Hele toer voordat de Tour wegrijdt.. BOTULISME: GRILLIGE EEND IN DE BIJT.... Waal: "Affiche-actie werkt nog steeds door' T£ KOOP POGINGEN TENSLOTTE GELUKT... DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 Directeur Spaink van de Warmondse dienst Gemeentewerken voert de eendjes. Niemand kan hem de verzekering geven dat deze eenden er volgend jaar nog zijn. WARMOND/LEIDEN - Voor iedereen die zich in het gebied vlak om Leiden begaan voelt met het lot van watervogels, was er dit jaar een lichtpuntje. Het botu lisme heeft hier in 1976 het vogelbestand niet meer uitgedund dan het jaar daarvoor. Er stierven, althans in het gebied van de Kagerplassen, vermoedelijk "slechts" rond de duizend vogels aan. Dat cijfer viel daarom mee, om dat het aantal slachtoffers de afgelopen jaren zo sterk steeg, dat alleen voorspellingen die wezen in de richting van een verdere toename door be trokkenen voor geloofwaar dig werden gehouden. Door Ton van Brussel Het is allemaal heel snel gegaan. Tien jaar geleden wist vrijwel niemand wat botulisme bete kende, nu is het een wijdver breid begrip, een jaarlijks te rugkerend schrikbeeld voor veel vogelliefhebbers. Want op de Kagerplas is het dit jaar dan wel meegevallen, op an dere plaatsen in het land echter, zeer zeker niet. Die toename, landelijk gezien, heeft er samen met de onbe kendheid van deskundigen met de oorzaak en de bestrij ding van het botulisme voor gezorgd dat het vogelvijand nummer 1 is geworden. In Amerika dook het voor het eerst op in 1910. Ook andere landen werden er mee gecon fronteerd. Engeland bijvoor beeld, maar Nederland staat nog verreweg aan kop, als land waar het probleem van het botulisme elk jaar grotere vormen aan lijkt te i Epidemie Stilstaand, en zuurstofarm wa ter blijken bij hogere tempe raturen een gunstig klimaat voor een epidemie als deze. De laatste tijd zijn er wat meer onderzoekers die zuursto farm water niet meer als oor zaak willen aangeven. Maar een meer concreet resultaat hebben zij bij hun onderzoe ken nog niet geboekt. Boven gissingen, die zelden echt ge fundeerd kunnen worden met bewijsbare standpunten, zijn de onderzoekers nog nauwelijks uitgekomen. Veel natuur- en milieubewa kers wijzen er op dat de toe name van het botulisme te wijten is aan de sterker wor dende watervervuiling. Maar zelfs die toch zeer voor de hand liggende verklaring kan niet bewezen worden. Botu lisme komt ook voor in ge bieden waar duidelijk minder vervuiling aan de orde is. Ondanks dit alles blijkt men toch meer te kunnen doen dan hulpeloos aan de water kant te gaan kijken hoeveel gevederde vrienden een prooi zijn geweest van al dit onheil. Een goed voorbeeld daarvan blijkt de aanpak van de gemeente Warmond. Dit Dorp dat door de ligging aan de plas al vrij vroeg - zo'n jaar of 5 geleden - met botulisme werd geconfronteerd, heeft vooral in de afgelopen twee jaar gewerkt aan een goede bestrijdingsmethode. In die Warmondse eendenkooi vielen veel slachtoffers en ook in de rietkragen in de polders werden veel kadavers gevonden. Bekend is dat het contact van bijvoorbeeld een gezonde eend met een door botulisme aangetaste soort genoot, voor de gezonde eend besmetting met als gevolg de dood kan betekenen. Het was dus zaak er voor te zor gen zo snel mogelijk de ge troffen eenden te bergen en te verbranden, om het epide misch karakter van het botu lisme enigszins binnen de proporties te houden. Berging Twee jaar geleden werd door het Warmonds college van B. en W. het plan gevat om in het kader van de TAP-rege- ling 2 krachten aan te trekken die zich full-time en gedu rende een half jaar met de be rging zouden kunnen bezig houden. Dat zou een goed kope manier zijn om aan per soneel te komen, voor een gemeente die niet direct mensen voor dit doel kon vrijmaken. Dat plan werd uitgevoerd en het is succesvol gebleken. Er Is dit jaar geen stijging opgetre den en betrokkenen zijn er van overtuigd dat dit zeker wel het geval was geweest als men met de armen over el kaar was blijven toekijken. Zinvol Het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Rotterdam, dat zich met het onderzoek be zighoudt, acht een dergelijke bestrijding op dit ogenblik de enig zinvolle. Belangrijk blijft echter dat meer deskundige en bekwame mensen voor dit werk worden aangetrokken en dat de bestrijding geza menlijk, in een samenwer king tussen de verschillende gemeenten, ter hand wordt genomen. Voor Warmond zou de ge meente Alkemade een logi sche partner zijn voor die be strijding. In het verleden is het tot die samenwerking nog niet gekomen. Dit jaar hoopt men, zo blijkt uit mededelin gen van de Warmondse direc teur van Gemeentewerken, de heer Spaink, wel tot een gemeentelijke samenwerking komen. Voorspellingen Voorspellingen of een derge lijke voortgang in de bestrij ding tot nog betere resultaten en lagere sterftecijfers zal lei den, durft echter niemand voor zijn rekening te nemen. Botulisme blijft niet alleen een vreemde, maar ook een onberekenbare eend in de bijt van de natuur. LEIDEN - Een telefoontje naar alle hem bekende Leidse hoteliers leverde weinig op: slechts één opgave van beschikbare beddenaccommodatie kwam binnen. "Dus" moet Bas Vonk, secretaris van de Stichting Tour de France in Leiden, voor het onderbrengen van het grootste gedeelte van de karavaan uitwijken naar de stadsrand en de dorpen in de omgeving. Daar was het onderdak binnen een dag gevonden LEIDEN - Nadat twee eerdere pogingen waren mislnkt, werd het in het afgelopen jaar zeker: Leiden werd officieel aange wezen als startplaats voor de Tour de France in 1978. Op 29 juni van dat jaar zal de proloog door de sleutelstad voeren, een dag later start in de Groe- noordhal de eerste etappe. Voor Joop Riethoven en zijn mede-initiatiefnemers Cees Kouwenhoven en Bas Vonk werd daarmee een soort Mede dankzij "Vleesmeester" Teekens, die zich evenals een jaar daarvoor opnieuw garant wilde stellen voor het bedrag dat voor de start betaald dient te worden. Een som die inmid dels was gestegen tot 360.000 gulden. Teekens zelf is voorzit ter van de daarna in het leven geroepen Stichting Tour de France Leiden 1978, die hard aan de voorbereidingen werkt. Hoe het daarmee staat, volgt hieronder. Het is slechts een klein voorbeeld van het om doortastendheid schreeuwende werk dat zich bij de leden van het stichtingsbes tuur aandiende, vanaf het tijdstip dat Leiden de Tour-start officieel kreeg toegewezen. Door Paul de Tombe Al in een vroeg stadium moet zo veel met zekerheid vaststaan, dat er geen rekening kan worden ge houden met vertragingen.. De Pa- rijse Tour-organisatie zou dat niet toestaan, gezien de regelmaat waarmee specialisten-op-elk- terrein retourtjes Leiden boeken ter controle. Zo werd het proloogparkoers al aan een minutieus onderzoek onder worpen en een dag later in okto ber werd de hotelaccommodatie onder de loupe genomen. Ren- nersploegen, tourdirectie en ver tegenwoordigers van radio en tv zijn ingeschreven in motels aan de rand van Leiden en Sassen- heim; in Noordwijk en Noord- wijkerhout. De hoteliers in Leiden zelf krijgen pas medio juni 1978 een "herkan sing" om alsnog een graantje uit de ruif van 's werelds grootste wielercircus mee te pikken. "Voor de personen die dan nog aanspoelen, hebben we 300 bedden nodig. Die zullen we in Leiden moeten zoeken", zegt Bas Vonk, die verder bekent. "Ik had er geen flauw benul van wat er allemaal geregeld moet worden, toen we begonnen". "We hebben "m!", jubelde Joop Riethoven in februari in Parijs. Na een gesprek met Lévitan was daar zijn lang achtervolgde droom zo goed als verwezenlijkt. Toen de contracten een paar maanden later gesigneerd waren, tekende de realiteit een nog gro tere berg werk af dan in de aan loopperiode. Vóórdat de top daarvan is bereikt, zal er einde loos gerepeteerd zijn op de klein ste details. Zo zal route-directeur Cees Kou wenhoven minimaal veertig keer hetzelfde traject van Leiden naar de grens moeten rijden, waarbij hij zich een maand lang in het ge zelschap zal weten van een Franse parkoersdeskundige. Zo zal Kouwenhoven óók contact op moeten nemen met zo'n vijftig burgemeesters om toestemming te vragen voor de doortocht door hun gemeenten. Op weg naar een "halve etappeplaats" in Neder land, waarvoor zich inmiddels een aantal gegadigden heeft ge meld. Hilvarenbeek, Breda, St. de Leidse tour-organisatie: Riethoven, Vonk HHH Linskens (v.l.n.r.). Willibrord en Roosendaal heb ben zich opgeworpen als kandi daten. Lévitan zal t.z.t. bepalen waar heen de eerste rit op vrijdag 30 juni 1978 zal leiden, nadat de pro loog de renners een dag eerder dwars door het hart van Leiden heeft gevoerd. De ton subsidie die op 10 mei jl. maar net "winnend" over de fi nish ging in de gemeenteraad (stemmenverhouding 18-16) moet dan al betaald zijn, uit het fonds dat nog vóór het einde van het afgelopen jaar zou worden gesticht. Definitief is van ge meentezijde inmiddels een werkgroep ingesteld voor het contact met de stichting. Een commissie van zes, die zichzelf kan uitbreiden met de ambtena ren die ze nodig heeft. Het begin begint zich dus al af te tekenen; voor het overige krijgen ook andere dromen van toen ge stalte. Tastbare bewijzen daarvan zijn er in de vorm van een loterij vergunning en een vervoersrege- ling. De organisatie krijgt tijdens de proloog en de start van de eer ste rit in Leiden de beschikking over twaalf wagens (met chauf feur, voorzien van telefoon) en een unieke centrale auto, waarin men zelfs vanuit het buitenland rechtstreeks gebeld kan worden. Beschikbaar gesteld door een Leidse rijschoolhouder. Ook vanuit die middenstand wordt het één en ander verwacht Tij dens de Franse week bijvoor beeld. Vonk: "Daarover is met de middenstand contact geweest De idee sloeg aan. Op 11 januari komen vertegenwoordigers van de Franse ambassade en van de Nederlandse vereniging voor hu genoten daarover praten. Vooral die club was toen zo enthousiast dat het ernaar uitziet dat een massa Hugenoten naar Leiden zal komen". Problemen dienen zich vooralsnog alleen aan bij het opzetten van een caravanrally. Vonk: "Omdat we bedden tekort komen'\ Vlekkeloos Voor het overige verlopen de voor bereidingen vlekkeloos, al blijkt de organisatie een hele "toer", die straks nauwelijks meer bij te slof fen zal zijn door vrijwilligers al leen. In de laatste weken voor het evenement in '78 zal dan ook een secretariaat gestationeerd wor den in de Groenoordhal, waarin een man of zes zich full-time met de zaak gaan bezig houden. De hoeveelheid werk op weg daar heen is voor Joop Riethoven geen enkel probleem. Hij schetst het plastisch: "Als je een schip ziet opbouwen denk je ook: hoe krij gen ze het ooit voor elkaar. Zo is het ook met de Tourr Alles komt klaar." LEIDEN - Voor de midden stand en het grootwinkel bedrijf in de Leidse binnen stad was op 18 september van dit jaar de maat vol. Massaal gaven de winkeliers ge hoor aan de oproep van het Leids City Centrum cm door middel van een affiche-actie duidelijk te maken dat zij hun zaak net zo goed konden sluiten wanneer er geen eind kwam aan het gemeen telijk binnenstadsbeleid, zoals dat tot dan toe was gevoerd. Door Joop Maat Vrijwel alle etalages in de binnen stad werden gedurende een week voorzien van een aftïche, waarop de tekst "Te koop, bij voortgang huidig Leids binnenstadsbeleid. Te bevragen bij: Van Aken en Waal, stadsontwikkelaars". Daaronder het telefoonnummer van het stadhuis. In een reactie noemde het college van B en W de LCC-actie "een zin loze tijdsbesteding, die boven dien rijkelijk voorbarig is". Ook vroeg het college zich af tegen welk plan de actie nu precies was gericht. De affiche-plakkerij vormde het hoogtepunt van een conflict tus sen het Leids City Centrum en het gemeentebestuur, dat met name door de Breestraatplannen van wethouder Waal in een stroomversnelling was geraakt. Die plannen zijn inmiddels aan gepast, maar de gemeenteraad heeft zich er nog niet over uitge sproken. Wanneer de raad dat binnenkort gaat doen, is de afloop volgens wethouder Waal nog helemaal' niet zeker. "De affiche-actie van het Leids City Centrum heeft namelijk nogal negatief ge werkt", zegt hij. "Daardoor is er zoveel irritatie gewekt, dat het er nog wel eens op zou kunnen uit draaien dat de aanpak van de Breestraat opnieuw wordt uitge steld". Breestraat Het is volgens Waal nog maar de vraag of de Breestraat-plannen in hun huidige vorm door de ge meenteraad zullen worden aan genomen. "Ik zie het niet zo op timistisch in", zegt Waal. "Ik verwacht niet alleen moeilijkhe den van de oppositie, ook binnen de linkse partijen weet ik echt nog niet hoe de stemming uit zal vallen". Dit laatste is volgens de wethouder een gevolg van het feit, dat de affiche-actie van de winkeliers nogal wat kwaad bloed heeft ge zet binnen de linkse groeperin- bij voortgang huidig leids binnenstadsbeleid te bevragen bij VAN AKEN&WAAI stadsontwikkelaars gep. "Bepaalde personen, ook binnen de Partij van de Arbeid, zullen het - mede als gevolg van de actie - niet over hun hart kun nen verkrijgen om het over de Breestraat met het LCC eens te zijn", zegt hij. Ook de onderlinge verhouding tus sen de partijen in de gemeente raad is volgens hem door de affiche-actie aangescherpt. (CDA-fractieleider Driessen ge bruikte indertijd de actie als aan leiding tot een scherpe aanval op het college van B en W). "Het negatieve effect van de actie is zo sterk geweest, dat het ook meegespeeld heeft bij de discus sie over de sierbestrating in de Haarlemmerstraat", zegt Waal. (Zoals bekend heeft de gemeen teraad - met name door toedoen van het CDA- zijn goedkeuring onthouden aan het uitgeven van f 130.000 extra voor de sierbestra ting). "Het LCC heeft het politieke effect van de actie volledig onder schat", aldus de wethouder. "Een actie geeft altijd een reactie. Dat geldt ook in dit geval. En het LCC heeft niet voldoende nagedacht over de (politieke) gevolgen op de lange termijn. Want het blijkt nu wel dat dit soort dingen lang blij ven doorwerken". Waal ontkent, dat de actie op de in houd van de plannen een grote invloed heeft gehad. Hij zegt het niet eens te zijn met de suggestie dat het bedrijfsleven een aantal belangrijke verkeersmaatregelen heeft afgedwongen. "Het is een misvatting om te menen, dat het huidige Breestraat-plan erg in grijpende voorstellen inhoudt. Er wordt naast de afsluiting van de Breestraat alleen een aantal aan vullende voorzieningen getrof fen. En die voorzieningen passen in ons verkeersplan, terwijl er bovendien over sommige maat regelen al jaren wordt gepraat. Dat laatste gaat bijvoorbeeld op voor de Valkbrug". Voorzitter J. van Egmond van het Leids City Centrum laat zich op ongeveer dezelfde manier uit. "Het is gewoon onzin om te be weren, dat het bedrijfsleven in de Leidse binnenstad een aantal verkeersmaatregelen heeft afge dwongen", zegt hij. "De aanvul lende maatregelen die in combi natie met de afsluiting van de Breestraat worden voorgesteld, worden beslist niet genomen om het bedrijfsleven z'n zin te geven. Het zijn stuk voor stuk weinig in grijpende maatregelen, die niet eens nieuw zijn". Ook hij wijst daarbij op de plannen met de Valkbrug (achter molen "De Valk"). Niet zinloos Van Egmond ontkent ook met klem, dat de affiche-actie tot doel had om wat voor maatregelen dan ook af te dwingen. "Die actie was bedoeld als een noodkreet", zegt hij, "een noodkreet van het bedrijfsleven, dat een halt wilde toeroepen aan de steeds verder gaande verslechtering van de Leidse economie. Als zodanig is de actie beslist niet- zinloos of voorbarig geweest Bij een groot aantal mensen is dui delijk overgekomen dat de eco nomische kracht van het Leidse centrum terugloopt. Daar had den we al meermalen op gewe zen, maar we kregen het gevoel dat we bij het gemeentebestuur niet voldoende gehoor vonden. Inmiddels speelden ook nog de reconstructie van de Rijnsbur-: gerweg, van het Stationsplein, de situatie in de Steenstraat en de ellende in de Haarlemmerstraat. Vanuit die positie meenden we een krachtig geluid te moeten laten horen. Als noodkreet over de hele situatie. De plannen voor de Breestraat vormden slechts één van de vele aanleidingen daar toe". wethouder niet, dat de actie op politiek terrein nog steeds doorwerkt. "Als een politieke partij wil proberen munt te slaan uit de behandeling van de Breestraat-plannen, dan kan ik dat niet tegenhouden. Maar dat heeft dan niets meer te maken met onze actie. Dat heeft dan alleen maar te maken met de politieke verhoudingen in deze stad, die blijkbaar belangrijker zijn dan te proberen met een ge zamenlijke inspanning de stad op te bouwen", aldus de LCC- voorzitter. Dit laatste is volgens hem ook het geval geweest bij de de sierbestrating In tegenstelling tot wethoi Waal gelooft Van Egmond i Geen aanval "Onze actie moet niet gezien wor den als een aanval op het huidige college", zegt Van Egmond, "want de teruggang van de Leidse economie is al jarenlang aan de gang. Wanneer bepaalde politici het toch als zodanig wil len uitleggen, is dat jammer. Dan blijkt weer eens duidelijk, dat men helemaal niet begrepen heeft waar het om ging".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23