Pijnen buigt na meesterzet Patrick Sercu Bronstring aanvallend ten onder Rubin'Hurricane weer schuldig bevonden Kritiek op KNWU Belg wint 'Maastricht' Cijfers van extra Kerst-lotto Zweedse topscorer Torbjörn Nilsson tekent PSY-contract Hans Jansen ook voor Leidse dammer te sterk SCHAAKZEGE BAART DONDERDAG 22 DECEMBER 1976 DEN HAAG - De belangenvereniging van de Nederlandse Amateurwiel renners, het Amateur Belangen Contact (ABC) heeft in zijn jaarvergader ing van gisteren veel kritiek geuit op de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie) Het ABC verlangt van de KWNU dat die zich bezint op de gang van zaken bij het overgaan van jonge amateur wielrenners naar de profsector. Het ABC zou graag zien, dat de KNWU orde op zaken stelt aangaande de volgende drie punten; 1. De KNWU dient een amateur, die prof wil worden voorlichting te geven op zakelijk en moreel gebied. 2. De profsponsors bieden op lichtzinnige wijze een opkomend amateur een contract aan met het oogmerk tot een kortstondig publicitair succes, zonder zekerheden van een contractverlenging. 3. Het ABC is ernstig teleurgesteld over het niet nakomen van gedane beloften door de KNWU ten opzichte van de wielrennerij, zoals de herzie ning van de strafoplegging, de duidelijkheid in de selectieprocedure en het nieuwe structuurplan, dat is aangenomen zonder een duidelijke moge lijkheid tot inspraak. PATERSON (VS) - Rubin ,Jiubin .Hurricane" Carter zal waar schijnlijk voor de elfde keer kerstmis in de gevangenis vieren De nu 39-jarige ex-bokser werd in Paterson in de staat New Jersey (VS) voor de tweede keer schuldig bevonden aan een drievoudige moord die hij met john Artis op 17 juni 1966 in een bar in Paterson zou hebben gepleegd. Carter en MAASTRICHT - De laatste krachtsexplosie van René Pij nen en Günther Haritz had te weinig inhoud om in de boeiende finale van de Zesdaagse van Maastricht, de stand nog een ander aanzien te geven. Daarvoor was de meester zet van specialist Patrick Sercu te slim geweest. De rappe Belg overrompelde zijn opponent met een dubbele ronde- winst, waardoor hij met ploegmaat Graeme Gilmore op een nieuwe Zesdaags-zege afstevende. Een grote deceptie voer René Pij nen, die evenals Haritz op het al lerlaatste moment nog trachtte het wed strijd beeld in zijn voor deel te veranderen. De Bra) ban der bleef echter "zwemmen". "Een groot tegenvaller", wist Pijnen. "Ik mag wel zeggen dat wij het sterkste koppel van de Zesdaagse zijn geweest. Omdat wij, omwille van de sfeer, van Pe ter Post ons op alle onderdelen moesten inzetten, heeft ons dat de laatste twee dagen opgebro ken. We reden net iets minder." Op de kleine piste waren snel heidsduivels als Sercu en Gil more in het voordeel. Nadat de Westduitsers Peffgen-Fritz zich ook aan de kop van het klasse ment hadden genesteld en zich de aanvallende rol hadden toe bedacht, werd het verschil tussen Sercu-Gilmore en Pijnen-Haritz steeds duidelijker. De Duitse combinatie kon niet op tegen de scherpe demarrages, omdat zij zich veel moeilijker uit de groep konden losmaken. Enorm Australiër Graeme Gilmore, die zijn eerste triomf van dit seizoen beheelde: "Ik heb alles aan Pa trick te danken. Hij rijdt voor twee. Wat hij kan is enorm. In het begin van de Zesdaagse heb ik buikloop gehad. Dat kostte me veel macht, maar Sercu heeft me verschrikkelijk goed opgevan gen." Gilmore, die over enkele maanden in Australië een sportzaak begint, maar het zakenleven nog wat ja ren hoopt af te wisselen met lu cratieve Europese Zesdaagsen in de winter, gaf zyn koppelgenoot DEN HAAG - De cijfers van de extra-kerstlotto zijn: 4 - 6- 31 - 35 - 36 - 38. Reservegetal: 11. De extra-prijzen van de kerstlotto zijn gevallen op de lotto formulie ren eindigend op de nummers: 960 f25.-; 8147 f250.-; 10245 f2500.-; 975995 f25.000.- een bemoedigend schouderklop je: "Het was toch niet zo gemak kelijk als iedereen wellicht denkt", oordeelde Sercu, die nu met 48 Zesdaagse-victories weer een stap zette naar het record van Peter Post (65). "Je moet constant op je hoede blij ven en door het grote aantal men sen sneed de rook mijn keel af." De afgeladen Eurohal had echter veel bewondering voor de grote pistier, Patrick Sercu, die ko mend seizoen in de formatie van zijn vriend Eddy Merckx wordt opgenomen en ook de Tour de France zal rijden. De grote etap pekoers, die hij in 1974 tijden szijn debuut met de groene trui afsloot. De eindstand van de Zesdaagse van Maastricht is: 1. Sercu/Gilmore (Bel/Aus) 615 punten. Op één ronde: 2. Pij- nen/Haritz (Ned/Wdl) 964, 3. Peff- gen/Fritz (Wdl) 310. Op drie ronden: 4. Karstens/Hempel (Ned/Wdl) 39. Op acht ronden: 5. Knete- mann/Hermann (Ned/Lie) 564. De eindstand van de Amateur Zes daagse van Maastricht is: l.Tourne/Vaarten (Bel) 130 punten. Op vier ronden: 2. Croker/Chandler (Eng) 100. Op vijf ronden: 3. Jonck- heere/Young (Belg/Vst) 85, 4. Bur- ton/Caethoven (Eng/Bel) 79. Op ze ven ronden: 5. Koot/Huveneers (Ned) 143. Tevredenheid ook bij wedstrijdlei der Peter Post, die het Maas trichtse evenement in de laatste dagen nog tot iets bijzonders zag opfleuren. "Achteraf is het me meegevallen. Het Limburgse pu bliek heeft toch begrepen wat een Zesdaagse is. Want het valt voor mij ook niet mee om voor twee rijen mensen te spelen." Artis, die in maart van dit jaar op borgtocht werden vrijgelaten nadat zij negen jaar van hun le venslange gevangenisstraf had den uitgezeten, moeten daardoor weer terug naar de gevangenis. Het hooggerechtshof van New Jer sey had een nieuw proces nodig geacht omdat in het eerste proces van 1967 voorde verdediging ont lastende verklaringen waren achter gehouden. Na dat eerste proces volgde vele acties voor de vrijlating van Carter, een neger- bokser, die een groot voorvechter voor de gelijkheid van burger rechten in de Verenigde Staten is, onder meer van zwaargewicht kampioen Mohammed Ali, van de zangeres Joan Baez en van de zanger Bob Dylan. De laatste bracht de zaak onder de aandacht 'van het publiek door een protestsong aan Carter te wijden. Nadat Carter en Artis in maart op vrije voeten kwamen, vólgde een langdurig onderzoek, waarin 76 getuigen werden gehoord. Aan het einde van dit onderzoek wer den Carter en Artis toch weer schuldig bevonden door een jury, bestaande uit tien blanke en twee negers. De schietpartij in Paterson ge beurde in een periode van grote rassenrellen in de Verenigde Sta ten De verdedigers van Carter en Artis hebben steeds beweerd dat de hele zaak in scène is gezet door de politie, nadat Carter en Artis zich tijdens de schietpartij in het geheel niet in de buurt van de La fayette bar bevonden en dat de munitie, die gebruikt zou zijn door politiemensen in de auto van de verdachten was gedeponeerd. Morgen beslist rechter Bruno Leo- pizzi over een nieuw verzoek om de twee mannen op borgtocht vrij te laten. Het vonnis in deze zaak wordt op 2 februari 1977 uitge sproken. Rubin Carter, die door zijn gewel dige snelheid in de ring de bij naam Hurricane" (orkaan) verwierf, werd op 6 mei 1937 in Clifton (New Jersey) geboren als zoon van een Baptisten-diaken. Het merendeel van zijn levensja ren bracht hij achter tralies door. In de gevangenis studeerde hij rechtenverloor bij een vechtpar tij een oog en schreef er zijn auto biografie ,£)e zestiende ronde, van uitdager nummer één tot ge vangene nr. 45472". In de tijd die hij niet in de gevange nis doorbrachtbokste hij 91 wed strijden, 51 bij de amateurs en 40 als professional. Carter, die in de middengewichtklasse uitkwam, stond ten tijde van zijn arrestatie op de nominatie voor een gevecht om het wereldkampioenschap tegen Dick Tiger, hoewel hij al eerder een titelgevecht tegen Joey' Giardello had verloren. t Gilmore (links) en Sercu de eerste Zesdaagsi EINDHOVEN - De besturen van IFK Göteborg en PSV hebben gis teren overeenstemming bereikt over de transfer van de Zweedse speler Torbjörn Nilsson naar de Eindhovense eredivisie. Eerder deze week had de Zweed al een contract voor twee en een halfjaar getekend. Nilsson heeft in de laat ste vier wedstrijden van het Zweedse nationale team gespeeld en was met 22 treffers topschutter in de afgelopen Zweedse competi tie. De 22-jarige Nilsson, die ook AMSTERDAM - Na de vijfde ronde in het internationale Suikerdam- toernooi gaan Harm Wiersma en Hans Jansen nog samen aan de leiding. Beiden wonnen hun partijen tegen resp. Overman en Bron string. Hun voorsprong groeide nog uit tot drie punten want Jan Cazemier werd teruggewezen door de nederlaag tegen Hisard. Op de derde plaats klasseerden zich nu Baba Sy en Cler die zijn eerste overwinning boekte. De Surinamer Harry Overman nam in een heel lastige positie een grote afwikkeling om uit de moei lijkheden te geraken. De over blijvende stand vertoonde echter nog zoveel zwakke punten dat Wiersma weinig moeite meer had om de zege veilig te stellen. Bron string ging al vroeg in de aanval tegen Jansen die zoals meer is gebleken aanvallend spel heel goed weet op te vangeh. De Leidse dammeester kwam ook in grote moeilijkheden en hem restte niets anders dan over te gaan tot het nemen van een diepe combinatie om nog remise te be reiken. In de resterende stand kon de jeugdige Drent echter- spoedig een stuk winnen en even later de partij. Clerc's eerste overwinning kwam tot stand na een hele mooie partij tegen Bassirou Ba. De Senega- lees had uitstekend partij gege ven maar moest toch toelaten dat de jeugdige Amsterdammer hem in een vier om vier eindspel een nederlaag toebracht Baba Sv won in een partij van de Rozen burg-spel-karakteristiek van N'Diaye die op een bepaald moment geen verdediging meer had om de herhaalde aanvallen van de Senegalees op zijn voor post af te slaan. Smith had een licht overwicht in het middenspel maar verder dan remise liet Soumaoro het toch niet komen. Ook zonder het foutje dat de Amerikaan in het eindspel nog maakte was de winst twijfelachtig. Cazemier had ten slotte in de langste partij van de zitting heel goede kansen in de zeven om zeven positie. Een mis rekening deed de kansen echter keren en geheel onverwacht kreeg Hisard nog een gewonnen partij in handen. In de strijd om het jeugdwereld kampioenschap moest koploper Galperin onverwacht een punt af staan aan de laag geklasseerde Samake. Gelukkig voor hem hielden Berends en Skiliarövel- kaar in evenwicht waardoor zijn voorsprong van twee punten bleef gehandhaafd. Met furore In het toernooi om het dames we reldkampioenschap verdedigt Michailovskaja haar titel met fu rore. Het ging nu ten koste van de Nederlandse Barbara Graas, die haar tegenstand ster over de 51 ste zet 35 minuten zag nadenken, maar die voortzetting leidde dan ook een feilloze winstvariant in. Mevrouw Poepjes-Koopman uit Lemmer bleef nog in de na bijheid van Michailovskaja door een zege op Papiljon. In de meestergroep behaalde Jan nes van der Wal zijn derde zege in Hij zal zonder twijfel eindigen. Evert Bronstring: snelle aanval zonder succes. Uitslagen Grootmeestergroep: Smith (VS>-Soumaoro (Mali) 1-1, Bron string (Ned}-Jansen (Ned) 0-2, Wiersma (Ned)-Overman (Sur) 2-0, Clerc (Ned>-Ba (Sen) 2-0, N'Dialye (Mali)-Sy (Sen) 0-2, Ca zemier (Zwi)-Hisard (Fra) 0-2. Stand na de 5e ronde: 1. Jansen en Wiersma 9 punten, 3. Sy en Clerc 6, 5. Soumaoro, Smith, Hisard en Cazemier 5, 9. Bronstring 4, 10. N'Diaye 3, 11. Ba 2, 12. Overman 1. Meestergroep: Hooyberg (Ned)-Van der Wal (Ned) 0-2, Siby (Mali)-Houngou (Kon) 1-1, Issalene (Fra)-Sedlacek (Tsj) 2-0, Dsinter (Bel)-Brouwers (Ned) 0-2, Biagianti (Fra)-Chappel (Fra) 1-1. Stand na de 3e ronde: 1. Van der Wal 6 punten, 2. Brouwers, Houngou en Issalene 4. Wereldkampioenschap dames: Trawina (Sov>-Borghoms (Bel) 2-0, Papilion (Fra}-Poepjes (Ned) 0-2, Nizic (Joe)-Geurts (Ned) 1-1, Michailovskaja (Sov}-Graas (Ned) 2-0. Stand na de 5e ronde: 1. Michailo vskaja 10 punten, 2. Poepjes 9, 3. Trawina 8, 4. Graas 7. Wereldkampioenschap jeugd: Guinard (FraKVan Aalten (Ned) 0-2, Bouckaert (Bel)-Segedin (Joe) 1-1, Galperin (Isr)-Samake (Mali) 1-1, Stokkel (Ned)-Malik (Tsj) 2-0, Skliarov (Sov)-Berends (Ned) 1-1. Stand na de 5e ronde: 1. Galperin 9 punten, 2. Berends, Skliarov en Stokkel 7. aanbiedingen had van Feyenoord, Bayern München en Hertha BSC, komt 2 januari naar Eindhoven, vanaf die datum is hij speelgerech tigd als de Zweedse bond de nodige formaliteiten heeft vervuld. Nils son, die twee en een half jaar gele den ook een aanbod van PSV kreeg, maar er toen niet op in wilde gaan, werd bij zijn transfer geadvi seerd door zijn clubgenoot Ove Kindvall. -Jan Zwartkruis, de kapitein die maandag opnieuw werd benoemd tot interim-bondscoach van de KNVB, heeft nog geen planning gemaakt voor de voorbereidingen van Oranje op de wedstrijden tegen Engeland februari) en België (26 maart). Zwartkruis zei in Breda, waar hij de militaire ploeg coachte tijdens de wedstrijd tegen de Alge rijnse soldaten: „Ik heb nog geen tijd gehad. Ik ga in elk geval vaak naar Belgisch voetbal en in Enge land ga ik ook een kijkje nemen. Tenslotte is een wedstrijd tegen Engeland op Wembley iets aparts. Al blijft het resultaat in Antwerpen natuurlijk het belangrijkste. Vrij dag ga ik met de technische staf van de KNVB om de tafel zitten en eens kijken wat er de laatste weken ge beurd is. Daarna kan ik een pro gramma samen stellen." Het Nederlands militair voetbalelf tal speelde in Breda gelijk (9-0) tegen het verrassende Algerije in de voorronde van het CISM- kampioenschap. Nederland bezit nu met vier punten de tweede plaats achter ïYankrijk, dat zeven punten heeft en een wedstrijd meer gespeeld. De ontmoeting, die werd gespeeld op het terrein van de ere divisieclub NAC, trok 1000 toe schouwers. Scheidsrechter was de Belg Tourquin. De eindronde van het CISM-kampioenschap wordt volgend jaar gespeeld in Damaskus (Iran), maar kwalificatie daarvoor kan het Oranjeteam nu wel verge ten. Op 26 januari speelt Nederland de beslissende uitwedstrijd tegen Frankrijk. Zwartkruis: „Ik zie het somber in." -Sparta gaat van dinsdag 15 tot en met zondag 20 februari naar Hongkong, waar het twee wedstrij den zal spelen. Eerder werden Ajax en FC Twente benaderd om de vie ring van het Nieuwe Chinese Jaar extra luister bij te zetten, maar beide ploegen konden wegens an dere verplichtingen de uitnodiging niet accepteren. Sparta speelt op vrijdag 18 februari tegen het Hong- kongse elftal en zondag 20 februari tegen een selectie van voetballers buiten Hongkong. GRONINGEN - De 19-jarige Ne derlandsejeugdkampioen schaken Joan Baart heeft gisteren in de tweede ronde van het jeugdwe reldkampioenschap in Groningen weinig moeite gehad met de Porto- ricaan Sequeira. Baart kwam daar door op een totaal van l'/z punt na twee ronden. Peter van Egmond, de tweede Nederlandse vertegen woordiger, had geen schijn van kans tegen de Amerikaan Mark Diesen, die tot de favorieten be hoort. De Rus Vladimirov, die ook een van de gegadigden voor de bo venste plaats is, brak zijn partij tegen de Argentijn Campora af, maar staat duidelijk gewonnen. Hij kan zich derhalve na het uitspelen van die ontmoeting voegen bij de twee koplopers Wong (Jam) en Schussler (Zwi), die na twee ronden nog verrassend zonder puntenver lies zijn. Wereldkampioen Anatoli Kar- pov heeft alleen de leiding geno men in het toernooi om het Rus sisch schaakkampioenschap. In de voorlaatste ronde versloeg hij Ka ren Grigorjan, waarmee hij zijn to taal op elf punten bracht. Joeri Ba- lasjov kwam in de zestiende ronde niet verder dan een remise tegen Vasili Smislov. Hij staat een half punt achter op Karpov.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13