Wiersma zonder risico's naar toernooi-winst Olympische zomerspelen beheersten sportjaar Rus Yladimirov op weg naar jeugdtitel KOERSEN BLIJVEN STEKENINSNEEUW Bronstring verrast Cazemier De Zijl/LGB- Club Nation Cat. Barcelona WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 SPORT PAGINA 9 Hans Jansen dammeester AMSTERDAM - De Nederlandse dammer Hans Jansen heeft de titel internationaal meester verwor ven. De Emmenaar moest hier voor in ieder geval op de derde plaats eindigen in het suikerdam- toernooi in Amsterdam. Met nog een ronde te spelen is Jansen zeker van een plaats bij de eerste drie. Hij kan zelfs nog tweede worden bij remise in de laatste ronde. AMSTERDAM - Geheel volgens de verwachtingen is Harm Wiersma winnaar geworden van het Suikerdamtoernooi. Gisteren in de voorlaatste ronde van het internationale toernooi in Amsterdam viel de beslissing. De wereldkam pioen speelde remise tegen Rob Clerc en omdat Hans Jan sen tegen Sy ook niet verder kwam dan een puntendeling, bleef de voorsprong van de wereldkampioen drie punten. Het was voor de derde achtereenvolgende keer dat de Fries op de eerste plaats beslag legde. DEN HAAG - De Olympische winterspelen in In nsbruck, maar meer nog de zomerspelen in Montreal hebben het jaar 1976 op het sportieve vlak beheerst. Lange tijd bleef het - voornamelijk door financiële problemen - onzeker of de Spelen in Montreal wel doorgang konden vinden. Ook toen de internationale sportelite zich al in de hoofdstad van de provincie Quebec bevond moest het Internationale Olympische Comité zich in allerlei bochten wringen om de start schoten toch te laten klinken. De uittocht van Afri kaanse landen uit protest tegen de sportieve betrek kingen, die Nieuw-Zeeland met Zuid-Afrika onder hield, ligt nog vers in het geheugen. Ondanks deze verwikkelingen bleek Montreal een succes. Het relatief kleine Oost-Duitsland (17 miljoen inwoners) dreef met een totaal van 40 gouden, 25 zil veren en 25 bronzen medailles een wig tussen de sportgroot- machten Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. De Ameri kanen vielen vooral tegen op de atletieknummers. De meest bejubelde sportmen sen van het jaar waren de Cu baan Alberto Juantorena, die er in slaagde Olympisch goud te veroveren op de 400 en de 800 meter, en de frêle Roemeense Nadia Comaneci, die in de tumwedstrijden vrijwel de per fectie bereikte. Opvallende fi guren waren ook de Fin Lasse Viren, die zijn prestatie tijdens De partij tussen Wiersma en Clerc was er een in de klassieke spelka- rakteristiek en al spoedig bleek dat beiden met een puntenverde ling tevreden waren. Wiersma wilde geen overbodige risico's nemen en zonder schokkende gebeurtenissen bereikte hij remi- Hans Jansen werd door de Senega- lees Baba Sy in moeilijkheden gebracht. In de spannende partij overzag Sy dat hij een stuk had kunnen winnen. In de overgang naar het eindspel had Baba vele combinaties in de stand gevloch ten, waarvan er een Jansen ver raste. De jeugdige Drent kon nog net remise houden. Hierdoor werd Wiersma zeker van de eer ste prijs (3000 gulden). Jansen heeft in de laatste ronde aan re mise genoeg om op de eervolle tweede plaats te eindigen. Ondanks een nederlaag bleef Ca zemier als derde geklasseerd. Bronstring had in het interes sante duel terreinvoordeel be- IJSHOCKEY - Het Nederlandse jeugdijshockeyteam heeft tijdens het internationale toernooi in het Spaanse Jaca met 6-6 gelijkges peeld tegen West-Duitsland. Voor Nederland scoorden Bekink, Brok, Van Heumen, Maters en Collard (2x). WIELRENNEN - Bij het ingaan van de tweede nacht in de Zes daagse van Keulen had het West- duitse koppel Bugdahl/Hempel de leiding. In dezelfde ronde reden Peffgen/Fritz en Pijnen/Haritz. WIELRENNEN - De Nederlandse amateurs hebben gisteren op de wielerbaan van Kopenhagen een 2-6 nederlaag geleden tegen De nemarken. De sprint was het enige onderdeel waar de Nederlanders heersten. Herman Ponsteen werd in de achtervolging door Marcus- sen voortijdig ingelopen. haald en profiteerde bekwaam van enkele foutjes van de Zwit ser. Bassirou Ba won positioneel overtuigend van Soumaoro en Hisard en Overman hielden el kaar in een gelijkopgaande strijd in evenwicht. Smith had weinig moeite met N'Diaye, die weer eens ongemotiveerd achter het bord zat. In de strijd om het jeugdwereld kampioenschap heeft Galperin de leiding moeten afstaan aan Skliarov. De Israëli werd door ti telhouder Geert van Aalten, die zich uitstekend hersteld heeft van een slechte start, (hij staat nu vierde) volkomen overklast. Skliarov maakte hiervan goed gebruik. Hij versloeg Segedin en gaat nu met een punt voorsprong de laatste ronde in. In het toernooi om het dameswe reldkampioenschap eindigde het belangrijke treffen tussen Graas en Michailovskaja op voorstel van de Russin al na vijftien zetten in remise. Mevrouw Poepjes ver loor in twintig zetten van Trawina Wiersma (links): al zeker van de eerste prijs een fout. Michailovskaja heeft T/Vwri T-Tsils-1 nn in i punt meer dan Graas en V till JLlxiKJltiH Hl speelt de laatste partij tegen Poepjes, terwijl Graas het tegen Trawina moet opnemen. De kans T j dat Michailovskaja voor de derde SUelSte keer de titel zal zonder groot. Jannus van der Wal won evenals vorig jaar in de meestergroep. Dit resultaat behaalde hij ook in de voorlaatste ronde. Hij zal het vol gend jaar in de grootmeester- groep mogen uitkomen. Soumaoro (Mali)-Ba (Sen) 0-2; Overman (Sur)-Hisard (Fra) 1-1; Jansen (Ned}-Sy (Sen) 1-1; Smith (VS}-N'Diaye (Mali) 2-0; Bron string (Ned)-Cazemier (Zwi) 2-0; Wiersma (Ned)-Clerc (Ned) 1-1. stand: 1. Wiersma 17 punten; 2. Jansen 14; 3. Cazemier 12; 4. Sy, Hisard, Clerc 11; 7. Smith, Bronstring, Ba 9; 10. N'Diaye 7; 11. Soumaoro 6; 12. Overman 4. INZELL - Tijdens het trainings kamp van de allroundschaats kernploeg in Inzeil heeft Hans van Helden zich gisteren de snel ste getoond op de korte afstanden. De Nederlandse kampioen won de 500 en 1500 meter tijdens in ternationale wedstrijden. GRONINGEN - De kans is zeer groot dat de Europese en Wereldtitel jeugdschaken in handen van de Sovjet-Unie blijven. In de zevende ronde van het toernooi in Groningen, waar beide kampioenschappen op het spel staan, rekende de getalenteerde Eugeny Vladimirov op overtui gende wijze af met de Westduitse jêugdkampioen Jorg Weidemann, die een half punt op'de Rus achter stond. Weidemann werd volledig van het bord geveegd. Vladimirov zag de concurrentie - in zoverre daar nog sprake van is- verder achterop raken. De Zweed Harry Schussler, die de afgebroken partij tegen de IJslander Petursson eerst in winst had omgezet, moest tegen de altijd onberekenbare Tsjech Ftacnic genoegen nemen met remise. Op de sprint kwam Van Helden tot Schussler staat nu met een punt minder nog het dichtst bij Vladimirov, 40,35. Daarmee was hij slechts die de Zweed in de achtste ronde tegenover zich krijgt. twee honderdste van een seconde In remise eindigden ook de partijen tussen Diesen (VSt) en Vera (Cuba) en sneller dan de Fin Pertti Niitylae de Hongaar Groszpeter en Petursson. en drie honderdste van een se- Het scheidde Vladimirov nog verder van zijn achtervolgers en velen zien ccrnde voor Klaas Vriend. Ook hem dan ook al als de opvolger van zijn landgenoten Valeri Tsjechow Frits Schalij (40,43) en Hilbert (wereldkampioen) en Alexander Kotsjijev (Europees kampioen). van der Duim (40,46) bleven Oegstgeestenaar Joan Baart won in de zevende ronde van de Spanjaard weinig bij Nederlands snelste all- Oltra. rounder achter. Het verschil tus- De stand na de zevende ronde is: sen Van Helden en de anderen op 1. Vladimirov 6V2 punten, 2. Schussler 5V2, ij. Weidemann, Diesen, 5, 8. de 1500 meter was groter. De we- Vera, Groszjpeterjsn Leow 5, 9. Petursson, Mestel en Kristensen 4V2. HILVERSUM - De uitslagen van de koersen in Hilversum van gistera vond zijn Monistrol-prijs, 2.000 meter 1. Octaviana K (S. Hartman) 2.56.0 -1.28.0 - 2. Onique, 3. Oda uit Laren. Winnend: 5.00, plaats: 2.10,1.70,2.90, koppel 8.30, trio: 114.00. O. Montrichardprijs, 1500 meter 1. Prince Gal lant (S. van Dooyeweerd) 2.15.7 - 1.29.3 - 2. Pedro Lebejos, 3. Parade Hanover. Niet gestart Palonia en Prins Charles. Winnend: 4.50, plaats: 1.60, 1.90, 2.00, koppel 32.30. De overige koersen werden wegens hevige sneeuwval afgelast en worden niet meer gehouden. Totaal omzet 84.795 gulden. ADVERTENTIE reldrecordhouder reed de afstand in 2.01J59 en alleen Piet Kleine bleef met 2.02,41 redelijk dicht in de buurt. Klaas Vriend werd derde in 2.04,40. n een wedstrijd voor Westduitsers bleef Erhard Keiler op de 500 me ter als enige onder de veertig se conden. De Olympische kampioen van 1968 en 1972 kwam op het hem zo vertrouwde ijs van Inzeil tot 39,03. Bij de dames won de Finse Paula Halonen de 500 me ter in 44,73 en de mijl in 222,45. ADVERTENTIE, Donderdag a.s. 20.45 uur WATERPOLOWEDSTRIJD Zwembad De Zijl Het Franse sportdagblad l'Equipe heeft de Cubaan Al berto Juantorena, die tijdens de Olympische Spelen in Mon treal de 400 en 800 meter won, uitgeroepen tot kampioen der kampioenen. De Cubaanse at leet kreeg 149 punten. Op de tweede plaats eindigde de Roemeense turnster Nadia Comaneci met 121 punten. De Oostduitse zwemster Kornelia Ender eindigde met 107 punten op de derde plaats. de Spelen van Müchen 1972 (eerste op de 5000 en 10.000 me ter) copieerde, de Amerikaan John Naber en de Oostduitse Kornelia Ender, die elk vier gouden medailles uit het Olym pische zwembad visten. De Cu baan Teofilo Stevenson ves tigde aller aandacht op zich door zijn Olympische titel bok sen in het zwaargewicht te be houden, iets wat nog nooit ie mand voor hem had gedaan. „Schurken" Naast Olympische helden wa ren er ook Olympische „schur ken". Zoals de Rus Boris Onis- jenko, de moderne vijfkamper die werd gediskwalificeerd na dat hij was betrapt op het ge bruik van een niet toegestaan apparaatje aan zijn degen. In vergelijking met de herrie in Montreal was het betrekkelijk rustig in het begin van het jaar in Innsbruck, waar de winter spelen voor de tweede maal in de historie werden gehouden. Rosie Mittermaier werd de ko ningin van de hellingen met gouden medailles in de afdaling en de slalom en zilver in de reu zeslalom. Ook buiten de Olympische ge beurtenissen hield de sportwe reld soms de adem in. Op 1 au gustus bijvoorbeeld, toen de 27-jarige Oostenrijker Niki Lauda op de Nürnburgring bijna verbrandde. Dagenlang zweefde de taaie coureur tussen leven en dood. Nauwelijks zes weken na het ongeluk kondigde Lauda aan de strijd om de wereldtitel te hervatten. Pas in de laatste race, om de Grote Prijs van Japan, moest Lauda afhaken en het kampioenschap aan de Brit James Hunt laten. Opschudding Mohammed Ali bleef wel in het bezit van de wereldtitel boksen in het zwaargewicht, al was dat dan op 28 september na een aanvechtbare puntenoverwin- ning op Ken Norton. De 34- jarige Ali zorgde vervolgens voor opschudding door te ver klaren met de wedstrijdsport te stoppen. Inmiddels heeft Ali echter al weer laten weten de handschoen op te willen nemen om George Foreman te bestrij den. Andere „slachtoffer" van Ali in 1976 waren de Belg Jean-Pierre Coopman, de Ame rikaan Jimmy Young en de En gelsman Richard Dunn. De- Argentijn Carlos Monzon deed van zich spreken door ook in zijn 81e gevecht ongeslagen te blijven en in juni in Monte Carlo wederom wereldkam pioen in het middengewicht te worden na een overwinning op de Columbiaan Rodrigo Valdes. Tsjechen Op het voetbalveld sprong de prestatie van Tsjechoslowakije tijdens het eindtoemooi om het Europees kampioenschap er uit. De pupillen van Vaclav Je- zek wonnen in Belgrado de fi nale tegen wereldkampioen West-Duitsland na verlengin gen en strafschoppen. Neder land miste op teleurstellende wijze de finale en moest tevre den zijn met de derde plaats, voor Joegoslavië. De 30-jarige Franz Beckenbauer bereikte een nieuw hoogtepunt in zijn carrière. Hij speelde zijn hon derdste interlandwedstrijd en werd Europees voetballer van het jaar, voor Rob Rensenbrink, die met Anderlecht de Euro pese beker voor bekerwinnaars veroverde. Beckenbauer won met Bayern München niet al; leen voor de derde achtereen- Juantorena: sportman van het jaar volgende maal de Europese be ker voor landskampioenen, maar ook de wereldbeker door Belo Horizonte te verslaan. De Uefabeker kwam bij Liverpool terecht Eerste Zweed In de tenniswereld werd Björn Borg de eerste Zweed, die de fi nale herenenkelspel op Wim bledon won. Hij deed dit twee maanden nadat hij in de WCT- finale had gezegevierd. De Ita liaan Andriano Panatta ver overde de open titels van Frankrijk en Italië. Maar in fi nancieel opzicht boerden de Amerikaan Jimmy Connors en zijn landgenote Chris Evert het best. Connors voegde 607.000 dollar aan zijn vermogen toe, de 21-jarige Chris Evert sleepte 330.000 dollar in de wacht, on der meer door te winnen op Wimbledon en Forest Hills. Voor Nederland was het een matig sportjaar. De Olympische oogst viel tegen. Allen Piet Kleine mag zich vier jaar Olym pisch kampioen noemen. Hij zegevierde in Innsbruck op de 10.000 meter, nadat hij al eerder zilver had gewonnen op de 5000 meter. Ook voor kunstrijdster Dianne de Leeuw (die eens Eu ropees kampioene werd) was zilver weggelegd. Hans van Helden kreeg driemaal brons, op de 1500,5000 en 10.000 meter. Nog minder In Montreal kreeg Nederland nog minder voet aan de grond. Goud was er niet bij en alleen skeetschutter Eric Swinkels en wielrenner Herman Ponsteen waren goed voor zilver. Het brons bleef beperkt tot Enith Brigitha (2x) en het waterpolo- team. Piet Kleine behaalde naast de Olympische titel, ook het we reldkampioenschap, Keetie van Oosten-Hage greep zelfs twee wereldtitels, op weg en in de achtervolging. Gaby Minneboo was de sterkste bij de amateur stayers, John Stavenuiter en Henk van Buren vonden hun gelijke niet in de hornetklasse zeilen en Harm Wiersma werd in de damsport na een span nend toernooi in Amsterdam 's werelds nummer één. Ook heeft de nationale sportwe reld een aantal Europese kam pioenen mogen begroeten, na melijk Dianne de Leeuw (kun strijden), Cees van der Velden (speedboot), Cees Stam (prof stayers), Frank Mik/Nicolaas Hofkamp (zeilen, Olympiajol- len), Toine Hezemans (autos port, grand toerismo), Christ van der Smissen (biljarten, bandstoten) en het biljartteam pentathlon (Piet Vet, Rini van Bracht, Lous Havermans, Christ van der Smissen en Hans Vultink). Twee Europese bekers pronken in een Nederlandse prijzenkast: de Europacup voor landskam pioenen dameöhockey (Am sterdam) en dezelfde trofee voor landskampioenen korfbal (Ons Eibernest). Programma Northgo Cup 29 december t.b.v. de Ned. Invalide Sportbond in de Northgo hal te Noordwijk 20.00 uur Van Gerven Sport—Oud ADO 21.00 uur FC Faase-Digros Katwijk 22.00 uur FC Vleespaleis-v/d Plas BMW. 23.00 uur BC Faase-FCde Lange (comp.) 21.55 Loting kwartfinale's Deze advertentie is aangeboden door Landwer Johan Vrijetijdskleding Kerklaan 56 Sassenhelm OWUtK/USSEN L/&r APP/£ PAPP/£- A/06 ST£~£DS PIAT OP U£T OPA5. OKAY! EEN INVALLER VOOR INVALLER APPieJ N MOOI «LUS- SI VOOR JOU 01E F* NOS 0VER- ti- MAAR EÉN1 BöfDIGlA MINUUTJE.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9