Brezjnjew: snel kernakkoord is belangrijkste weer bedreigd Politie lost de moord op Franse oud-minister op Chinese stad in opstand Pekelen is weggegooid geld Rhodesische stamhoofden stichten eigen partij Nieuw ultimatum ontvoerders Carter eist van zijn ministers ethische belofte Oostduitse emigratie DONDERDAG 30 DECEMBER 1970 Dl LONDEN (Reuter) - Nu het weer stevig wintert strooit men in tal van landen op het noordelijk halfrond duizenden tonnen pekel op door sneeuw of be vriezing gladde wegen. Vol gens het Britse wetenschaps blad "New Scientist" is er ech ter een goede kans dat men daarbij zowel zout als geld wegsmijt. Pekel, schrijft Duncan Laxen van de universiteit van Lancaster, is duur, doodt de bermbeplan ting, vergiftigt sloten en water bekkens en vreet, met roest als gevolg, de lak en het chroom van uw auto aan. Maar wat nog vervelender is - het staat volgens Laxen allerminst vast dat pekel iets tegen glad heid vermag. Hij baseert zich in die twijfel op Amerikaanse on derzoeken die schijnen aan te tonen, dat pekelen eerder méér dan minder auto-ongelukken tot gevolg heeft. "Dit onverwachte gegeven kan mogelijk worden herleid tot een teveel aan zelfvertrouwen bij chauffeurs die na het peke len een natte, maar schijnbaar slipvaste weg voor zich zien", schrijft Laxen. Toch is volgens de schrijver aan getoond, dat gepekelde wegen twee maal zoveel slipgevaar op leveren als een gewoon nat wegdek. In sommige gevallen is een gepekeld wegdek slechts weinig minder verraderlijk dan wanneer het onder de fjzel zou zitten, aldus Laxen. Volgens Laxen, een milieu deskundige, is het gevaar in Engeland het grootst omdat men daar zonder enige reden veel te kwistig zout strooit, af hankelijk van de weersom standigheden 17 tot 68 gram per vierkante meter wegdek. In de Verenigde Staten gebruikt men 7-14 gram, in Frankrijk maximaal 40 gram en in Neder land, nog altijd volgens Laxens opgaaf, &-20 gram. Pekel bezorgde in 1973 een schade van 130 miljoen pond aan het Britse wagenpark, hoofdzakelijk door roestvor- ming. Maar het zout tast ook de behandelde wegen aan, spe ciaal de gewapend- betonconstructies van bruggen en overspanningen, aldus Laxen. Maar het allesdoorslaggevende argument tegen zoutstrooien blijft volgens Laxen het feit dat het, bij alle andere nadelen, ook nog eens weinig of niets uit haalt tegen de gladheid. MOSKOU (Tass/UPI) - De Sowjetrussische partijleider Leonid Brezjnjew heeft gisteren verklaard dat de zo spoe dig mogelijke ondertekening van een nieuw akkoord ter beperking van de strategische kernwapens (SALT) de be langrijkste stap zou zijn ter verbetering van de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en de V.S. im 1977. Hij deed dit in een vraaggesprek met columnist J. Kings bury van het krantenconcern Hearst. SALISBURY (Reuter) - Twee Rhodesische stamhoofden, sinds enige maanden minister in de regering-Ian Smith, hebben gis teren een nieuwe politieke partij gevormd, die ze ZUPO (Zim babwe United Peoples Organisa tion) noemen. Vanwege hun poli tieke activiteit hebben ze hun ministerschap neergelegd. Pre mier Ian Smith benoemde eerder dit jaar vier Afrikaanse stam hoofden in de tot dan geheel blanke regering. Een woordvoerder van partij zei dat ZUPO een be rijke rol zal spelen bij het bruggen van de kloof tussen re gering en de nationalistische groeperingen. Via het stelsel de traditionele stamhoofden ZUPO op steun van de meerder heid van de bevoking kunnen re kenen. De partij zou nu al worden gesteund door 250 stamhoofden en 450 dorpshoofden. Chief Chirau en chief Ndeweni lie ten in een verklaring weten dat ze nu enige tijd in de nabijheid de blanke regering hebben ge werkt, maar dat er grenzen zijn aan wat zij kunnen doen. Ze me nen dat een politieke rol niet in strijd is met hun rol van stam hoofd, en zeggen dat de oprich ting van ZUPO is ingegeven door diepe zorg over het welzijn van de gewone mensen in Zimbabwe. Hun partij wil een Afrikaans meer derheidsbewind op zo kort moge lijke termijn, en zo een eind ma ken aan dit „waanzinnig bloed vergieten", waarmee kennelijk op de guerrilla wordt gedoeld. Van veel kanten is de partij „ruime financiële steun toegezegd", al dus een woordvoerder. Brezjnjew zei ook dat hij voorstan der was van een topconferentie met de tot president gekozen Jimmy Carter. Maar hij gaf te kennen dat dit afhing van vorderingen bij de besprekingen over de beperking van de strategische kernwapens. „De ervaring, waaronder die van de Sowjet-Amerikaanse betrekkin gen, heeft het nut en de vrucht baarheid van topconferenties aan getoond wanneer elk van de deel nemers streeft naar een construc tieve, zakelijke dialoog. Daarom willen wij dat dergelijke bijeen komsten doorgaan. Datum Over een datum voor een nieuwe Sowjet-Amerikaanse bijeenkomst zal natuurlijk via onderlinge over eenstemming en afhankelijk van voortgang in overeenkomende kwesties worden beslist", aldus Brezjnjew. "Te oordelen naar de recente ver klaring van Carter wordt ook van Amerikaanse zijde begrip getoond voor de urgentie van deze kwestie. Men zou graag hopen dat dit een spoedi succes belooft". Maar Brezjnjew leverde kritiek op spoedig kringen" in de V.S. en an dere leden-landen van de NAVO, die "de ene rumoerige campagne na de andere lanceren inzake een beweerde groeiende "militaire be dreiging" van de kant van de Sowjet-Unie en die steeds nieuwe militaire fondsen eisen en de be wapeningswedloop opvoeren". Wereldvrede Brezjnjew beloofde dat de Sowjet-Unie niemand bedreigt en niemand zal aanvallen. Zij zou geen hinderpalen in de weg leggen voor een akkoord dat de hele mensheid ten goede zou komen. "Men moet een voortgezette bewa peningswedloop niet rechtvaardi gen door te betogen dat wapenbe perking een risico voorde nationale veiligheid is. Salt was "de belangrijkste zaak" ter verbetering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Amerika en ter bevordering van de belangen van de wereldvrede omdat dit ak koord het meest rechtstreeks ver band houdt met de kardinale taak voor onze tijd, het voorkomen van een kernoorlog. En elk uitstel in het bereiken van een akkoord onder omstandighe den dat er nog vreselijker soorten wapens en wapenstelsels gemaakt worden brengt de mogelijkheid MADRID-Madrileense jongeren kijken als de politie in de Spaanse hoofd- met zich mee dat er nieuwe bedrei- stad hen met traangas onder vuur neemt. Honderden linkse betogers de- gingen ontstaan voor de vrede, de rnonstreerdem in het centrum van de stad voor de vrijlating van commu- intenationale stabiliteit en veilig- nistenleider Santiago Carrillo. Veel betogers werden door de politie gear beid", aldus Leonid Brezjnjew. ~É|H PARIJS (Reuter/UPI) - De moord op het Franse parlementslid en oud-minister van binnenlandse zaken prins. Jean de Broglie, die vorige week vrijdag op straat werd doodgeschoten, is opgelost. In tegenstelling tot eerdere ge ruchten dat het om een politieke moord zou gaan, is nu gebleken dat De Broglie uit financiële mo tieven is omgebracht. Op een persconferentie in Parijs verklaarden minister van binnen landse zaken Michel Poniatowski en de hoofdcommissaris* van de Parijse politie, Pierre Ottavioli, gisteren dat de 41-jarige Patrick Allenet de Ribemont, voor wiens huis de 55-jarige De Broglie werd doodgeschoten, en een zekere Pierre de Varga de moord hadden beraamd. Hun handlanger was daarbij een rechercheur van de Parijse poli tie, de 33-jarige Guy Simonet. moord is. Via zijn verklaring kwam de politie achter de ware toedracht. Gebleken is dat de achtergrond van de moord op De Broglie een ban klening was ter grootte van vier miljoen franc, waarmee De Ri bemont en De Varga, twee zaken relaties van De Broglie, hun res taurant "La reine pedauque" nieuw leven wilden inblazen. De Broglie was de grootste aandeel houder. Om de banklening te ga randeren sloot hij een levensver zekering ter grootte van het ge leende bedrag af met de bepaling dat bij zijn overlijden de lening als afgelost zou worden be schouwd. Daarmee tekende hij zijn eigen doodvonnis, want De Ribemont en De Varga zagen hierin hun kans op goedkope manier af te komen van de schuld die anders in zeven jaar afgelost had moeten worden. Deze had in de onderwereld twee. Aanvankelijk had het tweetal resteerd. ADVERTENTIE PEKING (Reuter) - Politieke onrust in de Noordchinese stad Paoting is uitgegroeid tot wapengeweld, moord, ver krachting en bankovervallen, zo is gisteravond in betrouw bare kringen in Peking ge zegd. Op last van de autoritei ten in de Chinese hoofdstad wordt nu een einde gemaakt aan de onregelmatigheden, zo voegde men eraan toe. Het conflict is terloops gemeld in de Chinese media. Volgens genoemde kringen zouden fabrieken zijn opgeblazen en er zouden zelfs overvallen zijn gepleegd op wapenopslag plaatsen. huurmoordenaars geronseld. Degene die De Broglie uit de weg wist te ruimen zou 30.000 franc krijgen. Inmiddels heeft de 32-jarige Gérard Freche tegenover de politie be kend dat hij de dader van de MADRID (AFP/Reuter) - De Italianen maakten ernstig be- De ontvoeders van de voor- 0 den vragen om een onderhoud met zitter van de Spaanse staats- premier Adolfo Suarez. raad, Antonio Maria de Oriol Toen de persconferentie van de Ita- Y Urquijo hebben gedreigd liaanse delegatie in een hotelzaal hem te doden als niet vóór 2 januari een algemene am- dat zij werd afgebroken omdat geen vergunning voor was afgege- De Italiaanse communistische af gevaardigde Giuseppe d'Amela zei: TT "In alle democratische landen in Het dreigement staat in een brief Europa kunnen wij praten zonder die gisteravond is bezorgd bij het speciale vergunning" MadriUeense dagblad "El Pais". Hij zei dat het duidelijk was dat be- De Onol werd op 13 december ont- richten over een verandering in voerd door leden van de Grapo (re- Spanje ten gunste van de democra- volutionaire anti-fascistische groe- tie "onjuist" waren. Hij en zijn collega's zullen in Italië en bij internationale organisaties waarvan zij lid zijn, krachtig protes teren. nestie voor politieke gevan genen in Spanje wordt afge kondigd. pen van de eerste oktober). Carillo "Bende van vier krijgt de schuld Mao Tse-toengs weduwe Tsjiang Tsjing en haar drie medestanders uit de vroegere top, door het huidige bewind „de bende v; noemd, krijgen de schuld de moeilijkheden in Paoting. Vanuit Peking is nu gelast dat een einde moet komen het geweld en dat rivalise rende groepen daar gevange nen vrij laten, gestolen geld, voertuigen en wapens terug geven en aan de autoriteiten gehoorzamen. Partijvoorzitter Hoea Koeo- feng zei dezer dagen dat het gevaar voor burgeroorlog was geweken door het oprollen van de „bende van vier". pleiten voor de vrijlating van de ge detineerde communistenleider Santiago Carrillo. BERLIJN (UPI) - Ongeveer 9000 Oostduitsers zijn tot nog toe dit jaar op wettelijke wijze naar het Westen geëmigreerd, 5200 zijn de Duitse Democratische Republiek ont vlucht en 1100 zijn door West- Duitsland „vrijgekocht". Dit meldt de studiegroep de 13de augustus, een anti-communistische bewe- BRISTOL - In de Engelse plaats Bristol heeft gisteren een zware explosie de bouw van de Berlijnse niuur op plaatsgevonden, waarvoor de autoriteiten nog geen verklaring konden 13 augustus 1961. geven. Op de plaats van het onheil werd echter een zware gaslucht waarge- Volgens het jaarverslag van de or- nomen en men vermoedt, dat door de vorst leidingen zijn gesprongen. Een ganisatie hebben in 1976 zeker kantoorflat verdween grotendeels van de aardbodem, terwijl andere ge- 120.000 Oostduitsers uitreisvisa ge bouwen tot op een afstand van driehonderd meter werden beschadigd. Er' vraagd voor permanente vestiging vielen geen slachtoffers. in het buitenland. In het centrum van Madrid hebben gisteravond duizenden jonge communisten betoogd voor de vrij lating van de communistenleider Santiago Carrillo. De betogers rie pen in koor "laat Carrillo vrij" alvo rens zij door politie met rookgrana- ten uit elkaar werden gejaagd. Aanvankelijk was er weinig politie op de been waardoor de betogers erin slaagden vanaf het ministerie van justitie op te trekken naar de Gran Via, de belangrijke hoofdweg. De Spaanse politie heeft gisteren ingegrepen in een persconferentie die een delegatie van Italiaanse par lementsleden in Madrid hield om te ST. SIMONS EILAND, GEORGIA (AFP/DPA) - De gekozen presi dent van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, heeft gisteren van al zijn toekomstige ministers de ondertekening van een "ethische belofte" over hun financiële si tuatie geëist, die hij ook zelf 'zal tekenen. Na een bijeenkomst van zijn toe komstige kabinet op St. Simons eiland voor de kust van Georgia zei Carter dat de ministers werk groepen zullen vormen inzake economische, binnenlandse, energie- en internationale veilig heidskwesties. Hij bevestigde van plan te zijn vijf tot zeven miljard dollar te bezuin igen op de defensiebegroting door het ministerie doelmatiger te laten werken. Maar, zo voegde hij er aan toe, elke grotere ver mindering van de uitgaven zal afhangen van de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. Geen stafchef Walter Mondale, de aanstaande plan gemaakt om De Broglie te ontvoeren en daarna een dodelijk verkeersongeluk in scène te zet ten. De moordenaar sprak De Broglie dan ook op straat aan toen hij het huis van De Ribe mont verliet en zei dat hij hem met zijn auto naar een bepaald adres zou brengen. Toen het slachtoffer weigerde werd hij ter plaatse doodgeschoten. De zaak heeft in Frankrijk veel stof doen opwaaien. Jean de Broglie, telg van een oud adellijk geslacht, was afgevaardigde van president Valery Giscard d'Estaings onaf hankelijk republikeinse partij in de nationale vergadering. Hij zou een belangrijk deel van zijn om vangrijk vermogen in deels du bieuze zaken hebben gestoken. In zijn agenda stond ondermeer het adres van de bij het komplot betrokken politieman, Simonet. Ook van deze zijn er aanwijzin gen dat hij zich met dubieuze za ken bezighield. De politie is ervan overtuigd dat een telefonische mededeling, dat de moord op De Broglie het werk was van een extreem-rechtse groep «ring, afkomstig was van de twee partners van De Broglie met het doel de politie op een dwaals poor te brengen. De zaak kwam aan het rollen toen de moordenaar in onderwereld- kringen mopperde dat hem 50.000 franc was beloofd en dat hij er maar 30.000 had gekregen. Dit bereikte de oren van een tip gever, die de politie op het spoor zette. Amerikaanse vice-president, wordt toch geen stafchef van het Witte Huis zoals gisteren werd gemeld. Mededelingen dienaan gaande door de komende presi dent Jimmy Carter blijken op een misverstand te berusten. Carter had op St. Simons eiland tot journalisten gezegd al zijn me dewerkers er persoonlijk van in kennis te hebben gesteld dat Mondale hun "baas zou zijn". Carter had bedoeld hiermee te zeg gen dat Mondale, sterker dan tot nog toe het geval bij vice- presidenten 'is geweest, bij de verantwoordelijkheden van de president zou worden betrokken, aldus een woordvoerder van de aanstaande president. Journalis ten hadden hieruit echter begre pen dat Mondale "stafchefvan het Witte Huis zou worden, een functie met wel zeer grote in vloed op het doen en laten van de president. Volgens de woord voerder was dat met Mondale echter niet het geval.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9