DE GELE SPIN Van Doorn dreigt R'dams orkest met intrekken subsidie (Sue/ MAANDAG 3 JANUARI 1977 PAGINA 17 De mens is van nature gepla veid met goede voornemens, vooral in het aangezicht van het nieuwe jaar. Ik heb altijd één jaarlijks goed voornemen, dat automatisch op 1 januari ver nieuwd wordt, en wel dit, dat ik niet alles altijd en eeuwig ach ter m'n gat zal laten rondslinge ren. Het opruimen van de sta pels kranten behoort daar ook toe, hoewel het juist een ideaal van me is om van één krant alle exemplaren te bewaren, eerst als naslagwerk, om me te herin neren hoe die meneer ook alweer precies heette die vorig jaar op het nippertje ontsnapte voordat hij gearresteerd kon worden en hoe heette die procureur- generaal ook alweer, mr. Mar sepein of zoiets, of was hij geen procureur-generaal?), later voor leuke terugblikken in de rubriek wet-je-nog-wel-oudje, en nog weer veel later als geldbe legging, hoewel je daarvan geen uitbundige verwachtingen moet hebben. Een vriend van me kon hele complete jaargangen van Vrij Nederland krijgen, op voor waarde dat hij ze zelf kwam af halen. En neem bijvoorbeeld de annonce die vorige week in het Nieuwsblad voor Boekhandel stond. AangebodenPROOST PRIKKELS, nagenoeg compl. serie van nr. 1 (maart 1935) af tot heden, 175 afgehaald. Gaarne schriftelijk bericht. Dr. C. Kruyskamp, Rapenburg 49, Leiden". Een schoolvoorbeeld diLS van het ezelsbruggetje: Me neer Van Dale Wacht Op Ant woord! (Dr. C. Kruyskamp is, zoals u weet, de samensteller van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal Van Dale). KLASSIEKEN Maar behalve mijn gebruike lijke oude voornemens, heb ik nu ook een nieu\ de drempel TTMlFiH jaar gedragen. Ik heb al een tijdje een plank in mijn boeken kast ingeruimd voor "de" klas sieken, voor die boeken die een enigszins alfabetisch mens eens in zijn leven gelezen moet heb ben om zich min of meer belezen te kunnen voelen. Een flink aan tal had ik inderdaad al gelezen: "Misdaad en straf' van Dosto- jevski, "Max Havelaar" van Multatuli, "Lolita" van Nabo kov, "Snikken en Grimlachjes" van Piet Paaltjens, "Een kus voor je sterftvan Ira Levin, "Het Proces" van Kafka, de "Verzamelde Gedichten" van Achterberg, Walgingvan Sartre, "Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan"van Couperus, "Het Innerlijk Be hang" van Lodeizen, "1984" van Orwell, "De Avonden" van Simon van het Reve, "Fulco de Minstreel" van C. Johan Kie viet, om maar een paar dwars straten te noemen. Ik discrimi neer niet ten aanzien van genre, zoals u ziet. Maar naast die al gelezen "klassieken" bleek ik er toch ook nog een verbluffend aantal niet gelezen te hebbenen ik vind dat ik mijn schade wat dat betreft maar eens in moet halen. LIJST VAN 12 Mijn goede 1977 bestaat nu hieruit, dat ik op de le van elke maand een van die gemiste klassiekers zal be ginnen te lezen, en dat ik aan het einde van de maand in het kort verslag daarvan zal doen. Het vervelende met klassieke boeken is namelijk, dat je er zelden of nooit meer een recensie over leest waar je houvast aan hebt.. Goed, op school krijg je wel te horen dat je "Het Huis Lauern- esse" moet lezen, en waarom, maar wie wijst er op de mavo, havo, bavo of navo op de ver diensten van Don Quichotte" of "Dode Zielen"? En op de boe kenpagina's in de kranten en weekbladen wordt hoogstens even een herdruk gemeld, maar de kwaliteiten van het boek worden tegelijk als bekend ver ondersteld. Mtj?i leeslijst ziet er als volgt uit. 1 januari "Gargantua en Pan- tagruel" van Francois Rabe lais, 1 februari "Camera Obscu- ra" van Hildebrand, l maart "Robinson Crusoë" van Daniël Defoe, 1 april "TijI Uylenspie- gel" van Charles de Coster, 1 mei "Madame Bovary" van Gustave Flaubert, 1 juni "Het leven van Benvenuto Cellini", 1 juli "Don Quichote" van Cer vantes, 1 augustus "De Brave soldaat Svejk" van Jaroslav Hasek, 1 september "Heerlijke nieuwe wereld" van Aldous Huxley, 1 oktober "Het grote avontuur" (Le Grand Meaul- nes) van Alain Foumier, 1 no vember „Odyssee" van Home rus, en 1 december "Anna Ka- renina" van Leo Tolstoj. Uit of niet aan het eind van de maand (Rabelais is al ruim 800 pagina's!),op de le begin ik aan het volgende boek en bericht ik u van mijn leeservaring in de af gelopen maand. Moet je dit klassieke boek amio 1977 echt gelezen hebben? Is het voldoende te weten dat Robinson Crusoë's knecht Vrijdag heette en die van Dcm Quichote Pancho? Of doe je jezelf te kort als je je hele leven alleen maar op een paar ge bloemleesde hoofdstukken van de "Camera obscura" teert? Wilt u wel geloven dat ik me nu alverheug op 1 januari 1978,als ik aan "Gullivers Reizen" mag beginnen? NICO SCHEEPMAKER ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse wethouder van kunstzaken, de heer. J. Riezenkamp, is van me ning, dat minister Van Doorn van CRM met een kanon op een mug heeft geschoten door geen goed keuring te verlenen aan de salaris verhoging van de leden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest en te dreigen met het intrek ken van de rijkssubsidie. De we thouder is bereid desnoods gerech telijke stappen te ondernemen tegen de maatregelen van de be windsman. Onlangs besloot de gemeenteraad de salarissen van de orkestleden per 1 januari 1977 met 5 procent te verhogen om de door Rotterdam ongewenste achterstand ten op zichte van het Concertgebouwor kest in Amsterdam terug te bren gen tot 5 procent. De minister heeft in zijn onlangs verschenen nota or- kestenbestel voorgesteld, dat de sa larissen van de leden van het Con certgebouworkest 20 procent en die van het Rotterdams Philhar monisch Orkest 10 procent hoger mogen liggen dan die van de over ige orkesten in Nederland. Met de salarisverhoging door het Rotter dams stadsbestuur is het verschil tussen Amsterdam en Rotterdam verkleind van 10 tot 5 procent. Per brief protesteerde minister Van Doorn tegen deze maatregel van de Rotterdamse stadsbestuurders, die hiertoe zijn overgegaan zonder enige vorm van overleg en met voorbijgaan aan gemaakte afspra ken. De heer Riezenkamp voelde er weinig voor op verzoek van de mi nister op het besluit van de ge meenteraad terug te komen. Nu dreigt de bewindsman met het intrekken van rijkssubsidie als de loonmaatregel toch doorgaat. Voor het college van B en W staat de juri dische houdbaarheid van de door de minister aangekondigde maat regelen niet bij voorbaat vast. Minister Van Doorn DEN HAAG - De Franse pianiste Catherine Collard, die tijdens de Nieuwjaarsmatinee in Diligentie Jan Wijn - door een mankement aan de rechterhand verhinderd - verving, kennen we hier al van di verse optredens, onder meer met de violiste Catherine Courtois. Zij maakte toen al een gunstige indruk, maar om als Frarujaise een heel klassiek-romantisch Duits pro gramma te presenteren moetje niet alleen durf, maar ook een groot stijlbesef hebben. En dat heeft Ca therine Collard. vooral voor de pauze was dit optre den een verrassende muzikale inzet van het nieuwe jaar. In Brahms late „Sechs Klavierstücke" opus 118, waarin het sprookjesachtige In termezzo in A, zocht men tever geefs naar de droge, vaak wat on- Pianiste verrast genuanceerde vingertechniek, die de Franse pianistiek nog wel eens kenmerkt. Catherine Collard trof de mijmerende, introverte sfeer vaak scherp, ook door de sonore, wollige pianoklank, die slechts een enkele maal wat meer de kant van de uiterlijke pianistiek van een Liszt uitging. Misschien was de be nadering van Beethovens sonate in E opus 109 wat aan de romantische kant, maar dat hindert in deze sonate-fantasie nauwelijks: de eenheid werd niet verstoord en al leen in het schimmige tweede deel was de pianoklank, die bij deze pianiste zeker niet oververfijnd is, wat aan de harde kant. Van de Duitse componisten is Schumann in Frankrijk nogal ge liefd. Toch gaf Catherine Collard na de pauze de indruk met deze com ponist iets minder affiniteit te heb ben. Dat gold niet zozeer voor de subtiel gespeelde drie romances opus 28 - stuk voor stuk juweeltjes - als voor de minder gespeelde so nate in g opus 22. Schumann is, hoe geniaal soms ook in dit werk, geen meester van de grote vorm, en de pianiste kreeg, mede door de soms wat onbeheerste tempi, niet geheel vat op dit grillige stuk. PETER VISSER. Galerie-bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling Aimée Crince le Roy - houtsneden, Wim Fraeyhoven - poppen. Openingstijden van de biblio theek. Van 18 dec. tot 13 jan. De Lakenhal, Oude Singel"2&-32. Ten-; toonstelling "Geschildert tot Leyden Anno 1626". Van 18 nov. t/m 9 jan., geopend dag. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur (25 dec. en 1 jan. gesloten). Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Kees van Roemburg - schilderijen. Geopend za. van 14-18 uur, tot 30 jan. Atelier "De Scherf', Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 150220. Ans y». d. Hei- de-Kort exposeert eigen werk glasbui- gen, houtwerk, tegels en mozaïe.ken. Meurs - beeldhouwwerk. Van 17 dec. tot 20 jan., geopend di. t/m zat. van 10.30-17 uur, do. ook van 19-21 uur. l zondag 1-5 v Galerie Pulchri Studio, Passage 10, Oegstgeest. Tentoonstelling Jan Vegter - tekeningen. Van 3 t/m 20 jan., dag. geopend van 10-16 uur,, zo. gesloten. Galerie JA, Sportfondsenbad, Wasse naar. Tentoonstelling Sinemus - ge mengde techniek, Ton Pape - aquarel len, Ben Hoezen - perspex objecten en Guus van Lummel - kinetische lichtob- jecten. Van 6 t/m 23 jan., geopend do. t/m zo. van 10-17 uur en woe. van 2022 uur. 3 JANUARI 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De bekende schaakspeler Zu- kertort, die onlangs ook Neder land bezocht en o m. te Rotter dam en te 's-Gravenhage twaalf partijen tegelijk speelde zonder het schaakbord voor zich te heb ben, heeft eenige dagen geleden te Londen in de "West End Chess Club" zestien partijen tegelijk op die wijze gespeeld. Slechts twee waren na eenige uren spe- lens ten einde gebracht. Daarop is het spel gestaakt en eerst vijf dagen later hervat. De heer Zu- kertort wist toen den stand der veertien nog onbesliste partijen - altijd zonder de borden te zien - nauwkeurig aan te geven. Hij heeft er ten slotte twaalf gewon nen, drie remise gemaakt en maar eene verloren. - (Adv.) - C. L. Goddijn, Horlo gemaker en Repareerder van alle uurwerken, Beestenmarkt No. 38, te Leiden, wenscht bij de intrede van het jaar Gods besten zegen toe aan al zijne begunsti gers, vrienden en bekenden, zoo binnen als buiten de stad, en hoopt met dezelfde gunst ver eerd te worden, die hij van af zijne vestiging zoo ruimschoots mocht ondervinden. Vijftig jaar geleden: - Een jonge Duitscher, werk- zaam op een boerderij bij Wi7i- terswijk, bracht een bezoek aati zijn geboorteplaats Bocholt. Daar vertelde hij aan een zeer ouden man, dat hij werkzaam was in Winterswijk, waarop deze den jongen man vertelde, dat zijn vader in Napoleons tijd gediend had op een bouwplaats aan den Kottenschen weg en dat op deze boerderij een kozak, die het den menschen lastig maakte, was doodgeslagen en. op een zeer geheimzinnige wijze was be graven in een koestal, daar "waar de eerste koe stond". Na zijn terugkomst vertelde de jon geman dit aan de arbeiders, die bezig waren den stal te verbou wen. Op de aangeduide plaats vonden zij toen een menschen- geraamte, met nog een paar gave schoenen, alsmede eenige overblijfselen van soldaten- kleeding. PANDA EN DE OVERMEESTERING 36 - 135 - Pam wist niet wat hij deed als hij een aanval van kracht kreeg - dat was duidelijk. Geen voorwerp in zijn omgeving bleef dan veilig. Nadat hij een alarminstallatie in elkaar had geslagen, greep hij een telefooncel en lichtte die uit het trottoir. "Niet doen!" riep Aal ontzet, toen hij het huisje boven het hoofd hief. "Je trekt de aandacht!" Maar de woesteling luisterde niet. Hij wierp het hokje van zich af en toen Aal voort ging met zijn protesten, gooide hij de Glibber er achter aanDe schurk kwam terecht in de wrakstukken van de cel-en omdat hij daar lelijk klem zat, moest hij machteloos toezien hoe de politie en de brandweer op het alarm afkwamen. TOAST ASPERGES 4 sneetjes geroosterd brood, 20 g. boter, 4 plakken ham, 12 puntasperges, 4 plak jes jongbelegen kaas, kiwi's. Besmeer de geroos terde sneetjes brood met de boter en beleg ze met een plak ham. Leg op ieder sneetje 3 puntasperges en vouw de plak ham hierover, zodanig dat de kopjes van de as perges eruit steken. Leg er een plak kaas op. Laat deze onder de grill even uitsmel ten en goudbruin worden. Garneer de bovenkant met plak jes kiwi. FRED BASSET Schotse, temers hebben 'n specale porteneer) 75a laatste dagen is Joclc dood gewoon onmoaelyk tegen me...r 12AAK, WAr BEfEKEA/r „C*iZElL£*«EID l/OOR. vlOC O, dat is eigens daal boven in de betqen r Agenda Ongevallerïdienst ziekenhuizen Leiden Ongevallerïdienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 Uur tot woensdag 13.00 uur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). oudejaarsavond CAMERA "Victorie at Entebbe", dag. 2.30,7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 2.00, 4.30, en 9.30 uur, oudejaarsavond geslo- STÜDIO?"20.000 mijl onder zee", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. ook 4.45 idejaarsavond gesloten. AL. LIDO "The Pink Panther strikes again", 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. ook uur, oudejaarsavond gesloten. AL. TRLANON:"Asterix verovert Rome", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, za. en zo. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur, oudejaarsavond gesloten.AL. REX: "Commando Atak", dag. 2.30, 7.00 rur, za. en zo. 2.15, 4.30, 7.00 en oudejaarsavond gesloten. 14 jaar. Kindermatinee: "Op stap met Herbie", 2.30 uur. AL. Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur 13 45-14.30 uur. Avond bezoekuur 1830-19.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur alleen voor ou ders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op de kinderafde ling. Sint Elizabeth-ziekenhuis volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30 tot 19.30 uur; klasse-afdelingen ook 11.15 tot 12.00 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (alleen voor echt- gen.)v. 15.00 tot 16.00uuren van 18.30tot 19.30 uur. Laatste kwartier middag- en' avondbezoek babyshow. Kinderafde ling dag. 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hart- bewaking)dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19.00 tot 19.30. uur ma. en do; i9.30-20.30i Elisabeth-Ziekenhuis. Endegeest dinsdag en vrijdag 13-14.30 uur 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur; eerste klasse: de gehele dag. Annakliniek: Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18.30 tot 20.00 uur. Derde klasse bezoekuur van 13.00-14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Kinderzari: van 13.00-14.00 uur. Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.30-19.30 uur. ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18 30-19.30 uur. Voor de prematurenafdehng gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag tlm vrijdag: - Wanneer lópend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30- 14 15 en 18 30-19.30 uur; 3e klaé 13.30- 14.15 en 18.30-19.30 uur; Kraamafdeling 13.30-14.15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur; Kinderafdeling 14.30-18.30 uur alleen voor ouders 14.30-15.30 uur, overige familieleden (niet meer dan 2 ,pers.). Kinderen beneden 14 jaar géén toegang. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Sclrp- hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17