.Vooruitgang kun je toch niet tegenhouden' Zuid-Afrika zoekt steun in Zuid-Amerika i I r3 j§;iii RaHinalp maatschappij- Ei hervorming JL afaewezpn" DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 PAGINA Dezer dagen was ik even bij Gerard Croiset thuis. Hij was juist terug uit Tokio en was daar nog vol van Lichamelijk voelde hij zich wat ontregeld, vooral door 't grote tijdsverschil van 9 uur en de lange reis. 't Is niet niks: 17 uur in een vliegtuig, met slechts een korte tussenlanding in 't steen koude Alaska. Wat onthutst ver telde hij van zijn merkwaardige ervaringen. Hij was ook een beetje teleurgesteld: „Waar ik na heel veel jaren van studie einde lijk achter ben gekomen is daar al duizenden jaren bekend". Tijdens dat gesprek kregen we 't ook over de vooruitgang. In ons midden waren ook een paar óp rechte PPR-leden. Croiset vond het onzin om tegen de uitbreiding van kerncentrales te zijn. „De vooruitgang kun je toch niet tegenhouden", zei hij. Het ge sprek verliep wat stormachtig maar zonder harde woorden. Gis teren belde hij op om er nog even op terug te komen. Hij had er nog eens over nagedacht. Volgens hem was het de geleerden allang mogelijk om schone kerncentra les te bouwen. Dat ze 't niet deden kwam alleen voort uit het feit, dat ze er niet genoeg geld voor over hadden. Daar moest dan maar op aangedrongen worden. De leuze moest niet zijn: tégen de uitbrei ding van die centrales maar vóór schone centrales. Dan pas ben je voor werkelijke vooruitgang. Veel op het spel Vlak voor het nieuwe jaar denk je er willekeurig over na wat al die nieuwjaarswensen die we alkaar toevoegen, mondeling, vergezeld van minstens een stevige handd ruk of schriftelijk via kaarten die alsmaar, zo lijkt 't mij, lelijker worden, eigenlijk inhouden: „Prettig Nieuwjaar", „voorspoe dig '77", „genoeglijke jaarwisse ling". Het nieuwe jaar kon wel eens een zeer belangrijk jaar worden. Immers 1977 wordt het jaar van de verkiezingen dan zal moeten blijken waar we onderhand aan toe zijn. Wat zal er gebeuren met de kerncentrales, waar Neder land zich over zal moeten uit spreken. Zou er een oplossing komen voor de vraag wat we met het uiterst gevaarlijke radioactief afval aan moeten? Kerncentra les lenen zich tot chantage of sa botage door wanhopige groepen van mensen. Dit gevaar is aller minst denkbeeldig. Immers een Amerikaanse student heeft, zoals bekend, alléén en slechts met be hulp van in bibliotheken be schikbare lectuur een atoombom gemaakt. Als kernenergie al vei lig zou kunnen zijn, zou men alles wat ermee te maken heeft moeten afhouden van mensen die niet volstrekt betrouwbaar zijn. En dat dan ook nog op wereldschaal. Hoe voorkomt men dan een „staat-in-de'-staat" Misdaad Wat zal er gebeuren met het pro bleem van de werkloosheid? Zal eindelijk de gedachte veld gaan winnen, dat het hoogste, over igens onbereikbare, ideaal niet gelegen is in volop werk binnen het bestaande arbeidsproces Door Piet Wesseling voor iedereen? Volgens minister Pronk zal de hulp aan de Derde Wereld in 1977 een acuut stadium bereiken. Ruim tweederde van de wereldbevol king lijdt honger. We weten dat allang. Toch is er in dit land nog een vrij grote, aanzienlijke poli tieke partij die in haar program heeft gesteld dat de toch al scha mele bijdrage verminderd moet worden. Wij moeten eerst zelf onze economie volledig in orde hebben, zo stelt men. Pas dan kunnen we aandacht besteden aan de onderontwikkelde landen. Elk jaar uitstel, elke dag uitstel van grootscheepse effectieve hulp kost talloze mensenlevens. En is dat geen wraakroepende mis daad? Zouden we in 1977 eindelijke kans zien om wat soberder te leven? Soberheid is niet in strijd met welzijn. Integendeel. Het afgelo pen jaar besteedden wij, Neder landers, allen die als zodanig in geschreven zijn hoe jong of oud ook, gemiddeld f 11.000,- aan persoonlijke consumptie, 't Is duidelijk dat heel velen onder ons daar bij lange na niet aan toe komen. Bij de „anderen" ligt de consumptie dus aanzienlijk ho ger. „De nivellering is een dwaze zaak van Den Uyl" wordt er ge zegd. Het spreekt vanzelf door Over barricaden Wat bedoelen we met onze nieuw jaarswensen? Soms is het ant woord kinderlijk eenvoudig. Grote zaken en firma's die hun wensen aan ons in de kranten publiceren nodigen ons daarmee uit voortaan bij hen onze inkopen te doen. Geen probleem. Ik denk dat veel mensen elkaar kaarten sturen om, zij't dan maar eens per jaar, weer eens iets van zich te laten horen. Eigenlijk ook een goed idee. En voor de rest? Misschien mogen we bij elkaar veronderstellen, dat de stereo tiepe wens toch méér inhoudt dan een dom cliché. Een priester die in Barcelona tij dens het Franco-regime gevan gen heeft gezeten en daarna taxi-chauffeur werd schreef me een fraaie nieuwjaarskaart, waarop leeuwen, wolven en lammeren met elkaar spelen. Hij schreef erbij: „Kom hier in 1977 ook als het nog steeds geen de mocratie is". Waarom ik dit neerschrijf? We kunnen hier sa men proberen de wereld wat meer bewoonbaar te maken. Dwars over barricaden heen. P.S. (Heel pesterig opgedragen aan vrienden van de PPR). Twee heren ontmoeten elkaar. „Hoe gaat 't?", vraagt de een. „Uitstekend, dank je", zegt de ander. Ze komen tot een gesprek. „Kijk", zegt de tweede, „ik ben nu 15 jaar getrouwd. Mijn vrouw en ik hebben de taken eerlijk ver deeld". Hoezo?". „Wel, zij ver zorgt de kleine dingen en ik de echt belangrijke zaken waar 't uiteindelijk om gaat. Mijn vrouw zorgt thuis voor de kinderen en voor 't hele huishouden. Verder regelt ze alle financiële zaken. Zoals de aflossing van het huis en de belastingen. Ze zorgt voor het onderhoud van ons huis, van de auto en dat soort dingen. Ze re gelt de studie van de kinderen en bereidt onze vakanties voor". „En wat doe jij dan nog?" vroeg de ander. „Ik", zei de man, „ik houd me bezig met de gevolgen van de oorlog in Vietnam, de hulp aan de derde wereld, de problematiek rond de kerneniergie, de leefbaarheid van het milieu, de vrede in de wereld. Enfin, in één woord, ik houd me bezig met het menselijk be- j jIUUIVUIV Pi «ri IJ-; SUB RH ■MÊÊÊm^ p- - jf. v. Jgjjp UlUvVV vLvl I SESt't r j Door mr. F. Porteine, lid Tweede Kamer VVD Rond de jaarwisseling, als deze ru briek verschijnt, maken velen de balans op. Het is een goed Neder landse gewoonte dat ook in gees telijk en politiek opzicht te doen. Ook uw rubriekschrijver ont komt niet aan deze traditie, al wil hij zich tot een aantal punten be perken. Rond elke jaarwisseling vraagt men zich af hoe de toestand in de wereld is en of het ideaal van de vrede, dat ik onderschrijf, in het afgelopen jaar naderbij of verde raf is gekomen. Als ik dat punt bij de kop neem, kunnen wij m.i. over het afgelopen jaar niet zo on tevreden zijn. Ondanks de blij vende noodzaak de defensie inspanning van het Westen op peil te houden, zijn er toch bewij zen en tekenen dat gewapende conflicten op grote schaal niet voor kwamen noch voor de deur staan. Natuurlijk zijn er nog veel kwesties die om oplossingen vragen, Cy prus bijvoorbeeld, terwijl de si tuatie in het Midden-Oosten, brandhaard bij uitstek, al steeds grote zorgen baarde. Toch zie ik ook daar een neiging om iets van evenwicht te bereiken en de al- lerscherpste kanten van het con flict af te slijpen. Wij zien eigenlijk meer de tendens in het afgelopen jaar om daden van agressie en terrorisme op en kele personen te richten in een steeds toenemende stroom van criminaliteit. Dat moet ons voor het moment grote zorgen baren, want dat gaat iedere burger van de westelijke wereld rechtstreeks aan. De burger wil het wel van zich afzetten, maar wordt er bijna elke dag mee geconfronteerd. En dat geeft, terecht, grote onrust. Ik geloof dan ook dat het zeer be langrijk is dat de Raad van Eu ropa een conventie heeft opge steld ter bestrijding van het terro risme, die binnenkort ter teke ning en ratificatie zal worden vrijgegeven. Ideaal Het is mijn ideaal voor het ko mende jaar, op basis van overleg en rechtsregels, te komen tot vermijding van conflicten die ons collectief en individueel raken. Ik geloof dat dit, redenerend uit een positie van voldoende defensieve sterkte, de enige werkelijke bij drage tot het behoud van de vrede kan zijn. De politiek van de nieuwe Ameri kaanse president Carter ligt nog in de windselen, maar bepaalde benoemingen, zoals die van zijn minister van Buitenlandse Za ken, wettigen de verwachting dat een buitenlands beleid, getui gend van actieve interesse, ook ten opzichte van Europa, zal worden gevoerd. Dat is ook noodzakelijk, want Europa zelf is in 1976 nog niet sterk op weg naar eenheid gekomen. De laatste EG-Haagse top-flop be vestigt dit. Dit is temeer zorgelijk omdat die eenheid toch een voorwaarde is voor een zinrijk verloop van de Europese verkie zingen, die gelukkig voor 1978 zijn vastgelegd. 1977 zal het jaar zijn waarin de voorbereidingen daarvoor moeten plaatsvinden en die zullen niet alleen moeten be staan uit het maken van partij programma's, al werkt men daar nog zo hard aan. De kiezer zal ook de daden van eenheid van de Eu ropese autoriteiten bezien en dan valt er - wellicht door onze nieuwe Commissaris Vredeling? - nog heel wat bij te sturen in die richting van eenheid van beleid. Verkiezingen Negentienzevenenzeventig, het jaar van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en - voeg ik er nu zeker aan toe - voor de Eerste Kamer. Ook hierbij gelden niet alleen de programma's van de zich aandienende partijen, maar ook het gevoerde beleid door het kabinet Den Uyl, datnu duidelijk in zijn nadagen is. Elke dag brengt ons andere conflic ten in de regeringsploeg. En de resultaten van het beleid op na tionaal economisch niveau: droe vig en zorgelijk, zeker wat het perspectief op langere termijn betreft. Ik heb dat al vaak op deze plaats gezegd, maar ik wil er ook nog eens aan herinneren, dat de regering zelf in de miljoenennota een sombere, analyse van de toe stand geeft, ovengens doof blijft voor de ombuiging van het beleid die die analyse zou moeten vol gen. Bij de begrotingsbehandeling van Economische Zaken gebeurde weer zo'n staaltje van willekeurig beleid. Plotseling kwam er een prijsbeschikking uit de lucht val len, die praktisch elke doorbere kening van kosten van het be drijfsleven onmogelijk maakt. De PvdA had daarop aangedrongen. Toen ik een motie indiende om aan deze vorm van prijsbeleid een eind te maken en overleg te voe ren over een andere, meer soepe le, opzet, omhelsde de minister van Economische Zaken deze motie, die eigenlijk zijn zojuist uitgevaardigde beschikking kri tiseerde. En dan spreek ik maar niet over het gehannes met het ultra-centrifuge-project. Mijn grote zorg is dat behalve door ons reeds zo slechte ondernemers klimaat, door de talrijke rege ringsdaden, of niet-daden ook onze internationale geloofwaar digheid is aangetast. Ombuiging De feiten liggen er. Ze kunnen al leen maar goed worden gemaakt door een radicale ombuiging van de collectieve sector maar de pri vate sector. Dat betekent ook dat ik dat weifelende kabinet het recht ontzeg om slecht voorbe reide, sterk betwiste, wetsont werpen door de Kamer te willen jagen. De Kamers zullen zich in dit verkiezingsjaar moeten reali seren dat de kiezers hen sterk kri tisch zullen volgen. Immers, overal in Europa wordt af stand genomen van radicale maatschappij-hervorming waar door individuele risicodragers- activiteit, die zo waardevol is voor de maatschappij, wordt be dreigd. De kiezers hier zullen mijns inziens dezelfde houding aannemen. Mijn wens is dat de Tweede en Eerste Kamer zich bij voortduring bij het vele - of hope lijk niet zóvele - dat zij in het ko mende jaar vóór de verkiezingen nog zullen moeten afdoen, op dit kritische kiezersgedrag zullen blijven bezinnen. Meningen op deze pagina weergegeven zijn voor rekening van de auteurs Caracas (SP) - De regering van Zuid-Afrika zoekt steun bij de dictators in Latijns-Amerika en de vriendschap gaat al zo ver dat er vergevorderde plannen be staan voor militaire samenwer king tussen ZuidAfrika, Brazilië en andere Zuidamerikaanse sta ten. Deze nieuwe vriendschap wordt sterk aangemoedigd door enkele leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, de NAVO, die zich bezorgd maken over de groeiende Russische invloed in de Atlantische Oceaan. Vooral de Verenigde Staten en de Duitse Bondsrepubliek doen veel om Zuid-Afrika en Zuid- Amerika nader tot elkaar te bren gen in de hoop dat deze landen zullen komen tot de oprichting van een Zuidatlantische Ver dragsorganisatie ZAVO, die dan net als de NAVO tegen het Oost blok is gericht en de belangrijke olie-routes rond de Kaap de Goede Hoop naar Europa en de Verenigde Staten kan bescher- Er is geen officiële bevestiging te krijgen van deze hardnekkige ge ruchten, maar eeri Westeuropese diplomaat in Caracas met drie jaar ervaring in Zuid-Afrika wilde - als zijn na£.m niet ge noemd werd - wel zeggen dat de ZAVO „in feite al bestaat" en „erg belangrijk is in de NAVO- strategie". „De NAVO heeft niet veel benoette aan een officiële oprichting van de ZAVO, omdat zoiets onmid- Door Jan van Wieringen dellijk veel negatieve publiciteit op zou leveren. In feite heeft de NAVO een officiële ZAVO ook helemaal niet nodig. Zo werkt het toch ook?" Medewerking „Als de Zuidafrikaanse marine op oefening gaat krijgt die alle me dewerking van de NAVO. Zuid afrikaanse schepen zijn welkom in de NAVO-bases en NAVO- partners hebben samen met de Zuidafrikaanse marine geoe fend." De diplomaat doelt hier op de Brits-Zuidafrikaanse vlootoe- feningen bij Kaapstad van vorig jaar. De eerste uitvoerige berichten over de militaire samenwerking van Zuid-Afrika met Brazilië en an dere Zuidamerikaanse landen verschenen de afgelopen zomer in het betrouwbare Argentijnse blad „Questionario". Volgens Questionario heeft blank Zuid- Afrika veel belang bij een Zuidat lantische Verdragsorganisatie, omdat het zijn bestaan bedreigd ziet en in een ZAVO een onver vangbare plaats in zou nemen, vooral strategisch gezien. Zuid- Afrika zou bij eventuele conflic ten met andere Afrikaanse naties kunnen rekenen op steun van de ZAVOpartners. Aangenomen wordt dat de nieuwe vriendschap tussen Zuid-Afrika Vorster (foto links): .gaf Parar quay krediet van acht m iljoen Franz Jozef Strauss (foto rechts): GROOT VOORSTANDER VAN EEN ZAVO? en Zuid-Amerika tot bloei is ge komen tijdens de reis van pre mier Vorster naar Paraguay en Uruguay in augustus 1975 en is verstevigd en uitgebreid tijdens de reizen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger door Zuid- Amerika en Zuidelijk Afrika. Krediet Vorster heeft Paraguay een krediet van acht miljoen dollar gegeven en investeerde elf miljoen dollar in een cementfabriek bij Pay- sandu in Uruguay. Er zijn belof tes gedaan voor verdere investe ringen in Uruguay; in Paraguay helpen Zuidafrikaanse adviseurs in de mijnbouw. Zuid-Afrika onderhoudt diploma tieke betrekkingen met twaalf Zuidamerikaanse staten - niet met een nog redelijk democra tisch geregeerd land zoals Ven ezuela, maar wel met de dictato riale regimes in Bolivia, Brazilië, Chili, Guatemala, Nicaragua, Pa raguay en Uruguay. Deze relaties bestaan pas enkele ja ren en hebben een zeer speciaal doel. De Zuidafrikaanse kranten schreven vorig jaar ter gelegen heid van Vorsters Zuidameri kaanse reis dat het ging om een Zuidafrikaans diplomatiek of fensief tegen het isolement waar Zuid-Afrika in leeft. „Zuid- Afrika probeert zijn buitenlandse betrekkingen tot het maximum op te voeren in de hoop nieuwe veroordelingen in de Verenigde Naties te voorkomen" „Ongebruikelijk" De Zuidafrikanen zijn in Europa ook erg actief, maar dat gaat vol gens de al eerder geciteerde Wes teuropese diplomaat „op een nogal ongebruikelijke „De Zuidafrikanen zijn er vooral op uit om persoonlijke contacten te leggen met invloedrijke poli tici en belangrijke zakenlieden die voor het Zuidafrikaanse standpunt kunnen worden ge wonnen en in hun eigen land ach ter de schermen druk kunnen uitoefenen". De bron noemde met name de Duitser Strauss en de Franse pre sident Valery Giscard d'Estaing. Vooral Strauss zou een groot voorstander zijn van een Zuidat lantische Verdragsorganisatie. Het is bekend dat bedrijven uit de Bondsrepubliek Duitsland in ZuidAfrika hebben meegewerkt aan de bouw van twee giganti sche militaire communicatiecen tra, die tot de grootste ter wereld worden gerekend. Het gaat om de bases Silvermine en Advocat in de buurt van Simonstown, die al sinds 1973 in werking zouden zijn en het luchtruim van Zuid- Amerika tot India toe kunnen controleren. Voorvechter De belangrijkste Zuidamerikaanse partner in het nieuwe militaire pact zou Brazilië zijn. Een groot voorvechter van een Zuidatlan- tisch pact is de bekende en in vloedrijke Braziliaanse generaal Golbery da Couto e Silva, die aan het eind van de jaren zestig al zei dat de Portugese kolonies in Af rika „voorposten" waren in de verdediging van het zuiden der Atlantische Oceaan. Volgens hem betekende het vertrek van de Portugezen uit Afrika dat Bra zilië „de zorg voor de veiligheid van Zuid-Amerika op zich moest nemen". De Braziliaanse generaal Meira Ma- tos heeft twee jaar geleden over dit onderwerp een boek geschre ven, waarin hij zegt dat „een middelgrote raketbasis in het westen van Afrika al een bedrei ging voor Brazilië zou zijn. Brazi lië ligt dichter bij Afrika dan bij de Verenigde Staten. Een andere belangrijke macht ach ter de militaire alliantie in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan wordt gevormd door de Verenigde Staten. Het is natuur lijk nog niet precies bekend wat de buitenlandse politiek van de nieuwe Amerikaanse president Carter zal zijn, maar aangenomen wordt dat het militaire esta blishment in de VS zal blijven aandringen op een uitbreiding van het verdedigingssysteem in de Atlantische Oceaan. In Zuid-Amerika meent men ver der te weten dat de opperbevel hebber van de NAVO-vloot, ad miraal Ralph Cousins, in 1973 in het geheim opdracht heeft ge kregen om te onderzoeken hoe de zeeroutes langs de Afrikaanse kusten beschermd kunnen wor den. Het ging hierbij om de con trole van de zee- en luchtroutes van Brazilië, Uruguay. Argenti nië en 21 Afrikaanse staten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11