Regionale aanpak milieu problemen 32 Commissie bespreekt reconstructie van de Lange Voort AANDACHT VOOR HET OUDE DORP i-e/cfse agenda Geen stijl Politie: Niet lang wachten met ingrijpen m Raad Leiderdorp over hinderwetperikelen LEIDERDORP - De drie grootste fracties in de Lei- derdorpse raad hebben gisteravond, tijdens de alge mene beschouwingen, gepleit voor regionale aanpak van milieuproblemen, vooral waar het gaat om verle ning van hinderwetvergunningen. Zowel WD, CDA als PvdA stelden zich bij monde van hun fractievoor zitters op het standpunt dat de gemeentes, vooral de kleinere, niet voldoende deskundigen in dienst heb ben om elke aanvraag voor een hinderwetvergunning tot in de details te kunnen beoordelen. Zal het oude centrum van Leiderdorp zijn levendigheid behouden? Aanleiding voor de opmerkingen vormde de gang van zaken rond de groothandel in bouwmaterialen Kruyt bv, die enige weken geleden in het nieuws kwam omdat er bij het zagen van Eternitplaten asbest- deeltjes vrijkwamen. "Ons huidige systeem van verlening van hinderwetvergunningen is verre van waterdicht. Wij zijn daarvoor als gemeente verantwoorde lijk, ook als de centrale overheid geen of onvoldoende maatregelen treft", aldus fractieleider drs. J. A. Dop van de WD, die vroeg alle hinderwetvergunningen nog eens opnieuw te bezien en waar nodig advies van de betrokken ministeries te vragen. "Leeft de Leiderdorpse bevolking soms op een Kruytvat", grapte PPR-woordvoerder J. A. M. Gordijn, die vroeg om regelmatige con trole van bedrijven waaraan een hinderwetvergunning is verleend. Ook Gordijn pleitte voor een regionale milieudienst. Subsidies Algemeen was ook het verlangen naar een algemene subsidieveror dening. Het CDA (gisteravond werd meegedeeld dat KVP en PCG in Leiderdorp voortaan als CDA zullen opereren) dreigde zelfs met een motie wanneer het college niet toezegt vóór 1 april met een dergelijke verordening te komen. Verder bleek ook de wens voor een wat bredere aanpak van het jongerenbeleid algemeen te zijn. De WD vroeg zelfs om een nota over dat onderwerp; het CDA wilde meer aandacht voor het kerke lijk jeugdwerk. De PvdA vroeg niet alleen voor het jongerenwerk, maar voor elke sector van het gemeentelijk beleid een nota. Dit ter aanvulling van het beleidsplan. Met name zag men de portefeuille van mevrouw Tichler - onderwijs, recreatie, cultuur en sport - graag wat duidelijker in een nota omschreven. Gewest Het CDA pleitte bij monde van woordvoerder mr. J. Reugebrink voor het opnieuw tot stand doen komen van een gewest Leiden. Dit vooral omdat het er niet naar uitziet dat er een mini-provincie Leiden zal komen en er toch wel behoefte bestaat, althans naar de mening van het CDA-, aan een bestuurlijk overlegorgaan in deze regio. WD en CDA vroegen om bouw van koopwoningen in de beschutte sfeer. De WD wilde verder aandacht voor de bouw van bejaarden woningen en de mogelijkheid van verkoop van woningwetwoningen aan de bewoners. De PvdA wenste meer betrokken te worden bij de beleidsvoorberei ding. "Als raadslid loopje vaak hijgend achter het college aan", aldus fractieleider J. Bezemer, die daarmee doelde op het feit dat de raads leden naar zijn smaak teveel geconfronteerd worden met "panklare plannen", zonder te weten hoe die tot stand zijn gekomen. PPR/D'66 en DS'70 vroegen zich af wat er terecht is gekomen van de plannen om regelmatig buurtavonden te organiseren, waarop wijkbewoners hun problemen met het college kunnen bespreken. Men uitte nogal wat kritiek op het feit dat tot nu toe weinig is gedaan aan de proble matiek in het Zijlkwartier, die al op een buurtavond in februari aan de orde kwam. Algemeen was de vraag om meer informatie aan nieuwe inwoners, in de vorm van zogenaamde burgeravonden. LEIDERDORP - De Leiderdorpse raad heeft gisteravoiid, tijdens de algemene beschouwingen, vrij wel unaniem gevraagd om aan dacht voor de problemen van het „oude dorp". De oude kern van Leiderdorp dreigt in de moeilijk heden te komen nu een deel van de centrumactiviteiten naar de bui- tenwijken verdwijnt - het ge meentehuis en bibliotheek komen in Winkelhof te staan. Vooral van de zijde van de mid denstand is de laatste maanden kritiek geuit. Men vreest dat wanneer straks het gemeentehuis uit de Hoofdstraat is verdwenen en er bovendien een groot winkel centrum bij is gekomen, het „oude dorp" in een ongunstige concur rentiepositie zal worden gedrukt en dat op den duur alle winkel functies uit het centrum zullen verdwijnen. B en W hebben inmiddels al maatregelen aangekondigd. Zo denkt men aan de bouw van een winkelcentrum in het huidige Van Leeuwenvark en aan het aanleggen van een wandelpro menade. in de Hoofdstraat. Ver der zou rond de kerk opnieuw een kerkplein moeten worden aange legd waar de markt een plaats kan vinden. Het huidige gemeen tehuis zou ook straks weer een „openbare functie" moeten krij gen alhoewel tot nu toe nog niet is uitgesproken aan wat voor func tie gedacht wordt. Het CDA vroeg bij de algemene beschouwingen om een struc tuurnota voor het oude dorp, de VVD pleitte voor instelling vari een commissie die zich over de problematiek moet buigen en met ideeën moet komen. Sporthal Met name het CDA verzette zich heftig tegen de uitlating van B en W, dat de leegstaande hallen op het industriegebied mogelijk voor een deel gevuld kunnen worden met detailhandelsvestigingen. Men achtte dit ongewenst en vreesde aantasting van de eigen WASSENAAR - Tijdens een sa menkomst in restaurant „Deyl- zicht" heeft een stuurgroep van het Wassenaarse comité voor hulp aan Noord-Ierland een eindverslag uit gebracht over het verblijf van 40 kinderen uit Belfast in Wassenaar in augustus i.l. Twee maanden nadat de kinderen van hun Wassenaarse vakantie in Belfast waren teruggekeerd heeft de heer A A. H. F. Rathonyi Reusz, die als coördinator optrad, een be zoek aan Noord-Ierland gebracht en een groot deel van de kinderen ontmoet in een jeugdcentrum in de omgeving van Belfast. De stem ming was bijzonder goed en de Wassenaarse hulp Ierland geslaagd kinderen verdrongen zich om de plakboeken, die de heer Rathonyi Reusz had meegebracht. Wat de financiën betreft: naast vele gaven in natura - zoals vlees, lunchpakketten, frisdranken en melkproducten - heeft het comité aan bijdragen een bedrag van ƒ36.512,- ontvangen De kosten bedroegen ruim 20.000,-, zodat er een saldo van 16.375,- resteerde. Van dat bedrag moest aan de Ne derlandse Stichting een verplichte bijdrage van 8100,- worden afge staan. Het restant, groot 8.275,- zal ten goede komen aan verdere acties in den lande en zo mogelijk ook aan de „nazorg" van de kinde ren in Ierland. middenstand en van die van het Leidse centrum. Over de leegstand van de be- drijfshalleti zei het CDA dat men mogelijk in een of meerdere van die hallen zaalsportaccommoda ties zou kunnen maken om zo de problemen van de zaalsporters te ondervangen. Algemeen was trouwens de wens om meer duide lijkheid rond de plannen voor bouw van een gemeen telijke spor thal. Alternatieven De PvdA pleitte ervoor om de po sitie van de openbare bibliotheek en het toekomstige gezondheids centrum in de onderhandelingen met project-ontwikkelaar Matser over vestiging van beide voorzie ningen in Winkelhof wat sterker te maken. Men dacht dat te doen door alternatieve terreinen aan te wijzen waar beide voorzienin gen gerealiseerd kunnen worden wanneer Matser te duur blijkt. LEIDERDORP - Hoezeer raads leden zich kunnen verliezen in details werd gisteravond bewe zen door de Leiderdorpse raad in haar vergadering vooraf gaande aan de algemene be schouwingen. Het ging alle maal om een stukje hout in een raamkozijn van naar schatting een meter lengte. Een meneer wilde in zijn slaap kamerraam dubbele beglazing aanbrengen. In het raam ech ter, dat zich aan de voorkant van zijn huis bevindt, zit een extra stijl, die het slaapkamer raam verdeelt in één groot en één kleiner glasoppervlak. Om nu kosten te besparen wilde hij die stijl graag verwijderen en er één groot, dubbel raam van maken. Zoiets echter is verandering van de voorgevel en er moet der halve toestemming van de ge meente komen. De welstands commissie keurde het verzoek af, op grond waarvan B. en W. afwijzend beschikten en de be trokken man derhalve een briefje stuurden met de mede deling dat het niet mocht. "Want", zo stelden B. en W., "Je hebt een adviesorgaan en daar moet je je dan maar aan hou den". Dat ontlokte CDA-er mr. J. Reugebrink de opmerking dat B. en W. herhaaldelijk ad viezen van commissies - toch speciaal voor het geven van ad vies ingestelde organen - naast zich neer leggen. De betrokken man echter ging in beroep en uit dien hoofde kwam het raamstijltje in de commissie "beroep en be zwaar" (die overigens verga dert onder voorzitterschap van mr. Reugebrink). Deze com missie oordeelde dat de man volstrekt gelijk had en be toogde verder dat aan het huis al zoveel veranderd is dat één raamstijltje meer of minder de pret niet mag drukken. Daarop betoogde het college in het advies aan de raad dat de commissie buiten haar boekje was gegaan en dat een beris ping op zijn plaats was. Over igens bleef men erbij dat het raamstijltje moest blijven. De commissie mocht zich niet meer met het beoordelen van schoonheid van woningen inla ten. De VVD betoogde, b:j monde van Irma Gehner, dat de hele wel standcommissie bestaat uitéén persoon, bovendien een ge wone particulier, en dat een oordeel van een dergelijk klein gezelschap nauwelijks als maatgevend kan worden be schouwd. Bovendien had zij geconstateerd dat het raam stijltje intussen toch al is ver dwenen. Zij vond de discussie belachelijk. Het gesprek duurde toen al bijna twintig minuten. Echter, er bleek sprake te zijn van rechtsongelijkheid. Want hoe zit het nu met die mensen die het niet aanvragen en zo maar clandestien raamstijltjes slo pen. Daarop werd geen uit spraak gedaan. De Leiderdorpse raad hield zich enige tijd geleden met een soortgelijke discussie bezig. Toen vormden rietmatten on derwerp van gesprek. HANS MEIJER DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 OEGSTGEEST - De plannen van gemeentewer ken voor de verkeerssituatie op de Lange Voort, bij het winkelcentrum, werden gisteravond door de leden van de verkeerscommissie met enige terughoudendheid ontvangen. Kohlbeck (PvdA/PPR) achtte het geheel wel een verbetering maar vroeg zich af of hierna nog te denken valt aan een totale afslui ting van het gebied. Kakebeecke (CDA) vond het zaak allereerst adviezen in te winnen gebaseerd op de ervaringen met de proeven die het afgelopen jaar hebben plaatsgevonden, voordat de voorgestelde veranderingen worden aangebracht. Het plan van de gemeente komt er op neer dat aan de noordelijke zijde van de Lange Voort, het oude winkelcentrum, een volle dig stopverbod van kracht wordt, er een middenberm wordt aange legd bij de Floraschool en de in gang van diezelfde school ver plaatst wordt. Door die verplaat sing zouden enige parkeerplaat sen gewonnen kunnen worden. Voor het overige wil de gemeente door middel van groenvoorzie ningen de plaats van het winkel centrum benadrukken en par- keerovertredingen tegengaan. De totale kosten van het project zullen ruim 100.000 gulden be dragen. Hoewel de commissie het plan in hoofdzaak verkeerstechnisch wilde bekijken hield men toch ook met andere aspecten reke ning. Zo vroeg men zich af of het plan niet in fases kon worden uit gevoerd. Na discussie kwam naar voren dat een ander nog hogere kosten met zich zou brengen. Uiteindelijk kwam men overeen dat de recontructie van de Lange Voort nogmaals behandeld zal worden en een tweetal voorstel len zal behelzen. Allereerst de meest noodzakelijk geachte ver anderingen en daarnaast de over ige veranderingen. Over de Terweeweg/Lijtweg ver viel men in lange discussies. De voorgestelde veranderingen leidden uiteindelijk tot de vraag of het wel gewenst is de Terwee- weg nog een verkeersfunctie toe te kennen. De commissie wilde hier nog nader over studeren. Wat de Lijtweg betreft toonden de le den zich voorstander van ophef fing van het parkeerverbod op de Lijtweg tot aan de kleuterschool. Dit betekent een versmalling van het wegdek en dit kan de snel heid gunstig beïnvloeden. Vorig jaar besloot de commissie goedkeuring aan Leiden te vra gen om tweezijdig verkeer op de Endegeesterlaan toe te laten. De gemeente Leiden is eigenaresse van deze laan. Na ruim een jaar heeft men de toestemming ont vangen. Thans stelde wethouder Thorn echter voor gezien de ge ringe breedte van het wegdek, vooralsnog éénrichtingverkeer in te voeren, echter thans richting Geversstraat. Ook hierover zal de commissie, die gisteravond geen beradenCSliSSing nam' nader Voor de Voort zullen twee reconstructieplannen gemaakt worden. LEIDEN - "We zullen dit jaar niet lang wachten met ingrijpen als daar ook maar enige aanleiding toe bestaat". Deze waarschu wende woorden uit de mond van hoofdinspecteur Cornelisse van de gemeentepolitie hebben be trekking op eventuele balda digheden rond oud en nieuw. De Leidse politie zal met name ook attent zijn op kerstboomver brandingen gedurende de laat ste dagen van het jaar. Wat betreft oudejaarsavond zegt de politie rekening te houden met verstoringen van de open bare orde. Zij heeft daarvoor evenals in de voorgaande jaren maatregelen getroffen. Welke maatregelen dat zijn wil de korpsleiding om tactische rede nen niet bekend maken. Het staat wel vast dat vrijwel het gehele Leidse politiekorps op oudejaarsavond paraat zal zijn, evenals trouwens de brandweer. Volgens hoofdinspecteur Corne- Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 17 tot 24 december door: Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijt weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Te vens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Donderdag v. d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gra tis adviers, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam., keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam., koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazzballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuw Rijn 20a, werkgroep homofilie. 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur nam., tel. 01717-3309. Leidse Schouwburg, Theatergroep Per- spekt en Rob van Reijn met „A Christ mas Carol" van Dickens, 2.30 en 8.15 uur Gemeentehuis Leiderdorp, begrotings behandeling, 8 uur nam. Gemeentehuis Zoeterwoude, begro tingsbehandeling, 8 uur nam. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a •(voormalig marinecomplex), tel. 130775. 'Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogen- dorpstraat 36:. geopend ma. van 19-21 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma, di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst 5». CM 'CC (_l Kt «T (1 t„ et i:m m«fe* li Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum lisse worden er de laatste tijd steeds meer gevallen van open bare dronkenschap en agressi viteit op de laatste avond van het jaar geconstateerd. "Het wordt voor ons op deze avond daarom ook steeds druk ker", aldus de hoofdinspecteur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2