Geen grotere pep regering op Boekowski komt half januari in Leiden Kabinet zoekt compromis over gewetensbezwaren Met Sabena naar Canada Dora Bloch na overval op Entebbe gewurgd? Scheuring bij neo fascisten Italië DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 DEN HAAG (SP) - De plannen van de regering om een grotere greep op het bijzonder onderwijs te krij gen hebben schipbreuk geleden. Het voorstel van minister Van Kemenade om de grondwettelijke onderwijsvrijheid iets in te per ken werd vannacht door de Tweede Kamer afgewezen met 75 stemmen tegen en 66 stemmen- De tegenstemmers waren de CDApartijen, de WD, de SGP, de Boerenpartij, het GPV en het on afhankelijke kamerlid Noot- eboom. De progressieve partijen (PvdA, PPR en D'66), de CPN, DS'70 en de PSP kozen partij- voor de regering. stemden als een blok tegen, nadat hun voorstel om de regerings plannen te verzachten was afge- De omstreden punten in het grondwetsvoorstel van minister Van Kemenade waren: DE regering wilde de bevoegd heid om onbegrensd voorwaarden aan het (bijzonder) onderwijs te kunnen stellen. Het CDA wilde dal beperken tot eisen van jeugdelijk- heid en subsidievoorwaarden. DE minister wilde de bevoegd heid om op eigen houtje - buiten het parlement om - in het onderwijs te kunnen ingrijpen. De christen democraten vonden dat de over- heidseisen in de regel door het par lement moesten worden DE bevoegdheid om voorwaar den aan het onderwijs te kunnen stellen wilde de ministe ook aan de provincie- en gemeentebesturen kunnen overdragen. Daarvan wil den de CDA-partijen helemaal niets weten. Dit betekent dat de bestaande on- derwijsbepalingen in de grondwet - afkomstig uit 1917 - van kracht blijven. Studiemogelijkheden bespreken LEIDEN - De onlangs vrijgelaten Sowjetrussische dissi dent Wladimir Boekowsky komt half januari naar Leiden om hier zijn studiemogelijkheden te bespreken. Boe kowsky heeft dat aangekondigd in een gesprek dat hij gis teren had met mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, op het Nederlands consulaat-generaal in Zürich. Het gesprek werd bijgewoond door gen in de So wjet-Unie vanwege zijn mevrouw dr. C. Gerstenmaier, pre- afwijkende, politieke mening sidente van de Gesellschaft für waarover hij in brede kring rucht- Menschenrechte. baarheid had gegeven. DEN HAAG - Minister Vredeling van Defensie heeft gisteravond afscheid genomen van de 'Haagse politiek'. Hij verlaat tussentijds het kabinet-Den Uyl omdat hij met ingang van het nieuwe jaar benoemd is tot het Nederlandse lid van de Europese Tijdens de afscheidsreceptie, in het gebouw van de Eerste Kamer, werd Vredeling door een opvallend opgeruimde collega Van Agt tweemaal omhelsd. Ook vele andere politici, onder wie premier Den Uyl, waren op de receptie aanwezig Vier jaar geleden werd de dissident door de Leidse universiteit uitge nodigd om hier zijn biologiestudie voort te zetten. Hij zat toen gevan- Afkeuring voor officieren van justitie DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren het rapport-Wiarda over de mislukte aanhouding van de van oorlogs misdaden verdachte Menten, in de openbaarheid gebracht. In zijn rapport concludeert mr. Wiarda dat mr. Hartsuiker (procureur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam), mr. Messchaert (hoofdofficier van justitie te Amsterdam) en mr. Habermehl (officier van Justitie te Amsterdam) in de zaak- Menten "onjuist" hebben gehan deld. Mr. Wiarda stelt dat de fout van deze functionarissen niet is te wijten aan gemis aan toewijding of plichtsbetrachting, maar enkel aan een onjuiste afweging van de factoren bij de beoordeling van de vraag hoe en wanneer Menten gearresteerd moest worden. Volgens Wiarda gaat het hier om een verwijtbare, maar niet onbe grijpelijke, beoordelingsfout, die het opleggen van een discipli naire straf niet rechtvaardigt. De eindconclusie van mr. Wiarda is dan ook dat een vorm moet wor den gevonden, waarin de minis ter het gevoerde beleid afkeurt, waarbij niet verder moet worden gegaan dan een schriftelijke be risping. In zijn begeleidende brief schrijft minister Van Agt "Ik heb het advies van mr. Wiarda opgevolgd en heb de drie officie ren persoonlijk ontvangen en mijn afkeuring laten blijken". Ludwina J. kan terechtstaan JERUZALEM (SP) - Het 23-jarige Nederlandse meisje Ludwina J. zal in Israël worden berecht. Volgens een Israëlische psychiater kan zij gewoon terecht staan. De Neder landse verdachte die eind septem ber op het Israëlische Ben Goerion-vliegveld werd gearres teerd wordt ervan beschuldigd in dienst van een terroristische orga nisatie een vliegtuigkaping van sa botagedaden te hebben beraamd. Op een gesloten zitting van de dis trictsrechtbank van Tel Aviv wer den gisteren de bevindingen voor een psychiatrisch onderzoek aan rechter Chana Even Or en de ver dediging overhandigd nadat het verzoek van advocate Felicia Lan ger tot psychiatrische observatie van Ludwina J. een maand geleden door de rechter was ingewilligd. Bij de uitwisseling van de medische rapporten was de verdachte zelf niet aanwezig. Het proces tegen Ludwina J. zal over drie weken in Tel Aviv beginnen. Moe Gisteren zei Boekowsky, die, naar mr. Cath meedeelde, nog moe maar in goede conditie is, zeer dankbaar te zijn voor wat er vanuit de Leidse universitaire gemeenschap voor hem is gedaan. De enige kaarten die hem in de gevangenis hebben be reikt, waren afkomstig uit Leiden. Boekowsky gaat, na eerst in Zwit serland wat tot rust te zijn geko men, begin januari naar Engeland. Daarna zal hij naar Leiden komen. Tegenover mr. Cath verklaarde hij zeer geïnteresseerd te zijn in neuro fysiologie. Hij zei te hopen dat er een oplossing kan worden gevon den voor het geven van onderwijs in het Engels, de enige buiten landse taal die Boekowsky spreekt. Graag Van de zijde van de subfaculteit der biologie van de Leidse universiteit werd meegedeeld dat men graag zal proberen met Boekowsky een stu dieplan op te stellen dat aan zijn wensen tegemoet komt. Een voor deel daarbij is dat juist de studie in de biologie een grote hoeveelheid keuzemogelijkheden biedt, waar door ook de voorkeur van Boe kowsky voor de neurofysiologie gehonoreerd kan worden. Voor on derwijs in het Engels, aldus de sub faculteit, zijn zeker mogelijkheden aanwezig. Daarnaast biedt de Leidse universiteit faciliteiten voor buitenlanders om in korte tijd Ne derlands te leren. Dat gebeurt via het talenlaboratorium. LOS ANGELES (AFP) - De Brits-Israëlische mevrouw Dora Bloch die na de bevrij ding van de gijzelaars op het Oegandese vliegveld En tebbe deze zomer, verdween, is gewurgd door functiona rissen van de Oegandese ge heime dienst. Dit meldde gis teren de correspondent in Oeganda van het Ameri kaanse dagblad Los Angeles Times, David Lamb. Na de wurging zou het ont zielde lichaam van de be jaarde dame zijn verbrand. Lamb schrijft deze informa tie vernomen te hebben in militaire Oegandese kringen. Mevrouw Bloch was na de landing van het vliegtuig waarin zij samen met de an dere passagiers in gijzeling was genomen, opgenomen in een ziekenhuis in Kampala. Lamb schrijft dat voorts minstens 20 Oegandezen ge dood zijn door de geheime dienst na de overval op En tebbe waarbij Israëlische commando's er met succes in slaagden de gijzelaars te be vrijden en mee terug te ne men naar Israël. DEN HAAG (SP) - Defensieminis ter Vredeling doet een uiterste poging om een nederlaag in de Tweede Kamer over de erken ning van gewetensbezwaren tegen militaire dienst te ontlo pen. Gisteren stelde hij in de Kamer on verwachts voor alsnog een uit weg uit het conflict te zoeken. De regering en een groot deel van de Tweede Kamer staan lijnrecht tegenover elkaar als het gaat om de vraag welke dienstplichtigen met gewetensbezwaren de wa penrok niet aan hoeven. Het AR-kamerlid De Kwaadsteniet vindt - gesteund door de linkse partijen en een deel van het CDA - dat alle ernstige en onoverko melijke gewetensbezwaren er kend moeten worden. Zo ver wil minister Vredeling niet gaan. Hij wil alleen de gewetensbezwaren tegen militair geweld, tegen het en zedelijke bezwaren tegen oor logsgeweld erkent. Ook werd het in politiek Den Haag niet uitgesloten dat de minister door met aftreden van het kabi net te dreigen de Kamer achter zich zou proberen te krijgen. optreden van het Nederlandse "Maar", zo zei minister Vredeling Best geslaagd LEIDEN - Mevrouw A. C. Dekker- Passchier uit Noordwijk aan Zee en mevrouw W. T. Paddenburg-de Wit uit Leiden hebben van de directeur-generaal van Handel Ambacht en Diensten van het mi nisterie van Economische Zaken, dr. W. A. van de Garde, een boek gekregen omdat zij het beste ge slaagd zijn voor het middenstand sexamen algemene handelskennis 1976. Zij kregen het boek tijdens een bijeenkomst op het ministerie. Voor de zes examenvakken behaal den de dames het maximum aantal te behalen punten,namelijk 60. Aan het examen namen dit jaar 8995 kandidaten deel, van wie er 6590 oftewel ongeveer 73 procent (vorig jaar 76 procent slaagden. leger of van één der bondgenoten en tegen het bepaald gebruik van een wapen (atoombom) erken- De afgelopen weken slaagden de regering en de Kamer er niet in het eens te worden. Daarom dreigde minister Vredeling maandag met intrekking van het regeringsvoorstel, als de Tweede Kamer toch alle dienstplichtigen met ernstige gewetensbezwaren vrijstelling zou geven. Dan blijft de huidige (beperkte) regeling gelden die alleen godsdienstige gistermiddag, "dit onderweip leent zich niet voor het gebruik van grof geschut". Vandaar zijn voorstel om achter de schermen naar een oplossing te zoeken. Minister Vredeling laat deze kwes tie liggen voor zijn opvolger, Stemerdink - thans staatssecre taris van Defensie. Ds. H. J. van Leeuwen, predikant van de buitengewone wijkge- meente in wording van de her vormde gemeente in Nieuwerkerk aan de IJssel, heeft het beroep uit Leiden voor de Merenwijk aange nomen. Met zijn komst - naar ver wacht wordt, in de eerste helft van maart - krijgt de Merenwijk voor het eerst een hervormd predikant in volledige dienst. Ds. Van Leeu wen is 56 jaar. Na hulpprediker te zijn geweest in Neerbosch, Hui- zinge en Rotterdam, werd hij pre dikant te Roswinkel (1947). Vervol gens was hij werkzaam in Sint An- naparochie en Almen. En van 1971 in Nieuwerkerk aan de IJssel. Mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam, zal op zondag 9 ja nuari om 5 uur tijdens een eucharis tieviering in de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude de plechtige installatie verrichten van het dekenale college Lelden dat de opvolger is van deken Van Noort, die vorige week afscheid nam. Dit college bestaat uit pastoor J. M. Schlatmann als deken, pater C. A. van Vliet en pastor M. F. P. M. Oomens als medelid. Na de plech tigheid is er gelegenheid de bis schop en het college te ontmoeten in De Drie Eendjes, vlakbij de kerk. Volgende maand hakt het be stuur van "Kom over de brug", de interkerkelijke inzamelingsactie voor projecten in de Derde Wereld de knoop door over het al dan niet houden van een derde inzameling. Volgens waarnemers hangt een vervolg aan een zijden draadje. De gereformeerde synode zei al nee, de rk bisschoppen hebben ge vraagd eerst te onderzoeken welke extra impulsen de bewustwording nodig heeft en welke de noden zijn die niet uit normale acties kunnen worden gelenigd, en de hervormde synode vindt een brede bezinning op aard, vorm en inhoud van de ac tie nodig. De hervormden constateren dat in de meeste kerken geen overeen stemming bestaat over de vorm van de actie. De hervormde raad voor overheid en samenleving vraagt zich af of het opvoedkundige ele ment, vooral ook naar de eigen kring, wel voldoende tot zijn recht komt. Het hervormd werelddiako- naat staat wel positief tegenover een derde actie maar verlangt op bepaalde punten meer helderheid. De gereformeerden menen dat zo'n actie gemakkelijk de indruk wekt dat met geld nood en ellende kun nen worden teruggedrongen. Herv. Kerk - Bedankt voor Maassluis D. Noordmans Apel doorn, beroepen te Zwijndrecht C. S. Verwoert Leerdam, aangenomen naar Veenendaal J. Broekhuis Schoonhoven. Geref. Gem. be dankt voor Aalburg J. Mol Rijssen. Lijk vermiste gemeente secretaris gevonden NIJMEGEN (SP) - In de ge meente Baarlo bij Venlo is gisteren het lijk gevonden van gemeente-secretaris A. G. de Wit uit Haaften, die sinds 23 november werd vermist. Hij is ernstig ver minkt. Sectie zal moeten uitwijzen of er sprake is van een misdrijf of van een onge luk. Het stoffelijk overschot van de 45-jarige man werd ont dekt door grondwerkers die werkzaamheden uitvoerden aan de Maasoever in Baarlo. Op 23 november ging De Wit 's middags van huis naar de gemeente-secretarie, waar hij nooit aankwam. Hij had geen moeilijkheden op zijn werk of thuis. Hij werd alom in het dorp gewaardeerd. ROME (Reuter) - Zeventien afge- van Afgevaardigden. De nieuwe vaardigden van de neo-fascistische partij heeft laten weten dat ze zich MSI (Italiaanse sociale beweging) distantieert van het fascistische die uit deze partij zijn getreden, verleden van Italië, maar wel een hebben gisteren toestemming van rechtse koers wil varen die echter het Italiaanse parlement gekregen meer georiënteerd zal zijn op de po- een eigen fractie te vormen. litiek van de regerende christen- Deze fractie zal zich gematigder op- democratische partij, stellen dan de MSI. De groep noemt zich de Nationale Democratische Partij. De parle mentaire autonomie die de nieuwe groep heeft gekregen, houdt in dat ze aanspraak kan maken op staats subsidie als die in januari wordt verleend. Giorgion Almirante, de leider van de MSI die deel heeft uitgemaakt van de regering van de fascistische dictator Benito Mussolini, heeft nu nog maar 19 afgevaardigden achter zich in de 630 zetels tellende Kamer De "Exportprijs 1976", een door Conamus beschikbaar gestelde tro fee wordt woensdag 5 januari 's middags om vier uur uitgereikt aan de succesvolle groep "Pussycat", die kortgeleden met de song "Mis- sissipi" de eerste plaats op de En gelse hitlijst bereikte. De prijs wordt uitgereikt door John Barnes, Engels ambassadeur in Nederland. Regels kabel-tv LEIDEN - De provincie wil in streekplannen algemene regels op nemen over het oprichten van hoge antennemasten ten behoeve van kabeltelevisie. Dit antwoorden Ged. Staten op vragen van het Leiderdorpse Sta tenlid Van der Molen-Van Rossen (PvdA) over de situatie in de Leidse regio: deze vragen werden gesteld enige weken terug toen het er nog op leek dat er drie masten zouden ko men in de regio (namelijk in Voor schoten, Leiden en Oegstgeest). Ged. St. melden weinig invloed op dergelijke ontwikkelingen te kun nen uitoefenen; gestreefd wordt naar een sektorplan dat regels stelt met betrekking tot kabeltelevisie. De provincie zal de PTT om advies vragen. ADVERTENTIE LEIDEN - In de Ton Menken IJshal aan de Vondellaan werd gistera vond voor de eerste tjiaal de zoge naamde ,JNacht van Leiden" ge houden. Het gaat om een prestatie tocht, die een uur duurt. Kort na half elf startten enkele tientallen deelnemers met het draaien van de tweehonderdtwintig meter lange rondjes. Volgens de heer Beers van de ijshal rijdt „een flinke schaatser" in dat uur een afstand van ongeveer der- De Nacht van Leiden tig kilometer. Toen na een uur het einde werd aangekondigd, was er nog een twintigtal rijders in de baanBeers verwacht dat de „nacht van Leiden" zal uitgroeien tot een traditie. Volgende week woensdagavond wordt er opnieuw een „dergelijke nacht" gehouden. Vanaf half elf kan er worden gestart. Beers: ,Jn Alkmaar doen ze iets dergelijlcs en daar zijn elke keer zo'n twee-, drie honderd deelnemers. meer dan een miljoen gulden aan prijzen innen in de Nationale Puzzelaktie: rbiljetten voor 2 personen naar Canada. De waarde van deze prijs bedraagt ca. 4.000,Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen. Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t.b.v. de Stichting ..Beter Leven", in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen. belgian world airlines Sabena, the hard-working airline.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11