Plan voor op komst Alphense ^moeder-mavo" Sigarenboeren" sterven uit "METDIE WINKELTJES VERDWIJNT OOK EEN BROK GEZELLIGHEID Bollenstreek: nu al vrijwel vol Hammonds houden er mee op SCHADECLAIM De sigarenzaakjes in Leiden hollen in aantal achteruit. Een jaar of wat geleden waren er nog 165 maar momen teel zijn er nog maar 38 en er staan er nog di verse op de nominatie om te gaan sluiten. Er zijn al enkele buurten in de Sleutelstad waar nog maar een winkeltje over is. Terwijl je een paar jaartjes gele den nog in bijna iedere Leidse straat terecht kon voor je rookwerk. Maar nu moet je naar zo'n klein sigarenzaakje op zoek. Beroerd Veel bekende zaken zijn ver dwenen. De twee van de firma Wijtenburg op de Nieuwe Rijn en Turfmarkt, Walen kamp op de hoek van de Haar lemmerstraat, op de Bees tenmarkt de winkeltjes van Piet v. d. Stel, Van Dommelen en Heestermans, Brockaar (Breestraat), Olijerhoek (Parkstraat) en zo kan ik nog wel even door gaan. „Wij zijn er inderdaad beroerd aan toe", vertelde mij Willem Rijnardus, de 65-jarige voor zitter van de Nederlandse Si garenwinkeliers Organisatie afdeling Leiden. „Vooral als je Leiden gaat vergeleken met andere steden. Ook daar vallen er veel af. Maar hier is het wel heel erg". „En ergens is dat wel te begrij pen. In de crisisjaren schoten de sigarenzaakjes hier als paddestoelen uit de grond. Eigenlijk te veel. Armoe was in Leiden troef. Veel mensen die in Leiden moesten zien rond te komen met twaalf gulden steun van maatschap pelijk hulpbetoon, probeer den er op zo'n manier iets by te verdienen. Tijdschriften Ze vertimmerden wat aan hun voorkamer, stalden er wat rookwaren in uit en ze hadden een sigarenzaakje. Harde werkers zijn het altijd ge weest, maar een kapitaal hebben ze nooit kunnen op bouwen. Daar verdienden ze te weinig voor, ondanks het feit dat velen ook gedeeltelijk overstapten op de verkoop van tijdschriften of andere ar tikelen. Nu er noodgedwongen geïnves teerd moet worden om in de race met de concurrentie te blijven, kunnen ze dat niet opbrengen en verdienen ze een karige boterham. Daarom stoppen ze er mee, al gaat die redenering uiteraard niet op voor alle sigarenzaakjes die in de afgelopen jaren zijn dicht gegaan". Want er zijn meer argumenten. Bijvoorbeeld het feit dat er in de afgelopen jaren nogal wat industrieën uit Leiden zijn weggetrokken. En daarmee ook veel vaste klanten. Van invloed is ook geweest de op komst van de grootwinkel bedrijven" zegt Willem Rij nardus. Rooie kool Dat zijn in het kort wat zakelijke kanten van de medaille. Lou ter nuchter geredeneerd. Maar er zit ook een menselijk aspect aan vast. Daarover laat ik de vrouw van Willem Ry- nardus aan het woord. Samen met haar man heeft ze nu al 42 jaar een sigarenzaakje aan de Haarlemmerweg. uit de buurt vragen hoe z lier en zijn vrouw als sociaal werkers, die tussendoor ook nog wat rookwaar verkoch ten. Dat is natuurlijk niet za kelijk maar wel gezellig. Hier komen vrouwen uit de buurt vragen hoe ze rooie kool moeten koken of hoe ze een rits in een broek moeten zetten. En vroeger hadden we zelfs een paar krukken in onze zaak staan. Konden de klanten op hun gemak een babbeltje met ons maken. Het Hij had het sigarenzaakje overgenomen van de weduwe Steneveld, die het daar 35 jaar had uitgehouden. Sjef verbouwde rigoureus, gaf zijn zaak de pakkende naam bijnaam Pijpela" en was er stellig van overtuigd eindelijk de vruchten te kunnen gaan plukken waarover hij zo di kwijls had gelezen in de cur sus Tabak. Maar Sjef ziet het nu al niet meer zitten. „Bij de investering die ik des- „Met die winkeltjes verdwijnt leek dan wel net een kroeg." er ook een brok gezelligheid Maar terug naar de realiteit. Op uit Leiden", zegt ze. „Ik heb de Steenstraat, vlak naast het ze altijd gezien als een soort Karrewiel, vestigde zich een buurtspciëteit met de winke- paar jaar geleden Sjef Trimp. fijds heb gedaan ging ik er van uit dat een gemiddelde omzet van 8000 gulden een haalbara kaart moest zijn. Dan zou ik een redeliike bo terham verdienen. Maar aan dat bedrag kwam ik natuur lijk niet. Toch was ik goed ge sorteerd en verkocht ik ook volop lectuur. Nu pas ben ik er achter dat de mensen wel graag iets kopen in een gezellig klein win keltje. maar dan geen sigaren. Of je moet een super- assortiment hebben". Leiden heeft nu bijna veertig „sigarenboeren". Links 'en rechts belde ik met wat over blijvers. Drie van hen vertel den mij er binnenkort mee te willen stoppen. Hun namen wilden ze in deze rybriek lie ver niet genoemd zien. Durven Eén van hen zei my: „We heb ben kortgeleden nog ons jubi leum gevierd. De hele buurt kwam op bezoek. Het was een feest om nooit te vergeten. Maar nu hebben we het be sluit genomen om er mee te stoppen. We durven het ze haast niet de vertellen. Want al die vrienden rekenen er op dat te nog jaren blijven". NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Tot onze grote droefheid overleed na een langdurige ziekte mijn lieve, zorgzame man, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, broeder, behuwdbroeder en oom WILLEM FREDRIK VAN DER BLOM eerder weduwnaar van Francina van den Hoek in de leeftijd van 85 jaar. H. VAN DER BLOM-PARDON kinderen, klein- en achterkleinkinderen, en verdere familie Leiden, 23 december 1976 Meerhof 6 De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Haagweg 31 Leiden. Bezoek aldaar vrijdagavond van 7-7.30 uur. Thuis liever geen bezoek. Geen bloemen. De begrafenis is bepaald op maandag 27 december a.s. om 11 uur op de begraafplaats "Rhijnhofte Leiden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de ontvangkamer van de begraafplaats. 4 RAVAGE NA GAS- EXPLOSIE BODEGRAVEN - Een gasexplosie in de boerderij van de familie Koot in de Bodegraafse Meije, vannacht, heeft voor zeker tienduizend gul den schade aangericht aan het inte rieur. Ramen met sponningen wer den compleet uit de muren gerukt, een gasfornuis explodeerde en een radio met bandrecorder werden een prooi van het vuur. De ontploffing ontstond toen pro- paangas vrijkwam en de keuken binnenstroomde waar het waak- vlammetje van de geiser brandde. Zowel in de keuken als in de kamer ontstond brand. Aanzienlijke schade werd aangericht aan vloer bedekking en plafond. Het rieten dak op de boerderij kon ternau wernood worden gespaard voor de vlammen doordat de bewoners zelf aan het blussen sloegen. De brandweer nam enkele minuten la ter hun werk over. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Koudekerk krijgt meer volkstuinen KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het volkstuinencomplex achter de Ridderhof zal worden uitgebreid. De belangstelling voor de tuinen is zo groot dat burgemeester en we thouders een strook grond willen toevoegen aan het bestaande com plex. Concreet houdt dit in dat er ongeveer tien tuinen bij zullen ko- In de loop van het volgend jaar moeten die tot stand worden ge bracht. Ondanks die uitbreiding bly ft er dan toch r.og een wachtlijst. Op dinsdag 11 januari wordt de laatste aflevering van de ge liefde serie "De Gebroeders Hammond" uitgezonden. Daarmee komt een definitief einde aan een familieverhaal, dat sinds 1974 miljoenen kij kers aan de buis gekluisterd hield. Hoewel de AVRO in september aankondigde dat de laatste serie drie maanden in beslag zou nemen, komt het einde van "De Hammonds" toch bijzonder abrupt. BOSKOOP - Veertien Boskoopse kunstenaars exposeren vanaf gis termiddag in de lagere school aan de Burgemeester Colijnstraat. Loco-burgemeester Stellingwerff verrichtte de opening van de ten toonstelling. Zy deed dit door, op verzoek van de exposanten, met groene verf het "open" te schilderen op een groot palet in de hal van de school. Mevrouw Stellingwerff, die mede in haar kwaliteit als wethouder van onderwijs en welzijnzaken de ope ning verrichtte, zei dat door de ex positie de kunstenaars nu hun werk kunnen tonen en dat dit wellicht stimulerend kan werken op het pu bliek. Een kunstzinnige hobby maakt de mens blij en houdt de geest veer krachtig. Mevrouw Stellingwerff hoopte dat de expositie rond Kerstmis traditie zal worden. DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 Van de 165 zaakjes in Leiden nu nog maar 38 over ALPHEN AAN DEN RIJN - Het college van B. en W. hoopt in de gemeente raadsvergadering van februari met een voorstel te komen over de oprich ting van een moeder-mavo. Wanneer de gemeenteraad bereid is de daar voor benodigde gelden beschikbaar te stellen zou het komende schooljaar al met een moeder-mavo kunnen worden gestart. Voordat het college met stel kan komen zullen echter nog een aantal problemen moeten worden opgelost. Het ryk beschouwt de moeder- of volwassenmavo als een vorm van avondonderwijs en eist dan ook dat de moedermavo is verbonden aan een bestaande avondmavo. Alphen kent al een avondmavo, die echter een dependance is van de Goudse avondmavo. Dat be tekent concreet dat de Stichting Avondschool voor Voortgezet Onderwijs in Gouda straks de op leiding in Alphen gaat verzorgen. Gortvol Een belangrijk probleem dat moet worden opgelost is dat van de ruimte. Alle mavodagopleidin gen in Alphen zitten momenteel gortvol en er ly kt op de bestaande scholen geen ruimte te zijn voor een moedermavo. Dat betekent waarschijnlijk dat de gemeente daarvoor elders ruimte zal moe ten vinden. Het betekent echter tevens dat de gemeente zelf de in richtingskosten zal moeten fi- Een probleem dat daarmee samen hangt is dat van de leermiddelen. Het rijk stelt daarvoor geen gelden beschikbaar. Op het mi nisterie van onderwijs gaat men ervan uit dat van de leermiddelen van een bestaande mavo gebruik kan worden gemaakt. 1" Kosten In de praktijk komt het er dus op neer dat, hoewel het rijk in prin cipe voor 100 pet. financiert. de gemeente er flink geld op toe zal moeten leggen. Een eerste glo bale berekening heeft uitgewe zen dat de oprichting van een moedermavo de gemeente Alp hen jaarlijks een bedrag van 23.000 zal gaan kosten. Te ver wachten is dat wanneer niet kan worden ingetrokken bij een be staande mavo dat bedrag hoger uit zal vallen. Het is aan de Alphense gemeente raad om straks te beslissen of hy voor de oprichting van een volwassen-mavo die financiële aderlating over heeft. "Ik sta er voor honderd procent achter", aldus wethouder mevrouw H. Donker van onderwijs. De wethouder meent dat een be- hoeftenpeiling vooraf weinig zin heeft. De ervaring in Gouda bij voorbeeld heeft geleerd dat zich in eerste instantie 300 belangstel lenden opgaven. Na een gedegen voorlichtingsbijeenkomst bleven er uiteindelijk 90 over. heel wat afvallen. Dat is de reden waarom ik niet veel voor een en quête voel. Maar ik ben ervan overtuigd dat er voldoende be langstelling is". Wanneer de gemeenteraad akkoord gaat met de oprichting van een moeder- of volwassenmavo zal worden begonnen met een proe- finschrijving. Daaruit zal onder meer moeten blijken welke'acht vakken er op de volwassenmavo zullen worden onderwezen. Het is althans het streven van de we thouder om de cursisten in ieder geval bij de samenstelling van hun vakkenpakket (6 vakken) enige keus te bieden. De cursisten zullen zelf 60 per jaar cursusgeld moeten betalen en hun eigen boeken moeten aan schaffen (ongeveer 100). Tijdelijk Enquête Wanneer je dus in Alphen een be- hoeftenpeiling zou verrichten zou je je op die 300 belangstellen den richten, terwijl de praktijk heeft uitgewezen dat er daarvan De volwassenmavo is, daar is we thouder Donker van overtuigd,, slechts een tijdelijke zaak voor bepaalde generaties volwasse nen. "Met de verlenging van de leerplicht heeft iedereen de kans om naar de mavo te gaan en er zal natuurlijk altijd een mogelijk heid blijven om wat bij te leren". De ervaring in Gouda is dat het vooral ouderen zijn die van de mogelijkheden om by te scholen gebruik maken. De gemiddelde leeftijd op de moedermavo ligt daar op 39 jaar. BOLLENSTREEK - Vrijwel alle beschikbare bedden in de bollenstreek zijn alweer door de vooijaarstoeristem gereserveerd. Zowel voor pasen (10 en 11 april) als voor het corso op 23 april en het 1-mei-weekeinde is byna geen bed meer te krijgen. Ook de tussenliggende periode is voor het grootste deel volgeboekt. De (veelal Duitse) toeristen zijn er dit jaar vroeger bij dan gebruikelijk. „Steeds vroeger" Het VW in Lisse heeft dit jaar zelfs zeven keer zoveel vooruit-aanvragen als vorig jaar binnengekregen. De verschillende VW's constateren een „steeds vroeger" tendens. Dat komt er doordat er steeds meer van te voren wordt besproken. De Hillegomse VW zegt dat het meer en meer voorkomt dat toeristen tijdens hun vakantie alweer bespreken voor het volgend jaar. Om nog kans op een bed te maken moeten de overige toeristen er steeds vroeger bij zyn. Uit Noordwijk komt de mededeling dat het aantal vijfjarige contracten tussen hotels en reisbureaus toeneemt. Noordwijk ontvangt naast Duitse ook enkele Franse bussen. Oostenrijk De Lisser VW meldt dat het „weekeinde uit" aan populariteit wint. Vooral het bloemencorso- en het 1 mei-weekeinde zijn daardoor volge boekt. Lisse, dat behalve Duitse ook veel Oostenrijkse aanvragen bin nenkrijgt, moest vorig jaar al mensen naar Alkmaar doorsturen. Officieel kunnen er maar zo'n 500 toeristen bij particulieren terecht. Niet temin werden er vorig jaar 700 ondergebracht. Vaak betekende het onderdak niet meer dan een matras op de grond. "Nu is al veel meer geëxposeerd dan verleden jaar en ik hoop dat we volgend jaar de ruimte zullen moe ten uitbreiden", aldus de locobur gemeester, die tijdens een langdu rige bezichtiging van de expositie blijk gaf van grote waardering voor het initiatief. Politie zoekt "eend"-rijder ALPHEN AAN DEN RIJN-Bij het de bestuurder van één van deze ongeluk aan de Steekterweg, dat twee auto's, een witte eend, zich te gistermorgen het leven kostte aan melden. Ook andere getuigen van een 50-jarige Amsterdammer wa- het ongeluk worden verzocht con- ren twee op de weg stilstaande au- tact op te nemen met de Alphense to s betrokken. De politie verzoekt politie. Noordwijker Wim Diesveld (foto), die begin oktober bij een val in een kuil ge scheurde kniebanden en een kapotte meniscus opliep, krijgt niet de paar duizend gulden die hij als schade claim bij de gemeente Noordwijkerhout en de be trokken aannemer had inge diend. Beide partijen blijven op het standpunt staan dat Dies veld die bewuste avond zich aan de waarschuwingsbor den had moeten houden en zich niet op de tast in het donkere Westeinde had moe ten begeven waar vanwege een nog niet voltooide we- greconstructie diverse ob stakels aanwezig waren. De ANWB-jurist mr. Kroon, aan wie Diesveld de afhan deling van zijn schadeclaim in handen heeft gegeven, vertelde mij gisteren dat de gedupeerde Noordwijker- houter, die zeven weken in het gips heeft gelopen en zich nu opnieuw in het zieken huis moet laten onderzoe ken, weinig kans maakt. "Ik kan niet aantonen dat de tegenpartij een onrechtma tige daad heeft verricht. Wil mijnheer Diesveld deson danks zijn schadeclaim handhaven dan zal hij een gerechtelijke procedure moeten aanspannen". De Noordwijkerhouter is dat ook van plan. "Ik laat het er niet bij zitten".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4