Bonn wil hulp EG M.-Oosten Goede voornemens voor 1977 m^EYKEN Medisch tuchtrecht joeg arts op hoge kosten Raad van toeziende voogden in actie In conflict Geen centrale instantie 99subsidiekansen99 voor RoxyDual Filter De lekkerste 'teer- en nicotine-arme filtersigaret. TN VOORDELIG OVER DE DREMPEL VAN HET NIEUWE JAAR! Lezers van deze krant Onroerend goed UTRECHT (ANP) - "Moet dat nu zo?", verzucht een arts die deze week in Medisch Contact ver haalt hoe "het medisch tucht recht soms kan leiden tot erger nis en hoge kosten, zelfs voor de gene die in het gelijk gesteld wordt". Het gaat om een huisarts die in 1967 een 62-jarige boer adviseer de, zijn boerderij te verkopen en het wat kalmer aan te doen. De man leed al jaren aan te hoge bloeddruk en hij kreeg vervol gens ook last van duizelingen en pijn in de borst. De boer was niet getrouwd, had een grote boerde rij en moest meestal alleen wer ken. Bein 1968 volgde de patiënt het advies van de dokter op. Hij verkocht de boerderij "en maakte de indruk, bevrijd te zijn van een zware last". In september werd de boer in het ziekenhuis opgenomen wegens een groot hartinfarct en enige tijd later opnieuw. "Twee-en-eenhalf jaar daarna - vermoedelijk ten gevolge van gestegen grondprij zen na de verkoop van de boerde rij - begon de heksenjacht op de dokter", aldus de arts in Medisch Contact. "Brieven met valse aan tijgingen, een klacht by de in specteur Volksgezondheid (ter zijde gelegd) en bij de ombuds man (idem). Het medisch tuchtcollege wees de klacht af, het centraal medisch tuchtcollege verwierp het beroep van de boer tegen de afwijzing. De arts had zowel bij de behande ling door het tuchtcollege als bij het centraal college een raads man moeten inschakelen. De conclusie: "Geen veront schuldigingen van de zijde van de patiënt of diens raadslieden, geen vergoeding van enige gemaakte kosten (ten bedrage van f 6.000), alleen de bevestiging van wat van het begin af al vaststond". BONN (SP) - De nieuwe Westduitse regering Schmidt-Genscher wil stappen ondernemen om de vredesonderhandelingen in het Midde noosten weer op gang te brengen. In de verga dering van ministers van buitenlandse zaken van de EG-landen eind januari in Brussel zal minister van buitenlandse zaken Hans- Dietrich Genscher daartoe de mogelijkheid van een initiatief van de Europese Gemeen schap ter discussie stellen. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar heeft Genscher in Bonn gesprek ken gehad met de ambassadeurs van landen die bij het conflict in het Midden-Oosten rechtstreeks betrokken zijn. Achtereenvol gens heeft de Westduitse minis ter in de loop van december de ambassadeurs van Jordanië, Egypte, Syrië, Saoedi-Arabië en Israël voor een uitvoerige ge- dachtenwisseling ontvangen. Genscher heeft tijdens die ge sprekken uiteengezet dat volgens hem bij de oplossing van het con flict in het Midden-Oosten voor de Bondsrepubliek en voor de EEG een belangrijke taak is weg gelegd. Volgens hem is er een ze kere beweging in de lange tijd verstarde posities gekomen en is het tijdstip aangebroken daarvan een politiek gebruik te maken. Aanwijzingen voor een veran derde situatie zijn volgens het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn de verklaringen van de regeringen van Egypte, Syrië en Israël dat zij in beginsel bereid zijn de onderhandelingen in Ge neve te hervatten. Weliswaar houdt Israel officieel nog steeds vast aan zijn standpunt dat een vertegenwoordiging van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) aan de conferentie in Ge- nève niet kan deelnemen. Maar in Bonn acht men het niet uitgeslo ten dat Jeruzalem in dit opzicht een soepeler houding zal aanne men nu PLO-leider Arafat zich bereid heeft verklaard tot een Pa lestijnse staat buiten het eigen lijke Israëlische grondgebied. Een factor van betekenis is uiter aard ook de bereidheid van Saoedi-Arabie af te zien van een drastische verhoging van de olie prijs voor 1977, wanneer daar „een constructieve houding" van de Verenigde Staten en West- Europa inzake het Midden- Oostenconflict tegenover staat. •kZÜRICH (UPI) - De Russische dissident Wladimir Boekowski heeft inZürich voor het eerst sinds zeven jaar in vrijheid zijn verjaardag gevierd. De 34-jarige Boekowski komt half januari naar Leiden om kijken of hij daar zijn studie kan voortzetten. AMSTERDAM (ANP) - „Wel zijn we nog altijd rechteloos, radeloos en redeloos", aldus de Raad van toeziende voogden in een op ou dejaarsdag verschenen extra uit gave van „De vrije kinderstem", „maar we gaan 1977 met frisse moed in en hopen dankzij bunde ling van onze krachten een wette lijke verruiming van onze rech ten te krijgen". Volgens de heer J. H. Steussy uit Oss, die oprichter en coördinator van de raad van toeziende voog den is, telt ons land zeker meer dan 100.000 toeziende voogden, die volgens de bestaande wetge ving geen rechten op hun eigen kinderen kunnen doen gelden en die zich in de maatschappij ge discrimineerd gevoelen. In de extra uitgave wordt de posi- LEIDEN - Hoewel de directeur Gemeentewerken heeft geadvi seerd om één centrale instantie aan te wijzen die ervoor zou moe ten waken dat alle subsidiemoge lijkheden door de gemeente wor den benut, houden B en W liever een andere richtlijn aan. Het col lege heeft daarom vastgesteld dat alle informatie over subsidiemo gelijkheden moet worden door gegeven aan de betrokken beleidsafdeling/-dienst en de dienst Financiën van de gemeen te. Laatstgenoemde dienst had B en W iets dergelijks geadviseerd. Achtergrond van de desbetref fende adviezen vermen de re cente ontwikkelingen rondom gemiste subsidies voor de restau ratie van oude walmuren en een oost-west verbinding nabij de St. Jorissteeg. Voor de restauratie van de walmuren had de ge meente Leiden een subsidie van f 170.000 kunnen krijgen, maar al onder het vorige college was ver zuimd deze subsidie aan te vra gen. Nog vorige maand streek het ministerie van CRM echter de hand over het hart en besloot de gemiste subsidie alsnog te ver strekken. Voor de directeur Ge meentewerken was een en ander echter aanleiding geworden zich met een advies tot B en W te wen den, dat inhield een centrale in stantie in te stellen. tie van de toeziend voogd of toe ziend voogdes als volgt omschre ven: „Een toeziend voogd js een weggemoffelde ouder, die na een echtscheiding publiekelijk is veroordeeld om te leven als een rechteloze, schimmige figuur, die eventueel nog maandelijks op onzichtbare wijze zijn alimenta tie door het loketje schuift. Voor wie de wet geen enkele gunst heeft vastgelegd: rechteloos, ra deloos en redeloos". Volgens het blad rust de grootste schuld aan deze situatie in vele gevallen bij de voogd(es), „die zelf veelal omringd door de zor gen van de sociale diensten en raden van kinderbescherming kan bepalen wat er met de kinde ren moet gebeuren en of ze de toeziend voogd mogen zien". Het komt zelfs voor, dat toeziend voogden pas jaren later ontdek ken dat zijn (of haar) kind is over leden. Met een actie onder de titel „Inzet 1977" roept de raad van toeziende voogden al diegenen op die zich in deze toestand van rechteloos heid bevinden om in gezamen lijke inspanning verbetering in de situatie te brengen. „Onze be doeling is de weggemoffelde toe ziend voogd(es) tevoorschijn te halen uit zijn of haar verborgen hoek". In het nieuwe jaar zal de raad o.a._ in Den Haag de eis deponeren, dat wettelijk een tijdsduur wordt vastgelegd, waarin de kinderen automatisch bij de toeziend voogd vertoeven. Voorts wil de raad art. 386 burgerlijk wetboek (het bij testament vermaken van voogdijschap) laten schrappen. Bij overlijden van de voogd moet deze uitsluitend worden opge volgd door de toeziend voogd, zo meent de raad. VS-commissie wil nieuw onderzoek naar moorden WASHINGTON (Reuter/UPI) - Een commissie van het Ameri kaanse Congres heeft aange drongen op heropening van het onderzoek naar de achtergron den van de moorden op president John Kennedy en dominee Mar tin Luther King. een onderzoek van drie maanden naar de wense lijkheid van heropening met een definitief rapport heeft afgeslo ten, zegt daarin dat zij belangrijke nieuwe feiten heeft ontdekt. Het rapport geeft daarover echter geen bijzonderheden. Wel zegt de commissie dat haar gebleken is dat de CIA, de FBI en andere justitiële organen bij hun onderzoeken in het verleden geen aandacht aan de door de commissie genoemde nieuwe fei ten hebben besteed. Dat er bij de twee moorden geen sprake was van samenzweringen staat volgens de commissie nog steeds niet vast. Zij vraagt het Congres 6,5 miljoen dollar be schikbaar te stellen voor een nieuw onderzoek. E ETIKETTERING NEDERLAND E "heodcxus Niemeyer Het nieuwe (dure) jaar beginnen met veel, heel veel voordeel! Welkom, juist nti, en al die andere dagen. Kostuums 199, Overhemden 25, Pantalons 49, Haarlemmerstraat 87 - Lelden die een huis zoeken kijken iedere zaterdag op de pagina's Advertenties voor deze pagina's kunnen tot Donderdag 15.30 uur worden opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13