Uwbanksluit oudejaarsdag om 12 uur. IEDER MENS HEEFT 'N BESTEMMING Voorlopig verhoor Menten afgesloten Verontwaardiging over weren porno uit bios Echtgenote terug in Blaricum Meisje in kerstnacht verkracht Vliegend voorwerp boven Deelen MAANDAG 27 DECEMBER 197fi' BINNENLAND PAGINA 7 99 99 HILVERSUM (ANP) - De tekst van de kerstrede van koningin Ju-- liana, zoals zij die zaterdagmid dag heeft uitgesproken via de vier Hilversumse zenders en Radio Nederland Wereldom roep: „Het licht schijnt in de duisternis. - Dat kun je heus wel zeggen: duis ternis. En, in dat donker hebben we - velen van ons - het moeilijk met: licht, wanneer we te somber en te vol zorgen zijn om het te zien en om naar lichtpunten uit te kij ken. Er zijn de persoonlijke omstandig heden, waardoor iemand of een vreugde in zich meedraagt, of zijn eigen ellende, z'n vol-van- iets-zijn of z'n leeg-zijn. Maar het is gezamenlijk, dat we zo somber blijken te zijn, anno 1976. We zien blijvende onenigheid, zelfs oorlo gen in de wereld, weinig verzoe ning, weinig vooruitgang en we zien teveel mislukken: en bij dat alles is telkens weer zichtbaar dat beangstigende gebrek aan eer bied voor eikaars leven en wel zijn, voor alle leven op aarde - in tientallen vormen, die je doen ontstellen Maar dat alles is geen wonder in een wereld, bewoond door 4 tnil- jard egoisten. Denk je eens in: 4 miljard mensen, allemaal ge neigd zichzelf het middelpunt van deze wereld te wanen. En zelfzucht vernietigt onszelf uit eindelijk, dat is toch duidelijk genoeg. Maar alle 4 miljard heb ben we de schitterende kans, die zelfzucht te verrulen voor het be sef, dat de anderen belangrijker zijn dan je zelf bent. Velen onzer verbeelden zich graag dat ze géén egoisten zijn. Er zijn eronder ons, die het ook werkelijk maar in geringe mate zijn - soms zelfs overwegend niet. En dezen (deze laatstgenoemden)met hun aanpak van de dingen, zij zijn het, die openingen maken, waar doorheen het in de toekomst lich ter kan worden Het licht in de duisternis - op deze dag denkt men dan dieper door, wan t dit is een feest van goddelijk licht, van het vuur waarvan de vonk op elk van ons kan overs laan. Want in ieder van ons is brandstof van hoge waarde aanwezig, die vlam kan vatten. Maar ook met het licht hebben we het dan zo gauw moeilijk, al nét KERSTREDE KONINGIN JULIANA als met de duisternis. Een vlam immers kan hoog opschieten. Zo zou je boven jezelf kunnen uit groeien-en dus ook uit je egoisme - en dat maakt duizelig en bang. Het vertrouwde bestaanhoe knus ook, of hoe miserabel of rampza lig ook, is je tenminste goed be kend - de ruimte van dat andere geeft hoogte - en dieptevrees. Zoveel van het bekende en van huis af gewende en waarvan gedacht werd, dat je erop mocht vertrou wen, is weggevallen - we weten 't. Soms is 't opluchtingdat er din gen over boord gaan opdat er schoon schip wordt gemaakt. Maar in ieder geval komen we door de veranderingen in de maat schappij en in de opvattingen glashard te staan tegenover de opgave, een eigen oordeel te vor men: onze persoonlijke verant woordelijkheid weegt zijn volle eigen gewicht, ons geweten, moet hard werken. In onze zo zeer ge compliceerde en onoverzichte lijke maatschappij, die zo zeer verwarrend op ons kan inwerken is het soms verschrikkelijk moei lijk, om iets van het echt waarde volle in 't oog te krijgenHet jach tige levenstempo maakt het nog moeilijker om stil te staati en het te zien. Het lijkt dus velen duister, waar we heen gaanhet is hun duister of er een bedoeling is in wat ons over komt, ook in het persoonlijk leven. Je bent als in een tunnel, daar binnen is het donkeren hij kan zó lang zijndat het licht aan de uit gang niet zichtbaar is, zodat je vergeet, dat daar buiten daglicht is en dat je op weg bent daar weer naar toe - dat je het uiteindelijk zult weerzien. Daarmee wil ik zeggen, dat ik ge loof dat de mensheid, maar ook ieder van ons, ieder mens, een be stemming heeft, ook al kunnen we die zelf alleen merken, ervaren, maar niet zien - tenzij misschieti toch, achteraf, aan 't eind van ons leven. Zeker zijn we geen van al len als nutteloos bedoeld, en onze uitwerking op onze medemens is van het grootste belang. We zouden niet zo lijden onder al wat duister is en ons geen uitzicht geeft, als het niet zo was, dat we waren bestemd, wat men wel noemt Jcinderen des lichts" te zijn. Waarom zou het Kerstfeest ons anders altijd, ook na 1976 ja ren. beroeren als een groot licht? Wel hebben we het met veel - wat ik maar noemen zal - Kerstversier- selen" getemperd tot een mild lichtje, dat in onze kamer huise lijk en ongevaarlijk lijkt, en dus niet verblindt, maar toch kunnen we er onze ogen niet voor sluiten, omdat het ons aan onze bestem ming herinnert. Het brandt voor ons allen en het wil ons verlichten, omdat we mensen zijn, kinderen van God - ook al zijn onze houding en onze gedra gingen nog zo verkeerd. Er is een hoger doel voor alle leven. Aanvaarden wij dit? Zullen wij ééns tegen het verleden zeggen: „dank", en tegen de toe komst ,ja"? Dit is mijn diepgevoelde Kerstwens voor allen". Dr. Scheffer doet historisch onderzoek zaak-Menten DEN HAAG (SP) - De his toricus dr. H. J. Scheffer (57) uit Leersum gaat het weten schappelijk historisch onder zoek doen naar het vervol gingsbeleid in de zaak- Menten. Dr. Scheffer is secre taris van de sociaalweten schappelijke raad van de Ko ninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen in Amsterdam. j Dr. Scheffer, die met minister Van Agt (Justitie) volledige overeenstemming heeft be reikt, hoopt na de feestdagen aan zijn opdracht te kunnen beginnen. Het gesprek over de medewerking van een ju rist en een rechercheman is nog niet rond. Wel zijn aan de belangrijkste voorwaarden die.de historicus aan zijn op dracht heeft gesteld, voldaan. Als eerste had minister Van Agt prof. mr. H. R. van Gunsteren in Leiden aangezocht. Maar Van Gunsteren weigerde, omdat hij zijn taakopdracht niet ruim genoeg achtte. Een tweede hoogleraar prof. mr. A. Heijer in Amsterdam, be dankte voor de opdracht, omdat hij van de werkgroep strafrecht geen toestemming kreeg om de leiding van zo'n onderzoek op zich te nemen. Prof. Heijer had dr. Scheffer voor medewerking aan het onderzoek willen aantrekken. Minister Van Agt heeft toege zegd, dat dr. Scheffer voor het onderzoek toegang tot alle beschikbare bronnen zal hebben. Voor zover nodig zul len ambtenaren en of oud ambtenaren van hun plicht tot geheimhouding worden ontheven. Volgens het minis terie van Justitie zou dr. Scheffer over zijn tweede voorwaarde - openbaarheid van de onderzoekrapporten - tevreden gesteld zijn. Ook heeft minister Van Agt be loofd, dat een passende voor ziening zal worden geschapen bij de sociaal wetenschappelijke raad, ge durende de tiid Dr. H. J. Scheffer (57). Scheffer zijn onderzoek doet. Dr. Scheffer, die tussen 1945 en 1970 in de binnen- en buiten landse journalistiek - onder meer bij het Rotterdamsch Nieuwsblad - werkzaam is geweest, heeft naast zijn proefschrift twee boeken op zijn naam staan. Scheffer „Toen minister Van Agt mij benaderde, heb ik gezegd dat ik me zeer vereerd voelde. Maar ik heb ook opgemerkt dat de door prof. Van Gunste ren naar voren gebrachte be zwaren wellicht ook voor mij golden. In een nader gesprek zijn die zaken echter opge helderd. Met name het idee van prof. Van Gunsteren tus sentijds aan het parlement te rapporteren, acht ik niet noodzakelijk". Intussen is afgelopen vrijdag een aanvullende zending do cumenten en foto's uit Rus land op het ministerie van Justitie aangekomen. De Sowjet-autoriteiten hebben ook toestemming verleend voor de overeenkomst van een Nederlands justitiële de legatie voor een periode van twintig dagen, in januari of februari komend jaar. BLARICUM (ANP) - Van- morgen is de van oorlogs misdaden verdachte Blari- cumse miljonair en kunst verzamelaar Menten aan de Amsterdamse officier van justitie mr. Habermehl voorgeleid. Dit is geschied in het gebouw van de rechter-commissaris, dat grenst aan het huis van be waring aan het Kleine Gartmanplantsoen in Am sterdam, waar Menten is opgesloten. Mevrouw Menten is de dag voor Kerstmis per auto uic Zwitserland in Nederland teruggekeerd. Ze heeft haar intrek genomen in het landhuis van het echtpaar „De Hom" in Blaricum. Beide kerstda gen heeft zij veel overlast gehad van nieuwsgierigen die per auto naar het huis kwamen, allerlei schimp scheuten en verwensingen aan haar adres riepen, zo vertelde Mentens advocaat, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht gisteravond. Het was zo danig dat zij de bescherming van de rijkspolitie in Blaricum heeft moe ten inroepen die op diverse tijden met surveillancewagens langs het huis is gekomen, zo vertelde mr. Simon. Het proces-verbaal van het verhoor van Menten door commissaris G. G. J. Peters en de inspecteurs der rijksrecherche D. Pasterkamp en R. Schere is aan het eind van de middag van Eerste Kerstdag afge sloten. Mr. Simon is van plan de minister van Justitie te vragen of hij de Ne derlandse justitiedelegatie die in januari of februari een onderzoek in Rusland zal gaan instellen zal kun nen vergezellen. Deze delegatie zal bestaan uit offi cier van justitie Habermehl, com missaris Peters en inspecteur Pas terkamp en tolk in de Russische taal, de heer W. R. Veeder, die ver bonden is aan het instituut voor Slavische talen aan de rijksuniver siteit Utrecht. Na de voorgeleiding aan de officier zal deze Menten doorzenden naar de Amsterdamse rechter commissaris, mr Van Duuren. De officier zal van hem een bevel tot bewaring tegen Menten vorderen dat zes dagen van kracht is en een maal met een gelijke termijn kan worden verlengd. Dan moet de raadkamer van de rechtbank in de hoofdstad beslissen over de eerste termijn van gevangenhouding van dertig dagen van Menten. Door twee mannen in Den Haag DEN HAAG (ANP) Een zeventien jarig meisje uit Den Haag is in de vroege kerstmorgen (zaterdag) door twee mannen ontvoerd en verkracht. Een zusje van het meisje heeft de mannen herkend, waar door de Haagse politie hen nog de zelfde morgen heeft kunnen opspo ren. De daders zaten gisteravond nog in het politiebureau. Zij zullen aan de officier van justitie worden voorgeleid, aldus de Haagse politie. Na een avondje uit probeerden het slachtoffer, haar vriend en haar zusje een taxi bij de standplaats Beethovenlaan te krijgen. Voordat echter een taxi arriveerde stopte er een auto met twee Deze vroegen of de zusjes en de vriend mee wilden rijden. Toen echter het zeventienjarige meisje ingestapt was, gaf de bestuurder vol gas en verdween uit het gezicht. Het zusje en de vriend waarschuw den daarop de politie die de her- HILVARENBEEK - Niet alleen apen maar ook giraffen zochten de afgelopen dagen in het recreatie-oord De Beekse Bergen bij Hilvarenbeek met graagte de warmte op bij enkele grote kampvuren die daar traditiegetrouw omstreeks deze tijd worden gemaakt. Gezin geeft in '77 per maand f 560 uit aan levensmiddelen ROTTERDAM (ANP) - Het gemid delde Nederlandse gezin zal vol gend jaar 560 per maand aan le vensmiddelen uitgeven. Een op de vier gezinnen blijft beneden de 400 gulden, terwijl een op de vier gezinnen boven het gemid delde bedrag uitkomt. Dit heeft het gezinsbegrotingsinstituut in Rotterdam berekend. In het blad „Geld aktueel" van de bonds spaarbanken geeft het instituut een begroting van drie gezinnen, waarvan de netto inkomens res pectievelijk 1.300, 1.770 en 2.475 bedragen. Mevrouw P. M. Steens-Van de Knaap, die het instituut leidt, meldt een toenemende belang stelling van mensen die om een gezinsbegroting vragen. Het in stituut, dat in 1953 door de spaar banken als een onafhankelijke instelling werd opgericht, geeft gratis voorlichting aan mensen die exact willen weten hoe zij met hun maandelijkse inkomen om moeten springen. „Het zijn dikwijls jonge mensen, die het instituut om raad komen vragen", aldus mevrouw Steens, „voordat een jongen en meisje gaan trouwen willen ze weten waar ze aan toe zijn, vooral omdat velen bereid zijn veel geld te stoppen in een eigen woning". Er is volgens mevrouw Steens een groeiende normbehoefte: „Men wil weten wat men kan uitgeven of niet en waaraan." De meeste aanvragen om een be groting komen uit de midden groepen. Een opvallende groep vormen de buitenlanders, die zich hier vestigen. Mevrouw Steens heeft voor de mensen, die met het huishoud geld aan het eind van de maand niet goed uitkomen, een goede raad: „winkel bijvoorbeeld nooit met een lege maag, want onder zoekingen hebben aangetoond, dat u dan meer zakken chips en dat soort dingen koopt dan u no dig hebt. Kritisch inkopen dus". Van het beschikbare inkomen brengen de gezinnen onder druk van de sombere economische si tuatie veel geld naar de spaar bank. In het afgelopen jaar leg den de Nederlanders 5 miljard gulden meer opzij dan het jaar daarvoor. De bondsspaarbanken hebben 5,5 miljoen boekjes uit staan met een tegoed van ruim 14,5 miljard. Het totale spaarte goed in Nederland - ruim 70 pro cent van alle gezinnen spaart via een bank - bedraagt 50 miljard. ARNHEM (ANP) - in de nacht van vrijdag op zaterdag (Kerstnacht) heeft zich boven de vliegbasis Deelen bij Arn hem twee uur lang een vreemd vliegend voorwerp bewogen dat een groen licht uitstraalde. Personeel van de luchtmachtbewakingsdienst zag het voorwerp zich steeds verplaatsen en op dezelfde plaats steeds terugkeren. Wat vpor een voorwerp het was en hoe ver het was verwijderd kon niet worden aangegeven. Het verschijnsel vertoonde zich tussen twee en vier uur. Het op de hoogte gebrachte radarwezen heeft niets op de schermen kunnen vinden. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol heeft de zaak in onderzoek, aldus de Koninklijke Marechaus see op Deelen. DEN HAAG (SP) - Bioscoopex ploitanten en filmverhuurders overal in ons land tonen zich ver ontwaardigd over het aangekon digde optreden van de politie tegen de vertoning van on- of af gekeurde pornofilms in de ge wone bioscopen. De vijf procureurs-generaal bij de ge rechtshoven hebben besloten van 1 januari af verboden films in beslag te laten nemen bij theaters met meer dan 50 zitplaatsen. Harde pornofilms als „French Blue", "Deep Throat" en „The Devil in Miss Jones" moeten uit de normale circulatie op grond van artikel 240 van het wetboek van strafrecht, dat hen aanmerkt als aanstotelijk voor de eerbaar heid. De justitie wil een stokje steken voor wat zij de ontoelaat bare schaalvergroting van por novoorstellingen noemt. In toe beslissing van Tweede en Eerste Kamer is afgeschaft is het betref fende wetsontwerp nog niet door minister Van Agt getekend, en evenmin door zijn collega's van CRM en Binnenlandse Zaken. Maar geheel los daarvan heeft minister Van Agt zijn beslissing inzake pornofilms genomen, omdat ook zonder centrale film keuring het strafartikel van kracht blijft. Genoemde films hebben reeds enige jaren ongehinderd in ver schillende bioscopen gelopen. De exploitanten vrezen teveel concurrentie van de kleine sex- bedrijven die zich van hun klan tenkring meester maken zonder ingrijpen van de politie. De Bio scoopbond zal zich in eerste in stantie bij het besluit van het Openbaar Ministerie neerleggen, nadere stappen overwegen. nemende mate worden films die Het bioscoopbedrijf, dat juist op tot dusver alleen in sexbioscoop- jes draaiden naar de grotere thea ters, leden van de Nederlandse Bioscoopbond, overgeheveld. Ofschoon de filmkeuring dit jaar bij vrijheid hoopte, binnenkort de nieuwe Bio scoopwet van kracht zal zijn, voelt zich met de recente maatre gel danig in zijn vrijheid beknot. Men acht vooral onaanvaardbaar, dat in kleine zaaltjes het verbod niet geldt en ziet dit als discrimi nerend in het gevoerde pornobe- leid van de overheid, dat als plaatsvervangende filmkeuring wordt beschouwd. Op gladde weg geslipt: 2 doden OVERVEEN (ANP) - Ten gevolge van de gladheid zijn gistermorgen in Overveen bij een verkeersonge luk de 43-jarige vertegenwoordiger J. Boschma uit Zandvoort en zijn 44-jarige echtgenote A. Th. E. Boschma-Koomen om het leven gekomen. De auto waarin zij plus twee dochters zaten slipte en botste met de zijkant tegen de voorzijde van eentegemoetkomende bus van lijndienst 81 van de NZHVM. Het echtpaar was op slag dood. De twee dochters (23 en 21 jaar) van het echtpaar werden respectievelijk licht en zwaar gewond. ADVERTENTIE kende daders in hun woning kon aanhouden. Het meisje kon na be handeling in het ziekenhuis naar huis. Het Kerstweekeinde is overigens rustig verlopen: „Niet veel drukker dan een normaal weekeinde, mis schien wat meer alcoholgebruik en een enkele oververhitte kalkoen of kip waardoor de vlam in de pan sloeg", aldus de politiewoordvoer ders. Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur 's middags gesloten zullen zijn? Maandag 3 januari 1977 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat naar we oprecht hopen u veel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken en spaarbanken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7