,Die actiegroep Milieubeheer spreekt me aan' NORMEN VANGST TONG EN SCHOL ONGEWIJZIGD Kibboets geen bolwerk meer van emancipatie „Ik ben niet zo'n conser vatieve duivel" MAANDAG 27 DECEMBER 1976 Op Newfoundland Twintig doden bij brand in bejaardenhuis Verdachten paasmoord '75 aangehouden LEEUWARDEN (ANP) - De politie van Leeuwarden heeft tweede kerstdag twee verdachten aange houden in verband met de moord op de Leeuwarder metselaar Anne Boonstra (38), op eerste paasdag 1975. De politie wil nog geen bij zonderheden geven, maar zegt in een verklaring dat „de aanwijzin gen van zodanige aard zijn, dat de oplossing van deze zaak niet on waarschijnlijk mag worden geacht". Boonstra werd eerste paasdag vo rig jaar neergestoken, terwijl hij in een auto zat bij een ander en een woordenwisseling kreeg met een onbekend gebleven voetganger. De voetganger vond dat hij door de auto werd gehinderd en stak na ru zie Boonstra dood met een groot mes. De moord is nooit opgelost al zijn er nog de avond van het misdrijf wel arrestaties verricht. Bij twee aan houdingen bleek, dat de betrokke nen niets met de moord van doen hadden maar wel met een enkele maanden daarvoor gepleegde overval op een postkantoor in Apeldoorn. De nieuwe aanhoudingen zouden het gevolg zijn van nieuwe onder- zoekgegevens, tips en getuigen verklaringen. DEN HAAG (ANP) - Minister mr. A. van der Stee (land bouw en visserij) heeft, ter uitvoering van de in het kader van de noord oost atlantische visserij commissie (noavc) aangegane verplichtingen, bij beschikking de maximale hoeveelheden tong en schol, die de Nederlandse vissers in 1977 mogen vangen, ongewijzigd vastgesteld. Dit betekent dat zij komend jaar 9.200 ton tong en 35.600 ton schol mogen aanvoeren uit de Noordzee en 240 ton tong en 20 ton schol uit de Ierse Zee. Vissersvaartuigen groter dan 50 brt of met een vermogen van meer dan 300 pk mogen in de kustzee (12 mijl) geen trawlvisserij op tong en schol uitoefenen. Wanneer deze schepen zich in de kustzee bevinden, worden zij geacht de visserij op tong en schol uit te oefenen tenzij hun trawlnet- ten (boomkor of andere netten, ge schikt voor het vangen van platvis) zodanig zijn gesjord en gestuwd, dat onmiddellijk gebruik daarvan niet nodig is. Van de hoeveelheden tong en schol die onze vissers maximaal in de Noordzee mogen vangen, is 200 ton tong en 600 ton schol gereserveerd voor bijvangsten en correcties op de verdeling. Voor de resterende 9.000 ton tong en 35.000 ton schol is een verdeling per schip uitgewerkt, die globaal genomen voor de helft berust op de aanvoer in voorgaande jaren en voor de andere 50 procent gerela teerd is aan het motorvermogen. Voor vaartuigen die op of na 1 ja nuari 1977 voor het eerst in het cen traal visserij-register zijn inge schreven en niet dienen ter vervan ging, zullen de contingenten tong en schol voor 1977 worden vastges teld op resp. 500 kg en 2.000 kg. Aanvoeren van tong en schol die nen te geschieden met het schip waarmee de vangst heeft plaatsge vonden en zijn slechts toegestaan in de volgende Nederlandse ha vens: Breskens, Vlissingen, Colijn- splaat. Stellendam, Scheveningen, IJmuiden, Den Helder, Den Oever, Harlingen, Lauwersoog, Delfzijl, Termunterzijl en Urk. ST. JOHNS - Minstens twintig be- S^Ëpsli^, woners van een bejaardentehuis bij 1 i'1 i ÉHBSH Goulds op Newfounland zijn giste- 'WTiï, J3B&M ren om het leven gekomen bij een JÉBHBRK brand in de inrichting. Een brand in het Japanse Noemazo ,"%c heeft gisterochtend 15 mensenle- vens geëist. De brand ging gepaard i WM caS° zijn vrijdagavond 13 mensen om het leven gekomen. De brand ontstond doorrlat in een van de drie woningen de vlam in de pan sloeg, v :mÊk i De meeste slachtoffers zijn kinde lid e-:w - mm ren die uit raam sprongen en op he trottoir te pletter vielen. Bij een ho VAlL-DetraditionelekerstplaatindeVerenigdeStaten.Een"informeel" portretvandehuidigepresidentFord telbrand in de Canadese stad Ha en zijn gezin in hun wuitervakantiehuisje. Op de voorgrond Steve, Susan en de honden Liberty en Misty. Achter: milton tenslotte vielen zever Gayle en Mike, het echtpaar Ford en zoon Jack. den. TEL AVIV (SP) - De Israëlische kibboets was 70 jaar geleden het lichtende voorbeeld in de strijd voor gelykheid van de sexen. Vrouwen ploegden naast de man nen de velden, bestuurden tracto ren en bouwden huizen. Maar van daag de dag blijken de vrouwen in de collectieve nederzettingen te ruggekeerd naar de „typische vrouwelijke" beroepen - en ze voe len zich daar heel best bij. Ruim negentig procent van de mannen werkt in landbouw en in dustrie en 83 procent van de vrou wen in de dienstverlenende sector, administratieve beroepen of het onderwijs, zo blijkt uit een recent sociologisch onderzoek in vijftig kibboetsen. Van de ondervraagden blijkt 96 procent het naar zijn zin te hebben. Een andere studie meldt dat vrouwen maar weinig invloed rijke posities in de kibboets inne men en dat zij in geen enkele so ciale activiteit een overheersende rol sDelen. In plaats van naar een belangrijker rol in het bestuur van de kibboets te streven, richten de vrouwen hun belangstelling hoofdzakelijk op hun kinderen en zij staan er op dat de kinderen 's nachts thuis slapen. Dat laatste is tegen de ideeën van de pioniers van de kibboets-beweging die meenden dat alle bezit in de kibboets gemeenschappelijk moest zijn en dat dus ook de kinde ren collectief opgevoed en opgeleid moesten worden. De verandering kwam aan het eind van de jaren vijftig. Na de stichting van de staat Israël in 1948 raakten de kibboetsen in goede doen door de verkoop van hun landbouwpro- dukten in binnen- en buitenland. Er werden industrieën gesticht en de levensstandaard steeg sterk, waardoor de vrouwen langzamer hand werden teruggedreven naar traditionele werkzaamheden in de keuken, wasserijen, het onderwijs en de voor toeristen opgezette kib boetshotels. De feministische voorvechter Ri- vka Bar Josef van de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem gelooft dat de aspiraties van de vrouwen in de kibboets worden beinvloed door de mogelijkheden die voor haar openstaan. Wanneer die worden beperkt tot de dienstverlenende sector, trekken ze zich terug in het gezinsleven, waarin zij de meeste bevrediging vinden en ook be paalde rechten. Maar zelfs binnen het gezin blijkt de vader een veel grotere invloed te hebben op de po litieke inzichten van de kinderen en de beslissingen over hun toekomst. Esther Herlitz, lid van de Knesseth (heb parlement) en voormalig di plomaat, geeft toe dat vrouwen ach ter liggen bij de man maar geeft daarvan de vrouwen zelf de schuld. Zij zegt dat in de kibboets, net als in de Isralische maatschappij in het algemeen, vrouwen roepen dat ze gediscrimineerd worden maar er niet veel voor voelen te vechten voor invloedrijke posities. Hoewel de wet op gelijkberechtiging van 1951 de rechten van de vrouw vast legde, moeten vrouwen geschoold zijn om een belangrijker rol in de maatschappij te kunnen spelen, al dus Esther Herlitz. Zij gelooft dat het aanzien van de vrouw in de kib boets en daarbuiten de laatste 28 jaar is verminderd en voegt er met een glimlach aan toe dat dit mis schien wel een reactie is op de overheersende persoonlijkheden van hun moeders. Minister Max van der Stoel Door Peter Riemersma Minister mr. Max van der Steel van buitenlandse za ken legt enkele papieren met de witte achterkant naar boven als de fotograaf te dicht bij komt. Het zou eens kunnen gebeuren dat van de voorkant van het dossier voor hem op de tafel iets wordt vastgelegd op de gevoelige plaat. Vandaar de snelle handeling. Uit voor zorg. Van der Stoel is een uiterst voorzichtig man. Liever voorkomen dan ge nezen, lijkt zijn devies. Een houding die hem in radikale kringen van zijn partij, de PvdA, niet bijster populair maakt. Daar ziet men liever de gedreven agitatie van partijgenoot Pronk, de minis ter voor ontwikkelingssamenwer king. Maar voor Van der Stoel gaat resultaat voor het getuigen. Hij is "een stille kracht". Een man die zeer hard werkt, bekwaam is als leider van het departement, een man met gezag in het buitenland. Zo'n baarlijke conservatieve dui vel" ben ik niet, liet hij eens weten. Het was een reactie op het almaar voortdurende gestook vanuit het PvdA-kader. Van der Stoel is een overtuigd voorstander van het At lantische bondgenootschap in de NAVO. Hij heeft een nuchtere kijk op de Nederlandse defensie inspanning. Oogst lof van het ChristenDemocratisch Appel en zelfs van de oppositie. Maar wordt bij voortduring afgevallen door- partijgenoten. Het ergste Aan de vooravond van de verkie zingen in 1972 schreef Van der Stoel in een tijdschrift: het ergste dat een minister van buitenlandse zaken kan overkomen is vervreem ding van zijn partij. Is deze vervreemding na vier jaar toch een feit? Is Van der Stoel het 'ergste' overkomen? De minister vindt van niet. Hij wijst op de steun van zijn collega's in het kabinet. Opinie-onderzoeken wijzen uit dat zijn beleid bij de PvdA-kiezers veel vertrouwen geniet. De Eerste- Kamerfractie van de PvdA heeft waardering uitgesproken voor zijn beleid. De Tweede-Kamerfractie is hem op hoofdpunten nimmer afge vallen. Pvd A-kamerleden als Piet Dankert en Relus ter Beek vertolken wel de onvrede van de achterban maar als hij met hen spreekt heeft hij toch niet de indruk dat er een wezenlijke kloof is in de opvattingen. Een dui delijke meerderheid van de PvdA- aanhang is voor handhaving van het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO. Op een rondetafelconferentie over vrede en veiligheid van vertegen woordigers van socialistische par tijen in Europa vertolkte mevrouw Ien van den Heuvel, voorzitter van de PvdA, een kritisch standpunt over de NAVO. Dit bondgenoot schap zou meer de vrede moeten dienen en als daar niets vqn terecht zou komen, moet Nederland maar denken aan uittreden. Om te beginnen zou ons land "een gebaar" kunnen maken door zelf alle atoomwapens van eigen bodem te verwijderen. Op de rondetafel conferentie werd zonneklaar, de PvdA staat met haar fatalistische houding ten opzichte van de NAVO alleen in Europa. En Van'der Stoel weet zich op Eu ropees niveau omringd door vele medestanders. Hij mag een een zame zijn in zijn partij, hij staat he lemaal niet alleen. Mevrouw Van den Heuvel, de PvdA-voorzitter mag hem bestrijden. Hij weet zich gesteund door de voorzitter van de Westduitse sociaal-democraten, Willy Brandt. "Ach", zegt Van der Stoel gelaten, "mevrouw Van den Heuvel ver tolkt wel eens opvattingen over de NAVO, waar ik anders over denk. Maar zij heeft geen beroep op de zusterpartijen gedaan om desnoods uit de NAVO te treden". Een atoomvrij Nederland? "Namens het kabinet heeft de minister-president onlangs nog eens nadrukkelijk gezegd, dat dit niet veel kan bijdragen aan vrede en veiligheid in de wereld, luidt het afgemeten antwoord van de man, wiens "zuinige mondje" welhaast spreekwoordelijk is. "Het kan zijn dat mevrouw Van den Heuvel daar een slagje anders over denkt", geeft hij mondjesmaat toe. Glanzend Max van der Stoel heeft binnen de Partij van de Arbeid een glanzende carrière gemaakt. Na zijn rechten studie in Leiden werd hij mede werker van de Dr. Wiardi Be- ckmanstichting en internationaal secretaris van de PvdA. Was enkele jaren lid van de Eerste Kamer. In het kabinet-Cals van 1965 tot 1966 staatssecretaris van buitenlandse zaken onder Luns. Lid van het Eu ropese Parlement en lid van de Noordatlantische Vergadering. Met tussenpozen acht jaar lid van de Tweede Kamer. Er was geen twijfel aan, dat Van der Stoel in 1973 in een kabinet met ze ven PvdA-ministers de portefeuille van buitenlandse zaken zou krij gen. Een gedegen vakman. Jammer voor hem: de PvdA is in tussen officieel omgevormd tot ac tiepartij. Een partij die maar al te graag het oor leent voor opgewon den onrust in de maatschappij. Van der Stoel die meer weg heeft van een steile diplomaat, dan van een bewogen actievoerder, kon er niet om heen: hij zou als minister van buitenlandse zaken actiegroepen moeten aanhoren. "Daar is niets tegen", meldt Van der Stoel dapper. "Integendeel. Ik juich het toe, dat veel meer mensen dan vroeger zich bemoeien met de buitenlandse politiek van Neder land. Maar wat ik dan wel verlang is, dat men niet alleen kritiek spuit, maar ook aangeeft wat er verbeterd kan worden. Het is zo gemakkelijk om alleen kritiek te hebben. Het is veel moeilijker, maar ook veel op- bouwender, om met kennis van za ken aan te geven hoe 't anders kan. Aan de kennis ontbreekt het- vaak..." De minister heeft zo een voorbeeld bij de hand van een actiegroep die hem aanspreekt: de actiegroep Mi lieubeheer in Leiden. "Deze is niet alleen tegen bijvoorbeeld de aan leg van de Leidse Baan of de bouw van een nieuw academisch zie kenhuis. Deze groep geeft ook aan wat er dan wel moet gebeuren. Door zo'n constructieve opstelling versterkt men zijn zaak. De in vloed van actiegroepen is groter, naarmate ze hun stellingen on derbouwen met steekhoudende argumenten". Constructief Een constructieve opstelling. Dat is het sleutelbegrip in het buiten landse beleid van Van der Stoel. Bevorderen van vrede en veiligheid staan hoog op het verlanglijstje. Het streven is gericht op de wapen beheersing in de wereld en op het terugdringen van het nucleaire ge vaar. Maar steeds staat bij Van der Stoel voorop, dat Nederland alleen weinig kan bijdragen. Samenwer king met andere landen staat voor op. En dan in de eerste plaats met de andere acht landen van de Euro pese Gemeenschap. Een van de ernstigste spanningshaarden in de wereld ligt in Zuidelijk Afrika. Deze vormt, vindt Van der Stoel, het grootste gevaar thans voor vrede en veiligheid. Nederland heeft in de Verenigde Naties krachtig stelling genomen tegen het blanke minderheidsre gime in Zuid-Afrika. Zich gekeerd tegen de apartheid. Als er niet snel een belangrijke wending komt, zie ik het somber in. We proberen zo veel mogelijk druk uit te oefenen. Juist als Europese Gemeenschap. Vindt hij 't belangrijker een geza menlijk Europees standpunt te ver tolken, dan het laten horen van ee- n eigen Nederlands geluid? Van der Stoel kiest voor een Euro pese aanpak. "Je moet het vertol ken van een specifiek Nederlands geluid afwegen tegen het belang van een beleid namens de "Negen". Dat is een beroerd probleem. Je kunt wel proberen om de laatste gram van je eigen opvatting te laten meeklinken. Een achttien karaats Nederlands standpunt weergeven. Maar dat kan wel betekenen dat je in je eentje blijft staan. In het we reldgebeuren leg je oneindig veel meer gewicht in de schaal als je namens de negen Europese landen kan spreken. Dan spreek je namens 250 miljoen mensen. Dan mag je best wat schipperen en wat laten vallen van je eigen standpunt. De zaak waar het om gaat, kun je dan met meer kans op succes aanpak ken. De afweging pakt alleen an ders voor mij uit als principiële standpunten zouden moeten wor den prijsgegeven". Volgt daaruit niet logischerwijs, dat Europa ook een eigen defensie moet hebben? VS vasthoudend Van der Stoel is het eens met Willy Brandt. Europa moet de Verenigde Staten van Noord-Amerika niet los laten. "Zonder Amerika bestaat er geen NAVO", zei Brandt. Van der Stoel: "In de jaren vijftig is gebleken dat een Europese Defen sie Gemeenschap niet kan. En ik houd staande: een gemeenschap pelijke Europese defensiepolitiek is niet mogelijk als niet eerst een gemeenschappelijk buitenlands beleid van de Europese Gemeen schap wordt gevormd. Maar ook als het zover zou komen, dan nog zou Van der Stoel een eigen Europese atoommacht afwijzen. En Frankrijk en Engeland dan, deze landen hebben toch al kern wapens? "Ja, maar samenvoeging van de twee tot een Europese atoommacht, zonder een federaal gezag, zou in strijd zijn met het ver drag over het niet verspreiden van kernwapens. Ik moet overigens zeggen: er is geen enkele aanwij zing, dat deze zaak nu actueel is". De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken wijst op naar zijn mening fatale gevolgen voor het vreedzaam samenleven in Europa als West-Europa een eigen kern macht zou hebben. "Ik laat in het midden of het terecht is of niet, maar voor mij staat vast, dat de landen van het oostblok dit zouden opvatten als een vijandige daad. De spanning zou enorm op lopen. Het oostblok zou oordelen: de Westduitse vinger is dan dichter bij de atoomtrekker". Uitbouw Ook om deze reden blijft Van der Stoel zweren bij een NAVO met Amerika en Canada. Niettemin vindt hij een verdere uitbouw van de Europese Gemeenschap nood zakelijk. Alleen al door zijn bestaan levert de Gemeenschap een bij drage aan de ontspanning in de we reld. De Frans-Duitse tegenstelling heeft een eeuw lang Europa be heerst. "Alleen al het op gang bren gen van een samenwerking op Eu ropees niveau drukt de Frans- Duitse tegenstelling naar de ach tergrond", oordeelt Van der Stoel. "Neem het bestaan van de twee Duitslanden. Psychologisch is dit voor de Bondsrepubliek nog altijd moeilijk te verwerken. Indien het vooruitzicht van d3 Europese een wording zou ontbreken, zou het voor West-Duitsland veel moeilij ker zijn om de deling mentaal te verwerken". Het gesprek in Wenen tussen vertegenwoordigers van Warschau-pact en NAVO over we derzijdse en evenwichtige troepen- vermindering duurt al enkele jaren en levert eigenlijk tot nu toe niets op. Van der Stoel: "Het is teleurstel lend dat er zo weinig positief is geantwoord op ons voorstel om ook vermindering van de nucleaire slagkracht in het gesprek in te brengen". De Westduitse zusterpartij van de PvdA, de SPD van Willy Brandt heeft voorgesteld om in Wenen in elk geval aan te koersen op een si tuatie dat de bewapening in Europa niet langer toeneemt. Dus eerst "niet meer" en dan pas "minder". Van der Stoel: "Natuurlijk, alles wat de bewapeningswedloop af remt kan ons helpen. Maar tens lotte gaat het om ijzeren afspraken met de landen van het Warschau pact. Ik heb overigens niet de indruk, dat de Oostbloklanden hun interesse voor de besprekingen in Wenen hebben verloren. Een overeen komst tussen Amerika en Rusland over beperking van hun atoombe wapening zal stimulerend werken. Ik ben niet zonder hoop. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger heeft onlangs ge zegd, dat de besprekingen tussen Amerika en Rusland voor negentig procent rond zijn". De oppositie verwijt het kabinet- Den Uyl dat het de defensiekracht van Nederland, de Nederlandse bijdrage aan de NAVO, aantast. "Als de defensie was verwaarloosd, dan was ik nu geen minister meer", zegt Van der Stoel beslist. "Het verwijt is ook niet terecht. In wezen geven wij in verhouding nauwe lijks minder uit aan defensie dan West-Duitsland. De verdienste van dit kabinet en in het bijzonder van collega Vredeling is, dat nu een po ging in gang is gezet de oude lijn om te buigen. We pogen een einde te maken aan de situatie, dat we teveel defensie taken willen uitvoeren met te weinig financiële middelen. De Nederlandse defensie is door dit kabinet op een realistische basis geplaatst. Het kabinetsbeleid is er bewust op gericht om een redelijk aandeel van Nederland in de NAVO vast te houden. Ik zou hopen, dat het ge sprek over wapenbeheersing een beperking van de defensie uitgaven mogelijk zou maken. Maar de eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat het gesprek traag verloopt. Het verhaal van taakuitwisseling en taakverdeling binnen de NAVO kent menige mislukking, helaas. Toch moet er iets gebeuren op dit punt. Ook andere landen komen klem te zitten met hun defensielas- ten".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14