KIEZEN EINDE De aarde beefde Broeders Terugblik op 1976 Tien verdienen Protest Twee eeuwen Bedankt DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 De meest gefotografeerde 10 ter we reld. Downing street in Londen. De man links op de voorgrond is James Callaghan, de man rechts op de voorgrond Harold Wilson. Wilson gaf er als Brits premier de brui aan en Callaghan moest binnen de Labour-partij in drie verkiezings ronden eerst om de van links uitge stoken Foot heen voordat hij mocht proberen het Verenigde maar wan kele Koninkrijk van een faillisse ment te redden. Daar kan hij op nieuw een tien mee verdienen. ker kunt liggen, maar televi siebeelden en krantefoto's drukken je met de neus op een wankel bestaan, telkens als er weer een wereld van ellende is ingestort. En je doet er niets tegen. Dit jaar was de lijst wel erg lang. Italië, Guatemala, Rus land, China, Japan, Ecua dor, West-Irian, Bali, Tur kije En het dodental indru kwekkend. Tenminste vele tienduizenden, misschien wel meer dan een miljoen. In Libanon leek dit jaar een einde aan de bijna twee jaar durende burgeroorlog. De tol: duizenden doden, een totaal verwoeste hoofdstad Beiroet en een land, dat nog steeds is verdeeld. De Arabische vre desmacht, waarin de Syriërs de hoofdrol spelen, proberen nu de vechtenden uit elkaar te houden. Ook Italië heeft zijn oorlogswon den. Ze werden opengereten toen het Hoog Militair Gerechtshof in Rome besliste dat Herbert Kappler moest worden vrijgelaten. De nazi-misdadiger, verantwoordelijk voor de dood van 335 Italianen, on der wie 70 joden ligt doodziek in een militair hospitaal. Vooral de Romeinse joden protesteerden hef tig tegen het voornemen om Kap pler op vrije voeten te stellen. Verwezen wijst een oude vrouw in Oost-Turkije hoe veel van haar kinderen ge dood werden, een gezin ver ruilde de vastigheid van een eigen huis voor een koude legertent, reddingsploegen zoeken naar overlevenden onder het puin - de pop la ten ze links liggen, want die was toch al dood. Aardbevingen. Waar je in dit deel van de wereld, met vaste grond onder de poten van je bed, nauwelijks wak- Vuurwerk boven het Huis van de Onafhankelijkheid, in Philadelphia. Want de Ver enigde Staten vierden hun ver jaardagge tweehonderdsteDe historie-bewuste Amerikanen pakten het grootscheeps aan, en dat is het goed recht van hun vrijheid. In datzelfde jaar kozen de Ame rikanen een nieuwe president, die binnenkort in het Witte Huis zal trekken. Het was Jimmy Carter, de aanvankelijk kans loos geachte, die een kolossale verkiezingscampagne winnend afsloot (foto rechts). De Rus bedankt. Een luitenant-piloot van de Sowjet- russische luchtmacht zette tot ieders verbazing het superge heime gevechtsvliegtuig MIG 25 „Foxbat" (vliegende hond, waarom hebben zulke enge dingen altijd dierennamen?) op een Japanse burgerluchthaven en vroeg politiek asiel in de VS. De Russen waren kwaad en eis ten onmiddellijke teruggave - van de vliegende hond en van de piloot. Maar het eerste ge beurde niet voordat de Ameri kanen het toestel volledig uit elkaar hadden gepeuterd en zijn geheimen hadden ontfutseld, itn het tweede heleméél niet De eigenzinnige president van Argentinië, Isabel Peron (boven), moest het veelvuldig gesleu- tel aan haar kabinet staken. Een militaire junta nam haar macht over en generaal Videla werd de nieuwe president. Portugal daarentegen mocht zelf kiezen. Tot voor kort had dat land dezelfde kwalijke reputatie als Argentinië, maar na een halve eeuw van dictatuur zijn de Portugezen hard op weg naar de democratie. Generaal Antonio Ramalho Eanes werd de eerste in vrijheid gekozen Portugese president (rechts beneden). Ook Italië mocht kiezen. De christen-democraten en vooral de communisten (die hier op een reclame-affiche het gepropageerde mineraalwater ongenietbaar maakten, maar de rest verteerbaar lieten) bleken de grote winnaars. (links) beneden). Hoe Olympisch is Olympisch? Hoog verheven, of laag geval len? Dat het Olympisch vuur tijdens de openingsceremonie in Montreal deze zomer werd ontstoken door een Frans sprekende Canadese atleet en een Engels sprekende Cana dese atlete, heeft niet mogen baten. In Montreal (Monréal, zei Mart Smeets van NOS- Sport telkens al) zijn de twee taalgroepen niet meer zo ver broederd, al wil de sport dat nog zo graag. Het viel bij de Spelen zelf al niet mee. Nog voor de officiële opening haalde Nigeria zijn 45 negeratleten al weer naar huis, omdat het Internationaal Olympisch Comité weigerde Nieuw-Zeeland van deelne ming uit te sluiten. Nieuwzee- landse rugbyspleler maakten op dat moment een tournee door Zuid-Afrika en dat was precies tegen het zere been van een groot aantal zwarte rege ringen in Afrika. Meer dan twintig landen hielden de spe len daarom al snel voor gezien. Anderen kwamen nog wel aan sporten toe, vaak met formi dabele prestaties. Wat betreft de kansen die ge mist werden: over vier jaar proberen ze het in Moskou op nieuw.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19