"We wisten niet dat je zelf ook j wat mocht zeggen" Inspelen op plannen is moeilijk Ervaringen bewoners Haverstraat Nieuw programma V rij e ti j dscentrum Honden en katten met oudj aar binnen houden Rijksmuseum van Oudheden in '77 75.000 bezoekers LEIDEN WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 )76 Wat voor effect heeft inspraak? Het woord i uit de huidige gemeentepolitiek niet meer weg te denken. Als men belangrijk vindt dat alle belanghebbenden meepraten over de plannen die gemaakt worden .als de gemeen te op aller lei manieren de mogelijkheid tot inspraak wil geven, dan is het wel belangrijk dat die be- a- langhebbenden goed in de gaten kunnen heb- ben wat de plannen voorstellen en hoe de pro cedures verlopen die er aan vastzitten. 'S Bij het opstellen van het rehabilitatieplan voorde Haver- en Gortbuurt heeft de gemeen te geprobeerd op verschillende momenten de in spraak van de bevolking te organiserenHet maken van de plannen is erg moeizaam ver lopen maar nu is de gemeente zover dat er een zogenaamd bestemmingsplan gemaakt is. Tien bewoners van de perde Haverstraat hebben een bezwaarschrift ingediend tegen het bestemmingsplan. Twee van de indieners komen hier aan het woord. Het zijn twee willekeurige inwoners van Lei den, die in een willekeurige wijk hun huis hebben en daar geconfronteerd zijn met een antal plannen van de gemeente. Meer dan alle getheoretiseer over inspraak kunnen hun ervaringen en die van hun medebewoners in de Haverstraat misschien duidelijk maken hoe moeilijk het is voor doorsnee-burgers om goed in te spelen op gemeentelijke plannen. Hun ervaringen geven misschien aan hoe groot de afstand tussen de ambtenaren (plan nenmakers) en bevolking is, hoe veraf de dis- cussies van de raadsleden zich afspelen en hoe ondoorzichtig de procedures vaak zijn. De voor de buurt ingestelde projectgroep heeft hier weinig aan kunnen doen LEIDEN - De bewoners van de oneven genummerde zijde van de Derde Haverstraat hebben een bezwaarschrift ingediend tegen het plan om hun huizen af te breken. De gemeente heeft in het kader van de rehabilita tie van de Haver- en Gortbuurt een plan gemaakt om ge noemde huizen af te breken, om bij de huizen aan de Bin nenvestgracht en de even zijde van de Haverstraat tuintjes te kunnen aanleggen. De indie ners van het bezwaarschrift menen dat afbraak van hun huizen in strijd is met het uit gangspunt van dat plan voor de Haver- en Gortbuurt dat goede huizen behouden moe- Bezwaar tegen afbraak huizen ten blijven. Zij wijzen erop dat hun huizen in redelijke staat verkeren. Afbraak is volgens hen ook i in de wijk be vorderd moet worden. Zij schrijven dat er grote behoefte is aan dergelijke kleine huisjes als in de Derde Haverstraat, die nu op de nominatie staan gesloopt te worden. Verder zou het „binnenstadskarakter" van de buurt aangetast wor den als de Derde Haverstraat plaats zou moeten maken voor tuintjes en schuurtjes. De voordelen van deze ingreep wegen, volgens de indieners, niet op tegen de kosten van de onteigening en sloop en het verlies van redelijke woon ruimte. Naast dit bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan heeft al leen nog de Dienst Monumen tenzorg een bezwaarschrift in gediend met enkele opmerkin gen over de toegestane bouw hoogte langs het Plantsoen en op het terrein waar nu het noodpostkantoor gevestigd is. Deze Dienst zou de bouw hoogte strikter willen regelen. i, LEIDEN - "De kans dat deze huisjes afgebroken zouden worden leek ons zo ontzettend klein, daar hebben we ons niet druk over gemaakt. Bij de gemeente zeiden ze, toen we voor de aankoop informeerden, dat er op dat moment nog geen vaste plannen waren; hoe het in de toekomst zou worden was niet te voorspellen. Als wij het huisje niet ge- kocht hadden stonden er zo vijfentwintig mensen die het hadden willen kopen. We zijn een half jaar aan het zoeken geweest. Maar ook daarna hebben we nooit meer een huisje voor die prijs in de krant kunnen vinden". De Haver en Gortbuurt is een buurt met veel oude, kleine huisjes waar in de loop der jaren steeds meer studenten zijn komen wo nen. Ook in de Haverstraat zijn die hüisjes (veelal met gevel tuintje) er zo uit te pikken. Joost van Andel en Ans de Mol kochten in november '74 het pandje Ha verstraat 85; ook naast hen kwa men studenten wonen. Voor ze tot aankoop waren overgegaan hadden ze bij de gemeente naar de toekomst van hun huisje geïn formeerd, maar er viel toen nog niet veel over te zeggen. Afbraak leek toen niet waarschijn lijk. Joost "De buren kregen een gemeentegarantie voor hun hy potheek; dat geven ze toch niet als het huisje moet verdwijnen". Met rehabilitatiesubsidie knap ten deze bewoners hun huisje zelf op. Joost en Ans gingen regelma tig met Gemeentewerken over leggen om de beste weg te vinden in het woud van subsidies. Joost "We hebben steeds overlegd wat de mogelijkheden voor subsidie waren. Toen kwam op een gege ven moment ter sprake dat de huisjes in ieder geval tien jaar zouden blijven staan". Begin van dit jaar kregen deze be woners van de Haverstraat te ho ren dat hun huisje waarschijnlijk voor noodherstel in aanmerking kwam. De subsidie daarvoor is. toen aangevraagd; het wachten is nu op het rijk, gemeente en pro vincie hebben de subsidie voor noodherstel al goedgekeurd. Ans en Joost keken vreemd op toen de gemeente halverwege dit jaar een bestemmingsplan publi ceerde voor de Haver en Gort waarin stond dat hun rijtje huizen zou verdwijnen. Joost "Zo langzamerhand blijkt dat de subsidie losstaat van het bestemmingsplan. Dat geeft een onzeker gevoel. Ze vertellen wel steeds dat er nog een termijn is van tien jaar, maar dat vind je niet in de stukken terug". Ans: "De zorg om het geld speelt ook wel mee, maar verder, het is zo'n idioot idee dat over tien jaar de bulldozer komt. Terwijl je toch niet het idee krijgt dat het een krot is. Er is veel vraag naar". Projectgroep Om de plannenmakerij goed te la ten verlopen is er een project groep samengesteld uit ambtena ren en bewoners van de Haver en Gort. Helaas lijdt de projectgroep een moeizaam bestaan. Ans: "Het eerste jaar hadden we er geen flauw benul van dat die project groep bestond". Joost "Ik reali seer me nu achteraf dat je via die projectgroep invloed had kunnen uitoefenen". Ans: "De vcrige week zijn we voor het eerst naar leden van de pro jectgroep geweest, omdat we ze niet wilde passeren bij het indie nen van het bezwaarschrift. Toen bleek dat 'n heleboel mensen er alweer uit waren. Uiteindelijk kwamen we bij Van der Zeeuw. Die was heel boos, want-ie had ook het berichtje in de krant ge mist dat het bestemmingsplan ter inzage lag. Op het stadhuis werd ons later nog wel gezegd dat een briefje hierover naar de secretaris van de projectgroep was ge stuurd. Dan zie je dat de project groep helemaal verwaterd is". Joost "Misschien had je er echt in moeten duiken, in het werk van de projectgroep. Maar dat kostje zoveel tijd. Je verwacht dat de projectgroep alle informatie wel zal doorgeven. De moeilijkheid voor de projectgroep is geweest dat er weinig concreets is ge Deze huisjes in de Leidse Haverstraat staan op de nominatie te verdwijnen beurd. In 1972 is de projectgroep opgericht; vier jaar lang zijn er al leen maar op papier plannen ge weest, ik neem aan dat dat de mensen niet zal aanspreken". Ans: "Van der Zeeuw liet ons zo'n dikke stapel plannen zien". Onverstaanbaar Met Gemeentewerken hadden Joost en Ans steeds over de sub sidiemogelijkheden overlegd, over de inhoud van het bestem mingsplan moesten ze bij andere ambtenaren zijn. De eerste ken nismaking vond plaats op de "in- spraakmarkt" die de gemeente in de buurt organiseerde. Het ver liep onbevredigend. Hun sugges ties en bezwaren werden niet se rieus besproken en zelfs soms weggelachen, constateren ze ach teraf. Iemand die later wethouder Waal (stadsontwikkeling) bleek te zijn vond hun ideeën wel aar dig, maar daar was niets meer van te merken toen hij optrad als voorzitter van de commissie ruimtelijke ordening. In die commissievergaderingen maakten ze kennis met het werk van de gemeenteraadsleden. "Eén commissie was heel raar dat was in een grote zaal, ik denk de raadzaal; er waren wel micro foons maar die werden niet ge bruikt. De raadsleden zaten in hoge stoelen onverstaanbaar te mompelen, dat was niet te ver staan", beschrijft Ans de situatie. Joost "Als je even niet oplet, dan is het punt waarvoor je komt al lang geweest". Ans: "We wisten niet dat je zelf ook wat mocht zeggen. Dat hoorden we pas veel later. Als we het geweten hadden, hadden we wel iets gezegd. Want sommigen wisten volgens mij nauwelijks wat de Haver en Gortbuurt was". Op de inspraakmarkt hadden ver scheidene bewoners van de Ha verstraat schriftelijk gereageerd op de afbraakplannen. Deze rea'c- ties waren naar de raadsleden ge gaan. Maar Joost en Ans kregen niet het gevoel dat er iets met de reacties gedaan was. Joost "In juni kwam het bestemmingsplan. Dat was de eerste keer dat het re sultaat van de plannenmakerij zwart op wit stond". Ans: "Toen werden we ons er eigenlijk pas goed van bewust wat er zou gaan gebeuren". Joost "Toen zijn we ons gaan verdiepen: wat is een bestemmingsplan, wat zijn de consequenties. Dan pas realiseer je je dat je eerder invloed had moeten uitoefenen". Ans: "Uit eindelijk verwachtte je daarvoor van de gemeenteraad dat ze de stad goed zouden besturen, dat alles goed draait. Maar dat blijkt helemaal niet zo te zijn"! Brandgang Na de behandeling van het voorlo pige bestemmingsplan in de commissies kwam de definitieve versie. Joost: "In de artikelen was niets gewijzigd, terwijl je weet al leen de artikelen gelden. In de toelichting is alleen wat bijge voegd, dat een brandgang tussen de tuinen de herinnering aan de Derde Haverstraat levend moet houden! Verder zal er nagegaan worden of dit rijtje huizen voor noodherstel in aanmerking komt. Terwijl wij dat allang met de hulp van de gemeente geregeld heb ben". Op een gegeven moment kwam een bewoonster van het eind van de Haverstraat bij Joost en Ans aan de deur. Zij had een briefje gehad van een makelaar die in opdracht van de gemeente het pand moest aankopen. Ans: "Ze was hele maal overstuur, ze had dat pand een jaar geleden gekocht". Op het stadhuis zeiden ze dat ze het briefje als ongezonden kon be schouwen, zij kon de makelaar schrijven dat het niet doorging. Later zeiden ze dat ze in die hoek alvast tuintjes hadden willen aan leggen: dan kunnen de mensen zien hoe het wordt. Voor het schrijven van het be zwaarschrift hebben de bewo ners van de Derde Haverstraat zich gewend tot de Wetswinkel. Ans: "Dat bezwaarschrift is best wel moeilijk; sentimenten tellen niet". Het bezwaarschrift is giste ren bij de gemeente gedepo neerd, de laatste dag dat het nog kon. Joost over een ongewisse toe komst "Het is een soort teleur stelling, dat je eigen werk weg gaat, een heel triest idee. En on zekerheid". Ans: "Het wordt je al lemaal opgelegd, dat vind ik zo'n onuitstaanbaar idee". voorbeeld de meer dan levensgrote beelden van Maya en Merit. Maya was minister van Financiën en rijksbouwmeester onder farao Toe- tanchamon. De reliëfs van Horemheb tonen het werk van een van de belangrijkste mannen uit de 14de eeuw voor Christus. Deze reliefs stammen uit het graf van Horemheb, dat hij als particulier liet bouwen voor hij zelf koning van Egypte werd. Door de jongste opgravingsexpeditie van het Leidse museum is dat terugge vonden bij Memphis. De vormgeving van de nieuwe za len, aangepast aan het hoofdzake lijk frontale karakter en het directe kleurgebruik van de Egyptische kunst, is het werk van Aart Verhoe ven. Op de foto links: mevrouw Van Wiertsema-v.d. Boom samen met haar kleinkinderen Mark en Carol, rechts conservator van het mu seum dr. P. Stuart. LEIDEN - Vuurwerk mag voor de mens een spectaculaire gebeurtenis zijn, voor menig huisdier is het een kwelling. Vooral de hond is als de dood voor de ratelende knallen en donderslagen en kruipt niet zelden met de staart tussen de poten onder de dichtsbijzijnde bank. Maar daar is wel wat tegen te doen. De Leidse dierenarts dr. F. Muurling adviseert de dieren so-wie-so op oudejaarsavond binnen te houden en ze een tablet Largactil te geven. Het beest wordt daar goed slaperig van en laat dan het vuurwerk gelaten over zich heengaan. Dat geldt trouwens ook voor katten. Largactil is wellicht verkrijgbaar bij de drogist en anders zeker bij de dierenarts. Het middel werkt ongeveer 12 uur lang. Huisdieren als konijnen hebben geen last van het vuurwerk. En mocht de kanariepiet of een ander soort vogel er zenuwachtig van worden, gooit u dan een doek over de kooi, dan dommelen de beestjes spoedig in. Aldus het advies van dr. Muurling. LEIDEN - Het Leids Vrijetijdscen trum, het voormalig Kreatief Sen trum aan de Breestraat, wil gedu rende drie avonden en een middag iedereen kennis laten maken met de activiteiten die zich afspelen in dit voormalige schoolgebouw. Voor de dagen van 5 tot en met 8 januari is een uitgebreid pro gramma ontworpen dat voor ieder een gratis toegankelijk is. De programma-onderdelen geven een indruk van de activiteiten van het komend jaar. Naast de cursussen en clubs wil de leiding van het cen trum dit jaar meer ruimte geven aan spontane ideeën uit de bevolking: iedereen krijgt de mogelijkheid ge bruik te maken van de ruimte en apparatuur van het Vrijetijdscen trum. Het programma voor de „info- dagen" is als volgt. Woensdag 5 ja nuari: vanaf acht uur 's avonds le zing over „vrije tijd" en video reportage van de activiteiten. Don derdagavond 6 januari: sport en spel, go-demonstratie, lezing over astrologie, yoga en drukpuntmas- sage. Vrijdagavond: film ("Para noia" van Ditvoorst), demonstratie jazz-ballet, en volksdansen, impro visatietheater. Zaterdagmiddag 8 januari van twee tot half zes; workshops tekenen, schilderen, boetseren, pottenbakken, zeefd rukken, fotografie en 8 mm-film, Krea-markt, video-reportage. Ge durende alle info-dagen is er de ten toonstelling te bezichtigen van ei gen werk van de cursisten. Tijdens deze dagen is het mogelijk zich aan te melden voor de dere activiteiten. Gemeentearts Postma (66) overleden LEIDEN - J.W. Postma, voormalig bedrijfsarts van de gemeente Lei den, is gistermiddag op 66-jarige leeftijd overleden'Hij lag al enige tijd in het ziekenhuis. A.s. vrijda gochtend om half elf wordt zijn stoffelijk overschot gecremeerd in het crematorium "Ockenburch" in Den Haag. De heer Postma, die in Schevenin- gen is geboren en in Leiden heeft gestudeerd, is 36 jaar lang bedrijf sarts geweest. In die functie contro leerde en keurde hij gemeente ambtenaren en personeel in het openbaar onderwijs. Voordien was hij o.m. waarnemend huisarts. De heer Postma had ook zitting in de raad van beheer van de Leidse Sportstichting en was lid van het Leidse Fonds Opsporing Tubercu lose, dat zich o.m. bezighoudt met het doorlichten. MEDEDELING AAN VOLVO EN DAF RIJDERS IN LEIDEN EN OM GEVING. Volvo Nederland personenauto B.V. deelt mee dat Volvo Dealer automobielbedrijf V. A. REYS ZN. de werkzaamheden van Ulden Auto's B.V. heeft overge nomen. Automobielbedrijf V. A. REYS ZN. is gevestigd aan de Hoge Rijndijk 352 te Leiden. Tel. 071-122381 en 131979. LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Ra penburg vierde gisteren twee heuglijke feiten. De eerste was de ontvangst van de 75.000ste bezoeker dit jaar. Een nieuw record. Het bezoekersaantal gaf de afgelopen jaren een duidelijke stijging te zien. In 1969 waren het er niet meer dan 40.000. De gelukkige was mevrouw Van vangen door twee grote ruimten. Wiertsema-v.d. Boom uit Voor- Niet alleen de ontwikkeling van de schoten. Uit handen van de conser- Egyptische beeldhouwkunst, van va tor dr. P. Stuart ontving zij een 3000 jaar voor Christus tot in de eer- groot boeket bloemen en het boek ste eeuwen van onze jaartelling. Artefact, dat handelt over de 100- wordt aanschouwelijk gemaakt, jarige geschiedenis van het mu- maar de bezoeker krijgt ook een seum. Mevrouw Van Wiertsema totaal-indruk van het leven in de bezocht het museum samen met Egyptische oudheid en van de op- haar kleinkinderen Mark en Carol. vattingen die de Egyptenaren koes- Tweede feit betrof de heropening terden over het leven na de dood. van de afdeling Egyptische Beeld- Dankzij de nieuwe architectuur houwwerken, dat twee jaar geslo- van de zalen is het nu mogelijk om ten is geweest. Enkele honderden de topstukken van de collectie, die beelden en reliëfs, waaronder het sedert 1829 in Leiden zijn, optimaal beste wat het oude Egypte op dit *e tonen. gebied heeft gepresteerd, wordt nu De bezoeker kan een compleet be- op een modern-artistieke wijze ge- waarde grafkapel uit het Oude Rijk, presenteerd De vijf zaaltjes waarin het hoogtepunt van de Egyptische dit materiaal-de beste collectie op beschaving, betreden. Dit is een dit gebied m ons land en een ver- kamer met wandreliëfs waarop het zameling van internationale allure- leven van alle dag uit ongeveer 2300 vroeger stond opgesteld, zijn ver- jaar voor Christus is afgebeeld. Bij- ADVERTENTIE Y Het alarm-nummer van Nederland: 020-159715 alarma 33 koploper in veiligheid sedert 1933 Propellerstraat 1-5, Amsterdam-west specialist In inbraak-en brandbeveiligings - apparatuur en commnnicatie- systemen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3