LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND GLIJDT UIT luider gevangenisplaatsen' vandaag Premier Soares kan zijn plannen toch doorzetten Sneeuw veroorzaakt veel overlast Totaal 86 doden in Z. -Afrika Ex-KLM directeur opnieuw in opspraak Zoon Idi Amin dood WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 135126 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voorbehoedmiddelen verboden LIMA, PERU (UPI) - De mili taire regering van Peru heeft gisteren bekendgemaakt dat zij met ingang van zaterdag alle voorbehoedsmiddelen ver biedt. Minister van gezondheid gene raal Jorge Tamajo zei dat het verbod deel uitmaakt van de bevolkingspolitiek van de rege ring, die erop is gericht de ge bieden aan de Amazonerivier te bevolken. Per 1 januari 1977 zijn de handel in en verspreiding van voorbe hoedsmiddelen verboden en kunnen zij niet zonder toe stemming van de regering wor den geïmporteerd. Hoewel een overwegend rooms-katholiek land, voerde Peru tot nu toe een progressief bewind waarbij alle soorten voorbehoedmiddelen verkrijg baar waren en arme gezinnen bij klinieken terecht konden. Zoals Brazilië, Chili en Bolivia klaagt Peru dat grote delen van het land met rijke bodemschat ten braak blijven liggen door gebrek aan werkkrachten. Flinke loonsverhogingen DJAKARTA (Reuter) - In de In donesische hoofdstad is be kend gemaakt, dat ambetnaren en leden van de Indonesische strijdkrachten salarisverhogin gen zullen tot maximaal 3.000 pet., alsook aanzienlijke be lastingverminderingen. De maatregel is hoofdzakelijk bedoeld voor lagerbetaalden en zal tegen mei volgend jaar, algemene verkiezin gen moeten worden gehouden, van kracht worden. Ook de pensioenen van mensen in overheidsdienst zullen wor den verhoogd. De laagstbetaalde ambtenaar in Indonesië krijgt ongeveer 4.000 roepia per maand (ongeveer 25 gulden). Op het ogenblik ontvangen de hoogstbetaalde regeringsem- ployes 25 keer zoveel als de laagstbetaalden. STOCKHOLM (AP) - Koning Carl Gustav heeftop kerstavond een 21-jarig Chinees meisje dat in een sneeuwmassa was terechtgekomen en dreigde dood te vriezen, het leven gered. Dit speelde zich af bij het koninklijk paleis Ulriksdal te Stockholm. De koning ging na de kerstmaaltijd een eindje wandelen met zijn hond Ali, die ineens stil hield bij een grote sneeuwhoop en begon te snuffelen en allerlei geluiden te maken. De koning ontdekte toen het luchtig-geklede Chinese meisje in de sneeuw. Het vroor op dat moment 12 graden. Het meisje, een studente, was na een fuifje wat in de sneeuw gaan rondwan delen, zonder er aan te denken hoe gemeen koud het was. In verband met de jaarwis seling zullen onze kanto ren vrijdag 31 december 1976 om 16.00 uur geslo ten zijn. De Direktie JOHANNESBURG (AP) - De ge vechten die de laatste dagen in di verse negersteden in Zuid-Afrika hebben gewoed hebben het leven gekost aan 86 mensen. Het aantal gewonden bedroeg meer dan 200, aldus is vanmorgen bekendge maakt in het dagblad Citizen. In Natal werden bij gevechten tus sen leden van verschillende stam men 60 mensen gedood en 100 ge- Juiste getallen waren niet te krijgen omdat de stammen hun doden me teen weghaalden. Waarom er werd gevochten is evenmin bekend. Vaak werd het geweld veroorzaakt door vetes tussen families en ge schillen over grond. Bij Kaapstad was de strijd begon nen toen jongelieden die wilden dat de Kerstmis niet moest worden ge vierd maar worden gebruikt om de doden te herdenken, Arbeiders aanvielen terwijl die aan het fuiven waren, meestal in de plaatselijke "shebeens" of achteraf gelegen drankzaakies. Koude nacht Heldere nacht en overwegend matige vorst, met minimumtemperaturen van min 4 tot 10 graden. Overdag van het westen uit meer be wolking en plaatselijk sneeuw. Matige, aan de kust krachtige zuidelijke wind. Maxima van plas 2 graden aan zee tot min 3 graden elders. (Opgemaakt om 11.15 uur) Boven het zeegebied ten westen van de Britse eilanden en boven de golf van Biscaje daalt de luchtdruk flink. In Midden- en Oost-Europa blijft de luchtdruk hoog. Door deze ontwik keling heeft zich bij ons een zuid elijke stroming ingesteldMet deze stroming wordt lucht vanuit Frankrijk en het Ardennengebied aangevoerd. Aangezien ook in deze gebieden vrij koude lucht aanwezig is en er ook daar op veel plaatsen sneeuw ligt, zullen de temperaturen morgen maar tot iets hogere waar den kunnen oplopen dan vandaag. De bewolking zal geleidelijk gaan toenemen en plaatselijk wordt neerslag verwacht. Vannacht kwam in het gehele land lichte tot matige vorst voor. 30 december Zon op: 8.48 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 13.02 uur; onder: 2.44 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.26 en 23.07 uur, laagwatcr om 5.52 en 18.26 uur. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De sneeuw die gisteravond en van nacht overal in ons land is gevallen heeft vandaag voor veel overlast gezorgd. Ernstige vertragingen van trein- en busverkeer waren het gevolg terwijl zich ook een aantal ongelukken voordeed. Het ernstigste ongeluk gebeurde gisteravond op de rijksweg van het verkeersplein Oudenrijn naar Am sterdam ter hoogte van de Utrechtse afslag. Een auto raakte in een slip en kwam op z'n kop in een sloot terecht. Drie van de vier inzit tenden kwamen hierbij om het le ven. De drie waren afkomstig uit IJsselstein. Volgens ooggetuigen kwam de auto met hoge snelheid de rijksweg oprijden, raakte in een slip en belandde tenslotte via een van grail in de sloot. Tijdens de ochtendspits in Am sterdam raakte een bus in de tuin stad Osdorp in een slip en botste tegen een tram. De 28-jarige bu schauffeur moest met hoofd- en beenletsel naar het ziekenhuis worden gebracht. Verder liep nie mand enig letsel op. De bus was to tal loss, de tram ontspoorde waar door het tramverkeer op de route naar en van Osdorp ruim een uur lang stagneerde. Ernstige stagnaties deden zich ook voor in het treinverkeer van en naar Den Haag omdat de wissels in de buurt van het Centraal Station en het station Hollands Spoor bevro ren waren. In de nabijheid van de Brouwersdam in Zeeland deden zich vanmorgen verkeersopstop pingen voor omdat auto's op een zijweg onder Ouddorp in de sneeuw vastliepen. In Oegstgeest raakte de 14-jarige Ronald Platteel met zijn rechter been bekneld tussen een slippende wagen en een geparkeerde auto. Dat gebeurde aan de Lange Voort. De jongen was bij de geparkeerde auto van zijn vader in de sneeuw aan het spelen. Zijn been werd flink gekneusd. Geen kneuzingen, wel natte voeten liep een automobilist vanmorgen in Waddinxveen op. Op de Sniepweg slipte hij met zijn wagen op het gladde wegdek en dook de sloot in. Hij bleef ongedeerd. Zweden De sneeuwval in Nederland was nog niets vergeleken bij de sneeuwstormen die Zweden giste ren teisterden. De sneeuwstormen in Zweden werden zelfs de ergste sinds mensenheugenis genoemd. Enkele steden in het centrale deel 18 PAGINA'S De rust in China is nog steeds niet weergekeerd. De nieuwe leider Hoea wil de communistische partij nog eens grondig zuiveren, want volgens hem heeft de in diepe ongenade geraakte weduwe van Mao (zie foto) vele volgelingen op sleu telplaatsen gezet. En die moeten er nu natuurlijk uit PAGINA 13 Het wonder van de Rover- ssymphonie PAGINA 5 Van Agt gaat „verstandige mensen" raadplegen PAGINA 7 Wiersma inderdaad win naar van Suikerdamtoer- PAGINA 9 Er dreigt een tekort aan loodsen in Nederland PAGINA 11 Overheidssteun kCie sieaen ui riet c.enirdie Qeei -■ 5rine^r^i^igodo0korhdet parttime werk meeste Nederlanders niet zo leuk, deze schapen in een wei land bij Leiderdorp hadden er weinig last van. Dik ingepakt door hun warme vacht, be snuffelden zij de witte mate rie, als was het een lekkernij. Felle kritiek van Coornhertliga sneeuw vervoer op vele plaatsen volkomen vast kwam te zitten. De toestand werd in vele delen van het land schreven als chaotisch. De stormen waren zondag al begonnen en de kou was hier en daar zeer he vig. In het uiterste noorden werd gisteren een vorst geconstateerd van 49 graden. De laagste temperatuur in Neder land werd vannacht gemeten in Oost-Brabant waar het tien graden Nederland WASHINGTON (SP) - De Ameri- voormalige KLM-directeur kaanse vliegtuigfabriek Boeing wil de namen van achttien buiten landse adviseurs geheim houden, trokken aan wie indertijd grote sommen geld van twijfelachtige aard zijn be taald. Twee van deze als officiële functionarissen omschreven per sonen zouden Nederlanders zijn. Een van hen is, volgens VARA- correspondent Fred Foppen, de worden. Een staat is pas democra- totalitaire staat te tisch als het aantal gevangeni splaatsen voortdurend wordt ver minderd. In ons land is het aantal opsluitingsplaatsen binnen een jaar met bijna een kwart toegeno men. Als dat zo doorgaat, is er bin nenkort een gevangenis op elke hoek van de straat. Deze ongezouten kritiek heeft de Coornhert Liga neergelegd in de vandaag verschenen „Tegen-nota beleidsvraagstukken gevangenis wezen 1976" die een reactie is op de Besamjon, die ook bij het Lockheed-omkoopschandaal be- De KLM heeft in haar vloot ook een aantal Boeings. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken overweegt Boeing te helpen de namen geheim te houden, zo bericht het Ameri kaanse dagblad Wall Street Jour- LEIDSCH mgDAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 13 januari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. De Amerikaanse beurscommissie - de officiële waakhond van de effec tenbeurs en het geldwezen in de Verenigde Staten - stelt een onder zoek in naar het buitenlandse han delsbeleid van Boeing. De beurscommissie koestert wan trouwen jegens enige betalingen aan buitenlandse functionarissen en andere agenten. Het gaat daarbij om een totaalbedrag van zo'n 175 miljoen gulden. Boeing zegt dat al die betalingen volkomen legaal waren en dat openbaarmaking van de namen der VMF de procedure ingevolge de VMF-Stork stelt melding van ontslagen uit UTRECHT(ANP)-De raad van be- stuur van VMF-Stork heeft woens dag besloten, de melding voor col lectieve ontslagen bij de de giete rijen in Hengelo en Utrecht (550 man) en de SPPM (Stork Plastics processing machinery) in Hengelo (350) niet in gang te zetten. De vak bonden zijn uitgenodigd voor een gesprek dat volgende week wordt gehouden. Eerder had de mededeling, dat nota gevangeniswezen van staats secretaris Zeevalking. Minister Van Agt en zijn staatsse cretaris krijgen er van deze groep strafrechthervormers danig van langs. Als minister Van Agt via een ethisch reveil stelt iets aan de zwakkere groepen te willen doen, dan is dat een omweg. Hij kan hier en nu aan de slag". Als je de zwak ste groepen uit de samenleving wilt helpen, dan komt het gevangenis wezen als eerste in aanmerking voor meer geld, vindt de Coornhert Liga. De Liga pleit voor meer en langere bezoektijden, meer verlof, recht op inspraak, kiesrecht voor gevange nen en een instantie waar gevange nen kunnen klagen over misstan den in de gevangenis. Tegelijkertijd moet het aantal ge vangenisplaatsen drastisch worden beperkt De Coornhert Liga stelt daarom voor vermogensmisdrijven zoals diefstallen, waarvoor de meeste mensen in de gevangenis zitten, in bepaalde gevallen niet meer strafbaar te stellen. De achter liggende gedachte van de Liga is dat „vermogenscriminaliteit tot op zekere hoogte kan worden om schreven als een strijd tussen arm en rijk". NAIROBI (AP) - Noer Amin kapitein in het Oegandese le ger en zoon van president Idi Amin, is zondag overleden, aldus is vandaag in Nairobi bekend geworden. Noer Amin,oud 35 jaar,vierde kerstfeest in de kazerne in Jinja met een aantal vrienden en collega's toen hij ineens een bloedspuwing kreeg. Bij aan komst in het ziekenhuis was hij overleden. De gemeenteraad van Chicago heeft vandaag wethouder Michael A. Bilandic gekozen tot tijdelijk burgemeester, als opvolger van de overleden burgemeester Richard J. Daley. Bilandic zal de gemeenteraad voor zitten tot binnen een half jaar bur gemeestersverkiezingen kunnen worden gehouden voor de aanwij zing van een permanente opvolger van Daley. DEN HAAG - Een werkgever die een werknemer tussen de 23 en 60 jaar voor een gedeeltelijke werk week in dienst neemt voor onbe paalde tijd, kan een tegemoetko ming in de loonkosten van 30% krijgen. Voor werknemers onder de dertig geldt deze tegemoetkoming gedurende een halfjaar, voor die boven de dertig een jaar. Minister Boersma heeft deze maat regel genomen om de mogelijkhe den voor werken in part-time ver band te verruimen, zo heeft het mi nisterie van Sociale Zaken vandaag meegedeeld. De maatregel is vooral van belang voor vrouwen die geen volledige baan op zich kunnen ne- m^n door bijvoorbeeld gezinsom standigheden. Minister Boersma heeft in dit ver band nog een tweede maatregel ge nomen: een verruiming van de tij delijke arbeidsplaatsenregeling (tap). Per 1 januari kunnen daar voor ook werknemers met een ge deeltelijke werkweek in aanmer king komen als zij ouder zijn dan 23 en jonger dan 60 jaar. Voor een en ander zijn wel enkele voorwaarden Zo moet de werknemer het oordeel van de directeur van het arbeidsbureau op part-time werk zijn aangewezen. Personen beneden de 30 jaar komen alleen in aanmerking als zij een halfjaar lang ononderbroken als werkzoekende ingeschreven staan. ADVERTENTIE SIKKENS AUTOLAKKEN RIJN 49 LEIDEN medewerkers in het buitenland de maatschappij schade zou doen; al waren die betalingen dan ook „vol komen passend en onberispelijk" geweest. Verbod Molukse ordedienst DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Justitie bereidt een verbod op de Zuidmolukse para-militaire or ganisaties en ordediensten voor. Volgens een woordvoerder van het ministerie kan zo'n verbod begin volgend jaar worden uigevaardigd. Het verbieden van de ordediensten zou een direct gevolg zijn van de voornemens die na de gijzelingen in Wijster en Amsterdam zijn ge- formuleeid. wet melding collectief ontslag nog voor het eind van het jaar zou star ten, geleid tot verontwaardigde reacties van de bonden. Zij namen uit protest niet deel aan de voor 28 december uitgeschreven vergader ing met de raad van bestuur. De in dustriebonden NW en NKV wa ren bovendien van plan om zich begin volgende week met hun le den te gaan beraden over acties binnen het concern. De voorzitter van de raad van be stuur van VMF, jhr. mr. F.O.J. Sic- kinghe verklaarde vanmiddag des gevraagd dat de meldingen niet zul len worden gedaan voordat er met de bonden is gesproken. Bestuurder D. Visser van de Indus triebond NW verklaarde desge vraagd, verheugd te zijn over dit - wat hij noemde - verstandige be sluit van VMF. Hij zei, dat de bon den de uitnodiging voor het overleg van volgende week zeker zullen LISSABON ReuterIAFP) - Portu- gals socialistische minderheids regering heeft vanochtend vroeg twee stemmingen in het parle ment gewonnen waaraan zij haar aanblijven verbonden had. Ondanks sterke kritiek van de op positiepartijen behaalde de rege ring een meerderheid van 31 stemmen in een debat over het De grootste oppositiepartij de een- tristische) sociaaldemocratische partij (PSD) stemde tegen, maar de communisten en het conserva tieve) sociaaldemocratisch cen trum (CDS) onthielden zich van stemming Bij een daaropvolgende stemming over de begroting voor 1977 ont hielden de drie belangrijkste op positiepartijen zich van stem ming. Allee7i twee dissidenten van de socialistische partij en de maoïstische afgevaardigde stemden tegen. De twee dissiden ten, die behoren tot de „arbeider svleugel" van de partij, zullen vrijwel zeker uit de partij gezet worden, maar zij zullen als onaf- hankelijken hun zetel kunnen be houden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1