hoofd commissaris, altijd klachten geuit over het functioneren van de politie en van de individuele politieamb tenaar. Het is geen wonder dat het klachtenbeleid bij de politie een heet hangijzer is, zo zei hij.Omdat de burger er recht op heeft dat aan zijn grieven er klachten serieuze aandacht wordt besteed, zullen voorzieningen moeten worden ge troffen." Erroll Garner Erroll Garner overleden LOS ANGELES (UPI) - De Ameri kaanse jazz-pianist en componist Eroll Garner is gisteren overleden aan een hartverlamming. Hij was op weg naar het ziekenhuis, waar hij al een tijdlang onder behande ling was. Garner is 53 jaar gewor den. Erroll Garner, in Europa bijna even populair als in de Verenigde Staten, heeft een loopbaan achter de rug van ruim veertig jaar, be gonnen als "wonderkind" in een radio-studio in de stad van zijn ge boorte. Door zijn talrijke composi ties en concerten i^ Garner wereld beroemd geworden. Tot zijn meest bekende werken worden "Misty", "Dreamy", "Gaslight", "Solitaire" en "That's my kick" gerekend. Garner werd op 16 juni 1923 gebo ren. Hij fiedelde al toen hij driejaar was en trad als beroeps op toen hij zeven was. In 1957 werd hij tot de beste pianist uitgeroepen door "Downbeat", een tijdschrift dat de internationale jazz-recensenten had gepolst. Erroll Garner trad in het openbaar op tot maart 1975. Toen werd hij in een ziekenhuis in Los Angeles opgenomen omdat hij last van zijn longen had. Vorige week werd hij uit het hospitaal ont slagen. Gisteren trof hem een zware hartaanval in de ziekenauto die hem weer naar het ziekenhuis bracht. 18 PAGINA'S De Chileense atleet Ed- mundo Warnke heeft in Sao Paolo de traditionele Syl- vesterloop gewonnen. Hij dankte die zege aan een on verklaarbare ineenstor ting van de Portugees Car los Lopes, die aan de lei ding ging, maar plotseling stil bleef staan. Op 800 me ter voor de finish was hij niet meer in staat zijn be nen te verzetten. Warnke profiteerde daarvan en droeg zijn winst op aan "het Chileense volk". Vrij Spel ditmaal ook voor schaatsen (Jos Valentijn was in Inzeil de beste Ne derlandse sprinter) en wielrennen. De Noordwij- kerhouter Hans Steekers, dit seizoen de ongekroonde koning van de veldrijders kwam er in het afgelopen weekeinde niet aan te pas tijdens de nieuwjaarsveld- ritten in Oss en Almelo. Toch ook nog nieuws uit de voetbalwereld: Feyenoord zou Van Daele en Everse met FC Den Haag willen ruilen voorAad Mans veld. Haagse Aad zou voor 15 januari uitsluitsel krij gen van de Rotterdam mers. Ajax gaat bezuin igen, zo bleek uit de nieuw jaarsrede van voorzitter Van Praag: er zullen geen kapitalen meer worden uitgegeven voor nieuwe spelers PAGINA 9 TOT 13 Jaap van Meekren: "NOS ondermijnt omroepbestel" PAGINA 5 Professor Schöffer uit Oegstgeest gaat het histo risch onderzoek in de zaak-Menten doen PAGINA 7 TREVISO (DPA/Reuter/UPI) - De Italiaanse politie is vandaag een uitgebreide klopjacht begonnen op 13 gevangenen die er gisteravond in zijn geslaagd de Santa Bona- gevangenis in Treviso te ontvluch ten nadat zij hun bewakers hadden overmeesterd en de wapenkamer hadden geplunderd. Tot de ontsnapten behoren de linkse extremist Prospero Gallinari (lid van de "Rode Brigade") en Dominico Napoli, die wegens moord is veroordeeld en die na het leiden van een gevangenisoproer in Florence vorige maand naar Tre viso werd overgebracht. Gewapend met messen en pistolen overmeesterden de gevangenen gisteravond hun bewakers zij uit de wapenkamer zev chinepistolen en een grote hoe veelheid munitie meenamen. Buiten het gevangeniscomplex hielden de ontsnapten auto's aan, lieten de eigenaars uitstappen en vluchtten in alle richtingen. De Santa Bona-gevangenis is on geveer 20 jaar geleden gebouwd en wordt als één van de modernste ge vangenissen van Italië beschouwd. Vorige maand klaagde directeur Giancarlo Severini echter in een brief aan de autoriteiten dat hij over te weinig bewakers beschikte om de 220 gevangenen goed te kunnen bewaken. Hij zei tevens dat de si tuatie in de gevangenis dusdanig was verslechterd dat hij de veilig heid niet langer kon garanderen. Inmiddels is van de ontvluchten nog geen spoor gevonden. Dr. Diepenhorst (69) overleden EPE (ANP) - Op 69-jarige leeftijd is in zijn woonplaats overleden dr. I. N. Th. Diepenhorst, oud staatssecretaris voor Ontwikke lingssamenwerking en oud- burgemeester van Epe. In de landelijke politiek heeft dr. Diepenhorst zich ingezet voor de CHU. Hij was van 1956 tot 1963 en in 1971 gedurende korte tijd lid van de Tweede Kamer. Ten tijde van het kabinet-Marijnen, van 1963 tot 1965, was dr. Diepenhorst staatsse cretaris bij het departement van Buitenlandse Zaken. Op drie plaatsen in Leiden (Van e r verslaggevers) LEIDEN - Op drie plaatsen in Leiden zijn het afgelopen wee keinde berovingen en mishande lingen gepleegd. Het ergst was een 69-jarige bewoner van de Zuid- Rundersteeg eraan toe. In zijn ei gen woning werd hij zodanig mis handeld, dat hij ernstige verwon dingen aan de arm opliep en met spoed naar het Elisabeth Zieken huis moest worden overgebracht. Daar wordt hij nu nog verpleegd. De dader, een 40-jarige Leidenaar, eveneens woonachtig in de Zuid Rundersteeg, kon korte tijd later in een woningaan de Jan Vossensteeg worden aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van een bedrag van 6500,- dat hij de bejaarde man had afgenomen bij de mishande ling. De aanleiding tot de beroving is nog onduidelijk. Vandaag zou den slachtoffer en dader nader worden gehoord. De tweede beroving vond zaterdag avond in de Merenwijk plaats. Op weg naar de laatste halteplaats werd de bestuurder van een NZH- bus bedreigd door een jongeman. Op dat ogenblik zaten behalve de dader nog één jongen en één meisje in de bus. De jongeman bedreigde de buschauffeur met een groot mes. Hij drukte dat mes tegen de schou der van de chauffeur en vroeg om geld. De bestuurder van de bus pro beerde de knaap van zich af te schudden door af en toe krachtig te remmen. Bij een van die pogingen viel de jongen. De bestuurder vluchtte daarop de bus uit. Toen hij even later terugkeerde bleek nie- mand meer aanwezig. De cassette met ongeveer 80 gulden wisselgeld was verdwenen alsmede een aantal buskaarten. Later 'op de dag kon de Leidse politie aan de hand van een signalement de dader, een 17-jarige jongen, uit Leiden aanhouden. De rol van de beide andere passagiers is nog onduidelijk. Ook een andere NZH-buschauffeur werd gistera vond bedreigd. Rond negen uur stapten op lijn 42 twee beschonken mannen in. Onderweg vielen zij andere buspassagiers lastig. Op de Korevaarstraat gelastte de be stuurder de beide mannen om uit te stappen. Een van hen gaf de bu schauffeur plotseling een stomp in het gelaat. Er ontstond een vecht partij, waarbij het tweetal er in slaagde de benen te i Perscensuur in Libanon BEIROET (AFP/UPI) - Syrische militairen van de Arabische vre desmacht hebben vandaag de Li banese krantengebouwen verlaten toen een nieuwe censuurwet in het land van kracht werd. De militairen hadden meer dan twee weken de gebouwen van zes kranten en een tijdschrift bezet ge houden. De nieuwe wet op de perscensuur, die ondertekend was door presi dent Elias Sarkis, werd vandaag van kracht op het ogenblik dat deze buiten bij het bureau van premier Selim al-Hoss was opgehangen. Overtreding kan gestraft worden met een gevangenisstraf van drie jaar en een boete van 4300 tot 12.800 gulden. Publikaties moeten voortaan wor den voorgelegd aan de algemene veiligheidsdienst die het recht heeft de verschijning daarvan te verbieden als hij die maatregel door een geldig motief gerechtvaardigd acht. Geheel in tegenstelling tot het beeld van voorgaande jaren deden de meest ernstige incidenten zich voor in de wat kleinere gemeenten. In de grote steden bleef de oude jaarsviering beperkt tot de gebrui kelijke baldadigheid, zoals het branden van kerstbomen en auto banden. Een 21-jarige Amster damse magazijnbediende verloor door een vuurpijl zijn linkeroog. In Haskerhorne bij Joure (Fries land) wond een 68-jarige man zich zo op toen jongelui zijn volière met rotjes bekogelden dat hij ter plaatse aan een hartaanval overleed. Moge lijk zullen gerechtelijke stappen tegen de jongelui worden onder- aldus de rijkspolitie. In het eveneens Friese Bergum brandde kort na twaalf uur een school gedeeltelijk af nadat jeugd vuurwerk via een luchtkoker naar binnen had gegooid. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Door onvoorzichtigheid met sterre tjes brandde op nieuwjaarsdag in de Utrechtse nieuwbouwwijk Overvecht een flat geheel uit. Een moeder tuigde met haar drie kinde ren de kerstboom af en ontstak toen enkele sterretjes waardoor de boom vlam vatte. Het gezin kon slechts met de grootste moeite de woning verlaten. Twee minuten na de jaarwisseling werd in Deventer brand ontdekt in de matrassenfabriek van Auping. Hoewel de brandweer alle be schikbare personeel en materieel inzette ging de produktiehal verlo ren. De schade loopt in de miljoe- Terwijl de brandweer druk bezig was brak in het hartje van de bin nenstad een brand uit die de bo venverdieping van twee panden in as legde. De schade loopt in de ton nen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. (Zie verder pag. 7).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1