Menten gisteravond reeds korte tijd verhoord ISllfl fin volle vrijheid 9 Burger krijgt meer te zeggen over het milieu Zwitserse minister over uitwijzing: Fial Vieux! Fiaf Boompjes! Uit in de Randstad SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur, gas, licht Natuurlijk automatisch En elke maand een vast uw spaarrekening. DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 Journalisten werden op grote afstand van het vliegtuig i litie gehouden BERN (S>) - "Het besluit om de heer Menten uit te wijzen is voor ons een zeer moeilijk besluit geweest. .Het was voor ons, Zwitsers, tenslotte de eerste keer dat we met een dergelijk geval te maken hebben gekre gen. Je kon niet zo maar in een boek of een lijstje kijken waar uit dan meteen maar bleek dat er wel of geen uitlevering moest plaatsvinden". Dat zegt de 52-jarige Kurt Furgler, de Zwitserse minister van Justi tie ons nadat hij bekend heeft gemaakt dat de 77-jarige miljo nair uit Blaricum aan Neder land zal worden overdragen. Tegen het uitwijzingsbesluit is geen enkel beroep mogelijk. Voordat het Zwitserse kabinet gistermorgen voor de zaak- Menten voor de derde keer bij eenkwam heeft Menten aan Kurt Furgler persoonlijk een telegram gestuurd. Menten zegt daarin dat hij zich wel met uit zetting kan verenigen mits er beloofd wordt dat Nederland hem zal berechten volgens het gewone strafrecht en niet vol gens de bijzondere rechtsple ging, en dat hij niet naar een Oosteuropees land zal worden uitgewezen. "Als aari die voor waarden wordt voldaan ben ik bereid me in Nederland te ver antwoorden voor de daar in om loop gebracht laster", aldus AMSTERDAM - De 78-jarige Blaricummer Pieter Menten is gisteravond om even voor achten het Amsterdamse Huis van Bewaring binnengebracht. Menten is gisteravond al een korte tijd verhoord door de rijksrecherche. Vandaag zal de officier van justitie mr. A. Habermehl de van oorlogs misdaden verdachte Menten in verzekering stellen. Maan dag zal Menten worden voorgeleid aan de officier, die hem zal doorverwijzen naar de rechter-commissaris mr. H. J. W. van Duuren. Nicolaas Pieter Menten zal over maximaal 106 dagen - de uit ter mijnen opgebouwde periode van voorarrest - worden berecht. Zo niet, dan moet hij worden vrijgela ten. Mevrouw Menten, die op eigen ge legenheid naar Nederland zal ko men, heeft bekend gemaakt, dat haar man ial worden verdedigd door de Utrechtse advocaat mr. B. F. J. Simon. Vandaag bezoekt mr. Simon Men ten in het Huis van Bewaring. Advocaat Simon: geen gewetens problemen UTRECHT (ANP) - Jkheb in de oorlog zelf jarenlang in een concentratiekamp gezeten. Ik heb het nazisme van zeer nabij meegemaakt. Ik ken de nazi's van de binnenkant. Maar dat betekent niet dat ik speciale gewetensproblemen heb gehad met het accepteren van de zaak-Menten. Iedereen heeft recht op verdedigingon geacht waarvan hij wordt verdacht". Dat zei gisteren de Utrechtse advocaat mr. B. F. J. Simon, zelf jood, in antwoord op de vraag of hij er geen problemen mee heeft Menten te 'verdedi gen. Mr. Simon - die kan bogen op een zeer lange ervaring in de advocatuur - zei al rona 13 de cember het verzoek te hebben ontvangen als raadsman van Menten te gaan optreden. De Utrechtse advocaat zei verder van de zaak zelf niets te weten. ,Jk weet.alleen wat de kranten erover geschreven hebben. Het is me wel duidelijk dat ik voor een immense taak sta. Het is zeer wel mogelijk dat er een tweede raadsman zal worden aangesteld". De Geleense strafpleiter mr. J. J. M. Hermans, bekend van het proces tegen de van insuline- moorden verdachte hoofdver pleger Frans H., heeft van me vrouw Menten eveneens het verzoek gekregen haar man in Nederland te verdedigen. Zoals al eerder gemeld heeft mr. Hermans gezegd dit ver zoek in beraad te houden tot dat hij de Blaricummer in Ne derland heeft gesproken. Naar Beek Nadat de Zwitserse ambassadeur in Den Haag gistermorgen officieel bevestigde dat zijn land had beslo ten tot uitwijzing van Nicolaas Pie ter Menten, vertrok een klein straalvliegtuig van de Rijkslucht vaartschool naar Zürich. Na het af handelen van de overdrachtproce dure vertrok het toestel van vlieg veld Kloten en landde omstreeks vijf uur op Beek in Limburg. De weersomstandigheden (mist) dwongen tot deze keuze. Menten werd op de terugvlucht begeleid door twee rechercheurs van de Rijkspolitie, onder wie kapitein Bordewijk, een verpleger en een technicus voor de radioverbindin gen. Na de landing op het vliegveld Beek werd Menten aangehouden door de Maastrichtse officier van justitie mr. J. H. Fransen. In een auto met politie-escorte bracht de politie de miljonair uit Blaricum vervolgens naar Amsterdam. Men ten schermde bij alle gelegenhe den, waar hij met de pers Wferd ge confronteerd, zijn gezicht af met een stuk karton. Verslagen Mevrouw Menten heeft gezegd diep verslagen te zijn door de te rugkeer van haar man naar Neder land. "Ik heb gevraagd hem nog even te mogen spreken, maar dat werd ge weigerd. De gezondheidstoestand van mijn man is erg slecht". Mevrouw Menten zal niets in de weg worden gelegd als zij de kapi tale villa De Horn in Blaricum weer wil betreden. Omtrent een even tuele extra-bescherming wilde de politie niets loslaten. Minister Van Agt heeft zijn Zwit serse ambtgenoot dr. Furgler gis termiddag telegrafisch bericht, dat hij met voldoening heeft kennis genomen van het besluit van bondsraad Menten uit te wijzen. Van Agt bevestigde dat justitie zich zal houden aan de afspraak, dat Menten niet aan enig ander land zal worden uitgeleverd. Het vertrek van Menten (met hoed) van het vliegveld Kloten bij Zürich. DEN HAAG (SP) - Iedere burger zal een belangrijk stempel kun nen drukken op het milieu, zowel in zijn directe omgeving als el ders. De chaotische milieuwet geving tot nu toe, die de burger een redelijke kans op inspraak vrijwel ontnam, wordt voor een belangrijk deel gebundeld in een "wetsontwerp algemene bepa* lingen milieuhygiëne", dat door minister Vorrink is ingediend. Overigens krijgt ook de aanvrager van een vergunning om bepaalde activiteiten te mogen starten met een verbeterde wetgeving te doen: hij zal op korte termijn (ze ven maanden) uitsluitsel krijgen, zonder dat daarbij de inspraak- en beroepsmogelijkheden in het geding komen. De minister hier over "Je kunt de wens om meer inspraak niet honoreren en de aanvrager van een vergunning aan het lijntje houden, zoals dat nu nog vaak gebeurt. Het ene is een' logische consequentie van het andere". Minister Vorrink houdt verder vast aan wat zij noemt een sectorale wetgeving, afzonderlijke wetten zoals voor afvalstoffen en ge luidshinder. Maar de bepalingen daaruit die een algemeen karak- Kruisinga: actie tegen de Russen DEN HAAG (SP) - De Tweede- Kamerleden Kruisinga en Van der Mei (beiden CHU) vragen actie van de minister van Buitenlandse Za ken tegen de Russische regering. De Kamerleden menen, dat de Russen mensen die het internatio naal symposium over de joodse cul tuur in Moskou willen bezoeken be lemmeringen in de weg leggen. Zij wijzen erop, dat een journalist van het dagblad Trouw geen visum kreeg voor het bezoeken van het symposium. Russen die op weg wa ren naar dè bijeenkomst werden aangehouden, melden Kruisinga en Van der Mei. ADVERTENTIE ter hebben, worden ii wet ondergebracht. Zij sprak in dit verband over een "aanbouw- meubel" waaraan straks ook za ken als een centrale raad voor de milieuhygiëne en bijvoorbeeld strafbepalingen kunnen worden gekoppeld. ADVERTENTIE Zó besloot onze Meesterlikeur- stoker honderden jaren geleden zijn recepturen. Nog steeds vormen deze recepten de basis voor onze met persoonlijke zorg vervaardigde dranken. En juist daarom kunnen wij. bij alles wat wij maken, deze oude meester vol overtuiging nazeggen "Ik ben en Blijve van.die gedagten. dat hetzelve Volkoomen Van uw Reuk en Smaak zal zijn of. in hedendaags Nederlands: Boompjes.U vindt het vast Menten in zijn telegram. "Maar", aldus Furgler, "daar kon den we natuurlijk niet op in gaan, want dan zouden we ons bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Neder land. Dat wilden we in geen ge val. Zwitserland heeft aan Ne derland wel de voorwaarde ge steld om Menten niet aan een derde natie uit te leveren, ook niet na berechting. Furgler: "We hebben in volle vrijheid onze beslissing geno men. Niemand heeft daar in vloed op kunnen uitoefenen. Ook de Nederlandse regering niet". Nadat de Zwitserse regering haar besluit had genomen heeft zij dat onmiddellijk meegedeeld aan de Nederlandse ambassade in Bern en aan mevrouw Men ten, die de hele morgen aan de telefoon gekluisterd heeft geze ten in hotel Illuster in Uster. Daar verbleef zij al sinds 23 no vember. De eerste weken met haar man, maar sinds 7 decem ber, de dag dat Menten werd gearresteerd, is zij daar alleen. Zij bleek gistermiddag ernstig aangeslagen door het Zwitserse besluit. "Ik vind het zeer, zeer verschrikkelijk. Mijn man heeft in Nederland geen enkele kans op een eerlijk proces". Zij zelf keert zo spoedig mogelijk terug naar de villa in Blaricum. In een persbericht zegt het Zwit serse kabinet: "Menten, die in een huis van bewaring in Zürich zit heeft de gelegenheid gehad om op de beschuldigingen van Hollandse kant te reageren. Tij dens een gesprek daarover be stempelde hij ze als onhoud baar. Op grond van de documen ten die Nederland aan het Zwit serse kabinet ter beschikking heeft gesteld, bestaat bij ons echter de verdenking dat Men ten zowel executiebevelen heeft gegeven, als zelf mensen heeft doodgeschoten". Het kabinet heeft tot uitwijzing besloten op grond van een nooit openbaar gemaakt besluit dat Minister Fürgler dateert uit 1965. Kurt Furgler legt uit: "Volgens de wet zijn oorlogsmisdaden hier na twin tig jaar, en in absolute zin na dertig jaar verjaard, zodat uit levering niet mogelijk bleek. We hebben daarop bekeken of er andere gronden waren om Men ten uit wijzei). Het kabinet stuitte toen op arti kels 70 en 102. Daaruit bleek dat het kabinet in 1965, dus precies twintig jaar na het einde van de oorlog, zich al over een dergelijk probleem had gebogen. In die tijd namelijk speelde een derge lijk probleem in onze buurlan den West-Duitsland en Oosten rijk. Daar was men bezig maat regelen te treffen om te voorko men dat oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid zouden verjaren. Het Zwit serse kabinet achtte het destijds niet uitgesloten dat oorlogsmis dadigers hun toevlucht dan wel eens tot Zwitserland zouden kunnen zoeken. Besloten is toen dat er wel degelijk gronden konden zijn om iemand te weren of uit te wijzen als er tenminste maar voldoende verdenking zou bestaan dat iemand zich inder daad aan oorlogsmisdaden heeft schuldig gemaakt". Op de vraag of het hier toch niet meer gaat om een politieke be slissing dan om een juridische beslissing, zoals in Zwitserse perscommentaren meermalen is gesteld, antwoordt Furgler: "Nee, het zit ook juridisch naar onze overtuiging waterdicht in elkaar. Onze deskundigen, juris ten, hebben alle mogelijkheden uitgespit. Het resultaat is een beslissing waar we volledig achterstaan". De heer Furgler deelde tenslotte mee dat er wel veel telegram men waren binnengekomen van betrokkenen en medelevenden, maar dat er van de kant van een andere regering geen enkel ver zoek was ontvangen om ook Menten uitgeleverd of uitgewe zen te krijgen. wet houdt cpncreet in dat alle belanghebbenden (om wonenden, milieugroepen etc.) in een zeer vroeg stadium over plannen of een vergunningsaan vraag worden geïnformeerd. De aanvraag en alle daarbij beho rende stukken worden in zo een voudig mogelijke bewoordingen gesteld en liggen ook in de uren buiten kantoortijd ter inzage (bij voorbeeld in de bibliotheek). De indieners van bezwaren - zij krij gen een maand de tijd na het be kend worden van de plannen (via vooral wijkbladen) - worden uit genodigd om op een bijeenkomst met de overheid en de indiener van de aanvraag te discussiëren. Belanghebbenden die in eerste in stantie bezwaren hebben inge diend kunnen zonder meer in be roep gaan. Het is, aldus de minis ter, daarbij de bedoeling, dat er niet gebouwd wordt zonder dat de vergunning ook. metterdaad is verstrekt. De beroepsprocedure zal eveneens versneld worden uitgevoerd. Gedeputeerde Staten krijgen in de nieuwe opzet de be langrijke taak van coördinatie van de milieuvraagstukken in hun provincie. Het ligt in het voornemen daarvoor personeel beschikbaar te stellen. Minister Vorrink laakte tenslotte nog de veelgehoorde klacht dat het Ne derlandse bedrijfsleven in zijn mogelijkheden en ontwikkelin gen wordt geremd door de strenge milieu-eisen. Uit een on derzoek is gebleken dat 75 pro cent van de bedrijven werkt zon der de daartoe vereiste vergun ningen. AMSTERDAM Concertgebouw: 24 dec., 20.00 uur, kerstavonddienst, 25 dec., 14.45 uur, concertgebouworkest, 26 dec., 11.30 uur, kerstconcert, 26 dec., 14.30 uur, Ned. Kamerorkest, 26 dec., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest, 29 dec. 12.30 uur, Klaas Mulder, orgel. Stadsschouwburg: 24 en 28 dec., 20.15 uur en 25 dec., 13.30 uur, Nationaal Ballet, 26 dec., 13.30 en 20.15 uur, Publiekstheater met "Hamlet", 27 dec., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Voorjaar- sontwaken", 30 dec., 20.15 uur, Scapino Ballet. Carré: 25 en 26 dec., 14.00 en 20.15 uur en 28 t/m 30 dec., 20.15 uur, André van Duin "Lach om het leven". Centrum Bellevue: 23 t/m 26 en 28 t/m 30 dec., 20.30 uur, toneelgroep Centrum met "Spiegels". Tingel Tangel: 25 en 26 en t/m 30 dec., 20.30 uur, kabaret Tekstpire- ment "Wacht u voor de hond". en 26 dec., 20.15 uur, Seth Gaaikema, 25 en 26 dec., 14.00 uur, het Amstel Toneel met "Alle vogels vliegen" (voor de jeugd), 27 t/m 29 dec., 20.15 en 22.00 uur, oudejaarsavond-televisieopnamen van Wim Kan. Westerkerk: 26 dec., 11.00 uur, Weinachtsorarorium van, Joh. Seb. Bach, uitgevoerd worden de cantates 1, 2 en 3 door het Westerkerk koor en het Bachorkest. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 26 dec., 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe met "Vooijaarsontwaken" van Frank Wedekind, 29 dec., 20.15 uur, Nationaal Ballet, 30 dec., 20.15 uur, Amsterdams Publieksthea ter met "Hamlet" van Shakespeare. De Doelen: 26 dec., 15.00 uur, Chopin-recital door de pianist Stefan Askenase, 27 dec., 20.15 uur, Kerstpromenadeconcert door het Am sterdams Philh. Orkest, 29 dec., 12.45 uur, koffieconcert, 29 dec., 14.30 uur, Beeltheater met de Kijktijdrevue. Ahoy complex: 24 t/m 30 dec., Kerstcircusshow. Luxor Theater: 25, 26, 28 en 29 dec., 20.15 uur, Freek de Jonge en Bram Vermeulen met "Neerlands Hoop Interieur". De Lantaren: 24 dec., 20.30 uur, les Macloma met hun clownspro gramma "Herozero". Hofpleintheater: 26 dec., 20.15 uur, blijspel "Hou hij nou van mij of ik van jou"? van Enid Rudd, 28 t/m 30 dec., 20.15 uur, "Niet bereik baar", komedie van Simon Gray. Piccolo Theater: 28 t/m 30 dec., 20.30 uur, Dolf de Vries "In het luister-rijk". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 25 en 28 dec., 20.15 uur en 26 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Naar 't u lijkt" van Shakespeare, 26 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Butley" van Simon Gray, 27 dec., 20.15 uur, Haagse Comedie met "De bosgeest" van Tsjechow. HOT-Theater: 25 dec., 21.30 uur, The Philly Jo Jones Quartet, 26 dec. 14.00 uur, kindertheater Psstt met "Piccolo en de Troebadoerak", 26 t/m 30 dec. 20.30 uur, Feike Boschma en Jan Goes m.m.v. Margit de Vries, marionettentheater. Congresgebouw: 25 t/m 28 dec., 20.15 uur, John Lanting's Theater van de Lach met "Inpakken en wegwezen" van Peter Yeldham, 26 dec., 14.30 uur, Seth Gaaikema. Diligentia: 25 dec., 14.30 uur, Frederic Meinders, piano, 26 dec., 14.30 uur, Daniel Wayenberg, piano. Appeltheater: 24 en 26 dec., 20.30 uur, Toneelgroep De Appel met "De storm" van Shakespeare. Theater Pepijn: 26 dec., 15.00 uur, Jazzconcert. ADVERTENTIE en abonnementen, als u dat wenst, bedrag naar Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de LEIDSE SPAARBANK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7