Hoea wil de partij in China "zuiveren NAAST HET NIEUWS Arabische militairen naar zuiden Libanon 55 Sparen. Kies de hoogste rente bij de ABN. Kissinger staat tekst telefoongesprekken af Drie mannen breken uit Westduitse gevangenis Z.-Afrika laat vier gedetineerden vrij WOF.NSDAG 29 DECEMBER 1976 BUITENLAND WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Henry Kissinger, heeft de stenografische verslagen van zijn telefoongesprekken tijdens de acht jaar dat hij in regeringsdienst was, afgestaan aan de bibliotheek van het congres. Daarmee voorkomt hij een langdurige strijd over de vraag aan wie deze toebehoren. j Maar het zal zeker 25 jaar duren voordat het publiek toegang zal hebben tot de gesprekken. Ook zal men niet weten wie wat zei toen Kissinger sprak met wereldleiders en de voormalige president Richard Nixon. Kissinger was van plan de verslagen mee te nemen als steun bij het schrij ven van zijn memoires, maar James Rhoads, directeur van de nationale archieven, verklaarde dat dergelijke verslagen de regering toebehoren. Monroe Leigh, juridisch adviseur van het State Department, daarentegen vond dat de verslagen de persoonlijke documenten van Kissinger waren. HONGKONG (UPI) - In 1977 zal een campagne worden gevoerd om de 30 miljoen leden tellende communistische partij van China weer op het "rechte" pad te brengen, zo heeft partijvoorzitter Hoea Koeo-feng aangekondigd. Dat is nodig omdat de "bende van vier" onder aanvoering van Mao's weduwe Tsiang Tsjing in veel partij-organen mensen van haar eigen keus heeft geïnfiltreerd. Het op het rechte pad brengen van de partij - waarmee kennelijk een omvangrijke zuivering wordt be doeld - zal met zorg moeten gebeu ren, aldus Hoea in zijn rede voor de nationale landbouwconferentie in FRANKFORT (DPA) - Drie met machinepistolen en revolvers ge wapende gevangenen zijn gisteren uit een gevangenis in Schwalm- stadt, in de Westduitse deelstaat Hessen, gevlucht. Zij overmeesterden drie cipiers, namen die als gijzelaars mee en voorzagen zich in de wapenkamer van schiettuig. Daarna sloten zij twee gijzelaars in een wc op en ver dwenen met de derde door de poort. Zij zijn tot dusver spoorloos. Het drietal wordt door de politie als zeer gevaarlijk beschreven. Twee van hen waren wegens moord tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld en de derde wegens po ging tot moord tot 15 jaar. Zij zaten al respectievelijk twaalf, negen en zeven jaar gevangen. Eén van de overmeesterde cipiers is met ernstige steekwonden - de gevangenen waren ook in het bezit van messen - in een ziekenhuis op genomen. De meegenomen cipier werd door de vluchtelingen bij de gevangenispoort achtergelaten. Fransman doodt gezin PARIJS (DPA) - Een 46-jarige Franse industrieel heeft tijdens de kerstdagen uit financiële nood en in een toestand van grote depressie zijn drie kinderen, zijn vrouw en tenslotte ook zichzelf van het leven beroofd. De tragedie kwam in de nacht van maandag op dinsdag aan het licht in het buitenhuis van het uit Parijs afkomstige gezin. De industrieel leidde sinds enige tijd een kleine onderneming voor plastic-materiaal, die niet erg flo reerde. Peking. Hij hield de toespraak vrij dag al, maar de tekst is pas gisteren door het persbureau Nieuw China gepubliceerd. De bestuursorganen op provinciaal en gemeentelijk niveau zullen eveneens het komende jaar worden vervangen op een reeks plaatselijke volkscongressen. Hoea zei dat op de landbouwconferentie plannen zijn gemaakt „om de partij op het platteland te consolideren en op het rechte pad te brengen. Het centraal comité van de partij zal een cam pagne beginnen op een geschikt ogenblik in het komende jaar. De bedoeling is het zuiveren van de rijen van onze partij." Reorganisatie "In het versterken van onze partij, moeten we de vorming van revolu tionaire comitees op verscheidene niveaus versterken, in overeen stemming met de situatie zoals die zich ontwikkelt. Op een geschikt tijdstip in het volgend jaar moeten we volkscongressen houden in de provincies, in de gemeenten en de autonome gebieden, en na volle dige discussie en democratische raadpleging moeten kameraden die voldoen aan de vijf eisen die voor zitter Mao heeft gesteld voor waar dige opvolgers, die nauwe banden hebben met de massa's en op hun waarachtige steun kunnen reke nen, gekozen worden in de revolu tionaire comités. Die reorganisatie van de partij en van het bestuur is noodzakelijk geworden, aldus Hoea, omdat de "bende van vier" veel organisaties heeft bemand met mensen van haar eigen keus. "Nieuwe partijleden zijn gerecru- teerd in strijd met de bepalingen van de partij statuten, kaders zijn bevorderd in weerwil van be staande regels, en zelfs slechte ele menten zijn in de partij geïnfil treerd, en zelfs in leidinggevende lichamen, onder de bescherming van de bende van vier". Nadat hij de gebeurtenissen in 1976 de revue liet passeren stippelde Hoea de "strijd-opgaven" voor 1977 uit. Zuivering van de aanhangers van de "bende van vier" en het uit roeien van hun diepgewortelde in vloed is de "centrale taak", waar voor partij en land zich in 1977 ge steld zien. Als gevolg van politieke woelingen en "ernstige natuur rampen is de prestatie van onze na tionale economie dit jaar niet zo groot als die zou moeten zijn". Het opvoeren van de economische ontwikkeling is ook een belang rijke taak voor het nieuwe jaar. SIMONS ISLAND, GEORGIA - De toekomstige Amerikaanse presi dent Carter (links) heeft zijn ka binet rond. Gisteren voerde hij met zijn ministers een bespreking op Simons Island in'' de staat Georgia. Daar maakte Carter gisteren be kend, dat de komende vice- president Walter Mondale onder hem stafchef' van het Witte Huis zal zijn en daarmee een tot nog toe niet gekende rol zal spelen voor een vice-president. Tot nog toe plachten vice- presidenten voornamelijk een passieve rol te spelen, maar staf chef van het Witte Huis betekent dat Mondale boven alle directe medewerkers van de president is geplaatst. Onder president Nixon was „Bob" Haldeman de stafchef en zonder hem had niemand toe gang tot Nixon. Carter voerde gisteren voorts een langdurige bespreking met zijn raadgevers voor economische za ken en noemde een belastingver laging als injectie voor de Ameri kaanse conjunctuur opnieuw „waarschijnlijk" President Sadat van Egypte schudt de Libanese premier Selim al Hoss bij diens aan komst in Cairo de hand. Al Hoss zal met Sadat besprekin gen voeren over Arabische hulp aan Libanon en de situa tie in het Midden-Oosten. BEIROET (UPI/REUTER) - Vol gens kringen uit de omgeving van de Arabische vredesmacht zijn 1.500 man uit de Verenigde Arabische emiraten Libanon binnengegaan op weg naar de havenstad Tyrus, op 30 km van de grens met Israël. Zuid-Libanon is het enige genied Burgeroorlog Hoea zei dat een grootscheepse burgeroorlog losgebroken zou zijn in China als de machtsgreep van Tsjiang Tsjing en haar medestan ders geslaagd zou zijn. In dat geval zou China ook blootgesteld zijn aan "buitenlandse agressie". De vier zouden gecapituleerd hebben voor het imperialisme en het sociaal- imperialisme, rekenend op de ba jonetten van de agressor om hen in het zadel te houden, aldus Hoea. Dan zou de ernstigste toestand zijn ontstaan sinds de oprichting van de Chinese volksrepubliek in 1949. De partijvoorzitter voegde er aan toe dat de campagne vooral gericht moet zijn op de bende van vier „en een handvol volgelingen die geen berouw tonen". Degenen die zich door de radicalen hebben laaten beïnvloeden, maar niet deelnamen aan de samenzwering moeten op gevoed worden zodat ze onder scheid kunnen maken tussen de correcte en de incorrecte lijn". Italiaanse communisten uiten kritiek op Oostblok ROME (AFP) - Het orgaan van de Italiaanse communistische partij, l'Unita, heeft vandaag een lang hoofdartikel gewijd aan de dissi denten in de Oosteuropese landen. Het zegt dat "het anders denken niet kan worden beschouwd als een schandaal en nog minder als een delict". De houding van de socialistische regeringen in Oost-Europa jegens de oppositie wordt verworpen: "De leidende groepen in de Oosteuro pese landen schijnen noch de bete kenis noch de omvang van het fe nomeen dat de dissidenten schie pen te erkennen". Het blad merkt op dat voor de so cialistische landen "het ogenblik van de uitleg, de opheldering ont weken wordt". Het blad ziet in het systeem van de Oosteuropese landen een partij- staat die niet alleen de volledige po litieke leiding opeist maar die een rechtstreekse controle vestigt over de totaliteit van de sociale betrek kingen. "Wij zien niet die instellingen en die waarborgen die het individu zou den moeten vrijmaken..." Voor l'Unita is het "beslissende punt" het socialisme te ontwikke len op een "niet-bureaucratische, niet corporatieve en niet- autoritaire wijze". L'Unita beschouwt de manifestatie s van de dissidenten als "de duide lijke uiting, die men kan goedkeu ren of niet maar die men in ieder geval moet dulden, van de tegen strijdigheden die objectief bestaan en die men moet erkennen". dat nog niet door de hoofdzake lijk uit Syrische troepen be staande vredesmacht is bezet. Is raël heeft zijn defensie aan de noordelijke grens met Libanon versterkt en zei geen Syrische troepenbeweging of hervatting van aanvallen door Palestijnse guerrillastrijders te zullen dul den. Uit Zuid-Libanon werd gistera vond een nieuw artillerieduel gemeld. Volgens Palestijnse kringen wisselden rechtse strij ders vuur met Palestijnse en links-Libanese schutters bij de grensplaats Tajbech. De rechtse falangistische leider Pierre Gemajel beschuldigde de Palestijnen er gisteren van zware wapens naar het zuiden over te brengen voor een offensief tegen zuidelijke dorpen. Maar een Pa lestijnse woordvoerder zei dat de commando's geen opdracht had den voor een aanval op rechtse stellingen. Zij haalden hun zware wapens weg uit Beiroet en andere grote steden in overeenstemming met een afspraak met de Arabi sche vredesmacht om geen zware wapens in de bevolkingscentra te houden. Syrië heeft de beperkingen op het gebied van reizen, werkgelegen heid en eigendom voor de 8.000 zielen tellende joodse gemeen schap in het land opgeheven. Dit hebben Syrische functionarissen gisteren meegedeeld. Hiermee bevestigden zij het bericht in het in Koeweit verschijnende dag blad Al Qabas dat alle beperkin gen voor joden die in Syrië wo nen, zijn opgeheven. Joden zou den nu dezelfde vrijheid van be weging als de Syriërs genieten, werd WARMER OORD FRANKFORT - De winter be gint Europa in zijn greep te krij gen. Oppassers van de dieren tuin brachten gisteren flamin go's van hun buitenverblijf naar een verwarmd hok, omdat het voedsel door sneeuw en vorst J voor de steltlopers niet meer te verwerken was. "DE ONNOZELE KINDEREN" Zeven mensen zijn gewond, van wie twee ernstig, toen een Spaans vliegtuig met 100 mensen aan boord in Granada een noodlanding maakte na een valse bommelding. Het betrof een lijnvlucht van de nationale luchtvaartmaatschappij Iberia van Sevilla naar Valencia. Uit het onderzoek van de politie bleek dat er geen bom aan boord van het toestel was. Het incident gebeurde op de feestdag van „de onnozele kinderen", voor Spanje zoveel als 1 april. ERFSTUK NELSON Een hertogelijk kasteel en 240 hectare terrein die werden geschon ken aan de Britse admiraal Horatio Nelson uit dankbaarheid voor de nederlaag die hij de vloot van Napoleon Bonaparte toebracht, wor den door een erfgenaam van Nelson te koop aangeboden. Admiraal Nelson kreeg het landgoed in 1799 van de koning van Sicilië Ferdinand, nadat Nelson in de buurt van Sicilië Napoleons Middellandse-zeevloot had verslagen. Kasteel en grond zijn nu eigendom van Nelsons laatste erfgenaam, Alexander Nelson Hood, burggraaf Bridport, directeur van een ban kinstelling in Rome. PRETORIA (Reuter) - De Zuidaf- rikaanse bekroonde persfotograaf Peter Magoebane is vrijgelaten uit de gevangenis waarin hij vier maanden geleden was opgesloten zonder voorgeleid te zijn. Magoebane, in dienst van de Rand Daily Mail in Johannesburg, was op 26 augustus aangehouden op grond van de wet die de interne veiligheid beschermt. Een reden werd niet gegeven, maar vermoedelijk waren de foto's van Magoebane over de zwarte opstand in Soweto niet in goede aarde gevallen. De foto's werden in binnen- en buitenland verspreid. Samen met Magoebane zijn twee zwarte vrouwen vrijgelaten, me vrouw Oshadi Phataki en mevrouw Joyce Seroke. Mevrouw Pathaki, die in augustus werd opgepakt, is hoofd van de af deling Transvaal van het christelijk instituut, een interkerkelijke orga nisatie, die strijdt tegen de apar theidspolitiek. Vorige week zijn 81 gedetineerden vrijgelaten, waarschijnlijk als kerstgeschenk van minister van justitie Kruger. Achttien mensen worden nog vast gehouden krachtens de wet op de interne veiligheid. De vrijgelaten persfotograaf ver zamelt sinds het einde van de jaren vijftig prijzen. Hij was de eerste zwarte die in zijn land een tentoon stelling van eigen werk hield. Winnie Mandela, de vrouw van de gevangen nationalistische Zuidaf- rikaanse leider Nelson Mandela, is eveneens op vrije voeten gesteld. Ze werd in augustus gearresteerd nadat ze had meegewerkt aan de oprichting van een oudervereni ging in Soweto, kort nadat daar de scholierenopstand was uitgebro ken. Er is geen proces tegen haar gevoerd. Maar direct na haar vrijla ting kreeg mevrouw Mandela een door minister van justitie Jimmy Kruger ondertekend bevel tot huisarrest, en beperking van bewe gingsvrijheid opgelegd. Ze moet nu 's avonds na half zes thuisblijven tot 's ochtends, en mag geen bij eenkomsten van meer dan vier i bezoeken. Podgorni gaat naar Afrika MOSKOU (Reuter) - President Ni kolai Podgorni van de Sowjet-Unie zal begin volgend jaar een bezoek brengen aan Zambia, Mozambique en Tanzania, zo is uit Afrikaanse diplomatieke bron in Moskou ver nomen. Het is voor het eerst dat een lid van het Sowjet-driemanschap een bezoek aan zuidelijk Afrika brengt. Alle drie deze landen zijn zogeheten 'frontliniestaten' in het conflict met Rhodesië. De Sowjet-Unie heeft kennelijk een groeiende belangstelling voor zuidelijk Afrika, dat sinds kort ook een belangrijke plaats inneemt in de Amerikaanse diplomatie. De drie landen die Podgorni gaat be zoeken, zijn eerder dit jaar ook be zocht door minister Henry Kissin ger. De komende dagen verwach ten Zambia en Mozambique ook al bezoek van Ivor Richard, de Britse voorzitter van de Rhodesië- conferentie, die op het ogenblik al in Tanzania is. ADVERTENTIE Sparen op een spaarboekje is erg gemakkelijk, maar het geeft niet de hoogst haalbare rente. Daarvoor hebben wij spaardeposito's of kas- biljetten. Als u uw geld 4 jaar vastzet op een deposito, ontvangt u 8% rente. Met een termijn van 5 jaar wordt dat al 8/4% en bij de langst mogelijke termijn van 6 jaar zelfs 8/2%. O ok met kasbiljetten verwerft u hoge rente. U koopt ze gewoon aan de balie voor uzelf of voor 'n ander. U betaalt nu f 604,53 en over 6 jaar en 2 maanden krijgt u er inclusief rente f 1000,- voor terug. Wie de hoogste rente zoekt, vindt die bij de ABN. Coupon voor meer informatie Ik wil graag meer weten over spaardeposito's en/of kasbiljetten. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Ik heb reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, ABN-kantoor: '1 In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. C tf Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13