"We staan met rug tegen de muur Annemarie Schepens nog in de weer voor Spaanse zwerfdieren Terugblik op 1976 KWJ-JONGERENCENTRUM "KONTACT" VOORHOUT: DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 V;': fv. y erg veel brieven en telefoontjes, ook van huisartsen." Bovendien leverde de actie, die nog altijd loopt, een behoorlijk bedrag op: totnutoe circa zeven duizend gulden. Omdat inmid dels ook dierenliefhebsters in Duitsland, Engeland en Frank rijk actie waren gaan voeren kon met de gezamenlijke inkomsten een "prachtig stuk land" worden aangekocht. Daarop zullen bin nenkort 50 hokken worden ge plaatst ter vervanging van de paar armoedige hokjes waarmee in september was begonnen. Annemarie Schepens, die om de belangen van de dieren zo goed mogelijk te kunnen behartigen de afgelopen jaren speciaal Spaans is gaan studeren, wil half januari weer eens op Ibiza gaan kijken hoe het er allemaal bij staat. In het voorjaar hoopt ze met een groter gezelschap op het Spaanse eiland neer te strijken. Er bestaan grootse plannen om alle mensen die een bijdrage voor de actie hebben gestort persoon lijk een kijkje op Ibiza te laten nemen. Hoe dat financieel alle maal geregeld moet worden weet de Hillegomse nog niet precies. "Wellicht kunnen de mensen de reis met hun vakantie combine ren. Ibiza is een prachtig eiland. Ik heb al heel wat gereisd maar ik durf rustig te zeggen dat Ibiza één van de stilste en lieflijkste vakantie-oorden in Europa is". Geregeld Een moeilijkheid voor Annema rie Schepens is nu om de actie gaande te houden. Ze zegt "Iets opzetten is mooi, maar om de zaak draaiende te houden is lasti ger. Ik hoop in elk geval dat er geregeld, zo'n twee keer per jaar, een dierenarts naar Ibiza toegaat om de dieren daar te helpen". Dierenarts De Geus, die dit jaar op verzoek van de Hillegomse al een keer op het Spaanse eiland een aantal operaties verrichtte, staat niet afwijzend tegenover die gedachte: "Ik wil er best weer naar toe maar dan moeten de za ken ter plaatse wel wat beter worden georganiseerd. Die ene keer dat ik er nu geweest ben moest ik bij de mensen thuis op de keukentafel opereren en ver speelde ik veel tijd met reizen van het ene naar het andere dier. Als ik er nu weer heenga wil ik op één en dezelfde plaats opereren en bovendien een behoorlijke operatie-tafel tot m'n beschik king hebben. Ik heb bij m'n vo rige bezoek wat contacten ge legd. Die mensen zouden me in april volgend jaar weer eens bel len of schrijven. Ik wacht het maar af'. Annemarie Schepens denkt in tussen al weer aan heel nieuwe initiatieven. Volgend jaar wil zij zich ook met de zwerfdieren op de Canarische eilanden gaan be- Bert Woudenberg (Veilig Verkeer Nederland) en het befaamde paaltje. WOUBRUGGE - Alleen het menu van het café-restaurant Het Oude Raedthuis in Woubrugge herinnert nog aan het in de maanden april en mei zoveel op hef makende experiment van Veilig Verkeer Nederland. Men ging er toen toe over om parag nosten in te schakelen bij het vei liger maken van het verkeer. Het rumoer rond het "magische" paaltje van helderziende Croiset dat het kruispunt Herenweg- Kruisweg bij Woubrugge van verdere ongelukken zou moeten vrijwaren, verstomde echter snel. En het valt te betwijfelen of nog veel bezoekers van het Wou- brugse etablissement beseffen waaraan hun tournedos de toe voeging "Croiset" verdient. Het paaltje verdween op last van Pro vinciale Waterstaat en het wach ten is nu op verbetering van het gevaarlijke kruispunt. Drs. Delveaux, lid van de Provin ciale Staten in Utrecht gaf niets vermoedend de aanzet tot het ex periment. In een vergadering van PS liet hij zich ontvallen: "Laten we eens nagaan in hoeverre wi chelaars van dienst kunnen zijn bij het oplossen van verkeer sproblemen". De andere staten leden glimlachen vriendelijk maar het idee vond geen weer klank. Bij Veilig Verkeer Neder land had men er wél oren naar. De Utrechtse parapsycholoog Ge rard Croiset werd ingeschakeld en die kwam samen met collega Warner Tholen terecht bij twee gevaarlijke kruisingen in Zuid- Holland. Buiten de bebouwde kom van Bodegraven werd de kruising Goudseweg-Rijksweg 11 (Leiden-Bodegraven) en in Woubrugge, zoals gezegd, het kruisen van de provinciale weg 7 en de provinciale weg T 20 (beter bekend als de kruising Heren weg-Kruisweg) onder de loep genomen. In het eerste geval kwamen de twee paragnosten niet veel ver der dan wat algemeenheden als "een zee van ruimte die het kruispunt kenmerkt". In Wou brugge werden wat meer con crete (als men daar bij deze tak van wetenschap van kan spre ken) resultaten geboekt. Tholen had zijn wichelroede meegeno men en die sloeg op sommige punten van het kruispunt ver uit en Croiset ontdekte "spannings velden die mensen hun geeste- Door Bart Jungman lijke vermogens zouden doen zinken". De twee helderzienden lokaliseerden de storingszone en een houten paaltje werd de grond ingeslagen om deze storing te verbreken. Het gaf aanleiding tot vele reacties. Boze brieven ("Je zus zal u straffen") en "welge meende" suggesties ("Leg er wat baardhaar van Paulus de Boska bouter bij") belandden in het ge meentehuis van Woubrugge en in de burelen van Veilig Verkeer. Ondertussen bezocht Croiset ver- ffabrikant Sikkens in Sassen- heim om kleuren uit te zoeken voor de drie hoge zuilen die nu het houten paaltje zouden ver vangen om de kans op succes te vergroten. Op dat moment greep het provinciaal bestuur in en maakte een einde aan alle verdere plannen. De heer Bruijn van de afdeling Wegen van Provinciale Water staat kan zich met de nodige moeite de motivering voor die stap herinneren: "We waren in de eerste plaats bang dat die bont gekleurde zuilen een tegenge steld effect zouden hebben. Au tomobilisten zouden er door worden afgeleid en niet meer goed op het verkeer letten. Om die reden zult u ook vrijwel nooit standbeelden bij gevaarlijke kruispunten aantreffen. Ten tweede bestonden er bij de pro vincie allang plannen om het kruispunt te verbeteren. Het aankopen van grond vergt echter nogal wat tijd en bovendien zijn er sinds kort nieuwe plannen die de zaak weer kunnen veranderen. Het zit er dus niet in dat de plan nen al in '77 gerealiseerd zullen worden". Gemeentesecretaris Hoogen- boom van Woubrugge zegt steeds al sceptisch tegen het experiment te hebben aangekeken. Hij ver wijst daarbij ook naar de plannen van de provincie om het kruis punt te verbeteren. "Bovendien zaaide de datum van de start van het onderzoek nogal wat verwar ring. Dat was 1 april en een hoop mensen dachten daarom dat het om een ludieke actie ging, een één-aprilgrap. Dat heeft het ex periment altijd parten gespeeld, geloof ik". Croiset in het middelpunt van de publiciteit. Bij Veilig Verkeer Nederland wordt om het voortijdige einde van het experiment overigens niet al te zeer getreurd. Bert Woudenberg die zich destijds met de hele zaak bezighield zegt nu: "Voor ons was het experi ment al ten einde. Conclusies treft u aan in ons maandblad Wegwijs". Conclusies die over igens niet al te ver voeren: "Be wezen is dat paranormaal be gaafde mensen niet alleen ver miste mensen of voorwerpen kunnen opsporen maar ook iets zeggen te zien en te voelen op verkeersonveilig gebleken kruispunten". Maar of ze iets echt zinnigs te zeggen hadden, werd niet duidelijk omdat het experi ment voortijdig werd afgebro ken. De twee hoofdrolspelers in de hele "paal"-geschiedenis waren helaas niet voor commentaar be reikbaar; Croiset is met vakantie en Tholen op zakenreis. Geruchten als zou na de verdwij ning van het paaltje geen onge lukken meer zijn gebeurd wor den van de zijde van de Wou- brugse politie tegengesproken: "Er is sinds die tijd nog een aantal ongelukken waar onder één do delijke, geweest. Maar de zaak wordt wel opgeblazen, hoor. Ge beurt er een ongeluk tweehon derd meter van het kruispunt, dan nog zeggen ze in Woubrugge: zie je wel, weer dat rotkruispunt". HILLEGOM/SASSENHEIM - Het enthousiasme bij Annemarie Schepens is allerminst ver flauwd. De Hillegomse die het af gelopen jaar een actie op touw zette om gelden te verzamelen voor het opzetten van een honden- en kattenasiel op het Spaanse eiland Ibiza is nog altijd vol dadendrang. In haar woning aan de Hille gomse Van Mesdaglaan legt ze nog eens uit waarom ze de actie destijds is begonnen. "Ik kom al vijf jaar op Ibiza en elke keer viel het me weer op dat er zoveel zwerfkatten en honden rondlo pen. De Spaanse bevolking trekt zich niets van die dieren aan. Als ik er heenging nam ik altijd heel wat pakken honden- en katten brood mee. Op een gegeven mo ment vond ik dat ik wat meer moest doen want het was maar een zielige toestand met al die dieren die zich ongestoord kon den voortplanten. Ik heb toen aan dierenarts De Geus uit Sassenheim gevraagd of hij eens mee wilde gaan om een aantal dieren te castreren en te steriliseren. Verder ben ik een geld-actie begonnen om een die renasiel te kunnen opzetten". Veel reacties De actie van Annemarie Sche pens, die dankzij de betrekking van haar man (hij heeft een lei dinggevende functie bij een reis bureau) gratis naar Ibiza kan vliegen en inmiddels al zo'n der tig keer op dat eiland is geweest, sloeg aan. Ze vertelt "Er kwa men bijzonder veel reacties, vaak uit het hart gegrepen. Ik kreeg Door Bert Paauw zighouden want daar moet naar haar zeggen ook nodig iets ge beuren: "Ik heb al elf aanbiedin gen van jonge artsen die belange loos willen meehelpen". De toe wijding voor dieren die de Hille gomse, al vijftien jaar inspectrice van de dierenbescherming, ten toon spreidt lijkt onuitputtelijk. In het verleden haalde ze ook al eens de kranten-kolommen met haar protest tegen de zeehonden-slachtingen waarvoor ze speciaal naar Oslo in Noorwe gen reisde. Idealiste Annemarie Schepens: "Ik ben nou eenmaal een idealiste voor dieren in leed. Ik hak overal op in. Daarbij heb ik natuurlijk het ge luk dat ik gratis over de hele we reld kan vliegen. Ik zou nog wel veel meer willen doen als ik maar meer tijd en geld had. Om de die- renpot te vullen ga ik binnenkort weer terug in het fotomodellen- vak waarin ik vroeger heb ge werkt. Maar ik denk wel eens: Als ik Jacqueline Kennedy was dan wist ik het wel. Het vechten voor de dieren geeft mij naast het be sturen van m'n huishouden en het opvoeden van m'n dochter veel voldoening. Ik krijg wel eens vervelende reacties, gelukkig niet veel. Mensen bellen dan op en vragen waarom ik me niet drukker maak om de dieren in ei gen land of me bemoei met men sen in nood. Ik word dan altijd erg kwaad en zeg: Doet u wat? Nee? Nou, doet U dat dan. Of ga een truitje breien voor het Leger des Heils. Dan doet U tenminste iets in plaats van kritiek op ande ren te leveren". Annemarie Schepens: "Iets opzetten is mooi, maar om de zaak draaiende te houden is lastiger". kreeg geen toestemming van Door Frits Beutick GS. om tot uitbreiding over te er wel verbouwd mag worden groter. En verbouwd moet er echt worden, want zoals 't Hok er nu bijstaat is het door-en-door ver rot. Die verbouwing is nodig voor de andere groepen die van dit aan de jeugdraad toebehorende ge bouw gebruik maken. Waar we dan heen moeten weten we niet. We staan op straat. Gaan we er gens anders heen dan zul je zien dat de reactie van de omwonen den bij voorbaat afwijzend is. Zo van: O, die moesten daar weg, nu komen ze hier rotzooi maken. Een mogelijkheid is misschien een gebouw op het sportveld bij de Sportlaan. Maar daar spelen 's zomers kinderen en in de winter is het een ijsbaan. Vroeger zaten we in het parochiehuis, maar daar werden we teveel aan banden ge legd. Als er iets anders was dan konden we er niet in". VOORHOUT - Voor het KWJ jongerencentrum "Kontakt" in Voorhoutwas 1976 geen gelukkig jaar. Het jongerencentrum, sinds jaar en dag gevestigd in jeugd huis 't Hok kreeg begin december het bericht dat uitbreiding van het bestaande gebouw niet plaats zal kunnen vinden. Gedepu teerde Staten achtten de situe ring van het gebouw dermate on gunstig en de klachten van som mige omwonenden over geluid soverlast ernstig genoeg om een bouwvergunning te weigeren. Een uitspraak die, volgens het Kontakt-bestuur, ook burge meester Van de Wouw zwaar tegenviel. De burgemeester wilde daarom het besluit niet al leen per brief mededelen, maar ontbood de bouwcommissie van het jeugdcentrum op het ge meentehuis om het haar hoogst persoonlijk te vertellen. De zaak rond de mogelijke uit breiding van het jeugdhuis kwam eind augustus voor het eerst in het nieuws. Teneinde alle be langhebbenden te kunnen horen werd toen door de gemeente een hoorzitting gehouden, tijdens welke vooral door de tegenstan ders van de uitbreiding nogal emotioneel werd gereageerd. Het betrof hier een klein aantal om wonenden, die aanvoerden dat er in 't Hok tot laat in de nacht harde muziek werd gespeeld, de herrie van optrekkende bromfietsen ve len uit hun slaap haalde, kleine kinderen waargenomen zouden hebben dat zich nu en dan in het jeugdhuis ontuchtige handelin gen afspeelden en dat het terrein naast het gebouw waar de uit breiding zou moeten plaatsheb ben een belangrijke functie als speelterrein voor kleuters ver vult. Tegenover deze groep bewoners stond echter een veel grotere groep mensen, die hun huis ook vlakbij 't Hok hadden en die de beweringen onzinnig achtten. Met de harde muziek viel het al lemaal best mee, het jeugdhuis zorgde voor de nodige gezellig heid en levendigheid in de buurt en deze bewoners zeiden tevens meer plezier dan nadeel van het jeugdhuis te ondervinden. Niet hard Het bestuur van "Kontakt" was destijds niet zo verbaasd over de beschuldigingen die van be paalde ouders kwamen. "Deze beschuldigingen zijn er al sinds we hier zitten, maar men heeft ze nooit hard kunnen maken", werd er gesteld. Daarnaast voerde het aan dat de verbouwing en uit breiding van het jeugdcentrum voor een belangrijk deel in steen zou gaan geschieden, zodat mo gelijke geluidsoverlast die tot dusver uit het houten gebouw was gekomen, dan wel door de stenen muren zou worden ge dempt. De KWJ-jongeren waren dan ook niet al te pessimistisch over de verbouwingsaanvraag, temeer daar wethouder Huigs- loot diverse malen steekproeven had genomen. Hij was komen luisteren bij omwonenden en had nooit enige overlast geconsta teerd. "Neen" Daarom valt de begin deze maand gebleken weigerachtige opstelling van de provincie het "Kontakt" bestuur bijzonder zwaar op het dak. "We hadden het niet verwacht. In feite hadden we al allerlei leuke plannen voor na de verbouwing ontwikkeld. Cul turele avonden, cabaretvoorstel lingen, muziekuitvoeringen en cursussen; het stond allemaal op het programma. We zijn ook nog lid geworden van diverse vereni gingen die ons zouden kunnen helpen bij het verwezenlijken van dergelijke zaken. Dat is nu allemaal voor niets. Het is weg gegooid geld. Het is waar dat de situering hier niet optimaal is. Maar waar is dat wel het geval?" "Wij ontkennen dat wij de om wonenden overlast aandoen. Sinds augustus heeft men, net als dat voorheen het geval was, geen reden tot klachten gehad .Dat zul len de meeste omwonenden wel beamen. De hele toestand is des te vreemder als je je bedenkt dat er hier in Voorhout een bar is die ook midden tussen de huizen ligt en waar wel echt sprake is van harde muziek tot diep in de nacht. En het parochiehuis staat ook temidden van allerlei andere huizen en daar zijn met name in het weekeinde wel eens bruilof ten en partijen die naar buiten doorklinken". Verbouwen "Wat we nu moeten doen weten we niet. We staan als bestuur van "Kontakt" eigenlijk met de rug naar de muur. In dit gebouw blij ven zitten kunnen we niet. Als we hier weggaan dan is de kans dat Woningbouw "Er komt in Voorhout een aantal grote gebouwen leeg te staan. Daar kunnen we ook niet in, die worden afgebroken ten behoeve van de woningbouw. Eigenlijk is Voorhout een beetje volgebouwd en is er geen plaats meer voor ons. Wat natuurlijk wel betekent dat er een erg belangrijke voorzie ning voor de jongeren in Voor hout komt te vervallen. Wat we verder gaan doen, daar moet nog over vergaderd worden. We zijn op het ogenblik een beetje suf ge slagen door deze teleurstelling". "Nee, een bezwaarschrift tegen deze beslissing dienen we niet in. Dat zou trouwens de jeugdraad moeten doen, want het gebouw is van hen. Maar we hebben het ge voel dat het toch niets meer uit maakt. Het is vechten tegen de bierkaai".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 22