Ivo van Damme omgekomen bij verkeersongeluk Swift op laatste moment naar een gelijkspel: 3-3 Harm Wiersma bewijst uitzonderlijke klasse De Roo redt Leidenaars tegen Godyla Belgische atleet werd 22 jaar Scorebord Nederlaag Joan Baart Jeugdtoernooi zaalvoetbal LEIDEN - Ook dit jaar zal de Leidse voetbalvereniging Lugdu- num weer een zaalvoetbaltoemooi voor de jeugd organiseren. Op ou dejaarsdag zullen 24 clubs uit Lei den en omstreken met hun c- en d-junioren in de Groenoordhal strijden om de "Leidsch Dagblad Cup". Voor de sportiefste vereni ging is de door de heer Erardus in gestelde wisselbeker beschikbaar gesteld. Het toernooi begint om morgen half tien met een vlaggen- parade van de deelnemende clubs. BRUSSEL - De Belgische atleet Ivo van Damme is gisteren in Bollene in Frankrijk bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Van Damme kwam met zijn auto om tot nu toe onbekende reden over de middenberm en in aanraking met een auto die uit tegenovergestelde richting kwam. Bij het ongeval vielen niet meer doden. Van Damme was op weg naar België na een stage in Marseille te hebben gedaan. Het ongeluk gebeurde op de z.g. „weg naar de zon", de autoroute Du Soleil LEIDEN - Godyla kreeg de revanche niet voor de in de zaalvoetbalseizoenopening geleden neder laag tegen Swift/'t Winkeltje. Swift won toen met 0-2, maar gisteravond leken de rollen aanvanke lijk omgedraaid. vaarlijke acties van Theo Godyla en Johan Elfering (op de paal in de eerste minuut); aan de andere kant was Swift gevaarlijk via Jan v.d. Reyden en Piet Gubler. Doelman Van Harskamp stak evenals zijn verdedigers echter in blakende vorm. In de tweede helft kreeg het niet versagende Swift echter loon naar werken. Koos van Egmond reduceerde de achterstand uit een penalty (toegekend wegens hands van Theo Godyla) tot 1-2 en Jan v.d. Reyden produceerde even later zelfs de gelijkmaker, die in dezelfde minuut nog werd gevolgd door een treffer van Elfering (2-3), waarmee de koppositie van Swift leek over genomen. Totdat Wim de Roo daar een stokje voor stak. Op de valreep ontsnapte Godyla United aan de nederlaag, toen de bal na een fel schot van De Roo net naast de paal verdween... RON POLANE Via 0-2 leek het erop alsof Godyla United de voornaamste concurrent met 2-3 twee belangrijke punten zou ontfutselen. Totdat Wim de Roo, al meer dan eens Swifts matchwinnaar, de verdediging van de tegenstander een minuut voor het eindsignaal op het verkeerde been zette en snoeihard uithaalde. Doelman Van Harskamp was kans loos tegen het schot, waarmee Swift op de valreep een kostbaar punt in eigen huis hield: 3-3. Desil lusie in de Lissese kleedkamer, dolle vreugde in het Swift-kamp na de emotionele topper. Een treffen, waarin Godyla United sterk begon en naar een soepele overwinning leek weg te lopen. Harry v.d. Zwet schudde al na vier minuten Swift- doelman Wim van As van zich af (0-1) en een kwartier later liet ook Johan Elfering Van As zijn hielen zien: 0-2. Een voorsprong, waaraan op dat moment weinig viel af te dingen. Swift viel veelvuldig aan, maar wist zich weinig openingen te scheppen in de vier mans-defensie van de opponent, die echter gevaar lijk counterde als de gelegenheid zich voordeed. Dat leidde tot ge- Johan elfering zal scoren, doelman Wim van As is kansloos, Koos Egmond (links) komt te laat. HOOFDKLASSE Swift/'t W.-Godyla Utd. 3-3. Ivo van Damme, die 22 jaar oud was, won in Montreal tijdens de Olympische Spelen tweemaal zil ver. op de 800 meter in 1.43,86 ach ter de Cubaan Juantoreno en op de 1500 meter in 3.39,27 achter de Aus traliër John Walker. Enkele dagen geleden werd hij in België onder scheiden met de nationale trofee van sportverdienste. Ivo van Damme werd niet op slag gedood. Hij was echter zo in de wrakstukken bekneld geraakt, dat het ruim een uur duurde eer men hem kon bevrijden. Hij werd in al lerijl naar een ziekenhuis in Orange vervoerd, waar hij enkele uren later overleed. De dood van Ivo van Damme heeft grote verslagenheid teweeg ge bracht in Belgische sportkringen. „Het is een enorm verlies voor de Belgische atletiek", aldus de heer Mingels, voorzitter van de Belgi sche atletiekbond, „ik kan nu ech ter weinig zeggen. Het is ook mij een grote schok". Zowel de atle tiekbond als het Olympisch comité van België zouden graag willen, dat bij alle sportgebeurtenissen in het komend weekeinde in België een minuut stilte in acht wordt geno- Medailles Met Ivo van Damme is een van 's werelds beste en zeker beloftevol ste middenafstandslopers heenge gaan. Met zijn 22 jaar mocht Ivo van Damme zich al tot de groten reke nen. Op de Olympische Spelen van Montreal won hij twee zilveren me dailles. Op de 800 meter achter de ongenaakbare Cubaan Alberto Juantorena en op de 1500 meter achter de Nieuwzeelander John Walker. In de aanloop tot de Spelen had hij het Europees record op de 1000 meter scherper gesteld in een tijd van 2.15.5. Elf jaar lang had niemand de tijd van de Oostduitser Jurgen May (2.16.2 in Erfurt op 20 juli 1965) kunnen verbeteren. Alleen de Westduitser Frans Josef Kemper evenaarde die tijd op 21 september 1966. Met deze prestaties schaarde Ivo van Damme zich bij illustere Belgi sche atleten als Gaston Roelants en Emiel Puttemans. Hij was wellicht nog beter. Het leek slechts een kwestie van tijd en Van Damme zou de Europese records op de 800 en 1500 meter van respectievelijk de Italiaan Marcello Fiasconaro De Belgische televisie (Nederlands programma) heeft gisteravond het programma 'Superstars', waarin naast Guy Drut, Björn Borg, Hen- nie Kuiper en Raymond Poulidor ook Ivo van Damme meedeed uit gezonden. De programmaleiding van de BRT had tevoren contact opgenomen met de familie van de verongelukte atleet De nabestaan den stemden erin toe het pro gramma uit te zenden als blijk van postume hulde. (1.43.7) en Jean Wadoux, de Frans man, die op de mijl een tijd van 3.34.0 liet afdrukken, de geschiede nis in lopen. Tijden waren het slechts die Van Damme interes seerden. Medailles waren meege nomen, maar zijn grote wens was zijn naam op de internationale re- cordlijsten te krijgen. Voetballer De Blonde, bebaarde reus (1.91 me ter) uit Veltem bij Leuven begon zijn sportieve loopbaan als (ama teur) voetballer bij Racing White in Brussel, de club die later zou fuwe- ren met Daring Molenbeek tot het huidige RWDM. De voetbalcarrière van Ivo van Damme duurde niet lang. Het werd snel duidelijk dat er vo©r hem een toekomst als atleet was weggelegd. Hij sloot zich aan bij Daring Leu ven, de club die eerder grootheden als Gaston Roelants en André De- herthoge naar voren had gescho ven. In 1973 liep de op 21 februari 1954 in Dendermonde geboren Ivo van Damme zich voor het eerst in de schijnwerpers. Hij werd tijdens de Europese jeugdkampioenschap pen in Duisburg vierde op de 800 meter. Een jaar later werd zijn ta lent ook door het Belgisch Olym pisch Comité onderkent. De toen werkloze Van Damme werd door het BOC maatschappelijk begeleid en kreeg de nodige trainingsfacili teiten. Het eerste grote succes liet niet lang op zich wachten. Op 15 augustus 1975 verbeterde Van Damme het Belgische record Swift/'t W Godyla Utd. 7 Van Gerven 8 Zwaanvogels 7 Tegelhandel 8 Oegstgeest 8 LDWS 8 v.d. Plas 9 1 2 26-23 12 1 35-18 10 3 26-25 10 2 28-15 9 4 15-28 7 4 29-25 6 5 18-34 6 6 29-38 4 BEKER LISC-MJB 0-0, Rijnsb. Boys-EKL Boys 3-5, SC Teekens-Glasbergen 15-1, Auto H.-Padox 1-7, Ul- jee-Cleyn Duin 2-7, Fasson-Rijn en Gouwe 2-9, Gazelle-Zwaanvogels 2-10, RHW-Beach Club 1-9, LOI-De Taverne 0-13, Houtwaren- hoek-Rijnoord 1-4, Regen- boog-Bax Z. 4-4, Bax w.n.s., Leny's Boys-Tommy's 2-8, VNA-Reisbu- reau Alphen 0-3, Oegstgeest-Kik- kertje, Kikk. n.o., San Sjardin-BC Faasse 6-6, Faasse w.n.s., Tegel- handel-VTL 3-2. NORTHGO-CUP Van Gerven-Old Stars 6-1, Vleespa- Northgo-cup NOORD WIJK - Zeven van de acht kwartfinalisten in het Northgocup- toernooi zijn na gisteravond be kend. Van Gerven de Jong, v.d. Plas BMW en FC Faase voegden zich bij het viertal Glasbergen de Best, Swift/'t Winkeltje, Oud Feye- noord en Oud Internationals, dat zich vorige week al plaatste voor de volgende ronde van het populaire Noordwijkse zaalvoetbaltoernooi. Volgende week strijden Jaap Eden Boys (Oud Ajax) en de Rotter damse Sportpers om de achtste kwartfinaleplaats. Van Gerven de Jong plaatste zich via een verrassende ruime 6-1 zege op de Haagse Old Stars. Gerard van Beek eiste met vijf goals en een voorzet, die door Frans van Gerven werd benut, een hoofdrol op in de ploeg uit Lisse. Old Stars kreeg een lesje in productief zaalvoetbal. Lex v.d. Gun scoorde het Haagse tegendoelpunt. Riant was ook de 9-4 zege die BMW v.d. Plas be haalde op FC Vleespaleis. De ploeg van Gerard Borst keek na de eerste rondgang reeds tegen een 1-7 ach terstand aan. Nieuwkomer Wilbert Witteman scoorde in de eerste helft liefst vijf maal. Sis Thu Pan en Ge- rrit Zwaan verzorgden de beide overige goals. Piet Hoogervorst was de enige die tegen kon scoren. Na de rust volgden Arie Jonker (2) en Henk Witteman zijn voorbeeld. Ger Zwaan en Laurens Mouter scoorden nog voor v.d. Plas: 4-9. Strafschoppen Zeer spannend was de strijd tussen FC Faase en Digros Stars. Pas na het nemen van strafschoppen kon Faase zich kwartfinalist noemen. Na de reglementaire speeltijd stond er een 4-4 gelijkspel genoteerd. Sjoerd Boot scoorde voor de rust 1-0, waarna Digros door doelpun ten van Leo Hoek en Fred Ijsber gen de leiding nam: 1-2. De gelijk maker van Gerard van Rijn uit een penalty (2-2) werd gevolgd door treffers van Bart Zandbergen en Leo Hoek. Opnieuw bracht Gerard van Rijn de achterstand terug tot één doelpunt (3-4) en Jan Vieveen zorgde met een merkwaardige goal voor 4-4, twintig seconden voor tijd. De kwartfinale wordt op 19 januari afgewerkt. Het programma: Oud Feyenoord-Jaap Eden Boys/Rott. Sportpers, 20 uur, FC Faase-Oud Internationals, 21 uur, Van Ge- rven-BMW v.d. Plas, 22 uur, Glas bergen de Best-Zwift/'t W., 23 uur. AMSTERDAM - Het Suikerdamtoernooi 1976 in Amster dam is het zoveelste bewijs geworden van de klasse van Harm Wiersma. De Fries speelde geen zwakke partij en deed het slechts in de laatste twee ronden rustig aan, toen hij al zeker was van de eerste plaats. Ivo van Damme op de 800 meter. Hij liep in Londen 1.45.6 en verwees daarmee de tijd van Roger Moens naar de archie ven. In hetzelfde jaar verbeterde hij in Zürich het record opnieuw. Toch was Van Damme met zijn tijd van 1.45.31 niet helemaal tevreden. „Om in Montreal goud te zal ik onder de 1.44 moeten lopen. En dat zal ik ook doen". Het was geen holle kreet. Van Damme liep op de Olympische piste onder de 1.44, maar zijn 1.43.83 was toch niet voldoende voor het goud. Juanto rena liep nog sneller (1.43.50) en verwees de Belg naar de tweede plaats. Ivo van Damme, die zich dit jaar verloofde met de Belgische atlete Rita Thijs, was de tweede grote middenafstandsloper, die in iets meer dan een jaar tijd bij een auto ongeluk om het leven kwam. Vorig jaar verongelukte de Amerikaan Steve Prefontaine van wie werd verwacht, dat hij zich had kunnen mengen in de strijd om het ereme taal van Montreal. Wiersma sloot het toernooi gisteren af met een puntendeling tegen Jan Cazemier, die hierdoor als derde eindigde. De Zwitser moet deze plaats overigens nog delen met Baba Sy, die door een goede over winning op Carlo Smith nog net naast Cazemier kwam. De eervolle tweede plaats achter de in alle op zichten als een grootmeester dam mende Wiersma bleef voor Hans Jansen, die de Fransman Michel Hisard resoluut naar de nederlaag speelde. Wereldkampioen Wiersma vertelde dat hij zich op deze strijd slecht had voorbereid: "Ik ben eigenlijk wel een beetje verbaasd over mijn overwinning. Het toernooi was toch wel goed bezet, maar met bij voorbeeld iemand als Tsjecholoev en eventueel Gantwarg uit de Sowjet-Unie erbij, zou het natuur lijk veel sterker geweest zijn. De Surinamer Overman hoorde nog niet in de grootmeestergroep thuis". Wiersma vond het jammer dat de Afrikanen, de laatste jaren sterk in opkomst, geen beter resul taat hadden behaald. Jan Cazemier vond dat hij hier en daar wat pech had gehad. "Maar ik ben toch tevreden met mijn spel. Ik ben van huis gegaan met de ge dachte om van de laatste plaats weg te blijven", zei de Zwitser over zijn evenmin hooggespannen verwach tingen. "Misschien noemen ze mij een toernooibederver, want ik maakte in de achtste ronde een einde aan de spanning door Jansen te verslaan". Cazemier merkte nog op dat het toernooi naar zijn me ning een groot overwinnaar heeft opgeleverd. De strijd om het jeugdwereldkam pioenschap werd na een spannende strijd ten slotte beslist ten gunste van de zestienjarige Rus Skliarov. Aanvankelijk had de een jaar ou dere Victor Galperin uit Israël de beste kansen, maar hij verloor in de voorlaatste ronde van de ex- titelhouder Geert van Aalten. De Nederlander, die slecht was gestart (twee nederlagen), is goed terugge komen. Hij eindigde op de tweede plaats samen met Galperin en de zestienjarige Jos Stokkel, die op een uitstekend toernooi kan terug- De Russische Jelena Michailo- vskaja werd voor de derde keer in successie wereldkampioene. Zij Drs. Wiebe Visser, secretaris van de werelddambond, wil komen tot de oprichting van een belangenvereniging voor (semie-) profdammers. In een brief heeft hij de Nederlandse topdammers gevraagd of zij in principe bereid zijn lid van deze vereniging te worden. De doel stelling is om door bundeling van krachten te bereiken, dat fi nanciële vergoedingen voor ac tiviteiten op damgebied van de leden op behoorlijke wijze wor den geregeld. Een aantal topspe- lers steunt de plannen van drs. Visser. verdedigde haar titel met furore en was onbetwist de sterkste speel ster. De Wormerveerse Barbara Graas kwam zeer knap op de met de Sowjet-speelster Trawina gedeelde tweede plaats. Grootmeestergroep: Elfde ronde: Clerc (Ned)-Soumaoro (Mali) 1-1, Cazemier (Zwi)-Wiersma (Ned) 1-1, N'Diaye (Mali)-Bronstring (Ned) 0-2, Sy (Sen)-Smith (VS) 2-0, Hi sard (Fra)-Jansen (Ned) 0-2, Ba (Sen)-Overman (Sur) 2-0. Eindstand: 1. Wiersma 18 punten, 2. Jansen 16, 3. Sy en Cazemier 13, 5. Clerc 12, 6. Ba, Hisard en Bronstring 11, 9. Smith 9, 10. Soumaoro en N'Diaye 7, 12. Overman 4. GRONINGEN - Ook de Zweed Harry Schussler heeft Eugeny Vladimirov niet kunnen stoppen in diens opmars naar de Europese en wereldtitel schaken voor jeugd. Schussler kon de Rus in de achtste ronde van het toernooi in Groningen slechts vertragen. De Zweed had weliswaar voort durend het initiatief, maar hij zag geen kans door de ook nu weer knap opgebouwde verdediging van Vladimirov heen te breken. Door de remise bleef het verschil tussen beiden een punt. Schussler heeft inmiddels de Tsjech Ftacnic naast zich gekregen. Deze won in een gedegen partij overtuigend van de Cubaan Vera, die na een verrassend goede start sterk is teruggevallen. Ook de Amerikaan Diesen kwam op zes punten en daarmee op de gedeelde tweede plaats, door winst in de partij tegen de door de Nederlander Bert Enklaar gesecondeerde Leslie Leow uit Singapore. Van de andere achtervolgers van de titelfavo- riet uit de Sowjet-Unie won de Australiër Ian Rogers van de tegenvallende Brit Jonathan Mestel. Groszpeter (Hon) en Weidemann (Wdl) kwamen remise overeen. De Nederlander Egmond won de afgebroken partij uit de zevende ronde van de Belg Tonoli. Joan Baart verloor zijn partij tegen Kouatly (Lib). M- VALLE/?' APP/E HAPP/E b/OPPT 1/EP/AN6EN Door 38 -30 0L£ &JEPB&0/G ■SJ4KI£ STPWJZER <AAAT EEN EEM- TWEETJE AAN MET T/K-TAK- TpEO ..STPUK- JZEP PPP6T DE BAL 7EPÜ3 EN SCU/ET. tJOG eescHOTEM

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13