LEIDSCH DAGBLAD Negentien doden na rellen bij Kaapstad Dezelfde behandeling voor Molukker als Nederlander vandaag Van Gennep stakers niet laat toe Overdekte fiets op vier wielen LEIDSCH DAGBLAD mm Ze wilden niet van zinkend schip af" MAANDAG 27 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 135124 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18 PAGINA'S TOKIO - Dit voertuigje heeft in Japan heel wat teweeg ge bracht. Het verkeersreglement moest er voor worden aangepast en zelfs de verkeerswet is er voor veran derd. Het ei-achtige voertuigje is een overdekte fiets op vier wielen, een geperfectioneerde trapauto eigenlijk. Het kost 1500 gulden. Een jaar voor verduistering van twee ton AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft vanmor gen twee uitspraken gedaan. De 34-jarige advertentie-agent S.A. uit de hoofdstad werd wegens ver duistering conform de eis veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De man had eind juli van dit jaar, kort nadat hij als kas sier was gaan werken, bij het grootwinkelbedrijf Maxis in Mui den een bedrag van 203.845 gulden weggenomen. Toen hij een maand later in Zwitserland werd aange houden was het geld bijna op. Een straf van een jaar en negen maanden met aftrek werd opgelegd aan een man voor feitelijke aanran ding van de eerbaarheid meerma len gepleegd, Tegen deze Hilver summer, wiens identiteit op ver zoek van de president van de recht bank zoveel mogelijk werd verhuld was vier jaar met aftrek geëist Hij was al driemaal eerder wegens randing en verkrachting ver deeld. De veroordeling v morgen kreeg hij opgelegd om hij in september van dit jaar fietsenstalling een aantal vrouwen had aangerand. Hem waren drie gevallen ten laste gelegd. Buien Nu en dan regen-, hagel- of buien. Matige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind ruimend naar noordwest Minimumtemperaturen van plus twee graden aan ree tot min 3 graden elders. Maxima ongeveer plus 2 graden. (Opgemaakt om 11.13 uur) Vrij koud weer met nu en dan regen- of sneeuwbuien.. Dat hebben we volgens het KNMI te wijten aan een krachtig hogedrukgebied boven het noordelijk deel van de Atlanti sche Oceaan en Groenland en een gebied met lage barometerstanden boven Scandinavië. Tussen deze twee systemen ontwikkelt zich na melijk een krachtige noordelijke stromingdie koude uit de poolstre ken afkomstige lucht naar het zuiden transporteert. In deze stro ming trekken storingen van het zee gebied tussen IJsland en Noorwe gen naar de Noordzee. Een derge lijke storing lag vanmorgen juist ten oosten van Schotland en zal in de avond of nacht juist ten noorden van de Wadden langs naar noord- Duitsland koersen. Achter deze sto ring draait de wind naar noord west tot noord en neemt in kracht toe. Geleidelijk wordt dan lucht aangevoerd die vooral in de hogere luchtlagen erg koud is zodat de kans op sneeuwbuien groter wordt. 28 DECEMBER Zon op: 8.48 uur, onder: 16.35 uur. Maan op: 12.14 uur, onder: 0.35 uUr. Hoogwater te Katwijk 8.24 en 20.52 u laagwater om 3.57 en 16.24 uur. Ondanks vonnis rechtbank AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse uitgeverij en boekhan del Van Gennep heeft vanmorgen twee personeelsleden niet tot het werk toegelaten. De twee behoren tot de groep van zes die na een de monstratieve staking op staande voet ontslagen werden. Hun ontslag werd na kort geding door de president van de rechtbank in Amsterdam vorige week don derdag nietig verklaard. De andere vier werknemers zijn wel toegela ten vanochtend, „zij het onder pro test", zo verklaarde de advocaat van Van Gennep, mr. H. M. Voete link Directeur R. van Gennep lichtte het niet toelaten van de twee als volgt toe: „De vier personeelsleden die niet bij de staking waren betrokken hebben laten weten ontslag te zul len nemen als deze twee mensen zouden worden binnen gelaten. Als die vier inderdaad ontslag zouden nemen zou dat betekenen dat de verkoopafdeling, de productieafde ling en de boekhandel in de Nes stil komen te liggen." De rechter heeft op het niet toelaten van de zes tot hun werk een dwangsom van 200 gulden per man per dag gesteld. Als deze dwangsom door de twee niet toege laten werknemers wordt opgeëist, zal dat zeker financiële problemen voor het bedrijf opleveren. „Maar de andere situatie is nog veel er ger", aldus Van Gennep. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 11 januari 1977 en ontvang oe krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214. Leiden. Psychiatrisch onderzoek voor Turkse Kamerleden ANKARA (DPA) - In de toe- komst zullen leden van het Turkse parlement onderzocht worden op hun geestvermogens, tenminste als een voorstel van drie kamerle den wordt overgenomen. Twee kamerleden van partijen die de regeringscoalitie vormen heb ben met steun van een collega van de oppositie, voorgesteld dat ka merleden een psychiatrisch on derzoek ondergaan. Op deze manier zou het euvel moe ten worden bestreden, zo menen de indieners, dat in het parlement afgevaardigden komen te zitten die met hun „psychopatische hang naar rellen" zelfs de vreedzaamste routinebijeenkomsten verstoren. Het voorstel van de drie kamerle den wordt weinig kans gegeven, aangezien de partijen elkaar er bij voortduring van betichten uit zuiver idioten te bestaan. AMSTERDAM - De advocaat van Pieter Men ten, mr. Simon was vanmorgen al vroeg bij het dn gerechtsgebouw, waar Meuten aan de Amsterdamse officier van justitie werd voorgeleid. KAAPSTAD (Reuter) - Felle gevechten tussen zwarten die in het kerst weekeinde hebben plaats gehad in twee Afrikaanse woonoorden bij Kaapstad, hebben aan negentien men sen het leven gekost. Ze venennegentig hebben verwondingen opgelopen. Dit is vandaag bekendge maakt door de Zuidafri- kaanse politie. Stromen vluchtelingen ver lieten vandaag Nijanga en Goegoeletoe om aan de ge vechten te ontkomen. Vol gens de brandweer zijn in de twee steden tien woningen afgebrand en tachtig be schadigd. Het hoofd van de politie, generaal Gert Prinsloo, zei in Pretoria dat de politie alles in het werk stelt om orde en rust te herstellen. De gene raal zelf is naar Kaapstad vertrok ken om zich persoonlijk een beeld van de toestand te vormen. Onder de negentien doden is een kind. Onduidelijk Het was niet duidelijk of de rellen stammentegenstellingen tot ach tergrond hadden of voortvloeiden uit pogingen van zwarte scholieren om naleving van de kerstfeest- boycot af te dwingen. Traangas De politie gebruikte traangas om de menigte te verspreiden en gren delde de toegangswegen naar de woongebieden af. Scholieren en studenten in veel Afrikaanse woongebieden hadden de bevol king opgeroepen dit jaar geen feest te vieren met Kerstmis, maar een periode van rouw in acht te nemen voor de honderden doden die bij de opstanden van het afgelopen jaar vielen. Mogelijk kwam het tot rel len toen militante studenten in ac tie kwamen tegen feestvierders die de boycot negeerden. Huiszoekingen Kort voor Kerstmis had de politie op grote schaal huiszoekingen ver richt, zeggend dat men wilde ver hinderen dat de onrust zou overs laan in oproer. Nieuwe wet per 1 januari DEN HAAG (ANP) - Op 1 januari treedt een nieuwe wet in werking die de positie van de Molukkers in Nederland regelt. De bedoe ling van de wet is de Molukkers in beginsel eenzelfde behandeling te garanderen als Nederlanders. Op de gelijke behandeling met Ne derlanders zijn twee uitzonder ingen. De Molukkers krijgen 99 CAIRO (Reuter/AP) - Kapitein Mohammed Shabban Hammad van het Egyptische schip Patra, dat vrijdag schipbreuk leed in de Rode Zee (zie pagina 13), heeft vandaag gezegd, dat de ramp zo veel slachtoffers heeft gekost, doordat veel passagiers weiger den op zijn bevel het schip te ver laten. Toen bleek dat de brand in de ma chinekamer niet geblust kon worden, had hij de bemanning opgedragen de reddingssloepen neer te laten en reddingsgordels uit te delen. „Maar bijna 200 pas sagiers hebben mijn bevel het schip te verlaten pas op het aller laatste ogenblik opgevolgd, om dat ze hun bezittingen niet in de steek wilden laten", aldus de ka pitein. Van de Egyptische Boeing, die in het kerstweekeinde bij Bangkok neerstortte en waarbij tientallen mensen omkwamen (zie even eens pagina 13), is de computer- recorder met alle vluchtgegevens (de zogenaamde zwarte doos) in tact teruggevonden. Een van de Egyptische deskundi gen verklaarde, dat de doos waar schijnlijk naar het instituut voor de burgerluchtvaart in Londen wordt opgestuurd voor nader onderzoek. De computer kan misschien aanknopingspunten opleveren voor de vraag waarom het toestel zo plotseling op de na bij het vliegveld gelegen textiel fabriek gedoken is. geen kiesrecht, omdat de be windslieden het niet juist vinden het kiesrecht te verlenen aan per sonen die het Nederlanderschap niet begeren. Bovendien vallen de Molukkers niet onder de mili taire dienstplicht waaraan ze ook nu niet zijn onderworpen. De Molukkers die in 1951-1952 naar Nederland zijn overgebracht, en het Nederlanderschap niet bezit ten krijgen de behandeling als Nederlander van rechtswege, evenals hun kinderen die daarna geboren zijn. Voorwaarde is dat z'e in Nederland wonen. Andere Molukkers die niet tot deze groep behoren maar er wel nauwe maatschappelijke banden mee hebben, kunnen bij de minister van justitie een verzoek indienen om als Nederlander te worden behandeld. Men denkt hierbij aan Molukkers die later vanuit Nederlands Nieuw Guinea naar Nederland gekomen zijn. Voor deze groep is vereist dat men zich voor 1 okto ber 1965 in Nederland gevestigd heeft. De Molukkers die onder de nieuwe regeling vallen worden geen Ne derlander, maar zullen bij de toe passing van de Nederlandse wet geving wel als Nederlander wor den behandeld. Zo zullen Mo lukkers een vaste aanstelling bij de overheid kunnen krijgen. Als Molukkers zich min of meer blijvend elder ken wordt. In de wet staat dat de behandeling als Nederlander ver loren gaat wanneer men langer dan driejaar onafgebroken in het buitenland woont. Ook verliest men de behandeling als Neder lander door repatriëring naar In donesië. Keert zo iemand weer naar Nederland terug dan krijgt hij weer de behandeling als Ne derlander nadat hij weereen jaar onafgebroken in ons land ge woond heeft en is hij statenloos. Oostduitse soldaten vluchten naar Bondsrepubliek HANNOVER (ANP) - Twee solda ten van het Oostduitse leger zijn op tweede kerstdag naar de Bondsre publiek gevlucht, zo heeft de West- duitse grenspolitie in Hannover vandaag bekendgemaakt De twee soldaten ondernamen hun vluchtpoging tijdens dienst aan de Oostduitse grens bij de Westduitse vestigen neemt deelstaat Nedersaksen. Ongedeerd men aan dat die band met de Ne- en met hun wapens kwamen ze in derlandse gemeenschap verbro- de Bondsrepubliek aan. Minister Max van der Stoel van Buitenlandse Zaken is een „stille kracht" in het kabinet-Den Uyl. De PvdA-bewindsman die met zijn voorzichtige optreden de afgelopen jaren een goede reputatie heeft op gebouwd in het buitenland lijkt wat vervreemd van zijn eigen achterban, die hem niet radicaal genoeg vindt. Van der Stoel be strijdt dat echter in een in terview met Peter Rie- mersma: „Ik ben heus niet zo'n baarlijk conservatieve duivel". PAGINA 14 Punk Rock teistert en ver bijstert Engeland. PAGINA 5 Verontwaardiging over weren porno uit de biosco pen. PAGINA 7 VViersma alleen op kop. PAGINA 9 Steekers oppermachtig in kerstcross. PAGINA 11 Twee rampen treffen Egypte. PAGINA 15 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1