Dubbele ramp voor Maar Foekoeda wil topberaad van industrielanden Egypt. Olielaag op drift Peking is niet aan met toenadering Moskou toe Vliegtuigen schip verongelukt Time kiest Carter tot „man van het jaar" Sefia Si mm bank. LEIDSE SPAARBANK Gemengd zwemmen Z.- Afrika MAANDAG 27 DECEMBER 1976 NIEUWE JAPANSE PREMIER TOKIO (Reuter/DPA) - Japan's nieuwe premier Takeo Foekoeda heeft zaterdag gezegd dat er zo spoedig mogelijk een topconferen tie van de geïndustrialiseerde lan den gehouden moet worden met als onderwerp de stabilisering van de economie in de wereld. De topconferentie zou voorafge gaan moeten worden door een bij eenkomst op hoog niveau tussen Japan en de Verenigde Staten, zo zei de premier. „Het is zeer noodzakelijk dat de economie van de wereld gestabili seerd wordt", aldus Foekoeda. De 71-jarige conservatieve premier noemde geen data voor de confe renties hoewel deze volgens hem pas na volgend jaar januari gehou den kunnen worden. Op 20 januari treed namelijk de aanstaande pre sident van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, in functie. „Ik ben bezorgd over de economi sche situatie in de wereld van van daag omdat landen die over grond stoffen beschikken sterker worden en landen die slechts consumeren zwakker", aldus de Japanse pre mier. In het nabije verleden hebben ont wikkelingslanden die geen olie in de grond hebben, het economisch zwaar te verduren gehad, zo zei Foekoeda, en het is aan de ontwik kelde landen hier de reddende hand toe te steken. Een paar uur na zijn verkiezing had de nieuwe premier van Japan een nieuw kabinet samengesteld. Het is een regering van nieuwe gezichten, Foekoeda in eerste in- het economisch planbureau tot een Japan uit het slop te ha- maand voor de jongste parle mentsverkiezingen. Foekoeda nam toen ontslag in een uitdaging van het leiderschap van Miki. Bij de verkiezingen zag de Liberaal De- Van het vorige kabinet van Miki heeft Foekoeda slechts de minis ters van Justitie en Arbeid gehand- i het 511 zetels tel- haafd. De overige bewindslieden mocratische Partij haar werkbare meerderheid in het parlement ver loren gaan (voor het eerst in 21 jaar), lende parlement 256 stemmen. Zijn hetgeen hoofdzakelijk werd gewe- m ten aan de gevolgen van het Lockheed-schandaal en de rivali teit binnen de LDP tussen Miki en Foekoeda. De partij weet zich nu gesteund door een krappe meer derheid van 260 zetels, dankzij de steun van onafhankelijke kandida- naaste opponent Tomoni Narita, voorzitter van de Japanse socialis tische partij, kreeg 122 stemmen. Takeo Foekoeda, die eerder al mi nister van Buitenlandse Zaken en van Financiën was heeft een be langrijke rol gespeeld in de afgelo- beleid v£ premier post van ri Japan. Hij was vice- n bekleedde de sleutel directeur-generaal, van van een aanzienlijk toegenomen gedwongen samenwerking met oppositiegroepen. NEW YORK (Reuter) - Het Amerikaanse weekblad Time heeft Jimmy Carter gekozen tot 'man van het jaar', een eer die in de 50-jarige traditie van de 'Time-man van het jaar' slechts twee keer eerder te beurt viel aan een president elect: Franklin Roosevelt en John Kennedy. Time zegt dat Carter „een na tuurlijke keuze is" vanwege zijn komeetachtige opkomst aan het politieke firmament „die tot de verrassendste in de Amerikaanse geschiedenis be hoort". Ook markeert Carter een nieuwe fase in de Ameri kaanse ontwikkelingen zijn grote verwachtingen gewekt over zijn presidentschap, meent Time. CAIRO/BANGKOK (UPI) - Na krachtige aandrang vanuit het parlement heeft de regering in Cairo besloten een on derzoek in te stellen naar het verongelukken van een Boeing 707 van Egypt Air bij Bangkok op eerste kerstdag en het vergaan van het Egyptisch schip Patra in de Rode Zee, vrijdagmorgen. Vice-premier Hafez Ghanem zei gisteren dat de regering „een gedetailleerd rapport" over de twee ongelukken aan het parlement zal doen toekomen. Functionarissen in Thailand heb ben het neerstorten van de Boeing toegeschreven aan een fout van de piloot. Overlevende passagiers van de Patra hebben verklaard dat het brandblusmateriaal aan boord van het schip ontoereikend was, in slechte staat en waardeloos. Egyptische functionarissen kwa men gisteren in de Thaise hoofd stad Bangkok aan om de wrak stukken van de Boeing 707 van Egypt Air te onderzoeken. Het toe stel stortte op kerstmorgen neer op een textielfabriek nabij het vlieg veld Don Muang. Alle 52 personen aan boord en minstens 18 personen in de buurt van het vliegveld kwa men om het leven. Het hoofd van de politie in Bangkok, generaal Chalit Boons Wan, zei gisteren na het in specteren van de plaats van de ramp: „Waarschijnlijk zijn er nog 30 doden meer". Het totale dodencij fer zou daarmee wellicht tot 100 op lopen. „In orde" .Alles is in orde", zo meldde de pi loot van de Boeing bij de nadering van Don Muang aan de verkeersto ren. „We gaan landen. Ik kan de landingsbaan zien". Twee minuten fers zijn nog niet beschikbaar - vermist. Een staflid van de textielfabriek zei gisteren dat nog meer arbeiders zouden zijn omgekomen als ze niet op het moment voor de koffiepauze in een nabijgelegen kantine verble ven toen het toestel op de grote werkhal neerkwam. Patra Verscheidene passagiers die de brand en het vergaan van het Egyptische schip Patra in de Rode Zee overleefden zeiden gisteren dat de ramp niet was te vermijden door het ontbreken van voldoende brandblusmateriaal. In verkla ringen tegenover de lokale Egyp tische pers schilderden zij „afgrij selijke tonelen" in hun strijd tegen de zee voordat zij, sommigen pas na 12 uur, werden gered. Het 10.500 ton metende schip, dat 23 jaar ge leden was gebouwd, werd door brand verwoest, een paar uur na dat het de Saoedische haven van Djeddah had verlaten. Het zonk vrijdag, ongeveer 80 km ten westen van de kust van Saoedi-Arabiè. De Patra had tus sen de 400 en 500 passagiers en bemanningsleden - officiële cij- later scheerde het toestel over boomtoppen, rukte het dak van een woningcomplex en stortte neer op een textielfabriek, op 3 km van de landingsbaan. De laatste woorden van de piloot, die vele jaren erva ring had, werden door de verkeer- i boord, voornamelijk Egypte- naren die terugkeerden van een pelgrimstocht naar Mekka. De be richten over het juiste aantal ge redden lopen uiteen. Het gewoon lijk goedingelichte dagblad Al Achram meldde gisteren dat 350 storen geregistreerd. Vanuit de mensen waren gered en dat er 95 verkeerstoren had men de piloot worden vermist. Egyptische func- grondnevel. tionarissen hadden eerder gezegd Egypt Air ver- dat 127 personen werden vermist totaal van 481. gewaarschuwd Woordvoerders klaarden dat het „geruime tijd zal duren voor de oorzaak van het on geluk bekend zal zijn". Naast de 70 doden, zijn er 29 ge wonden en worden nog minstens De meeste overlevenden vertel- In machinekamer ADVERTENTIE Van de textielfabriek bij het vliegveld in Thailand bleef niet veel over, de machine- nadat een Boeing van de Egypt Air op de werkloods was gestort. In totaal w v„ dat deze zich kwamen bij deze ramp zeker zeventig mensen om het leven. In de Rode Zee snel tot andere delen van het schip verging het Egyptische schip Patra. Ook bij deze ramp zijn tientallen uitbreidde. Zij wezen berichten slachtoffers te betreuren. vanuit Djeddah van de hand dat de brand was veroorzaakt door de explosie van een petroleumstel waarop een van de passagiers wat eten kookte. Toen alarm werd gegeven, aldus het relaas van passagiers, snelden zij de bemanning te hulp om de brand te blussen maar het nood zakelijke materiaal ontbrak, was in slechte staat of zelfs waarde loos. Zowel passagiers als beman ningsleden lieten reddingsboten neer en gingen van boord, andere sprongen zo in zee. De kapitein van de Patra, Mohammed Hamma, zond noodsignalen uit en ging kennelijk als laatste van boord. PEKING (Reuter/UPI/AFP) - De volksrepubliek China heeft de geboortedag vam wijlen Mao Tse-toeng aangegrepen om haar oppositie te bekrachtigen tegen de „anti-marxistische houding" van Moskou en geruchten te ont zenuwen over een Chinees- Russische toenadering. Mao, die op 9 september overleed in de ouderdom van 82 jaar, hield de feestelijkheden rond zijn ver jaardag (26 december) met name de laatste jaren op een laag pitje en vorig jaar werd de gebeurtenis zelfs niet in de officiële pers ver meld. Maar het Volksdagblad van gisteren bevatte een kleurenfoto van de overleden partijleider, be nevens de tot nu toe niet gepubli ceerde tekst van een toespraak waarin Mao 20 jaar geleden het Chinees-Russische geschil aan kondigde en de bittere ideologi sche strijd tussen de twee com munistische machten. Het volksdagblad stelde dat China de revolutionaire wil van Mao ten uitvoer zal brengen en dat het „nooit zijn politieke kleur zal wij zigen". Mao zal in dë gehele we reld blijven voortleven, aldus het blad, omdat hij ,,de strijd aan bond tegen het moderne revisio nisme met de Russische revisio nistische renegatenkliek in het centrum". Na de dood van Mao Tse-toeng hadden Russiche diplomaten ge hoopt dat Peking wat soepeler zou optreden ten aanzien van de betrekkingen tussen de twee landen. De Russen deden even- de richting van "gematigde" regering van Hoea Koeo-feng en stuurden hun belangrijkste onderhande laar terug naar Peking om de in een impasse verkerende Chinees-Russische grensbespre- kingen na een gedwongen pauze van 18 maanden te heropenen. De Chinese leiders echter beant woordden deze Russische stap door hun aanvallen op het „revi sionisme" van Moskou te ver dubbelen en publiekelijk te ver klaren dat Russische praatjes over toenadering „dagdromerij" behelsden. De jongste publikatie van de volle dige tekst van een voorheen on bekende toespraak wordt gezien als een duidelijk teken dat China niet zal zwichten voor vleierij vanuit Moskou en dat het Mao's beleid tegenover de Russen zal voortzetten. De uitvoerige toespraak, in het Volksdagblad afgedrukt onder een grote rode kop, werd op 25 april 1956 afgelegd in een bijeen komst van het Chinese Politburo - nauwelijks twee maanden na dat de toenmalige Russische par tijleider Nikita Chroesjtsjow Sta lin verrassend had veroordeeld. In de toespraak sneed Mao tien problemen aan, die ook nu nog voor zijn opvolger Hoea Koeo- feng actueel zijn, zoals de ver houdingen tussen industrie en landbouw, tussen centraal en re gionaal gezag, tussen groepen binnen en buiten de partij, en tussen China en andere landen. Hoewel de toespraak geen verras singen bevat is de passage over de behandeling van contra revolutionairen bijzonder actueel gezien de arrestatie van Mao's weduwe Tsjiang Tsjing en de drie andere radikalen van de PORT ELIZABETH (Reuter) - Port Elizabeth is sinds gisteren de eerste Zuidafrikaanse badplaats (aan de Indische Oceaan) waar alle rassen mogen zwemmen. De gemeenteraad van Port Eliza beth besloot vorige week de apar theidsbordjes op de stranden - blank, gemengd ras, Indiërs, Malei- siërs en Chinezen - te laten wegha len. Zwarten mochten tot dusver in Port Elizabeth helemaal niet op de stranden vertoeven. De gemeentelijke maatregel moet nog worden goedgekeurd dooreen hogere autoriteit. In de periode tot dat die goedkeuring al dan niet af komt, mogen mensen van elke tint alvast gemengd het water in. NANTUCKET (AFP/DPA) - De Amerikaanse kustwacht heeft weer alarm geslagen. Doordat de wind is gedraaid, wordt de kust van Nieuw Engeland opnieuw bedreigd door de olielaag die afkomstig is van de in tweeën gebroken Liberiaanse tankboot 'Argo Merchant'. Aanvankelijk leek het gevaar ge weken. De wind had de reusachtige olievlek namelijk in noordooste lijke richting gedreven. De laag is zowat 160 kilometer lang en 50 kilometer breed. Eerst wilde men de brand erin steken, maar dat schijnt niet doeltreffend te zijn daar de laag niet één geheel is. In verband met het ongeluk is er in de V.S. een felle discussie ontbrand over het miljarden dollars vergende plan voor de oostkust van de V.S. naar olie te boren. De milieube schermers zien in de ramp met de tankboot een voorbeeld van wat er gebeuren kan als er met booreilan den in een woeste zee wordt ge werkt. Maat de gouverneurs van de kuststaten zijn voorstanders van het plan. Zij stellen dat het beter is in de V.S. zelf naar olie te zoeken dan zich te moeten verlaten op de aanvoer van olie met tankboten. Vissers, milieubeschermers en en kele politici spreken in dit verband echter van „exploitatie en uitput ting" van de zeebodem. De V.S., zo zeggen zij, hebben bepaalde ver plichtingen tegenover de 'naar ei wit' hongerende, wereld en moeten Met de uitvoering van dit plan, dat er daarom voor zorgen dat het vis- 3,5 miljard dollar gaat kosten, wil bestand voor de Amerikaanse men het komende vooijaar begin- oostkust niet wordt aangetast. nen. Het plan zal 9.500 nieuwe ar- Tot de politici die in elk geval wil- beidsplaatsen opleveren, len dat er met de uitvoering van het Uit de in tweeën gebroken 'Argo plan om naar olie te boren gewacht Merchant' is intussen 29 miljoen li- wordt, behoort de Democratische ter olie ter waarde van 2,6 miljoen senator Edward Kennedy. dollar gestroomd. „Sjanghai-mafia". Mao sprak zich krachtig uit tegen de te rechtstelling van „contra revolutionairen". „Wij moeten vasthouden, zo zei hij, aan de in Jenan gestarte politiek, niemand te doden en weinigen te arresteren. Mao meende dat er in de toekomst minder arrestaties en terechtstellingen zouden moe ten plaatsvinden, omdat één te rechtstelling een golf van andere teweeg kan brengen, maar wat nog belangrijker is, omdat dit wantrouwen zaait binnen de par tij. Volgens sinologen worden de ach terdocht die Mao toen koesterde jegens de Sowjet-Unie en de kri tiek die hij op Moskou had nu ge publiceerd om te tonen dat de Chinese oppositie tegen „revi sionisme" een lange geschiede nis kent en dus niet toevallig zal veranderen omdat de partijleider is overleden. Carillo in staat van beschudiging MADRID (AFP) - Santiago Carril- lo, secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, en zeven andere leiders van die partij, die woensdag met hem aangehou den werden, zijn zaterdag in staat van beschuldiging gesteld. Zij worden beschuldigd van illegale vereniging. Hij werd woensdag gearresteerd na een vergadering met andere com munistische kopstukken en is in middels opgesloten in de Carabanchel-gevangenis. Carrillo kan gevangenisstraf krij gen variërend van een halfjaar tot zes jaar. De rechter heeft tevens bepaald dat de zeven andere communistenlei ders die eveneens woensdag waren gearresteerd voorlopig evenmin in aanmerking komen voor invrij heidstelling op borgtocht. De Spaanse politie zou Carillo de keuze hebben gegeven tussen de portatie en een proces in Spanje. De communistische leider gaf te ken nen liever in Spanje te blijven. De Spaanse regeringskrant 'Arriba' meldde zaterdag dat Carillo zich met opzet heeft laten arresteren om net democratiseringsproces uit de rails te laten lopen. Arriba schreef in een hoofdartikel: "Uit wat tot dusver bekend is kan men de nuch tere conclusie trekken dat Carillo in deze zaak het initiatief heeft geno men om zich tot een 'regeringsaf faire' te maken". Sadat acht tijd rijp voor politieke partijen CAIRO (Reuter) - President Anwar Sadat acht de tijd rijp voor het op stellen van een wet die de oprich ting van politieke partijen toestaat in Egypte. Hij heeft dit aan de voor avond van zijn veijaardag, in een interview voor de Egyptische tele visie verklaard. Op het ogenblik is er een soort par lement waarin leden zitting hebben van de rechtse, linkse en centrum fracties van de Arabische socialisti sche unie (ASU), de enige toeges tane politieke partij in Egypte. De nieuwe partijen zouden volgens Sadat kunnen worden gekozen door het volk voor een evenredige volksvertegenwoordiging. Hij zei dat Egypte op weg was naar een volledige democratie en hoopte dat dit proces volgend jaar zou worden voltooid. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven OLGA Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moeVu zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13