'Studenten hadden weinig contact met de burgerij' VERBREDING RLIKSWEG 4 VRAAGTEEN FORS OFFER NORIT, Wat doet Pa met Oud en Nieuw? Een oud-student (86) en zijn herinneringen DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 LEIDEN mer. Luxe, ja. Het was een vrij dure aangelegenheid, studeren. Een student die het niet rijk had, kreeg honderd gulden per maand. En meestal waren het zoons van middelbare ambtena ren en die kregen een tractement van gemiddeld 4000 tot 5000 gul den per jaar. Als je dan rekent dat daar 1200 gulden af moest. Nou, huh?" "Omdat ik in Leiden woonde, bij mijn ouders, had ik wel contact met de Leidse burgerij. Ik ging bijvoorbeeld dansen. Maar over het algemeen kun je zeggen dat studenten heel weinig contact hadden met de burgerij. Ik ken heel weinig studenten die met een Leids meisje zijn getrouwd, om maar es wat te noemen. De burgersociëteit Amicitia, dat was dan op 3 oktober geëmancipeerd voor de student. En dat was dan een van de weinige gelegenheden waar je met de burgerij in contact kwam". In rok "Een promotie was een plechtige gebeurtenis, ja. Je kwam aan in een rijtuig bij de academie. En dan werd je binnengelaten in de senaatskamer, waar vertegen woordigers van de faculteit ach ter de groene tafel zaten. Dan nam de promotor het woord, zei wat hij van een stelling had ge vonden. Dan ging je weer naar buiten en na een half uurtje kwam je weer binnen. Je deed examen in rok en je promoveerde ook in rok. Ik had wel paranim fen. Maar die gingen niet mee naar binnen. Maar ze hadden wel een taak. Deelden bijvoorbeeld fooien uit. De pedel kreeg toen 25 gulden. De paarden voor het rij tuig hadden pluimen op hun kop in de kleuren van de faculteit. Ik weet niet is dat nu nog zo? O, niet". De ochtend na het gesprek belt hij op. Was de laatste keer in Lei den geweest met het eeuwfeest van de universiteit, vorig jaar. "We waren er toen met de oud alumni. Hadden een diner in de grote zaal van de sociëteit. Maar we waren nog maar met drie jaar genoten. De meesten zijn er niet meer hè". LEIDEN/HEEMSTEDE - "Drie oktober, dat was nou een typisch voorbeeld van het ontbreken van contact met de Leidse burgerij. Het was in de hele stad groot feest. Maar de studenten deden daar nauwelijks aan mee". "De groenen mochten so-wie-so niet in Leiden zijn. En in die tijd waren de jaarclubs al tot stand gekomen. Dus daar ging je dan mee dineren in Amsterdam. Dan maakten we een tocht met open rijtuigen. Over de Kalfjeslaan. En langs de Amsterdamse studentenso ciëteit en daar werd je dan bespoten met spuitwater". Door Wim Wirtz "De eerstejaars hielden met drie oktober een speciale optocht met van die platte wagens hè. Nou was het in die tijd zo dat de be volking van Leiden....eh min of meer anti-student was. Dus dan huurde je een paar pooiers om die straatjongens, die probeerden op de wagens te klimmen, van die wagens af te slaan". Mr. Jelle H. Aleva, 86 jaar oud, spreekt van ruim zestig jaar gele den. Een tijd waarin aan stands verschillen nog strikt de hand werd gehouden. Studenten nog tot het herenvolk behoorden. En de Eerste Wereldoorlog op uit breken stond. Mr. Aleva stu deerde toen in Leiden, waar hij in 1907 was komen wonen. Vader belastinginspecteur. Een riante woning aan de Zoeterwoudse- singel. Van 1907 tot 1908 deed mr. Aleva nog een jaar stedelijk gymna sium. Begon vervolgens aan zijn rechtenstudie. In 1914, vrijwel afgestudeerd, werd hij onder de wapenen geroepen. "Lag" twee jaar in Venlo. En kreeg in 1916 drie maanden studieverlof. Op 20 december van dat jaar promo veerde hij op stellingen. Een ge beurtenis die nu niet meer tot de mogelijkheden behoort. Want voor het promoveren tot doctor in een of andere geleerdheid schrijve men tegenwoordig een proefschrift. Wetenschappelijk goed onderbouwd, na een gede gen onderzoek. Ook hier zijn tra dities dus uiteindelijk verdwe- Na zijn studie kreeg mr. Aleva een functie bij de Handelsvereni ging Amsterdam in Soerabaja, waarvan hij in 1923-'24 terug keerde. Vervulde vervolgens nog enkele andere functies en kwam in '32 bij de Rijksdienst voor de Uitvoering van de Zuiderzees- teun, die hij in '61 als directeur wegens pensionering verliet. Inmiddels wonen hij en zijn vrouw op de zevende etage van een deftige bejaardenflat in Heemstede. Voortreffelijk pano rama op de Haarlemmerhout. En als het weer een beetje meezit, ook op Schiphol. In die ambiance laat mr. Aleva zijn herinneringen de vrije loop. Rustige sfeer. Hij in het driedelig grijs. Eerst in zijn werkkamer, dan naar de woon kamer. Een kop koffie met zijn vrouw tot besluit. "Je had in die tijd twee mogelijk heden om op te promoveren. Ik had bijvoorbeeld een broer die op een proefschrift promoveerde. En ik deed het op stellingen. Ik geloof dat het er minstens 24 wa ren. En er waren wel wat lopers bij hoor. Stellingen waar al zoveel over gepraat was. Ik herinner mij dat mijn promotor, professor Oppenheimer, zei: als u nu even voorbij gaat aan dit en dat en u vergeet ook even dat, wat blijft er dan nog van uw stelling over, huh. huh. Die stellingen hadden eigenlijk niet veel om het lijf, Corps "Het corps, daar gaat het eigen lijk om hè, dat was het meest georganiseerde studentenleven. En juist in mijn tijd begonnen de niet-georganiseerde studenten zich een beetje te organiseren. Je kreeg toen de vereniging Unitas. Dat kwam toen net op. Het corps, de sociëteit, was voor veel men sen een soort tehuis. Wat dat be treft: ik ben niet een typisch voorbeeld van de Leidse student, omdat ik thuis woonde. Veel mensen aten toen op de kroeg, dat was de sociëteit, dat noemden we zo. En ook wel op de Harmo nie aan de Breestraat, maar daar zit nu een Chinees restaurant, ge loof ik". 't Is merkwaardig: ik weet niet hoe het nu is, maar studenten die op kamers woonden, hadden vroeger een zit- en een slaapka- Ng Mr. Aleva: die stellingen hadden eigenlijk niet veel om het lijf. LEIDEN - Zoals de kaarten nu liggen, ziet het er naar uit dat de Raad van de Wa terstaat, die de minister van advies moet dienen over een eventuele nieuwe wegverbinding tussen Leiden en Bodegraven, zal aanraden om te kiezen voor eèn ligging zo dicht mogelijk langs de spoor lijn Leiden-Alphen. De meeste reacties, die tot dusver zijn binnengeko men gaan in die richting en de leden van de raad hebben tijdens de voor lichtingsbijeenkomsten ook al een lichte voorkeur voor deze oplossing laten doorschemeren. Zou de minister dat advies over nemen, dan betekent dat aan de oostkant van Leiden een aantal ingrijpende verkeersmaatrege len nodig zijn. Er zullen nieuwe kruispunten bijkomen, andere moeten gewijzigd worden. Bij dit alles speelt nog een ander we genplan een duidelijke rol. Dat is namelijk de verbreding van de bestaande Rijksweg 4 tussen Burgerveen en Leidschendam. Met die gedachte wordt in Rijkswaterstaat-kringen al lan ger gespeeld, maar bij de uitvoer ing rijst een aantal zeer grote pro blemen. Dat geldt bijvoorbeeld voor het ge deelte tussen het Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp en de op- en afrit van de rijksweg ter hoogte van de Hoge Rijndijk. De beschikbare ruimte is ter plaatse al volledig benut. Meer dan dat zelfs, want geluidsmetingen in de woningen langs de weg (bijv. B. G. Cortslaan) hebben al uitgewe zen, dat er sprake is van overlast. Verbreding van vier tot zes rij stroken op dat gedeelte zou dan ook een zeer ingrijpende zaak worden. Sloopwoningen? Of er moeten flink wat woningen gesloopt worden, of er moet een stuk van de jachthaven worden opgeofferd. Bij Rijkswaterstaat heeft men al eens overwogen of het niet mogelijk is om een om leiding van de weg aan de oost kant te maken. Het autoverkeer zou gesplitst moeten worden. Rijdend in de richting Leid schendam zouden de bestaande rijstroken benut kunnen worden. In de richting Burgerveen- Schiphol zou een nieuwe weg aangelegd moeten worden buiten de Leiderdorpse Orapjewijk om, lopend tussen de Ruigekade en de Does. Bezwaar van die oplossing is dat op die manier het Doesgebied wordt afgesneden en de Oranjewijk tus sen twee rijbanen van een autos nelweg komt te liggen. Nog afge zien van het feit, dat het voor de bewoners geen aanlokkelijke ge dachte is, doorkruist het ook de - zij het nog vage - plannen van de gemeente Leiderdorp, om het gebied langs de Does na enige ja ren vuil- en puinstort, te benutten als dagrecreatiegebied. Dat er op korte termijn iets zal ver anderen is overigens niet aan te nemen. Bij Rijkswaterstaat staat verbreding van dit gedeelte niet zo hoog op het urgentielijstje. Veel meer geldt dat voor het ge deelte ter hoogte van Leidschen dam. De toekomst van de Rijksweg 4 langs Leiderdorp en Leiden zal ook voor een belangrijk deel mede bepaald worden door de aansluitingen die er komen vopr de nieuwe Rijksweg 11 (Lei- den-Bodegraven). Volgens de oorspronkelijke plannen zou het gedeelte van de weg tussen Rijksweg 44 (Burgerveen- Wassenaar) en Rijksweg 4 (Burgerveen-Voorburg) aanslui ten op het gedeelte ten oosten van de Rijksweg 4 in de richting Alp hen aan den Rijn. Wordt er echter gekozen voor een ligging zo dicht mogelijk langs de spoorlijn Leiden-Alphen voor het oostelijk deel dan sluiten de beide wegge deelten niet meer op elkaar aan. Zelden van passé Het verkeer komend uit Voorscho ten en Leiden zal via een aanslui ting terechtkomen op de Rijks weg 4, ter hoogte van de molen Zelden van Passé. Daar zal men de Rijksweg 4 in noordelijke rich ting moeten volgen om ter hoogte van het spoorwegviaduct van de lijn Leiden-Alphen weer af te buigen naar het oostelijke ge deelte van Rijksweg 11. Beseffend dat deze "bajonet- aansluiting" verre van ideaal zou zijn, is er op de tekentafel ook een tweetal varianten ontworpen. De ene oplossing voorziet in een nieuwe weg, die het kruispunt bij molen Zelden van Passe met de nieuwe Rijksweg verbindt ter hoogte van de wipwatermolen in Zoeterwoude. Een tweede va riant geeft een verbinding nadat de weg de Stompwijksevaart is gepasseerd. Deze weg zou dwars door het weidegebied De Wei- poort lopen en bij Groenendijk in Hazerswoude aansluiting geven op de nieuwe rijksweg. Beide oplossingen hebben al tot heftig verzet geleid in Zoeter woude. Met name de agrariërs in de Weipoort verzetten zich zeer fel tegen een tweedeling van het poldergebied. ADVERTENTIE (Papakt PARADE, de zachtere vieux) een die niet dwars door de Wei- poort loopt), betere afwikkeling van het busverkeer op de Hoge Rijndijk, en een tweezijdig fiet spad langs de bestaande weg Hoogmade-Woubrugge en langs de Achthovenerweg. Men wijst erop dat ook al zou een nieuwe auto(snel)weg worden aangelegd tussen Leiden en Alp hen de Hoge Rijndijk toch ge vaarlijk en druk zal blijven. Ook dan zal er behoefte zijn aan aller lei veiligheidsvoorzieningen, op de bestaande weg langs de Oude Rijn. "Het Zuidhollands Landschap" zegt "met enige schroom" het al ternatief van de werkgroep te on derschrijven. Die schroom be treft dan het feit, dat de Hoge Rijndijk naast verkeersader ook een tweede waterkering is. Dat zal bijvoorbeeld problemen ge ven bij het maken van de gewen ste voetgangers- en fietserstun nel. Overigens bepleit de stich ting een verdubbeling van de spoorlijn tussen Hazerswoude- Rijndijk en Alphen in plaats van een nieuwe autoweg. Voorstander van een snelle aanleg van de weg is de Streekcommis- sie Leiden, die een nieuw streek plan mee helpt voorbereiden. De commissie zegt dat de noodzaak voor de nieuwe wegverbinding is aangetoond en bepleit de aanleg zo dicht mogelijk langs de spoor lijn. Als wens spreekt de com missie uit dat de hele route ver laagd zal worden aangelegd, maar de Raad van de Waterstaat heeft al laten blijken dat dat een veel te kostbare oplossing zou worden. Een ander probleempunt wat opge lost zal moeten worden is de be staande op- en afrit van de Rijks weg 4 bij de Hoge Rijndijk. In de nota van Rijks- en Provinciale Waterstaat wordt gesuggereerd om deze aansluiting in de toe komst geheel te laten vervallen. Dat zou een zekere ontlasting van de Hoge Rijndijk teweeg kunnen brengen en uit een oogpunt van verkeersveiligheid aan te bevelen zijn. Immers bij de aanleg van de Rijksweg 11 ontstaat enkele hon derden meters verderop al een drukke verkeerskruising. Andere functie De bestaande oprit van de Hoge Rijndijk naar de Rijksweg zou in dat geval een bescheidener func tie kunnen krijgen. Namelijk als toegangsweg tot de woonwijk die in de toekomst in de Roomburger- en Meerburger polder zal ontstaan als aanvulling op de bestaande Rivierenbuurt. Om het gedeelte van de Hoge Rijn dijk tussen Wilhelminabrug en de Rijksweg 4 verder te ontlasten is er in gemeentelijke kringen ook al eens gefilosofeerd over de mogelijkheid om een verbinding tot stand te brengen tussen de Kanaalweg en de Rijksweg 4 langs de spoorlijn Leiden- Alphen. Dit weggedeelte zou dan precies in het verlengde komen te liggen van de nieuwe rijksweg en daarop direct aansluiting geven. Officieel houdt de gemeente Lei den zich nog op de vlakte. In de brief aan de Raad van Waterstaat wordt gezegd, dat er eerst meer cijfers op tafel moeten komen. Tot dusver is in de meeste reacties op de plannen voor een nieuwe weg gesteld dat een ligging zo Vandaag het tweede en laatste artikel over de wegenplarinen rondom Leiden. Wegenplannen die op het ogenblik in discussie zijn. De Raad van de Waterstaat organiseert bijvoorbeeld een in spraakprocedure over de even tuele aanleg van een nieuwe au toweg tussen Leiden en Bodegra ven. In dit artikel komt voorname lijk de oostkant van Leiden aan bod. dicht mogelijk langs de spoorlijn de minste schade toebrengt aan het landschap. Volgens de werk groep Milieubeheer aan de Leidse universiteit wordt deze schade echter onderschat. Di recte schade is er volgens de werkgroep omdat de weg met alle randvoorzieningen zo'n 60 tot 100 meter breed zal worden, en op ongeveer 200 meter van de spoor lijn komt te liggen. Dat betekent een ernstige aantas ting van het polderlandschap in de Rijnstreek. Meer nog bevreesd is men dat het gebied tussen de Oude Rijn en de spoorlijn Leiden-Alphen snel zal worden volgebouwd als de weg er een maal ligt. In dat geval zal de Hoge Rijndijk weer even druk worden als nu al het geval is. "V-variant" De werkgroep is van oordeel dat volstaan kan worden met een verbetering van de bestaande toestand. Deze zogenaamde "V- variant" zou meer moeten omvat ten: een omleidingsweg bij Wou- Door Bram van Leeuwen brugge en Hoogmade (de be bouwde kommen moeten dan het karakter van een woonerf krij gen), tunneltjes onder de Hoge Rijndijk voor voetgangers en (brom)fietsers op alle belangrijke kruispunten, een omleidingsweg voor Zoeterwoude-Rijndijk die aansluit od Riiksweg 4 (maar wel De op- en afrit van de Rijksweg 4 bij de Hoge Rijndijk. Als de plan nen doorgaan verdwijnt de op- en afrit en zal de weg een functie krij gen als toegangsweg voorden woonwijk in de Roomburger- Meerburgerpolder.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3