Resultaten onderzoek pas midden '78 bekend l§ÉË Lekkages in oud Leids ziekenhuis Oprichting streek bedrijf Krant dagje locatie voor tv-reportage DONDERDnG 30 DECEMBER 1976 VARIA PAGINA LEIDEN - In de centrale verwar ming van het voormalige gebouw van het St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht (15) zijn 39 lek ken geconstateerd. Hierdoor zal er waarschijnlijk twee tot drie maan den vertraging optreden in de ver huizing van de subfaculteit psycho logie van de Leidse universiteit naar dit gebouw. De universiteit heeft het pand indertijd aange kocht en opgeknapt om er psycho logie en geschiedenis in onder te brengen. Hoe de lekken zijn ontstaan is niet bekend. Projektleider ir. B. van Dijk van de Leidse universiteit ze> vanochtend dat het hier om be staande radiatoren gaat die deel uitrhaken van een „sektie" van in totaal 160 radiatoren. „Maar dat het oude radiatoren zijn, zegt niets. Want de rest van het gebouw, en dat is driekwart, is op het ogenblik beeldschoon verwarmd", zei hij. Het gehele gebouw telt in totaal 638 radiatoren. Volgens ir. Van Dijk is het centrale verwarmingssysteem helemaal ge controleerd.Daarna is alleen het ke telhuis vernieuwd. Overigens is er volgens ir. Van Dijk geen sprake van kapitaalvernietiging als gevolg van de lekkage. „Het gaat hier om tijdelijke huisvesting, vergeet u dat niet. Als we de hele verwarmings installatie zouden hebben ver nieuwd, dan was het kapitaalver nietiging geweest. Maar nu niet". Ook is er volgens de projektleider geen financiële schade ontstaan als gevolg van een eventuele verlen ging van huurcontracten voor ge bouwen waarin psychologie en ge schiedenis nu zijn gehuisvest. Vol gens ir. Van Dijk zijn deze gebou wen gedeeltelijk eigendom van de universiteit en bovendien zullen ze weer door andere afdelingen van de universitiet worden ingenomen. Ontsnapte gevangenen weer gepakt WIESBADEN (DPA) - Een dag na hun spectaculaire vlucht uit de gevangenis van de Westduitse plaats Schwalmstadt zijn gisteren drie uitbrekers door de politie in de kraag gevat. De vierde was al kort na de ontvluchting gepakt. Het ging om drie tot langdu rige straffen veroordeelde mannen die door de politie als zeer gevaarlijk werden be schreven. Zij hadden dinsdag drie cipiers overmeesterd en zich daarna van wapens voor zien, waarmee zij de portier dwongen de poort van de ge vangenis te openen. Vertraging bij belangrijke woningbehoeften-enquête volkshuisvesting Dq secretaris-generaal van de Her vormde Kerk, dr. A. H. van den Heuvel, heeft voorgesteld, in ons land een internationaal tribunaal te organiseren voor de Joodse arts dr. Michail Stern, een Oekra\nse arts die eind 1974 in de Sowjet-Unie tot 8jaar werkkamp werd veroordeeld, tegen welk vonnis van vele kanten is geprotesteerd. Van den Heuvel doet zijn voorstel in een open brief Hij zegt daarin dat de veroordeling van dr. Stern, gezien diens gezond heidstoestand, een doodvonnis in houdt en dat het niet alleen absurd is maar ook in strijd met de Sowjet-wetten zelf. Sterns veroor deling is ook een bedreiging voor miljoenen andere mensen, omdat overheden zich kennelijk kunnen veroorloven, te vergeten dat het hun plicht is de wet te eerbiedigen en de gerechtigheid te beschermen. Uit Moskou kwam vandaag het be richt, dat drie Russisch-orthodoxe geestelijken een commissie hebben gevormd om publiciteit te geven aan klachten van gelovigen gelovi gen in dit land. Zij verklaarden tegenover westerse verslaggevers dat onrechtvaardige behandeling van gelovigen wijdverbreid is, on danks de garanties voor vrijheid van godsdienst in de grondwet. Als voorbeelden noemt de groep gees telijken: sluiting van kerken, ge vangenneming van gelovigen en de bouw van een psychiatrische kli niek op het terrein van een kerk in de buurt van Moskou. De drie mannen hebben verklaard, geen politieke oogmerken te heb ben en bereid te zijn samen te wer ken met staatsinstanties. Meningsverschil Tussen de commissaris van de koningin in Limburg, dr. C. van Rooy, en de bisschop van Roer mond, mgr. J. Gijsen, is een me ningsverschil gerezen over de ker kelijke viering van het komende af scheidsfeest voor de commissaris. Mgr. Gijsen wilde een pontificale hoogmis in Roermond, maar dr. Van Rooy verkoos een oecumeni sche dienst met eucharistieviering in Maastricht, waartegen de bis schop bezwaar heeft omdat de Va- tikaanse autoriteiten dat niet toe staan. Er is nu een compromis gevonden' een oecumenische dienst op 31 ja nuari in Maastricht zónder eucha ristieviering. De bisschop heeft al meegedeeld, daarbij niet aanwezig te kunnen zijn, wel zijn vicaris- generaal. Bovendien heeft Gijsen Gijsten laten weten, dat dr. Van Rooy kan rekenen op een hoge pauselijke onderscheiding, maar hij moet die wel in Roermond ko men helen. Beroepingswerk: Herv. Kerk - beroepen te Amersfoort G. J. Wis- gerhof Bergschenhoek, aangeno men naar Bemmel D. Plantinga te Ede (leraar godsdienst). Geref. Kerken: beroepen te Spijkenisse H. S. Munnik Oudewater. Geref. Ge meenten: beroepen te Berken- woude R. Boogaard. Leiden: be dankt voor Zwijndrecht J. C. West- strate (Canada). Het voormalige St. Elisabeth Ziekenhuis'aan de Hooigracht. Een kijkje op onze eindredactie. Mariëtte, Oscar en Anton in gesprek met eindredacteur René Vos. welijks onwennig op hun "ont dekkingsreis" door het grootste dagbladbedrijf van Leiden. Gewapend met talloze vragen die ze een paar dagen van tevo ren zelf hadden bedacht en die ze ijverig hadden opgeschreven in hun nieuwe notitieblok, trokken ze parmantig een dag ten strijde. Ze zaten gistermor gen vroeg eerst aan bij de dage lijkse bespreking van de krant. Met zijn drietjes naast elkaar luisterden ze aandachtig naar wat er bij die bespreking werd gezegd over de zich nog steeds voortslepende affaire Menten, de beroerselen in de Chinesè partijtop en het pak sneeuw dat Nederland had verrast. En toen was het de beurt aan Mariëtte, Oscar en Anton om hoofdredacteur Han Mulder met hun vragen te bestoken. "Als er vanmorgen aan de an dere kant van de wereld een aardbeving is, hoe kan dat dan al 's avonds in de krant staan?", wilde Oscar weten. "Staan er in de krant ook kleine sensaties tukjes die uit de duim zijn gezo gen?", vroeg Anton op bijna fluisterende toon. En Mariëtte vond het maar niks dat de krant zo groot is. "Waarom maken ze er geen klein pocketboekje van?", vroeg ze de hoofdredac teur. En zo ging het even door. Ze hadden zich terdege voorbe reid. Ze gingen ook mee naar de da gelijkse persconferentie op het Leidse politiebureau. Daar maakten ze ijverig aantekenin gen van wat hoofdcommissaris Oudman te vertellen had over inbraken en ongevallen die zich de dag en nacht ervoor in Lei den hadden afgespeeld. Dat wa ren er nog al wat en ze waren duidelijk onder de indruk. Eenmaal terug op de redactie" maakten ze ieder voor zich van hun aantekeningen korte be richten die gisteren ook in de krant werden geplaatst. Ze namen daarna nog een kijkje in de telexkamer waar het nieuws uit binnen- en buiten land binnenkomt. Toch sloeg het weerbericht het meest aan. Ze keken rond op de sportre dactie, kregen uitleg hoe pagi na's worden ontworpen, keken hun ogen uit op de zetterij waar de verwerking van de copy plaats vindt en de pagina's persklaar worden gemaakt en uiteindelijk eindigde hun reis door het bedrijf bij de grote per sen, die elke maar weer in een gestadig tempo tienduizenden exemplaren van het Leidsch en Alphens Dagblad "opboeren". De IKON-filmploeg (er is ook een kinderverzorgster bij) gaat binnenkort met drie schoolkin deren naar Breda waar in het gevangeniscomplex De Koepel de confrontatie zal plaatsvin den met wat "zware jongens". Wim Neijman: "Voor kinderen zijn het misschien wat zware onderwerpen. We spreken zo'n bezoek dan ook eerst terdege met ze door. Bij ons bezoek aan het opvangcentrum van het Le ger des Heils ging het net zo. We wisten dat we op een afdeling zouden komen waar ook man nen zaten die het moeilijk heb ben in dit leven en die snel in tranen zijn. Dat hebben we de kinderen van tevoren gezegd. Toen we er filmden en dat ook gebeurde waren ze er op voor bereid en hadden ze er geen moeite mee, voelden ze zich niet opgelaten". DEN HAAG (ANP) - In het „groots opgezette woningbe- hoeftenonderzoek') zoals dat is aangekondigd in de begro ting voor 1974, is enorme vertraging ontstaan. Dit voor de volkshuisvesting belangrijke onderzoek moest volgens de oorspronkelijke planning begin 1976 zijn afgesloten. De resultaten van dat onderzoek zullen echter pas in de tweede helft van 1978 bekend zijn. LEIDEN - Volgende week vrijdag wordt de eerste vergadering ge houden van het per 1 januari tot stand gekomen streekenergiebed- rijf Rijnland. Het streekbedrijf is in feite de voortzetting van de stede lijke fabrieken voor Gas en Electri- citeit (SLF), die jarenlang voor de energievoorziening in de Leidse regio heeft verzorgd. Tot dusver was de SLF, louter en alleen een Leids financieel belang, zij het dat aan tal van andere gemeenten energie werd geleverd. Met de vorming van het streekbedrijf gaat dat veranderen. Vanaf 1 januari be heren in feite de 22 aangesloten gemeenten het bedrijf. Zij sturen hun afgevaardigden naar de alge mene raad van bestuur. Het dagelijks bestuur wordt ver zorgd door de leden van het college van beheer. Blijkens een medede ling van B en W van Leiden hebben de leden van dit college inmiddels van gedachten gewisseld over de benoeming van de voorzitter en de vice-voorzitter. Unaniem waren de leden van mening, dat deze functies voor de komende periode vervuld zouden moeten worden door de Leidse wethouder M. van Aken en de burgemeester van Nieuwkoop A. H. van Montfoort. Tijdens de oprichtingsvergadering zal het woord worden gevoerd door burgemeester Vis, terwijl de instal latie zal worden verricht door ge deputeerde mr. H. B. Engelsman. De cameraploeg in actie tijdens de ochtendbespreking van de krant. gisseur aan een serie tv- producties waarvan de eerste in maart de lucht in gaat. Het zijn films van ongeveer een half uur waarin schoolkinderen met de camera worden gevolgd als ze een kijkje nemen en zich laten informeren over bepaalde in stanties of bedrijven. Zo zijn er inmiddels al opnamen gemaakt in een klooster, giste ren werd een bezoek gebracht aan onze krant, men ging kijken bij het opvangcentrum van het Leger des Heils en ook was men in het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) in Amsterdam waar de kinderen gesprekjes hadden met jonge vrijwilligers die op het punt st^an via de Stichting Nederlandse Vrijwil ligers uitgezonden te worden naar een ontwikkelingsland en in het KIT de laatste instructies ontvangen. Wim Neijman: "We zijn van „plan om in totaal zo'n twaalf producties te maken. Met als hoofdthema de mens in de maatschappij. Je zou het een stukje maatschappijleer kun nen noemen maar dan voor de wat jongeren. Daarom ook be trekken we bij elk onderwerp dat we filmen een paar kinde ren. Wel steeds anderen. We hebben er wel over nagedacht met een vast groepje te werken. Maar daar kleven toch wel wat bezwaren aan. Als ze een paar keer in zo'n film hebben mee gedraaid wordt het routine voor ze. En dat moeten we niet heb ben. Het moet spontaan blij- Aan spontaniteit ontbrak het bepaald niet bij de drie die gis teren een kijkje mochten ne men achter de schermen van het dagblad Mariëtte Verlee (14) van het Dominicuscollege in Nijmegen, Oscar van der Erve (14) van het Barlaesgym- nasium in Amsterdam en Anton Schol (13) leerling van de hoog ste klas van de lagere school in Achterveld, voelden zich nau- Dit schrijft de stichting landelijk werkverband huisvestingsnood gisteren in een rapport, over de stand van zaken van drie omvan grijke onderzoeken van het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening: het lande lijke woningbehoeftenonderzoek (WBO), het landelijk kwalitatieve woningonderzoek (KWO) en een inventarisatie van de oude woon gebieden in ons land. De hoofddoelstelling van het laatstgenoemde onderzoek is gege- wens te verkrijgen over de feitelijke en gewenste huisvesting, de ver houding huur-inkomen en de door stroming. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) dat de onderzoeken uitvoert in opdracht van het ministerie, is de meeste ver traging ontstaan omdat de vragen lijst zo lang werd, dat de interviews meer dan twee uur in beslag zouden gaan nemen. Het heeft enorm veel tijd gekost de vragenlijst drastisch in te korten. Het CBS verwijt het ministerie een onrealistische kijk op en aanpak van het onderzoek, aldus de stich ting landelijk werkverband huis vesting. Bovendien heeft het CBS „neen" moeten zeggen toen het werd gevraagd, omdat het zelf midden in een spreidingsoperatie zat en te weinig mensen in dienst had, zegt de stichting. Het ministerie heeft vervolgens een marktonderzoekbureau ingescha keld dat betrekkelijk weinig erva ring had met dit soort onderzoe kingen. Het CBS heeft zich aan de inschakeling van dit bureau moe ten conformeren en samen .met ambtenaren van het ministerie de opzet en begeleiding aan het onder zoek op zich genomen. Verder is vertraging - volgens de stichting - ontstaan omdat de nieuwe vesti ging yan het CBS in Heerlen nog niet voldoende bemand is en de werknemers daar te jong zijn. Om dat met de onderzoeken al zo lang gewacht is, aldus de stichting lan delijk werkverband huisvestings nood is het des te treuriger nu te moeten zien hoezeer vooral het landelijk woningbehoeftenonder zoek wordt vertraagd en dat door uiteenlopende formuleringen in de achtereenvolgende memories van toelichting niet duidelijk wordt of men nu met een onderzoek bezig is, dat regionaal gedifferentieerde en betrouwbare cijfers zal opleveren. vond op het afsluitende feest het bestaan van een dergelijke Sportvijfkamp erg zinvol en verheugend. Hij reikte voorts aan de deelnemers vaantjes uit terwijl er voor de winnende ploegen bij de meisjes en de jongens nog een extra prijs Een toevalligheid was wel dat zowel bij de meisjes als bij de jongens precies dezelfde eindklassering uit de bus kwam. Tweemaal winnaar werd de voetbalvereniging Roodenburg, de atletiekver eniging AV Holland en zwem Iwaterpolovereniging De ZijllLGB deelden twee maal de tweede en derde plaats, de twee teams van bas ketbalvereniging Luba be landden beide op de vierde plaats terwijl tafeltennisver- ■eniging DOCOS met twee vijfde plaatsen genoegen De tv-filmploeg van de Inter kerkelijke Omroep Nederland (IKON), die gistermorgen en middag te gast was in ons be drijf aan de Witte Singel en daar drie schoolkinderen filmde die hun licht kwamen opsteken over het tot stand komen van een krant, maakte kortgeleden ook opnamen binnen de ro buuste muren van een afgele gen trappistenklooster in de buurt van de Belgische grens. Ook daar met als "hoofdrolspe lers" drie zich oriënterende schoolkinderen die honderd uit vroegen over de wijze waarop de kloosterlingen menen hun levensjaren te moeten slijten. Op een bepaald moment raak ten de kinderen verzeild in een kapel waar hun oog viel op een boek met Latijnse gezangen. "Is^ dat Grieks?", vroegen ze aan de trappist die hen in het klooster rondleidde. "Nee, zei die, "La tijn". De kinderen: "Wilt U voor ons eens iets in het Latijns zin gen". "Jawel", zei de trappist en even later galmde zijn zware stem door de grote kapel. Na twee regels gezongen te hebben hield hij even stil Wachtte op een reactie van de kinderen, zo in de trant van "dat is ook moei lijk te verstaan". Zo'n opmer king kwam er niet. Wel de on verwachte vraag hoe oud de trappist nu was. "Bijna 64", zei hij. "Meer willen we niet we ten", voegden de drie er aan toe en ze liepen de kapel uit, de ver baasde trappist achterlatend die het liederenboek nog uitge strekt had liggen op zijn open gevouwen handen, klaar om door te gaan met zingen. Kinderen die volwassenen in terviews afnemen. Dat gaat di kwijls op een onorthodoxe wij ze, zoals blijkt uit bovenstaand voorval dat ik te horen kreeg van Wim Neijman, succesvol programmamaker bij de IKON. Neijman, die vooral bekend heid verwierf met zijn kinder praatprogramma's "Jouw beurt" en "Ik spreek jou nog wel" werkt momenteel als re- De drie bespreken welke vragen ze nog meer zullen afvuren. Regisseur Wim Neijman kijkt toe. LEIDEN - Zwemmen was het laatste onderdeel dat gisteren (in het Leiderdorpse zwembad De Does) tijdens de Sportvijf kamp werd afgewerkt. Tevo ren waren jeugdploegen van vijf Leidse sportclubs al vele uren in actie geweest in de Universitaire Sporthal waar werd gevoetbald, gebasket bald, getafeltennist en aan at letiek gedaan. Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraten noemde gistera-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6