Kaart met nieuwjaar: uitloper van aloud gebruik. In 1926 klopten we nog slagroom met 2 vorken P Straatgezang ontaardde vaak in vernielzucht DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 De tijd is weer aangebroken dat iedere Nederlander over spoeld wordt met nieuwjaarswensen. Van familieleden, vrienden, kennissen en zakenrelaties ontvangt men brief kaarten met de beste wensen voor het nieuwe jaar. Meestal gecombineerd met die voor een prettige viering van de kerstdagen. Daarnaast ontvangen we de een voudige gedrukte kaartjes van de krantenbezorgers, die hun wen sen persoonlijk komen afgeven om op die manier hun "beloning" voor dit vriendelijk gebaar te kunnen ontvangen. Deze verschijnselen zijn de uitlo pers van een oud gebruik: al eeuwenlang speelt de gezongen, geschreven of gedrukte nieuw jaarswens een belangrijke rol bij het inluiden van het nieuwe jaar. Baldadigheid Het nieuwjaar wensen ging van oudsher met veel lawaai gepaard. Het zingen van liederen voor de huizen van aanzienlijke burgers en persoonlijke relaties on taardde vaak in baldadigheid. Zelfs drong men wel de huizen van deftige burgers binnen en zette daar de zaak op stelten. De stedelijke overheid probeerde aan dit soort uitwassen paal en I perk te stellen om te voorkomen dat het plechtige karakter van de eerste dag van het nieuwe jaar zou worden verstoord. Mede daardoor werd het zingen op straat steeds vaker vervangen door het aanbieden van geschre ven of gedrukte wensen, meestal in de vorm van al dan niet geïllus treerde verzen. Rederijkers hadden al vanouds ge zorgd voor een grote stroom van jaardichten, liedekens en ref reinen ter gelegenheid van de jaarwisseling. In schouwburgen werden liederen voorgedragen en samenspraken gehouden. Naarmate het nieuwjaarslied popu lairder werd, gingen steeds meer mensen hun meestal nogal be perkte dichterlijke gaven aan dit soort kunstwerken wijden. Vooral uit de 19de eeuw is een enorme massa van zulke rijmela rijen bewaard gebleven, al is van zelfsprekend het merendeel spoedig in de prullenmanden van de ontvangers verzeild geraakt. Tot de bekendste uitdelers van nieuwjaarsverzen behoren wel de weeskinderen. In Leiden trokken hervormde, katholieke en lu therse weesjes van deur tot deur met hun aan het betreffende ge loof aangepaste verzen. Die verzen werden in elkaar ge knutseld door een geestelijke, 1 3 NIEUWJAARSGROET IIKK OUD 6 LTgDem in fyef (gereformeerd £312innel?uis URGERS DER J>TAD J. E fe? bij den aanvang van het jaar 1900. De nieuwjaarsgroeten vanuit wees- en bejaardentehui zen waren meestal nauwelijks verkapte bedelbrieven Ingrid Moerman (§x§>(ui^ en Rudi Ekkart een regent of aan andere met het lot der weeskinderen begane burger. Het zijn meestal regel rechte bedelbrieven, waarin de ontvanger duidelijk wordt ge maakt dat hij wel verplicht is zijn bijdrage te geven voor het geluk van de ouderloze wichtjes. Het Weesje Kenmerkend voor dit genre is de door H. Zaalberg geschreven „Nieuwjaarswensch der Leyd- sche weezen aan hunne Stadge- nooten bij de intrede van het jaar 1840": 'T Weesje komt U weèr begroeten Bij den aanvang van dit jaar; Heil en zegen zijn de klanken, Biddend smeeken, vurig danken, zijn de toonen van zijn snaar, 'k Breng deez' heilgroet aan uw woning, En ik vraag uw liefde weèr, Buiten U was ik verlaten, Zonder U kan niets mij baten, Want ik heb geen Ouders meer! Na nog een reeks van coupletten in dezelfde stijl eindigt de onvol prezen dichter dan met de regels: 'k Wil niet morren, 'k mag niet klagen, God wil ook mijn Vader zijn; 'k Zal dan steeds op Hem vertrou- Op zijn gunst mijn hope bouwen, Zijne liefd' is toch geen schijn; En mijn afgestorven Ouders Zien steeds uit den Hemel neèr, Uw giften, die zij loven, Stijgen op naar boven, Daar zie 'k eens mijn ouders weèr. Ook de bewoners van het Gerefor meerd Minnehuis werden met een drukwerkje de straat op ge stuurd om geld op te halen, dat volgens een mededeling van de regenten „geheel ten behoeve der gealimenteerden gebezigd wordt". De oproep tot betaling is er niet minder duidelijk om, zoals in de wens van december 1867: Zie ons dus niet meêlijdend aan; Maar toon met weldoen voort te gaan. Als wij, op nieuw, uw giften vra gen. Gij, steeds voor de armen mild en goed, Zult onze kille najaarsdagen Verwarmen door uw liefdegloed. De nieuwjaarswensen van wezen en oude heden zijn doorgaans nogal eenvoudig en op klein for maat gedrukt, zonder enige ver siering. Het is opvallend dat men bij het Minnehuis echter om streeks 1900 belangstelling kreeg voor een wat smaakvoller Dresen- tatie en de drukwerkjes voorzag van een toen modern titelblad. Personeelsleden van openbare diensten, zoals lantaarnopste kers, vuilnishaalders en nacht wakers, plachten hun klanten ook met een gedrukte nieuw jaarswens te verblijden. Een kleine fooi voor de nijvere werk man mocht daar dan wel tegen over gesteld worden. Hun wensen zijn vaak erg aardig om te zien, doordat ze meestal met één of meer afbeeldingen zijn uitgevoerd. Die afbeeldingen, doorgaans primitieve houtsne den, beelden hun beroep uit en kunnen tot de volkskunst gere kend worden. Gevoel voor humor is niet iets dat men bij het merendeel van de verzenmakers moet verwachten. Een uitzondering vormen de dichtwerken waarmee Mozes de Rottingkoopman, ook wel Stokke, Mozes genaamd, zich wendde tot zijn klantenkring, de Wei-Edele Heeren Studenten. Het gedicht van 1829 werd voor hem door ene D. Porcelyn ge schreven. De studenten wordt veel toegewenst, maar het valt op dat al die wensen meer op het ge bied van veelzijdige ontspanning dan op dat van de studie liggen. In de wens van 1842 wordt een uit voerig drama in scène gezet. Mo zes' stokken dreigen in opstand te komen omdat ze zo graag, ge kocht willen worden door de stu denten. De oude koopman weet niet beter te doen dan de „Wel- Edele Heeren" te verzoeken toch vooral een stok bij hem te kopen, zodat de opstand van de koop waar achterwege kan blijven. Op de valreep denkt de dichter er nog juist in het laatste couplet aan zijn klanten het beste te wen sen in het nieuwe jaar Binde Veel hoogdravender dan de verzen van Mozes is de „Nieuwjaars wensch van den Leidschen Blin deman", die „hoe gaarn gewild, met werken 't Brood niet meer verdienen kan". Daarom leurt de blinde met boek jes langs de deuren en zijn vers, waarin alle nationale en interna tionale ondeugden worden gehe keld, eindigt met de opwekking Om, als ik, daar 'k niet kan zien, Wordt geleid aan uwe huizen En een boekje u aan zal biên,- Dan dit boeksken te verkopen! Denkt, och, denkt: 'k heb een gezin, En - om 't maar rondui t te zeggen - O, er komt zoo weinig in. Koopt! ja koopt! 'k heb goede werkjes, Wat ze kosten is niet veel; - Koopt, en duizendmaal bedankt Dan de blinde J. Penseel, Leiden, 1 Januari 1871 We noemden verschillende soorten nieuwjaarswensen die in veel voud werden uitgedeeld om een gift, een fooi of een stijging van de verkoop te bewerkstelligen. Daarnaast waren vooral in de 19de eeuw ook de particuliere nieuwjaarsverzen zeer populair. In de huiselijke kring bleef de jaar wisseling veelal niet beperkt tot een eenvoudige gelukwens of een omhelzing. Speciaal van de kin deren werd verwacht dat zij hun ouders ook schrijftelijk de beste voor het nieuwe jaar de den toekomen. Daarbij konden zij vanzelfspre kend niet volstaan met het zo maar even op of overschrijven van een versje. Nee, de wens moest tevens een bewijs van hun schoolschrijfkunst zijn. Oor spronkelijk moesten ze daar dan ook zelf nog enige versiering bij tekenen, maar later verschijnen de formulieren, waarop al een mooie rand gedrukt is. In het opengelaten middendeel konden de kinderen dan hun vers schrij ven. Ontelbare uren moeten zijn besteed aan het opstellen van dergelijke gelukwensen voor de „Waarde" of „Geliefde" ouders. De grote produktie in de 19de eeuw aan voorgedrukte wensformulie- ren, soms ook al voorzien van een gedeeltelijke tekst, betekent het begin van het einde. Postzegel Geleidelijk werd de met zorg gecal- ligrafeerde nieuwjaarswens ver drongen door de briefkaart, met een korte opgedrukte wens en aan al dan niet bij de situatie pas sende afbeelding. De nieuw- jaarswenser is daardoor ontsla gen van de plicht een gedicht te maken. Slechts het schrijven van een adres en het plakken van een postzegel zijn nog nodig om ie mand mee te delen dat men hem in het komende of juist begonnen nieuwe jaar gaarne het allerbeste toewenst. Aan het eind van het jaar vertellen radio, TV en de dagbla den ons uitvoerig wat er allemaal in het voorbije jaar is gebeurd. Maar het is ook wel eens aardig terug te gaan naar 1926, het jaar dat een halve eeuw geleden in het stof van de tijd verdween. Vijftig jaar geleden! Automobielen waren er alleen voor de rijken. Was automaten, koelkasten, scheerge rei op het lichtnet, TV-apparaten, elektrische roomkloppers, koffie- zetapparatuur, platenspelers,, bandrecorders, transistors etc. be stonden niet of nauwelijks èf waren niet te betalen voor de gewone man. Radio's waren gevallen met lampen en spoelen buitenop en slechts in het bezit van enkelingen. Pastoor Perquin had zo juist de KRO opge richt, Levinus van Looi tilde de VARA van de grond en ouder dan deze beiden was de Hilversumsche Draadomroep (HDO), onderge bracht bij de Nederlandsche Sein- toestellen Fabriek (NSF), waar Wil lem Vogt de grote man was. Deze radiopionier verleende in die dagen zelfs zendtijd aan de VARA. Later, na de grote ontwikkelingen op ra- diogebied, zouden AVRO en VARA als kemphanen tegenover elkaar komen te staan. Ondanks alles kun je grote bewondering hebben voor al die doordouwers die vijftig jaar geleden aan het omroepkarwei be gonnen. In 1926 verzorgde Antoinette van Dijk al een kinderprogramma en bij de VARA bleek de PTT-ambtenaar Willem van Capellen een kracht van betekenis. Nationaal was er overigens nog weinig te beluiste ren, de zenders van Daventry, Tou louse, Koningsbergen en Ko- ningswusterhausen gaven wat meer vertier. zeil schoon. Met een molen tussen de knieën werd koffie gemalen, de was kwam schoon op een plank en we wasten ons in een tobbe. Aan het eten werd aandacht besteed. Niet middels blik en diepvries, met die flauwekul hield moeders zich niet op. Aan het „middageten" werd gewerkt! Vooral zondags en daarmee werd zaterdags al begon nen. Pudding kwam niet uit plastic kuipjes, dat werd zelf gemaakt. Overheerlijke crème bouillé, bit terkoekjespudding en amandel- gries. En wat smaakte de rijst met bessensap lekker. Maar moeder de vrouw stond dan ook de ganse dag in een koude keuken. Er is veel ver anderd en verbeterd Mooie magere runderlappen gin gen voor 40 cent per pond over de toonbank, fraaie strohoeden voor mannen kostten 1,35 en handga ren per klos van 200 el 31/» cent. Dames wintermantels vanaf f 12.50, theeserviezen vanaf f 2.95 en zachtpapieren closetrollen 6 cent. Toch werd vanwege de goed koopte vaak krantenpapier voor de bips gebruikt. Van Houten adver teerde toen al .Cacao .minder dan één cent per kop. Wie slim was gebruikte Glim en „Even tijd voor een Caravellis" was een bekende slogan van 'n sigarettenmerk, C A was toen al voordeliger en Vroom Dreesmann kende toen al vrij- dagprijzen. En natuurlijk „Wrigley na elke maaltijd". CHARLIE CHAPLIN: één van die trekpleisters op het bioscoop-publiek in 1926. l-l teg- Wij draaiden vijftig jaar geleden au to's en grammofoons op met een slinger, slagroom werd geklopt met behulp van twee vorken en met varken en blik kwamen parket en Het Nederlandse voetbalelftal deed het niet best. Na een verdienstelijke de Belgen in Antwerpen en een zeer fraaie 5-0 zege op de Zwitsers in Amsterdam werd viermaal in successie verloren, t.w. tegen Duitsland 2-4, België 1-5, Dene marken 1-4 en nogmaals Duitsland 2-3. Ons achtertrio Van der Meulen-Dénis-van Kol was van we reldklasse. Sportclub Enschedé werd kampioen van Nederland, Feyenoord won de Zilveren Bal, Blauw Wit de AROL-beker en LONGA veroverde de vaderlandse beker. De aantrekkingskracht van goede buitenlandse films deed het bio scoopbezoek in ons land toenemen. In deze volgorde waren Pola Negri, Jackie Coogan, Charlie Chaplin, Mary Pickford en Douglas Fair banks de bollebozen op het witte doek. Maar er waren er meer. Lon Chaney schitterde in „Het Mon ster", Ramon Novarro in „De Zee cadet", Gloria Swanson in „Verlo ren dochters", Dagover in "Voor het voetlicht", Emil Jannings in „Faust" en andere prominenten waren Camille Horn, Asta Nielsen, Baby Peggy, Bebe Daniels, Henny Porter, Liane Haid, John Gilbert, Harry Piel, Rudolf Valentino, Con rad Veidt, Harold Lloyd en Jan Kiepura was een ster in opkomst. De allerkleinsten genoten van „Watt Half Watt" Na een geweldige loopbaan keerde mevrouw Theo Mann- Bouwmeester het ts>neel de rug toe Magda Janssens, Annie van Ees, Esther de Boer-van Rijk, Bart Kreeft en Louise de Vries jubileer den. Onze „groten" in die tijd waren Fie Carelsen, Annie Follender, Elly vaiï Stekelenburg, Kitty Posthu mus, Dora Hans, Tilly Lus, Fien de la Mar, Enny de Leeuwe, Willy Cor- sari, Roosje Kohier, Nap de la Mar, Willem Rooyaards, Theo Frenkel, Cor Ruys, Jan van Ees, Louis Gim- berg en onze operettediva Beppie de Vries schitterde in „Polen- bloed". Met groot succes werkten Johan Boskamp en Johan Heesters en Frits Hirsch bracht in ons land met verve de operette. Zijn mede werkers waren Friedl Dotza, Paul Harden, Walter Triebei en Frits Steiner. Bij de grote revue excel leerden Buziau en Nieuwenhuizen, het duo Tholen en Van Lier werkte bij Pisuisse en grote bekendheid genoten het duo Speenhoff, het duo Hofman, Louis Davids, Rosa Spier, Catharina van Rennes, Maartje Of fers, Josephine Baker veroverde de wereld, Han van Meegeren schil derde mooie portretten en overbe kend waren de volkszangavonden o.l.v. Arnold Spoel. In 1926 werd hard gewerkt aan de verbetering van de Duits-Franse betrekkingen. De Fransman Poin- caré vond echter dat zijn landge noot Briand wat al te vlot van stapel liep. Eerstgenoemde weigerde de ontruiming van het Rijnland en dat betekende dat het wurgende ver drag van Versailles konsekwent werd nageleefd. Briand, die veel met de Duitse mens en politicus Stresemann op had, bleef voor een beter klimaat pleiten en dat leidde er tenslotte toe dat Duitsland als lid van de Volkenbond werd toegela ten. Later bereikte men zelfs in Ge- nève een akkoord, behelzende de opheffing van de militaire controle in Duitsland. Engeland met Bald win op kop had zorgen over de mijnstakingen en in Rusland werd Moeskops werd weer kampioen en Lonaa won de beker oppositieleider Trotski door Stalin uit het politbureau van de commu nistische partij geweerd. In Bo- logne mislukte een aanslag op het leven van Mussolini, het was de vierde maal dat zoiets gebeurde. In Belgiè verloofde kroonprins Léo- pold zich met de Zweedse prinses Astrid en in ons eigen landje depo neerde de SDAP een algeheel ont wapeningsplan op tafel. Maar de „rooien" hadden in die tijd weinig in de melk te brokkelen. Hun macht won gestaag velddankzij Troelstra. In de States werd Gene Tunney we reld kam pi oem boksen zwaarge wicht door een zege op titelhouder Jack Dempsey. Dit gevecht leverde een recette van 5 miljoen gulden op. Piet Moeskops werd in Milaan voor de vijfde maal wereldkampioen bij de wielersprinters, onze zwemster Marie Baron verbeterde het we reldrecord 200 meter schoolslag en op het groene laken domineerde Jan Dommering. Op de wereldten- nisranglijst moest big Bill Tilden de eerste positie prijs geven, waardoor de top er zö kwam uit te zien: La- coste, Borotra, Cochet, Johnston, en Tilden. In Frankrijk was Su zanne Lenglen de grote tennisve- dette en in Engeland waren er twee: Helen Jacobs en Helen Wills. In ons land speelden Kea Bouma, mej. Rollin Couquerque, Timmer, Die- mer Kool en van Lennep een gede gen partij tennis en bij de atletie- kers blonken Adje Paulen, Rinus van den Berge, Cor Gubbels en Jan Zeegers uit. Op grote schaal werd geld ingezameld voor de Amster damse Olympische Spelen in 1928. Onze regering vertikte het nl. om geld aan de sport te spenderen. Dankzij de offervaardigheid van het Nederlandse volk kwam het Olympiade-miljoen er. De brievenbestellers van de PTT protesteerden tegen de invoering van een J3-bestellingendienst" en ANWB en KNAC maakten een be gin met het plaatsen van plaats naamborden bij de ingang van onze gemeenten. In Leiden slaagden professor Keesom er in helium in een vaste toestand te brengen. De Poolse vlieger Orlinski leverde een schitterende prestatie door het tra ject Warschau-Tokio-Warschau in 28 dagen af te leggen, aviateur Byrd slaagde erin vanuit Spitsbergen de Noordpool te bereiken en de Ame rikaanse zwemster Mrs. Corson was de tweede vrouw die het Ka naal overzwom. Zij deed er 153/4 uur over. Eerder deed Miss Ederle er 14Va uur over. J. VAN RIJN.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 29